בית » השקעות » כך (באמת) תשלמו פחות מיסים

כך (באמת) תשלמו פחות מיסים

בנג’מין פרנקלין כתב פעם ששום דבר בחיים אינו בטוח מלבד מיסים ומוות. פרנקלין היה איש אשכולות קלאסי, ממש כמו דה וינצ’י, הרמב”ם ופרנסיס בייקון, ולכן הוא מהווה עבורי מקור להשראה עצומה. ויחד עם זאת, אני מעיזה לטעון שבנקודה זו הוא היה מעט נחרץ מדי.

אני אמנם משלמת מיסים כחוק – אבל סביר להניח שפרופורציונלית להכנסה, אני משלמת הרבה פחות מיסים מכם. אם אתם מרגישים שאתם קורסים תחת נטל המס, יתכן שתמצאו תועלת בפוסט הזה.

נפתח בדוגמא פשוטה. מר לוי הוא ישראלי טיפוסי בן מעמד הביניים. ערב אחד גרגרה קיבתו ועל כן בחר להאביס עצמו בכריך רוסטביף דשן בבית הקפה הסמוך למשרדו. מר לוי שילם 80 שקלים טבין ותקלין בתמורה למנה שמנונית ומלוחה, משקה קל מפוצץ-אינסולין וקינוח גדוש בחומרי טעם וריח מלאכותיים.

אם נתעלם לרגע מההשלכות הרפואיות ארוכות הטווח של בחירתו הקולינרית של מר לוי – כמה כסף הוא שילם תמורת המנה הזו? 80 ש”ח?

יותר מ-110 ש”ח.

הסכום אותו שילם מר לוי במסעדה היה אחרי מס. בהינתן מדרגת מס הכנסה של 21%, דמי ביטוח לאומי (תשלומי עובד ומעסיק גם יחד) ומס בריאות, הרי שמר לוי נדרש להרוויח יותר מ-110 ש”ח כדי שיוכל לשלם 80 ש”ח במסעדה. לכך יש להוסיף את המע”מ שכבר נכלל במחיר המנה בשיעור 17%. וכמובן, אם מר לוי בחר לנסוע הביתה במכונית, הוא נדרש לשלם מס עקיף (מס בלו) על הדלק.

ב-110+ ש”ח אני יכולה להכין ארוחה טעימה ומזינה שתספיק לי ליותר משבוע שלם – וסביר שיישאר לי עודף.

ברור אפוא שיש יתרון להקטנת תשלום המס. איך עושים זאת, ובלי להסתבך עם רשויות המס?

1. צאו לפרישה מוקדמת:

תקנות המס במדינת ישראל מכוונות בראש ובראשונה לאנשים שעובדים למחייתם.

אם קיבלתם תלוש משכורת, ממשלת ישראל תתייחס לתלוש הזה כאל “הכנסה מיגיעה אישית”, וכמובן תטיל עליכם מס מיוחד. מס הכנסה בישראל הוא פרוגרסיבי, כך שככל שהכנסתכם גבוהה יותר, כך נגבה מכם יותר מס, בהתאם למדרגות המס לשנת 2013 (יגיעה אישית):

הכנסה חודשית (ש”ח)

שיעור המס

הכנסה שנתית (ש”ח)

שיעור המס
עד 5,280 10% עד 63,360 10%
מ-5,281 עד 9,010 14% מ-63,361 עד 108,120 14%
מ-9,011 עד 14,000 21% מ-108,121 עד 168,000 21%
מ-14,001 עד 20,000 31% מ-168,001עד 240,000 31%
מ-20,001 עד 41,830 34% מ-240,001 עד 501,960 34%
מכל שקל נוסף 48% מכל שקל נוסף 48%
 מס נוסף מעל: 67,630 50%  מס נוסף מעל: 811,560  50%

מכיוון שפרשתי מעבודתי בגיל 31, הכנסתי השנתית “מיגיעה אישית” נמוכה מאוד – מה שאומר שאני נמצאת במדרגת המס הנמוכה ביותר. למעשה, ההכנסה הזו (כולל ההכנסה מהאתר הזה) נמוכה מ-5,790 ש”ח לחודש – סכום שעדכנית לשנת 2013 מהווה סף המס לאישה רווקה ללא ילדים תושבת ישראל.

