שוקולד מריר: ביצועי התיק בתום הרבעון השני (2015)

ש

הרבעון השני של שנת 2015 מאחורינו, וזה אומר שהגיעה העת לבדוק מה עשה תיק ההשקעות המדגמי של הבלוג בשלושת החודשים האחרונים.

לאלו מכם שלא עוקבים אחר הבלוג באופן שוטף, “שוקולד מריר” הוא תיק השקעות וירטואלי (רוצה לומר, לא קיים במציאות) שמתנהל כאן מאז תחילת 2014.

אני כותבת את הפוסטים הללו כדי להדגים דרך (אחת מיני רבות) ליישם את פילוסופיית ההשקעה הפסיבית באמצעות המכשירים הפיננסים הזמינים למשקיעים פרטיים בישראל.

הרעיון המרכזי הוא לגבש מדיניות השקעה סדורה, להשקיע כספים על בסיס עקבי ולאורך זמן, ולפזר את ההשקעה על פני מגוון רחב של שווקים בעלות הנמוכה ביותר האפשרית.

שלוש אזהרות, בנוהל:

  1. “שוקולד מריר” הוא (בהגדרה) לא תיק ההשקעות האופטימלי, מן הטעם הפשוט שאיש אינו יודע מהו תיק ההשקעות האופטימלי.
  2. במונחים ישראליים (מישהו אמר קרנות 10/90?) תיק ההשקעות הזה נחשב לאגרסיבי במיוחד, משום שהוא כולל חשיפה בשיעור של 65% למניות – נכס פיננסי מסוכן מאין כמותו. זה אומר שיש כאן סיכוי משמעותי להפסד של הכספים בטווח הקצר והבינוני.
  3. הפוסט הזה, כרגיל, הוא למטרות חינוכיות בלבד. שום דבר מהאמור בפוסט הזה אינו מתאים ואינו מתחשב בצרכים הייחודיים של כל אדם, אינו מהווה ואינו יכול להוות משום ייעוץ השקעות אישי. אל תחקו אותי מבלי להיוועץ באנשי מקצוע.

הרבעון השני היה יחסית חלש בשווקי העולם. ברשותכם אני פוטרת את עצמי מניתוח הסיבות המאקרו-כלכליות והגאו-פוליטיות שהביאו לכך. בפרספקטיבה של עשרות שנים – אופק ההשקעה שלנו כמשקיעים פסיביים עם חשיפה מנייתית רחבה — מה שקרה ב-3 החודשים האחרונים הוא די חסר משמעות.

שוקולד מריר רבעון 2 2015

תיק ההשקעות רשם תשואה רבעונית שלילית של 1.72%-. זאת אומרת שמתחילת השנה השיג תשואה של 1.78%, ומראשית דרכו צמח ב-7.06%.

שוב – תשואה רבעונית היא נתון חסר משמעות בהתחשב באופק ההשקעה (עד כדי כך שאני תוהה אם עדכון של התיק אחת לשלושה חודשים הוא רעיון מוצלח).

מה קונים?

הקונספט המרכזי ב”שוקולד מריר” הוא להשקיע את הכסף שחסכנו (באגרסיביות) על בסיס קבוע.

כאן אני מזרימה סכום של 10,000 ש”ח לתיק מדי 3 חודשים. יש מי שמעדיף להשקיע מדי חודש או מדי שנה. זה לא משנה כל עוד האינטרוולים קבועים ואפשר לדבוק בהם.

הרעיון הוא להשקיע את הכסף כך שכל נכס בתיק ישוב למשקל שנקבע לו, מבלי שתהיה סטיה חדה מדי מהתכנית המקורית.

חשוב לזכור שהקצאת הנכסים האסטרטגית (מניות מול אג”ח) חשובה בהרבה מהקצאת הנכסים הטקטית (ארה”ב מול יפן מול אירופה וכו’), ולכן לפני הכל חשוב לוודא שהרכבו הבסיסי של התיק –  במקרה זה, 65% מניות, 35% אג”ח – נשמר.

יש מי שעשוי להירתע מכמות הניירות בתיק הזה. חשוב להבין שזה לא בהכרח מחויב המציאות. כדי לפשט את העניין, הייתי יכולה להחליף את כל הפלח המנייתי בתיק בקרן סל (ETF) זרה אחת שעוקבת אחר מדד מניות עולמי, ובכך לחסוך ממני את הצורך לחשב כמה בדיוק להשקיע בכל נכס.

