• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

חלוקת הפקדות בין קרן פנסיה מקיפה למשלימה

יובל

משתמש רגיל
דירוג
496
אני מנסה לעזור לחבר להבין את ההפקדות הפנסיוניות שלו, ונתקלתי בתופעה חדשה (עבורי):
מפקידים לו בכל חודש אחוז קבוע מההפרשות לקרן פנסיה משלימה, בעוד ההפקדות לקרן המקיפה הן מתחת לתקרה. המשכורת שונה בין החודשים (תורנויות), אבל החלוקה באחוזים קבועה.
הוא שכיר בשירות הציבורי.
זו יצירתיות של מחלקת שכר? יש נסיבות שבהן זה הגיוני?
@נדב @FIYaacov @David

אני ראיתי שסוכנים מנסים לשכנע להפקיד אחוז מסויים לביטוח מנהלים, ובזה אולי יש היגיון (למרות שדי ברור שעיקר ההיגיון הוא לטובת הסוכן).
אבל לפנסיה מקיפה - כל שקל מתחת לתקרה שהופקד לשם זו לדעתי רשלנות פושעת.

היות והביטוחים אמורים להיות זהים
זהו, שבמשלימה שלו אין ביטוחים (כברירת מחדל). וגם דמי הניהול שם גבוהים, אבל זה כבר עניין אחר.
וכמובן שמתלוש המשכורת אי אפשר להבין מה קורה, אלא רק בדיעבד מהדו״חות.

בהייטק זה לא היה קורה. :)

זהו, שבמשלימה שלו אין ביטוחים (כברירת מחדל). וגם דמי הניהול שם גבוהים, אבל זה כבר עניין אחר.
וכמובן שמתלוש המשכורת אי אפשר להבין מה קורה, אלא רק בדיעבד מהדו״חות.

זה לא בהכרח נכון שאין ביטוחים, אני מקווה שזה המצב, ויש ביטוחים בכל שלב. כדי לבדוק באמת אפשר להסתכל בדוחות של שנה שעברה ולראות. לגבי ההפקדות - המעסיקים הגדולים לא מחשבים לבדם את ההפקדות לכל אחת מהקרנות - מקיפה או משלימה. הם מעבירים את הסכום לקרן הפנסיה וכל סכום מעבר לתקרה מועבר למשלימה. היתה שנה שבה היתה לי בעיה והסתבר לי שהקרן עושה משהו בסוף השנה כדי להעביר את הכספים מהמשלימה למקיפה, במקרה ולא הגעת לתקרה שם. שווה להתקשר למוקד לקוחות ולשאול מה קורה ומה המנגנון. שיוך הכספים נעשה כתיקון, כך שגם התשואה עליהם "סודרה" בדיעבד.

אני בכלל לא חושבת שזה חוקי, לעשות כזה דבר.

זה לא בהכרח נכון שאין ביטוחים, אני מקווה שזה המצב, ויש ביטוחים בכל שלב.
במקרה עסקינן לצערי אין. כל הסיפור התחיל ממכתב מהקרן לפיו המסלול הנוכחי במשלימה הוא מסלול ללא כיסוי ביטוחי. בדקנו בדו"חות ואכן אין קצבת שארים/נכות תחת "תשלומים צפויים", וגם אין עלות ביטוח.
כתוב אגב במכתב שהמסלול ללא כיסוי ביטוחי הוא מסלול ברירת המחדל בקרן... משעשע.
מה שלא ברור לי פה זה למה בכלל מפקידים למשלימה כשהמקיפה לא מגיעה לתקרת ההפקדה. יש חודשים שאפילו *סך כל ההפקדה* לשתי הקרנות לא מגיע לתקרת ההפקדה - ועדיין מפקידים אחוז קבוע למשלימה.

היתה שנה שבה היתה לי בעיה והסתבר לי שהקרן עושה משהו בסוף השנה כדי להעביר את הכספים מהמשלימה למקיפה, במקרה ולא הגעת לתקרה שם. שווה להתקשר למוקד לקוחות ולשאול מה קורה ומה המנגנון. שיוך הכספים נעשה כתיקון, כך שגם התשואה עליהם "סודרה" בדיעבד.
עכשיו שהסתכלתי שוב בדו"חות, אני רואה שעשו משהו דומה אצל החבר, רק הפוך - העבירו רטרואקטיבית מהמקיפה למשלימה, באמצע השנה:
בדו"ח של רבעון 2 מופיעים סכומי הפקדות שונים מאלה שהופיעו בדו"ח של רבעון 1 - במקיפה ההפקדות קטנו, וההפרש הופיע במשלימה. הזוי.
אפילו העבירו סכומים ב-2016, ממש רואים איך בדו"ח של רבעון 1 של 2017 "יתרת הכספים בקרן בתחילת השנה" זהה למה שהופיע בדו"ח השנתי של 2016 (הגיוני), ופתאום ברבעון 2 כתובים סכומים אחרים.
בדקנו עכשיו באתר של הקרן, וברשימת ההפקדות של 2016 של המשלימה רואים עוד 10 הפקדות חודשיות שלא מופיעות בדו"ח של 2016 (שם היו הפקדות רק לחודשיים). כולן עם תאריכים של 2016.