במילים אחרות, אני פטורה על פי חוק מתשלום מס הכנסה, כי הכנסתי מיגיעה אישית פשוט … נמוכה מדי 🙂

אבל רגע, מה לגבי ביטוח לאומי ומס בריאות? ובכן, המיסים הללו מוטלים על הכנסה פירותית (משכורת). עדכנית ל-2013, שכיר משלם דמי ביטוח לאומי בגובה 6.95% (חלק המעסיק – 3.45%) על החלק מהשכר שעד 5,297 ש”ח, ו- 18.5% (חלק המעסיק – 6.5%) על כל שקל מעבר.

 לעומת זאת, הכנסה הונית – דיבידנדים, ריבית מאג”ח ורווחי הון – אינה חייבת בדמי ביטוח לאומי ומס בריאות. לא מאמינים? מוזמנים לקרוא את סעיף 350(א)(6) המתוקן לחוק הביטוח הלאומי.

כמובן שכל אזרח ישראלי חייב על פי חוק לשלם ביטוח לאומי ומס בריאות, בין אם הוא עובד ובין אם לאו; אך המס המוטל עלי כ”לא עובדת שאין לה הכנסות (פירותיות)” — 162 ש”ח לחודש — הוא כאין וכאפס לעומת מאות השקלים שמנוכים ממשכורתו החודשית של מר לוי מיודענו.  מאז שהתחלתי לשלם  ביטוח לאומי על ההכנסה מהאתר, התשלום קטן פלאים.

בשורה התחתונה – עובדים בישראל משלמים יותר מס מאנשים שפרשו וחיים מתיק ההשקעות שלהם. מירב ארלוזורוב התייחסה לכך מפורשות בכתבה הזו – רק חבל שנודף ממנה ריח רע של “בורסה זה לעשירים בלבד”. למען האמת, גם וורן באפט טען שהמזכירה שלו משלמת יותר מס ממנו – מה שכנראה הופך את המצב הזה לאוניברסלי.

2. התנהלו בחוכמה עם מס רווחי הון

המס הרלוונטי לענייני, אם כן, הוא מס רווחי הון, הידוע בשמו העממי “מס בורסה”.

מס רווחי הון הוא מס שמוטל על כל סכום שהרווחתם כתוצאה ממכירה או העברה של נכסים בתיק ההשקעות, דירות להשקעה, או אפילו מניות בחברה שבבעלותכם.

מס רווחי הון הוא מס מרגיז במיוחד. בניגוד למס הכנסה, שהוא במובנים רבים התשלום שאתם משלמים למדינה על כך שאתם עובדים במקום עבודה, מס רווחי הון הוא תשלום על הצלחה!

ואם לא די בכך, ועדת טרכטנברג, שהוקמה בלחץ מה שמכונה “המחאה החברתית”, המליצה בשלהי 2012 על העלאת מס רווחי ההון בישראל ב-5%. המלצה זו התקבלה כמובן, באקט אווילי-פופוליסטי שאחראי במידה רבה לייבוש הבורסה בארץ – אבל זה נושא לפוסט אחר. בינתיים, אתן לאישה הרבה יותר חכמה ממני לבטא את דעתי בעניין.

כיום מוטל מס בשיעור 25% על רווחי הון ותשלומים מניירות ערך ישראלים וזרים, לרבות מניות, תעודות סל, קרנות נאמנות, אג”ח ממשלתי/קונצרני צמוד מדד ואופציות. כמו כן תשלמו מס בשיעור 25% על תשלומי ריבית ודיבידנד מניירות ערך אלה. שימו לב – המס מוטל על רק על הרווח הריאלי (בניכוי אינפלציה)!

מס בשיעור 15% מוטל על נכסים שקליים כמו מק”מ, אג”ח ממשלתי/קונצרני בריבית קבועה או משתנה, מק”מ, תכניות חיסכון בנקאיות ופיקדונות בבנק (פק”מ), וכן על תשלומי הריבית מנכסים אלה. המס הוא על הרווח הנומינלי (ללא קשר לאינפלציה).

