מקלחת קרה: 3 סיבות להפסיק לשקשק

מ

בעיני רבים, רחצה במים קרים היא התגלמותו המזוקקת של הסבל עלי אדמות – עד כדי כך שיש אנשים שיעדיפו לא להתקלח כלל מאשר לעמוד אפילו עשר שניות תחת זרם מים צוננים.

יש אנשים שמסוגלים לנטור טינה במשך שבועות רק משום שמישהו "גמר להם" את המים החמים. אני מניחה שאתם מכירים לפחות אחד כזה.

סביר להניח, אם כן, שלפחות 90 אחוזים מקוראי השורות הללו יתקשו להזדהות עם חיבתי היתרה למקלחות קרות. גם הבודדים שיבינו לליבי לא ידעו להסביר מדוע בחרתי להקדיש פוסט שלם ל"תחביב" הזה.

ובכן, למרות שמקלחת קרה היא ביטוי מופתי להסתגלות אסקטית, אני לא עושה זאת כדי לענות את עצמי או כדי להוכיח שאני מסוגלת לסבול יותר ממישהו אחר.

האמת היא שלרחצה במים קרים יש שורה ארוכה של יתרונות – פיזיולוגיים, מנטאליים ופסיכולוגיים – שמקרינים על מגוון תחומים בחיים, לרבות התחום הכלכלי.

אז לאלה מכם שרועדים רק מעצם המחשבה על מקלחת קרה – הנה כמה סיבות מדוע כדאי, בכל זאת, לשנות את דעתכם.

1. מקלחת קרה טובה לבריאות

כן. למרות שאמא תמיד הזהירה שמים קרים גורמים לדלקת ריאות, מסתבר שיש להם תועלת פיזיולוגית מוכחת.

בין היתר, חשיפה סדירה למים קרים תורמת לחיזוק המערכת החיסונית, מאיצה את קצב חילוף החומרים (ושריפת השומן) ומקלה על זרימת הדם לאיברים חיוניים. היא מסייעת לשמר את הלחות הטבעית בשיער ובעור (היה שלום, קרם לחות!) וטובה לבעיות שינה, נשימה, דיכאון וכאב כרוני.

מעבר לכך, מקלחות קרות שיפרו באופן משמעותי את הסיבולת שלי לקור. רוב האנשים איבדו את היכולת הטבעית לסגל את חום גופם לטמפרטורת הסביבה בגלל התלות במזגנים ובמפזרי חום — פריט חובה כמעט בכל חלל סגור בימינו. מובן שאנשים כאלה יעדיפו להתקלח במים חמים ומפנקים.

לבסוף – אני לא מכירה מרענן טוב מזה. אין דבר שגורם לי להרגיש יותר אנרגטית ומלאת חיים ממקלחת קרה על הבוקר. גם הקפה החזק בעולם לא יכול להשתוות לפרץ האנרגיה שנובע מההלם הראשוני מתחת לדוש.

פלא שבארצות הצפון נהוג לטבול במי קרח מגיל אפס?

 2. מקלחת קרה חוסכת המון

עם כל הכבוד ליתרונות הבריאותיים – מקלחת קרה היא לא בילוי חוויתי. בימים הראשונים אפשר לומר שהחוויה הייתה אפילו טראומטית. קשה לומר שאני נהנית מהמקלחות הללו – הגם שהן לא בלתי נסבלות כבעבר.

אבל בדיוק כשם שאני אוכלת כדי לחיות ולא חיה כדי לאכול (–סוקרטס), אני מתרחצת כדי לחיות ולא חיה כדי להתרחץ.

המשמעות האפקטיבית היא חיסכון משמעותי – בזמן, בכסף ובעצבים.

במקום להתפנק 20 דקות במים רותחים ולבזבז בממוצע 200 ליטר מים, אני משקיעה פחות מ-5 דקות במקלחת תכליתית וקרה, מקטינה דרמטית את חשבון המים שלי ומקלה על משק המים בישראל.

במקום להדליק דוד שמש (3 קילוואט לשעה, כ-500 ש"ח בשנה), לשלם למישהו מאות שקלים כדי להחליף גוף חימום אחת לתקופה או לקנות דוד חדש (1500 שקל) כשהישן מתקלקל – אני חוסכת את הכסף הזה.

במקום לריב עם בן הזוג שלי על כך שהוא גמר לי את המים החמים, אני רבה איתו על דברים אחרים 😉

3. מקלחת קרה מגמדת אתגרים אחרים

אם המשכתם לקרוא עד כאן, סביר להניח שהגעתם לאחת משתי התובנות הבאות:

א) הרטמן משוגעת, והפוסט הזה הוא החותמת הסופית לכך. "מאמי, תדליקי עכשיו את הבוילר!"

ב) הרעיון עצמו מעניין אתכם, אבל כשאתם מריצים את הסרט בראש, אתם לא רואים את עצמכם מסובבים את הברז לימין.

זה מובן. צריך לא מעט אומץ וכוח רצון כדי לעשות משהו שיועיל לכם בטווח הארוך, אבל יגרום לכם לסבל בטווח הקצר.

כשהאופציה הקלה, הנוחה, המפנקת והממכרת זמינה כל כך, קל מאוד להרים ידיים. זו הסיבה שכל כך הרבה אנשים שוברים דיאטה, מפסיקים להתאמן, חוזרים לסיגריות וכן הלאה.

