• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

מתווך מתחמק מבקשה להציג רשיון תיווך בתוקף

youngpanther

משתמש רגיל
דירוג
494
שלום לכולם,

אני מחפשת לקנות דירה. היום ראיתי מודעה ביד 2 והתקשרתי. הדירה מתיווך (והעובדה שהדירה מתיווך לא מפריעה לי לכשלעצמה). קבעתי עם המתווך סיור בנכס, ובמקביל ביקשתי ממנו לשלוח לי רישיון תיווך בתוקף. זו החלפת ההודעות בינינו:

- אתה יכול בבקשה להעביר לי רשיון תיווך בתוקף? תודה.
- למה?
- מאחר שהתנאים לקבל רישיון תיווך מבטיחים מידה מסוימת של טוהר מידות. אם אתה לא רוצה להעביר מסמכים מהסוג הזה בווטסאפ, אתה יכול להראות את כשאגיע לדירה. תודה!
- אני בעל רשיון תיווך כבר 22 שנים
- מצוין. תוכל להראות לי את הרישיון העדכני כשאגיע לראות את הדירה?
- הוא הפסיק לענות לי פה -

זו פעם ראשונה שאני רוכשת נכס. ההתנהגות שלו נראתה לי מוזרה. האם היא חריגה? נניח שאין לו רישיון תיווך, איזה סכנות יש בזה? האם זה תחום פרוץ לחלוטין עם מלא חאפרים?

תודה.

ההתנהגות שלו נראתה לי מוזרה
אני לא יודע אם זה קטע מהשיחה או כל השיחה
אבל רק לפי הציטוט זה נשמע כאילו את נציגת הרגולציה
אולי הרגיש מאויים בצורה כלשהי

בכל מקרה, אני מציע דבר כזה, למרות שנסיוני מסתכם בשכירויות
בכל פעם שתסגרי את העיסקה ויבוא המתווך לבקש את חלקו, אז תבקשי את רשיונו, תתני את התשלום בזה

מה אכפת לך?
מתווך ללא רישיון זה טוב. את יכולה לקנות את הדירה בלעדיו...

• אהבתי
Reactions: Roi
זה מאוד מעצבן לשלם על תיווך אבל לצערי זה הרבה פעמים הדרך היחידה לרכוש נכס במחיר אטרקטיבי.
אני לא יודע אם כדאי להיכנס לסוגיה של הרישיון, כי מה שאמור לעניין אותך זה טיב הנכס ותנאי העסקה ולא המתווך.
אני הרבה פעמים אומר למתווך שאם הוא רוצה לקבל עמלה אז שיוריד מהמוכר עוד 15 א' 30 א'
או שאני סוגר איתו שאם הוא מגיע למחיר X אני אתן לו את מה שמגיע לו. וכמובן מתמקח איתו על העמלה

החשש שלי ממתווך ללא רשיון הוא הונאה כלשהי. לא יודעת איזו. אין לי נסיון ברכישת נכסים.

פחד מוגזם?

החשש שלי ממתווך ללא רשיון הוא הונאה כלשהי. לא יודעת איזו. אין לי נסיון ברכישת נכסים.

פחד מוגזם?
לדעתי כן, כי בכל מקרה המתווך מקבל תשלום רק בחתימת החוזה מול המוכר לאחר שנסגרו כל הפרטים והעו"ד שלך בדק
את הנכס וכל פרטי העסקה לעומק. בסופו של יום העסקה היא מול המוכר ולא מול המתווך. מה שכן חשוב זה לקחת עו"ד מיומן ומקצועי
שידא להגן עלייך וידע לבדוק את הנכס לעומק.

פחד מוגזם?
זה לא פחד מוגזם, אבל, את לא צריכה לבקש לראות רשיון תיווך מראש, מתווך אמיתי תמיד יחתים אותך על טופס שמסכם את התנאים לחוזה איתו לפני שאת רואה את הנכס, על הטופס צריך להיות השם שלו ורשיון תיווך, בלי זה אין הסכם ואין תשלום דמי תיווך, אז את רק יכולה להרוויח מזה אם הוא לא מתווך אמיתי.