אז איך להקטין את תשלומי מס רווחי הון?

ממשו נכסים לעתים רחוקות בלבד:

הדרך הטובה ביותר לא לשלם מס רווחי הון היא לא לממש (למכור) את הנכס. מס רווח הון מוטל רק על נכסים שנמכרו או הועברו. אם לא מכרתם – אתם לא חייבים במס.

במקום למכור, תוכלו להחזיק את הנכס לטווח ארוך ולתת למחירו להאמיר.

הסיכון כאן הוא שיום יבוא ותיאלצו למכור – בגלל נסיבות אישיות או מפני שתיק ההשקעות יצא מאיזון ויש להחזירו לתצורתו המקורית.

קזזו הפסדי הון כנגד רווחי הון:

כמובן שלא תמיד תמכרו ניירות ערך ברווח – לעתים תיאלצו למכור בהפסד, ולממש מה שמכונה הפסד הון. לרוע המזל, ממשלת ישראל לא משלמת לכם חזרה כסף שהפסדתם בבורסה.

 יחד עם זאת, יש אפשרות לקזז רווחי הון כנגד הפסדי הון, ובכך להקטין את גובה הסכום הכולל שעליו תשלמו מס. לדוגמה, אם מכרתי נייר ערך A ברווח של 500 ש”ח, ונייר ערך B בהפסד של 300 ש”ח, אוכל לקזז את ההפסדים כך שאשלם מס רווחי הון על סכום כולל של 500-300=200 ש”ח.

העדיפו קרנות ותעודות סל שאינן מחלקות ריבית / דיבידנד:

רוב הנכסים בשוק ההון מניבים הכנסה שוטפת – ריבית מאגרות חוב, דיבידנדים ממניות וכן הלאה. באופן אישי, אני משקיעה בנכסים מניבים כאלה ומשתמשת בהכנסה השוטפת לכיסוי כל הוצאותי.

כדי לחסוך במס דיבידנדים / ריבית, ניתן להשקיע באותה מידה בתעודות סל וקרנות נאמנות שאינן מחלקות דיבידנד / ריבית, אלא צוברות אותו במחיר התעודה / הקרן. כך מחיר הנייר עולה בבורסה, ואתם תשלמו מס רק על רווח ההון שנוצר כתוצאה מעלייה זו כשתחליטו למכור את הנייר.

עשו שימוש באפיקי חיסכון עם הטבות מס (ניהול אישי – IRA)

כפי שנכתב כאן בעבר, באפיקי חיסכון מסוימים, כגון קרן השתלמות וקופת גמל, ניתן פטור ממס רווחי הון עד לתקרת הפקדות מסוימת.

קופת גמל במעמד עצמאי – זהו אפיק חיסכון שבו העמית מפקיד כספים באופן עצמאי, מבלי שהמעביד, אם יש כזה, מעביר תשלום מקביל. החל מ-2008 כל אדם יכול לפתוח קופת גמל במעמד עצמאי, אולם יש לדעת שאת הכספים ניתן למשוך רק אחרי גיל 60. כדי לנהל את ההשקעה בקופת הגמל בעצמכם (ולא להעבירה לניהול אקטיבי של מנהל הקופה), מומלץ להשקיע בקופת גמל בניהול אישי (IRA).  

קרן השתלמות – אפיק חיסכון לטווח בינוני (הכספים נעשים נזילים כעבור 6 שנות ותק), מתאים לעצמאיים / שכירים. עדכנית ל-2013, ישנו פטור ממס רווחי הון עד הפקדה מקסימלית של 18,130 ש”ח בשנה. גם כאן, כדי לנהל את ההשקעה בעצמכם מומלץ להשקיע בקרן השתלמות בניהול אישי (IRA).

3. צמצום צריכה

אני לא רואה צורך להרחיב בנקודה הזו, משום שהיא ברורה יחסית – לפחות בעיני.

ככל שתצרכו פחות, יידרש לכם פחות כסף. ככל שיידרש לכם פחות כסף – תצטרכו לעבוד פחות. וככל שתצטרכו לעבוד פחות – תשלמו פחות מס הכנסה.

