מסחר במניות כאפיק השקעה סולידית

מ

הארי בראון המליץ להחזיק מניות בכל עת בשיעור של 25% מסך תיק ההשקעות.

הנחת היסוד היא ששוק המניות תנודתי מאד ולא ניתן בשום דרך לחזות את התנהגותו לאורך זמן או לתזמן את מועד ההשקעה, לרבות באמצעות ניתוח טכני או פונדמנטלי. בראון טען כי שמירה על חשיפה קבועה לשוק המניות בכל רגע נתון תאפשר להרוויח בהתאם לתשואת השוק עצמו. בסביבה כלכלית של צמיחה, הפלח המנייתי צפוי להוביל את תיק ההשקעות כולו ולייצר תשואה ריאלית למשקיע.  אתם מוגנים מפני קריסה של שוק המניות באמצעות הנכסים האחרים בתיק ההשקעות (זהב, אג”ח ומזומן).

להלן כללי ברזל להשקעה נכונה במניות בהתאם לפילוסופיית ההשקעה הסולידית:

השקיעו במוצרי השקעה עוקבי מדד

השתמשו במכשירי השקעה פסיבית כדוגמת תעודת סל (ETN) או קרן נאמנות מחקה מדד מניות (ETF) העוקבים אחר מדד המניות המקומי. תעודות סל וקרנות מחקות מחזיקות במניות המרכיבות את המדדים לפי שיעורן היחסי במדד, ויתרונן הוא עלות נמוכה מאד ופיזור מקסימלי על פני מספר גדול מאד של מניות. מומלץ לרכוש קרנות מחקות ותעודות סל עם דמי ניהול נמוכים ככל האפשר. ככלל אצבע, דמי ניהול יקרים מ-0.3% נחשבים למוגזמים. בארץ משווקות מספר קרנות נאמנות מחקות על מדדי המניות המובילים (ת”א 25 ות”א 100), ומספר רב עוד יותר של תעודות סל.

צרו חשיפה לשווקי מניות בחו”ל

מומלץ ליצור חשיפה מסוימת לחו”ל בעזרת הפלח המנייתי לטובת פיזור התיק. כך, לדוגמה, ניתן להשקיע 15% מהתיק בשוק המניות הישראלי ו-10% בשווקים עולמיים.  ההשקעה בחו”ל צריכה להיעשות באמצעות קניית מוצרי השקעה עוקבי מדד ובראשם קרנות סל (ETF )  מחברות גדולות ומבוססות (כדוגמת Vanguard ו-iShares). ניתן לפזר את ההשקעה לשוק ההון האמריקני, אך גם לבורסת מניות בשווקים מפותחים באירופה ובאסיה, או בשווקים מתעוררים. כמו כן, קיימים מוצרי השקעה אשר עוקבים אחר מדדי המניות העולמי (MSCI WORLD או FTSE WORLD) ואשר מחזיקות באלפי מניות מבורסות רבות ושונות בעולם. 

אל תתיימרו להכות את השוק

קרנות נאמנות מנייתיות אשר מנוהלות בצורה אקטיבית (מבצעות מסחר בבורסה על בסיס יומי) גובות דמי ניהול גבוהים מאד (עד 3%). בממוצע, קרנות מנוהלות אקטיביות נוטות להשיג ביצועים נמוכים מהמדד שאותו הן מבקשות “להכות” לאורך זמן. לעולם אל תרכשו קרן נאמנות מנייתית שאינה מחקה מדד אלא אם אין כל ברירה אחרת. בכל מקרה, חשוב לוודא שהקרן משקיעה לפחות 100% מהונה במניות. אל תסכנו את הפלח המנייתי בתיק ההשקעות בפעילות ספקולטיבית כדוגמת מסחר בבורסה, מסחר באופציות מעו”ף או אופציות בינאריות ואף לא בהשקעה ב”מניות מומלצות” בודדות אלו ואחרות.

למאמרים נוספים בנושא מניות קראו כאן.  

guest
8 Comments
הישן ביותר
החדש ביותר המדורג ביותר
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] 25% – מניות […]

יעל

שלום!
את מזכירה המון שמניות צריכות להוות 25% מן התיק אבל לא כתבת מעולם אילו מניות מומלצות. איך לבחור אותן? לפי מכפיל נמוך, בטא נמוכה, גודל שוק, חוב וכו’. אנא תני דוגמא למניות.

אנא-אל

למדת את כל זה באוניברסיטה בלונדון?
אם אני רוצה ללמוד על שוק ההון לעומק איך את ממליצה לעשות זאת? דרך קריאה ושיטוט לא מבינים הרבה…

אנא-אל

תודה

מיכל

מחפשת בבקשה המלצה לETF בחו”ל שלא מחלק דיבידנד…?

lomedet

אין מילים בפי להלל את פועלך, תודה
האם הקישור בסוף הכתבה אינו עובד מפני שאינו רלוונטי יותר? (למאמרים נוספים בנושא מניות קראו כאן.)

Davchik

מקווה שאת לא ממליצה בפוסטים האחרונים שלך לקפוץ מצוק כי אני מתאהב קשות מפוסט לפוסט…

עקבו אחרי

תגובות אחרונות בבלוג

RSS מהפורום