• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

בישול, מטבח - Tricks & Tips

נכון, לא צריך להשחים אבל הקירמול מוסיף המון.
הצרפתים למשל ממתיקים את הירקות על ידי בישול ארוך בטמפ' נמוכה להבדיל מקרמול.... וזה עובד להם נהדר.

בכל מקרה אני אוהב אחת לכמה זמן קדרת עוף גדולה מלאה נוזלים, ולשמור את אותו ציר נהדר במקפיא.
כל תבשיל או מרק שאני מכין זורק קצת מהציר הזה והתוצאה לא פחות מנהדרת.
אם לא טבעונים ולא יוצא להכין צירים רציניים ועדיין מחפשים לתת את הקיק הזה - חשבו איפה אתם לא מנצלים שומן מן החי וטגנו איתו את הירקות.

אני לא מכירה אבל הזכיר לי שלפני שנה היה מחסור חמור בחמאה בארץ ונזכרתי בסרטון גאוני של מכס מלכיאל על הכנת חמאה משמנת מתוקה בצ'יק-צ'ק

אכן חמאה מכינים משמנת.
מקציפים שמנת וממשיכים עוד ועוד עד שהיא נשברת....

התוצאה: תענוג!
אם אתם כבר עושים חמאה בבית אפשר כבר במקום לתבל אותה כמו שקפה שחור מציע.
הבעיה בישראל: מחירי השמנת לא ממש מצדיקים זאת...
שמנות ישראליות בדר"כ לא ניתן למצוא מעל 38%, והמחיר שלהן יחסית יקר. בהנחה שקונים את השמנת על מנת להפוך אותה לחמאה - המחיר יצא כפול ממחיר חמאה בפיקוח (מבוסס על השוואת מחירים באינטרנט, יכול להיות שינויים לפה ולשם).
החמאה תיהיה בערך חצי ממשקל השמנת בה משתמשים, והשאר יהיה באטר-מילק שמתאים לשאר שימושים כמו לאפייה למשל.

ירקות יכול להיות אנמי בטעמו, בייחוד אם לא מוסיפים ציר בשר או אבקת מרק
עוד דרך להוסיף אומאמי למרק ירקות זה להוסיף 2-3 פטריות שיטאקי מיובשות וחתיכה קטנה של אמת קומבו לסיר. שניהם פצצות אומאמי נותנים עומק של טעם.

אני מוכן להבטיח לכל מי שיכנס לחנות תבלינים, במיוחד של ההודים, אילו שעמוסות בסחורה ובשקים
ב30 שקל אתם יכולים לשדרג כל ארוחה עתידית שתהיה לכם בחודשים הקרובים
כמה עשרות אגורות לארוחה זה מה שעושה את האוכל - אוכל, ולא רק מזון
רצוי לא להתקע על "סטייל" (מסורת) אלא לנסות ולהריח הכל
לקחת מלא דוגמיות (חופן למנה) ולראות מה זורם
עם דגש חשוב, לאחסן נכון לשמירת הטריות

כאשר תמצאו את התבלינים שתאהבו, תחפשו את הגירסה ה"שלמה" שלהם (ממה שטוחנים אותם)
תמצאו דרך לטחון אותם לפי הצורך בעצמכם, זה יאפשר אחסון ארוך יותר וטעם טרי יותר

@קפה שחור
קפה, יש לך המלצות לתבלינים ספציפיים?
עניין של טעם, בעיקרון
ציפורן
אגוז מוסקט
זעפרן
זרעי כורכום
זרעי כוסברה
פלפל אנגלי אדום

בנוסף עשבים כמו רוזמרין, טימין מחזיקים הרבה ארומה במצב יבש

בעיה קשה וכואבת זעפרן.... תבלין מדהים בייחודו!
לא חייבים להתקע איתו רק בתבשילים, הוא משתלב נהדר גם ברטבים ובקינוחים.

הפרסים אוהבים להשתמש בו, ובאיראן המחיר של זעפרן אמיתי זול משמעותית.
מצאתי שבחנויות של מהגרים באירופה ניתן למצוא זעפרן אמיתי במחיר שפוי מאד - תמיד מביא איתי חבילה יפה.
אולי עוד יבוא יום לשלום ונוכל לרכוש תבלינים ישירות מאיראן ללא מתווכי יד תשיעית.

ברוח הפורום -
מומלץ לעשות סיבוב בחנות צמחים ולהביא איזה כמה שתילים הביתה.
מרבית צמחי התבלין הפופולרים גדלים יפה מאד בארץ ללא השקעה מיוחדת וככה תבטיחו לכם שפע של שדרוגים

אמיתי עולה כמחיר זהב.
ז״א שגרם זעפרן ~ 201 ש״ח.
אז מה שקונים בשווקים או בחנויות תבלינים זה בדרך כלל תחליף/חיקוי.
לגמרי
חשוב לציין שלא צריך גרם, אלא מאית ממנו (אם הוא אמיתי וטרי)
הפרסים אוהבים להשתמש בו, ובאיראן המחיר של זעפרן אמיתי זול משמעותית.
מביאים הרבה גם ממרוקו