על הדרך, תשלמו כמובן פחות מיסים ישירים ועקיפים:

יצרו דברים בעצמכם במקום לרכוש אותם (לרבות פירות וירקות) וכך תחסכו מס קנייה ומס ערך מוסף.

הגבילו ייבוא מחו”ל לספרים ולמוצרים שעולים פחות מ-200$, כדי להימנע מתשלום מכס.

ותרו על רכב פרטי – וחסכו מיסי קנייה, מסי ייבוא ומס בלו על הדלק.

גורו בשכירות כדי לוותר על מס רווחי מקרקעין.

וכן הלאה …

מיסים, מוסר ואתיקה

הפוסט הזה עשוי לעורר מחאה בנוסח “טפילה, שלמי מיסים”.

אני דוגלת כידוע בהשקפת עולם ליברטריאנית. תפקיד הממשלה הוא להגן עלי, על זכויותי ועל רכושי, ותו לא. שיעור המיסים שאני משלמת הולם באופן יחסי את המשימות הללו.

אני בדעה שכספי המיסים שלי לא צריכים לממן מונופולים ממשלתיים, מפעלים כושלים או משרדים ממשלתיים מיותרים. אני לא צריכה לשלם מיסים למימון מערך הרווחה והסיוע הממשלתי כשיש עמותות צדקה פרטיות שעושות זאת ממילא ובצורה טובה יותר (מה עוד שתרומה ישירה לעמותות הללו מזכה בהטבת מס).

תשלומי המס השנתיים שרובנו משלמים במהלך שנות עבודתנו גבוהים לעין שיעור ביחס לשימוש שלנו בפועל בשירותי הממשלה השונים – כולל שירותים קריטיים כמו סלילת כבישים או צפייה ביומן של ערוץ 1 (אגב, אין לי טלוויזיה 😉 ).

ולמרות זאת, אני לא עושה דין לעצמי. אני פועלת בחסות תקנות המיסים בישראל וממלאת את החוק כלשונו. כל אדם נבון מבחינה פיננסית צריך לשאוף לצמצם את נטל המס בגבולות החוק. לצד זאת, חריגה מגבולות החוק היא העלמת מס – עבירה פלילית חמורה. “הסולידית” מפצירה בקוראיה להימנע מהעלמת מס.

חשוב: הכותבת איננה יועצת מס. מומלץ להיוועץ ביועץ מס מומחה בטרם תקבלו החלטות בנושא.אזהרה: אני משקיעה חובבת. אינני בעלת רישיון ייעוץ השקעות או כל רישיון פיננסי אחר. התכנים באתר אינם מהווים ייעוץ מקצועי או המלצה לביצוע פעולה בנייר ערך, ואין לראות בהם תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בצרכיו הייחודיים של כל אדם. כל המסתמך על המידע באתר מבלי להיוועץ באיש מקצוע עושה זאת על דעתו ועל אחריותו בלבד. אלא אם צוין אחרת, אני מחזיקה או עשויה להחזיק בניירות הערך הנדונים בפוסט. גלישתך באתר מהווה הסכמה מפורשת לתנאי השימוש.


רוצים לעזור?
אתם מוזמנים לשתף ולעקוב אחרי בטוויטר או בפייסבוק, או להירשם כדי לקבל את הפוסטים שלי ישירות למייל. בנוסף, תוכלו להשתמש בקישורי השותפים הבאים כדי לקנות באמזון, להוריד ספרי שמע, או להקים אתר אינטרנט משלכם (מדריך מפורט - כאן). תודה על תמיכתכם באתר. 

27 תגובות

 1. שאפו דורין …. את השראה לחיים נכונים, וגם אני שונא את עניין המיסים.. זאת אומרת, אם הייתי חי במדינה כמו דנמרק או פינלנד, שבה עקב המיסוי הגבוה אני מקבל כל כך הרבה בתמורה, הייתי יותר נינוח עם העניין .. אבל מאחר ואין לי שום אמון במדינה, או יותר נכון במושחטים אשר מנהלים אותה, אני מרגיש גם כן שהמיסים שאני משלם הולכים ישירות לכיס של נוכל או לבן דוד של הנוכל שהביא גם את אח שלו לחגיגה..

