בית » השקעות » השקעה מובטחת? רק באגדות

השקעה מובטחת? רק באגדות

הנחת היסוד שלי היא שכל אפיק השקעה עלול להשאיר אותי בחוסר כל.

אני לא צופה שזה יקרה (במקרה של כסף מזומן, קרנות כספיות ואג”ח ממשלתי מדובר בתרחיש שסבירות התממשותו קלושה), אבל אני לעולם לא בונה על 100% ודאות.

אנשים שמשקיעים במניות ספציפיות, לדוגמה, חייבים להביא בחשבון את הסיכון שהחברה שאת מניותיה קנו עלולה לפשוט את הרגל, גם אם מדובר באחת החברות הגדולות בתבל.

אבל זה לא הסוף.

הנה כמה דוגמאות שנועדו להמחיש כיצד מוצרים פיננסיים בטוחים לכאורה עלולים להסב נזק כספי של ממש, הגם שהם נפוצים יחסית:

– החברות אשר מנפיקות תעודות סל (ETN) וקרנות סל (ETF) בארץ ובחו”ל עלולות להיקלע לקשיים כלכליים ולהעמיד את השקעותיכם בסיכון (“סיכון מנפיק”).

– בנקים עלולים לקרוס כלכלית והמשקיעים עלולים לאבד את חסכונותיהם – כולם או מקצתם – ולהיות תלויים בחסדיה של ממשלת ישראל, שכידוע איננה ערבה על פי חוק לכספי החוסכים (בניגוד לארה”ב, למשל).

– בתי השקעות עלולים להתמודד עם מעילות פנימיות של עובדים – ראו הונאת הפונזי של ברנרד מיידוף כדוגמה קלאסית.

– מערכות המסחר והסליקה האלקטרוניות עלולות להיתקף בסייבר או להתמודד עם תקלה טכנית חמורה שבעקבותיה לא ניתן יהיה לשייך ניירות ערך למשקיעים.

– מנגנוני ההגנה שיושמו כדי להתמודד עם הסיכונים והכשלים הטכניים הנ”ל (ונוספים) עלולים שלא לעבוד ברגע האמת.

– תביעות ביטוח שנועדו לפצות משקיעים בגין נזקים שנגרמו להם עלולות שלא להספיק לכיסוי כלל המבוטחים בתרחיש של קריסה כלכלית.

– הממשלה המקומית עשויה לחוקק חוק להלאמת נכסי החוסכים והמשקיעים בבנקים שבבעלותה, או לחדול מלשלם את הריבית על אגרות החוב שהנפיקה.

– המטבע המקומי עלול להיחלש משמעותית, כך שאפילו שהשווי הנומינלי של הכסף נשאר זהה, ערכו הריאלי יצנח ביחס למטבעות אחרים בעולם.

– חקיקה סוציאליסטית עלולה לפגוע בזכויות הקניין הפרטי.

– כמובן שסבירות ההתממשות של רוב האירועים הללו אינה גבוהה, אבל ברשימה הזו מסתתרים כמה ברבורים שחורים משחור.

אז איך אפשר להגן על הכסף?

חשוב להעריך את הסיכונים – גם אם הם קלושים – כדי להבין למה חשוב כל כך לפזר את ההשקעה על פני שלושה מימדים:
1. אפיקי השקעה
2. אזורים גאוגרפיים
3. מוסדות פיננסיים

אני פועלת באמצעות מספר בתי השקעות ובנקים, ולמרות זאת, אני יודעת שאני חשופה לסיכונים.

מלבד הזהב הפיזי שלי, ועוד כמה שטרות בארנק, רוב ההון שלי מוחזק בתור ביטים אלקטרוניים בחשבונות נאמנות מקוונים המנוהלים אצל חברי בורסה שמחוברים 24/7 למערכות הבורסה. אם מערכות הסליקה ושימור הידע קורסות מסיבה זו או אחרת, תיק ההשקעות שלי עלול להיות בסכנה.

בנוסף אני מחזיקה קרנות סל זרות וקרנות מחקות, למרות סיכון המנפיק הכרוך בהשקעה בהן (ראו לעיל).

אבל בסופו של דבר, חייבים לגלות פרגמטיות. זו המשמעות של ניהול סיכונים – לפשר בין האידיאל למציאות.

בשורה התחתונה, עליכם להבין, להפנים ולחיות עם העובדה שבכל פעם שאתם משקיעים את כספכם, כספכם נמצא בסיכון. עשו כל שביכולתכם כדי למזער את הסיכון הזה.

