בית » עצמאות כלכלית » הבחירות הללו ישנו את חייכם

הבחירות הללו ישנו את חייכם

“אני סבורה שחווינו תקופה שבה אנשים רבים מדי למדו להבין שכשהם נתקלים בבעיה, על הממשלה לפתור אותה: ‘יש לי בעיה, אני זקוק למענק; אני חסר בית, הממשלה צריכה לשכן אותי.’ הם משליכים את מצוקותיהם על החברה. ואתם יודעים, אין דבר כזה ‘חברה’. ישנם פרטים — נשים וגברים ומשפחות. הממשלה יכולה לפעול אך ורק באמצעות בני אדם, ובני אדם מוכרחים לדאוג לעצמם תחילה. חובתנו לדאוג לעצמנו ולאחר מכן, בנוסף, לדאוג גם לשכננו.” 

כשמרגרט ת’אצ’ר אמרה את הדברים האמיצים הללו לפני כ-30 שנה, כוונתה – כך נדמה לי – הייתה לטעון שאנשים מוכרחים תחילה לנסות לפתור את בעיותיהם בעצמם, ולפנות לממשלה רק כמוצא אחרון.

ת’אצ’ר ביקשה לשחרר את הפרט (זולת העניים ביותר וחסרי הישע) מתלותם באחרים. היא תמכה בעידוד הישענות עצמית, חירות מחשבה ויוזמה אישית.

ההיסטוריה, עם זאת, לא עשתה עמה חסד. ת’אצ’ר והאינדיבידואליזם שלה זכורים היום בעיקר כסמל של אנוכיות, חומרנות וחמדנות, ומדי פעם היא אף מנוגחת על ידי החוגים החברתיים בישראל.

 וזה לא מפתיע, משום שלמרות זעקותיהם של נושאי “הדגל החברתי” בדבר “אובדן הסולידריות החברתית”, “האנוכיות” ו-“הקפיטליזם הפרימיטיבי” שפשו בחברה הישראלית בשנים האחרונות, המציאות היא כי דווקא האינדיבידואליזם – יכולתו של הפרט להתנהל כיחידה אוטונומית, המעצבת את גורלה במו ידיה – הוא שנמצא בנסיגה.

מי שיקרא לעומק את מצעיהן החברתיים-כלכליים של המפלגות המתמודדות בבחירות הקרובות יגלה מגמה ברורה, מובהקת, שתמציתה טיפוח תלותו של הפרט במדינה והגבלת האוטונומיה שלו.

כל מפלגה מנסה להציג את חבילת ההבטחות המפתה ביותר. גם כאן, שוב, אין הפתעה, שכן פוליטיקאי שיעז לצאת נגד המגמה הקולקטיביסטית הזו ולהילחם בעד חופש הבחירה של המיעוט הקטן ביותר בישראל — האינדיבידואל – צפוי להימחק ממהמפה הפוליטית.

קחו לדוגמה את החזון ה”סוציאל-דמוקרטי” המבקש ביסודו של דבר לכונן כאן מדינת בייביסיטר טובה ומטיבה, שמאפשרת לכל אזרח לינוק מפטמותיה מהעריסה ועד לקבר.

החזון הנאור והפרוגרסיבי הזה מוצג כפתרון קסם למצוקותיהם הכלכליות של אזרחי ישראל מכלל השדרות והמעמדות. אך מתחת למצנפת הרובין-הוד הירוקה שנותנת כביכול תוקף מוסרי למעלליו,  מסתתר משטר סמכותני מסוכן, שמטיל ספק בעצם יכולתו של האזרח הישראלי לדאוג לעצמו ולקבל החלטות סבירות.

תועמלני החזון מבקשים למעשה לפטור אנשים מהמתח הנפשי הנלווה לבחירות שאדם בוגר נדרש לבחור. כדי לעשות זאת, הם מבקשים להתערב בגסות בחייהם ובכיסם של האזרחים, להגביל את אפשרויות הבחירה, ובמידה האפשר – לקבל החלטות במקומם.

כך הופך האזרח לחומר ביד היוצר של המתכנן החברתי השולט בו. כך, בעורמה ובתחבולה, קץ קיצן של חירות המחשבה וחופש הבחירה.

יש תמימות דעים לגבי העובדה שהממשלה מוכרחה לסייע לאנשים חלשים וחסרי ישע שאינם יכולים לעזור לעצמם.אלא שהקולקטיביסטים ועושי דברם מרחיבים את ההגדרה של “איזהו חלש” ומחילים אותה על כלל הציבור.

מבלי לטפח את האמונה שמעמד הביניים הוא חלש, סדוק, מדוכא ועלוב, ספק אם יצליחו לשכנע כי הוא זקוק לחסותה של אומנת ממשלתית כל יכולה, שלא תגבה ממנו דבר זולת חירותו.

בחברה שבה האח הגדול מנכס לעצמו את החובה הבסיסית של האזרחים לדאוג לעצמם אין מקום לאנשים דעתניים, עצמאיים, יזמים, בעלי חופש דעה ונכונות ליטול סיכונים. בחברה כזו, האינדיבידואליזם נתפס, בצדק, כאיום.

יש שאומרים שהשמאל בישראל מת מזמן; אבל בזירה החברתית-כלכלית הוא האידיאולוגיה השלטת. האטטיזם האורווליאני איננו נחלתה של מפלגה אחת: הוא השתרש וזוכה לתהודה רמה הן בציבור הרחב והן לרוחב הקשת הפוליטית, מיחימוביץ’ עד איימן עודה, מסתיו שפיר עד אריה דרעי,  מיעל גרמן לאורלי לוי, מכחלון לחיים כץ ומירי רגב.

כשהממשלה תופסת ומשווקת עצמה כסוכן השינוי הבלעדי, היא מפקיעה מהאזרחים את הסמכות, המשאבים והרצון לשלוט בגורלם. המדיניות הזו הופכת את החברה הישראלית לאסופת פרטים מסורסים, הניצבים ללא ניע כשפיהם פעור לרווחה, ממתינים לעטין ממשלתי שינחת היישר לשפתותיהם המשתוקקות — ומשהדבר לא מתרחש, הם פוצחים בבכי קורע לב כשל פעוט חסר אונים.

כלאו המשולש של האינדיבידואל

כלאו המשולש של האינדיבידואל

הפרט בישראל נלכד אפוא בכלא משולש, שמעודד אותו להיטמע, להשתתק, לציית, ללכת בתלם ולוותר על ה”עצמי”.

3 צלעות למשולש הזה:

 • קולקטיביזם ממשלתי, שמעודד את הפרט לשאת עיניו השמימה כל אימת שהוא נתקל בבעיה כלכלית, בציפיה שתיפתר מגבוה
 • תרבות הצריכה (או קנאה מעמדית) שדוחקת בפרט להצטייד בסמלי סטאטוס מיותרים שיעידו בפני הכלל על השתייכותו למעמד מסוים, שהרי אוי ואבוי אם אתה בן 40 ואין לך דירה משלך.
 • תרבות הקריירה, המעודדת הצטיינות בפרמטרים כמו “עבודת צוות”, ו”ציות להוראות”, שכן אינדיבידואליזם ו”ראש גדול” אינן תכונות רצויות בקרב ברגים שאמורים לבצע את תפקידם במכונה משומנת.

ילד, מה אתה בוחר?

מובן שכאשר רבים כל כך לכודים בכלא המנטאלי הזה, קל מאוד למכור את הרעיון שיש מישהו או משהו שמכתיב את ה”שיטה”, ושהדרך היחידה לחולל שינוי של ממש היא להתמקד באותו גורם חיצוני עד להפלתו.

האוריינטציה היא של אכיפת שינוי מלמעלה למטה: הבה נחוקק חוק חדש והבעיה תיפתר. הבה נספק חינוך להמונים והכל יהיה דבש. הבה נפגין ונתלונן וניילל ונבקש לשנות את המצב ובסוף יהיה פה טוב.

זהו הגוון שמאפיין את הלהט האידיאולוגי של ציבור ה-“עכשיו מחליפים”.

גישה זו  עולה בקנה אחד עם שאיפותיו הכמוסות של של מעמד הביניים לשקט ולייציבות. לשם כך דרושה לו דמות סמכותית שתנהיג אותו, תנחה אותו ותאמר לו מה לעשות ומה לחשוב, כפי שהתרגל כל חייו (בין אם היו אלה הורים, מורים, מפקדים, מרצים, רבנים או בוסים).

הבחירות לכנסת מספקות כביכול מענה לתשוקה הזו – אלא שיש בהן מידה רבה של אחיזת עיניים. הן משולות להורה שמכריח את ילדו להחליט אם לאכול תרד או ברוקולי, וכביכול מעצים אותו בכך שנותן לו את החופש לבחור. בפועל, הילד לא יכול לקום ולברוח. הוא חייב לתמרן במסגרת השיטה, בתוך הסדר הקיים.

להשתתפות בבחירות יש השפעה שולית למדי על מצבכם הכספי. מקור: ויקיפדיה. ברישיון CC.

להשתתפות בבחירות יש השפעה שולית למדי על מצבכם הכספי. צילום: ויקיפדיה. ברישיון CC.

אני לא קוראת להחרמת הבחירות ולא טוענת שהצבעה בבחירות מיותרת. אני עצמי מתכוונת להשתתף בבחירות הללו, על אף הקושי העצום עבורי לאור היעדרה של מפלגת ימין כלכלית, חילונית, ליברלית חברתית ומתונה מדינית.

כפנסיונרית צעירה, בכוונתי להצביע למפלגה שלמיטב הערכתי תימנע מהעלאת המיסוי על רווחי הון, ממדיניות פופוליסטית שעלולה לעורר היפר-אינפלציה (העלאת שכר המינימום לדוגמה) או ממינוי שופטים שדוגלים בשיוויון לפני חירות (*)

(*) שופטים בניגוד לחברי כנסת ממונים לכל החיים ובשיטה הקיימת השפעתם על חיינו גדולה משמעותית מהשפעתם של פוליטיקאים.

ולמרות זאת – בניגוד למסר המפומפם חדשות לבקרים כאילו ההצבעה בבחירות היא ההחלטה החשובה ביותר שתקבע את עתידכם בשנים הקרובות, חשוב להדגיש כי אין בה לבדה כדי להשפיע באופן ישיר וממשי על חייכם, לפחות בכל האמור למצבכם הכספי.

אם אתם באמת רוצים בשינוי — היו מוכנים להשתנות. במקום להשליך את כל יהבכם על פוליטיקאי מסוים ולשוב מהקלפי היישר לכלא המשולש, היו השינוי שאתם רוצים לראות בעולם.

זה לא קל. סטייה מהתלם מחייבת עור של פיל ויכולת לשחות נגד זרם עוצמתי במיוחד. זה לא משנה את העובדה שישנן בחירות שתלויות אך ורק בכם, ושהשפעתן הישירה והמיידית על גורלכם הפיננסי משמעותית בסדרי גודל ביחס לתוצאות הבחירות הקרובות לכנסת, יהיו אשר יהיו.

לא משנה איזו ממשלה תוקם – רק אתם תבחרו אם לחסוך או לבזבז את רוב הכנסתכם.

לא משנה איזו ממשלה תוקם – רק אתם תבחרו אם להמשיך לגלגל את המינוס או לסגור אותו כאילו חייכם תלויים בכך.

לא משנה איזו ממשלה תוקם – רק אתם תבחרו היכן לגור, היכן לעבוד, וכמה זמן (וכסף) יידרש כדי לנוע מנקודה אחת לשניה.

לא משנה איזו ממשלה תוקם – רק אתם תבחרו אם להשתתף במרדף הקנאה העממי אחרי 4 קירות ומשכנתא בת 30 שנה.

לא משנה איזו ממשלה תוקם – רק אתם תבחרו אם להיכנע לדחפים ולקנות דברים בכסף שטרם הרווחתם.

לא משנה איזו ממשלה תוקם – רק אתם תבחרו אם ללכת, לרוץ, לדווש ממקום למקום — או להשתעבד למטחנת מזומנים ממונעת שעולה לכם בזמן, כסף ובריאות.

לא משנה איזו ממשלה תוקם – רק אתם תבחרו אם להמשיך לצרוך עיתונות פטאליסטית, חולה, שמנציחה את אפסות הפרט משיקולי רייטינג קרים.

לא משנה איזו ממשלה תוקם – רק אתם תבחרו מה ללמוד ואילו מיומנויות לרכוש ולפתח.

לא משנה איזו ממשלה תוקם – רק אתם תבחרו עם מי להתחתן וכמה צאצאים להעמיד, אם בכלל.

לא משנה איזו ממשלה תוקם – רק אתם תבחרו אם לקחת אחריות על גופכם, על החומרים שאתם מכניסים לתוכו ועל כמות וסוג המזון שאתם אוכלים.

לא משנה איזו ממשלה תוקם – רק אתם תבחרו האם וכיצד להשקיע את כספכם, וכמה תשלמו על הדרך במיסים, עמלות ודמי ניהול.