  הפוסט הזה יזכיר לי את העניין ביום יום, ואני מקווה שגם אני אשלם פחות בקרוב ..

 2. כמה תיקונים והערות: קודם כל אפשר להמנע גם מתשלום 160 שח לבט”ל אם עובדים . מספיק לעבוד שעה אחת בלבד בחודש – להרוויח שכר מינימום של 23 שח , ולהיות מחוייב באחוזים על ביטוח לאומי ובריאות, מה שיוצא קרוב לוודאי כמה אגורות או כמה שקלים בודדים. דבר שני: קרן השתלמות לעצמאיים רק עצמאי יכול לפתוח? כדאי? לא ברור. בעבר ביררתי את הנושא לעומק מול רואי חשבון ויועצי מס ולא קיבלתי תשובה אחידה. אם תפקידי 18000 שח (בערך התקרה המותרת) כדי להמנע ממס ריווחי הון בעוד את לא מרוויחה סכום עתק מדי חודש (כלומר, הפקדת הרבה מעל האחוז הפטור ממס הכנסה, כדי לנצל את ההטבה בריוחי ההון) , הדבר הזה עלול להדליק נורה אדומה ברשות המסים. בגדול מס הכנסה לא אוהב שמתחמנים אותו ומנצלים את החוק לרעה (גם פרצות), ופקיד שומה יכול לעשות צרות. חוץ מזה נדמה לי שלפיד בכלל רוצה לבטל את ההטבה.
  לגבי ענייני הסוציאליזם והעמותות: אני חושב שהגישה שלך שגויה . קודם כל זה שהעמותות לדעתך עושות עבודה טובה יותר מהמדינה זה פשוט שטויות. נכון, יש עמותות טובות יותר ופחות, אבל אין להן רבע מהיכולת שיש למדינה לחלק קצבאות, הבטחות הכנסה, ותקציבי שיקום, זיקנה וכו’
  דבר שני – רוב העמותות עדיין פחות יעילות מהמדינה. מה לעשות, הן מבוססות על מתנדבים ותרומות ואין לרובן תכנית טיפול מערכתית אלא כיבוי שריפות (מחלקים חבילות מזון, מחלקים פרוטזות, מצמידים חונך) . עם כל הכבוד לקפיטליזם, אני חושב שהמהות האנושי ת שלנו היא קודם כל לגלות חמלה למי שרעב/חולה /זקן ולא יכול לדאוג לעצמו.

  • “העמותות עושות עבודה טובה יותר מהמדינה זה פשוט שטויות” – ממשלה שיכולה לתת לך הכל… יכולה גם לקחת ממך הכל. ודי לחכם ברמז.

 3. עוד משהו .
  לגבי החזקה של ניירות ערך בלי למכור כדי להמנע מארוע מס. אני חושב שזה לא נכון כלכלית, כי לפעמים עדיף לעבור לאפיק השקעה אחר או לחתוך נייר כושל, גם במחיר של תשלום מיסים. אין מה לעשות, את כל הזמן מנסה למקסם רווחים וזה מגי ע למצבים אבסורדיים שאת מציעה לאכול מג’דרה לא טעימה ולהפסיד כסף על הפרנציפ בבורסה. אנשים צריכים לגלות גמישות, לקחת סיכונים מושכלים, ולהבין שאי אפשר תמיד להכות את השוק ואת העולם . ברור שלא כדאי למכור כל יומיים ולשחוק את התיק בעמלות ומיסים, אבל מצד שני גם הפנאטיות הזאת של החזקה בנייר ל40 שנה ויהי מה היא לא בריאה וגם לא נכונה. אגב הרופא שלי אומר שבריא גם לאכול פיצה וג’חנון פעם בחודש – הודות לגיוון. גם כולסטרול רע הגוף צריך, במינון כלשהו.
  תודה לילה טוב