מוצר שכזה למרבה הצער עדיין לא קיים בישראל (אלא אם אתם מחשיבים תעודות סל עם דמי ניהול פסיכיים של 1%+ כחלופה ראויה), ולכן התיק נבנה בעזרת המצאי הקיים.

לצד זאת, תעשיית הקרנות בישראל מתפתחת ומתעדכנת כל הזמן, ולשמחתנו ישנם מוצרים חדשים שיכולים בקונסטלציה מסוימת להתאים ל”שוקולד מריר”.

אחד מהם הוא הקרן תכלית TTF סל מניות חו”ל– קרן חדשה מבית תכלית, אשר עוקבת אחר 3 מדדים מרכזיים: 60% מנכסי הקרן מושקעים במדד האס-אנד-פי-500 האמריקני, S&P  במדד סטוקס 600 האירופי, ו-10% במדד מניות שווקים מתעוררים – פחות או יותר בהתאם למשקלים שלפיהם נבנה “שוקולד מריר”.

הקרן הזו חטפה “חזק” מאז היווסדה – גם בגלל הירידות בשווקים העולמיים וגם לאור העובדה שהיא אינה מגודרת מט”ח (כלומר, ההתחזקות של השקל אל מול האירו והדולר השפיעה לרעה על מחירה).

בכל זאת, היא עשויה להיות חלופה מעניינת ל-3 ניירות אחרים בתיק (בבחינת 3 במחיר 1), מה שצפוי להוזיל הן את דמי הניהול והן את העמלות הכרוכות בקנייה שוטפת של 3 ניירות שונים בכל פעם.

קרן חדשה מעניינת אחרת היא מגדל MTF ניקיי 225. בשעה טובה, ישנה דרך להיחשף למדד המניות היפני באופן פסיבי ובדמי ניהול יחסית  נמוכים, בטח בהשוואה לטירוף של תעודות הסל המקבילות על אותו המדד (שמחיריהן נושקעים ל-2% בשנה). הקרן מגודרת מט”ח כך שהיא אינה חשופה לשינויים בין השקל לין.

לענייננו, לקראת הרבעון הקרוב, נחלק את 10,000 הש”ח שנוסיף לתיק באופן הבא:

ארה”ב סנופי 500 – 1781 יחידות ב-2,501.07 ש”ח

ארה”ב ראסל 2000 – 325 יחידות ב-397.74 ש”ח

אירופה סטוקס 600  – 4 יחידות ב-1,618 ש”ח

 יפן ניקיי 225 – 1 יחידה ב-186.3 ש”ח

קנדה טי.אס.אקס 60  – 38 יחידות ב-351.42 ש”ח

שווקים מתעוררים – 1478 יחידות ב-1,513.92 ש”ח

אג”ח צמוד – 1358 יחידות ב-1550 ש”ח

אג”ח שקלי – 1416 יחידות ב-1,808.23 ש”ח.

הארי בראון

בעקבות הירידות החדות בשוק האג”ח, מודל ההשקעה של הארי בראון הניב ברבעון האחרון תשואה שלילית של 4.67%-. מתחילת השנה התיק הניב תשואה של 0.56%.

הארי בראון

קניות לפעם הבאה:

מניות – 607 יחידות ב-967.6 ש”ח

אג”ח – 4296 ערך נקוב ב-5722.3 ש”ח

זהב – 163 יחידות ב-1866.7 ש”ח

מק”מ – 1243 יחידות ב-1403 ש”ח.

גילוי נאות: עדכנית למועד לכתיבת הפוסט, מחזיקה פסגות מחקה מק”מ ואג”ח ממשלתי 0142.

avatar
  הירשם  
החדש ביותר הישן ביותר המדורג ביותר
הודע על
אסף
אורח
אסף

בנוגע לקרן החדשה על הניקיי – האם תמכרי את האחזקות הנוכחיות בתעודת הסל על המדד ותחליפי אותן בקרן החדשה, גם אם זה יגרור אירוע מס? האם יש rule of thumb למתי כדאי לעשות את זה, בהינתן ההפרש בדמי הניהול, עלות המס של המעבר ואופק ההשקעה?

גילה
אורח
גילה

מנצלת את תגובתך כי היתה אחרונה ורוצה לשאול אם מי מכם השקיע בפוליסת חסכון המנוהלת עי בתי השקעות? והאם משהו יודע 4 עונות, חברת בת של אי די בי
גילה

פלברות
אורח
פלברות

היוונים דפקו את שוק המניות; פלוג דפקה את האג”ח.