הרי למה לרוץ 500 מטר למכולת כשאפשר לקחת את הרכב? למה לקנות בתשלום אחד כשאפשר לפרוס את העסקה לתשלומים קטנים? למה לשים סוודר כשאפשר להדליק מפזר חום? למה ללמוד לבשל כשהשליח יגיע "עד שעה בתיאבון"? למה ללמוד להשקיע בבורסה כשאפשר לקחת מנהל תיקים? למה לחסוך כסף אם חיים רק פעם אחת?

השורה התחתונה היא שמקלחת חמה היא מותרות, פינוק ממכר. כמו הרכב הפרטי, הטלוויזיה, הטבק והאשראי – היא לא צורך אנושי בסיסי, ומעולם לא הייתה כזו.

כשאדם עומד עירום מתחת לברז המקלחת הוא ניצב לבדו מול הרצון להיכנע לדחיינות, לבכיינות ולוותרנות. במובן מסוים, הוא מעמיד את כוח הרצון שלו במבחן – שלא לומר, תחת מחנה אימונים.

מי שלומד לדחות סיפוקים מידיים והתמכרויות קצרות-טווח מפתח איתנות, חסינות וסיבולת לטווח הארוך.  י שמרגיל את עצמו להתמודד עם פחדים ואי-נוחות על בסיס יומי מתמודד טוב יותר עם פחדים ואי-נוחות בתחומים אחרים בחיים.

אם אתם מצליחים לחשוק שיניים ולפתוח את הברז – אין שום סיבה שלא תצליחו להתמיד באימון, בדיאטה או בחיסכון.

אז בלי להסס ובלי לדחות. גשו למקלחת, התפשטו,  ופתחו את המים הקרים. הכניסו את כל הגוף בבת אחת, לא בהדרגה. נסו להסדיר את הנשימה ככל האפשר. תנו לגוף לספוג את הטראומה ולהסתגל.

המקלחת עצמה היא לא מה שחשוב. הרתיעה ממנה – וההתגברות ההדרגתית על הרתיעה הזו – היא עצם העניין.

guest
78 Comments
הישן ביותר
החדש ביותר המדורג ביותר
Inline Feedbacks
View all comments
פלוני

את חזקה בראש כל הכבוד.. אני עושה את זה מדי פעם חח בחורף זה הרבה יותר קשה בקיץ זה חובה.

משוטט

בקיץ הישראלי (מה שקורה ביותר ממחצית מהשנה) אין שום סיבה שלא להתקלח במים קרירים. ואם זה אחרי ריצה, אופניים או ספורט אחר – מה טוב, מרענן ומחדש. גן עדן.
בחורף זה באמת קצת אחרת ועדיין יש הרבה ימים שטופי שמש.

ונקודה למחשבה – פעם אחת באחד הבתים בהם גרתי התקלקלה מערכת חימום המים ונאלצתי לחמם מים בקומקום חשמלי באמבטיה. כמות האנרגיה ומספר הסיבובים שהיה צריך למלא מיפלס מים מינימאלי בהחלט יכולה להאיר כפר באפריקה.

נער

🤣כפר באפריקה

זרטוסטרא

הי דורין
אני קורא ותיק של הבלוג שלך ולרוב מסכים עם המסקנות שלך ודרך החיים שלך פחות או יותר.
לאחרונה קראתי ראיון/כתבה מעניינת מאוד ומומלצת עם פרופ' אלדר שפיר, http://www.haaretz.co.il/magazine/.premium-1.2224532
שמסביר עד כמה אנחנו לא יכולים (כן, לא יכולים) להבין עניים (ולא בהגדרה היבשה של "עשירים" לעוני).

למה נזכרתי? בגלל המשפט המעט מתנשא ומנותק "ולא לבזבז אותה על סיגריות, אלכוהול וכרטיסי לוטו". משפט שגם לא נותן ולו במעט למישהו במעמד הנמוך יותר את הלגיטמציה להתפתח הלאה.

kinamon

כפרה עלייך
אין לך מושג כמה אני מבין ומסכים עם הגישה והרעיון…
שורה תחתונה…
לא נכנס למים קרים

אבי

דורין, עצמאות כלכלית, אני בעד. דיאטה, לפעמים רצוי ואפילו כדאי, אבל מקלחת קרה? כל פעם? הרי כל דבר אפשר להפוך לאתגר מחשל על בסיס יומי, ואין לזה סוף. באופן תיאורטי כולנו יכולים להפוך לנזירים בודהיסטים, ולחיות חיים הכי מינימליסטים שרק אפשר, כל השאר באופן עקרוני באמת שזה מותרות וסוג של "וויתור" עצמי. אז היכן עובר הגבול? במקרה שלך אחרי הצורך במים חמים במקלחת :), אבל לפני התנזרות מוחלטת מהנאות החיים "הלא הכרחיות". השאלה שכל אחד צריך באמת לשאול את עצמו, זה על איזה דברים כל אחד מוותר לעצמו, והאם זה בא על חשבון משהוא שבאמת הוא רוצה. ובמקרה של מקלחת… קרא עוד »

אנא-אל

לפני שנה ניסיתי, המטרה שלי היתה לטבול באמבטית קרח. יש איזה סרט על מישהו שמרגיש בקור כמו בגן עדן ומגיל קטן הוא שוהה בכל מיני קטבים אני לא זוכרת את השם הייתי שמה.
בקיצור, הבעיה עם זה בשבילי היה הדרגתיות. אולי ננסה שוב.
זה גם מנקה פיזית את הלכלוך והסבון יותר טוב לפחות בהרגשה. ישר כוח

נועה

אם זה מנקה פיזית יותר טוב, זה אך ורק בהרגשה.
מים חמים מנקים יותר טוב. אין מה לעשות. וזה בלי לדבר על זה שכשמתקלחים במים קרים מצמצמים את המקלחת למינימום, ואז בטח שלא מתנקים יותר מדי טוב.

