• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

פנסיה משלימה מול קופת גמל - דאגה מהמאזן האקטוארי

Thanos

משתמש רשום
דירוג
0
בימים אלה אני מתלבט היכן להפקיד את הכסף שעובר את תקרת קרן הפנסיה - האם להפקיד בקרן פנסיה משלימה או בקופת גמל.
בהנחה שדמי הניהול זהים, ואני רוצה להשקיע את הכסף במסלול מנייתי (ולכן מתבטל היתרון של מגוון המסלולים השונים בקופת גמל), אני לא רואה יתרון בקופת גמל על קרן פנסיה משלימה פרט מהמאזן האקטוארי (בניגוד למשלימה שיש שם את היתרון לאפשרות לביצוע ביטוח אכ"ע במחיר מוזל).

האם באמת צריך לדאוג כל כך מנושא המאזן וקופת גמל עדיפה בגללו? מה קרה עם המאזן בשנים האחרונות (האם יש מקום שמרכז את הנתונים לכל חברה)? האם יש צפי מה יהיה איתו בשנים הבאות?

אשמח לעזרה בהתלבטות בין המוצרים

בהנחה שדמי הניהול זהים, ואני רוצה להשקיע את הכסף במסלול מנייתי (ולכן מתבטל היתרון של מגוון המסלולים השונים בקופת גמל)
איך אתה מגדיר "מסלול מנייתי"?
אני לא נתקלתי בהרבה מסלולים מנייתיים בפנסיה (ובמיוחד במשלימה), שמתאימים לאסטרטגיית ההשקעה שאני מעוניין בה.
מבחינתי הייתרון הגדול של גמל זה לא מגוון המסלולים אלא היכולת לנהל את הכספים בעצמי בIRA.
בניגוד למשלימה שיש שם את היתרון לאפשרות לביצוע ביטוח אכ"ע במחיר מוזל)
אתה מודע לזה שאתה יכול לבטח בפנסיה מקיפה משכורת של עד כ31,000 ש"ח?
עכשיו נשאלת השאלה, אם השכר שלך באמת גבוהה מ31 אש"ח, האם במקרה אכ"ע תוכל לסתדר עם ביטוח על 31 אש"ח בלבד או שאתה תלוי בשכר שמעבר לזה ומעוניין לבטח גם אותו?
וגם אם אתה מחליט שלבטח 31 אש"ח לא מספיק לך ואתה רוצה לבטח את כל השכר שלך, בדקת מה העלות של ביטוח חיצוני כזה? ההפרש לדעתי לא כלכך גדול כמו שאתה חושב...
האם באמת צריך לדאוג כל כך מנושא המאזן וקופת גמל עדיפה בגללו?
לדעתי לא.
באופן עקרוני השאיפה של כולם שהמאזן האקטוארי יהיה בממוצע 0%. לפעמים קצת מעל לפעמים קצת מתחת.

נקודה נוספת שצריך לשקול - כיום אי אפשר לקבל קצבה מקופות גמל, צריך להעביר לקרן פנסיה כדי לקבל קצבה.
לא ברור שזה יהיה המצב כשתגיע לפרישה - יש מהלך לקידום אנונה מקופת גמל כבר כמה שנים (שכבר כמה שנים תקוע) - אבל זה המצב כיום.
בהנחה שדמי הניהול זהים
שים לב שבחלק מהקרנות המקיפות, הפרשות עודפות עוברות אוטומטית לקרנות כלליות עם אותם דמי ניהול.

נקודה נוספת שצריך לשקול - כיום אי אפשר לקבל קצבה מקופות גמל, צריך להעביר לקרן פנסיה כדי לקבל קצבה.
זאת לא סיבה להפריש היום לפנסיה.
תוכל לנייד בעתיד כשתרצה למשוך קצבה.

