• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

פנסיה מקיפה VS פנסיה משלימה

AbuNafha

משתמש רגיל
דירוג
81
אני עצמאי וצריך לפתוח קרן פנסיה.
מבחינת מסלולים, אני כרגע מעדיף פנסיה משלימה, כי היא יכולה להיות צמודה כמעט ב-100% ל-S&P, ופנסיה מקיפה לא כי יש בה את מרכיב התשואה המובטחת.
האם כעצמאי יש לי בכלל אפשרות להפקיד רק לפנסיה משלימה, בלי שאני מפקיד למקיפה בכלל, גם אם אני מפקיד סכום הנמוך מהתקרה?
אם יש לי אפשרות כזו, אז בעצם פרט לויתור על מרכיב התשואה המובטחת, מה החסרונות במשלימה?
אם הבנתי נכון, בפרישה אני אמור לקבל מקדם טוב יותר על מקיפה מאשר על משלימה. השאלה היא האם זה נכון, ואם כן - האם אני לא יכול פשוט לעבור ממשלימה למקיפה חודש לפני הפרישה (או שנה לפני הפרישה, או 5 שנים לפני הפרישה), ולקבל בפרישה את כל ההטבות והתנאים של מקיפה?

למיטב ידיעתי
-ניתן להפקיד רק למשלימה(לא בטוח שזה הצעד הנכון)
- המקדם לא קשור אם אתה נמצא במקיפה או משלימה - יש לך סימוכין למה שאתה אומר?

- המקדם לא קשור אם אתה נמצא במקיפה או משלימה - יש לך סימוכין למה שאתה אומר?
ממה שאני מכיר (ומתקנון הפנסיה של מנורה, לדוגמה) הוא כן תלוי.
לדוגמא, לגבר שנולד בשנת 1970 ופורש בגיל 67 יש מקדם של 190.66 במקיפה ו198.82 בכללית.
לדעתי המקדמים בקרן המקיפה יותר טובים בגלל שיש להם הבטחת תשואה על חלק (60%?) מהכספים במסלול למקבלי קצבה, לעומת 0% תשואה מובטחת בקרן הכללית.

האם כעצמאי יש לי בכלל אפשרות להפקיד רק לפנסיה משלימה, בלי שאני מפקיד למקיפה בכלל, גם אם אני מפקיד סכום הנמוך מהתקרה?
כן

אם הבנתי נכון, בפרישה אני אמור לקבל מקדם טוב יותר על מקיפה מאשר על משלימה. השאלה היא האם זה נכון, ואם כן - האם אני לא יכול פשוט לעבור ממשלימה למקיפה חודש לפני הפרישה (או שנה לפני הפרישה, או 5 שנים לפני הפרישה), ולקבל בפרישה את כל ההטבות והתנאים של מקיפה?
בהנחה שהסכומים שנצברו במשלימה הם מתחת לתקרות במקיפה אז אין בעיה לנייד את הכספים שנצברו אל קרן הפנסיה המקיפה ולקבל ממנה קצבה. את הפעולה אפשר לעשות גם כמה שנים לפני הפרישה ולנצל את ההבטחת התשואה בגיל מבוגר.

בהנחה שהסכומים שנצברו במשלימה הם מתחת לתקרות במקיפה אז אין בעיה לנייד את הכספים שנצברו אל קרן הפנסיה המקיפה ולקבל ממנה קצבה. את הפעולה אפשר לעשות גם כמה שנים לפני הפרישה ולנצל את ההבטחת התשואה בגיל מבוגר.
@נדב תוכל להרחיב למה יש הבדל במקדם שניתן בין פנסיה מקיפה למשלימה? תודה

@נדב תוכל להרחיב למה יש הבדל במקדם שניתן בין פנסיה מקיפה למשלימה? תודה
המקדם הוא פונקציה של הריבית התחשיבית, במקיפה בזכות ההבטחת תשואה הריבית התעריפית יותר גבוהה ולכן המקדם נמוך יותר.