בפעם הבאה שאת שוטפת מחבת משומנת, תשטפי אותה במים קרים, ותראי את ההבדל לעומת שטיפה במים חמים. הרבה יותר קשה להסיר את השומן (או לחילופין, אם את נוהגת לשטוף כלים במים קרים, תנסי בחמים ותראי את ההבדל).

הדבר היחיד שקרים מסירים יותר טוב מחמים, זה דם מבגדים.

מולי

המקרה היחידי שבו אני משתמש במים הקרים זה בסוף מקלחת ארוכה של מים רותחים, כדי לצנן את הגוף ולמנוע הזעה אחרי המקלחת. הפעם האחרונה ש"הסכמתי" להתקלח במים קרים הייתה בצבא וזה קרה בדיוק פעם אחת, פשוט כי האלטרנטיבה הייתה לפתח שפשפת. בקיצור מקלחת רותחת זה פינוק של פעמיים ביום שבאמת שווה את ההשקעה של הכסף והזמן לדעתי. כל שאר הדברים המזיקים – חובות, פרסומות, דת, סיגריות, אלכוהול, סנוקר וכו' – אני נמנע ככל הניתן. וזה דווקא משהו מאוד ישן בטבע האנושי, ולא "המצאה חדשנית". אנשים היו מתקלחים באגם בימים חמים. והמים לא היו כאלה קרים בגלל אפקט החימום מהשמש. עוד… קרא עוד »

בנימין

אני חושב שזיגמונד פרויד תיאר זאת טוב ממני:
הקמצנות קשורה לקשיים בתהליך הגמילה מחיתולים בילדות, העלול להתפתח לקיבעון בשלב האנאלי ולהתבטא בבגרות באישיות נוקשה, חסרת גמישות וקמצנית.

בנימין

אשתדל לעשות זאת. עד אז, אם תרצי לחזור לגיל 18 ולהתגייס מחדש למקום קצת יותר אלים כלפי הסבולת של הגוף האנושי, אוכל לנסות לסדר לך חוויה שכזו, כנראה שאחריה רק תחלמי על מקלחת מים רותחים. כבר נתקלתי בימי חיי במספיק אנשים שבגיל 18 בחרו בבחירה הקלה ונלחמו בקושי הרב לתפוס את קו האוטובוס לקריה או לתה"ש ואחה"צ בחזרה לביתם, אך בשנות ה-30 שלהם הם קונים ג'יפים, מוציאים רשיון לאקדח ומתנדבים ב"סיירת הג'יפים" של המשמר האזרחי וממשיכים להוכיח את גבריותם בלנסות להיות אנשי ברזל. – כפי שכתבתי לך, איני מלין על חסכנותך אלא על קמצנותך, ואם מבחינה רפואית עסקינן, אז עדיף… קרא עוד »

orly

לבנימין – אני מניחה שאותו פרוייד (למרות כמה תפיסות יסוד שלו שהופרכו בינתיים) ביחס לנורמות הצרכנות של תקופתו היה מאבחן רבים מאוד מאיתנו כלוקים ב"אוניאומניה" (איזה מגניב עולם הפסיכיאטריה! לכל פליץ הם ממציאים שם ו"הפרעה" בשפה המודרנית…וגם טיפול מדהים! אבל זה כבר נושא לבלוג אחר) התכבד נא ועיין כאן:
http://translate.google.co.il/translate?hl=iw&sl=en&u=http://en.wikipedia.org/wiki/Oniomania&prev=/search%3Fq%3Doniomania%26biw%3D1024%26bih%3D653

גיא

היי אורלי – מה העניינים ?
טוב ברור לך באיזה צד אני נכון?
אבל לגבי פרוייד המסכן – תחשבי באיזה סביבה הוא פעל בערוב ימיו.
ואני חושב שהשלב האנאלי שלו היה הומאז' לתרבות הגרמנית.

שהושפע בין השאר מהאמרה העממית
“As the fish lives in water, so does the shit stick to the asshole!,”
(בהמשך לדיוני הדגים כאן ….)

להמשך מחקר אפשר לבדוק כאן…..
http://www.vanityfair.com/business/features/2011/09/europe-201109

orly

משפט תמציתי ועמוק! (תרתי משמע…) – "השלב האנאלי שלו היה הומאז' לתרבות הגרמנית"… ובגלל זה הם דפקו את כל העולם בת_ _ …

