• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

עזרו לי להבין את ״הסתירות״ בדיווחים השונים של לאומי

cit4

משתמש רגיל
דירוג
57
היפותטי לגמרי.

לע' יש 520 מניות AMZN.

כשהוא מסתכל באקפליקציית לאומי טרייד, הוא רואה שערכן 170,208.
הוא רואה שהרווח שלו בש״ח הוא 112,860- (הפסד).

ע' מסיק שבסך הכל ההשקעה הראשונית שלו הייתה כ 283,000 ש״ח (כמובן שהוא שילם בדולרים).

זה נראה לו הגיוני בסך הכל.

אבל אז נכנס ע' למסך ״מיסוי״ של לאומי, ובודק כמה לאומי כותבים שעלו לו אותן 520 מניות.

200 מניות ראשונות בעבור 107,045.27
לאחר מכן 120 מניות בעבור 58,788.26
לאחר מכן 80 מניות בעבור 37,315.94
לאחר מכן 120 מניות בעבור 53,735.23

ובסך הכל רואה ע' שלפי המסך הזה, הוא השקיע 256,884 ש״ח ב AMZN.

במסך בו מוצגים הפסדיו הכבדים של ע' כתוב:
"נתון זה משקף את השינוי בשער הנייר יחסית לשער הקניה הממוצע המתואם"

עמלות ו/או מיסים אינם יכולים להסביר פער של 26116~ ש״ח.

ע' תוהה אם הדבר נובע מהפרשי שער הדולר, אבל אומר לעצמו שלבטח השינויים האלה אמורים להיות משוכללים כבר בשני הדיווחים....?
אם לא, באיזה אחד מהם?

אני מהמר על שער הדולר כחשוד העיקרי, ושאף אחד מהמספרים האלה לא באמת מנסה להיות "אמיתי".
"נתון זה משקף את השינוי בשער הנייר יחסית לשער הקניה הממוצע המתואם"
אפשר לפרש את זה כ: לקחנו את מחיר הקנייה הממוצע בדולרים, חישבנו את ההפסד בדולרים, ואז המרנו לשקלים. אפשר גם: לקחנו את מחיר הקנייה הממוצע, השוונו למחיר הנוכחי (בדולרים), וחישבנו הפסד. במקרה זה המספר השני שלך, 256884, הוא נכון.
לא יפתיע אותי אם רווח/הפסד שמופיעים הם "ברוטו" ללא כל התחשבות במס. להראות רווח/הפסד בשקלים על נכס שנקנה ונמכר בדולרים זה בעייתי.

כמה לאומי כותבים שעלו לו אותן 520 מניות
כתוב שם שזה היה המחיר בשקלים בזמן הקנייה? הם יכולים להיות פסיכים לגמרי ולכתוב את מחיר הקנייה בדולרים, אבל לפי שקלים של היום.

בכל מקרה צריך גם את תאריך הקנייה של כל שכבה כדי לבצע חישוב מס נכון, כי שער הדולר ביום הקנייה הוא אחד הנתונים.

אני מהמר שהמערכת שלהם שמחשבת מס כתובה בשפה אחרת מהמערכת שמראה לך את המספרים האלה, והחישובים שלה הם מה שמשנה בסופו של דבר. מה שיש לך כאן הוא באג בUI

אני מניח שע' עצמו עשה רישום מסודר ויודע כמה הוא השקיע במניה? הוא יכול גם למצוא את החיובים בדף חשבון

אני מהמר שהמערכת שלהם שמחשבת מס כתובה בשפה אחרת מהמערכת שמראה לך את המספרים האלה, והחישובים שלה הם מה שמשנה בסופו של דבר. מה שיש לך כאן הוא באג בUI
כן, חתיכת באג.

הבעיה ששני המסכים האלה הם מסכים לא זניחים, בלשון המעטה. זה לא שבאיזה מסך שולי רואים מספר לא נכון.

להראות רווח/הפסד בשקלים על נכס שנקנה ונמכר בדולרים זה בעייתי.
מסכים לגמרי. אין שום מסך שמראה דולרים.

אני מניח שע' עצמו עשה רישום מסודר ויודע כמה הוא השקיע במניה? הוא יכול גם למצוא את החיובים בדף חשבון
לא, אבל הוא על זה עכשיו. נראה יותר מורכב אבל בסך הכל צריך להסתכל על תנועות בחשבון המט״ח.

כן, חתיכת באג.

