בית » השקעות » איך להשקיע בבורסה עם תקציב אפסי

איך להשקיע בבורסה עם תקציב אפסי

אני מקבלת לא מעט פניות בסגנון  “מעוניין להשקיע, אבל אין לי כסף”. בימים שבהם רוב הישראלים מתקשים לסגור את החודש, השקעה עצמאית בשוק ההון, בדומה לגולף, שיט מפרשיות וחופשת סקי בשוויץ, נתפסת קצת כמו ספורט לעשירים בלבד.

אז אתם מעוניינים להשקיע בבורסה אבל יש לכם מעט מאוד כסף פנוי. מהו הסכום המינימלי שניתן להשקיע מבלי להפר את עקרונות ההשקעה הפסיבית?

לדעתי, הסכום הנמוך ביותר הוא 300 שקלים בחודש.

במחיר של 3/4 מיכל דלק, 13 קופסאות סיגריות, 5 בקבוקי ערק או מניקור בסלון השכונתי, אפשר להרכיב תיק השקעות מפוזר כהלכה שעשוי להניב תשואות נאות בטווח הארוך.

כמובן שבתקציב כזה, האויב הגדול ביותר של המשקיע הוא העלויות. כל שקל חשוב כאן:  עמלות קנייה, דמי הוספה, דמי נאמנות, דמי ניהול, דמי שמירת חשבון, מיסים – צריך לצמצם את כולם למינימום ההכרחי.

כדי לוודא שאתם לא נופלים בפח, למשקיעים זעירים מומלץ לוותר על אפיקי ההשקעה הבאים:

 • מניות ספציפיות, תעודות סל אופציות וחוזים עתידיים
 • קרנות נאמנות מנוהלות
 • ניירות ערך זרים

העמלות הכרוכות בהשקעה באפיקים הללו יפגעו קשות בכל משקיע זעיר, מה עוד שחלקם מחייבים פקודה מינימלית גבוהה (2000 ש”ח ומעלה). מרחב התמרון מצטמצם אמנם, אבל הוא לא מוגבל לחלוטין. ניתן לשקול את האפשרויות הבאות:

קרנות נאמנות מחקות מדד עם דמי ניהול נמוכים מ-0.5% וללא דמי הוספה. שימו לב: בגלל עיוות מרושע במיוחד של שוק ההון הישראלי, קרנות נאמנות מחקות, בניגוד לקרנות נאמנות רגילות, אין פטורות מעמלת קנייה ומכירה. יחד עם זאת, ניתן לרכוש יחידות בקרנות נאמנות בכל סכום, בניגוד למניות ותעודות סל שרכישתן מותנית בפקודה מינימלית.

ברוקר: כדי לסחור בבורסה יש לפעול דרך חבר בורסה (“ברוקר”) – כל אחד מהבנקים ובתי ההשקעות בישראל. בניגוד לארה”ב, בריטניה ומדינות מתוקנות נוספות, במדינת ישראל אין בתי השקעות המאפשרים מסחר בבורסה ללא עמלות. רוב בתי ההשקעות בישראל מתנים פתיחת חשבון במינימום של 50,000 ש”ח ומעלה. הבנקים בישראל ידועים לשמצה בעמלות הקנייה והמכירה הגבוהות שהם גובים על עסקאות בשוק ההון, ובעמלה שערורייתית אף יותר – “דמי שמירה רבעוניים” (מוכר גם בשם ‘דנ”פ’). מה עושים? כמו בכל באזאר מזרח תיכוני, יש להתמקח על גובה העמלות ולנסות לבטל את דמי השמירה.

חשבון פטור ממס: כדי לנצל את הטבות המס למקסימום, מומלץ לשקול פתרונות כמו קופת גמל או קרן השתלמות בניהול אישי IRA, המאפשרת למשקיע לבחור כיצד מושקעים כספי הפנסיה/קרן ההשתלמות שלו ולהנות מפטור מלא או חלקי ממס רווחי הון, כמו גם מעמלות מסחר נמוכות יותר.

