בית » חיים פשוטים » 27 דרכים לחסוך כסף

27 דרכים לחסוך כסף

ישנן אין ספור דרכים לחסוך כסף ולצמצם הוצאות מבלי לפגוע באופן דרמטי באיכות החיים שלכם. נקבתי כאן אך ורק בטיפים ושיטות שאני מאמצת באופן אישי ושמסייעים לי לנהל אורח חיים פשוט, מינימליסטי ועצמאי.

מכל הטיפים הללו אפשר להפיק תועלת, אבל מעליהם חולש בגאון העיקרון הבא: הימנעו מקניות אימפולסיביות.

אם כבר בחרתם להוציא כסף, עשו זאת באופן מודע. אל תקנו דברים רק מפני שאתם זקוקים להם . קנו את הפריט רק את במהלך החודש האחרון הרגשתם צורך חוזר לעשות בו שימוש על בסיס יומיומי. כך תלמדו להבחין בין צרכים לרצונות.

זכרו שעבדתם קשה בתמורה לכספכם, ושככל שאתם מבזבזים יותר ממנו, כך תידרשו לעבוד יותר.

הטיב לנסח זאת הפילוסוף והכלכלן האנגלי ג’ון סטיוארט מיל:

“למדתי למצוא את האושר בצמצום תשוקותיי, ולא בניסיון לספק אותן.”

1. התגוררו סמוך ככל האפשר למקום העבודה. הרעיון הזה נזכר כאן לא מעט פעמים בבלוג, פשוט משום שמדובר באחת הדרכים הטובות ביותר לחסוך כסף. לא זו בלבד, הוא גם חוסך זמן רב, שאותו אפשר להשקיע בהכנת מזון (במקום לשלם למישהו שיכין אותו), בתיקון הרכוש שלכם (במקום לשלם למישהו שיתקן אותו) וכמובן – בתחביבים, פנאי והנאה. על הדרך, הטיפ הזה מאפשר לחסוך בדלק ובעלויות אחזקת הרכב, וכמובן תורם לכושר הגופני.

2. בשלו בעצמכם. אני מבשלת את האוכל שאני אוכלת בעצמי, מה שמאפשר לי לחסוך כסף וכמובן לדעת בדיוק מה אני מכניסה לגוף ובאיזו כמות. האוכל שאתם מכינים בעצמכם מתאפיין בדרך כלל באיכות גבוהה יותר מאוכל מוכן. השקיעו בציוד מטבח איכותי (שיישרוד לעד), ולימדו איך לבשל לכמה ימים מראש. ישנם אין ספור מתכונים פשוטים ומהירים לארוחות שיכולות לשרוד חודשים במקפיא. החוכמה האמיתית, כמובן, היא ללמוד להמציא מתכונים מהמצאי הקיים.

3. העדיפו תמיד לקנות מוצרים מיד שנייה. התאבון הפראי של הצרכן הממוצע לא יודע שובע. זה מעט ציני, אבל תוכלו לנצל את התכונה השלילית הזו לטובתכם באמצעות קנייה של מוצרים תקינים לחלוטין מיד שניה, שהבעלים הקודמים החליט להיפטר מהם לטובת גרסא “משודרגת”. מצאתי אוצרות בלומים באתרים כמו יד2, winwin ואגורה. לחלופין – צאו למסע לאיתור חנויות יד שניה בסביבת המגורים שלכם.

4. דאגו לשיער שלכם בעצמכם. במילים אחרות – ספרו את עצמכם. אני חושבת שהטיפ הזה הוא בגדר חובה לגברים בעלי שיער קצר, אבל בתור אישה עם שיער ארוך שלמדה לספר את עצמה – אני יכולה להעיד שגם נשים יכולות להרוויח מהעניין, ואף יותר (הרי מחיר תספורת לאישה במספרה ממוצעת עולה פי כמה על מחיר תספורת לגבר, אם כי גברים מסתפרים לעתים תכופות יותר). בטווח הארוך, היכולת לספר את עצמכם יכולה לחסוך עשרות אלפי שקלים.

5. רכבו על אופניים היכן שרק אפשר. רכיבה על אופניים מכניסה אתכם לכושר ומצמצמת למינימום את הצורך לבזבז כסף על דלק (בהנחה שאתם מתגוררים בסמוך למקום העבודה). אופניים הן כלי תחבורה יעיל במונחים של עלות-תועלת נוכח עלויות האחזקה האפסיות. למעשה, את כל הידע הדרוש כדי לטפל בזוג אופניים תוכלו לרכוש בעצמכם תוך זמן קצר ומבלי להזדקק לבעל מקצוע. ומעל לכל – זה כל כך כיף שזה ממכר.

6. גשו לספריה. קניית ספרים לא עושה אתכם חכמים יותר. קריאת ספרים – בהחלט כן. ביקור תדיר בספריה הציבורית מאפשר לכם לעשות זאת – בחינם.

7. היפטרו מהטלוויזיה והתנתקו מחברת הכבלים. אדם שמוכן לשלם כדי לצפות בטלוויזיה שקול בעיני לאדם שמוכן לשלם תמורת חפיסת סיגריות. שני המוצרים מזיקים לגוף ולנפש ולא מועילים בשום פרמטר. שידורי הטלוויזיה הם בראש ובראשונה ערוץ לשתילת מסרים פרסומיים, שמעודדים אתכם לצרוך מוצרים שאין לכם שום צורך בהם. זהו בזבוז זמן משווע, על אחת כמה וכמה כשאתם בוחרים לשלם תמורתו ולהזין כך תעשיית פרסום שמגלגלת מיליארדים! ממליצה בחום: ותרו על הטלוויזיה, צרכו פחות ואימרו יפה שלום לליהיא גרינר.

8. בטלו את המנוי לחדר הכושר. במקום מנוי, השקיעו את הכסף במשקולות מסוגים שונים (ממליצה על קטלבלס לגברים ולנשים כאחד) וכמובן בזוג נעלי ריצה. אם קשה לכם לרוץ, לכו לשחות בים; אם אינכם יודעים לשחות, רכבו על אופניים; אם אינכם יודעים לרכוב על אופניים, דיחפו את כיסא הגלגלים שלכם מהר ככל האפשר. הרעיון הוא להוציא אנרגיה בדרך כלשהי עד שהגוף יאמר “די”. ישנם אין ספור אתרים אשר עוסקים בתרגילי משקל גוף. אם אתם מעוניינים לשלב את הפעילות הגופנית בתחביב כלשהו, תוכלו לצאת להליכה בטבע או לרקוד.

9. השוו חבילות שירותים ובחרו את הזולה ביותר. השוו בין חברות הסלולאר, האינטרנט, הבנקים, חברות האשראי וחברות הביטוח. לעולם אל תקבלו את ההצעה הראשונה שמציעים לכם – צאו מנקודת הנחה שהחברה מנסה עליכם את שיטת “מצליח”. לימדו להתמקח, ואל תתביישו לעשות שימוש בהנדסה חברתית כדי לקבל את ההצעה הזולה ביותר. אל תהיו נאמנים לחברה זו או אחרת רק משום שתמיד בחרתם בשירותיה – כשלא תוכלו לעמוד בתשלומים, החברה לא תהיה נאמנה כלפיכם באותה מידה.

10. כבו את האור. הטיפ הזה פשוט עד כדי גיחוך, אבל הוא שווה לא מעט כסף. בשעות היום השתמשו באור השמש כדי להאיר את הבית. התרגלו לכבות כל מכשיר חשמלי שאינו בשימוש, וכמובן לנתקו מהשקע. מכשיר כבוי שנותר מחובר לשקע עדיין צורך כמות קטנה של חשמל. הסך המצטבר מכביד על חשבון החשמל שלכם.

11. התנתקו מהטלפון הקווי. מיותר לחלוטין אם יש לכם טלפון סלולארי, בהנחה שאתם לא צריכים לטפל בילדים קטנים או באדם מבוגר.

11. קנו איכות, לא כמות. אני מאמינה אדוקה בשיטת BIFL – ראשי תיבות של Buy It For Life . אנשים סבורים שחיים בצמצום פירושם חיי סגפנות; הם מתקשים לתפוס את העיקרון של השקעה באיכות על פני כמות. קניה חוזרת של פטיש בשווי 15 ש”ח שנשבר פעם אחר פעם תעלה הרבה יותר מהשקעה חד פעמית בפטיש איכותי שעולה 100 ש”ח. חשוב ללמוד מה ההבדל בין מחיר לערך, ולוודא שהמוצר אכן איכותי ולא מתחזה לכזה באמצעות תג מחיר מנופח. אני מודדת איכות במונחים של אמינות – עד כמה אני יכולה לסמוך על הפריט לאורך זמן? בתקופה של סבי וסבתי, רוב המוצרים יוצרו כדי לשרוד לאורך זמן. היום יש לנו בעיקר פלסטיק סיני שנשבר כל יומיים.

12. ותרו על חלל מיותר. הימנעו מקנייה/השכרה של נדל”ן עם יותר מדי חדרים.