יוקניק
אורח
יוקניק

כתבת תשואה שלילית ובטבלאות יש תשואה חיובית… ?!? איפה הטעות? בטבלה או בכתב?

אלכס
אורח
אלכס

אם יש אירוע קיצוני לאו דווקא במועד שבו התחייבתי לאזן את התיק (נניח מפולת רצינית במניות, זינוק בזהב וכו)
האם המודל אומר שכדאי לעשות מיידית איזון של התיק, או להמתין בסבלנות עד המועד הבא בו התחייבתי לעשות איזון?

לא סולידי YET
אורח
לא סולידי YET

לגבי “אני תוהה אם עדכון של התיק אחת לשלושה חודשים הוא רעיון מוצלח” – אז מה לעשות עם הכסף שהצטבר בתקופה הזו, אם לא להשקיע אותו בתיק? אם מגדילים את האיטנרוואל (לפעם בחצי שנה – שנה), כל הכסף שמצטבר עד העדכון הבא שוכב בחשבון ומעלה אבק?

משה
אורח
משה

אלכס, להמתין בזמן מפולת פרושו לנסות לנבא את השוק.

אינך יכול לדעת האם אחרי הירידה יגיע זינוק בשוק או צניחה נוספת.

לכן, כדאי להמשיך להשקיע ולבנות על זה שלטווח הארוך השוק ממשיך לצמוח.

(יש מחקרים שמראים שלטווח הארוך ניסיון לנבא את השוק מניבים פחות תשואה מהמשך השקעה פסיבית בשוק)

לא מבין, לא משקיע, לא לוקח אחריות 🙂

שרון
אורח
שרון

אני מחזיקה בניקיי 225 דרך תכלית בדמי ניהול 0.65% (לפי מה שכתוב בדף המוצר). האם נחשב גבוה? תושת הבטן אומרת למכור, אבל לפי מה שלמדתי כאן, צריך להחזיק חזק בירידות.

שרון
אורח
שרון

שאלה נוספת: לפי מה קבעת את היעד של כל מוצר ב”שוקולד מריר”?

לירן
אורח
לירן

שאלה… מה היתרון בלהחזיק פסגות מחקה מק”מ מאשר קרן כספית ו/או מזומן? הרי על הפסגות מחקה מק”מ משלמים עמלת קנייה/מכירה נכון?

סוליד גולד
אורח
סוליד גולד

היי דורין
אודה לך באם תרשמי את מספר הנייר של קרן חדשה מעניינת אחרת היא מגדל MTF ניקיי 225
מכיוון שאינני מצליח למצוא אותה ברשת
תודה

Ami Bachar
אורח
Ami Bachar

5121454

Rutvj
אורח
Rutvj

5121454

צחי
אורח
צחי

היי דורין,

“גילוי נאות: עדכנית למועד לכתיבת הפוסט, מחזיקה פסגות מחקה מק”מ ואג”ח ממשלתי 0142.”

האם מכרת את אחזקותייך במניות וזהב ?

אם לא, כדי להוסיף לגילוי.

אם כן, אשמח לדעת מה עומד מאחורי הההחלטה.

תודה

מיכל
אורח
מיכל

ועוד רעיון – על כל רכישה של ני”ע משלמים עמלה של משהו כמו 25 שח. אם את קונה ארהב ראסל 2000 בכמעט 400 שח את משלמת מעל 5% רק על הרכישה, ואם את קונה יפן ניקיי 225 ב 200 שח, את משלמת כמעט 10%!!!! מופרך, שלא לאמר מופרע… רק על קניית ני”הע לצורך איזון התיק את משלמת 200 שח בכל רבעון – מתוך 10,000 שח שאת קונה. 2%! אני קצת פחות מקפידה על איזון מדוקדק של התיק, ומשתדלת לקנות בסכומים של 2000 שח בכל פעם – או יותר. זה אומר שניירות כמו יפן ניקיי או ארהב ראסל ירדו מבחינת ה… קרא עוד »

מייקל
אורח
מייקל

יש בתי השקעות שלוקחים פחות מחמישה שקלים עמלת מינימום.
אז לא ממש מופרע.
היו הרבה פוסטים שהסבירו על החשיבות של דמי ניהול נמוכים…

פאטיה
אורח
פאטיה

תודה על ההארות וההערות, שוקולד מריר ואיזון התיק, כל פוסט שכזה מחדש ומוסיף ידע והבנה, נהדרררר.