הבינו שאתם לכודים בשיטה פיננסית שנועדה לשלוט על מעמד הביניים הצורך והעובד, והשתמשו בכללי השיטה כדי לנצח אותה במגרשה הביתי:  צרכו הרבה פחות מכפי שמצופה מכם כאנשי מעמד הביניים, ואת הכסף שמתפנה השקיעו בנכסים שמרוויחים מאותה השיטה בדיוק.

עשו זאת בהתמדה, בנחישות, במשך מספר שנים ברציפות, וסביר להניח שתגיעו לעצמאות כלכלית תוך פחות מעשור – לא משנה איזו ממשלה תקום כאן.

הבחירות האישיות הללו ישנו את חייכם, ובלבד שתצליחו לגייס את ההחלטיות הנדרשת כדי לקבל אותן ואת המשמעת הנדרשת כדי לדבוק בהן לאורך זמן.

לא קל להיות אינדיבידואליסט בחברה קונפורמיסטית. אבל האינדיבידואליזם הוא הכלי היעיל ביותר במאבק נגד נסיונותיהם של אבירי התכנון המרכזי לעצב את החברה בצלמם ובדמותם. הוא מגן עליכם מפיתוי תרבות הצריכה, ומאפשר לכם לחסוך את ה-f*ck you money הדרוש כדי להתנתק מתרבות הקריירה.

חברה שמורכבת מפרטים אינדיבידואליסטים, בריאים, שמוכנים לדאוג לעצמם, לפתח את עצמם, לכבד את המשאבים עומדים לרשותם ולחיות בגבולות הכנסתם, אינה זקוקה לטבעת חנק ממשלתית שנכפית עליה  מגבוה.

חברה כזו היא חברה חזקה, שמסוגלת לדאוג ולתמוך בחלשים על בסיס וולונטרי – מה שלא ניתן לומר על חברה המורכבת מקורבנות משועבדים, מוחלשים ומיואשים, שמשוועים לסיוע ממשלתי בכל צעד ושעל.

בחרו להתנתק מאותה חברה קונפורמיסטית, פטאליסטית, המתעבת כל סטייה מהנורמה.

בחרו באינדיבידואליזם – פטיש האוויר שמרסק את כל אחת מקירות הכלא.

זהו המפתח לחופש.אזהרה: אני משקיעה חובבת. אינני בעלת רישיון ייעוץ השקעות או כל רישיון פיננסי אחר. התכנים באתר אינם מהווים ייעוץ מקצועי או המלצה לביצוע פעולה בנייר ערך, ואין לראות בהם תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בצרכיו הייחודיים של כל אדם. כל המסתמך על המידע באתר מבלי להיוועץ באיש מקצוע עושה זאת על דעתו ועל אחריותו בלבד. אלא אם צוין אחרת, אני מחזיקה או עשויה להחזיק בניירות הערך הנדונים בפוסט. גלישתך באתר מהווה הסכמה מפורשת לתנאי השימוש.


רוצים לעזור?
אתם מוזמנים לשתף ולעקוב אחרי בטוויטר או בפייסבוק, או להירשם כדי לקבל את הפוסטים שלי ישירות למייל. בנוסף, תוכלו להשתמש בקישורי השותפים הבאים כדי לקנות באמזון, להוריד ספרי שמע, או להקים אתר אינטרנט משלכם (מדריך מפורט - כאן). תודה על תמיכתכם באתר. 

107 תגובות

 1. The Government should create, issue, and circulate all the currency and credits needed to satisfy the spending power of the Government and the buying power of consumers. By the adoption of these principles, the taxpayers will be saved immense sums of interest. Money will cease to be master and become the servant of humanity. -Abraham Lincoln

 2. בקיצור, מצביעה ללפיד?
  אי ספק שכלכלית בנט המתאים ביותר אבל…

  • מדינית הוא בעייתי, אבל נראה שכלכלית בנט הכי מתאים לתפיסה…
   אהבתי את הקריאה שלו והכוונה לטפל בבעיית הפנסיה התקציבית

  • לפיד זה לא ההוא שהעלה את המיסים פעם קודמת?

 3. ידידיה

  בדרך כלל אני מסכים עם כל מילה, אבל לא הפעם. סולידית יקרה, גם אני לא אוהב את תרבות הבכיון שמאפיינת את ישראל כיום, אבל המצע הסוציאליסטי לא קורא לכל הדברים שאמרת, אלא לחלוקה שוויונית יותר של ההכנסות, שזה אמור להיות מה שהממשלה עושה. בסקנדינביה הם עושים את זה שנים, למה לא אצלנו?

  • משום שהמנטליות הסקנדינבית, מוסר העבודה הלותרני וההומוגניות החברתית-תרבותית שהיו סוד ההצלחה של הסוציאליזם הממותן בסקנדינביה רחוקים שמים וארץ מההרכב התרבותי והדמוגרפי של מדינת ישראל. יש סיבה שההגירה המוסלמית מפוררת את מדינת הרווחה הסקנדינבית (לפחות בשבדיה ודנמרק, לנורבגיה יש מספיק נפט…)

   קרא מה שכותב ג’ייקוב פיסקר, בעצמו דני שהיגר לארה”ב, על הבעיה בדנמרק, לדוגמה.

   “The downside is a resulting small-town mentality, with its low tolerance for individuality, being different or standing out, a low tolerance for ambition, very low levels of entrepreneurism, a smug belief that it is the best country in the world, and few opportunities as it is a small country.

   • ומשום מה אותם “פליטים” מולסלומים לא בורחים לארה”ב- שם צריך לעבוד…

   • הכול היה נכון אם לא היינו מחויבים למיסים גבוהים שאף מפלגה לא שואפת להוריד. ימין כלכלי זה סלוגן שמתאים לחצי מהמיסים שאני משלמים.

   • למרות הטייטל ה”סוצאליסטי” שנותנים למדינות סקנדינביה, מעניין לראות שישראל מדורגת נמוך מהן בדירוג החופש הכלכלי… כלומר, ממשלת ישראל מעורבת יותר.
    אם רוצים להדמות לסקנדינביה צריך להיות קפיטליסטים יותר ולא להפך.
    סימוכין-
    http://www.heritage.org/index/ranking

 4. בקיצור, עלה ירוק.

 5. פוסט נהדר! ובכל מקרה מסקרן אותי למי את מצביעה. אני ממש לא מוצא למי כדאי

 6. דוקא פחות חיבבתי את הפוסט הזה – התובנות הכלכליות כמובן נכונות כמו תמיד – הבחירות האמיתיות מבחינה כלכלית הן של האינדיבידואל ואינן תלויות בממשלה שתבחר
  אבל ! וזה אבל חשוב- ממשלה יכולה בהחלט להשפיע בדברים אחרים . בעוד שממשלה של הימין תמנע זעזועים מדינים קשים, תמנע ניתוק של אנשים מביתם ומעבודתם, תמנע הגירה של מליוני ערבים לתוך שטחי המדינה הפלשתינית החדשה ומשם בצורת הסתננות למדינת ישראל הקטנה, הרי שממשלה של השמאל שיש לציין ביושר – מורכבת מאנשים שמבחינה אישית הינם בינוניים נטולי חזון לאומי אך מצד שני תאבי שררה שלטון וכח – תביא לשינויים לא טובים :הם את המוניטין שלהם יבנו מההסדר עם הפלשתינאים – הסדר זה קוד שם לנסיגה משטחי ארץ ישראל . פה המקום בבלוג כלכלי לציין אמת כלכלית – הפרדות משטח אינה צעד חכם כלכלית כעיקרון . הרי אדמה זה חלק מהון. לא בכדי אין כמעט אף מדינה בהסטוריה זולת ישראל שנסוגה משטחים שלה. הדוגמא של רוסיה שמכרה את אלסקה ל ארה”ה – תמורת כסף צריכה להזכר בהקשר הזה – בדיעבד התברר לרוסים שהם עשו עיסקה גרועה מאד האדמה באלסקה שווה הרבה יותר ממה שקיבלו תמורתה. אם תרצו במושגי שוק ההון הרוסים נפתרו מהמניה מוקדם מדי במקום לתת לה לצמוח פסיבית…
  מעבר לענין הכלכלי הבסיסי הרי שזעזועים במשק כתוצאה מהרפתקאות מדיניות או צבאיות שיגיעו כתוצאה מחוסר ניסיון פוליטי ומדיני . כלומר הרפתקאות “שלום” שלא יביאו לשלום אלא יביאו לעימותים חדשים -מעבר לאסונות האישיים של המשפחות שיהרסו מעבר למלחמות שיכפו – ידרדרו את הכלכלה הישראלית בכללותה וכנל את מצבם הכלכלי של רבים מהחוסכים בבלוג זה

  • יפה. קל וחומר למדינה חסרת שטח לחלוטין כמו ישראל, שמפנה שטח לאויביה המוצהרים, שמצהירים מראש שיתקפו אותה מאותו שטח שולט.

  • לאלעד רוני,
   אתה ממש היסטוריון ונביא! סידרת לך את העבר והעתיד שבדיוק יתאים לך…
   ממש חבל שאתה מנצל את האתר הנפלא הזה להפצת דעותיך הפוליטיות. אני מתנצל בפני הקוראים שאני מטריח אותם בתגובתי זו.
   לא ארבה במילים – אבל אם שיקול הקרקע חשוב בעיניך אז בחינה פשוטה של ההיסטוריה מראה כי ממשלת שמאל כבשה את כל הקרקעות שאתה מדבר עליהן (ויותר) וממשלות ימין החזירו יותר קרקעות מהשטחים הללו (סיני, התנתקות).
   ומבחינה כלכלית, כדאי להבין שישראל היא “מעצמה” כל עוד ארה”ב מוכנה לסבול את גחמותינו. עם לבדד ישכון זו קללה.
   (אהבתי את השימוש שלך ב-“יש לציין ביושר” – ממש כמו שנתניהו אומר “ותאמינו לי”…)

   • מסכים עם כל מה שכתבת חוץ מהקטע של ארה”ב… ארה”ב לא סובלת את גחמותינו… אין לה רגשות אלינו… מאז ומתמיד כל עוד יש אינטרס לארה”ב בישראל אז היא תשאר חברה אדוקה, ברגע שהאינטרס הזה ייגמר כך גם תגמר החברות… אנחנו אולי נשאר ידידים, אבל בלי שום אינטרס.

    שלא תתבלבל, מערכת היחסים של אובמה-נתניהו לא כזו חשובה… מה שחשוב זה האינטרס של ארה”ב בישראל (מיקום במזרח התיכון, דיפלומטיה, כסף, יהודים עשירים בארה”ב וכו’ וכו’).

  • לרוני.
   מדבריך אני מבין שמר נתניהו הצליח להבהיל אותך מאוד בדבריו הנבובים וחסרי כסוי. אומנם למר נתניהו יש יותר נסיון בתפקיד ראש ממשלה מאשר למר הרצוג, אך מה עושה ראש הממשלה עם הנסיון הרב שיש לו כראש ממשלה לטובת המדינה ואזרחיה??? כלום.
   למען היושר וההגינות בא לא נשכח. למר נתניהו גם לא היה נסיון כראש ממשלה ליפני הפעם הראשונה שהוא נבחר לתפקיד ראש ממשלה.
   איך אפשר להיות בעל נסיון בתפקיד כלשהוא אם חוסר הנסיון הוא הנימוק לא לתת למישהוא את התפקיד?

   אם נעבור לדבר במונחים כלכליים הרי שאלו שאומרים לא להחזיר שטחים אומרים זאת כי השטחים הם מקור טוב לפועלים זולים שיבואו לעבוד אצל המעסיק היהודי, במקום שהמעסיק היהודי ישלם משכורת נורמלית ואז יבואו לעבוד אצלו צעירים שלנו ותהיה יותר עבודה לצעירים הישראליים.
   אך חס וחלילה אסור להגיד את הנימוק הזה בקול רם ולכן מלבישים אותו באיצטלת “זוהי ארץ אבותינו”.
   ארץ אבותינו זה אמצעי ולא מטרה.

   אני לחמתי במלחת ששת הימים ובמלחמת יום כיפור למען מטרות אחרות ואני יודע בדיוק מה קרה בשטחים מאז ועד היום.

   • לשלמה
    לא התווכח איתך על דעתך אך הערתך על העובדים הזולים מהשטחים הצליח לגרום לי להגיב. עובד מהשטחים המועסק אצלי עובד משעה 7 עד שעה 15 אני דואג להסעתם לאתר וממנו. דואג לארוחה מכיוון שאינם יכולים להביא אוכל מהבית (ענייני ביטחון). שכרו של עובד כזה כולל התשלום של המיסים לשרות התעסוקה הוא מעל ל600 שח ליום או כ 14000- 15000 שח לחודש. בשימחה הייתי מכשיר צעירים ישראלים אך הם מגיעים ישנוניים, מתעסקים במשך כל היום בלענות לטלפון וחיטוט בקרבי הסמרטפון. מה לעשות, אצלי צריך להחזיק ביד את הפלס, הפטיש,השפכטל, המסטרינה והמקדחה. זה דור הבכיינים שצמח כאן מהסיבות שהסולידית מנתה ואפשר לתמצת ב: “מגיע לי”

   • לשלמה:
    אם זה נכון שהמעסיקים מחפשים פועלים זולים, אז יש היום מספיק ארצות שאפשר להביא מתוכם פועלים כאלו. אין שום צורך להחזיק את השטחים למטרה זו.