ומעל לכל – זכרו שדבר אינו “מובטח” בהשקעות – בכל פעם שאתם רואים את המילה הזו בהקשרים פיננסיים, מומלץ להרים גבה.אזהרה: אני משקיעה חובבת. אינני בעלת רישיון ייעוץ השקעות או כל רישיון פיננסי אחר. התכנים באתר אינם מהווים ייעוץ מקצועי או המלצה לביצוע פעולה בנייר ערך, ואין לראות בהם תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בצרכיו הייחודיים של כל אדם. כל המסתמך על המידע באתר מבלי להיוועץ באיש מקצוע עושה זאת על דעתו ועל אחריותו בלבד. אלא אם צוין אחרת, אני מחזיקה או עשויה להחזיק בניירות הערך הנדונים בפוסט. גלישתך באתר מהווה הסכמה מפורשת לתנאי השימוש.


רוצים לעזור?
אתם מוזמנים לשתף ולעקוב אחרי בטוויטר או בפייסבוק, או להירשם כדי לקבל את הפוסטים שלי ישירות למייל. בנוסף, תוכלו להשתמש בקישורי השותפים הבאים כדי לקנות באמזון, להוריד ספרי שמע, או להקים אתר אינטרנט משלכם (מדריך מפורט - כאן). תודה על תמיכתכם באתר. 

10 תגובות

 1. מחיר הזהב הפיזי קרס עשרות אחוזים השנה – לא ברור מה כל כך בטוח בו לדעתך.

  הכי טוב מניות של חברות ענק המחלקות דיבידנד, כמו פרוקטר אנד גמבל (סימול PG). למעשה, התנהלות החברות האלה הרבה יותר ברורה ושקופה מזו של ממשלת ישראל, שהרי אי אפשר להאמין לאף מילה של לפיד או לדוחות של הלמ”ס (לדעתי הכל מפוברק בהם)

 2. נו, במקרה הגרוע ביותר, תחזרי לעבודה…

 3. תגובה לאחד:תסתכל על גרף הזהב מ-שנת 2000 הוא עלה במאות אחוזים ולא קרס!…
  שנית:מניית pg שלך המהוללת צמודה ל-$..והוא קרס בעשרות אחוזים!…
  אז אנא לא לכתוב כל כך הרבה שטויות ב-2 משפטים…
  ואתייחס לכתבה:דורין שכחת להכניס משהו אחד חשוב:נדל”ן!…כבר 70 שנה שהוא רק עולה ואף פעם לא קרס…אני יודע שתתני את ארה”ב לדוגמא…זה נכון,הוא יכול לקרוס!..אבל בכל זאת זה נדל”ן,הוא תמיד יכול לחזור ולעלות…אז מה הפיתרון?…פזר את כספך על כמה ענפים:אג”ח,זהב”נדלן,וקצת מניות של חברות חזקות בארץ!..כי הדולר באמת ייקרוס בעתיד..איך שזה נראה.

 4. אלון – הנדל”ן אף פעם לא קורס??? ואתה כותב שאני לא מדייק????

  דורין – אם יש כך כך הרבה תרחישים – טכנולוגיים ורגולטוריים שיכולים למחוק את ההשקעה שלך בשנייה – מדוע אינך מבטיחה לעצמך הכנסה שלא דרך שוק ההון – או במלים פשוטות – מדוע אינך יוצאת לעבוד?