13. הכינו את מוצרי הניקוי שלכם בעצמכם: להכנת נוזל שטיפה, קחו 1 סבון, 1 כוס סודה לאפיה / לשטיפה (סודיום קרבונט), 1/2 כוס סודיום בוראט (בוראקס). גרדו את הסבון לסיר וכסו עם מים חמים. ערבבו על אש בינונית עד להמסה. שפכו את מי הסבון לדלי סטנדרטי של 18 ליטר. הוסיפו את הסודה לשטיפה ואת הבוראקס. מלאו את הדלי במים חמים וערבבו. השרו את התערובת במהלך הלילה. למחרת מלאו את התערובת בבקבוקים הישנים של חומרי הניקוי שלכם והרחיקו מהישג ידם של ילדים ובעלי חיים. זהו, חסכתם הון.

14. השתמשו באינטרנט לצרכנות נבונה. השתמשו באתרי השוואת מחירים כמו זאפ או כמה כמה כדי לאתר את המוצר הזול ביותר. ויתור על אתרים כאלה שקול לשריפה של כסף. אם אתם אוהבים לשרוף כסף כי אתם מתנגדים לחופש, סוגדים לנוחות ואוהבים לממן את הנוחות הזו בעבודה למען מישהו אחר – אשריכם. אם לא, קנו במחיר הנמוך ביותר – יד2, איביי, אמזון.

15. ותרו על מייבש כביסה. מייבשי כביסה זוללים חשמל . נצלו את העובדה שאנו מתגוררים במדינה שטופת שמש ותלו את הבגדים לייבוש. זה כמובן מועיל לבגד עצמו. באשר לכביסה עצמה – כבסו את הבגדים פעם בעשרה ימים, והשתמשו במים קרים כדי לחסוך באנרגיה.

16. הרגילו את עצמכם לחום וקור. קר לכם? לבשו שכבה נוספת של ביגוד איכותי. חם לכם? פתחו חלון. זכרו שכל מעלת צלזיוס נוספת (חימום בקיץ, קירור בחורף) מגדילה את צריכת החשמל ב-5%. במקום להדליק את התנור, את מפזר החום או את ההסקה המרכזית, השקיעו בביגוד מחמם מאיכות גבוהה: ג’קט, כובע צמר, גרבי צמר. קל להתרגל לזה. בקיץ, כמובן, כבו את המזגן, פתחו את החלון ולבשו ביגוד מינימלי.

17. גדלו ירקות. היכולת לחסוך כסף באמצעות גן ירק עצמאי תלויה כמובן בכישורי הגינון שלכם, בירקות שברצונכם לגדל, באקלים ובמחירי הירקות בארץ. לקצרים במקום, ממליצה על אדנית או על ערוגה מוגבהת. התחושה של קצירת הייבול מספקת אף יותר מהחיסכון. והטעם משובח.

18. נהלו רישום של הדברים שאתם רוכשים. כשאתם יוצאים לקניות, נהלו רשימה הכוללת את כל הפריטים שאתם קונים על בסיס קבוע. ציינו כמה שילמתם תמורת כל פריט. נסו לזהות דפוסים חוזרים ברשימה. אחרי מספר חודשים תגלו שישנם מוצרים מסוימים שמחיריהם יורדים בחדות בתקופות מסוימות של השנה, למשל ירקות ופירות. כך תוכלו לתכנן את התפריט שלכם על בסיס הפריטים המוצעים במחיר הנמוך ביותר. בכל הקשור למוצרי יסוד ללא תאריך תפוגה, מומלץ להצטייד בכמות גדולה ככל האפשר כאשר הסופר יוצא במבצע. על הדרך, לימדו לבשל ללא מתכונים: המציאו ארוחות על בסיס המוצרים המוצעים במבצע.

19. אל תאכלו בחוץ והיגמלו ממשלוחים. זו שיטה מצוינת לחסוך כסף. מדי יום אלפי מבוגרים אחראיים והגיוניים שופכים 60-50 שקלים על ארוחת צהריים פשוט כי הם מתעצלים לתכנן מראש ולהביא לעבודה אוכל מהבית. בעיני זה פשוט טירוף. במקום להתעצל, בשלו מראש. החיסכון כאן נאמד בעשרות אלפי שקלים.

20. קנו רהיטים מיד שניה. אם תטפלו בהם כראוי, תוכלו למכור אותם מאוחר יותר באותו המחיר.

21. שתו מים. כן, כולל מים מהברז. הם טובים לשתייה הרבה יותר מכל משקה ממותק, מיץ או חלב, וכמובן זולים משמעותית. על הדרך – התרחקו מבתי קפה וממכונות משקאות אוטומטייות.

22. העדיפו תוכנות חינמיות על פני תוכנות יקרות. השתמשו בלינוקס במקום וינדוס. השתמשו באופן-אופיס או גוגל דוקס במקום מוצרי מיקרוסופט, גימפ במקום פוטשופ וכן הלאה.

23. בטלו את המנוי לעיתון. אפשר לקרוא הכל באינטרנט.

24. השתמשו בכסף מזומן. בדרך כלל, כשאנשים מסתובבים עם שטרות בארנק, פחות קל להם לצאת למסע בזבוזים. לעומת זאת, כשמגהצים את כרטיס הפלסטיק ללא אבחנה, המעצור הפסיכולוגי לא קיים. אחד מתוצרי הלוואי של שימוש בכסף מזומן הוא הצטברות של מטבעות ואגורות – התייחסו אליהם בכבוד. כסף זה כסף.   

 25. טפלו בעצמכם. ככל שאתם בריאים יותר, כך תידרשו לשלם פחות כסף על תרופות וטיפולים. התעמלו מדי יום, אכלו נכון, טפלו בשיניים שלכם (טיפולי שורש והשתלות שיניים עולים כמו אופנוע קטן) הפסיקו לעשן וחידלו לשתות. פעם אחרונה שבדקתי, קופסת סיגריות עולה 23.5 שקל ובקבוק ארק עולה 70 שקל. נסו לחשב כמה עולה צריכה מצטברת של הרעל הזה.

26. פתחו חוט שדרה. אנשים רבים מבזבזים כסף רק בגלל לחץ חברתי. אל תתנו לאף אחד לומר לכם איך לחיות ומה לעשות בכספכם. שמרו מרחק מחברים בזבזנים וראוותנים – התשוקה שלהם לחפצים שלילית ולרוע המזל גם מדבקת. אני טוענת שאיזון נפשי חשוב יותר מכל חבר.

27. סגרו את כל החובות שלכם אחת ולתמיד. עוד טיפ שאמור להיות מובן מאליו, אבל לצערי עדיין מהווה מכשול לעצמאות כלכלית עבור ישראלים רבים. חיסול החוב מאפשר לכם להתחיל לחסוך ולהשקיע כסף פנוי ומרגיל אתכם לא לחיות מעבר לרמת ההכנסה שלכם. שואלים אותי מדי פעם מה עדיף – להשקיע או לסגור חוב. אם למישהו יש אפשרות להשקיע בתשואה של 4% אבל יש לו חוב אסטרונומי בכרטיס של האשראי הנושא ריבית של 10%, מוטב שיסגור את החוב. בפשטות – הכסף צריך ללכת לאפיק שבו הריבית/תשואה היא הגבוהה ביותר בין אם מדובר בחוב (ריבית רעה) או בהשקעה (ריבית טובה).

יש לכם רעיונות נוספים? כתבו אותן בתגובות!

ולשאר חדשות היום: הפורום נפתח. מוזמנים להצטרף, לשתף ולהשתתף!אזהרה: אני משקיעה חובבת. אינני בעלת רישיון ייעוץ השקעות או כל רישיון פיננסי אחר. התכנים באתר אינם מהווים ייעוץ מקצועי או המלצה לביצוע פעולה בנייר ערך, ואין לראות בהם תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בצרכיו הייחודיים של כל אדם. כל המסתמך על המידע באתר מבלי להיוועץ באיש מקצוע עושה זאת על דעתו ועל אחריותו בלבד. אלא אם צוין אחרת, אני מחזיקה או עשויה להחזיק בניירות הערך הנדונים בפוסט. גלישתך באתר מהווה הסכמה מפורשת לתנאי השימוש.


רוצים לעזור?
אתם מוזמנים לשתף ולעקוב אחרי בטוויטר או בפייסבוק, או להירשם כדי לקבל את הפוסטים שלי ישירות למייל. בנוסף, תוכלו להשתמש בקישורי השותפים הבאים כדי לקנות באמזון, להוריד ספרי שמע, או להקים אתר אינטרנט משלכם (מדריך מפורט - כאן). תודה על תמיכתכם באתר. 

66 תגובות

 1. השתמשו בנורות חסכוניות. בדקו דירוג אנרגטי של מוצרים חשמליים. אגרו את המים הקרים במקלחת עד שמגיעים המים החמים..

  • תראי הכל טוב ויפה אבל לא הגזמת קצת עם הסבון?