 7. מרד הנפילים (The Genesis)…

 8. אזזזז…. למה לא לחשוף את ההצבעה?

 9. דר מיכל חמו לוטם

  את מצטטת את גנדי “היו השינוי שאתם רוצים לראות בעולם” אז חשוב שתתני לו קרדיט

  • גנדי מעולם לא אמר את המשפט הזה.

   • בכל מקום שמחפשים באינטרנט כתוב שגנדי אמר את זה.. עברית אנגלית

   • ביולוג ירושלמי

    ד”ר מיכל חמו לוטם, אמנם בעברית יותר מקל למצוא (ולזכור) כי גנדי הוא זה ש”אמר” את הציטוט הנ”ל, אבל לכך אין שום הוכחה ממשית מוצקה. אגב ויקיציטוט ונכונות הציטוטים האבסולוטית ברזל שבו.
    יוצא גם ש- Wikiquote זה לפתיים, אבל אנגלית.
    בכל אופן, בלי להיכנס לדין ודברים אין שום הוכחה ספציפית כי גנדי אמר את המשפט הנ”ל.
    יש מאמר נחמד על כך ומחלוקת אינטרנטית בקשר לשיוך של הציטוט הנ”ל לטבעוננו:

    http://www.nytimes.com/2011/08/30/opinion/falser-words-were-never-spoken.html?_r=0

    וגם כאן:
    http://www.compassionatespirit.com/Be-the-Change.htm

    כנראה שאי אפשר לומר בוודאות מוחלטת שהוא אמר את הציטוט הנ”ל כמו שאי אפשר לומר בוודאות מוחלטת שהוא לא.
    אני אדבר עם אלוהים ואחזור אליכן בקשר לזה 🙂

 10. מסכים עם רוח הדברים, אבל מאוד משנה איזו ממשלה תוקם. במדינה כמו סינגפור המנהל הציבורי תקין, יעיל ומשקיע הרבה במדינה על מנת לשפר גם את הכלכלה.

  לא משנה איזו ממשלה תוקם – רק אתם תבחרו היכן לגור, היכן לעבוד, וכמה זמן (וכסף) יידרש כדי לנוע מנקודה אחת לשניה.
  לא משנה איזו ממשלה תוקם – רק אתם תבחרו אם ללכת, לרוץ, לדווש ממקום למקום — או להשתעבד למטחנת מזומנים ממונעת שעולה לכם בזמן, כסף ובריאות.

  נכון, אבל ממשלה שתשקיע בתשתיות תחבורה ציבורית תקל עלי את ההחלטה הזו ותביא תועלת למשק כולו.

  לא משנה איזו ממשלה תוקם – רק אתם תבחרו מה ללמוד ואילו מיומנויות לרכוש ולפתח.

  לא מסכים – מאוד משנה איזו ממשלה תוקם על מנת שאדע שיש לי את האפשרויות והמקומות ללמוד את המיומנויות האלה.

  לא משנה איזו ממשלה תוקם – רק אתם תבחרו עם מי להתחתן וכמה צאצאים להעמיד, אם בכלל.

  נכון – חבל אבל שבישראל זה בלתי אפשרי, אבל זה לא רלבנטי לדיון.

  לא משנה איזו ממשלה תוקם – רק אתם תבחרו אם לקחת אחריות על גופכם, על החומרים שאתם מכניסים לתוכו ועל כמות וסוג המזון שאתם אוכלים.

  נכון – אבל אבל משנה איזו ממשלה תהיה על מנת שאם יפגע בי נהג חסר אחריות כשאני מדווש על האופניים אוכל לקבל טיפול רפואי טוב.

  חשיבה ביקורתית, עצמאות והישענות עצמית חשובים, אבל גם האפשרויות שהמדינה מעמידה בפניך וסדר העדיפויות של ההשקעות של המדינה.

  • עמוס, מסכימה איתך מאוד! בעיקר בתחום התחבורה הציבורית. זה בערך המוצר היחיד שלגיטימי לצפות מהממשלה לספק אותו, כי תחרות חופשית בשוק הזה רק תזיק ותגרום לביטול קווים והעמקת הפערים בחברה.

   אין ספק שסוג הממשלה שתקום יכול מאוד להקל / להקשות על מי שממילא בחר באורח חיים נוסח הסולידית.

  • לא הבנתי למה אתה חושב שכל אחד יכול לבחור לעצמו היכן לעבוד. למצוא עבודה בגיל מבוגר זה קשה מאוד.
   אפשר בהחלט לוותר על שעבוד לרכב ולדאוג לאכול מזון בריא, כל עוד אתה רווק. אם יש לך בן זוג זה תלוי גם בו.
   להתחתן או לא להתחתן להביא או לא להביא ילדים זה תלוי רק בך. אתה יכול לצפצף על דעת החברה.

 11. פעם עוד האמנתי לשטות של בחירות יש משמעות אמיתית.היום אני יודע שבדרך כלל מהפכות קורות מתוך משבר ושאין כזה אף אחד לא יזוז מהסטאטוס קוו וכל המפלגות יעשו כמעט אותו דבר ההצבעה היא נסיון למזעור נזקים וכמו שוק המניות הבחירה לא תמיד נכונה.

 12. את מדברת על חירות כלכלית והיא מתחילה קודם כל בחירות הפרט ועד כמה השלטון מאפשר לו זאת. המילה דמוקרטיה אמורה להגן על החירות הזו. כשנבחר שלטון מושחת חירות האזרחים נעלמת . אני טוענת בניגוד אליך שב 10 שנים האחרונות קיומו של שלטון מושחת מנע בפועל את חירות הפרט מתוך אנטרס של אנשים מושחתים לעשות לביתם באמצעות כספי הציבור והכוח הפוליטי שהאזרחים נתנו להם. בפועל החירות היחידה בשלטון כזה היא לאותם שרים מושחתים העומדים מסתבר מעל המשטרה (כי הם ממנים אותה), מעל משרד הפנים ( כי הם שולטים שם) ומעל איזושהיא מערכת חוק (כי הם מחוקקים אותה).

  אז לשם הסר ספר להלן חירויות שנמנעו מאיתנו האזרחים ב 10 שנים האחרונות בזכות מפלגות ושרים מושחתים:
  1. בהעלאת אחוז החסימה על מנת למנוע תחרות של מפלגות אחרות- מאפשר למושחתים להמשיך לעשות לביתם ומונע מחברי כנסת חדשים שיפקחו עליהם להכנס לכנסת.
  2. המאגר הביומטרי – מאגר שכל מטרתו היא משילות. מאגר שהוכח על ידי מרבית אנשי הטכנולוגיה בארץ כמסוכן בשל יכולתו לדלוף- מאגר שמאפשר את גניבת הזהות שלנו- קודם בשל בצע כסף על ידי אנשי ימין , מרבית הח”כים מהימין בארץ תומכים בו.
  3. מינויים מושחתים של אנשי הפקידות הגבוהה, מפכ”ל המשטרה, ואנשי שררה נוספים שהופכים כל ארגון ציבורי בעל ערך לארגון פשע שעושה לביתו.
  4. חכים ושרים מושחתים שמקבלים כסף ומקדמים את אנשי שלומם. מפלגה שלמה בישראל פתחה כאן את העסק הפרטי שלה על חשבון האזרחים.
  5. כסף שהולך לציבורים מסויימים (מתנחלים , חרדים) ולא לציבורים אחרים (תושבי הדרום).

  כל סממני השלטון האחרונים לא העידו אלא על שלטון פאשיסטי (אני עוזבת לרגע את הגזענות והאלימות שהוא מעודד) שכל מטרתו היא מניעת חופש או חירות הפרט לטובת משילות ופיקוח של המדינה.
  ואם בחירות כלכלית עסקינן – ובכן עבור בני דורי היא קיימת בברלין. לא בישראל.

  • מסכים עם רוב מה שכתבת אבל בריחה לברלין לא נשמע לי פתרון.
   כבנאדם עצמאי ניתן לתמרן בין הטיפות ולהפיק את המקסימום.
   לא ניתן להשיג עצמאות כלכלית על המילקי בלבד.

  • לא הבנתי איך הדברים האלה משפיעים עלייך. אני מבין שהם מכעיסים אותך אבל אין להם שום השפעה כלכלית עלייך.
   מבחינה כלכלית יש פה צמיחה, אין מחסור בעבודה, יש ביטחון יחסי, חינוך זול ורפואה שקיימת במעט מאד מקומות בעולם.

   את מצביעה כנראה למישהו שלא ישב בממשלה הנוכחית כדי לחלק את העוגה בצורה שלך נראית יותר הגיונית אבל הבעיה פה זה לא החלוקה אלא העוגה עצמה. מה שצריך לדרוש זה להפסיק לקחת מאיתנו כסף ולא לדרוש לחלק את העוגה כך שהיא תטיב איתך ולא עם מישהו אחר.

   • לדעתי יש מחסור חמור במקומות עבודה. בגיל מבוגר קשה מאוד למצוא עבודה (אני יודע זאת מניסיוני ומניסיון של עוד רבים אחרים) לכן אני חושב שהאבטלה גבוהה בהרבה ממה שמפורסם אולי משהו כמו 15%. לדעתי הבעיה הולכת להחריף כי גיל הפנסיה יעלה.
    לדעתי גם חישובי הצמיחה שגויים. צמיחה זה דבר שאמור להעלות את רמת החיים לאורך זמן ואם זה לא קורה אז אין צמיחה. רמת החיים לדעתי לא עלתה במשך 20 – 30 שנים לפחות ואפילו ירדה.
    יש בעיה קשה עם מחירי הדירות.
    יש בעיות עם הערבים.
    יש בעיות עם החרדים.
    אם הייתי צעיר הייתי מעדיף לרדת אבל לא לגרמניה או אירופה בכלל. לדעתי עדיף ארצות-הברית, קנדה, אוסטרליה או ניו-זילנד.

  • רותם, אולי תבדוק את התקציבים שלהלכו לשטחים (שגרים שם 400K מתיישבים ישראלים) ולנגב ושאר המקומות. אם תעשה בדיקה, תראה שלשטחים הלך בערך החלק הייחסי. חכים ושרים מ ושחטים הולכים לכלא במידנה הזאת. זה לא קורה במשטרים אפלים שאתה משווה אליהם. אולי כדאי שתנסה לקרוא גם את הדוחות הרלוונטים ולא רק lienet. לגבי המאגר הבימטרי – יש בעיית האבטחה של המאגר הבימטרי המאגר דווקה דיי הכרחי (בתנאי שיואבטח כראוי.

  • איש(3718)

   לפעמים אני חושב שסוד ההצלחה של מדינת ישראל זה הסינון התמידי של אנשים על ידי המלחמה הפסיכולוגית התמידית המתנהלת באמצעי התקשורת, שם זה או מלחמת גוג ומגוג או גן עדן .

   מי שלא מסוגל לסנן ההיסטריה בתקשורת ולהבחין במצב האמיתי בשטח, כדאי שיעזוב, אבל שיזכור, הוא לא יוכל לברוח מעצמו..

   דרך צלחה.

 13. מסכימה עם רותם על ענין השחיתות. נכון שאין למי להצביע, אבל חשוב להחליף את הקיים, כי הוא רקוב

 14. גם אם את חושבת שצריך מינימום התערבות ממשלתית – זאת דעה, ואת צריכה להצביע כדי שדעתך “תלקח בחשבון”. ולכן, הבחירות משפיעות גם על עליך, כי בסוף הם קובעות את מידת התערבות המדינה. מרגרט טאצ’ר בסופו של דבר, היתה פוליטיקאית.
  שנית, יש דברים שהם נגזרים מרצון ה”מדינה”, ולא יעזור לך עד כמה את עצמאית. מחירי הדיור והשכירות (חד הם) נקבעים ממדיניות ממשלתית נקבעים עפ”י החלטה של חלוקת קרקעות. כולם גרים בבית וגם את: זה שאת שוכרת, רק מראה שאת מתנהלת יותר בחוכמה כלכלית, אבל גם את מושפעת מכך שאין מספיק דירות, שכן שכר הדיור שאת משלמת גבוה.

  • מה אם היא לא חושבת שהמחירים גבוהים בצורה מוגזמת? עובדה שהיא מצליחה לחיות יופי.
   אני מעדיף שלא ייקחו ממני עוד שקל במס ושמחירי הדיור יישארו כמו שהם או יעלו עם המדד מאשר שייקחו ממני עוד מס.
   הממשל בהגדרה הוא כושל וייכשל בכל מה שהוא עושה. הם ינסו להוריד את המחיר בכח הם יגרמו למפולת, מיתון וחילוץ של הבנקים מכספי הציבור. עדיף שהם לא ייגעו בכלום.

