• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

תיווך

לנצח נתהה

משתמש בכיר
דירוג
1,067
נניח שאני רואה דירה ביד 2 ואני מעוניין לבקר בדירה. מאידך אני גם לא מעוניין לשלם למתווך. ההחלטה אם לקנות או לא בכל מקרה לא תהיה תלויה במה שהוא אומר.
האם על הזכות לבקר בדירה אצטרך לשלם את הסכומים המפלצתיים שהם גובים למרות שאני באמת לא מבין באיזה אופן הם תורמים לי?(מכיר את האיזור,וכדי לבחון את איכות הדירה אתייעץ עם בעלי מקצוע בלתי תלויים) יש אפשרות להתמקח על הסכום הזה? למישהו יש ניסיון עם זה? לא ברור לי למה אני צריך לשלם למתווך אם הכל נמצא באינטרנט

1. יש אפשרות להתמקח, במיוחד לפני חתימה על חוזה ולא סתם שבאים לראות.
2. אם תגיע לדירה או לבעל הבית לבד וללא המתווך לא תצטרך לשלם לו דבר.
3. בגדול: לא חתמת לא שילמת.

הבעיה היא שהדירות שאני רואה ביד 2 עוברות דרך המתווך.הטלפון אליו צריך להתקשר כדי להגיע לדירה הוא של המתווך.
עכשיו ,נניח שביקרתי בדירה עם המתווך(כי אין לי שום קשר עם בעל הדירה. פרטיו לא באתר) ואחר כך החלטתי לרכוש את הדירה, אני חייב לשלם למתווך? או שאם לא חתמתי איתו על מסמך אני לא חייב לו כלום?
אני רוצה לדעת אם עצם הקשר הראשוני איתו והליווי שלו אותי לדירה מחייב אותי לשלם לו,גם אם לא באמת נעזרתי בו,והוא רק השיג לי את הביקור בדירה

לפי התיאור הנ"ל אתה לא חייב לו כלום.
מי שחייב לו זה מי שחתום איתו על חוזה.
בסופו של דבר יהיו שלושה צדדים למו"מ וכל אחד מהשלושה יוכל להתפשר (או לא).
אם בסוף תשלם מחיר שאתה מסכים לשלם תמורת הדירה אתה תהיה מרוצה.
כנ"ל שני הצדדים האחרים.
@לנצח נתהה

אין איזושהיא פרקטיקה מקובלת בשוק הזה,שאם הגעתי לדירה דרך מתווך אני חייב לו כסף גם אם עברה תקופה מסוימת מאז שהייתי איתו בקשר?
@Mr. Bigglesworth
לא הבנתי איך יכול להיות שמצד אחד אני לא חייב לו כלום,ומצד שני הוא צלע במשולש המומ? (אם הבנתי נכון מדובר בקונה המוכר ובמתווך)
אני נעזר אך ורק ביד 2 ולא רואה סיבה לשלם למתווך.השאלה איך אני עושה את זה פרקטית וגם חוקית.(בלי ליצור איזושהיא התחייבות אליו בלא יודעין מכוח מה שמקובל בענף)

עכשיו ,נניח שביקרתי בדירה עם המתווך(כי אין לי שום קשר עם בעל הדירה. פרטיו לא באתר) ואחר כך החלטתי לרכוש את הדירה, אני חייב לשלם למתווך? או שאם לא חתמתי איתו על מסמך אני לא חייב לו כלום?
המתווח לא יכניס אותך לדירה ולא ימסור את הכתובת אלא אם תחתום מראש על חוזה איתו
או, שהוא ישכנע את בעל הנכס שהקומיסיון על חשבונו.

2. אם תגיע לדירה או לבעל הבית לבד וללא המתווך לא תצטרך לשלם לו דבר.
למעט אם יש בלעדיות והעמלות על חשבון בעל הנכס.
אם לא, גם הרוכש משלם. בדרך כלל זה חצי/חצי.

המתווח לא יכניס אותך לדירה ולא ימסור את הכתובת אלא אם תחתום מראש על חוזה איתו
או, שהוא ישכנע את בעל הנכס שהקומיסיון על חשבונו.
זה עצוב מאד. כל הפרטים החשובים נמצאים ביד 2

נניח שאני ניגש לדירה לפי הפרטים ביד 2 ,ומדבר עם הבעלים ישירות. אני עדיין חייב למתווך.? נראה לי מגוחך שפרטי הדירה נמצאים באתר,הקנייה שלי לא תלויה במה שהמתווך יגיד ואני עדיין אצטרך לשלם לו עשרות אלפי שקלים

זה לא מגוחך בכלל.
הקונה משלם לו כדי שיפרסם את זה ביד 2. (נשמע טריוויאלי אבל יש מספיק אנשים שמסתבכים בדברים כאלו)
הקונה משלם לו כדי שידבר איתך בטלפון וישכנע אותך לבוא לדירה.
הקונה משלם לו כדי למכור לך את הדירה.
הרבה פעמים הוא גם משלם לו כדי שיחסוך לו חיפוש אחרי עורך דין וכו'.
הוא עושה את זה מכספי המכירה כמובן - שהיו שלך.
איך זה נכתב בחוזה זה פחות קריטי. כמו שציינתי למעלה זה משא ומתן בין שלושת הצדדים (הבנת נכון)

האם זה משתלם? למתווך בטוח. המוכר כנראה גם חושב שלו זה משתלם.
אם זה היה מגוחך לא היה למקצוע ביקוש ואנשים לא היו עובדים עם מתווכים.
@לנצח נתהה

הבנתי
אז עסקת הקנייה כוללת תשלום על הדירה ועל המתווך ,ואני יכול להתמקח על 2 הרכיבים. המוכר ירצה לגלגל את זה עליי,ואני יכול במסגרת המומ לדחות את הדרישה הזו בתקווה שגם המוכר יסכים.
זה הגיוני בעיניי

אני אוסיף שהרבה פעמים המתווך יודע לנהל את המו"מ יותר טוב ממך.
ובפרט אם יש לו אינטרס שהעסקה תתבצע, הוא יכול לשכנע את המוכר להוריד קצת במחיר.
אז רכישה דרך מתווך יכולה לפעמים לחסוך לך כסף, זה מתאזן עם עמלת התיווך.

נושאים דומים

Back
למעלה