בנימין

אורלי שלום, יש פער עצום, בעצם לא פער אלא תהום פעורה, תהום ברוחב של יקומים בין הדיבור על פזרנות יתר והתמכרות לקניות לבין ספרטניות ובחירה שלא לצורך בהתנהלות תחת אילוצי חיים הישרדותיים. חסכנות צריכה להיות הגיונית בדיוק כמו שהוצאה צריכה להיות הגיונית, ואין טעם לזלוג לקצוות. אחרי המקלחת הקרה אולי נעבור כולנו ל"פראנה", נאכל מזון נוזלי ונקיים צומות ונהיה נזונים מאנרגיית הפראנה ומפוטוסינטזה. אחד מהיתרונות של האדם העובד ובעל הפרנסה זה היתרון בכך שלא יהיה לו מחסור, ואם אני מכניס את עצמי בכוח למצב של מחסור, גם כאשר איני בחוסר ובכלל יש די והותר עודפים, אזי אני נמצא בעמדה שנדרשת… קרא עוד »

orly

בנימין – מסכימה ומזדהה עם מה שכתבת כאן. כדאי ואפשר למצוא איזון בהכל. בתגובה הקודמת פשוט נתתי קונטרה קטנה ל"איבחון" הפסיכיאטרי שלך לגבי הקמצנות והספרטניות החולנית לכאורה של דורין. אגב – גם אבחון פסיכיאטרי "אמיתי" מתבסס מטבעו כ"מדע" שרחוק מאוד מלהיות מדוייק בעיקר על התרשמות והשערות והניסוחים המסוייגים והמתפתלים שלהם בהתאם. תדרוש מהפסיכיאטר המצוי הוכחה מדעית-רפואית ל"אבחנתו" והוא בצרות צרורות.

orly

http://translate.google.co.il/translate?hl=iw&sl=en&u=http://spritewater.com/Chlorine2.htm&prev=/search%3Fq%3DHot%2BShowers%2Band%2Bbreathing%2BChlorine%26sa%3DX%26biw%3D1024%26bih%3D653
הנה מאמר מתורגם על הרעילות שבנשימת אדים של כלור במקלחת חמה. העניין הזה הוא הדבר הכי גרוע בעיני במקלחת חמה. כרגע מתקלחת במים חמים אבל משתדלת שיהיה הכי קצר ועם חלון פתוח שהאדים יצאו כמה שמהר. בכל אופן זה אחד ממחוללי המחלה המחורבנת… אולי יום אחד אצליח לסבול מים קרים. בקיץ זה מאוד קל כמובן…

יוסי

אני גר בשכירות ויש לי דוד שמש. המים כלולים בשכ"ד, ותחזוקת הדוד היא על בעל הבית. לכן עלות של מקלחת חמה היא בסביבות שקל אחד בחורף בימים קרים ונטולי שמש. בשאר הימים המים החמים אצלי הם פשוט בחינם. מה שחינם, לא ניקח?

גיא

מה יהיה אם כולם יתחילו להתקלח במים קרים? 🙂

אהההה!!!! את זה אפחד לא שואל …..
כי את זה לא כולם רוצים באמת.
כמו לא לעבוד למשל ….. 🙂
ותחשבו על זה.

משה

לא מבין למה להתקלח ולהוציא כסף על מים כשאפשר פשוט לשפשף את השכבה העליונה והמלוכלכת של העור בצמר פלדה

תפרנייה

את קרועה.. 🙂

לי אישית יש דוד שמש.

מרגלית

דפוקה..והעדר הולך אחריה.

אלה המיישמת

הפוך גוטה'לה הפוך =)

פאטיה

אכן הקור מחזק את המערכת החיסונית, מבחינתי זה ספרטני מדי, למרות ש "הקרבתי" במהלך השנים דברים שגורמים לי הנאה אבל יחד עם זה גם נזק; אני לא מעשנת מזה 20 שנים

ומאז לא חזרתי לסורי, גם קפאין הייתי צורכת הרבה, עכשיו ממעטת ונהנית יותר מתה.
גדלתי על אסור לצאת בחורף מהבית ללא מעיל, אסור ללכת יחפים ועוד כל מיני איסורים שהיו אז באופנה, מים קרים זה ממש טאבו חחחח, אסור לאכול הרבה מלח, כדי לא להתאהב, ועוד כל מיני אמונות עממיות אחרות. לא רואה שמה את עצמי במים צוננים:-)))

גיא

לאות הזדהות – ניסיתי הבוקר וחזרתי לספר על כך 🙂 .
עם מים פושרים מותר?

שגיא

sורין עם כל הכבוד אני קורא נלהב של הבלוג אך כאן אני נאלץ לחלוק עלייך משמעותית.מקלחת קרה בחורף??……הסיכוי לקבלת דלקת ריאות ומחלה גבוה ולכן נצטרך כדורים שיותר יקרים משנתיים של מקלחת במיים קרים,זה כבר מוגזם.

גלעד

דורין, את במקרה ילידת ברה"מ לשעבר?

גיא

אוי הברוך!
🙂 🙂
מצטער כן?

דוד

מסביר הרבה דברים, לטוב ולהיפך.
הענין הוא שצריך למצוא דרך ליישם את הרעיונות בעדות אחרות.
וכן זה בהחלט תלוי מוצא עדתי!.

projectio

אין סיכוי, שאני אוותר על מים חמים זה כזה כיף, מה שכן שמתי לב שאחרי מקלחת חמה אני באמת מרגיש קצת הפוך ולא ערני, אז אולי מה שאפשר לעשות, לדפוק מקלחת חמה ואז 5 דקות אחרונות להדליק את הקרים בכל הכוח…! זה באמת יכול להעיר אותי חחח.. : ]

גיא

לאחר שדשתי בנושא במהלך היום אני רוצה להבטיח לכל חברי הפורום כאן שאם הייתי היום במצב שאני צריך להעביר יום אחד נוסף בשוק העבודה הישראלי ומנהליו (וגם חלק גדול מעובדיו לצערי )ה"נחמדים" או להתקלח לשארית חיי במים קפואים ממעיינות באנטרקטיקה אין לי שום ספק במה הייתי בוחר!
אני אפילו מוכן לחתום פה קבל עם ועדה שהייתי מוכן להחליף את המקלחת הקרה הזאת באמבטיית זפת ונוצות שהייתה נהוגה בזמנו של בנג'מין פרנקלין !