  • עם כבר לחסוך כסף אז אני יגיד לכם את הדרך הקלה לחסוך ,אז ככה נכון שתמיד שאנחנו קונים מוצר כל שהו ויש לנו עודף אתם יודעים שקלים או עשריות בקיצור כל מטבע חשובה וחוזרים עם זה הביתה אז שימו אותם באיזה קופת צדקה שיש לכם בבית תחשבו קצת כל פעם שאתם חוזרים עם שקלים בכיס ואתם שמים כל פעם בקופה זה יוצא המון כסף בחודש , לדוגמא אני עושה את זה כבר הרבה זמן וכל פעם שאני חוסך ככה אז יוצא לי לפחות בשבוע 300שקל

 2. אחלה רעיונות. יש לי תוספת לכמה מהנק’ שהזכרת:

  10) לא רק לכבות את האור, אלא מומלץ גם להתקין עמעם בחדרים שנמצאים בהם הכי הרבה. ככה גם בזמן שהאור דלוק, מכוונים על נמוך יותר, וחוסכים. חשוב לשים לב שהעמעם לחיץ (לא מהסוג הזבל), אחרת זה לא באמת חסכוני!

  14) להתמודד עם חום – מומלץ להשתמש במאוורר חשמלי. מאוד חסכוני ומאוד יעיל ומיידי בהרגשה. גם עוזר להרחיק את היתושים בקיץ (הם לא סובלים רוח, ומאוד נמשכים לאויר סטטי).

  21) שתו מים – במקום מים מהברז תשקיעו במכונה איכותית עם פילטר. לא תמי4 כי הם בכוונה מייצרים פילטרים שנחסמים עם הזמן ומחייבים אותך להחליף אותו, אפילו שלא באמת צריך. יש לי מקרר של סאמסונג עם פילטר בנוי בפנים, מחזיק מעולה במשך שנים.

 3. 26 חזק ביותר.
  אפשר גם לנסות לעבור לגור כאן באתר 🙂 .

 4. שמחתי לגלות שאני מממשת את רוב העצות גם ככה 🙂

  התוספת שלי:

  דיאודורנט – סודה לשתיה עושה את אותה העבודה בנטרול ריחות. אם רוצות להוסיף ריח אני ממליצה לקנות דיאודורנט טבעי יותר ממה שבדרך כלל מוצע ברשתות – שלי עלה 25 ש”ח ובשימוש יומיומי נראה שיספיק ליותר משנה…

  מונקאפ – לנשים, כמובן. ההמצאה ששינתה את חיי. מעבר להיותו נקי, נוח לשימוש וידידותי מאוד לסביבה, הוא גם מייתר את הקניה התקופתית של מוצרי ספיגה. החיסכון לאורך זמן.

  לעקוב אחרי מבצעים ממשלתיים לחיסכון אנרגטי – כל פעם מציעים משהו (החלפת מקררים או מזגנים, זיכוי עבור הפחתת צריכה של חשמל בקיץ)

  ובאותה הזדמנות – תודה על הבלוג ועל הכתיבה המצויינת. זו התגובה הראשונה שלי, אבל אני קוראת עם ותק 😉

 5. אמיתי לגמרי.
  לקטום פלפלים בסופר. כן, חבל לשלם על החלק הצופציקי הלא אכיל של הפלפל.

 6. כדי לחסוך בחשבון המים – לשטוף אסלה במים שנאגרו בקערה מיוחדת, הנמצאת בתוך כיור לשטיפת ידיים.

  • להרכיב מנגנון דו כמותי, ולהשתמש בכמות הפחותה. ברוב הפעמים זה מספיק.

 7. באופניים אפשר לרכב רק בתא, ואופניים חשמליות לא סוחבות בחיפה… אולי בעתיד.

 8. מכרו את הכלייה הימנית. לגוף אין צורך בשתיים. כמו שמסתדרים עם לב אחד ,מעי אחד וכבד אחד. כלייה שווה עשרות אלפי שקלים ובפוטנציאל גם תחסוך אוכל כי פחות איבר שווה פחות אנרגיה שהגוף צורך לפעולה

 9. “סבא היה אומר אנשים צריכים למות ממשהו וסירב לתרום למלחמה בסרטן, למלחמה בתאונות הדרכים, למלחמות אחרות, כדי לבטל אפשרות שיחשב לקמצן נהג להתפרץ במפגני נדבות, כבירים ומופתיים.כה יפה ידע לערוך את מופעיו, עד שאלמלא אנו, הקרובים אליו, לא הייתה נודעת האמת הפשוטה. הוא היה קמצן.”

  • לא ברור מה מרומז מהטקסט.. שדורין קמצנית? היא מתנדבת כבר ב2 מקומות שונים. בכמה אתה מתנדב? או שבעצם אתה מעדיף לעבוד כל החיים כדי לבזבז את כל הזמן שלך להרוויח כסף ולזרוק אותו על שטויות…. אז מי הקמצן האמיתי?

   • לא מרומז שדורין קמצנית, חלילה. אבל הוא כן מתכתב עם התוכן של הפוסט הזה, שמשקף את תהליך ההתדרדרות של דורין לאורך הבלוג – מחסכנות בריאה, בעבר, עד לטירוף פסיכי של פוריטניות בהווה. הפוסט כאן יכל להקרא כפרודיה ממדור סאטירי, אלמלא הכרנו את ההקשר הכולל שלו. אני לא מתכוון לרעיונות השפויים כמו לסגור את האור, לוותר על רכב במידת האפשר, ולא לבזבז כסף על כבלים ושטויות. אני מתכוון בעיקר לעצות הזויות כמו איך להכין סבון ביתי כדי לחסוך כמה גרושים על סבון אמה (wtf?!), לגדל ירקות ופירות על עצים במרפסת, ו”להרגיל את עצמכם לקור ולחום” – יענו לשבת בשיא החורף והקיץ בבית ולרעוד מקור עם מעיל דובון. כסף, בכל זאת, נועד שישתמשו בו לדברים חיוניים (תזונה סבירה, הסקה בבית, מוצרי הגייני בסיסיים). אחרת מה הערך שלו? לי אין ברירה -כנראה שאעבוד כל החיים -לא כי אני מבזבז (אני חי הרבה יותר קרוב לסגנון החיים שלה ממה שאתה מדמיין) אלא פשוט כי עשיתי תארים באוניברסיטאות בינוניות בישראל, והשכר החודשי שלי נמוך יחסית לשלה – מה שלא מאפשר לי לחסוך סכומי עתק תוך 5 שנים. לי יקח 20 שנה לחסוך את מה שהיא חסכה ב-5. ואם יהיו לי ילדים – אולי לא אגיע לסכום זה לעולם. אגב, אני מתנדב ב-2 מקומות בנוסף לעבודה. אבל זאת לא באמת הנקודה… הנקודה היא הפרופורציות. קיצוניות היא אף פעם לא דבר בריא – ודורין, במחילה מכבודה, מאד קיצונית. אפשר לחיות טוב בלי להקלע לטירוף הזה, וגם בלי להיות פזרנים כמו רוב הישראלים. יום נעים, ותנשום עמוק יקירי.

    • אם הנך מעוניין אני יכול לנסות לייעץ לך איך כן להרוויח מהסכומים שחסכת בצורה סולידית יחסית (השקעה בנדל”ן רגיל בישראל)
     יוני

    • אם חוסכים כסף צריך גם לאסוף כסף אז איך אוספים כסף :מתערבים ,מבקשים ,אם יש לכם חיה כלשהי תתנדבו לשמור עליה בתמורת כסף ,תמכרו לימונדה ,תמכרו דברים שאתם לא צריכים ,ותמצאו לכם ימים פנויים לחפש כסף במקומות

 10. מצער לגלות שוולגרי ידוע הגיע גם לכאן. הטיפים שלי לחיסכון : אגירת מים בגיגית פלסטיק (מכיור המטבח וכד’) ושפיכתם לאסלה במקום להוריד מים. חוסך לפחות שליש מהחשבון. לבחורות – מניקור פדיקור והסרת שיער במכשיר בבית. פעולות פשוטות שנשגב מבינתי למה צריך לצאת מהבית (בזבוז זמן ונסיעות) ולשלם כל פעם עשרות שקלים למישהי שתעשה את זה. צפייה ישירה בחינם באלפי סרטי קולנוע מעולים מכל הזמנים באתר “ויאוז” viooz להעיף בזריזות את כל חלונות הפירסומות והוירוסים שנפתחים ומנסים לרדת למחשב. – אזהרה

  • לORLY ,
   גם לעצה שלך יש עלות אלטרנטיבית. אמנם מחירי הקולנוע בארץ מופקעים – אבל אי אפשר להמיר את החוויה הקולנועית (אולם גדול, יציאה, ההרגשה שאת “בתוך” הסרט, ולא רואה טלויזיה בבית…) בצפייה בסרטים במחשב. צר לי ,אבל לקולנוע עדיין אין תחליף, גם לא קולנוע ביתי. זה לא אותתו סרט………………

 11. כל הטיפים מעולים עד שקראתי את הטיפ 13 ל”הכינו את מוצרי הניקוי שלכם בעצמכם” –
  אז יש לי עצה בשבילך:
  “כך תחסכו בנייר טואלט: במקום להשתמש בנייר פשוט קפצי לאמבטיה ותשטפי- המים זולים מחבילת נייר, וגם זה מנקה יותר טוב- כך שלא תצטרכי להחליף תחתונים/לכבס אותם לעתים דחופות.