(לא בטוח שזה הצעד הנכון)
למה, בגלל הבטחת התשואה? פרט לכך, ישנן סיבות נוספות?

את הפעולה אפשר לעשות גם כמה שנים לפני הפרישה ולנצל את ההבטחת התשואה בגיל מבוגר.
מבחינת המסלול אני מעדיף את המשלימה, אבל מבחינת המקדם אני מעדיף את המקיפה. האם אני יכול "להנות מכל העולמות" בכך שעד גיל 66 אהיה רק במשלימה, ואז בגיל 66 לנייד הכל למקיפה, ובגיל 67 לפרוש עם התנאים של המקיפה (בעצם עם מקדם של מקיפה)?
ואם זה אפשרי אבל לא בגיל 66, אז באיזה גיל כן? (בהנחה שגיל פרישה הוא 67).

מבחינת המסלול אני מעדיף את המשלימה, אבל מבחינת המקדם אני מעדיף את המקיפה. האם אני יכול "להנות מכל העולמות" בכך שעד גיל 66 אהיה רק במשלימה, ואז בגיל 66 לנייד הכל למקיפה, ובגיל 67 לפרוש עם התנאים של המקיפה (בעצם עם מקדם של מקיפה)?
כן, אין בעיה לנייד. בתנאי שסך הכספים מתחת לתקרה.
אין מניעה עקרונית לנייד בכל גיל, ויום אחרי הניוד להתחיל למשוך קצבה.
אין גם חובה עקרונית להתחיל למשוך קצבה דוקא ביום ההולדת של גיל 67. עד כמה שאני זוכר, אפשר בכל גיל מעל 60 (כאשר הגיל ישפיע מן הסתם על המקדם).

ואם זה אפשרי אבל לא בגיל 66, אז באיזה גיל כן? (בהנחה שגיל פרישה הוא 67).
כפי שכתבו לך, המהלך אפשרי.
אבל לא בטוח שתוכל לפרוש עם התנאים של הפנסיה המקיפה על מלוא החסכון הפנסיוני, כי הניוד כפוף לתקרה (וגם את זה כתבו). כלומר, יכול להיות מצב שהסכום הכולל יהיה גדול מהסכום שהיה נחסך בפנסיה המקיפה, אבל בגלל מגבלת התקרה בניוד, תוכל להעביר סכום נמוך מאשר זה שהיה נחסך בפנסיה המקיפה אם היית מפקיד בה מלכתחילה ולכן הקצבה תפגע.
צריך לשחק קצת עם הנתונים באקסל כדי לראות מתי אתה עלול להפסיד מהמהלך.

אבל לא בטוח שתוכל לפרוש עם התנאים של הפנסיה המקיפה על מלוא החסכון הפנסיוני, כי הניוד כפוף לתקרה (וגם את זה כתבו). כלומר, יכול להיות מצב שהסכום הכולל יהיה גדול מהסכום שהיה נחסך בפנסיה המקיפה, אבל בגלל מגבלת התקרה בניוד, תוכל להעביר סכום נמוך מאשר זה שהיה נחסך בפנסיה המקיפה אם היית מפקיד בה מלכתחילה ולכן הקצבה תפגע.
איך זה הגיוני, בעצם התקרה בניוד נמוכה יותר מסך התקרות בהפקדות השוטפות? ובגלל צבירת התשואה?
כלומר יכול להיות מצב שבו הפקדות שוטפות במשך 30 שנה מצטברות לסך של X ש"ח.
אם הופקדו כולן תמיד לאורך 30 השנה למקיפה - אז הכל בסדר וכל הסכום נמצא במקיפה גם ביום הפרישה. מאחר ואף הפקדה בפני עצמה לא עברה את תקרת ההפקדה.
אבל אם הופקדו כולן תמיד לאורך 30 השנה למשלימה, ואז חודש לפני הפרישה אני מנסה לנייד הכל למקיפה, יכול להיות שאוכל לנייד רק עד תקרה של חצי X ש"ח? ועוד חצי X ש"ח ישארו במשלימה?
(החלוקה לחצי היא סתם לשם הדוגמא, לראות שאני מבין את העקרון).
ובמקרה כזה - על חצי מהסכום הצבור אקבל מקדם Y (של מקיפה) ועל חצי מהסכום הצבור אקבל מקדם Z (של משלימה)?