נערך לאחרונה ב:
פחד מוגזם?
ממש לא. הונאות בתחום הנדל"ן מתרחשות מידי פעם...

בשביל למנוע דברים כאלה, אם את קונה נכס, את חייבת עורך דין רציני שיודע מה הוא עשה... אם יש לך אחד כזה, אין לך מה לדאוג.

אגב, סחטן סחטן!

להשקעה או למגורים?

רוב הסיכויים שנפלת עליו מהשמיים עם הבקשה הזאת. הייתי יורד מזה.
טוהר מידות או לא, המתווך הזה לא עובד בשבילך, אז מבחינתך הוא המוכר - וכל מילה שלו צריך להניח שהיא שקר בכל מקרה עד שיוכח אחרת.
עו״ד טוב - חשוב מאד.
בנוסף חשוב לראות הרבה מאד דירות כדי ללמוד לראות את הטוב והרע בכל אחת מהן.
המון סבלנות, כל דבר לוקח חודשים, לקנות דירה מתאימה יכול לקחת שנים.
מה שכן יכול לעזור לך זה מתווך שעובד בשבילך, הוא עדיין עם אינטרס למכור, אבל הוא יכול לייעל את התהליך.

לא נכון.
גם אם נחתם זכרון דברים (לפני שמישהו בדק משהו).

לא מדויק. אכן זכרון דברים יכול להיות מסמך משפטי מחייב. ופעם זה היה נפוץ מאוד, בעיקר מצד המתווכים שרצו לכבול את הצדדים לעסקה. היום מתווכים מתרחקים (או לפחות אמורים להתרחק) מזה כמו מאש, מהסיבה הפשוטה שאם הם אלה שיחתימו את הצדדים על זכרון דברים או "יעזרו" להם לחתום על זכרון דברים או יתנו איזשהו ייעוץ או סיוע בעלי אופי משפטי - הם לא יהיו זכאים לדמי תיווך. ולא מכיר עו"ד שמתעסקים בזכרון דברים. הם ישר מתחילים מטיוטת חוזה מכירה (ובדיקות של הנכס/עסקה).

זכרון דברים זה חוזה לכל דבר ועניין.
נכון, רק שאנשים ממהרים לחתום עליו לפני כל בדיקה תכנונית/הנדסית.
ויש מתווכים שאפילו מכשילים לקוחות בזה שנותנים להם להגיש "טופס הצעה" לדירה (קרה לי פעם).

היום מתווכים מתרחקים (או לפחות אמורים להתרחק) מזה כמו מאש, מהסיבה הפשוטה שאם הם אלה שיחתימו את הצדדים על זכרון דברים או "יעזרו" להם לחתום על זכרון דברים - הם לא יהיו זכאים לדמי תיווך
אני מכיר שהם אפילו מציינים בחוזה שאסור לך לעשות מו"מ ישירות מול המוכר, ובטח שלא לחתום על כלום בלי שהם בתוך זה.
רובם גם באים ל"חתימה" אצל העו"ד.
רובם גם מספקים את העו"ד לצדדים (כדי שיעלים עין בצורה כזו או אחרת ממשהו).

טלח

• אהבתי
Reactions: d4c
אני מכיר שהם אפילו מציינים בחוזה שאסור לך לעשות מו"מ ישירות מול המוכר, ובטח שלא לחתום על כלום בלי שהם בתוך זה.
התייחסתי לעניין של זכרון דברים או כל מסמך משפטי מחייב אחר, שיכול לקשור בין הקונה למוכר. כי רק חתימה על אחד כזה מאפשרת למתווך לקבל דמי תיווך. כל השאר פחות קריטי. אתה כמובן לא חייב לקבל את המחיר המוצע. תתמקח.

רובם גם מספקים את העו"ד לצדדים (כדי שיעלים עין בצורה כזו או אחרת ממשהו)
אתה לא חייב לקחת את עוה"ד שמציע המתווך.

כי רק חתימה על אחד כזה מאפשרת למתווך לקבל דמי תיווך
במידה והוא רשום כמתווך בפועל, אחרת לדעתי הוא לא זכאי לדמי תיווך.

• אהבתי
Reactions: YPV

נושאים דומים

Back
למעלה