  סליחה על הציניות, אבל באמת יש דברים מעולים בפוסטים שלך ויש דברים שנראים הזויים.

  ועוד הערה קטנה לפוסט על השקעה בזהב- לא ברור לי איך את מעודדת להשקיע 25% בזהב ועל ידי כך לצאת לפרישה מוקדמת. הרי זהב אינו נותן ריבית/דיבידנד אלא רק הפסד/רווחי הון – כלומר מראש את מקטינה את ההכנסה החודשית שלך ב 25% . איך אפשר לפרוש כך? אלא אם כן את כבר היום מיליונרית.
  הרי במצב השוק היום הריבית המקסימלית לאג”ח בדרגת סיכון נמוכה הוא כ 4.5% לא צמוד, דיבידנד של חברות בסיכון יחסית נמוך הוא כ 3.5% לאחר מס יחסית לשווי שוק שלהם היום, על מק”מ מקבלים בערך 0.8% לא צמוד.
  כלומר בשקלול של 25% השקעה בכל אחד יוצא ריבית ממוצעת של 2.2% שנתית – וכדי להגיע להכנסה של 3500 ₪ בחודש בתנאים האלה צריך חיסכון של: 1.9 מיליון שקל!!!! .
  התאוריות שלך נכון לשוק היום בריבית 0 – נראות קצת הזויות כי לא ניתן באמת לפרוש כלומר למשוך כל חודש 3500 ₪ מבלי להתחיל לאכול את הקרן. אבל אם אוכלים את הקרן קשה להרוויח ריבית/דבידנד חודשי… וכמובן מה יקרה לך בגיל מבוגר אם תחיה מעל לממוצע?
  הפוסטים שלך מצויינים, אפילו בזכותיך הלכתי ופתחתי חשבון בבית השקעות, ובמקביל אף הצלחתי להוזיל את העמלות בבנק (עד שאחליט אם אני מרוצה מבית ההשקעות), בנוסף התעניינתי יותר בהשקעה בזהב כהגנה מפני “אם כל המשברים” אך טרם החלטתי אם כדאי באמת להשקיע בו.
  בקיצור מה שאני מנסה לומר זה כל הכבוד לך על היוזמה, את פתחת לי קצת יותר את העניים , אבל אני חושש שהעצות שלך עלולות לגרום לאנשים שאין ברשותם 1.9 מיליון שקל חיסכון – קצת להתבלבל .
  ובסכומים כאלה אולי כבר עדיף באמת לרכוש דירה ולהשכיר אותה- למרות שלדעתי זו בועה.

 12. נ.ב
  ואת השיעור הראשון בקורס למיקרו כלכלה , נראה שדורין קצת שכחה: היתרון היחסי.

  כל האנרגיה שהיא משקיעה ביצור סבונים בבית, חקלאות זעירה, ותספורת מול המראה – יכלה להיות מנוצלת בצורה יעילה יותר אם היתה עובדת במה שהיא טובה בו (אני מניח שזה דברים כמו כלכלה, מסחר, כתיבה, יצירה), מרוויחה הרבה יותר כסף בתחום ההתמחות שלה, ובמקום לייצר ערוגה אחת בשעה שהיא עודרת גזר באדנית, היא היתה יכלה לקנות 20 קילו גזר בשוק בכסף שהיא היתה מרוויחה ככלכלנית עם MA מהLSE . . . אז במקום חופש היא פשוט משועבדת לעבודה (אמנם בבית, בכסות של חופש) בתחומים “לא-מקצועיים” כמו חקלאות, ספרות, חייטות, ניקיון, בישול. . נראה לי שבשורה התחתונה יש לה הרבה פחות זמן פנוי מאשר במצב בו היא היתה עובדת 3 ימים במשכורת גבוהה, וב3 הימים הנותרים משתמשת בכספה כדי לשכור את שירותי של עוזרת בית וטבחית, ולקנות ירקות במקום לגדל אותם בעצמה. ככה באמת היה לה זמן פנוי. כרגע היא נשמעת מאד מאד עסוקה ….

  • נניח שיום אחד לא ניתן יהיה לקנות גזרים בסופר. נניח שיום אחד כסף הפיאט לא יהיה שווה דבר. המערכת הכלכלית שאתה מכיר ואוהב מתבסס על משאב סופי – אנרגיה זמינה וזולה. כילינו את רובה במאה השנים האחרונות. היא הולכת ונגמרת. וכשהיא תיגמר – אפרופו יתרון יחסי – מי לדעתך יהיה במצב טוב יותר, אתה או אני?

   • ואם ואם ואם. דורין את בעיני נוטה לביטוח-יתר של כל פרמטר בחיים.
    בתרחיש קיצון (שלא קרה ב 1000 שנה האחרונות, עד כמה שאני מכיר היסטוריה – אם שמים בצד היפראינפלציות למיניהן) שבו כסף פיאט לא יכובד, ולא יהיה אוכל במכולת – אני מציע לך להתמקצע בקרב מגע ולהחזיק ארסנל נשק קל כמקובל במרתפי חגורת התנך. גם קורס הישרדות במדבר יכול להיות שימושי בתרחיש של מלחמה גרעינית או התפרצות הר געש. ואת יודעת מה – גם בלי הציניות – דיה לצרה בשעתה. כשלא יהיו ירקות בסופר, אני אשמח לקרוא את החוברת שמסבירה איך לגדל אותם בחצר.

    לגבי האנרגיה, יש לי מחלוקת איתך. בעבר למדתי את הנושא ברמה מסויימת. יש טווח מסויים של מחירי אנרגיה, רצפה ותקרה. את הרצפה מכתיבות מדינות אופק (על פי איכותו הגולמית של המשאב) ואת התקרה מכתיבים מחירי האנרגיה האלטרנטיבית. בכל מקרה אם תסתכלי על הגרפים הם כמעט ולא נפרצים לשני הכיוונים.

    בכל אופן גם אם נקבל את עמדתך (שכל המע’ הכלכלית מבוססת על אנרגיה סופית ) עדיין אני לא רואה איך חוסר יעילות עצמית עוזרת לך?
    לא עדיף לך לעבוד עוד, לחסוך יותר כסף, ולהשקיע אותו באפיקי ם שלדעתך ישאר קשיחים גם כש”השמש תכבה”? למשל – מניות של חברות ליצור מזון, נדלן, רפואה, אקונומיקה, מעילי פרווה לחורף קר?

   • דורין אומרת: “המערכת הכלכלית שאתה מכיר ואוהב מתבסס על משאב סופי – אנרגיה זמינה וזולה. כילינו את רובה במאה השנים האחרונות.”
    זו עמדה מקובלת ושמרנית אך היא איננה מדוייקת. ככל שאנו מתקדמים בזמן ובניצול משאבי אנרגיה, אנו מגלים – עובדתית – יותר משאבי אנרגיה. פעם חשבו שיש אין-סוף נפט ושרפו אותו. אחר כך הבינו שהנפט הולך ונגמר והתחילו לחשב את הסוף שלו. אם הזמן הבינו שבטכנולוגיות חדשות מוצאים עוד נפט ועוד מקורות לכרות אותו שלא היו בעבר. בהמשך המשיכו לפתח מקורות אנרגיה חלופיים, חלקם מוגדרים ירוקים יותר או פחות. האנרגיה הירוקה והזולה ביותר היא אנרגיה גרעינית שלה, ככל הנראה, אין סוף והיא זו שגורמת לליבת כדור הארץ לבעור מחום – וכך יהיה תמיד (ז”א עד שהשמש שלנו תהיה ענק אדום ותבלע את כדור הארץ, החומר הגרעיני כאן לא יגמר). אנרגיה כנראה תהיה תמיד זמינה וזולה יחסית עבור הצד הגאופוליטי שידו על העליונה (כיום המערב). גם מים לא חסר. חסרות טכנולוגיות יעילות להמירם למי שתיה ועובדים על זה בהצלחה לא רעה. זה ישתפר. מקום גם לא חסר. הסהרה שוממת כמו גם מדבר גובי וכו’. זה אומר שיש מקום לבנות עוד מדינות שלמות ולאכלס אנשים בבנינים רבי קומות עם משק אוטרקי.

    נדמה לי שהעיסוק ביצור עצמי הוא קודם כל תחביב בעל משמעות כלכלית מרחיקת לכת עבור בעל התחביב. לא כל אחד שעובד על ערוגת הגזרים שלו מרגיש שהוא מבזבז את זמנו היקר. אפשר אפילו להנות מזה.