שים לב שבחלק מהקרנות המקיפות, הפרשות עודפות עוברות אוטומטית לקרנות כלליות עם אותם דמי ניהול.
זה לא אומר שדמי הניהול יהיו זולים ממה שאפשר להשיג בגמל...

זה לא אומר שדמי הניהול יהיו זולים ממה שאפשר להשיג בגמל...
נכון, אבל זה אומר שלא צריך להתקשר לקרן הפנסיה הכללית ולשאול מה דמי הניהול שתקבל אם תפקיד ישירות אליהם, אלא לוודא את זה בתקנון ולהשוות מול מה שתקבל בפרטי.
אישית אני יצרתי קשר עם אחת מקרנות הפנסיה כששקלתי מעבר, וכשאמרתי שחלק עודף עובר לקרן הכללית, הם אמרו לי שעל זה אשלם יותר. אבל אחרי שראיתי את התקנון, עברתי, ואכן אני מקבל את דמי הניהול המקוריים של הקרן המקיפה.

נכון, אבל זה אומר שלא צריך להתקשר לקרן הפנסיה הכללית ולשאול מה דמי הניהול שתקבל אם תפקיד ישירות אליהם, אלא לוודא את זה בתקנון ולהשוות מול מה שתקבל בפרטי.
אישית אני יצרתי קשר עם אחת מקרנות הפנסיה כששקלתי מעבר, וכשאמרתי שחלק עודף עובר לקרן הכללית, הם אמרו לי שעל זה אשלם יותר. אבל אחרי שראיתי את התקנון, עברתי, ואכן אני מקבל את דמי הניהול המקוריים של הקרן המקיפה.
כשלי זלג כסף מהמקיפה למשלימה, במשלימה גבו ממני משמעותית יותר דמי ניהול במשלימה.
אבל זה היה לפני כמה שנים, יכול להיות שבינתיים התקנונים השתנו.

בכל מקרה, פות"ש טוען שבירר מחירים והוא משלם אותו דבר על גמל ופנסיה, ככה שתת הדיון הזה מיותר.

איך אתה מגדיר "מסלול מנייתי"?
אני לא נתקלתי בהרבה מסלולים מנייתיים בפנסיה (ובמיוחד במשלימה), שמתאימים לאסטרטגיית ההשקעה שאני מעוניין בה.
מבחינתי הייתרון הגדול של גמל זה לא מגוון המסלולים אלא היכולת לנהל את הכספים בעצמי בIRA.
נכון לעכשיו, אני לא מרגיש בעל מספיק ידע והבנה כדי לקחת IRA ופשוט לבחור איזה מדד או שניים. אני צריך להעמיק יותר בנושא ולבדוק את ההבדלים בין המסלולים המוצעים בקרן הפנסיה (ברור לי שזה לא מסובך מדי, אבל רק התחלתי להיכנס לכל העניינים הפנסיוניים אז אני רוצה להעמיק את ידיעותיי).

אתה מודע לזה שאתה יכול לבטח בפנסיה מקיפה משכורת של עד כ31,000 ש"ח?
עכשיו נשאלת השאלה, אם השכר שלך באמת גבוהה מ31 אש"ח, האם במקרה אכ"ע תוכל לסתדר עם ביטוח על 31 אש"ח בלבד או שאתה תלוי בשכר שמעבר לזה ומעוניין לבטח גם אותו?
וגם אם אתה מחליט שלבטח 31 אש"ח לא מספיק לך ואתה רוצה לבטח את כל השכר שלך, בדקת מה העלות של ביטוח חיצוני כזה? ההפרש לדעתי לא כלכך גדול כמו שאתה חושב...
השכר שלי הוא 30,000 ובקרוב יהיה קצת יותר. אני מכיר את השיטה של הפרשת התגמולים לקרן פנסיה והפיצויים לקופת גמל (ניתן להפריש את הפיצויים גם למשלימה?) ובכך לקבל אכ"ע על מלוא השכר, אבל מקריאה הבנתי שכרגע החוקים בנושא לא ברורים ובנוסף תהיה לי בעיה לנייד את הפיצויים בלבד, אם ארצה.