מה לכל הרוחות. o_o

אני הולך לבדוק את הדו"חות שלי.

במקרה עסקינן לצערי אין. כל הסיפור התחיל ממכתב מהקרן לפיו המסלול הנוכחי במשלימה הוא מסלול ללא כיסוי ביטוחי. בדקנו בדו"חות ואכן אין קצבת שארים/נכות תחת "תשלומים צפויים", וגם אין עלות ביטוח.
כתוב אגב במכתב שהמסלול ללא כיסוי ביטוחי הוא מסלול ברירת המחדל בקרן... משעשע.
מה שלא ברור לי פה זה למה בכלל מפקידים למשלימה כשהמקיפה לא מגיעה לתקרת ההפקדה. יש חודשים שאפילו *סך כל ההפקדה* לשתי הקרנות לא מגיע לתקרת ההפקדה - ועדיין מפקידים אחוז קבוע למשלימה.

עכשיו שהסתכלתי שוב בדו"חות, אני רואה שעשו משהו דומה אצל החבר, רק הפוך - העבירו רטרואקטיבית מהמקיפה למשלימה, באמצע השנה:
בדו"ח של רבעון 2 מופיעים סכומי הפקדות שונים מאלה שהופיעו בדו"ח של רבעון 1 - במקיפה ההפקדות קטנו, וההפרש הופיע במשלימה. הזוי.
אפילו העבירו סכומים ב-2016, ממש רואים איך בדו"ח של רבעון 1 של 2017 "יתרת הכספים בקרן בתחילת השנה" זהה למה שהופיע בדו"ח השנתי של 2016 (הגיוני), ופתאום ברבעון 2 כתובים סכומים אחרים.
בדקנו עכשיו באתר של הקרן, וברשימת ההפקדות של 2016 של המשלימה רואים עוד 10 הפקדות חודשיות שלא מופיעות בדו"ח של 2016 (שם היו הפקדות רק לחודשיים). כולן עם תאריכים של 2016.

מה לכל הרוחות. o_o

אני הולך לבדוק את הדו"חות שלי.
נראב לי מקרה קלאסי של פנייה למפקחת. תשאל קודם כמובן את החברה, תראה מה התירוץ, קשה לי להאמי שיש להם סיבה שמניחה את הדעת.

אם נכנסת לזה עבורו צריך לבדוק עם מחלקת שכר מה הדיווח שיוצא לחברה ואפשר לקבל מספר דוחות פיזור לנסות להבין. לרוב למשלימה אמור להגיע מה שגולש מעל התקרה ולא בצורה מכוונת. המערכת עושה את זה או במעמד ההפקדה או סוף שנה
אם הוא ביקש להצטרף למשלימה בלבד , אז אין שום סיבה שיגיע כסף למקיפה. אני לוקח את המתפעל/גוף מנהל לכף זכות כי היום הדברים דיי אוטומטים שם. אולי משדרים עבורו את הכסף בצורה לא נכונה
מי שעובר קבוע את התקרות עדיף שכן יעשה לעצמו סדר לאיפה מעבירים את מה שעובר. משלימה/קופת גמל/ביטוח מנהלים.
מי שפעם בה עובר אז יגלוש אז סבבה יצטרך לסך החיסכון או לנייד מפעם לפעם לקופת גמל או משהו אם זה לא נראה לו (הייתה לי משלימה תקופה מסוימת מכסף שעבר תקרה , היתרון שהיה שם שלא היו גובים דמ"נ מהפקדה שזה נחמד , מצבירה הם דאגו לקחת 1.05
(לא ממליץ/מייעץ)