שני המרכיבים היסודיים של התיק הזערורי שלנו הם שתי קרנות נאמנות מחקות אשר עוקבות באופן פסיבי אחר שני המדדים הרחבים ביותר בשוק ההון הישראלי  (מניות ואגרות חוב), וככאלה עשויות להוות נכסי ליבה בכל תיק השקעות ישראלי:

קרן נאמנות 1: 60% שוק המניות הישראלי
מגדל MTF ת”א 100 (5113063), דמי ניהול 0.04% בשנה. (**) 

 • הקרן שואפת להשיג תשואה קרובה ככל האפשר לתשואת מדד המניות הגדול בישראל, ת”א 100, המורכב ממניות 100 החברות הגדולות במשק והמהווה חלקו הארי של שוק המניות הישראלי. 
 • קניית יחידות מהקרן בשווי 180 שקלים בחודש. 
 • (**) עדכנית למועד כתיבת הפוסט.

הערה: החברות פסגות, אי.בי.אי, קסם, תכלית והראל מציעות מוצר כמעט זהה (קרן מחקה מדד ת”א 100) בהבדלי עלות מזעריים. הקרן מבית מגדל היא הגדולה מביניהן במונחים של היקף הנכסים המנוהלים.

קרן נאמנות 2: 40% שוק האג”ח הממשלתי הישראלי
קסם KTF ממשלתי כללי ללא מניות (5113428), דמי ניהול 0.03% בשנה. (**) 

 • הקרן שואפת להשיג תשואה דומה ככל האפשר לתשואת מדד “אג”ח ממשלתיות כללי” ומחזיקה בכל 32 אגרות החוב הממשלתיות הצמודות והלא צמודות שהנפיקה ממשלת ישראל. המח”מ הממוצע של אגרות החוב בקרן הוא 5.38 שנים. 
 • קניית יחידות מהקרן בשווי 120 שקלים בחודש. 
 • (**) עדכנית למועד כתיבת הפוסט.

הערה: החברות פסגות, אי.בי.אי ומגדל מציעות מוצר דומה (קרן מחקה מדד אג”ח ממשלתי כללי) בהבדלים מינוריים.

כדי שהתיק הקטנטן הזה יעבוד על תקציב של גרושים, מומלץ:
1. להשתמש בחשבון פטור ממס (IRA) הנושא עמלות מסחר נמוכות ככל האפשר.
2. לשקול שימוש בהוראות קבע לטובת רכישה אוטומטית של יחידות מקרנות הנאמנות המחקות.
3. לוודא שהקרנות צוברות ריבית ודיבידנד למחיר הקרן, ולא מחלקות את התשלומים הללו למשקיע (כדי למנוע אירועי מס יקרים).
4. לאזן את התיק מחדש כשיש צורך.
5. בחרתי כאן הקצאה קלאסית של 60/40 מניות/אג”ח לשם הדגמה בלבד. אפשר לשנות אותה לפי פרופיל הסיכון שלכם.

יש לך את זה ביותר זול?

אם 300 שקל בחודש זה קצת יותר מדי יקר בשבילכם, אל תאמרו נואש.

 • 250 שקל בחודש – בחרו בחלוקה של 50/50 בין אג”ח למניות. הארי מרקוביץ עשה זאת וזכה בפרס נובל לכלכלה. 
 • 200 שקל בחודש – אתם יכולים להיות הרתפקנים מאוד או לחלופין זהירים מאוד. הקצו 100% מהסכום לקרן המנייתית או לקרן האג”ח. 
 • 300 שקל ברבעון – תוכלו לרכוש יחידות בקרנות בתדירות נמוכה יותר ועדיין להרוויח מתהליך המיצוע השקלי. 
 • 300 שקל בשנה – אתם לא מתאמצים מספיק. 