 5. פושט מעולה

 6. נכון שאין 100% בחיים. יכול להכות בנו מטאור, ויכולים לבוא חייזרים ולהשתלט על הבית הלבן. אבל כדאי אולי קצת להרגיע:
  1. סיכון מנפיק אכן קיים בתעודות סל, אך אינו קיים בקרן מחקה או קרן סל, שכן נכסי האחרונות מוחזקים עבורך בנאמנות ואין שום קשר למצב הפיננסי של החברה. למידע נוסף ראי חלק 12 בסדרת בנית תיק ההשעות בתונה הגדולה.
  2. באופן דומה, קריסה של בנק אינה רלוונטית כהוא זה לניירות הערך הרשומים על שמך במסלקת הבורסה. קריסה של בנק תשפיע עליך רק אם יושב לך כסף מזומן בחשבון, בפק”מ של הבנק, או באג”ח של הבנק. די פשוט, ואפילו מומלץ, להמנע משלושתם ונגמר הסיפור. אגב, בארה”ב אכן FDIC מבטל חשבונות יחידים עד 250K פר חשבון, ואחת מהאפשרויות לפראנואידים היא פשוט להחזיק כסף שם.
  3. חשוב להפריד בין סוגי מעילות. אדם שהולך לבית השקעות ונותן לו מנדט במה להשקיע (כמו במקרה של מיידוף, או מה שקרה באלפא פלטינום לא מזמן) אכן יתכן ושם את כספו על קרן הצבי. לעומת זאת, אדם הקונה בעצמו את ניירות הערך שלו דרך מערכת ממוחשבת ללא מגע יד אדם נמצא בסיכון אפסי, אם בכלל. את מתארת לעצמך איזו קונספירציה תדרש כדי לרמות במערכת כזו? מתכנתים, אנשי IT, וכו’.. לא רק מנהלים מושחתים. ככל שידוע לי דבר כזה לא קרה מעולם, לפחות לא בבית השקעות נורמלי. כמו כן, בארה”ב יש את ארגון ה-SIPC שמבטח עד חצי מליון דולר (מתוכם 250K במזומן) פר חשבון, גם לתושבים זרים. פרנואידים יכולים פשוט להשקיע דרך ברוקרים אמריקאים (ויש הרבה כאלה שעושים את בלי קשר לפקאנויה, ראי למשל אינטראקטיב ברוקרס).
  4. גם אם מתקפת סייבר כזו תשתק את הבורסה למרות הכספים הרבים שמושקעים בהגנה מפני תרחישים כאלה (עדיין לא קרה למיטב ידיעתי בעשרות השנים בהם הבורסה ממוחשבת, ואני בטוח שהרבה ניסו ועדיין מנסים), אנשים בעולם הגיבוי לוקחים את התפקיד שלהם מאד ברצינות. אני בטוח שהוא מבוזר בדטה-סנטרס שונים, קלטות גיבוי מפוזרות גאוגרפית ומוגנות בכספות אש, וכו. כל איש מקצוע רציני יודע שתרחישי שחזור צריך לבדוק באופן שוטף, ולא לחכות ליום האמת כדי לראות אם הם עובדים או לא, כך שלדעתי אף אחד לא יהיה “מופתע” אם וכאשר דבר כזה יקרה. הסיכוי, לדעתי, שלא יהיה ניתן לשחזר דבר בסיסי כזה הוא אפסי.
  5. לגבי תביעות הביטוח את צודקת בעקרון, הרי לכל חברה, גדולה ככל שתהיה, יש כמות כספים מוגבלת. עם זאת יש לזכור ש-SIPC פיצה כבר לקוחות במיליארדי דולרים, וגם אם הפיצוי שתקבל לא יהיה מוחלט, הוא כנראה לא יהיה 0%. בכל מקרה אני מאמין שבהתנהלות נכונה פלוני לעולם לא יגיע למצב בו יאלץ להשתמש בפוליסות כאלה.
  6. תיאורטית זה יכול לקרות, ואפילו היו דיבורים על כך בישראל (בשנת 1985), אבל המספרים תמיד רחוקים מאד מ-100%. גם בקפריסין וגם בישראל דובר על 10%. ושוב, ניתן להשקיע גם בחו”ל כדי למזער את “הסכנה” הזו (נזכר שאפילו בקפריסין הולאמו רק פקדונות בבנקים, דבר שעדיף להמנע ממנו ללא קשר).
  7. משקיע חכם מבין שישראל היא טיפה קטנה באוקינוס ההשקעות העולמי, ומשקיע בה בהתאם. 90% מהתיק המנייתי שלי עולמי (ללא גידור מטבע) ולפחות 50% מאגרות החוב צמודות למדד (אני משער שעלייתו היא הפחד העיקרי בתרחיש שציינת).
  8. אז מה, ישראל תהפוך למדינה קומוניסטית? מה אני אגיד לך, סיכוי סביר יותר שנושמד ע”י פצצת אטום.
  9. אין ספק שברבורים שחורים קיימים והם אמיתיים. ראינו אותם בבועת ההי-טק, במשבר הסאב-פריים, וכו. אבל התרחישים ה”טכניים” שאת מתארת, לדעתי, אינם צריכים להדיר שינה מעיניו של אף אחד. אגב, לא ברור לי במה עוזר כאן הזהב הפיזי שלך. הוא הרי מאוחסן באיזושהי כספת באוסטריה או משהו. בהצלחה להגיע לשם ולפדות אותו במשבר קפיטליזם עולמי.

  אגב, עם הכותרת של הפוסט אני מסכים ב-100%. למעשה הייתי בטוח שהוא ידבר על העובדה שאף אחד לא יכול להבטיח תשואה של X%, אלא רק *צפי* לתשואה בהנתן גורמי סיכון אותם מוכן המשקיע לקחת על עצמו. מרשימותיך אני מניח שבכך אנו תמימי דעים. דבר נוסף שכדאי לציין כאן (כפי שעשית ברשימות אחרות), הוא הסיכון הממשי (הרבה) יותר בו ימצא הכסף שלך אם *לא* תשקיע אותו, למשל (היפר) אינפלציה, כפי שהספקנו לחוות אפילו בארצנו הקטנטונת. כמובן שאם תחזיק אותו מתחת למזרן, תאלץ לדאוג גם ממקרי שריפה, שטפון, רעידות אדמה, גנבים, וכו.

  • Ven0m , אני מניחה שבסעיף 2 התכוונת ש”FDIC מבטח חשבונות יחידים עד 250K פר חשבון” ולא מבטל אותם, אחרת זה ממש לא מתאים לפרנואידים 🙂

השאר תגובה