   • אבל הקרקעות נשלטות ע״י המדינה. גם סלילת כבישים ותשתיות זה באחריות המדינה. זה בכל העולם ככה! אתם רוצים לשנות את העולם?
    בכל מקרה, שלפני שאתם יוצאים במהפכת איאן רנד עולמית, כל עוד המדינה שולטת על הקרקע ועל כבישים, הממשל משפיע על כל אדם שגר בדירה: בשכירות או בבעלות. (והאמת שגם על אנשים ברחוב, שכן הגנים הציבוריים הם גם באחריות הממשל).

    • ברוב העולם הקרקעות הן פרטיות, אם תסתובב בארה”ב תראה לא מעט שלטים של “שטח פרטי” כולל יערות נרחבים.
     אני לא מבין באופן כללי את הטיעון שלך, נכון שלממשלה יש השפעה על המשק. כרגע ההשפעה היא לא חיובית ולא שלילית, לרוב כשהממשלה מתערבת נוצרת השפעה שלילית.
     בפרט, ירידה במחירי הדיור יכולה לגרור עמה פאניקה של הציבור (מכירה המונית מצד אחד וישיבה בצד של הקונים מצד שני) וזה עלול לגרור אנשים לזרוק חובות ואיתם ייפלו הבנקים שכן אין להם מאיפה לממן מעל ל 400 מיליארד שקל.

     אם אתה תוהה, הפנסיה שלך תלך למימון של הדבר הזה. כמובן שייתנו את הפנסיה שלך כהלוואה לטווח קצר שהבנק אמור להחזיר אבל זה רק בכאילו.

     • הפנסיה שלי לא מעניינת אותי באופן אישי. עובדתית מי שמחזיק כרגע בקרקעות המדינה זאת המדינה. זאת עובדה. מצערת או לא מצערת זאת עובדה. הבחירות כן יכולה לשנות ולו רק בגלל זה.
      גם בארהב מי שבונה כבישים זאת המדינה. מי שמחליט כמה בונים על קרקע זאת המדינה. המדינה מאד משפיעה על כולם: על בעלי הדירות ועל שוכרי הדירות. גם במשטר מאד קפיטליסטי המדינה יכולה להחליט ״לא בונים יותר״ או ״בונים גם בונים, גם על קרקע ירוקה ולמורת רוחם של בעלי הדירות השכנות״. זה החלטת מדינה בלבד. אין קשר לשוק הפרטי.

 15. חוץ מזה שלבנט יש כיפה על הראש המצע הכלכלי שלו הוא דיי בדיוק מה שאת מתארת.

 16. קרנות מחקות התחילו לקחת דמי ניהול !!

  דורין, מגדל התחילו לקחת דמי ניהול על קרנות מחקות.
  איך לדעתך ניתן לעצור את הדבר הזה שיגרום לסחף ובסוף כל החברות ייגבו דמי ניהול על קרנות מסוג זה ?
  http://www.funder.co.il/article.aspx?idx=48411

 17. שירנסקי

  מדינת בייביסיטר 🙂
  פוסט מבריק שמתאר בדיוק את שורש הבעיה עימה אנחנו מתמודדים.

 18. כמה הערות:
  לסולידית – האם את לא מסכימה עם הטענה (הנכונה לדעתי) שבמדינות סקנדינביה שבהן יש סוציאל-דמוקרטיה, יש רמת אי שיוויון הנמוכה ביותר בזכות זה.
  בניגוד למדינות קפיטליזים דורסני כמו ארצות הברית וישראל שבהם יש אי שיוויון גדול והקיום הרבה יותר יקר וקשה מאשר במדינות עם הסוציאל-דמוקרטיה ?

  אני לא חושב שהסוציאל-דמוקרטיה תלויה בהומוגניות החברתית וסוג הדת כמו שרשמת, אולי זה גורם שתורם אבל הוא בטח לא היחידי. גם חינוך ונסיון חיים והתרגלות לשיטה במשך שנים יכולים לתרום

  לדעתי יש שירותים שהאזרח אמור לקבל מהמדינה ואסור להפריט אותם כמו ביטחון, חינוך, בריאות, איכות סביבה, תחבורה והשקעה בתשתיות – אסור שדברים אלו יהיו בידיים פרטיות שרק יחשבו על שורת הרווח…

  בנוסף לדעתי השיטה הסוציאל-דמוקרטית לא נועדה למנוע יוזמה אישית ואינדיבידואליזם אלא בעיקר לדאוג לחלשים בחברה: זקנים, נכים, עניים ואנשים שלמשל פשטו רגל וכו
  ודירה זה לא בהכרח רק סמל סטטוס אלא גם שיקול פסיכולוגי של ביטחון ויציבות…

  • אתה אומר “הסוציאל-דמוקרטית לא נועדה למנוע יוזמה אישית ואינדיבידואליזם” אבל זה נובע מזה שהמיסים גבוהים.אין לך תמריץ ליוזמה אישית כי חצי מהרווחים שייכים לכולם.זה מצריך החלטה איזה סוג עם היהודים.ולא סתם היהודים באמריקה הצליחו הרבה יותר מבארץ

   • עמוס – אני לא מסכים.
    אם למישהו יש רעיון שבוער בו הוא לא חושב על מיסים… כל היזמים הגדולים הצליחו בגלל שרצו להגשים את החזון שלהם ולא בגלל שרצו לעשות כסף.
    בסוציאל-דמוקרטיה יש בהחלט שוק חופשי ומקום ליזמות. נכון שיש גם מיסים גבוהים אבל הם לפחות חוזרים לעם בצורה של שירותים טובים שהמדינה מספקת (ולא כמו בישראל שהבריאות והחינוך על הפנים ותחבורה ציבורית גרועה ואין השקעה בתשתיות ואין רכבת תחתית בתל-אביב, ותחושת הביטחון ברחובות מעורערת וכו וכו)

    • במדד החופש הכלכלי דנמרק במקום ה 11, שבדיה 23, אפילו נורבגיה 27.
     ישראל במקום ה 33.

     מה שכן היה שיפור וזה קרה מאז שביבי בשלטון
     Broad, sustained improvements in property rights and the regulatory sectors over the past five years have propelled Israel into the ranks of the “mostly free” for the first time. Since 2011, economic freedom has advanced by 2.0 points, with scores advancing broadly in six of the 10 categories measured. Improvements in property rights and the regulatory environment have been the backbone of this advance.

     http://www.heritage.org/index/country/israel

    • ומה אם אני לא יזם גדול אלא יזם קטן שדווקא הרעיון בוער אבל אם ינסה להרוויח כסף מזה לא ישאר מספיק כסף כדי להמשיך ולקדם את הרעיון.מס חברות גבוה מוריד תמריץ ליזמות.מס הכנסה גבוה מוריד תמריץ לעבודה קשה.זה לא אומר שיהו אפס רעיונות רק שיהו פחות אנשים שילכו עם הרעיון הלאה.היה גם כתבה בכלכליסט איפה הכי הרבה יזמים שהפכו למליארדרים וכל המדינות בראש קפטלסטיות מאוד (ארצות הברית,שוויץ סינגפור הונג קונג,אירלנד) מלבד ישראל ונורוגיה למרבה הפלא אבל בישראל יש תיכנוני מס גדולים מאוד ו הרבה פעמים אזרחים פותחים את החברה בחול.קשה גם לאמוד מה כמות היזמים היתה יכולה להיות.וגם מדובר בכאלה שבסוף נהיו מליארדרים. ליזמים קטנים קשה אפילו יותר

    • איש(3718)

     הגישה שיזם עושה את זה כי זה “בוער בעצמותיו” ולא אכפת לו מהכסף היא גישה רומנטית ויפה, אך לא מציאותית (כמו הגישה המרקסיסטית\קומוניסטית).

     הרבה חברות הייטק נרשמות במקלטי מס ומתנהלות בצורה שתמזער את חבות המס בהמשך. ואלו החברות המוצלחות . מי שיעצור את זה, יבריח את אותן החברות לחו”ל.

 19. רן
  כתבה מצוינת
  מנקודת המבט שלי
  מזכירה את התביעה לבקשת הצדק החברתי שאיש לא יודע מה הוא בדיוק אומר ולמי הוא תורם לכל
  אחד יש את הצדק החברתי שלו. ומאיפו נותנים לכולם מבלי לקחת ?
  יש מקום לומר שבמרבית המקרים אנו אלו שניקבע את גורלינו ואבוי למי שמנסה לתת להנהגה או הממשלה לקבוע את עתידו.
  יש מקום להנהגה ליצירת תנאים בסיסים ורגולציה למניעת אנרכיה אך לא להתערבות מסיבית
  שמהווה משקולת על רגלי הפיתוח הכלכלי

 20. מסכימה איתך לגמרי!
  אנשים לא לוקחים אחריות על עצמם בהיבטים הכלכליים וגם בעוד היבטים.

  למשל, בחורף שעבר, באו בטענות על הרשויות על כל ההסתבכויות שהיו מהשלג. אנשים חסרי אחריות נוסעים לירושלים לראות שלג כשמזהירים אותם מהסופה שעומדת להגיע ואח”כ הרשויות צריכות לחלץ אותם. ואם זה לא נעשה כמו שצריך אז קוראים למחדל ולמה לא נערכו טוב יותר?!

 21. פוסט יפה דורין, אני מסכימה שהבכי התינוקי של מעמד הביניים (בעיקר) צריך להסתיים. אני רק לא מבינה איך בדיוק הגישה הזאת של הפוליטיקאים הסוציאליסטים מביאה לכלא של האזרחים. ז”א אני מבינה שזה יכול לקרות, אני רק לא מבינה למה זה אינטרס שלהם. הפוליטיקאים בסה”כ בעלי אגו נפוח ורוצים לשדרג את מעמדם, כל אחד רוצה לשלוט, זה לא שונה מבבונים שרבים על טריטוריה. הם עושים זאת דרך האהדה של הציבור. ומה יביא הכי הרבה אהדה? הם בסה”כ עשו ניתוח של ה”ביקוש” – ראו שהזעקה העיקרית היא של מעמד הביניים וזה הכי in עכשיו אז הם משחקים על זה ומבטיחים הבטחות שווא על סמך זה. אני לא באמת מאמינה שיש להם עוד תכניות סמויות “לכלוא” אותנו איכשהו.

  הרי אם רוב האזרחים פה היו פותרים את בעיותיהן הכלכליות בעצמם- רק טוב היה נוצר פה, זה גם היה מקל על הממשלה. אז מה האינטרס שלהם למנוע את זה? סלחי לי, זה לא אינטרס של הממשלה, זה אינטרס של הציבור בלבד שלא מוכן לשמוע שום פתרון אחר (לא סתם הצעת לנו להסתיר את תכנית המילוט שלנו). טוב זה לא עושה לשלטון, רק מזיק.

  אבל תסכימי איתי שבלי קשר, מנגנון המיסוי הקיים גורם לכך שזוגות נשואים סתם שילמו עודף מס? אז גם אם הם חוסכים כמוך – או כמו שהיית בתקופה שבה עדיין עבדת תמורת תלוש משכורת וחסכת את רובו – ברור שהרפורמה הזו שלפיד העביר (ביטול חישוב מס מאוחד של זוגות נשואים) הייתה מיטיבה איתם – גורמת להם פשוט לחסוך יותר כסף. כלומר יש מנגנוני חקיקה במדינה שבאמת גורמים לכך שהמדינה סתם מכניסה את ידה לכיסם הפרטי של האזרחים ולוקחת מהם ללא הצדקה. וכן, מי שיש לו את האמצעים (פירמות ענקיות שמעסיקות רו”ח סופר מקצועיים) מצליח למצוא את הפירצות בחוק, לעשות משא ומתן עם רשות המסים ולהתחמק מתשלום מס – ואני לא מאשימה אותן, הייתי מתנהגת בדיוק ככה במקומן. ואז יש חוסר בקופת המדינה שבנתה על הכנסות המס מאותן חברות. אז מה עושים? מעלים מס הכנסה שולי, שממסה יחידים שמרוויחים יפה ומנסים לחסוך – המדינה פוגעת להם בחיסכון (או מעמיקה את המינוס, זה לא משנה – זו אותה פעולה בדיוק. אם זה מעבר מחיובי גדול לחיובי קטן או מפלוס למינוס – זה באמת תלוי בהתנהגות הצרכן, אבל ככה או ככה יש פגיעה ברכושו, שלא בצדק).
  למיטב הבנתי זה חוסר הצדק עליו כולם מתעצבנים, ומפלגה שתמצא פתרון לעניין הזה – מבחינתי שווה את הקולות שלנו.

  וכן, גם אני הייתי שמחה למפלגת ימין כלכלי, חילונית וליברלית חברתית. אך “מתונה מדינית”? זה תרגום ל”לתת שטחים”. לא כלכלי במיוחד בהתחשב במה שקרה עם רצועת עזה…
  אם הבית היהודי לא היו כאלה דתיים שמרנים שחלקם גם הומופובים, הם היו המפלגה האולטימטיבית בעיניי.

 22. מהפוסט שלך נעדר משהו מאוד חשוב. במדינת ישראל קיימים היום מונופולים, קרטלים וחסמים ביורוקרטים שהם לב הבעיה הכלכלית במדינה. לדוגמא: רשות הנמלים, חברת חשמל, הרכבת, הבנקים, מנהל מקרקעי ישראל, מכון התקנים ורבים אחרים.
  לא צריך ממדינת ישראל דבר אלא לטפל בכל אלה.