הבעיה ששני המסכים האלה הם מסכים לא זניחים, בלשון המעטה. זה לא שבאיזה מסך שולי רואים מספר לא נכון.
הייתי צריך לכתוב באג בUX :)
אחד נותן לך את הרווח/הפסד - הוא בטח עושה את זה נכון, לפי איזה הגדרה. בכל מקרה ההגדרה היא לא הרווח נטו או המגן מס שתקבל במכירה. אז אין לך בסיס לחשוב שהוא לא נכון
מסך אחר נותן לך את מחיר הקנייה. אני מניח שגם הוא נכון, אנחנו רק לא יודעים אם זה מחיר מתואם לפי שער הדולר או לא (אני מניח שלא).

מסכים לגמרי. אין שום מסך שמראה דולרים.
אז גם אין לך אשליה שהאתר מראה לך נכון את הרווח/הפסד.
כמו שאומרים:
My expectations were low, and I was still disappointed

אוקיי, אני חושב שהגענו לתשובה די מהר...?

33,918.02
18,866.58
11884.06
16,866.05
--------------
81,534.71

אלה פקודות החובה לפי רישום יומן בחשבון מט״ח.

81,534.71 דולר לפי שער יציג (3.4770) זה 283,496.

הסכום הזה קרוב בצורה מחשידה למסך שמראה ביצועי אחזקה (לא מסך המיסוי):

170,208 שווי נוכחי של אחזקה לפי לאומי
+
112,860 הפסד לפי לאומי
---------------
283,068

האמת שיהיה די קל לבדוק את זה ביום המסחר הבא. אם ע' ישים לב שלאומי משנים במהלך המסחר את הסכום השקלי שמייצג את ההשקעה הכוללת עד כה (283068), הרי שהם עושים שעטנז די מזוויע שלוקח את ההבדל בדולרים, ממיר לשקלים לפי השער הנוכחי, ומציג אותו בשקלים כאילו ייצג את ה- P/L. אני יודע שטכנית זה (אולי?) נכון, אבל כמו שאפשר לראות זה יכול להיות מאד מאד לא אינטואיטיבי ומטעה. כמו ש @FreeAgent אמר:

להראות רווח/הפסד בשקלים על נכס שנקנה ונמכר בדולרים זה בעייתי.

(ועכשיו ע' מתחיל לתהות איך לעזאזל מחושב המס בעסקה בה הקניה והמכירה היא בדולר...לפי שערו באותו יום? הרי ע' קנה בדולרים 100 מניות, ומכר בדולרים 100 מניות. הוא לא אמור לשלם (או להזדכות) על הפרשי שער, זה נכון, אבל השער כן מחושב בסופו של דבר...?)

אוקיי, אני חושב שהגענו לתשובה די מהר...?

33,918.02
18,866.58
11884.06
16,866.05

200 מניות ראשונות בעבור 107,045.27
לאחר מכן 120 מניות בעבור 58,788.26
לאחר מכן 80 מניות בעבור 37,315.94
לאחר מכן 120 מניות בעבור 53,735.23

33918*3.477 = 117932
18866 - 65597
11884 - 41320
16866 - 58643
נראה שהמסך השני לא מראה לך את ערך הקנייה לפי שער הדולר של היום

אלה פקודות החובה לפי רישום יומן בחשבון מט״ח.

81,534.71 דולר לפי שער יציג (3.4770) זה 283,496.
אוקיי, מגניב. מה ערך כל אחת מהקניות האלה בשקלים (לפי שער הדולר ביום הקנייה)? זה צריך להתאים למספרים שבמסך השני, כנראה

(ועכשיו ע' מתחיל לתהות איך לעזאזל מחושב המס בעסקה בה הקניה והמכירה היא בדולר...
לפי החוק :) מס הכנסה מעונין רק בשקלים, אז הוא יתרגם הכל לשקלים והמס שלך בשקלים. המרה לפי שער הדולר ביום המכירה נותנת לך "מיסוי ריאלי" במובן מסוים.

לפי שערו באותו יום? הרי ע' קנה בדולרים 100 מניות, ומכר בדולרים 100 מניות. הוא לא אמור לשלם (או להזדכות) על הפרשי שער, זה נכון, אבל השער כן מחושב בסופו של דבר...?)
הוא כן מזדכה על הפרשי שער. כמו שהצמדה למדד מתאמת את מחיר הקנייה להווה לפי המדד, כך גם בהצמדה לדולר. מחיר הקנייה שלך הוא מחיר הקנייה בדולרים, כפול שער הדולר ביום המכירה. אם הדולר עלה, אתה משלם פחות מס (אבסולוטית בשקלים) מאשר אם שער הדולר ירד.
ראה בגוגל: 'פסק דין מוזס' - כאשר אתה מייצר מגן מס מהפסד ויש גם הפסד משער המטבע, רק ההפסד הריאלי נחשב למגן מס וההפסד משער המטבע לא ניתן לקיזוז מול רווחים. הטענה מאחורי זה היא שאתה לא ממוסה על הרווח שנוצר כשהשער עולה, אז אתה לא יכול לייצר מגן מס מההפסד כשהשער יורד.