אם תקרת ההפקדה למקיפה היא 50 אלף בשנה והפקדת את הסכום הזה למשלימה במשך 40 שנה.
אז סך הכל הפקדת 2 מליון. ונניח שיש לך רווחים של עוד 3 מליון.
בניוד תוכל לנייד רק 2 מליון.
אם היית מפקיד מראש למקיפה אז היו שם כל ה 5 מליון של הפקדות+רווחים.

תודה.
אז סך הכל הפקדת 2 מליון. ונניח שיש לך רווחים של עוד 3 מליון.
בניוד תוכל לנייד רק 2 מליון.
וכאשר אני יוצא לפנסיה, אני מקבל קיצבה שמחושבת לפי:
על 2 מיליון לפי מקדם של מקיפה. נניח שמקדם על מקיפה יהיה 195, אז על החלק הזה אקבל קיצבה של 10,256 ש"ח.
על 3 מיליון לפי מקדם של משלימה. נניח שמקדם על משלימה יהיה 205, אז על החלק הזה אקבל קיצבה של 14,634 ש"ח.
כלומר סה"כ קיצבה של 24,890 ש"ח.

נכון?

תודה.

וכאשר אני יוצא לפנסיה, אני מקבל קיצבה שמחושבת לפי:
על 2 מיליון לפי מקדם של מקיפה. נניח שמקדם על מקיפה יהיה 195, אז על החלק הזה אקבל קיצבה של 10,256 ש"ח.
על 3 מיליון לפי מקדם של משלימה. נניח שמקדם על משלימה יהיה 205, אז על החלק הזה אקבל קיצבה של 14,634 ש"ח.
כלומר סה"כ קיצבה של 24,890 ש"ח.

נכון?
כן, אם כי להבנתי הפער בין המוצרים הינו משמעותי גם לאחר הפרישה, כי הבטחת התשואה תחול רק על הפנסיה המקיפה (לא בטוח בזה ואין לי זמן לבדוק).
בכל מקרה, סביר שבנקודה הזו יהיו עוד שינויים רבים עד שאתה תפרוש.

בכל מקרה, סביר שבנקודה הזו יהיו עוד שינויים רבים עד שאתה תפרוש
אין ספק, אני מנסה כרגע לתכנן לפי הנתונים של היום, ברור לי שזה ככל הנראה ישתנה.

עשיתי את האקסל הזה, שאוכל להשוות בין המסלולים.
אשמח להערות, הארות ותיקונים.
(אם מישהו מעוניין להשתמש באקסל - השימוש באקסל על אחריותו בלבד, אולי יש לי שם טעויות).