 4. להבנתי בגלל שיטת החישוב מי שרוכש מניות או תעודות סל זרות כן ישלם מס על האינפלציה לכשימכור.
  ורואים שאת לא רוכשת בחו”ל באינטרנט – מכס משלמים מ325$ ומע”מ מ$75 🙂

 5. לא מסכים עם האמירה שמס רווחי הון הוא אווילי. מי שיגיד דבר כזה הוא דובר מטעם הטייקונים/בנקים/בעלי הון אחרים.יש הרבה אנשים שחיים על רנטות משכירויות והכנסות פאסיביות אחרות ומשלמים פחות מאלו שעובדים הרבה יותר ומשלמים יותר מס. כל מי שמבין את ההיגיון במכניזם הזה יתאגד כחברה ויכווין עצמו לתשלום מס רווחי הון במקום מס הכנסה

  • יאיר, למען הדיוק לא אמרתי שהמס הוא אווילי – העלאתו כן. היא הביאה לצמצום דרסטי של המחזורים בבורסה לניירות ערך בתל אביב. על הנזקים שגרם המחנה האנרכו-סוציאליסטי לשוק ההון בישראל קרא כאן.

  • אולי המס אינו אווילי (עבור הממשלה) , אולם זהו כפל מס. מה זה רווח הון? זהו רווח על מה שמייצר הכסף שהרווחת ושכאשר הרווחת אותו, שילמת עליו מס הכנסה. כך זה בכל העולם לא רק אצלנו למרבה הצער. זו דרכן של ממשלות כביכול ׳לתפוס׳ עוד הכנסה (שרובה באה מחיסכון קשה יום ולא מטייקונים). הכותבת צודקת בקשר להשקעות ארוכות טווח שבהן הנכס יכול לגדול ללא אירוע מס. לדוגמה אם היה לך נכס שעלה בערכו ב-10% שנתי והחזקת בו 30 שנה הרי שהרווחת פי 17.5 מערכו. אם לעומת זאת שילמת על הרווחים את 25% המס ההוני כל שנה, הרי שהוא יעלה בערכו רק פי 8.75 – כמובן לטווחים קצרים ובנכסים שערכם משתנה תדיר אין זה רלוונטי, אבל רוח הדברים של הכותבת הוא נכון ומאלף. אגב עוד עיצה שאוכל להוסיף לסולידית, ישנו אפיק השקעה בישראל של ריווחי הון שבו לא תשלמו אפילו שקל של מס – הסבות מט״ח. אם קנית 100,000 דולר אמריקאי ב 3.45 שקל לדולר והשקעת 345,000 שקלים ואחרי זמן מה מכרת את הכל ב- 3.65 שקלים לדולר, הרי שקיבלת חזרה 365,000 – על 20,000 השקלים שהרווחת תשלם 0 מס. זה ושכירות של עד 4900 ש״ח לחודש, הם שני אפיקי רווח הוני שממשלת ישראל עדיין לא שמה את ידה הארוכה עליהן (והדגש הוא על ׳עדיין׳).

 6. גם בקניית יד שנייה לא משלמים מס.
  מוכרים הכל ביד שניה היום.
  קניתי כיור לאמבטיה עם ארון מיד שניה. מצוין וגם רבע מחיר.
  ולא שילמתי מס ככל!!!

  • ובוודאי ששילמת מס. הרי הוא מגולם בעלותו של הכיור.. (בעליו הקודמים של הכיור שקנה אותו בתוספת מע”מ ובשל כך גזר את מחירו הנוכחי כמו שהוא)

 7. ציטוט אקראי
  העולם טרם למד על העושר שבהסתפקות במועט
  — מרקוס טוליוס קיקרו
  גם מרקוס טוליוס קיקרו לא למד את העושר שבהסתפקות במועט – הוא פשוט לא היה צריך. הוא הי אחד מ 99 (נקודה 999). 🙂