מיכאל

לעבור למים קרים במכה אחת זה קשה במיוחד, לאור העובדה שמים קרים שתורמים באמת לבריאות הם פחות מ15 מעלות. עדיף לעשות את זה בהדרגה במקום ישר מים קרים ממש

פאטיה

חחחחחחח לא להאמין מה שהנשיאים האלה אוהבים חחחחחח

גיא

היי פאטיה.
הוא לא היה נשיא.
וטיפול של זפת ונוצות היה עינוי והשפלה 🙂
אבל תחשבי שדורין כנראה בקושי עבדה בארץ ועבדה עם הבריטים המנומסים יחסית כשנמאס לה.
אני אפילו מפחד לדמיין את שנאת העבודה שהייתה מתפתחת אצלה אם הייתה עובדת כאן.

פאטיה

לא זוכרת אם היה נשיא, אבל פילוסוף מאבות מחשבת הפוליטיקה של אמריקה, אגב דיוגנוס חי בתוך חבית:-)))

פאטיה

גיא בדיוק נזכרתי שהוא היה פילוסוף, לא יודעת למה נכנסו לי נשיאים למיקלדת:-)))

יערה

כנראה כי הוא היה אחד מהאבות המייסדים

אור

שלום דורין,
אני מודה שלא קראתי את הפוסט (אקרא אותו בהמשך היום)
אני בד"כ לא מתקלח במים קרים אבל במצבים מסויימים אני כן מתקלח ומקבל מזה תמורה גבוהה.
כשמרגישים לא טוב או בזמן שעייפים, זה ממש מעורר ומחיה את הגוף.
כשתשושים מאוד ועייפים ואין את הזמן או היכולת לנוח, מקלחת קרה זו דרך מצוינת להתעורר.
לדעתי, ברמה של קפאין אם לא יותר…
בהתחלה זה מאוד מלחיץ, אבל אחרי 15 שניות בערך מתרגלים.
יש דרך נוספת שאני משתמש לפעמים בשביל "לשגע את המערכות" חם/קר/חם/קר/חם/קר.

פאטיה

גיא הנימוס של הבריטים לפעמים מקפיא,חשתי את זה בתור תיירת, על ידם הרגשתי את עצמי פראית חחחח

והרי דורין מחוסנת בפני הקור,.

יעקב

אני אישית עושה ההיפך ממך, כאחד שסובל מכאבי שרירים בגב כתפיים וצוואר, להתקלח במים חמים עד כדי כאב משחרר לי אותם לגמריי, אני לא יכול לדמיין כמה הגב שלי היה תפוס אם לא הייתי עושה מקלחת כזו כל יום, ובטח ובטח אם הייתי עושה מקלחת קרה במקום זה.
אני מסכים שמקלחת קרה מעוררת יותר מכל כוס קפה, חוויתי זאת הרבה בצבא… אבל אני לא יכול לדמיין את עצמי עושה זאת באופן יומי, על מנת "לעזור לעצמי".
לכן אני גם לא יכול להסכים איתך שהעדפת מקלחת חמה על פני קרה מעידה על כך שהבן אדם מפונק.

פילוסוף מתוסכל

אפשר לשים סוגריים עם שמות של פילוסופים, זה עושה הרבה רושם.
אין לנו אף ציטוט ישיר של סוקרטס, ונהוג לייחס את הציטטות למי שכתבו אותם (אפלטון וקזנופון בעיקר). הציטוט שאת מתייחסת אליו מופיע אצל פלוטארכוס וצורתו המדויקת היא "אנשים פראיים חיים כדי לאכול ולשתות, אנשי מעלה אוכלים ושותים כדי לחיות", לבד מפלוטארכוס אין לנו עדות לציטוט כזה של סוקרטס, שהיה שמן למדי בעצמו.
מנגד, באופן משעשע, הציטוט שאת מביאה כאן מופיע כפי שאת מביאה אותו דווקא בפיו של "הקמצן" למולייר.

orly

אני אוהבת פילוסופים… לגבי סוקרטס – שמן שמן, אבל סופרסטאר, לא? הנה הוכחה חותכת…
https://www.youtube.com/watch?v=rknqSHr3Vpw
ואם הבנתי נכון, השיטה שלו היתה לשאול שאלות בלי סוף עד שהנשאל נוכח לראות את חוסר ההגיון והעקביות שבתפיסותיו. יפה. מצד שני אם בדיוק באותה השיטה היו שואלים את סוקרטס על דעותיו ותפיסותיו שלו מן הסתם גם הוא היה מפורק מנשקו. אז מה שנשאר, זה לא הדעות של סוקרטס אלא הטכניקה הזו. יכול להיות שימושי בבית משפט ובתשאול פסיכיאטר לגבי אבחנתו…

גיא

לא אורלי – הוא בכלל היה כדורגלן בריזלאיי

וניטשה גם לא אהב אותו כל כך בגלל שהוא טען שהוא שונא את העולם או משהו – בגלל שהוא (או אפלטון) רצה לחיות בעולם של אידאות. אבל אני בטוח שהפילוסופים כאן המוטרדים והאחרים יוכלו לתקן ולהרחיב בנושא.