כשלי זלג כסף מהמקיפה למשלימה, במשלימה גבו ממני משמעותית יותר דמי ניהול במשלימה.
אבל זה היה לפני כמה שנים, יכול להיות שבינתיים התקנונים השתנו.

בכל מקרה, פות"ש טוען שבירר מחירים והוא משלם אותו דבר על גמל ופנסיה, ככה שתת הדיון הזה מיותר.
האמת שלצורך הדיון, דמי הניהול לא באמת זהים - ואז באמת יש פה שאלה אחרת:
אני בקרן פנסיה מקבל 0.17% מהצבירה (אבל 1.7% מהפקדה), כאשר בקופת גמל IRA/מחקה מדד אני יכול לקבל 0.3-0.5 מהצבירה.
בהנחה שבמשלימה אני מקבל אותם תנאים כמו המקיפה, האם קופת הגמל, עם הפרש משמעותי בדמי ניהול מהפקדה, עדיפים לדעתכם?
(זאת אומרת שברגע שהורדנו את עניין המאזן, ההבדלים בעצם הופכים להיות הדמי ניהול והמסלול).

נכון לעכשיו, אני לא מרגיש בעל מספיק ידע והבנה כדי לקחת IRA ופשוט לבחור איזה מדד או שניים. אני צריך להעמיק יותר בנושא ולבדוק את ההבדלים בין המסלולים המוצעים בקרן הפנסיה (ברור לי שזה לא מסובך מדי, אבל רק התחלתי להיכנס לכל העניינים הפנסיוניים אז אני רוצה להעמיק את ידיעותיי).
לבחור מדד שאתה רוצה לקנות בIRA נראה לי פחות מסובך מאשר להבין את ההבדל בין המסלולים שיש בקרנות הפנסיה :)
ניתן להפריש את הפיצויים גם למשלימה?
תאורטית אולי כן, אבל לא ברור לי מה זה נותן.
להבנתי במשלימה עלות הביטוח היא כמו במקיפה, אז זה לא באמת עוזר לך.
אבל מקריאה הבנתי שכרגע החוקים בנושא לא ברורים ובנוסף תהיה לי בעיה לנייד את הפיצויים בלבד, אם ארצה.
לא מכיר בעיה כזאת.
תיהיה לך בעיה לנייד את הפיצויים בלבד אם הפקדת אותם בייחד, אבל אם אתה מפקיד בנפרד אין בעיה לנייד.

האמת שלצורך הדיון, דמי הניהול לא באמת זהים - ואז באמת יש פה שאלה אחרת:
אני בקרן פנסיה מקבל 0.17% מהצבירה (אבל 1.7% מהפקדה), כאשר בקופת גמל IRA/מחקה מדד אני יכול לקבל 0.3-0.5 מהצבירה.
ב IRA אתה יכול יחסית בקלות לקבל 0.2% מהצבירה, בלי עמלה מהפקדה. ובהמשך עם תיק גדול יותר אפשר גם לרדת למתחת ל0.1% מהצבירה.

בכל מקרה 1.7/0.17 בפנסיה נשמע לי גבוהה יחסית. במיוחד עם משכורת כמו שלך.

לבחור מדד שאתה רוצה לקנות בIRA נראה לי פחות מסובך מאשר להבין את ההבדל בין המסלולים שיש בקרנות הפנסיה :)

תאורטית אולי כן, אבל לא ברור לי מה זה נותן.
להבנתי במשלימה עלות הביטוח היא כמו במקיפה, אז זה לא באמת עוזר לך.

לא מכיר בעיה כזאת.
תיהיה לך בעיה לנייד את הפיצויים בלבד אם הפקדת אותם בייחד, אבל אם אתה מפקיד בנפרד אין בעיה לנייד.