300 שקל בחודש עשוי להישמע לחלקכם בתור סכום זניח, אבל במונחים של ריבית דריבית כדאי מאוד להתחיל להשקיע מוקדם ככל האפשר, גם כשאין הרבה כסף.

בנוסף, זה ירגיל אתכם לחסוך ולהשקיע באופן קבוע, והתיק שלכם יהיה קל מאוד לניהול מפני שהוא כולל בסך הכל 2 קרנות נאמנות (ובעקיפין – 100 מניות ו-32 אגרות חוב).

כמובן שברגע שתהיה לכם החזקה משמעותית בקרנות הליבה, ניתן להתחיל לפזר את ההשקעה גם לקרנות בינלאומיות ולפזר את התיק עוד יותר.

זכרו – טוב להשקיע סכומים קטנים, אבל טוב יותר להשקיע סכומים גדולים. אם תשכילו להגדיל את היקף ההשקעה החודשית לאורך זמן תוכלו ליצור תיק השקעות גדול עוד יותר.

לאט ובזהירות!

אזהרה: כמו תמיד, האמור לעיל נועד למטרות אינפורמטיביות בלבד ואיננו מהווה המלצה לביצוע פעולה כלשהי בניירות ערך ו/או תחליף לייעוץ השקעות מקצועי המותאם לצרכיו ולמטרותיו של המשקיע. הכותבת אינה מחזיקה ברישיון ייעוץ השקעות ועשויה להחזיק בחלק או בכל ניירות הערך הנדונים כאן.אזהרה: אני משקיעה חובבת. אינני בעלת רישיון ייעוץ השקעות או כל רישיון פיננסי אחר. התכנים באתר אינם מהווים ייעוץ מקצועי או המלצה לביצוע פעולה בנייר ערך, ואין לראות בהם תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בצרכיו הייחודיים של כל אדם. כל המסתמך על המידע באתר מבלי להיוועץ באיש מקצוע עושה זאת על דעתו ועל אחריותו בלבד. אלא אם צוין אחרת, אני מחזיקה או עשויה להחזיק בניירות הערך הנדונים בפוסט. גלישתך באתר מהווה הסכמה מפורשת לתנאי השימוש.


רוצים לעזור?
אתם מוזמנים לשתף ולעקוב אחרי בטוויטר או בפייסבוק, או להירשם כדי לקבל את הפוסטים שלי ישירות למייל. בנוסף, תוכלו להשתמש בקישורי השותפים הבאים כדי לקנות באמזון, להוריד ספרי שמע, או להקים אתר אינטרנט משלכם (מדריך מפורט - כאן). תודה על תמיכתכם באתר. 

31 תגובות

 1. תודה רבה,

  את יכולה בבקשה לפרט מעט יותר, אין לי קרן פנסיה או קופת גמל. אני סתם סטודנטתי ענייה, איך אני יכולה לפתוח או להתחיל עם מה שאמרת?

  • תודה, קראתי את הכתבה וכתוב שם שיש מינימום של מאה אלף לקופה בניהול אישי.

 2. העמלות הורגות את כל הרעיון. על קרן מחקה לוקחים עמלת מינימום 18 שקל. זה 10% מהחסכון.

  • ובינתיים נראה לי הדרך האפקטיבית היחידה – לקנות קרן כספית כל חודש ופעם בשנה לקנות קרן מחקה.

 3. בנימין

  אז מאיזה סכום להיכנס למודל של הארי בראון?
  בזהב אי אפשר להשקיע בסכומים קטנים, הלא כן?

 4. קודם כל, כל הכבוד על הבלוג!
  אשמח לדעת איפה ניתן לסחור בארה”ב ובריטניה ללא עמלות?

  • זה נכון שהשוק יותר מפותח, אבל קניית ETF ללא עמלות זה ממש לא “מסחר בבורסה ללא עמלות”.
   בכל אופן, העמלות בבתי ההשקעות בארץ ללא מיקוח הם 0.1%. (100₪ לכל 100 אלף)

 5. ושוב למה קרנות מחקות ולא תעודות סל? סיכון מנפיק?