גיא
גיא

ומישהו כאן חייב להסביר לי כמו שמסבירים לילד בן חמש איך לא מטמיעים סרט!

orly

גדול! הסרט ממחיש כמה שהיוונים והרומאים אהבו להחדיר את משנתם… גם בריצה וגם בשנתם… מצטערת אני מסטולית לגמרי… ולמי שרוצה להתמסטל ולחסוך כסף על עישונים ואלכוהול – פשוט לא לישון יממה…

אירוס

וסבתי הייתה אומרת:
פרסים הם חסכנים, תימנים קמצנים וצייקנים הם אלה שמתקלחים עם מים קרים..
בבמבחן ג'ורג'ין (לוקווד) מול דורין, ג'ורג'ין לוקחת הפעם. כלים, כביסה, ספונג'ה, שטיפת פנים וידיים מים קרים. אבל במקלחת רק חמים. הפתרון הוא דוודים סולאריים, מים חמים הם לא פינוק.

גיא

פניה ללב של כל המקטרגים:
"בעיני רבים, רחצה במים קרים היא התגלמותו המזוקקת של הסבל עלי אדמות."
ובעיני אחרים התלות באחרים שהם לא סובלים הינה התגלמות הסבל עלי אדמות מתחתם מצדדיהן ומעליהן ובכל הממדים שקיימים ושימצאו בתורת המיתרים לעולם ועד.
בעני אחרים אילו יש הבנה להנהגות הסולידית אף יותר משהיו רוצים.
אז בוקר טוב לכולם 

גיא

וברוח הפילוסופיה שנפלה עלינו כאן – אני רוצה להוסיף שאפו לסולידית שהגיעה לתובנות שלה באופן כמעט אפריורי לעומת אחרים ( 🙂 ) פחות ברי מזל שלא האמינו באמת בתבונתם הפנימית ונאלצו להפנים תובנות אילו בדרכים אמפיריות.
אבל לא עוד!!!

ותודה שירה.

דניאלה פולק

אני ממש מבינה את הכל בראש. אבל אחד הדברים שלבי וגופי הכי אוהבים, הוא מקלחת לוהטת (אם כי מאוד זריזה) בכל בוקר.

שירה

האדם יכול להסתגל לכל דבר, כולל למים קרים. הרי ככה כולם התקלחו במשך מיליארדי שנים, לפני שהמציאו את הדוד או את החימום על האש. אני אישית לא אהיה מסוגלת להסתגל לזה (פעם ניסיתי, זה היה סיוט) וכנראה שאמשיך להתקלח במים חמים.
אגב, גם אוכל הוא אחד ההנאות הגדולות בחיים. לא הייתי מוותרת על התענוגות האלו. מצד שני, כמו שגיא כבר אמר קודם, אם זו עבודה במשרדים שעבדתי בהם או מים קרים אז ברור שמים קרים.

אלון

האמת שהאדם קיים רק כמה מאות אלפי שנים, לא מליארדי שנים.
וטרם המצאת המקלחת החמה אנשים בעיקר היו שוטפים את עצמם בקטנה בסגנון צרפתי, ולא ממש מתקלחים.

אלכס

אם יורשה לי – המקלחת הקרה היא אנקדוטה. העניין המרכזי הוא איך אדם מתאים את ההוצאות להכנסות.
אחד מהדברים שדורין עושה – הוא לחסוך במים ובחשמל. זה מתאים לה. אם זה לא מתאים למישהו אחר – מצויין.
אני משוכנע שאפשר למצוא סיבות בריאותיות לכאן או לכאן בעד המקלחת הקרה, אבל אי אפשר לחלוק על כך שאכן מדובר בחסכון כספי.
אם בנימין או כל אחד אחר בוחר להוציא בשנה עוד כמה מאות/אלפי שקלים על הפינוק של מקלחת חמה – זה לגיטימי, אבל חשוב שהוא יהיה מודע להוצאה (כמו לכל הוצאה אחרת)

פאטיה

פטנט מעולה, גם אני משתמשת בו כשיש לי כאבי שרירים, מקלחת חמה, לא לוהטת, מרפה ומשחררת את השרירים, יעיל מאד, לא נעזרת בכדורים נגד כאבים, אלא מקלחות בלבד, מספר פעמים ביום, כשיש לי התקף כאבי גב, אני נוהגת לצחוק על עצמי שזאת התקופה הכי נקייה שלי, טיפול במים הוא מעולה, זה סוג של תרפיה, לרבות טיפול במים צוננים.
אמי ז"ל הייתה נוהגת לרחוץ את פניה בשלג, פנים סמוקות נחשבו אז לשיא הבריאות, והיא האמינה שזה יוצר עור צח; אכן גם בערוב חייה היו לה פני חרסינה,וכמעט ללא קמטים., אצלינו יש ים, שם רחצו בקיץ בנהר, במים שהיו מאד קרים.

פאטיה

בנימין, כשאתה נמצא בעמדה של ביקורת שלילית, מן הסתם רצוי שתביא מראה מקום ל"דבריו של פרויד".
את פרויד הפכו והפכו בשפע של ביקורות מנוגדות, אני מכירה את פרויד בעקיפין, כאשר למדתי אותו בכתיבת עבודה בהרמנויטיקה של הפילוסוף פול ריקר, שהושפע מפרויד.