 8. דורין, אני רוצה קודם כל להודות לך על הבלוג הנפלא שלך, שאבתי המון תובנות ואני משתדל לקרוא את הפוסטים שאת מפרסמת על בסיס יום יומי אך למרות זאת צריך גם לראות את הצד השני של המטבע לפחות כשמדובר בגבר בן 30 שאימץ סגנון חיים קצת שונה מאחרים. עד לפני כשנה חייתי במסלול הרגיל של לימודים וקריירה. החינוך שקיבלתי היה – אם תלמד תצליח (השקר הגדול) וזה מה שהניע אותי. עבדתי בעבודה מסודרת, חשבתי על קריירה, למדתי לתארים וקורסי הכשרה רבים אך לא הייתי מאושר וסבלתי בעבודה. הייתי עובד מהבוקר עד הערב, מרוויח יחסית לא רע אבל עבדתי שעות רבות ולא היו לי חיים חוץ מעבודה. לאחר שפוטרתי כמובן עקב צמצומים\שינויים ארגוניים לא הצלחתי למצוא עבודה שתתאים לכישורים שלי ובשכר שאפשר להתקיים ממנו אז החלטתי לקחת פסק זמן מהמירוץ המטורף שהייתי בו ולהשקיע בעצמי. הפסקתי לבזבז כסף על דברים מיותרים שאני לא צריך, התחלתי לקרוא ספרים, לבשל, להרחיב את תחומי הידע, לחשוב עסקים, לקדם פרויקטים שיוכלו להניב לי רווחים עתידיים, גר בשכירות עם שותפים, לרוב לא מוציא יותר מ- 3K בחודש ועובד בעבודות מזדמנות\חלקיות שלא תופסות לי את כל היום והחיים שלי השתפרו פלאים אך ההורים לא רואים את זה בעין יפה וזה גם מקשה עלי להכיר מישהי כיוון שנשים שאני יוצא איתן מבינות שאין לי קריירה, שאני לא מבוסס כלכלית ובכלל לא מבינות איך זה שטוב לי. אז למרות שאני חי בפשטות יחסית וטוב לי צריך להבין את ההשלכות הנובעות מכך, בטח כשאנו חיים בחברה חומרנית שמודדת את האדם על פי הכסף שלו, העבודה שלו והמוצרים שיש לו…

  • תגובה למגיב האחרון – אולי יעודד אותך לגלות שיש עוד אנשים שתפיסת עולמם (וכפועל יוצא מכך – גם התנהלותם הכלכלית) דומה לזו של דורין ושלך. מן הסתם אלה האנשים שמגלים את הבלוג הנפלא הזה וקוראים אותו כמעט יום יום (כמוני). ה”השלכות” של אורח החיים שבחרת בסך הכל משמשות כמסננת יעילה. הרי מלכתחילה למה שתתאמץ להרשים מישהי (או לחיות עם מישהי) ששבוייה במוסכמות המשעבדות והמטומטמות ומתייחסת לאנשים כמוך כאל יצור מוזר או לוזר?

 9. י – בחורות שמתרחקות ממך בגלל סגנון החיים שלך עושות לך טובה, הדבר האחרון שהיה עושה לך טוב בחיים זה להכניס מישהי לחיים שלך אם תפיסות מנוגדות לשלך, זה יביא לך רק קונפליקטים, צרות ועוגמת נפש. ואני מדבר פה על קשר, בשביל סטוצים לא צריך כסף…

 10. היי דורין. שכחת לציין נקודה חשובה.
  מס על דיוידנט וריביות אג”ח הוא מס פירותי – מס הכנסה.
  כלומר ניתן ורצוי לעשות תיאום מס ולשלם הרבה פחות מס (אני מדבר על הכנסה פאסיבית המגיעה לסף מס). נכון זה פחות רלונטי למי שמשקיע במוצרים עוקבי מדד ישראליים כי המדדים פה הם total return החל מ2009 (שזה מצויין כל עוד אתה לא מושך מהם כסף כי הדיוידנט מושקע חזרה).
  כדאי לזכור את זה.

  • תיקון קטן – נא להתאלם מהערה לגבי סף המס כי היא לא רלוונטית

 11. נחשפתי לבלוג שלך רק לאחרונה ואני מאוד נהנה מהקריאה ממנו!