   • לפעמים בא לי שזה יקרה רק כדי לראות שאת צודקת

  • נקודה למחשבה לגבי עניין “היתרון היחסי”,
   מי לדעתכם מנצל טוב יותר את הזמן מבחינה כלכלית ומבחינות יעילות נוספות, זו שבזמנה הפנוי עוסקת בגננות או זה שבזמנו הפנוי עסוק בלחפש למי להציק ואת מי “לייבש” בכוח ברחבי האינטרנט?

   😉

 13. אוריאל

  תפטרו מהאוטו. ככה אתם חוסכים את הדלק היקר, הפחת, הביטוח המציק, הטיפולים במוסך המגרזן ועל חיפושי החניה.
  תזוזו ברגל, בתחבורה ציבורית, ובסופ”ש שכרו רכב אחרי השוואת מחירי השכרה (אך בשום אופן לא לשכור מקל אוטו – המחיר הנמוך מקורו באיכות ירודה)

  • מתייעל

   זמן זה כסף, וזמן אותו בזבזתי בעבר בתחבורה ציבורית לא אקבל בחזרה. מה גם שנוח לא היה (גם לא לחוש הריח).
   אני ‘סולד’ מטיפ התחבורה הציבורית ומשקיע את כספי בנוחות היומיומית של רכב. מה שכן- יש לקנות רכב אמין על מנת לבקר כמה שפחות במוסך ולא לקנות רכב חדש.

 14. דרך אגב, דורין,
  כל הזמן את מדברת על כמה חשוב להיפטר מהרכב הפרטי – כי אחזקתו כרוכה בעלויות גבוהות, ועלויות פירושן שיעבוד לעבודה, שגורמת לאדם להיות פחות חופשי.

  אבל הבעיה היא שמרכיב חשוב בחופש הוא גם חופש התנועה. עוד לפני שמתחילים לדבר על חופש תנועה בעולם (טיסות לחו”ל), מה לגבי היכולת להגיע ליעד במהירות ויעילות. כן, קראתי את התחשיב שלך שבו את משווה בין אוטו להליכה ברגל ולאפניים. זה אולי נכון בטווחים עירוניים קצרים (אף על פי, שמניסיון אישי רב שנים בנתיב הקבוע שלי – הליכה ברגל ואוטובוס לוקחים פי 5 יותר זמן מאשר רכב פרטי) אבל מה לגבי ניידות בינעירונית? לדוגמא: יש לי חברים שגרים רחוק – באוטובוסים לוקח 4 שעות, ובאוטו שעה.
  הורי גרים בעיר אחרת, כדי לבקר אותם בשבתות, אני צריך לצאת לפני כניסת שבת ולחזור אחריה – אחרת, איך אגיע ואחזור בהעדר תחבורה ציבורית?
  כנ”ל קווי האוטובוס בגוש דן שהופכים לדלעת אחרי 12 בלילה. אני אוהב לקפוץ לת”א (אל תדאגי, אני לא עושה קניות בכיכר המדינה), אבל תמיד צריך לחזור מוקדם .
  כשאני, אדם ללא אוטו, חושב האם ללכת לחוג או שיעור שנמצא במרחק של יותר מ2-3 אוטובוסים ממני אני חושב פעמיים. יש המון נקודות שהייתי שמח להגיע אליהן לצרכים שונים אבל אני מוותר מראש, כי אני יודע שבאוטובוסים זה יקח יותר משעתיים נטו, בלי זמני המתנה (בחום, ובחורף) ואילו באוטו היה אפשר לסגור את הסיפור ב20 דקות, מדלת לדלת.
  עבור מי שחיי החברה חשובים לו, ואפילו הגעה לטבע קרוב – קשה לי לראות איך אפשר לוותר על התפיסה שהרכב הפרטי אכן מגדיל אפשרויות.
  היום אני בלי אוטו כמוך, ומרגיש חצי בבית סוהר, מבחינת מרחב תמרון. על הרבה דברים והנאות אני מוותר בגלל חוסר הניידות היחסי. לא כותב את זה בשביל להתבכיין – אבל זה פשוט ככה

  • ל- “אני”, בעניין צפייה בסרטי קולנוע בחינם באתר “ויאוז” – הכוונה היא שזה הופך קנייה והשכרה של די.וי.די ו- וי.או.די למיותרת וזה לא אומר ויתור מוחלט על הליכה לקולנוע ועל החויה של בילוי ויציאה שכרוכה בזה, אלא שהייתי .עושה את זה רק במקרה של סרט שווה במיוחד

  • כן, גם את זה כבר קראתי… התפלספות נחמדה מאד, רק שהיא עדיין לא מסבירה לי איך אני מגיע בקלות למקומות שלא נגישים לתחבורה ציבורית, או מאוחר בלילה, או בשבתות כשהחרדים סוגרים לנו את השאלטר.

   אפשר לעשות את התעלולים הסמנטיים האלה עד גבול מסויים. באיזשהו שלב, את פשוט נשארת תקועה בבית, כי האלטרנטיבה היא לנסוע ב4 אוטובוסים לאיזו שכונה במרכז ירושלים.

   כשהייתי בצבא הייתי נסחב שעות וימים בתחבורה ציבורית וטרמפים עם צ’ימידן, אבל היום זה כבר לא כיף בכלל.

   • אני לא מצפה שמי שקורא את הבלוג הזה יחקה אותי אותי מילה במילה. . אני כן מנסה להציג בפניך עיצוב שונה לסגנון החיים – כזה שאינו נסוב סביב תשלום לאחרים תמורת צרכים בסיסיים. אני מנסה להראות איך זה עובד אצלי, אבל מה שעבד אצלי לא בהכרח יעבוד עבורך. מסתמן שהתרגלת לשלם לאנשים כדי להשיג את מבוקשך – שזה מובן, מכיוון שכך חינכו אותך מגיל קטן. היכולת לשלם תמורת משהו חוסכת ממך את הצורך ללמוד אותו. היא הופכת אותך למונופת – על משקל סוציופת ופסיכופת – במובן זה שאתה מתמחה בתחום מסוים, זונח את כל השאר, בונה על כך שההתמחות שלך תניב לך הכנסה, שבה תשתמש כדי לרכוש מוצרים ושירותים מטעם מומחים אחרים. קצת כמו נמלה פועלת שיודעת מה תכלית קיומה בקן. או בורג שיודע מה מקומו במערכת.

    במחילה מכבודך, הרושם הכללי המתקבל מתגובותיך הוא של אדם פסיבי-אגרסיבי עם חוסן נפשי נמוך מאוד ונטייה עזה לרחמים עצמיים. אני מקווה שאני טועה.

    לגופו של עניין, קנה אופניים, וכנס לכושר רכיבה. נותן מענה לכל שלושת האתגרים שציינת.

    • העיקר אבחנת אותי בסוף…
     באמת עדיף לגופו של עניין. בואי אני אגיד לך איך לי הכל נראה מהצד:

     המצאת איזו תאוריה מופרכת שנשענת על סדרת אקסיומות, שעוד שניה אנחנו חוזרים לחיות על עצים ושכל מה שבני אדם תופסים כנוחות הוא אשליה . לכן , לדעתך, רצוי שלכל אדם יהיו כישורים שהם הכלאה של מקגייוור, דה וינצ’י וצ’ק נוריס, בתוספת יכולות זיהוי פטריות רעל של חזיר בר.
     את יודעת מה, אולי לא מופרכת לגמרי. יש אנשים פאסימיים כמוך, וכמו טאלב יקירך, ועוד רבים וטובים , שלידם אנשים כמוני נתפשים כשאננים. וזה בסדר אבל הכל שאלה של מחירים

     הכל הגיוני אצלך. משנה סדורה. קשה מאד להתווכח עם המבנה הזה שיצרת , כמו דוגמה דתית . אלא מה, היות וכל הנחות היסוד רדיקליות, המסקנות אליהן הגעת קיצוניות גם הן. אני אסביר:

     הדרך שלך להתגונן מפני כל מיני קטסטרופות שעלולות לקרות (עוני, מחלות ) – ואף יקרו בסבירות גבוהה, כי כולם מתים בסוף ולרוב לא במיתת נשיקה – היא באמצעות כיסוי מוגזם. תבטחי את עצמך נגד תרחיש-קיצון כלכלי בפרמיה גבוהה מאד: ויתור על היתרון היחסי שלך בתמורה לשקט נפשי בתרחיש של אסון-גזר עולמי או עליה קיצונית במחירי הסבון בלבנט. כדי להמנע ממחלות תאכלי כל היום מג’דרה (אגב, ניסיתי את המתכון, יצא טעים אבל גם יצא מהאף אחרי שבוע) וירקות מאודים מהעציץ. כל היום תתעמלי, מה זה תתעמלי, תעשי מד”סים של טירונות פלס”ר גולני, רק כדי שתוכלי לרוץ את כל הדרך מתל אביב לירושלים (אבל רק ליתר ביטחון, למקרה שיגמר הדלק באוטובוסים) וכל זה מזכיר לי את השיר של גזוז “תה עושה סחרחורת.. נזהר באופן מדיקלי ,לחיות עד מאה ושלושים, פחות מזה לא בא לי” . בשורה התחתונה מה קורה, את מכלה את כל האנרגיות שלך על תחשיבים פוריטניים במקום להשקיע אותם בעבודה שיכולה להניב לך פי 2-3 יותר . את לא באמת חופשייה למרות שזה מה שאת מנסה למכור כל הזמן. פשוט הפכת להיות עבד של הקרן שחסכת, והמרת אשליה אחת באחרת… עכשיו את יכולה להמשיך לעשות לי רצח אופי . ערב טוב.