אסף
אורח
אסף

הי דורין,

קראתי את כל הפוסטים שלך בנוגע לבניית תיק בשקעות אבל רק דבר אחד (אולי החשוב ביותר) לא הצלחתי למצוא: איך בעצם את קובעת הקצאת נכסים טקטית? לפי מה את בוחרת יפן 5% וקנדה 3%?

אני מניח שמדובר בנושא סבוך אבל זה בדיוק איפה שאני מרגיש “תקוע” בתהליך של בניית תיק ההשקעות העצמאי שלי.. תוכלי לעזור?

עמוסס
אורח
עמוסס

בפורום פורסם דיון עם תשואות ב10 אפיקי השקעה שונים למשך 40 שנים. עשיתי בדיקה שבה “השקעתי” 10K בכל אפיק ונתתי להם לרוץ ובדיקה נוספת שבה “השקעתי” 10K בכל אפיק אבל פעם בשנה איזנתי את התיק. בדיקת התשואות אחרי כל מספר שנים, הראתה הבדל מהותי בין התיק המאוזן לבין התיק הלא מאוזן כאשר אחרי 40 שנה, זה הגיע לפער של מיליון שקל!! לטובת התיק הלא מאוזן, כלומר איזון התיק פגע בתשואה. אם כך, למה טוב איזון התיק? את הרציונל אני מבין וגם הסברת בבלוג אבל בשורה התחתונה, מבחינת תשואות, זה רק פוגע. מה אני מפספס?

פאטיה
אורח
פאטיה

לא מבינה משהו; נצא מנקודת הנחה שהשקעת מוצרי השקעה שונים למשך 40 שנים ולא נגעת בהם. במקביל השקעת את אותה השקעה למשך אותם שנים, אלא שכאן איזנת את התיק אחת לשנה. מה שלא מובן לי, כיצד התיק שאיזנת הפסיד לעומת התיק שלא איזנת נשאר כפי שהוא. במקרה הראשון קנית בלבד והרדמת את התיק ל- 40 שנים, במהלך הזמן חלו תנודות שלא הפחיתו מהתיק וגם הניבו רווחים בלבד. לעומת זאת, אותו תיק באותה השקעה, במקרה של הפסדים באחד או יותר מהמוצרים שרכשת, השלמת את החסר על ידי רכישה של יחידות נוספות, על מנת להחזיר את המוצר למצבו הראשון, ולא רק שלא… קרא עוד »

עמוסס
אורח
עמוסס

מספר נקודות להבהרה: 1. אני לא יודע איך זה יכול להיות אבל עובדה 🙂 צירפתי לינק לקובץ אקסל, אפשר למצא אותו בפורום בדיון שמדבר על אפיקי השקעה שונים לאורך זמן, שמראה בדיוק את זה. 2. לא רכשתי יחידות חדשות אלא איזנתי עם מה שכבר היה. מכרתי את אלה שהרווחתי בהם (יותר) וקניתי בסכום הזה את אלה שבהם הפסדתי או הרווחתי פחות כך שלבסוף שוב כל אפיק תפס 10% מהתיק. 3. זה לא שהתיק הרגיל היה מורווח והתיק המתאזן היה מופסד. מה שקרה הוא פער של מעל מיליון שקל לטובת התיק הלא מתאזן. 3.4M שקל בלא מתאזן לעומת 2.1M שקל במתאזן.… קרא עוד »

פאטיה
אורח
פאטיה

ברור; השקעת בבת אחת סכום חד פעמי, והשאר לסירוגין, מדי חודש ואיזון פעם בשנה לקחת את הרווחים ואיזנת את המוצר שהפסיד זה מה שעושה את ההבדל, מאחר ואתה לא יכול להוציא מזה 2 מקבילים שווים זה לזה, והפעילות שעשית בתיק המפסיד בזמנים שונים.
אמנם איזנת את התיק, אבל שנה אחרי זה שוב תהיה באותו מצב, בו תצטרך לאזן את התיק המופסד.

ליאור
אורח
ליאור

אני לא חושב שצריך לתהות על פרסום תשואת התיק כל שלושה חודשים.
כל רבעון זה בהחלט אינטרוול מספיק טוב, גם אם התיק “מכוון” לכמה שנים.

אי אפשר שבביצועים יפים לשמוח כל רבעון, ובתשואה שלילית לתהות אם נכון לפרסם בתדירות כזאת.