צודק, אני מייבשת חלק מהעלים מהגינה, במיוחד לפני שהם גומרים מחזור חיים: אורגנו, אזוב, קורנית ובזיליקום. חלק אני מייבשת על מגש במשך כמה שבועות וחלק אני מייבשת בתנור על חום של 40 מעלות. רוזמרין אני מעדיפה טרי. יש לי גם צמחים שייבשתי לחליטות מעורבבות: מרווה, לימונית ולואיזה.
אגב, מרווה היא נהדרת בבישול ועוד יותר נחמד זה לטגן אותה קצת ולאכול כמו צ'יפס :)

מומלץ לעשות סיבוב בחנות צמחים ולהביא איזה כמה שתילים הביתה.
בסביבות ינואר אפשר לקנות כורכום טרי בחנויות טבע. קודם כל, זה ממש טעים.
שנית, את הפקעות שנראות כמו ג'ינג'ר אפשר לשים באדמה. לוקח לזה שנה לעבור מחזור שלם ולייצר פקעות נוספות. והצמח עם עלים יפים ורחבים ומשמחי לב בקיץ. גדלו כורכום! לא תצטערו.

אגב אוכל, חיפשתי ברשת מתכון ללחוח. כל המתכונים אומרים לעשות תערובת עם שמרים יבשים וחלק עם סודה לשתייה. עכשיו, אני די בטוח שבתימן לפני 70 שנה לא עשו לחוח עם שמרים יבשים וסודה לשתייה.
אז ניסיתי לעשות עם בצק מותסס ממחמצת וזה יוצא די נחמד. אבל לא בדיוק. אם יש לכם מתכנון מקורי ללא חומרים מודרניים, שתפו.

עניין של טעם, בעיקרון
ציפורן
אגוז מוסקט
זעפרן
זרעי כורכום
זרעי כוסברה
פלפל אנגלי אדום

תודה!
פפריקה מעושנת זה תבלין מדהים.
אנחנו שמים על תפוחי אדמה חריפים במחבת, וכציפוי לפשטידות מעורב עם קצת פרורי לחם

למה זה חשוב לך מה הם עשו לפני 70 שנה? התימנים היום עושים עם שמרים ככל הידוע לי.
לא רק זה
מה שחשוב זה משטח ההכנה, התהליך, ולא (רק) החומרים

בנוסף, לדעתי האוכל אז לא היה טעים בכלל, נניח כמו היום
אז לא בטוח למה שמישהו ירצה לשחזר עכשיו טעמים מהעבר רק כי זה "אסלי"

בנוסף, סתם לציין , שהחיטה היא לא אותה חיטה בכלל

הדבר היחיד שאפשר להגיע אליו באופן מדוייק (אסלי) זה לאיך זה היה נראה
ובשביל זה לא צריך את כל המאמץ הנלווה
לדעתי כמובן

אגב אוכל, חיפשתי ברשת מתכון ללחוח. כל המתכונים אומרים לעשות תערובת עם שמרים יבשים וחלק עם סודה לשתייה. עכשיו, אני די בטוח שבתימן לפני 70 שנה לא עשו לחוח עם שמרים יבשים וסודה לשתייה.
אז ניסיתי לעשות עם בצק מותסס ממחמצת וזה יוצא די נחמד. אבל לא בדיוק. אם יש לכם מתכנון מקורי ללא חומרים מודרניים, שתפו.

נתקלתי בכאן 11 בתכנית שנקראית "סבתא בישלה עם תום יער" משהו כזה.. חפש ביוטיוב. זה בסך הכל פרק אחד בו היא פוגשת מאמא תימניה "אסלית" שמכינה לחוח בחצר במושב, על טאבון מדורה כמו פעם. אני לא התעמקתי יותר מידי אבל היא מערבבת שם גם עיסה של לחם רטוב בבצק ונותנת לזה לתסוס...

בנוסף, לדעתי האוכל אז לא היה טעים בכלל, נניח כמו היום
אז לא בטוח למה שמישהו ירצה לשחזר עכשיו טעמים מהעבר רק כי זה "אסלי"
אין ספק... בתימן של פעם אכלו כדי לשרוד.
תימן היא מדינה ענייה בצורה קיצונית ועד היום האוכל שם בגדר הישרדות... מי שרוצה לבשל טעים אין לו מה ללמוד מהמטבח התמני הקלאסי.
מה גם, רוב המזונות של יוצאי קהילת תימן בישראל הומצא לאחר העלייה - שכן הם נחשפו גם לעוד חומרים שהפכו עבורם זמינים.

זו תופעה נפוצה שמטבחים עדתיים שמקורם במדינות עניות עוברים תהליכי השבחה על ידי מהגרים.
לך למסעדה אריתראית בירושלים או בצפון אירופה, ואז לאסמרה - ותגיד לי איפה יותר טעים.

זו תופעה נפוצה שמטבחים עדתיים שמקורם במדינות עניות עוברים תהליכי השבחה על ידי מהגרים.
כל המטבחים המקומיים מושתתים על חומר גלם זולים ונפוצים במקומם. איטליה ופיצה, אירלנד ותפוחי אדמה, סקנדינביה ודגיגי ים, המזה"ת והקיטניות וכן הלאה.

Back
למעלה