  • איש(3718)

   איך המדינה “תטפל בכל אלה”, אם היא “אלה”?

   המדינה היא זו שמונעת ממך וממני להקים מתחרים למונופולים האלו.

 23. פוסט חזק, שאני יכול לחתום על כל מילה המופיעה בו.

  עם זאת, אני רוצה לנצל במה זו על מנת לקרוא לכם להצביע באופן פרגמטי. אין כרגע במדינת ישראל מפלגה מושלמת אשר תומכת בצמצום ההוצאה הממשלתית ובמתן חירות כלכלית לאזרחים. לפיכך עלינו להצביע למפלגה הכי פחות גרועה שישנה בנמצא, וזאת מפלגת הליכוד. (ללא שום קשר לדיעותיהם, הצבעה לכל מפלגה אחרת מגדילה את הסיכוי לעליית קואליצית שמאל סוציאליסטית).

 24. מזהה את שכתבת כפילוסופיית החיים שלי, יחד עם זאת, הכבוד הפנימי שלנו מחייב אותנו, כחברה, לקרב את היום האידאלי שבו תעמוד לכל אדם ההזדמנות השווה להראות מאיזה חומר קורץ. וכי מה אשם ילד/נער בפריפריה שגורלו חרץ עליו דין להיוולד להורים לא משכילים, לסביבה עם בתי ספר ללא מורים איכותיים ובכלל לסביבה נטולת השראה.

  כמובן שאני מדבר בעיקר על חינוך, וגם על זכויות יתר לאותם ילדים שלא אשמים שבאו לעולם להורים לא אחראיים ולעיוותי מדינה קודמים. שם המדינה חייבת להתערב.

  (אלא אם כן לא חשבתי עד הסוף על פתרון אחר שאשמח לשמוע עליו)

 25. שמעון חש

  יפה דרשת סולידית
  אך ההשענות העצמית אינה פותרת את המדינה המתנהלת בצורה מושחתת וקרטליסטית
  אך יש להבדיל בין חברתי לבין כלכלי..
  חברתי משמעותו עוד קצבאות וסבסודים שמגיעים בעיקר לעניים מדומים דוגמת חרדים ערבים מרובי ילדים ועובדים בשחור, וזה ע”ח עוד ועוד מיסים עלינו.
  לעומת זאת, כלכלי, משמעותו פרוק המונופולים וההריכוזיות ופרוק קב’ לחץ מוצצות דם היושבות על צווארנו כמו מגזר בטחוני וציבורי מנופח, ועדים מושחתים ושאר קב’ כוח מלוות בלוביסטים, ואז תתאפשר הורדת מחירים דרמטית ואז אין צורך בקצבאות וסבסודים וניתן גם להוריד מיסים (פחות פרזיטים לממן), ו..עוד ירידת מחירים.

  הישראלי אכן בכיין ובזבזן, אך זה לא מכשיר את העובדה שדירה עממית או רכב עממי או סל מזון חודשי ממוצעים עולים כאן פי 2-3 משכורות ממוצעות מאשר באירופה או ארה”ב, וזה לגמרי בעידוד הממשלה. ולא מדובר במוצרי יוקרה או אוכל גורמה.
  ולכן גם לפורש הצעיר בשאר העולם הנאור קל בהרבה לפרוש קודם לעומת ישראל, וגם מתאפשרת לו רמת חיים גבוהה יותר לפני ואחרי הפרישה.
  נכון, אפשר להתנזר כמעט מהכל, לבשל סבונים ולהתרחץ במים קרים וכוכ וכו, זה לא מתאים לרוב וגם לא למי שאינו בזבזן, אנשים רוצים גם קצת יותר, גם אם לא ראוותנות ורהבתנות, ואין שום סיבה שאדם עובד בארץ יצטרך לחיות ברמה של 3 עשירונים נמוך יותר מאשר מקבילו המע’ ארופאי או האמריקאי. בטח במדינה עם הון אנושי ורמה טכנולוגית גבוהה כמו שלנו.
  אז אני כן מסתפק במועט ומסרב לצרכניזם, אך אני גם ממשיך לדרוש מהממשלה לתקן את עיוותי הריכוזיות ומציצת הדם, אני לא בכיין, אני כן דורש שיתנו לחיות בארץ הזאת גם למי ש, רחמנא לעיצלן, מחליט להחזיק רכב קטן או להביא 2 ילדים וכד’. ולא רק לחיות ברמה של השרדות חמצן, אוכל, גג, שינה

  ואם עם ישראל יפסיק להיות כה תבוסתן, להגיש תמיד את הלחי השנייה, אחרי כל מכה, ולחשוב שאין מה לעשות, כי מדינה קטנה מוקפת אוייבים, אז הדברים ישתנו לאט לאט בשיטת הסלמי
  ומאז המחאיה החברתית (שנואת הליברטנים), כן רואים שינויים איטיים לכיוון פרוק הריכוזיות, כמובן עם הרבה רעש וטעויות בדרך (לפיד וכו..), אבל לפחות ניסיונות עשייה בכיוון וזאת בעקבות לחץ ציבורי.
  אנשים הפנימו סוףסוף שעושקים אותם ודורשים לחליפין שזה יפסק. דרישה.. יאוש.. התעוררות.. יאוש.. מחאה תקווה וכן הלאה..

  ולכן סולידית,
  הביקורת הערסית שלך נגד המחאה החברתית וכו היא בעייתית
  נכון היו שם הרבה מפונקים ובכיינים
  אך גם נכון שיוקר המחייה כאן גבוה מאוד יחסית למערב, במושגי יוקר אל מול משכורות, וזאת עקב התנהלות הממשלה, ואין שום סיבה שזה יהיה ככה במדינה מתוקנת. האיום הבטחוני והוצאות הבטחות מסבירות רק חלק קטן מזה.
  ואם נדרוש להיות מדינה כמעט מתוקנת בסטנדרט של המערב אז זה יכול לקרות גם כאן, או לפחות משהו באמצע. הכוח בידינו.
  נעשה נטעה נעשה נטעה
  בסוף בשיטת הסלמי, השינוי יקרה לאט לאט

  בברכה

 26. שמעון חש

  במדינת ישראל קרטלים בכל תחום בעידוד הממשלה ע”י הלוביסטים של בעלי ההון ובאמצעות מנגנון הדלת המסתובבת מהשוק הציבורי אל בעלי ההון
  חסימת יבוא מקביל
  קרטל מזון 5 ראשי- תנובה, אוסם, יוניליוור, החברה המרכזית, שטראוס
  קרטלים ביבוא מזון
  קרטלי רכב- יבואן אחד למותג
  קרטל קרקעות רמ”י
  קרטל תכנון בנייה מסורבל וכבד – 15 שנה להקמת שכונה מתחילת תהליך התכנון
  קרטל הנמלים, מונופול החשמל – בליווי ועדי עובדים מושחתים הדואגים לאנשי שלומם ולא לכלל העובדים

  מעניין שהסולידית הליברטנית הדוגלת בשוק חופשי, אינה כותבת מילה בנושא

 27. החברה היא בעצם פיקציה קולקטיביסטית מסוכנת שמאיימת על שלום היחידים, שהם הדבר היחיד שקיים באמת. באותו אופן צריך להבין שגם הגוף שלנו הוא פיקציה, כשבעצם מה שיש לנו זה רק איברים. שהם בעצם תאים. שהם רק אטומים. למעשה, אנחנו בסה”כ חלקיקים תת-אטומיים שפעולתם העצמאית והאנוכית היא הבסיס האמיתי של כל היקום! זה כל מה שיש ואין בלתו – חוץ מזה הכל פיקציות קולקטיביסטיות מסוכנות.

 28. פוסט מעולה (כמו תמיד…) מסכים לכל מילה.
  במיוחד עניין שטיפת המוח שכולנו עוברים מכל הכיוונים כדי ש”נחשוב בעצמנו” איך כדאי לנו לחיות, ושנסמוך על “האח הגדול” שישמור עלינו, יספק את כל מחסורנו, ו”ידאג” לנו.
  התפיסה הזו שאת מעלה – אכן מייצגת את הלך הרוח הקיים ברוב מדינות המערב מאחורי הקלעים. חלק מהלך הרוח הזה דוגל – ממש בהפיכת הציבור לעבדים מטומטמים שניתן להתייחס אליהם ממש כאל בובה על חוט – ולעשות בהם (בנו…למי שלא הבין…) מה שהמימסד רוצה.
  היופי בשיטה הזו הוא המחשבה שמאחורי הדברים, והיא: “יש לפעול בצורה הזו מבלי שהעדר יחשוד שהוא מנוהל מאחורי הקלעים, ושחייו למעשה די מתוכנתים מראש” (היה פעם סרט נפלא שנקרא: המטריקס…..) – כדי למנוע מחאות מיותרות.
  סולידית יקרה, תודה רבה רבה על זה שאת חושפת לאט ובנחישות את מה שמעטים מודעים אליו (והרוב אפילו אינו מעיז לחשוב על כך) – אך אלה למעשה הן האמיתות, אשר מאחורי הקלעים, מנהלות את שלטון הדמוקרטיות (עאלק… ) בעולם המערבי.
  באהבה
  נועם

 29. גם אני הייתי שמחה למפלגת ימין כלכלי, חילונית וליברלית חברתית. אבל אין דבר כזה אצלנו. אנחנו מדינת הגירה שביודעין הביאה אליה אוכלוסויות מוחלשות שצריך היה לעזור להן. אסור לנטוש את האוכלוסיות האלו. אוכלוסיה מוחלשת שבאה לארץ, הם ניצולי השואה שהמדינה גזלה מהם את הכספים הרבים שהגיעו להם (אני מקווה שלטובת כולם) ועכשיו מתנערת מחובתה לטפל בהם. ממש בושה וכלימה. ביטוח לאומי שהיה צריך להיות קופת הפנסיה של המבוטחים שעבדו כל ימיהם ולעת זקנתם מקבלים קיצבה מבישה. מדינה לא יכולה רק לקחת כל הזמן ולא לתת דבר. בנוסף,חבל שהימין (מלבד הבית היהודי)נושא את דגל הדת שמשאירה אוכלוסיות שלמות מוחלשות.

  • ניצולי השואה מקבלים קיצבה נוספת מהמדינה בשקלים פלוס בטוח לאומי בגיל הפנסיה, הכספים הללו פטורים ממס, וזה לא פוגע בפנסיה שיש להם גם ממקום העבודה שלהם.
   בידי המדינה כספים שהעבירה להם גרמנייה, על מנת לפצות את ניצולי השואה שלא פנו לגרמניה על מנת לקבל רנטה קבועה, ובאמצעות עורכי דין המומחים לעניין, כל מי שעבר את השואה מקבל מדי חודש את הקצבה הזאת בשקלים ממדינת ישראל, בשעתו היו ניצולים שלא פנו על מנת לקבל פיצויים מגרמניה בגלל סיבות פסיכולוגיות, כלומר בעיניהם לא היה מחיר למה שהם סבלו ואת מי שהם איבדו בשואה.

 30. גילגמש

  בקיצור אין ברירה אלא להצביע ליכוד.

 31. משעשע ועצוב בו זמנית. כבר כמה שבועות שאני מסתובב כמו סהרורי ושואל “איפה יש פה מפלגה אנטי-קומוניסטית”?!? לעתים נדמה שכל המפלגות הגדולות יישרו קו עם גרסה לעוסה של מרקסיזם. אפשר לזעוק “פשיזם” עד מחר, מה שצובר פה תאוצה זה דווקא הבולשביקיזם (?), לפחות למראית עין ומצע. אפס זיכרון היסטורי. אין על תאצ’ר, תודה על הציטוט. יש לה עוד כמה פנינים בנוגע לקומוניזם, צדק, עוני, והקשר שביניהם.

 32. רותם, איך את משווה את ישראל עם גרמניה, התרבות הגרמנית שונה מאד מהתרבות שלנו, אין להם את הבעיות שיש לנו, זה ממש לא לעניין לומר תסתכלו על גרמנייה, וגם להם יש בעיות כלכליות, לא הכל דבש אצלם….
  לא רוצה להיכנס לשאר הסעיפים, אבל כדאי לזכור שהבחירה בידינו, ואיך שאדם יציע את המיטה שלו כך ישן בה……

 33. אז איזו מפלגה למיטב הערכתך תימנע מהעלאת המיסוי על רווחי הון, ממדיניות פופוליסטית שעלולה לעורר היפר-אינפלציה (העלאת שכר המינימום לדוגמה) או ממינוי שופטים שדוגלים בשיוויון לפני חירות?

 34. דוקא אני מכיר כמה התארגנויות שמצליחות לספק לחבריהן תנאים טובים שהם לא היו מצליחים להשיג אותן אילו הם היו אינדוליסטים: חברת החשמל למשל, עובדי הנמלים, פעם זה היה עובדי ים המלח (אולי זה כך גם עכשיו – אינני יודע) וחלק מהקיבוצים.