שי
אורח
שי

אפשר פוסט עם הסברים מדוע עברת מ -VT (הקרן העולמית) למדד ת”א 100 בפלח המנייתי?
חצי תיק – מניות וגם אג”ח – חשופים לישראל – לא מוגזם?

סולידי מתחיל
אורח
סולידי מתחיל

האם יש הגיון לקחת את החלק הסולידי של תיק השקעות (או חלק ממנו) והיות ואנחנו משקיעים לטווח ארוך ולא צריכים נזילות, לסגור את הכסף בפיקדון, נגיד ל 5 שנים? היום אפשר לקבל כ 2% על סכומים גדולים של מעל 50000 ש”ח (כמובן ללא קשר למדד).

Guy Lis
אורח
Guy Lis

הי, התייחסת בעבר למה אין בתיק מדד של מניות בארץ כמו ת”א 100, למרות שלדעתי הוא רלוונטי, אבל אשמח לדעת למה אין התייחסות בתיק עבור מדדים נוספים בחו”ל כמו HSCEI של סין, BRIC של ברזיל/סין/הודו/רוסיה, MDAX של גרמניה (למרות שיש את ה STOXX של אירופה) ואולי אחרים.

משקיע
אורח
משקיע

הסולידית, האם שקלת לעשות TLH ?
לאור הירידות החדות באגח הארוך נראה שאפשר היום לשפר את ביצועי תיק בראון באמצעות קיזוז מס.

אדם
אורח
אדם

היי סולידית , למה אתה לא מפרסמת מספר לניירות , זה מאד מבלבל. יש קרנות דומות

נימי
אורח
נימי

דמי הניהול הרשומים ל”תכלית TTF סל מניות חו”ל” הם 0% בכל האתרים – אני מניח שיש פה איזשהו קאץ’?

צביקה
אורח
צביקה

האם היית ממליצה ללכת בכיוון של מגדל MTF ניקיי 225 לעומת הקרן של פסגות (0.6% מול 1.6% דמי ניהול) או שמסוכן להיכנס לקרן חדשה כ”כ?

מתעניינת
אורח
מתעניינת

חברים, אני רוצה להוסיף שתי המלצות מניסיוני המועט: א. עמלות ודמי ניהול- עשיתי שוק בין כמה חברות השקעות אבל בסוף הבנק הסכים לרדת כמעט עד לעמלות שלהם. כמה פעמים של הלוך ושוב מבחינת הצעות מחיר והם ירדו כמו סוחרים בשוק הטורקי. מה שיותר חשוב, בגלל שלי יש סכום גדול להשקעה אז יכולתי גם לבקש את אותם תנאים לילדיי (שהם עם סכומים נורמלים לגילם). אולי שווה לכם ללכת ביחד עם בני משפחה כדי להקטין עלויות. ב. שמתי מחצית מכספי על שתי קרנות מחקות (את אירופה וארה”ב) ו”זכיתי” לראות נפילה על ההתחלה. אני מופסדת על הנייר כבר עשרות אלפי ₪. ככה אני… קרא עוד »

אמיר
אורח
אמיר

אם מדובר בקרנות מנייתיות, זה ממש לא הזמן. השווקים ממש לא זולים. היה עדיף לחכות ל “מכירת חיסול” שתגיע במהלך המפולת, שצפויה להגיע בעתיד הלא רחוק, עם ירידה ממוצעת של 50% במחירים.
“לקנות בזול למכור ביוקר”. זה כל הסיפור. עם המון המון סבלנות.
מניסיון של 42 שנים בבבורסה…

מתעניינת
אורח
מתעניינת

אני בעד לא לתזמן את השוק…
עכשיו יש לי כסף אז עכשיו אני משקיעה. בכל מקרה זה בסגנון “שגר ושכח”.
כמובן שלא כל הכסף הושקע בבורסה. חלקו ממתין במזומן לעסקת נדל”ן משובחת.

ניר
אורח
ניר

אמיר, מהתגובה שלך אני יכול להתקדם לשתי אפשרויות:
1) להשקיע SHORT על המדד של המניות (לא יודע איך מבצעים את זה בפועל, אבל שתיאורטית האופציה הזאת קיימת)
2) להשקיע בינתיים במשהו נזיל עד לאותו רגע של מבצע סוף העונה. -איפה להשקיע בינתיים?