ב IRA אתה יכול יחסית בקלות לקבל 0.2% מהצבירה, בלי עמלה מהפקדה. ובהמשך עם תיק גדול יותר אפשר גם לרדת למתחת ל0.1% מהצבירה.

בכל מקרה 1.7/0.17 בפנסיה נשמע לי גבוהה יחסית. במיוחד עם משכורת כמו שלך.

כרגע אני לא מעוניין בהתעסקות הנלווית ל-IRA, אז אני מדבר על קופת גמל מחקה מדד.
אם אני מפריש את התגמולים בלבד לקרן פנסיה ומבטח את האכ"ע על מלוא השכר - אז זה זהה לביטוח במשלימה במקרה זה (ולכן יוצא מהדיון).
עם הקבוצת רכישה אפשר להגיע לקופת גמל מחקה מדד ב-0.3 - 0.35 מהצבירה. נניח הצלחתי להוריד את הקרן פנסיה קצת בדמי ניהול.
האם לעניות דעתך, ההפרש בדמי ניהול שווה עבור קבלת השקעה במסלול מחקה מדד לעומת מסלולי ההשקעה בקרנות הפנסיה המשלימות?

ההפרש בדמי ניהול שווה עבור קבלת השקעה במסלול מחקה מדד לעומת מסלולי ההשקעה בקרנות הפנסיה המשלימות?
ראשית, יש בפורום רבים שמעדיפים לשלם יותר על מסלול פאסיבי מאשר פחות על מסלול אקטיבי (אני לא ביניהם). אבל נניח את זה רגע בצד-
אתה מנסה להשוות בין מנגנונים שונים של דמי ניהול (צבירה בלבד מול צבירה+הפקדות) אבל לעשות את זה "באוויר" לא יעבוד.
דמי הניהול בפועל בקרן הפנסיה נגזרים מהיחס בין הצבירה לבין ההפקדות (לדוגמה, אם יש לך 10M בצבירה ואתה מפקיד כל חודש 1K, אז דמי הניהול החודשיים שלך הם בערך 0.17%. אם יש לך 10K בצבירה ואתה מפקיד כל חודש 10K, אז דמי הניהול שלך בפועל קרובים ל-1.7% בהתחלה, ויקח זמן עד שירדו). אתה יכול לחשב בפועל, בהינתן הצבירה שלך וההפרדות החודשיות שלך, כמה יצא לך לשלם בדמי ניהול ב-X שנים הקרובות בפנסיה מול בגמל, ואז יהיה לך קל יותר לקבל החלטה.

גם אני ביררתי מחירים, ואז גיליתי שמה שאומרים לי בטלפון זה לא מה שכתוב בתקנון! בשביל זה העליתי את הנושא.