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
חתול לילה חלוקת עיתונים - עקיצה? אוף טופיק 4
Y חלוקת הארץ לשתי מדינות - ישראל ופלסטין פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 28
S חלוקת תיק השקעות - כולל נכס למגורים, מזומן, אג״ח ומשכנתא שוק ההון 4
S חלוקת תקציב בין נדלן ושוק ההון (מניות) נדל"ן 6
R חלוקת דיבידנד באופן לא שווה בין בעלי המניות מיסים 13
Royi מחקה מדד עם חלוקת דיבידנדים ועמלה נמוכה שוק ההון 2
J חלוקת התיק בין איריות לאמריקאיות? שוק ההון 17
L חלוקת מסלולים בקרן השתלמות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
E חלוקת קופונים באג"ח ממשלתי שקלי שוק ההון 3
O הגשת דו״ח שנתי - חלוקת דיבידנד אצל ברוקר זר מיסים 14
A היסטוריית חלוקת דיבידנדים שוק ההון 4
B חלוקת נכסים - איך מחשבים מזומן? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 7
A איפה לבדוק מתי תהיה חלוקת דיבידנדים SSAC שוק ההון 14
ע חלוקת קופת הגמל לרכיבים - תגמולים, פיצויים, קצבתי והוני פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
B חלוקת פלח האג"ח בתיק שוק ההון 8
B האם קיימת קרן פנסיה שרושמת כמו שצריך את חלוקת ההפקדות בין קצבה מזכה ומוכרת? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 50
N איך חלוקת דיבידנד באה לידי ביטוי בקרן סל? פוסטים מאיכות נמוכה 1
אחד_שיודע איך מהוונים ערך של קופת גמל IRA לצורך חלוקת נכסים בפרידה שוק ההון 26
G שאלה בהבנת חלוקת תיק השקעות יחד עם קופות גמל שוק ההון 17
M חלוקת ההשקעה בניירות ערך לפי מיסוי? מיסים 1
hommie אלטשולר שחם - חלוקת נכסים במסלול מנייתי שוק ההון 2
Y חלוקת הפקדה חד פעמית בקרן פנסיה צרכנות פיננסית 11
O חלוקת תיק שוק ההון 2
Nina T האם חלוקת דיבידנד מעל 80% היא מופרכת? שוק ההון 2
אמירב חלוקת ביטוח אובדן כושר עבודה למספר חברות ביטוח צרכנות פיננסית 4
Y האם כדאי למכור אג"ח לפני חלוקת ריבית?אחרי? או שזה לא משנה... שוק ההון 1
A חלוקת דיבידנדים Vanguard במערכת spark שוק ההון 1
ד חלוקת הנכסים עפ"י אסטרטגיית תיק השקעות נבחר פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 2
R חלוקת התיק על כלל נכסיו שוק ההון 23
יבגני_ל מיסוי במקור בארה"ב על חלוקת רווחים של MLP למשקיעים ישראלים מיסים 8
the_newbie חלוקת דיבידנדים של קרן סל אג"ח ישראלית שוק ההון 1
yanosh34 חשבון IRA - האם חלוקת מניות חייבת במס שוק ההון 11
ט חלוקת דיבידנד במניות שוק ההון 8
B תיק השקעות - אופן חישוב חלוקת הנכסים שוק ההון 15
ח בורסה בארה"ב חלוקת דיבידנד בשיעור של מעל 25 אחוז ממחיר המנייה שוק ההון 3
L שאלה: האם חלוקת דיבידנד משפיעה על תשואת המדד (המדד יירד)? שוק ההון 4
R דמי ניהול ומדיניות חלוקת דיבידנד כשיקולים לבחירת תעודת סל / קרן מחקה שוק ההון 11
M שאלה של חדש בתחום (בנושא חלוקת דיבידנד) שוק ההון 1
amidar פער (גדול?) בין מועד חלוקת הדיבידנד למועד הופעת הכסף בתיק שוק ההון 11
R חלוקת הנכסים בעולם והשוק היעיל שוק ההון 37
N דיבידנדים ורכישת מניות יום לפני חלוקת דיבידנדים שוק ההון 9
amidar היסטורית חלוקת דיבידנדים - מניות ישראליות בארץ שוק ההון 61
מ חלוקת קה"ש+קופ"ג IRA שוק ההון 7
שמוליק קיפוד חלוקת כספים פנסיוניים צרכנות פיננסית 20
K גישה לבחירה בין אלטרנטיבות,חלוקת זמן ומשאבים מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 10
ל באיזה שלב משנים את חלוקת התיק (אם בכלל)? שוק ההון 6
V חלוקת הניירות בין החשבון הרגיל הממוסה לבין IRA שוק ההון 13
B חלוקת דיבידנדים ניירות של Vanguard. שוק ההון 9
T האם מס על הפקדות גבוהות לפנסיה של המעסיק אמור להיות מחושב בצורה שנתית או חודשית? מיסים 7
R איך מאזנים קרן השתלמות IRA כשאין הפקדות? שוק ההון 6

נושאים דומים

Back
למעלה