   • אני יקר, (לא במובן של בזבזן)
    לגבי גידול ירקות לבד, כנראה זו לא העצה הכי חסכונית, כי הם לא יקרים כל כך בחנויות, אבל בכל זאת מציעה לך לנסות לגדל תבלינים ובכלל לעבוד בגינה, זה באמת כיף גדול, אולי גם אתה תהנה מזה.
    ודורין – למרות שאת צעירה, את מעיזה לבטא בדיוק מה שאמי הנפלאה אומרת ועושה, אבל אמי נחשבת מהדור הישן והלא מעודכן.
    אז כל הכבוד ותודה.

 15. לאני – לפי הכתיבה שלך, אני חושב שהבלוג והמסרים שלו כן מדברים אליך,אתה פשוט מרגיש שזה גדול עליך ולכן אתה מקצין דברים, אני אומר לך מניסיון וכאחד שלא הרוויח אף פעם הרבה כסף, שניתן ליישם את הערכים שמציע הבלוג הזה יחסית בקלות כי אני יישמתי אותם וכי יש לי כמויות של זמן פנוי שאני עדיין לא מצליח למצוא פתרונות טובים מספיק איך למלא אותו ואני בכלל לא משקיע את רוב הזמן שלי לפעילות פוריטנית. כדי ליישם את הערכים שמציע הבלוג אתה פשוט צריך להתאים אותם אליך….יש אנשים שבאופן אינטואיטיבי מוצאים פתרונות לבד ויש אנשים שצריכים יותר עזרה בשביל להיכנס למסלול הנכון

  • לגבי:
   המסרים מדברים אלי. כמו שציינתי, הבעיה שלי היא לא עם העיקרון (צריכה מועטה) אלא עם היישום שלו. דורין מציעה, כאמור, פתרון רדיקלי (ולא אני המצאתי את הרעיונות הקיצוניים שציטטתי) שאומר התגוננות מפני כל תרחיש אפשרי כמעט.

   זה מתבטא בפיתוח מגוון של יכולות שבמצב נורמאלי הן מיותרות לחלוטין.
   למה ללמוד לתפור אם בעלות של חצי שעת עבודה ככלכלנית בפירמה מובילה לחסוך 5 שעות התעסקות עם חוט ומחט – ולייצא את פרויקט התפירה לאשת מקצוע בתחום ,יענו “ללכת לתופרת” , האם התעסקות של שעתיים ביצור הסבון, כולל הליכה לחנות חומרי בניין לקנות את היסודות, באמת יוצא יותר זול מלהשקיע 5 שקלים על סבון מהסופר? וכל הזהב שהיא אוגרת… זהב בכלל לא נותן ריבית ולא צומח כמו מניות… היא פשוט פוחדת מתרחיש של מלחמת עולם או משהו.

   זאת הבעיה שלי עם הפוסט.

   אני יכול לקבל את זה שהיא נגד ישיבה בבתי קפה על בסיס שבועי, נגד 3 טיסות לחול בשנה, ונגד קניה בתשלומים – סבבה.

   אבל מכאן ועד לפגוע פגיעה אנושה באיכות החיים – לא להתרועע עם בני אדם, לוותר על מסגרת (וכן , אני חושב שלמקום עבודה יש ערך סגולי הרבה יותר גבוה מהכסף שמרויחים בו. בעבודה אתה מקבל תחושת שייכות, מסגרת, יציבות, קשרים חברתיים, איטראקציות עם בני אדם, תחושת ערך עצמי מעצם זה שאתה עושה משהו ושייך לאנשהו. אני יודע שדורין בזה לכל אלה, אבל אני באמת חושב שהיא החריגה כאן – ורוב האנשים זקוקים לדברים האלה מטבעם, ולא בגלל שהם “עבדים” או “קורבנות”)
   הפגיעה באיכות החיים היא גם ויתור על רכב פרטי, שמה לעשות, הוא בעיני אלמנטרי היום במיוחד כשהתחבורה הציבורית בארץ פשוט דפוקה מכל בחינה (ולא, זה לא סביר שיקח לי למעלה מ-3 וחצי שעות ולעפמים 4 שעות, להגיע ממושב בשרון לשכונה במרכז ירושלים, כשבאותו הסיפור לוקח פחות משעה . ולא, זה גם לא סביר שכל סופ”ש אני במעצר בית בגלל החרדים (מה את מציעה דורין? שאני אשלם 200 שקל למונית לכל כיוון?) . וכן , אני גם חושב שללכת לסרט פעם בחודש, ולשתות כוס קפה פעם בכמה זמן בבית קפה, זה לא אסון גדול (שוב, אני לא מדבר על ארוחות גורמה ל10 סועדים פעם בשבוע. אבל סתם, בקטנה, לבלות קצת) . דורין מנסה להראות שכל מי שאוהב לבלות בבילויים שכרוכים בעלות הוא שטחי או קורבן של הקפיטליזם, והאמת היא שהיא פשוט קיצונית. אני לדוגמא רוב הזמן מבלה כמוה בבילויים חינמיים , אבל לא נגרר לפנאטיות שמתייחסת לקניית כוס קפה פה ושם כאל הפרת איסור דתי מקודש. אי אפשר למקסם ולטייב את החיים עד כדי כך. צריך לשאוף ל”סביר” ול”טוב”. לאנשים אין מספיק משאבים להיות גם רציונאלים ב100% וגם להנות מהחיים ב100% . מה לעשות אבל ככה זה

   • היי אני, בנוגע לסיפוק עצמי של צרכים באמצעות שליטה במיומנויות שונות כמו תפירה, מה שאתה אומר היה מדויק עבור בן אדם שמחליט לבחור במסלול קרייריסטי במשרה מלאה, ברגע שבן אדם בוחר בדרך חיים אלטרנטיבית שכוללת מחייה מתקציב קטן, סיפוק עצמי של צרכים זה הרבה יותר כלכלי לעשות את העבודה בעצמך, מאשר לשלם למישהו עבור אותו השירות. בנוסף אני לא מכיר הרבה מעסיקים שמוכנים לקחת עובדים למספר מאוד מצומצם של ימים בחודש. הרבה פעמים זה הכול או לא כלום.

    בנוגע לזהב, זה הגיוני להשקיע בזהב כי הוא עובד בקורלציה הפוכה לנכסים אחרים. קרן הנאמנות המצליחה בעולם ב40 השנים האחרונות first eagle מחזיקה באחוז מסוים של זהב בתיק שלה לאורך כל תקופת קיומה.

    בנוגע למקום עבודה כמסגרת חברתית, זה דבר נורא אישי ותלוי באופי ובאישיות של הבן אדם, אין פה תשובה נכונה ולא נכונה.

    בנוגע לרכב, שוב תלוי במצב הספציפי אני גר באחד האזורים הכי מרכזיים בארץ וכלל לא זקוק לרכב אתה אולי כן.

    • שלום גבי,

     בנוגע לעבודה במספר מצומצם של שעות בחודש, יש דרישה כזאת למשל במכללות / אוניברסיטאות בתפקידים של מתרגל או בודק תרגילים. לרוב העבודה דורשת תואר שני בתחום, וזה לא דבר נדיר בימנו.

     עבודה מהסוג הזה לא דורשת הרבה שעות, ומאפשרת להגיע יום/יומיים בשבוע.

     דוגמא ספציפית: ניתן לעשות 2300 ש”ח בחודש תוך השקעת 6 שעות בלבד בשבוע כמתרגל בטכניון.

   • ל”אני” – קראתי את כל מה שכתבת והזדהתי.
    מי שלא גר בתל אביב לא יודע כמה הרכב חשוב. אתה יכול לגור מחוץ לעיר וכל דבר לוקח שעות נסיעה ואז מוותרים על הנאות החיים כמו מפגשים עם חברים ומשלמים מחיר בדידות. אני מסכימה עם כל מה שכתבת גם בשאר הנושאים.

 16. בהמשך לאמירתו של ג’ון סטויארט מיל, ישנן שתי אמירות יהודיות שמבחינה היסטורית הקדימו בכ-800 ו-1400 שנים את אמירתו של העלם האנגלי.
  רבי שלמה אבן גבירול אמר “בקש מה שאתה צריך לו, ועזוב מה שאינך צריך לו,כי בעוזבך מה שאינך צריך לו,השגת מה שאתה צריך לו”.

  בסנהדרין קז ע”א נכתב “משביעו רעב – ומרעיבו שבע”, אומנם הם התכוונו לאיברו הקטן של הבנאדם, אך גם מכאן ניתן להבין שמצריכת מוצרים לא מגיע האושר, ומבינים שהחיים מספיק יפים ומספקים גם בלי הסמסונג האחרון או האייפון 7.