אמיר
אורח
אמיר

יתכן שבחירה אקראית (“קופית”) של ניירות הערך, היתה מניבה תשואה טובה יותר.
כך קרה בכל משחקי ההשקעות, ה”קוף” הביס את רוב המומחים…

טל
אורח
טל

לסולידית שלום,
קודם כל תודה על כל הפוסטים המעניינים והמלומדים. שאלה בנושא הקרן תכלית סל מניות חול (5121322) באתר מאיה רשום כי הרכב הנכסים הוא כ- 80% אג”ח בחו”ל וכ- 10% מניות חו”ל, שזה שונה מההרכב שכתבת בפוסט. אודה אם תסבירי את הסיבה לכך.

דודי
אורח
דודי

שאלה על תיק הארי בראון – דיווחת על התשואה מראשית השנה. האם אין לך חישוב של התשואה מראשית 2014, כדי שיהיה ניתן להשוות ישירות ל”שוקולד מריר”?

dan
אורח
dan

מישהו אולי יכול להסביר לי למה בתקופה הזו הזהב יורד?
היתי מצפה שבתקופה כזו שיש חוסר ודאות כמו שיש כרגע באירופה שהוא דווקא יעלה

משקיע מתחיל
אורח
משקיע מתחיל

שלום דורין, אני אצטרף לכל התודות על פתיחת ותחזוק האתר. וכעת לשאלתי בנושא: לפני מספר חודשים החלטתי לשים כ-25,000 בשוק ההון. היועצת בבנק המליצה לי על 4 קרנות. אותם קרנות השיאו תשואה שלילית עד היום. אחרי חודש הכרתי את אתר “הסולידית”. בעיקבות האתר שלך הבנתי שדמי הניהול אותם אני משלם גבוהים ולא מצדיקים את עצמם. מה עלי לעשות? 1. למכור כעת, למזער הפסדים (עמלות וכו…) ולהתחיל להתנהל לפי המלצות האתר. 2. לא למכור, ולהמשיך לפי המלצות האתר בהשקעות עתידיות, אך למכור כאשר יהיה רווח לקרנות “החזירות”? אילו הקרנות המדוברות: 1. מיטב מניות ומדדי US – דמי ניהול + נאמנות 0.87%… קרא עוד »

lidans5
אורח
lidans5

שלום ותודה על האתר המעניין
שאלה: אם התיק לא מנוהל בבנק למה לא ללכת צעד קדימה לנהל אותו בחו”ל עם קרנות בחו”ל, יפתחו לכאורה המון אופציות?

רונן
אורח
רונן

שלום סולידית,

מעתיק לך את מה שכתוב בפאנדר על הקרן של הסנופי בשוקולד מריר, לא ברור לי למה קוראים לזה קרן מחקה.

4D S&P 500 MTF קרן הנאמנות
על הקרן הנ”ל כך נכתב בפאנדר:
“יעודה של הקרן הינו השגת תוצאות הדומות ככל הניתן לשיעורי השינוי בתשואה השקלית של מדד S&P 500. החשיפה למדד S&P 500 לא תפחת מ-%75 מהשווי הנקי של נכסי הקרן, והיא תתבצע בעיקר באמצעות ביצוע עסקאות בחוזים עתידיים הנסחרים בחו”ל, שנכס הבסיס שלהם הינו מדד S&P 500”.

את לימדתנו שקרן הסוחרת בחוזים עתידיים אינה נחשבת לקרן מחקה??.

איציק
אורח
איציק

רונן, קרן מחקה בהגדרה היא קרן המנסה להשיג תשואה דומה ככל היתן לנכס הבסיס שאותו היא עוקבת. קרן לא מחקה, בהגדרה, מנסה להשחג תשואה עודפת על נכס הבסיס אחריו היא עוקבת.
לכן הקרן לעיל היא קרן מחקה.
אין חשיבות לדרך שבה הקרן צשיגה את יעדיה ובאיזה הרכב נכסים היא משתמשת כדי לעשות זאת. הרכב הנכסים אינו מהווה חלק מהגדרת אופי הקרן כקרן מחקה או לא מחקה.

גולן
אורח
גולן

תגובה קצת מאוחרת, אבל אני לא מצליח להבין איך את קונה יחידות בודדות בסכום נמוך בקרנות מסוימות. למרבית ניע יש מספר מינימלי של יחידות לפעולה והמערכות של בתי ההשקעות/בנקים לא מאפשרות קניה או מכירה של כמות נמוכה מאותה כמות מינימלית. אשמח להסבר (גם אם הוא טכני לחלוטין). תודה

הצטרפו לרשימת התפוצה

אנא המתינו

תודה שנרשמתם!

עקבו אחרי

תגובות אחרונות בבלוג

RSS מהפורום