  • איש(3718)

   אלו מונופולים קלאסיים. הוועד מצליח לנצל הכח המופוליסטי של חברת החשמל או הנמלים לטובת העובדים, על חשבון כלל הציבור.

 35. פוסט נחמד אבל רואים שאת לא ממש מחוברת למציאות. התפיסה הקפיטליסטית ששמה את גורל הפרט בידיו מטיבה בעיקר עם אנשים חכמים וחזקים באופי. את רוצה להגיד לי שילד שנולד למשפחה ענייה, שבחיים לא ראה מודל נורמאלי לחיקוי, שאין לו אפשרות ריאלית לקבל השכלה (בין היתר כי מאיפה שהוא מגיע לא הכניסו לו לראש שצריך השכלה) יכול לקבל החלטות שיהיו ב100 אחוז לטובתו? עם מדינה לא תעזור לו הסיכוי שלו להיחלץ מעוני הוא כמעט אפסי בגלל שאין לו שום מודעות או אפילו רצון…
  למעשה את מביטה על העולם מעיניים של בנאדם עם יוזמה, עם יכולת חשיבה מחוץ לקופסה, עם השכלה ויכולת מטמתית לא ראה בכלל. 80% מאנשים לא ממש נמצאים איתך באותה הליגה ולכן דברים שתקפים לגבייך (אחריות אישית, יכולת לקבל החלטות נכונות) לא תקפים לגביהם… תחשבי על זה.

  • אז אתה בעצם אומר – מכיוון שישנם אנשים חלשים, יש לראות בכולם חלשים. בשיטה כזו, גם אנשים עם פוטנציאל להיות חזקים יעדיפו לראות עצמם כחלשים. האם זו החברה שאתה מעוניין לראות כאן? חברה של קורבנות חסרי אונים?

   • חלילה, דימה לא אומר זאת ואיש לא רוצה בזה. אני מסכים איתך בכל דברייך על השיענות אישית, אך יש עוד נדבך חשוב במשוואה והוא עד כמה ה”מערכת” מאפשרת לאדם הממוצע להתקיים בכבוד באמצעות השענות עצמית.
    בישראל כיום, על מנת להגיע לקיום עצמאי ראוי, האדם זקוק למידה יוצאת דופן של תושיה, אינטליגנציה, רוחב אופקים וכישורי חיים. מידה זו נמצאת להערכתי אצל 10% מהאוכלוסיה לכל היותר, והסולידית עצמה, כך נראה לי, שייכת לעשרה אחוז הללו.
    ראוי היה לשאוף למדינה אשר מאפשרת גם לאדם הממוצע, שלא נולד עם כישורים כאלה או לא ניתנה לו הזדמנות לרכוש אותם, להגיע לקיום שכזה. האם לעשות זאת בעזרת יותר או פחות התערבות ממשלתית – זה כבר דיון נפרד.
    מעבר לכך, בלי קשר לבחירות או לדיון קפיטליזם / סוציאליזם, אני חושב שאת מעט מגזימה בדמוניזציה שאת עושה לצד הסוציאליסטי בישראל, משל היו שלוחיו של קים ג’ונג און. הסוציאל-דמוקרטיים לא מבקשים ליצור חברה של קורבנות חסרי אונים או להביא “בעורמה ובתחבולה”, ל -“קץ קיצן של חירות המחשבה וחופש הבחירה.” ההצגה של עמדות יריבך בצורה מוקצנת עד גיחוך מתאימה לדמגוגים המבקשים ליצור הפחדה ושטיפת מוח אצל ההמון המטומטם, ובתור בחורה אינטליגנטית הדוגלת באינדיבידואליזם זה פשוט לא הולם אותך.
    ועוד מילה לגבי סקנדינביה: הטיעון לגבי דיכוי האינדיבידואל והיזמות שם אינו מתיישב עם המציאות של איקאה, נוקיה, וולוו, זינגה ועוד עשרות חברות ענק שהוקמו על ידי יזמים סקנדינביים. מציע לך לדבוק בטיעון על ההומוגניות החברתית שהוא אכן מדויק.

   • איזה חברה אני רוצה ליראות? רוצה לראות חברה שבה לאנשים יש קצת יותר בחירה של מקצוע. בישראל אם אתה לא עורך דין, רופא, מהנדס, אדריכל או עוד משהו נבחר אתה נידון לחיים בזבל. אבל לא כולם יכולים להגיע לגבהים כאלה, יש אנשים שלא רוצים, אז צריך להעניש אותם?

    בכל חברה יש רוב מוחלט (בערך 80%) של אנשים שהם חסרי יוזמה אישית לחלוטין, עדר והם לא חזקים במיוחד. בגוש דן לא רואים את זה כל כך, כי כניראה מתרכזת שם אוכלוסיה קצת יותר חזקה, אבל אם תיסעי לפריפריות כמו קרית שמונה, אופקים או אפילו קריות למשל את תיראי שאם תתני לאנשים האלה להישען לגמרי על עצמם הם פשוט יכחדו!

    אז מה את מציעה? לזרוק את האנשים החלשים לפח? אותו ילד לא אשם שהוריו מטומטמים… אם היינו חיים בארה”ב אני היום בחיים לא הייתי נמצא איפה שאני בגלל שאני מגיע מעוני אבל היום אני מהנדס תוכנה ושייך לעשירון העליון. זה היה אפשרי בגלל ששכר לימוד אוניברסיטאי מסובסד בישראל, ולמרות שזה תהליך לא קל כשאין לך משפחה אמידה יחסית, זה עדיין אפשרי! במערכת קפיטליסטית חינוך עולה הון תועפות ואפשרי בעיקר לילדי מיליונרים או לאנשים סופר גאונים אבל בשביל מישהו שלא שייך לאחת הקטגוריות העתיד יראה שחור במיוחד.

    עוד משהו לגבי יוזמות שכביכול נדרסת על ידי מדינה סוציאליסטית – הרוב המוחלט של היזמים היום זה לא יותר מספקולנטים עלובים, עברו ימים מהעולם שכל יזם היה מייצר המון מקומות עבודה, פותח מפעלים ודברים כאלה. היום חברה כמו whatsapp שווה 19 מיליארד דולר ועובדים בה 50 איש. היום רוב ההון מתגלגל בבורסה מצד לצד, משתקף שם 700 פעם בכל מיני דרכים שונות ומשונות ולא מייצר כמעט מקום עבודה.

    לגבי רפואה – במדינה קפיטליסטית מערכת רפואית היא פרטית לחלוטין, רופא שיניים עולה ים, בשביל ניתוח אנשים לוקחים הלוואות ענק. לא חושב שזה טוב כל כך…

    ודבר אחרון – עניים עובדים זה תופעה עולמית היום שנובעת בעיקר מהעובדה שקפיטלסזם טועה! הון לא מחלחל כלפי מטה יותר. הוא נשאר ברובו בוול סטריט או בחשבונות בנק של עשירים. היום כסף נעשה מכסף על ידי ספקולציות ולא מבניית מפעלים. לכן לעודד יזמות מעל הכל במציאו שלנו זה פשוט ליהיות עיוור לעובדות.

    • אילו רק היה מנגנון פיננסי שהיה מאפשר למעמדות המדוכאים להנות באופן ישיר מפירות הצמיחה — למשל דרך הלוואת כספים או רכישת בעלות בחברות עסקיות…

     ואילו רק היה מישהו (או מישהי) שהיו מוכנים ללמד את המעמדות המדוכאים איך להגדיל את הכנסתם הפנויה כדי להשיג את המשאבים הדרושים כדי להשתתף במנגנון הזה …

     ואילו רק היה מישהו (או מישהי) שהיו מוכנים ללמד את המעמדות המדוכאים, בחינם וללא משוא פנים, כיצד להשתמש במנגנון הזה על מנת להגדיל את שווים הנקי לאורך זמן, מבלי להפסיד את התחתונים …

     נו טוב, תמיד אפשר לחלום. 🙂

     • היה פעם מישהו כזה שקראו לו פרומתאוס.
      פרומתאוס רצה להגן על האדם חסר-הישע, ולכן נתן לאדם את האש.
      סופו של דבר היה שפרומתאוס עצמו נענש בחומרה. הוא נקשר לצוק בהרי הקווקז, ובכל יום הגיע אל הצוק עיט, לנקר את כבדו של פרומתאוס. הכבד היה מגליד במשך הלילה, ולמחרת שוב חזר העיט, וחוזר חלילה.
      כך היה וחוזר חלילה פוסט אחר פוסט אחר פוסט 😉

     • ברוח האביב, יש להשלים כל משפט עם “דיינו” 🙂

      בנוגע להמצאות הזויות של חוסר יוזמהבפריפריה, נו, המצב בדיוק הפוך בפועל. דווקא בקרית שמונה והסביבה יש מאות מפעלים ועסקים יצרניים למיניהם.

     • הסולידית, כתבת שיש לך חלום שילמדו אותם כלכלה.
      מה שלא הבנת, זה מה שהכי מלחיץ את הסוציאליסטים, שהאזרחים יהיו עצמאים ושלא יזדקקו להם.

      תראי מה כותב יוסי יונה הסוציאליסט.

      “משלבים בבתי הספר היסודיים תוכניות לימוד, אם ניתן לכנות זאת כך, ללימוד יזמות. מה טבען של התוכניות החינוכיות ללימודי יזמות לתלמידות בכיתה ז’? לקפיטליזם החדש יש רצון ללמד אנשים להיות ה”הומואקונומיקוס”, כלומר אדם שרואה את עצמו כאחראי בלעדי על הרווחה של עצמו. הוא חייב לתפוס את מיקומו הכלכלי כפועל יוצא לפעילותו והחלטתו בלבד, ואין לו למי להלין”.

      http://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1000853074

  • איש(3718)

   מסכים עם דימה ברמת האידיאל. אני בעד סוציאליזם עד גיל 18. קפיטליזם מגיל 18 ואילך.

   האידאל מבחינתי הוא שהמדינה תיקח הילדים בגיל אפס. תיתן להם אותו החינוך עד גיל 18 , ותוציא אותם לעולם עם אותם הכלים וללא שום הון (כלומר, גם מס ירושה של 100%), ומכאן ואילך תחרות חופשית.

   אין לי מושג איך אפשר לממש זאת בפועל. אולי לדאוג לבתי ספר טובים בפריפריה עם יום לימודים ארוך? איך אפשר לנתק ילדים מהשפעה קלוקלת של הורים, ואני לא מדבר על הורים נרקומנים, אלא הורים שנוטעים בילד תחושה של חוסר יכולת, קורבניות,וערכים בעייתיים?

 36. המליצו לי מזמן על הבלוג הזה, ניסיתי פעם אחת ולא התחברתי ועכשיו הגעתי לפוסט דרך שיתוף מהפייסבוק ואני מוכרחה לומר שדי הזדעזעתי. את בחורה אינטליגנטית נון קונפורמיסטית ועם מעט אחריות היות ועדיין רווקה וללא ילדים. את מייצרת דיסוננס מפתיע כי הייתי מצפה מאדם אינטליגנט לראייה יותר רחבה ופחות דוסטויבסקית שמוחקת את השכבות החלשות ובזה לקיומן. דברייך היו נכונים אלמלא היינו משלמים מס שחותך אחוז לא קטן ממשכורתינו ותפקידו לאפשר לי לגדל ילדים עם מערכת חינוך ובריאות איכותית שלא מיועדת רק לבעלי ממון, עם תשתיות של רכבות ואוטובוסים שיאפשרו לי לוותר על השעבוד לרכב. עם גנים שיאפשרו לי לא לשלם לבייביסיטר כי הם מסתיימים מוקדם, עם חופשת לידה שמכבדת אותי ולא מחייבת אותי לחזור לעבודה אחרי 14 שבועות כשהפיטמה עדיין תקועה בפיו של העולל. בקיצור כל הדברים הללו ועוד תלויים בממשלה לצערי ולכן יש חשיבות למי שיבחר לשפר כאן תנאים וכן לקחת מבעלי הון שהשתלטו על נכסים של המדינה והיום חיים כמו מלכים בזכותי ולא מאפשרים לי להרים ראש כי הם מונופול. ממשלה שתנסה למגר שחיתויות ועיוותים למשל כמו במגזר הרפואה הציבורית, כדי שגם אני המעמד הבינוני כרגע יוכל להינות מפירות המס ולא לשלם ביטוח רפואי פרטי ואני מילא אבל מי שאין לו, אכל אותה לדבריך. ממשלה שתפסיק את השחיטות של חברת טבע למשל שאקט שרימה את כל חברי הכנסת הצליחה להכניס עצמה לקבוצה אקסקלובית שלא משלמת מס ועוד. בקיצור סולידית יקרה ראייתך צרה ומנוכרת שלא מאפשרת למי שיש לו פחות להרים את הראש ונותנת לגיטימציה להמשך הקשר האיום של הון שלטון החזקת כלל הנכסים בידי קבוצה קטנה ועשירה שטוב לה שרוב העם יהייה רק עם טיפלה ראש מעל המים. מאמינה שאם יום אחד בעתיד יהיו לך מחוייבות כלפי פרטים אחרים ולא רק כלפי עצמך תפיסת עולמך תשתנה. בבירכת הצביעו נכון

  • ימי, הגידי, אם באת למטרת תעמולת בחירות, איחרת את המועד, הבוחרים החליטו עוד בטרם הטפת כאן מוסר.
   קודם כל ההתבכינות לא עושה על אף אחד רושם, אם אדם לא יכול לעזור לעצמו, גם אלוהים לא יעזור לו; אל תצפי שהמדינה תספק את כל מאוויך, אין דבר כזה בכל העולם, תמיד יש אנשים מתוסכלים ולא מרוצים, דבר נוסף מה זה עניינך המצב המשפחתי של הסולידית, ומה זה קשור בכלל, זאת ממש צורת חשיבה מיושנת, אם בן אדם לא מתחתן ולא מוליד ילדים, חלאס הוא כבר לא שייך לעדר…
   יש לך אפשרות לקחת חופשת לידה ללא תשלום והמשרה נשמרת לך במשך שנה, אז מה כואב לך? את לא חייבת לחזור לעבודה אחרי 3 חודשים.
   וביטוח בריאות פרטי זה לא חובה, יש בקופות חולים רופאים מעולים ובמחילה מכבודך, אם יש בעיה קשה, אז משלמים פרטי, בחישוב כללי זה עשוי להיות זול יותר מאשר לעשות בטוח בריאות משלים.
   ודבר אחרון, אני מזועזעת ממה שאת מזועזעת; חרתותי…חחח יש תחבורה ציבורית מעולה, אף אחד לא אשם שאת צמודה לרכב פרטי, אם כן אז יש לזה מחיר. נסעתי עם שתי בנותי הקטנות באוטובוסים ולא התבכיינתי שקשה לי. נסיעה באוטובוס או ברכבת הן אהבו במיוחד.
   אם את אחרי לידה, ההורמונים משתוללים בתקופה מעין זאת, תרגיעי
   כדאי להניק בלי עצבים…ושיהיה לך במזל טוב ונחת מהצאצאים.