לא יודעת מהיכן לקחת את הקביעה שלך, אבל כשאתה מחליף חסכנות בקמצנות, זה אומר שאינן מבין את התיאוריה של הסולידית.

פאטיה

אורלי, סוקרטס היה מסתובב בשווקים באתונה של יוון העתיקה, כשהוא מתהלך יחף, ניגש לצעירים ושואל אותם שאלות, הם היו משיבים והוא היה ממשיך ומקשה, וכך לימד אותם לפתח את כוחות החשיבה שלהם. על עצמו הוא אמר שהוא לא ממציא שום דבר, אלא הוא מיילד רעיונות.. אפלטון היה תלמידו של סוקרטס ומתוך הערצה, שם את סוקרטס בפי הדיאלוגים הראשונים שלו ובדיאלוגים מאוחרים, גם אם סוקרטס מדבר, זאת כבר התיאוריה שאפלטון פיתח. סוקרטס הואשם בכפירה באלים והשחתת הנוער; אתונה הייתה אז דמוקרטית, שונה מהדמוקרטיה של ימינו. המקטרגים עליו לעגו לו באמרם, שאלנו את האורקול מדלפי (פיתיה, כוהנת מגדת עתידות בדלפי) מי האיש… קרא עוד »

orly

שלום פאטיה, קראתי פחות או יותר על סוקרטס, אבל מה שניסיתי להגיד בעניינו (ואולי גם זה רעיון "פילוסופי") זה 1) שבשיטת השאלות אפשר להפריך או לפחות לערער כמעט כל רעיון ולשקף רמה כזו או אחרת של חוסר הגיון או חוסר עקביות בו. מבחינה זו (גם אם סוקרטס טען שאין לו דעה על שום דבר) אילו סוקרטס היה מנסה להביע דעה מוגדרת וברורה על עניין מסויים אז גם אותו אפשר היה לערער או להפריך באותה השיטה. 2) זו כנראה הסיבה העיקרית שהיה לו נוח (מדגישה) נ-ו-ח להגיד שכל מה שהוא יודע זה שהוא לא יודע. אמירה זו לא נובעת מענווה גרידא.… קרא עוד »

גיא

לא מסכים אורלי. בסאב טקסט שלך את שואפת למה שהוא שאי אפשר לערער עליו והוא המקור הבלעדי לסמכות ועל פיו אפשר לחרוץ גורלות ולקבל החלטות "ערכיות". ואני חושב ששנינו יודעים בדיוק על מי אנחנו מדברים….. 🙂 . אז מבלי להיכנס לוויכוח העתיק והעקר אני רק אציין שיש תרבויות שחיות בריק כבר 2500 שנה ויש להם תובנות בהחלט מעניינות. ואם כבר מדברים על הנושא ישירות 🙂 ישנם גם תאולוגים מונותאיסטים שאומרים שלהגדיר את האל בצורה חיובית – כלומר במילים זה בעצם חילול הקודש וזהה לאל תעשה לך פסל ומסכה שכן המושג מסתיר את המהות האמתית. וכאן הדרך היחידה לנסות להגדיר את… קרא עוד »

orly

וואוו, נסחפים לנו… אם למצוא קשר בין מקלחות קרות לבין עבודה רוחנית… זה משהו שאמור לצנן את היצר ולחשל את הרצון… בכל אופן האם באמת קיימת סתירה עם דבריך? כי בקבלה למשל כמו גם אחת ה"הגדרות" הידועות ביותר ביהדות לגבי מהות הבורא מכילה חלק משמעותי של חוסר הגדרה – הפיוט "אדון עולם". http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%90%D7%93%D7%95%D7%9F_%D7%A2%D7%95%D7%9C%D7%9D ובכל אופן עם או בלי הצהרה על אמונה בבורא (בודהיזם למשל זה לא בדיוק אמונה באל) קיימת הקבלה כמעט מוחלטת בערכי היסוד ובביטוי המעשי שלהם בקרב אנשים או אוכלוסיות שאנו מעריכים כבני תרבות. ואין צורך להזכיר את מי זה לא כולל…

גיא

בוקר טוב אורלי! מאחר ואני אופורטוניסט מוצהר (אולי היחיד בעולם 🙂 ) אין לי שום מחויבות לאף קבוצה ואני ראשי לקשקש את אשר עולה במוחי הקודח (והחופר). אגב אני מוצא שככל אני מצהיר שאני אופורטוניסט כך בפועל אני נוהג פחות ככזה וגם מרחיק ממני את אותם גנבים אשר מנסים לגנוב ממני את האגואיסטיות הקדושה ( אמרו פה אייאן ראנד ?). אז זהו שלפי אכן דעתי קיימת סתירה והוויכוח מותר אם הוא לשם שמיים. (תקני אותי אם אני טועה). כבר בשורות הראשונות יש דיבור על אותו "אדון עולם" שמולך בממלכתו השמימית ו "יוצר" וכאן בדרך כלל הפסקתי לקרוא בעבר. אומנם בסוף… קרא עוד »

גיא

מאחר ואני לא יודע לא להטמיע לינקים אז אני מוסיף כאן הסבר על ההבדלים מטעם אוטוריטה בנושא. http://www.youtube.com/watch?v=wL1V1eURgDI

orly

ערב טוב גיא… אורלי וגיא של דורין… כן, בגדול מזדהה עם "כשאתה פוגש את הבודהה בדרך הרוג אותו" לגבי נסיונות של כל גורם שהוא לנכס לעצמו בלעדיות מוחלטת בהבנת מהות האלוקות. על זה בדיוק נאמר "אילו ידעתיו – הייתיו". ואכן בשורה התחתונה בני אדם שראויים להגדרה הערכית (להבדיל מההגדרה האנטרופולוגית) "בני אדם" מתנהלים בפועל בצורה כמעט זהה במה שקשור לערכים ומוסר עם או בלי דת.