 17. יש לי שאלה…
  נגיד ואני ובן זוגי מצליחים לחסוך 50 אחוז מהמשכורות שלנו כל חודש. מה הדרך הטובה ביותר לנהל את זה? ישר להעביר את זה להשקעה בבורסה?
  האם השקעה פאסיבית תתאים לנו גם אם עדיין לא ברור האם נצטרך חלק מהכסף בזמן הקצר?
  אני מחפשת פתרון לפק”מ.. איפה לשים את החסכון:)

  תודה ושבת שלום!

 18. ותרו על קפה ותה. כך תחסכו את החשמל של הקומקום, את הקומקום עצמו שצריך להחליף כל שנתיים ואת עלות הקפה. וכבונוס לא תהיו מכורים/תלויים בסם הקפאין.
  ואם אתם בכל זאת חייבים קפה, מלאו בקומקום את כמות המים המדויקת לכוס קפה. המון אנרגיה מתבזבזת על הרתחת מים עודפים.

 19. דורין הבלוג מצוין תודה על הטיפים המצוינים 🙂
  טיפ נוסף לחסכון [ובעיקר שמירה על הבריאות] זה הן לנשים [והן לגברים!] לרכוש מכשיר המנבא ביוץ ומחליף אמצעי מניעה אחרים. כידוע ישנו פרק זמן של 48 שעות בחודש שבהן ניתן להרות כך שכמעט [רק כמעט, כי זרע שוהה בגוף 5 ימים] שאר הימים בחודש הם בטוחים. רוב הנשים במערכת יחסים ארוכות כיום משתמשות בגלולות למניעת הריון, מדבקות, התקן תוך רחמי- כולם חודרניים, עושים מניפולציות לא בריאות ומזיקות לגוף האישה. לצערי מעט מאד מודעות\ים לסכנות הכרוכות בכך, אבל מספיק עיון ב”תופעות הלוואי” בעלון לצרכן כדי להבין. הפתרון הוא טבעי, מדויק [ב99.3%] ולאורך זמן הוא פשוט חוסך. המכשיר עולה 500 דולר, עשו חישוב של כמה הוצאות יש על גלולות\קונדומים ובהתחשב בכך שהוא מחזיק שנים, ויחסוך עלויות על טיפולים רפואיים [בגלל נזק של גלולות, מכירה לא מעט מקרים כאלה] זה שווה.
  ביוטיוב ניתן לחפש Natural Birth Control For Health Conscious Women בערוץ של Megan Elizabeth יש שם הסבר מפורט של המכשיר והדגמה בשימוש בו.

  • לברר לעצמך את ימי הפוריות והביוץ שלך – מבורך! אין צורך במכשיר יקר, אפשר ללמוד את השיטה הטבעית למודעות לפוריות וללמוד מתי את פוריה לפי מדדים אישיים המשתנים מאישה לאישה.
   http://www.poriutivit.com/
   אולם, שיטה זו רק מונעת הריון ולא מגנה מפני מחלות מין – כך שאם את לא במערכת יחסים ארוכה/רצינית ונבדקתם שניכם מומלץ מאד להשתמש בקונדומים.

  • שלום ספיר,
   אני לא יודע איפה את עכשיו אבל כנראה שנכנסת להריון מאז שפרסמת את ההודעה הזאת.
   למה? אסביר: אם 99.3% הוא הסיכוי לא להכנס להריון ע”י שימוש בשיטה שלך (לא יודע מאיפה המספר הזה הומצא) ובהנחה שאת מקיימת יחסי מין ארבע פעמים בשבוע, היה לך סיכוי של 95%~ להכנס להיריון בשנתיים האחרונות.
   חישוב:
   P=1-0.993^(2*52*4)
   P=1-0.993^416=0.946

   • לא בהריון

    FAUST – יש רק דרך אחת למנוע הריון ב-100%, והיא המנעות. כל שאר השיטות, כולל גלולות, יעילות בפחות מכך. שיטת מודעות לפוריות יעילה כמו גלולות, בתנאי שפועלים לפי מסקנות השיטה (לא תמיד זה קל…).

 20. עוד כמה דרכים לחסוך:

  להכין דאודורנט לבד (מאוד פשוט, מסודה לשתייה)

  ובקשר לקוסמטיקה בכלל – עליה נשים בעיקר נוטות להוציא המון כסף – ניתן להשיג ובמידת מה אף ליצור חומרי גלם פשוטים וזולים (או לפחות זולים יותר מקרמים בסופרפארם) ולהכין בעצמך קרמים, מסכות, פילינג וכו’, בין השאר מחומרים שיש בכל מטבח (האינטרנט מלא במתכונים).

  להסתפר – התספורת שלי די קצרה וכשסיפרתי את עצמי בעבר זה היה די קטסטרופלי. אבל לאחרונה הסתפרתי בחינם אצל סטאז’רית לספרוּת. לוקח הרבה יותר זמן מתספורת רגילה אבל גם חוויה מיוחדת.

  עוד דרך לחסוך כנראה אלפי או עשרות אלפי שקלים במצטבר היא להשתמש במוצרי היגיינה רב-פעמיים כמו מונקאפ או תחבושות רב-פעמיות, והם גם הרבה יותר ידידותיים לגוף (ללא כל מיני חומרים מזוויעים שנמצאים במוצרים החד-פעמיים) ולסביבה (לא יוצרים ערימות של פסולת)

  וספיר – אפשר גם ללמוד להכיר את גופך, לא צריך שום מכשיר (אם כי הקורס כמובן עולה כסף, קוראים לזה “שיטת המודעות לפוריות”).

 21. סימונה

  מה שאני אוהבת בבלוג הזה זה שהוא מעורר מחשבה. תודה דורין.
  כל אחד יש לו את הדברים שמתאימים לו יותר ומתאימים לו פחות, אני למשל לא אכפת לי קצת חום וקור (דירה מאוררת עם כיווני מזרח ומערב, וחלונות אטומים היטב מאד עוזרים לחסוך), אבל אני לא אוהבת לנקות…
  לכן, אני חושבת שמי שרוצה לחסוך כדאי שיעשה רשימה עם סדר עדיפויות פרטי, ויכולת הוצאה פרטית.
  רק המחשבה על הדברים תביא לחיסכון משמעותי.
  זאת בניגוד לחברה הצרכנית שאנחנו חיים בה, בה כל אמצעי המדיה מפעילים אותנו לבזבז.
  וכמובן שמחשבה על עלויות אלטרנטיביות רלונטית כאן.
  בעיני כל אחד בוחר מה שטוב לו, הביקורת היא רק על הוצאה בלי מחשבה.

  בשלב שני אפשר אולי גם לחשוב למה בעצם קור וחום לא מפריע לי, אבל לנקות אני לא אוהבת, ואז ניתן להרויח לא רק התפחות כלכלית אלא גם התפתחות אישית (חינם בלי פסיכולוג 🙂
  ושוב, תודה דורין שאת גורמת לי לחשוב.

 22. בקשר לקטימת קצוות של פלפלים וצפייה בסרטים דרך האינטרנט, מדובר בגניבה. אני לא עושה שום שיפוט מוסרי, אבל כדאי לקרוא לדברים בשמם.

 23. לגברים – עזבו אותך מכל מוצרי הגילוח.
  אני משתמש באותה סכין לחצי שנה, וכשהיא פחות חדה אפשר להשתמש בסבון מתחת לטוש כתחליף לקצף גילוח. הגילוח יוצא מצויין.
  כמו כן שימוש במכונת גילוח לזקן דק חוסך זמן בבוקר.

 24. ביולוג ירושלמי

  *עצה לחסכון 1:*
  להחזיק בדירה/בית פח סטנדרטי עגול וקטן מידות מפלסטיק רשת פשוט… אני מתכוון לפח הזבל הפשוט ביותר, כזה שניתן בקלות להשתמש איתו בשקיות הגופיה (“עם הידיות”) מהקניות בסופרמרקט.
  לא מובן לי מדוע להשתמש בפחי הזבל הענקיים והיקרים למטבח, אלו שקונים להם שקיות מיוחדות שמתאימות למידותיהם בנפרד.
  ראשית, שקיות הסופרמרקט הן בחינם ומצויות בשפע. לא מובן לי למה אדם יקנה שקיות בגליל בעשרות שקלים כשיש לו שקיות זבל בחינם.
  שנית, פח קטן משמעו ריקון תכוף. הנ”ל מאפשר גם הליכה ספורטיבית לריקונו, גם לא יוצר מפגע ריח בדירה היות והוא קטן מידות ולא מכיל המון אשפה, גם פותר את עניין העצלנות הטבעית כשאין חשק לזרוק את שקית הזבל הענקית והמטריחה היות ופח קטן מכיל פחות אשפה ולכן שקית הזבל קטנת משקל וקומפקטית יותר.