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
Michel ביצוע מהלך משמעותי של הפקדה עצמאית בקרן פנסיה מקיפה. פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
S פנסיה מקיפה - ביטוח מינימלי על א.כ.ע ? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
S העברת כספי פיצויים לקופת גמל והמשך הפקדות תגמולים לקרן פנסיה מקיפה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
S קרן פנסיה מקיפה - איך עובד מנגנון הבטחת התשואה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
אוהד יהודה דמי ניהול בקרן פנסיה מקיפה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
V מספר הצעות שקיבלתי לקרן פנסיה מקיפה ומשלימה - אשמח לדעתכם לפני שאני בוחר פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 8
Trevor ניוד קופות גמל לקרן פנסיה מקיפה - חישוב תקרה/מקום פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
D דמי ניהול עדיפים לטווח הארוך עבור פנסיה מקיפה ומשלימה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
M קופת גמל ותיקה - ג'וקר שמאפשר לעקוף את תקרת ההפקדה לקרן פנסיה מקיפה ולהצטייד במלא אגח מיועדות ופנסיה פטורה ממס? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 9
tomer111 מסלול עוקב מדד מניות עולמי פאסיבי קרן פנסיה מקיפה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 20
F פנסיה מקיפה או ביטוח מנהלים? מבולבל לגמרי פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 17
א פנסיה מקיפה + כללית במיטב ד"ש - מסלול S&P 500 צרכנות פיננסית 5
D פנסיה מקיפה מיטב דש מסלול s&p500 - חשיפה למדד עודכנה ל 100% [והופחתה שוב ביולי 2021] פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 291
מ קרן פנסיה מקיפה מחקה מדד Sַ&P500 - בשורה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 680
1 הלמן אלדובי | פנסיה מקיפה מחקה מדד צרכנות פיננסית 11
avi90 עלות ביטוח אובדן כושר עבודה בקרן פנסיה מקיפה צרכנות פיננסית 15
נ קרן פנסיה מקיפה- התאמת מסלול לצרכים צרכנות פיננסית 20
ק חלוקה אופטימלית בין פנסיה מקיפה ומשלימה צרכנות פיננסית 3
R ייקור עלויות נכות ושאירים בקרן פנסיה מקיפה צרכנות פיננסית 0
A דמי ניהול vs קרנות מחקות מדדי חו"ל בקרן פנסיה מקיפה צרכנות פיננסית 11
דור דורים [סקר] מיטב דש פנסיה מקיפה מסלול מנייתי פאסיבי חו"ל צרכנות פיננסית 35
D פנסיה מקיפה מיטב דש מסלול פאסיבי ומסלול מניות צרכנות פיננסית 6
י חלוקת הפקדות בין קרן פנסיה מקיפה למשלימה צרכנות פיננסית 7
D מתלבט בין מסלולי פנסיה מקיפה וכללית, גמל והשתלמות‎ צרכנות פיננסית 24
D קרן פנסיה מקיפה + קרן פנסיה כללית שוק ההון 41
itamaratz קרן פנסיה מקיפה למול ביטוח מנהלים (לפני 2103) צרכנות פיננסית 6
ס פנסיה כללית או פנסיה מקיפה? צרכנות פיננסית 16
M תושבות מס ופתיחת קרן פנסיה והשתלמות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
M מעבר לקרן פנסיה משלימה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
ש איך עושים סדר בכל הבלגן של חסכונות/פנסיה/השתלמות וכו'? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
U צפייה בשוטף חלק הפיצויים בקרן פנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
H טריק? העברת כל הפנסיה לקופ"ג, ואז פתיחת קרן פנסיה חדשה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
L תושבי חוץ, פנסיה, IRA ופטור ממס פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 17
T ניוד פנסיה ועמלות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
O משיכת פנסיה מחו"ל לקופה בארץ פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 15
ב קרן פנסיה משלימה כאלטרנטיבה לקופת גמל בניהול אישי פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
B תשואות של מסלול פנסיה לפי חודש (מחקה מדד s&p 500) פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
M משיכת כספי פנסיה בעקבות נכות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 7
עידו ג פתיחת קרן פנסיה/גמל - דגשים והמלצות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
A שיקולים ותהיות בבחירת קרן פנסיה וגמל\השתלמות לאחר סקר שוק ולימוד עצמי פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 14
M תשואות נמוכות במסלול מחקה S&P בקרן פנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
A קרן פנסיה לא פעילה - איך להתנהל כעת? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
I משיכת פנסיה - עניין של מיסוי אוף טופיק 4
א המשך השקעת כספי פנסיה לאחר פרישה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 10
A איך הקרן פנסיה ממוסה בפרישה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 9
א איפה אפשר לקרוא תנאים בסיסים של קופת פנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 8
R שמירת דמי ניהול בקרן פנסיה לאחר עזיבת מקום עבודה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 24
מ מעבר למסלול מניות בקרן פנסיה בגיל 47 פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 34
A ניוד ביטוח מנהלים לקרן פנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
A פנסיה ממבטחים הישנה: פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0

נושאים דומים

Back