אני חושב שיהיה לו קשה לקבל את זה אם הוא לא מעביר את כל הפנסיה שלו לשם אלא רק את ההפקדות שמעל לתקרה.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
S ביטוח מנהלים מ-2012 מול פנסיה משלימה מול ק. גמל פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
W קרן פנסיה משלימה מול ביטוח מנהלים עם דמי ניהול נמוכים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
B קרן השתלמות - IRA בדמי ניהול של 0.35% או עוקב S&P ב-0.18% + קופת גמל מול פנסיה משלימה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
deussex איך לבצע סימולציה נכונה של ביטוח מנהלים מול קרן פנסיה משלימה ? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
deussex ביטוח מנהלים עם מקדם מובטח מול הצעה אטרקטיבית לקרן פנסיה משלימה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 53
M מעבר לקרן פנסיה משלימה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
ב קרן פנסיה משלימה כאלטרנטיבה לקופת גמל בניהול אישי פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
S מעסיק משלם על ביטוח אובדן כושר עבודה - שאלה לגבי הפקדה לקרן פנסיה משלימה או קופת גמל פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
S האם יש כאן אנשים שמפקידים לקופת גמל ולא לקרן פנסיה משלימה? אם כן - אשמח לשמוע למה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 69
AbuNafha פנסיה מקיפה VS פנסיה משלימה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 14
deussex וותק קרן פנסיה משלימה - בעקבות העברת ביטוח מנהלים לקרן פנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
ה משיכת כספים מקרן פנסיה כללית (משלימה) צרכנות פיננסית 12
ב העברת פנסיה משלימה לקופת גמל IRA ללא רכיב פיצויים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
T קרן פנסיה משלימה ללא כיסוי ודמי ניהול - לעומת גמל פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
R קרן פנסיה משלימה או קופת גמל ופיצול תגמולים פיצויים - שכר 45k פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
deussex העברת ביטוח מנהלים S&P500 לקרן פנסיה משלימה S&P500 פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
Jtm משיכת פנסיה משלימה (חסכון לטווח בינוני) פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
Z כיצד מחושבים דמי ניהול של קרן פנסיה משלימה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
C ניוד ביטוח מנהלים לקרן פנסיה משלימה ללא תקופת אכשרה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
deussex פלונטר עם א.כ.ע מהעבודה, בעקבות מעבר של ביטוח מנהלים לקרן פנסיה משלימה, ממגדל למיטב דש פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 16
ד דמי ניהול קרן פנסיה משלימה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 12
א קרן פנסיה משלימה או ביטוח מנהלים ? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
B פנסיה משלימה - עוקב סנופי פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 24
unrealx פנסיה משלימה - מסלול השקעה צרכנות פיננסית 0
R קרן פנסיה משלימה במסלול מנייתי וביטוח שאירים בלבד צרכנות פיננסית 0
Y אז מה עושים עם פנסיה משלימה? צרכנות פיננסית 6
ה פנסיה משלימה צרכנות פיננסית 1
ד פנסיה משלימה או ביטוח מנהלים? צרכנות פיננסית 12
א מעבר מביטוח מנהלים לקרן פנסיה כללית (משלימה) צרכנות פיננסית 1
ב האם קיימת קרן פנסיה משלימה/כללית עם מסלול מניות פאסיבי? צרכנות פיננסית 1
M קרן פנסיה משלימה או קופת גמל צרכנות פיננסית 0
S פנסיה משלימה או קופת גמל? צרכנות פיננסית 1
תפוזינה קרן פנסיה משלימה צרכנות פיננסית 7
A קרן פנסיה משלימה צרכנות פיננסית 6
גל מ שאלה לגבי פנסיה משלימה. צרכנות פיננסית 3
I ניוד פנסיה משלימה לקופת גמל עצמאית צרכנות פיננסית 15
B ניוד פנסיה משלימה לקופת גמל צרכנות פיננסית 4
י קרן פנסיה משלימה vs.‎ קופת גמל צרכנות פיננסית 4
M תושבות מס ופתיחת קרן פנסיה והשתלמות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
Michel ביצוע מהלך משמעותי של הפקדה עצמאית בקרן פנסיה מקיפה. פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
ש איך עושים סדר בכל הבלגן של חסכונות/פנסיה/השתלמות וכו'? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
U צפייה בשוטף חלק הפיצויים בקרן פנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
H טריק? העברת כל הפנסיה לקופ"ג, ואז פתיחת קרן פנסיה חדשה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
L תושבי חוץ, פנסיה, IRA ופטור ממס פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 17
T ניוד פנסיה ועמלות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
O משיכת פנסיה מחו"ל לקופה בארץ פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 15
B תשואות של מסלול פנסיה לפי חודש (מחקה מדד s&p 500) פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
M משיכת כספי פנסיה בעקבות נכות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 7
עידו ג פתיחת קרן פנסיה/גמל - דגשים והמלצות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
A שיקולים ותהיות בבחירת קרן פנסיה וגמל\השתלמות לאחר סקר שוק ולימוד עצמי פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 14

נושאים דומים

Back
למעלה