   • אז ככה, הורמוני אינם משתוללים כי חלף זמן. מצבה של הסולידית בהחלט אינו מעינייני אך באחד מהפוסטים שלה היא בחרה לדון בו ולכן הפכה אותו לציבורי ומכאן לענייני. תודה לאל אני עובדת, עצמאית חוסכת ומקיימת עצמי ללא תמיכה ממשלתית, אבל כן אני מצפה ליותר ממשלה ששוב כפי שציינתי גובה מיסים עמ לתת תשתיות לכאורה לעם המתגורר בציון. אולי העובדה כי התגוררתי מס שנים במדינות נאורות משלי וראיתי כיצד סולידריות חברתית שהיא תוצאה של מדיניות מיטיבה עם האינדיבידואל שמיטיב עם סביבתו ומיצר חברה טובה יותר, גרמה לי לחשיבה סוציאליסטית יותר ופחות קפיטליסטית. ולגבי תעמולת בחירות, חלילה אין מדובר בתעמולה מדובר בתיאור המצב ושכל אחד יעשה עם זה מה שהוא רוצה ואסיים בדרך ארץ קודמת להכל.

    • איש(3718)

     דרך ארץ קדמה להכל?

     הנה ציטוטים מפרי עטך.

     “לקחת מבעלי הון שהשתלטו על נכסים של המדינה והיום חיים כמו מלכים בזכותי”

     – בזכותך הם חיים כמו מלכים? את שוכחת שהמדינה התחננה לאותם בעלי ההון לקנות את אותם נכסים, כדי לממן המדינה ולא להטיל עלינו מיסים. כעת כאשר חלק מהם מרויחים, את טוענת שהם חיים כמו מלכים בזכותך? מה עם אלו שלא מרויחים, למשל בזן שנמכרה ב 220 למניה והיום נסחרת ב 120, האם המדינה תפצה אותם? לפעמים מרויחים ולפעמים מפסידים. מי שמצפה לשנות חוקי המשחק כדי שתמיד ירויח יגלה מהר מאד שאף אחד לא רוצה לשחק איתו. תראי מה קורה למצריים והגז. פעם הם יצאו, היום הם מייבאים. אף אחד לא רוצה לשחק איתם, והם נתבעים בבתי דין בינלאומים על הפרת הסכמים. אלו המדינות שאת רוצה שנהיה?

     ” שתפסיק את השחיתות של חברת טבע למשל שאקט שרימה את כל חברי הכנסת הצליחה להכניס עצמה לקבוצה אקסקלובית שלא משלמת מס ועוד”

     – בזכות ה”שחיתות” של טבע וחברות אחרות את חיה במדינה מתקדמת. כמעט לכל החברות האלו יש אלטרנטיבה עם מסוי מופחת והם יעברו אם *** כמוך (ויש הרבה בכנסת) יגרמו לכך. בזכות הגישה הזו, כולנו נהיה עניים, וכך יהיה שוויון מלא.

     איפה דרך הארץ שלך ? את זורקת השמצות וקוראת לקבוצות יזמים חרוצים ויצירתיים גנבים ומושחתים.

     • ,דרך ארץ מתייחסת
      להתנהלות שבין אדם לחברו
      חברה בעמ אינה אדם ולהטיח בה ביקורת אינה סתירה
      כתיבת ביקורת על התנהלות בעלי הון
      אינה פשע או דיבה
      אפילו לא בטוח שזו לשון הרע
      יש מספיק ציוצים של הסולידית נגד נוני
      שהוא קפיטליסט בעל הון וטייקון תקשורת
      אז כנראה שמותר לבקר בעלי הון

      כדאי לשנן את האימרות הבאות לפני שקופצים:
      דרך ארץ קדמה לתורה
      על 3 דברים העולם עומד – תורה עבודה ומעשים טובים
      והמלבין פני חברו ברבים כאילו שופך דמים

      גם אם אתה לא מאמין שווה לקחת את זה לתשומת לבך

     • איש(3718)

      חברה בע”מ היא בסך הכל ביטוי ליוזמה של קבוצת אנשים שרוצים לקדם עסק מסויים.

      את טוענת שהאנשים המנהלים את טבע פועלים בצורה מושחתת.

      את טוענת שהמשקיעים שקנו חברות ממשלתיות (בעצם, קנו עסקים מהממשלה שיזמה מכרז לצורך זה) הם מושחתים.

      ואחר כך את טוענת ש”דרך ארץ קדמה לתורה” ו-“המלבין פני חברו ברבים כאילו שופך דמים” ??!! בדיחה טובה….

  • שרוניקה

   ימי, בתור אמא לשניים, שבחרה להשאר בבית גם בגלל הוצאות הגנים המטורפים, אני איתך בכל מילה. דורין, כולי תקווה שיבוא יום ותוכלי לראות קצת מעבר ולהבין שלא מדובר ברחמים עצמיים, אלא במציאות של אלו שבחרו לא להיות אגואיסטים.

   • “אלו שבחרו לא להיות אגואיסטים” – תיכף תגידי שהבאת ילדים לעולם לטובת החברה.
    הרצון שהמציאות תיראה כמו שאת מוצאת לנכון – הוא אגואיסטי לחלוטין!

    יש אגואיסטים גדולים, חכמים ממך וצופי פני עתיד, והמציאות נראית (פחות או יותר) כמו שהם רוצים!!

  • לא הבנתי מה מה רע בכך אם מישהו רוצה לחיות בזוגיות עם ילדים, בזוגיות בלי ילדים או בכלל לא בזוגיות.
   אני גם לא מבין מה רע בכך שמישהו רוצה לחיות בזוגיות אבל לא מצליח לעשות זאת.

 37. לא הצלחתי להבין למה “עבודת צוות” ו-“ציות להוראות” אינן נחשבות לתכונות טובות בעבודה? הרי אם אנשים לא עובדים בצוות ובשיתוף פעולה הם לא יצליחו לייצר מוצר. אם האנשים אינם מצייתים לבוס בעבודה אלא מצפצפים עליו, שוב הם לא יצליחו לייצר מוצר.

 38. It’s such a ‘deja vu’ for me, having been raised on the Ayn Rand philosophy I always had a hard time deciding whom to vote for in Israel. I had to choose between two evils: Socialism or Fascism. At the end, I always decided that I detest Fascism more than Socialism and voted accordingly. After all, too many lives are at greater risk from the Fascistic (so called ‘right wing’) movements in Israel for me to put my head in the sand and consider only the economical factors in this case.
  Do whatever your conscious tells you, but please don’t just sit on the fence.

 39. שלום הסולידית,
  רציתי לשאול מה דעתך ויחסך לנייג’ל פרג’ ה-UKIP הבריטית?

  תודה

 40. כמו שכתבת חברה בעמ אינה אדם אלא גוף משפטי שאינו יכול להיפגע או להעלב
  אבל בהחלט יכל לבצע פעולות שיש להם השלכות חוקיות ומוסריות. לחברה בעמ אינה מעל כל ביקורת גם אם היא בעלת הון

  יזם אינו אדם מושחת או מוסרי הוא יזם
  ואפילו יזמים בעלי הון שאינם חושבים כמו בעלת הבלוג ספגו ביקורת
  כך שאין פטור ליזמים מ ביקורת מוסרית

  רצוי שכל הכותבים כולל איש ינסו לפלטר את עצמם מבלי לפגוע ביכולתם להעביר ביקורת וזה היה אוסף הציטוטים מה מקורות

  אפילו הסולידית מחקה פוסט תגובה שכתבה ושינתה אותו למשהוא אחר (שלטעמי היה עדיין לא ממש עניני או נעים אבל היה שיפור באופן יחסי)
  כלומר לפעמים כוס מים וקריאה חוזרת
  תעשה גם לך טוב

 41. מצויין !!! מתענגת כל פעם לקרוא את הפוסטים שלך ולומדת המון.

 42. “We are all individuals!!!”

  Pypy

 43. ביבי הוכיח שהוא אנטי שביר (לפי טאלב http://www.calcalist.co.il/local/articles/0,7340,L-3590276,00.html)- הצלחתו נבנתה מהעוצמת הביקורת והשנאה כלפיו, כך שלבסוף רק הרוויח ממנה.

 44. מארגרט ת’אצר היתה אדם רשע
  אכן אנחנו נמצאים בחברה משועבדת, אך להיות אינדיבידואל לא יעזור לילדיך ולא לילדי ילדיך להיות חופשיים.
  בנוסף גם אם נכדייך יהיו אינדיבידואלים יתכן והשיעבוד יהיה כה חזק שלא תיהיה כלל אפשרות לשרוד ככזה.
  המשפט של ת’אצר כי עליך לדאוג לעצמך קודם הוא משפט של רשעים, הדרך היחידה לחברה חופשית ומתוקנת היא ו”אהבת לרעך כמוך”, כמו שהוסיף בעל “הסולם” יהודה אשלג, לעולם כל עוד מישהו נמצא בחוסר יהיו מלחמות והדרך היחידה לתיקון זה היא ו”אהבת לרעך כמוך”. לא טוען כי זה ישים כרגע או שזה קל אלא זהו חזונם של מבקשי טובת האנושות ככלל ואילו אלו הקוראים (המנהיגים) לשים עצמך לפני אחרים אלו רשעים המעונינים בפירוד האזרחים ושימור כוחם.
  כמו כן המאמר כי אין חברה יש רק פרטים זו היא שטות מוחלטת נוספת מבית הרשעים המעונינים בפירוד האזרחים, ברור לכל בר דעת כי האדם הוא יצור חברתי המחפש שייכות חברתית והדבר הגורם לו להיות מאושר לפי מחקרים פסיכולוגים הוא עזרה לאחרים, ושייכות משפחתית/חברתית.
  כמו בן ברור לכל בר דעת כי דרך המלך היא חברה המאפשרת לאדם להיות בעל מחשבה חופשית ובו בזמן מאפשרת לו להתארגן עם אחרים על מנת להגדיל את הביטחון והחופש.
  התפיסה האינדיבידואלית היא התפיסה השלטת במערב לאורך עשרות השנים האחרונות ואנו רואים כי תוצאותיה הן תאבת בצע תאגידית, ומערכות חסרות חמלה (תאגידים ובירוקרטיה).

 45. הבחירות בישראל ישפיעו מאד על חייכם –

  אני שותף לעמדה כי בטווח הקצר הצלחתו של הפרט תלויה בעיקר בעצמו. לעומת זאת הצלחתו של הפרט בטווח הארוך מושפעת במידה רבה מאד מהצלחת החברה שבה הוא מתקיים.
  בהקבלה לעולם העסקים: עובד לשעבר בחברה כמו נוקיה (שהיתה הצלחה גדולה בעבר וכשלון מהדהד בהווה ) התקדם בתפקיד ובשכר בעיקר בגלל התנהגותו האישית ביום יום, אבל כל העובדים בנוקיה ללא קשר ליכולות התנהגות וכישרון הפסידו הרבה בטווח הארוך בגלל החלטות אסטרטגיות שגויות של הנהלת החברה.