  שאלה (הערה?) לגבי קיזוז מס רווחי הון – אם אני פועל לפי אסטרטגיית הארי בראון, והיתה שנת מניות מוצלחת, נניח עליה של 15% יחד עם ירידה של 5% בכל אחד מהאפיקים האחרים. בעת מכירה מהמרכיב המנייתי, אצטרך לשלם מס על ה-15% שהרווחתי. אבל אם יחד עם המכירה הזו אבצע גם מכירה וקניה מחדש משאר מרכיבי התיק, האם איני יכול לקזז את המס? (נדמה לי שזה מכונה מכירה רעיונית?)
  נכון, זה כרוך בעמלות, אבל על עמלות ניתן לנהל מו”מ; על מיסים פחות 😉

 12. פריכיהו

  15 תגובות, כל כך הרבה דיבורים מלומדים על כלכלה… ואף אחד לא טרח לציין שהמע”מ כבר מזמן עלה ל-18%?

 13. בפתחהפוסט נכתב “מס רווח הון מוטל רק על נכסים שנמכרו או הועברו. אם לא מכרתם – אתם לא חייבים במס.”
  למה הכוונה ב”הועברו” במשפט הנ”ל?
  האם יש לשלם מס רווח הון בשעה שמעבירים תיק השקעות מגוף השקעות אחד- למשל בנק-לאחר-למשל בית השקעות בניהול עצמי-מבלי לממש את התיק?

  • הכוונה היא העברת ני”ע מאדם X לאדם Y. העברה בין חשבונות של אותו אדם אינה יוצרת אירוע מס.

   • תודה!
    כלומר, כדאי שכל החשבונות ישאו את שם שני בני הזוג על מנת למנוע ארוע מס במקרה של פטירת אחד מהם.

 14. אני מפרסם פה תגובה שהגבתי בפוסט אחר בבלוג רק בשל הרלוונטיות של לכאן.

  רעיון מענין הוא למנף את מוסד הנישואין לניצול הטבות מס. נניח שאתם זוג נשוי ורק אחד מכם עובד, נניח כשכיר בהייטק 🙂 . ונניח ששכרך כבר כזה המנצל את כל הטבות המס האפשריות אזי,בן או בת הזוג יכולים לפתוח תיק במעמד עצמאי במס הכנסה. נניח שבן או בת הזוג מייצרים הכנסה זעומה של 4000 ש”ח בשנה.
  בן, או בת הזוג יכולים עתה להפקיד כספים לקרן השתלמות לעצמאים עד לתקרה המותרת בחוק.
  נניח שיש לכם תיק השקעות. ניתן להעביר מדי שנה חלק מתיק ההשקעות הזה לקרן ההשתלמות של בן בת הזוג ןאם מדובר בקרן-IRA ניתן לנהל את ההשקעות בו בהתאם למדיניות שבחרתם.
  אם עושים זאת במשך מספיק שנים, כל תיק ההשקעות שלכם ינוהל בקרן השקעות IRA נזילה, פטורה ממס במקביל לכל החסכונות וההטבות של של בן/בת הזוג השכירה נצברים בקרנות הפנסיה וקרנות ההשתלמות שלו/ה.

  • רעיון חמוד, אבל האם ההפקדה אינה מוגבלת (על-פי סעיף 17(5א) לפקודת מס הכנסה) ל- 7% מהכנסתו השנתית (במקרה כאן 280 ש”ח בלבד)

 15. שרגא אור

  “מאז שהתחלתי לשלם ביטוח לאומי על ההכנסה מהאתר, התשלום קטן פלאים.”

  מישהו יכול להרחיב? זה מוגדר כ”עצמאי”? האם המינימום של 160-ומשהו ש”ח לא חל במקרה זה?

 16. רגע, את הרי מושכת מהתיק כל חודש סכום מסויים למחיה. אז איך את נמנעת מתשלום מס בעת המשיכה החודשית הזאת?

 17. תודה, הייתי שמחה ללמוד ממך בכמה שיעורים על התנהלות נכונה מבחינת השקעות, סיכונים וכו’. הבעיה היא שלי ולאוטודידקטיות אין ממש קשר. יש לך אולי קורס מקוון (או לא) שאת מעבירה?

השאר תגובה