 6. יש משהו פסול בלהשקיע באיזו תעודה או קרן מחקה או כל מכשיר אחר מבלי להבין את החברות שבהן משקיעים.
  מדובר פה במכשירים שנועדו לתת למשקיע העצלן “ראש שקט” בלי שיתאמץ להבין איפה בדיוק הכסף שלו מושקע – מעין שגר ושכח. אנשים לא מבינים שהשקעה צריכה להיתפס כהזדהות עם פעילות החברה ושאיפה לראות אותה צומחת ומשגשגת.
  יש כל מיני קרנות בחו”ל שעוקבות אחרי עשרות חברות, אבל חלקן חברות סיגריות והימורים. למה שאתן כסף לחברות שפועלות בתחום לא בדיוק מוסרי? לא חוכמה להשקיע באופן עיוור.

 7. היי דורין,
  מה לגבי סכומים קצת יותר גדולים אבל לא בהרבה יותר. למשל סכום התחלתי של 20K ותוספת של 1000 ש”ח בחודש? האם עדיין ההמלצה היא על קרנות מחקות או שאפשר כבר להתחיל אם המודל?
  תודה

 8. היי דורין.
  תודה רבה על המידע.

  אני מנסה לבצע רכישה של שני התיקים שרשומים מעלה (60/40), אבל בשניהם נדרשות עמלות רכישה של 40 ש”ח – אז איך אפשר לרכוש אותן ב-300 ש”ח?
  האם ישנן רכישות ללא עמלות?

  בבקשה עזרה.

  תודה מראש,
  טל.

 9. הי, לא הבנתי. האם בסכום ראשוני של 300 שקלים אני יכול להתחיל לסחור בבורסה?

  • בפסגות בית השקעות.אפשר לפתוח תיק מסחר עצמאי בשוק ההון.בכל סכום.אין סכום מינימום.

 10. בנימין

  אם אני רוצה להשקיע אבל אין לי זמן וידע כדי להתעסק עם זה את יכולה לעזור בזה?

 11. היי דורין,
  אני לחלוטין ירוק בנושא הזה, ואני מנסה להבין טוב יותר את התוכנית שאת מתארת כאן, גם ברמה הטכנית, ויש לי כמה שאלות.
  האם ניתן לבצע את הרכישה של הקרן דרך הבנק בו אני נמצא באופן יעיל או שבשביל עמלות נמוכות יותר רצוי ללכת לחברות שמתמחות בכך?
  נניח ואני הולך מחר לבנק, כיצד אדע או אוכל להעריך (ברור לי שאין פה משוואה מדוייקת. אני מחפש אינטואיציה) האם העמלה גבוהה מדי עבור הסכום שאני מתכוון להשקיע בכל חודש?
  מי בעצם קרן נאמנות? פה אני רואה שחילקת את התיק שלך לשתי קרנות. לאיזה עוד נתיבים אפשר לחלק את התיק?

  תודה מראש,

  אור

 12. שלום סולידית חוץ מהעמלות שרשמת למעלה יש גם עמלת הפצה?? מה זה אומר

 13. אשמח אם תראי ותגיבי כאן
  תכננתי לחסוך כשנתיים כ-50K שקלים להשקיע אותם כהתחלה בבית השקעות ולאחר מכן להזרים לתיק 1000-2000 שקלים בחודש, יש לך המלצות?

 14. איך מוודאים שהקרנות צוברות ריבית ודיבידנד למחיר הקרן, ולא מחלקות את התשלומים הללו למשקיע (כדי למנוע אירועי מס יקרים)? המיכן מופיע המידע הזה? בדקתי באתר מאי”ה, בתשקיפים ובמקומות נוספים ולא הצלחתי למצוא את המידע.

 15. גריגורי

  תודה רבה על מאמר! אז עם מי אפשר להתייעץ על השקעות בדרום?