  אזרחות במדינה – שקולה להשקעה במניה בודדת, בלתי נזילה לטווח ארוך מאד. רובינו נמצאים כאן לטוב ולרע. אין לנו רצון (ולעיתים אפשרות) ל”ממש” את האזרחות שלנו ו”לקנות” אזרחות אחרת. בנושא האזרחות קשה מאד לפזר סיכונים (למרות שחלקינו עושים זאת בעזרת דרכון אירופאי) ולכן אנחנו תלויים מאד בהחלטות האסטרטגיות שיעשו המנהיגים שלנו.

  מי שמחליט לבחור במפלגה מסויימת בגלל הרווח בטווח הקצר, שקול בעיני לאותו פתי שקונה נכס במחיר מופקע בגלל ש”הובטחו” לו רווחים גבוהים משכר דירה בשנה הקרובה. (טריק ידוע של סוחרי נדל”ן ממולחים).

  כאשר אני בוחר מפלגה, אני שואל את עצמי קודם כל מה החזון שהיא מציעה ל-20 שנים מהיום. מתוך הנחה שברמה הטקטית וקצרת הטווח ממילא המציאות והסיכונים מחייבים תנועה בצעדים קטנים שכמעט ואינם מורגשים.

  חברות וגם מדינות חייבות לפעול מתוך הנחה שמה שהיה הוא לא מה שיהייה. העולם משתנה כי “המתחרים” (אויבים) משתנים, “השותפים” (אירופאים) משתנים, “הספקים” (אמריקאים) משתנים. יכולת תאגיד עיסקי או מדינה לשרוד נמדדת ביכולתה להשתלב במרחב שמסביבה (אקו סיסטם) וביכולת התחרותית שלה. את זה ניתן למדוד בכלים פשוטים המנבאים הצלחה: איכות ההשכלה (חינוך), פריון (מבנה שוק העבודהׂׂ) , מוטיבציה של צעירים, השקעות בתשתיות.

 46. עבדתי בחברה שתיגמלה תגמול אישי גבוה מצויינות אישית (סיננה בינוניים ללא רחם), מתוך הנחה שאם כולם מצויינים אז הסינרגיה שלהם תיצור הצלחה.

  לרוע המזל ההתנהלות העסקית היתה במידה רבה כושלת בגלל שזה דחף מנהלים לבצע ספרינטים, ולתקוף יעדים בצורה לא מתוכננת

  תחשבו על מג”ד שמסדר את כל החיילים בגדוד (שהם גדוד עילית) בשורה ואומר להם להסתער על יעד מבוצר …
  יהיו שם הרבה צל”שים …

  כנראה שעבודה בקבוצה וגם דיכוי מסויים של אינדיבידואליזם הוא מנגנון הישרדותי שעובד לא פחות טוב ממצויינית האישית.

  אפשר לחשוב על גן האינדיבידואליות וגן השיתופיות כ 2 גורמים שההשקעה בהם נותנת לחברה יתרון השרדותי עבור הפרטים שבה, וכנראה ששניהם נדרשים.

 47. מאמר יפה וכתוב ברור ופשוט אבל כמה דברים בסיסיים חסר כאן.

  1, האם יש חירות האדם בלי הטבע ? לא !! חירות בלי הטבע = קלישאה.

  כלומר הקפיטל טוען שהוא צריך משטר לשלול את הטבע מכל נולד כמקל בכדי לקבל את הגזר = הצמיחה. כלומר שלילת החירות היא חוק ראשוני של הקפיטל בכדי להשיג את הצמיחה. אבל שמגיע לחלוקת הצמיחה ?! אז הוא בדוגמטיות והשטחיות דורש חירות ?? חירות שכל חזיר יגנוב את זולתו ? הרי כל מאה שקל בכיס שלך הוא על חשבון החסר של זולתך, הרי יש כמות צמיחה שמושגת על ידי שלילת הטבע מכל נולד בכפיה (כמו האיסור בחוק לאגור ים ומי גשם בארץ שלך), אז בחלוקת הצמיחה את בא עם הטיעון הדמגוגי שצריך חירות ? חירות למה ? לגנוב את הזולת ? ניקח את משאבי הארץ = הגז הטבעי לדוגמא: יש פרטים שכל אחד כפוי להגן על הארץ ממש בחייו, הוא וצאצאיו. ככה יש לנו את הארץ ומשאביה. עכשיו את בא לומר שחירות היא לתת לאדם יחיד לזכות במשאבי הארץ ? אם ככה למה את כופה על כולנו להגן על הארץ שלא שלנו רק של משפחת תשובה ? יותר נכון יש לשאול האם בלי הצבא שמורכבת מהפרטים, יש למשפחת תשובה את הגז ? או הערבים (או כל כובש אחר) יזכו בו ?

  2, כותבת המאמר מעמידה (זאת היא או הוא ?) את הכל על היד הנעלמת. היא לא יורדת לעומק מיהו אליל הכסף, היא לא יורדת לעומק למה צריך בכלל חברה\מדינה\ארץ. היא מאמינה שחוקי המשחק תטיב לכולם אם רק כל אחד יעשה ככל יכולתו (כמו מרגרט תאצ’ר שהתחילה לעבוד למען המשפחה בגיל צעיר והצליחה).
  זה חלום ואומנה דבילית וכמובן גם שטחית. הרי כל ילד יודע שכל מאה שקל שיש בכיס שלך זה על חשבון האחר שאין לו. כל מטר קרקע שיש לך זה על חשבון האחר שאין לו, היא מתעלמת חוק כינוס ההון אצל יחידים. היא לא מבינה מהי חירות, חירות זה לא עבד חרוץ שמצליח לגייס הרבה כסף מאליל הכסף על חשבון עבדים אחרים.
  חירות הוא חירות מוחלטת מהטבע (ק”ו מאליל הכסף והקניינים ובן בנו של ק”ו מעבדות לחברה וללאום) שתהיה לבן חורין זמן לעסוק במדעים ובתבונה. המטרה של האדם התבוני היא לנצח את הטבע ולפתח את התבונה האנושית. וכל עבדות (לטבע\ולחברה\לאליל הכסף) מונע ממנו את חירותו ועוצרת את התפתחות התבונה האישית והכללית.

  אני מסכים עמה בדבר אחד שהמדינה והפוליטיקאים הם לא הפתרון, הרי משטר ושלטון (אפי’ משטר ליברלי קיצוני) = בייביסיטר. ולכן היהדות נגד משטר ומלכות. חירות האדם על פי היהדות, זה חירות עם הטבע = נחלה פרטית + שמיטה ושמיטת כספים. אצלה חירות = עבד מוצלח על חשבון עבדים לא מוצלחים.

  מה שכואב לי במיוחד, שלא היא ולא שאר ההוגים פשוט לא מכירים את החשיבה של היהדות ועוד ממשיכים לדבר בשפה של הנאורים כאילו רק אתמול ירדנו מהעצים והמצאנו את החירות. למה לא מבינים את הדבר הפשוט הזה שאין חירות בלי הטבע ?! למה לא יודעים מה משמעות ארץ ישראל ליהודי ולמה ואייך זכה בו ? אייך הומצאה הקניינים ואייך ולמה הומצאה הירושה, למה ארץ ישראל שלנו ?

  (אפשר להעמיק בנושאים האלה כאן

  “הפרדוקס היהודי של מילטון פרידמן”
  https://plus.google.com/106891541226727041508/posts/5K2yMytfjhq

  חוק יסוד הלאום ?! “הפרדוקס היהודי של נתניהו”
  https://plus.google.com/106891541226727041508/posts/WQFpUYsWxUH

  “ארץ ישראל” צדק ומשפט ודיני ממון
  https://plus.google.com/106891541226727041508/posts/hAqzbKGGygH

  הוגים אחרים כבר לא חולמים שההתחרות היא החירות, אבל הם חושבים שהשיטה תביא מזור לכלום אפי’ לחלשים. זה בערך הטיעון של אדם סמית. כלומר בניגוד לכותבת המאמר שמאמינה שזה החירות המיוחל, הם לא חושבים שזאת חירות אבל טוענים שבסך הכל החלשים גם נהנים מהצמיחה של החזירים.
  אבל יש להם טעות, והטעות היא שהם לא מכירים את חוק התכנסות ההון אצל יחידים ומשם למלחמות עולם. הרי שתי המלחמות העולמיות היו כלכליות וכל בר דעת מבין שגם מלחמת עולם שלישית תהיה כלכלית.
  במיוחד יהודים אומרים כבר להשכיל להבין זאת, שכל הקניינים והחופש והחירות למקסם את ההון האישי = קפיטליזם, גרם להם להיכנס לתאי הגזים ושלילת כל הונם.
  הציידים והלקטים יבואו לבסוף, והם יבואו דווקא לאנשים האלה שאצלם התכנסה ההון ובדרך כלל זה אצל היהודים.
  כותבת המאמר לא מבינה בכלל מה מעמיד את המוסר האנושי ככה שהיא חושבת שהמוסר זה דבר טבעי, ולא היא. לא הקניין ולא הלא תגנוב ולא הלא תרצח, עומדים מכוח עצמן או מכוח המסורת (כפי שטוען האייק), המוסר לא עומד גם על יראת שמים, המוסר עומד על צדק אמיתי = כל פרט נולד עם הטבע + מתנות עניים. ואם לא ?! אז הציידים יצאו לצייד כמו הגרמנים וכמו דאעש.

  בברכה
  max

  • אתה מדבר על גניבה? המדינה לוקחת (או יותר נכון רוצה לקחת) 80% מיסים על הגז הטיבעי, לאחר שלא השקיעה שקל בקידוחים. היו מאות קידוחי סרק מכסף של משקיעים פרטיים, וסוף-סוף באה חברה זרה שמתעלמת מהחרם הערבי (נובל) והצליחה לגלות גז, ויזם ישראלי שגייס כסף ממשקיעים (יצחק תשובה) ואתה עוד מעז להאשים את המשקיעים בגניבת משאבי הגז?
   כרגע המצב הוא שרוב הגז ישאר באדמה ואף אחד לא יהנה ממנו.
   ולגבי היהדות – היהדות שאני מכיר ושהתקיימה אלפי שנים ללא מסגרת מדינית היא יהדות של חופש כלכלי ושל חופש דתי – כל אחד בחר לאיזו קהילה יהודית להצטרף. גם לא היו שום מיסים בכפייה – אנשים נידבו מכספם האישי כאוות נפשם, והפלא ופלא – הכסף שהאנשים נידבו מליבם הטוב הספיק לקיים את הצרכים של היתומים והאלמנות ולקיים מערכת חינוך לתפארת שתמכה בכל מי שיכול ומסוגל ללמוד. רוב הצדקה הגיעה מ”פרנסי הקהילה” ולא מההמונים – הברון הירש והברון רוטשילד פירנסו עשרות אלפי יהודים במושבותיהם בארץ ישראל ובארגנטינה, ולא הרוויחו על כך שקל.

 48. אני לא ממש מסכימה עם הפוסט הזה. אני מסכימה מאוד עם השאיפה לחופש, לבחירה, אבל אני טוענת שזה בדיוק הפוך. זה לא האזרח שחולב את הממשלה. זה הממשלה שחולבת אותו על כל צעד ושעל. מיסים עקיפים מטורפים שאין באף מדינה. אין סיבה שמכונית תעלה כל כך יקר, זה הכל מיסים. אין סיבה שדלק יעלה כל כך יקר, והארנונה והמע”מ. בקיצור, אדם שרוצה מאוד לצאת מהחובות, לבחור בדרך חדשה של חסכונות – הממשלה שותה לו את כל המשכורת במס ישיר, מס עקיף, מס על החסכונות(ריווחי הון) והוא מוצא את עצמו שוחה חזק חזק נגד הזרם ,מאבד שליטה וטובע.
  אז כן, אני מאשימה את הממשלה בריקון כיסי הפרט, ובכך שהיא חוסמת את הבחירות שלו, בתובענות היתר שלה, בביורוקרטיה, בחסמים, בניפוח מחירים במיסים מיותרים. מאוד קשה להילחם בזה. זה דורש הרבה כוחות נפש ומוטיבציה. עם ישראל הביע את מחאתו ושאט הנפש שלו מהשיטה. אנחנו מזמן לא מצפים מהממשלה שתושיע אותנו, אלא שתפסיק לרוקן את כיסינו לשווא.

 49. אני מסכים עם רוב הדברים שאת מציינת כאן וגם חושב שחשיבה עצמאית וביקורתית היא חשובה מאשר ללכת בתלם כקולקטיב אבל התיאור שלך ש”עבודת צוות” ו חשיבה משותפת” שלא במסגרת ה”אני העצמי” היא פסולה מהיסוד.
  הרי כל ההוגים המדענים והממצאים הכי גדולים בהיסטוריה הגו ויזמו את רעיונותיהם/המצאותיהם/חזונם במסגרות חברתיות שגרמו להם להיות באינטרקציות עם אנשים דומים להם ולפתח את המחשבה והיצירתיות שלהם. הרעיונות וההמצאות הכי גדולים בהיסטוריה התפתחות במסגרת קולקטיבית כזאת שגרמה להם לצמוח ולא כאינדיבידואל שהסתגר בחדרו ויום אחד בהיר יצא לעולם עם איזה הברקה.
  תחשבי על זה… 🙂

השאר תגובה