  *עצה לחסכון 2:*
  להשחיז את סכיני הגילוח שלכם (ג’ילט, שיק או כל מותג אחר שהוא) על בד ג’ינס!
  כן, זה עובד!… רישמו בגוגל:
  How to extend the life of your Razor Blade keeping it sharp for months and month
  ובכלל, להזמין סכיני גילוח ממותג מוכר ברשת, יש מוכרי eBay שמוכרים אותם בחצי מחיר מבארץ.

 25. איזו היסחפות!
  אני צריכה להכין את חומרי הניקוי!? לוותר על שתיה מתוקה?! לדאוג שאיכשהו מקום העבודה יהיה קרוב לבית?!?
  אנשים,אתם שוכחים בשביל מה אתם הולכים לעבוד? בשביל לחיות! אתם חיים בשביל לעבוד או עובדים בשביל לחיות?!?
  מה שווה חשבון בנק נחמד כשחיים בצורה כל כך עלובה?! אני לא אומרת לבזבז,אבל יש גבול! וכל המאמר הזה הוא פשוטו כמשמעו- קמצנות לשמה.!

 26. אנדריי

  מצאתי כמה דברים שימושיים, למשל ללמוד להסתפר לבד. הדברים בגדול ידועים, אבל הרשימה מאוד עוזרת. תודה רבה לך על ההשקעה.

 27. בקשר לטלוויזיה לעומת ספרים, אני חייב לציין שמסדרות וסרטים דוקומנטריים שניתנים לצפייה גם ביוטיוב, השכלתי יותר מכול שנותיי בבית ספר. אם זה סרטים היסטורים על מלחמת העולם השנייה אם זה בנושאי כימיה וכו’

 28. “נהלתי את האפסנאות על ספינת תותחים. אני ידעתי את כל התקנות והאחרים לא ידעו. נהנתי מכל הזכויות המגיעות לי וגם ממרבית הזכויות שלהם” תומס ריד במלחמת האזרחים באמריקה.

  דע את זכויותך! (מבלי להיות תלוי בהם…)

 29. לא קצת הגזמתם עם הסבון ? טוב שלא כתבתם “תיצרובאר ושאבו מתוכו מים ותחסכו בחשבון המים.

 30. קראתי את התגובות ..ופשוט רובכם לא הבנתם את העיקר ונתפסתם לעצות. יש הרבה יותר מ27 עצות איך לחסוך וכל אחד מתאים חלק קטן מתוכם וחלקם לא מתאים לכל אחד (וגם לא לי) ולא צריך להתרעם על כך. כל אחד שיאמץ מה מתאים לו . ובכלל זה לא העיקר. את העצה העיקרית פספסתם הוא היה רשום אבל לא ירדתם לעומקו: “למדתי למצוא את האושר בצמצום תשוקתי ולא בניסיון לספק אותם” תחשבו על לחיות פשוט יותר ( בדומה לאנשים דתיים/חרדים /כפריים מרומניה/סין..)שמסתפקים בפחות. התמודדות שלנו מול התשוקות והדחפים והקנאה וההשוואה לאחר וכל שאר הדברים… שדוחפים אותנו להחליף סמארטפון /רכב/סלון/וכך הלאה חדש יותר במיידי. והרצון לצאת החוצה ולהראות את עצמנו “נוצצים”/ “שווים”(בגדים/תכשיטים/תספורת/ …) הם הבזבזנות הגדולה בימנו לנסוע שוב ללונדון /”אמריקה”…. כדי להרגיש שווים או להגיד שנסענו כי כל השכנים/חברים נסעו…
  וכך הלאה.. לחשוב אני מגיע לי… רוצה להתפנק.. למה לנסוע בתחבורה ציבורית הרי מגיל קטן ההורים הרגילו להסעות . לכל מקום מסיעים את הילד ברכב וכל יום למקום אחר… כן אנחנו בעולם נהנתן המושתת על תרבות של שטיפת מוח צרכנית לרכוש כל דבר לא רק כמוצר בר קיימא גם כמוצר שיענה לנו על צורך רגשי/נפשי. מה שמוביל את התרבות היום זה הילדים/נוער הם שמכתיבים חלק גדול מההוצאות שלנו. תשתלטו על זה ותקטינו בהרבה את ההוצאות … זה העיקר כמו שנאמר במשפט להתמודד בצמצום התשוקות. (וכמה עצות שלי: רכב/סמארטפון וכדומה ..קנו מודל של כמה שנים אחרי ירידת הערך הגדולה של המודל, ועצה שנייה מי שיכול עבור לאיזה כפר/מושב/קיבוץ בפריפריה ששם גדלים אנשים צנועים בבגדים פשוטים… ושם גדל את הילדים שלך בסביבה זו)

  • דברים כדרבנות – ישר כוח!

   כל אחד צריך למצוא את הדרך שלו לאושר ולראות איך הוא יכול לבזבז פחות ועדיין להיות מאושר.

  • מסכימה לגמרי איתן!
   היא נתנה כאן מגוון רב של עצות וחומר למחשבה, וכל אחד יכול להתחיל לאמץ את מה שיותר מתאים לו.
   יש אנשים שעל כל דבר ימצאו משהו רע להגיד, חלק מהתגובות כאן כאלה חסרות אינטיליגנציה שסוף סוף הגיעה תגובה שפויה.

 31. טיפ למתקדמים – אם כבר עברתם את מחסום היד שנייה ואין לכם בעיה להשתמש במוצר שמישהו הפסיק להשתמש בו רק כי פירסמו לו שהגיע הזמן להחליף – פיקחו עיניים בעת שאתם מסתובבים ברחוב , ותראו אינספור מתנות חינם. אנשים מוציאים מהבית ושמים ברחוב בגדים, מגבות, מצעים, רהיטים, כלי אוכל, כלי בית ואפילו מוצרי חשמל, במצב טוב, חלק במצב חדש, חלק עדיין עם הטיקט או עם ריח של כביסה!!! בלי להתבייש, פשוט אמצו אותם אל חיקכם. אני תמיד לבושה היטב ונראית בסטייל מדהים וזה לא עולה לי שקל מרוב שאני מוצאת בגדים מדהימים ברחובות תל אביב . הבגדים שלי יפים ויוצאים דופן, חלקם וינטג’ ואף פעם אני לא נראית כמו אחרות כי מה שאנשים מוציאים מהבית זה לא העונה האחרונה. אז ביי ביי ללראות מישהי עם אותה שמלה שלך. מי שמעדיפה למדוד יש בכל עיר ”ביגודית”, חנות יד שנייה של ויצו עם בגדים מדהימים ברמה גבוהה ביותר והרווחים גם הולכים לתרומה. חפשו באינטרנט את כתובת החנות. בנוסף גם ריהטתי כך דירה שלמה מרהיטים שמצאתי ברחוב וסגרתי מלא פינות לחברים, פה ספה כאן שידה, או סלסלה לארגן את הארון או ספלים, הכל מצאתי ונתתי. חינם זה יותר זול מלקנות 🙂

 32. תספורות – בדרך ללספר את עצמכן מומלץ לעבור בבתי ספר לספרות ולקבל תספורת מקסימה ממתלמד או מתלמדת נלהבים. הכל נעשה באיכות גבוהה, בפיקוח מומחים ובמחיר שהוא רבע מהמחיר המלא. כך תוכלו גם ללמוד איך מספרים מדורג או טריים לפוני ישר וכו’. אחר פעם או פעמיים כבר תדעו לעשות את זה לבד. ותתנסו, תמיד אפשר לתקן.
  קוסמטיקה – תפסיקו עם זה! רעלים, מתכות כבדות, כימיקלים. יאק. עשו לעצמכם טובה. די. הבריאות שלכם יותר חשובה .

 33. החלפתי את הנורות בבית מהלוגן ונורות להט לפלורסנט ונורות לד. החיסכון בחשמל כ 90%.

 34. דרך אדירה לחיסכון שרבים לא חשבו עליו – לא להתחתן ולא להביא ילדים. להשקיע את הכסף בביטוחים אינסופיים ולמות עשיר אך מסכן.

 35. אני מכבד את הרעיון של חסכון אבל לא מאמין בו אלא בייצור.
  טווח החסכון מוגבל מאוד לכמה אלפי שקלים (בלי להיכנס לירידה ברמת החיים),
  לעומת זאת הכנסה יכולה להיות אינסופית. אז יגידו שכתוצאה מהחסכון בעתיד תגדל ההכנסה, אולי זה נכון.
  אבל אני מאמין שבנאדם הופך להיות מה שהוא חושב והרגלים של חסכון ורמת חיים ירודה ימשיכו גם בעתיד, לעומת זאת שאיפה לאיכות ורמת חיים גבוהה מלכתחילה תביא בעתיד לעצמאות כלכלית, זה לא סותר את העקרון הכי חשוב של להוציא פחות ממה שאני מכניס, צריך להיות גאפ של כמה אלפי שקלים בעניין הזה. אבל לחיות בצורה הזאת ירגיל את התת מודע ובצורה זו יעזור להשיג את המקצוע\השקעה\תובנה כדי להגיע לעצמאות כלכלית. אבל זו רק דעתי.

השאר תגובה