 16. הי דורין
  לפני שנה לקחתי קורס מסחר יומי בפסגות,
  כשסיימתי את הקורס הבנתי שיש הבדל עצום בין מה שלימדו אותי לבין מה שקורה במציאות.
  בכל מקרה, אני מעוניין להתחיל לסחור באופן מקצועי בשיטת סווינג.
  על מה את יכולה להמליץ לי בשביל שאתחיל בצורה הנכונה ביותר?
  תודה
  דן

  • סולידית שלום,
   קודם כל אני חייב להחמיא לך על הבלוג המדהים הזה.
   רציתי לדעת אם אין לי הון התחלתי של 50000 שח בכדי לפתוח תיק השקעות במה ואיך כדאי לי להשקיע סכום כסף צנוע בכל חודש בכדי שתיווצר לי תשואה נחמדה. אגב אני בן 21.

 17. שאלה, כתבת “כדי לסחור בבורסה יש לפעול דרך חבר בורסה (“ברוקר”) – כל אחד מהבנקים ובתי ההשקעות בישראל. בניגוד לארה”ב, בריטניה ומדינות מתוקנות נוספות, במדינת ישראל אין בתי השקעות המאפשרים מסחר בבורסה ללא עמלות. רוב בתי ההשקעות בישראל מתנים פתיחת חשבון במינימום של 50,000 ש”ח ומעלה”

  אם אני מעוניינת לסחור בבורסה של ארה”ב מפה, מישראל, האם זה עדיין אומר שאני צריכה ברוקר? והאם זה עדיין אומר שאני צריכה לפתוח חשבון בסכום של 50,000 ש”ח?

  תודה

 18. מדוע להשקיע רק בקרנות נאמנות ישראליות ולא בינלאומיות (כמו VT)? בפוסט אחר (“חיסרון הביתיות”) כתבת שלא כדאי להשקיע רק בארץ, מטעמים של ריכוזיות.

  תודה מראש.

 19. הסולידית שלום וברכה, האם יש אפשרות לדבר איתך או מישהו מקצועי בתחום בפלא? כי אין לי מושג בכלום כלום מזה ואני רוצה להשקיע סכום של כ4000 ש”ח חד פעמי בבקשה תשתדלי לענות לי.

 20. מה שאני לא מבין זה למה צריך להשקיע סכופ של 300 בחודש, האם ישנה אפשרות להשקיע סכום של 10k-20k באופן חד פעמי?

  • אפשר בהחלט. הפוסט מדבר על אנשים שסכומים כאלה הם גדולים מדי עבורם.

  • תשאל את עצמך את השאלה הבאה:
   אם הצלחתי להגיע ל-10-20 אלף, האם אני לא מסוגל לחסוך אפילו 300 שקל בחודש?

   אם התשובה היא שאתה מסוגל לחסוך את אותם 300 שקל בחודש אז תשאל את עצמך את השאלה הבאה:
   מה אני אמור לעשות עם החיסכון החודשי של 300 שקל? להרקיב אותו בפק”מ?

 21. לא הבנתי, האם חייבים להשקיע 50K על מנת לפתוח חשבון השקעות, וכל זאת על מנת להשקיע 300 ₪ בחודש?

  אם זה המצב, בוודאי שהוא כלל לא כדאי.

  שאלה נוספת ברשותך, מה יעשה אדם שמוכן להשקיע עד 300 ₪ בחודש, אך מעוניין ליישם את כל המשנה הכתובה שלך ושל ארי בראון, ולהינות מכל היתרונות הגלומים בכך? כולל השקעה בזהב, אגרות חוב, קרנות מחקות, מזומן וכו’? (הדגש בשאלה הוא על המילה “כל”)

  האם זה ניתן?

 22. איפה אפשר להשקיע סכום אפסי, ולקבל ניהול עצמי של תיק ההשקעות?

השאר תגובה