פריכיהו

מצאתי את הבלוג הזה לא מזמן, מאוד מעניין ומעורר מחשבה! אבל מקלחות קרות זה אחד הדברים שלא אאמץ, לא שווה את הסבל מבחינתי. גם החיסכון בחשמל לא ממש משמעותי, יש בארץ מספיק שמש גם בחורף אז יוצא שאצלנו מדליקים את הדוד אולי שבועיים-שלושה בשנה במצטבר וגם אז לחצי שעה בערך בכל פעם. אם רוצים לחסוך בלי לסבול אפשר גם לוותר על מקלחות לגמרי, חוסכים חשמל וגם מים וגם לזה יש יתרונות בריאותיים. מי שלא עוסק בפעילות גופנית מאומצת עד כדי הזעה והסרחה, אין שום סיבה שיתקלח כל יום, בטח לא בחורף. בכלל מקלחת יומית זה מנהג חדש יחסית של חברת… קרא עוד »

יעל

מצד שני, מקלחת קרה בעיקר אם זה באופן קבוע, גורמת לנוקשות הגוף לגוף כפוף ולא גמיש בעליל

נבו

בתמצית: 1. את מניחה 160 ימים מעוננים, בשעה שבמישור החוף יש רק 60 לכל היותר (גזרתי את זה ממספר ימי הגשם במישור החוף שבהם יורדים משקעים העולים על 0.1 מ"מ). נתונים נוספים: חימום 100 ליטר מים (1 גרם לסמ"ק בערך ) לטמפ של 55 מעלות מטמפ של 15 – 4.66 קווט"ש, מחיר קווט"ש 0.64 ש"ח, יחס של 1:1 בין מים חמים (ב-55 מעלות) לקרים. 2. את גוף החימום, את (והדגש הוא עליך) יכולה להחליף בקלות ובזול לבד (כולל פלאנג') ללא בעל מקצוע. ולהתקין חסכם של 7 ליטר בדקה במקום 10 ליטר בדקה, זה רעיון לא רע גם לך וגם למשק… קרא עוד »

אסף

דורין – גם באמצע החורף? אין סכנה קלה להיפוטרמיה?

מרב

נפלא ומעורר השראה,
וקישור
להרצאה קצרה שתגרום לנו לקפוץ למים

לבארי

גברים
מקלחת קרה תורמת להעלאת רמת הטסטסטורון שהינו הכרחי לאיזון הורמונלי גברי. יש לבחור בשם ווים.
ם הוף כמה סרטונים בנושא מקלחות קרות וסיבולת לקור…למי שמעוניין חפשו בגוגל Win hoff.
ולמי שמתקשה עם מים קרים גם שילוב של מים קרים למספר רגעים עם מים ל
למים לרגעים מספר עוזר למערכת הלימפתית בגוף. נסו ותהנו….

יובל

על רקע התגובות – אפשר אולי לשנות את שם הפוסט ל – 'מלחמה קרה' 😉

Noam Cohen

הרמב"ם על בין היתר על מקלחת קרה: http://www.agogo.co.il/rambam/
יתרונות המקלחת הקרה: http://www.agogo.co.il/coldshower/

אני באופן אישי כמו הרמב"ם…מסיים בקרים.

trackback

[…] סגפני). היא מספרת שכחלק מפילוסופיית החיים שלה היא נוהגת להתקלח במים קרים. מעניין לראות את העוצמות הרגשיות של המגיבים. אפשר […]

רון

כתבת נפלא!
אני שנים עם מקלחות וטבילות בברכות קרות מאוד. עוד לפני שלמדתי על זה היה לי הרגשה שמים קרים או חמים ואחר כך קרים מועילים לגוף.
רק הבעיה היא שאני מכניס גם את הראש למקלחת קרה 3 4 ימים יש לי כאבי ראש
מה שלא קורא לי בבריכה קרא שבא אני מכניס את כל הגוף הפעם אחת למים קרים

יניב

תודה רבה על הפוסט! אני לגמרי בעד מקלחות קרות. זה בהחלט לא קל בהתחלה ובמיוחד בחורף, אבל ברגע שעוברים 3-4 מקלחות, זה נהיה הרבה יותר קל.

ממליץ לכולם לצפות בסרטונים של איש הקרח Wim Hof אשר פיתח שיטה לחיזוק הגוף והנפש באמצעות נשימות וחשיפה לקור, שנבדקה ונחקרה לא פעם על ידי המדע והוכחה כיעילה.

https://www.youtube.com/watch?v=VaMjhwFE1Zw
https://www.wimhofmethod.com

אלה המיישמת

בחורף (בין נובמבר למרץ) זה אכן קשוח, אבל בחום של הקיץ הישראלי מי משוגע מספיק להתקלח במים חמים??? זה עינוי חחח

.

עקבו אחרי

הסולידית בטוויטר

תגובות אחרונות בבלוג

RSS מהפורום