אם ע' ישים לב שלאומי משנים במהלך המסחר את הסכום השקלי שמייצג את ההשקעה הכוללת עד כה (283068), הרי שהם עושים שעטנז די מזוויע שלוקח את ההבדל בדולרים, ממיר לשקלים לפי השער הנוכחי, ומציג אותו בשקלים כאילו ייצג את ה- P/L
אני מופתע לגלות שנראה שזה בדיוק מה שהם עושים, כלומר הם מראים לך את הרווח/הפסד הריאלי (זה שישלם מס רווח הון או מגן מס, בהתאמה)

@FreeAgent תודה על העזרה. אני חושב שהגענו לתשובה, אבל אני עדיין מבולבל במיוחד לאחר ההודעה האחרונה שלך. אני אנסה לפרק את מה שכתבת אחד-אחד, ומקווה שתוכל לעזור לי להבין מה אני מפספס.

ברור לי, אבל אם ע' לא סמך עד עכשיו על לאומי (שמנכה במקור), אז עכשיו הוא במצב של פרנויה טוטאלית.

מחיר הקנייה שלך הוא מחיר הקנייה בדולרים, כפול שער הדולר ביום המכירה. אם הדולר עלה, אתה משלם פחות מס (אבסולוטית בשקלים) מאשר אם שער הדולר ירד.

זה קצת לא מסתדר לי.
נניח שקניתי ב 1,000 דולר, שער הדולר היה 3.
מכרתי ב1,200 דולר, שער הדולר היה 3.5.

אז אני לא אשלם פחות מס אבסולוטית בשקלים..? כי הבנק יעשה 200 * 0.25 = 50 דולר * 3.5 = 175 ש״ח.

נניח שקניתי ב 1,000 דולר, שער הדולר היה 3.
מכרתי ב1,200 דולר, שער הדולר היה 3.

50 * 3 = 150 ש״ח.

בשני המקרים שילמתי 25% מס מהרווח הדולרי.
נראה שאני אשלם אבסולוטית יותר בשקלים אם שער הדולר עלה, אבל הסכום השקלי הזה יהווה אחוז קטן יותר מהרווח השקלי שלי?

כאשר אתה מייצר מגן מס מהפסד ויש גם הפסד משער המטבע, רק ההפסד הריאלי נחשב למגן מס וההפסד משער המטבע לא ניתן לקיזוז מול רווחים.
TIL: ההפסד הריאלי הוא ההפסד בניכוי שינויים בדברים כמו שער המטבע, ולא בהתחשב בהם? הופך אותו לפחות ריאלי בעיני, אבל אני מבין שזה מונח מתחום הכלכלה...לא יודע, מבולבל.

המשפט הנ״ל לא מסתדר לי עם זה:

אני מופתע לגלות שנראה שזה בדיוק מה שהם עושים, כלומר הם מראים לך את הרווח/הפסד הריאלי (זה שישלם מס רווח הון או מגן מס, בהתאמה)

אם הם מראים לי את הסכום בהתעלם מהשערים השונים של דולר/שקל, זה הריאלי?
ז״א - אם הם לוקחים את ההפסד הדולרי, וכופלים בשער הדולר, זה נחשב רווח/הפסד ריאלי? זה דווקא נשמע הפוך, ולא מסתדר עם הפסקה הזו שלקוחה שמצוטטת מאתר של רואה חשבון:

בית המשפט החליט לקבל את גישת פקיד שומה (גישת שני נכסים: נייר ערך ומט"ח בו נקוב נייר הערך) וקבע כלל, שהפסדים שמקורם בירידת שער החליפין לא ניתנים לקיזוז מהטעם שניתן לבודד את רכיב שער החליפין משאר רכיבי נייר הערך ולמדוד את השינוי בו. מאחר ורכיב השינוי בשער החליפין אינו ממוסה כאשר נוצר רווח הון (רווח הון אינפלציוני פטור nמס משנת 1994), אז אין לקזזו כאשר נוצר הפסד הון. זאת אומרת במקרה של נייר ערך צמוד מט"ח, הפסד ההון יחושב בערכו "הראלי", דהיינו, לאחר ניכוי הירידה בשער המט"ח. נמחיש זאת באמצעות דוגמה:

לעומת זאת, מה שבנק לאומי מראים לי במסך האחזקות - הוא ההפסד הדולרי * שער הדולר נכון לאותו יום (שוב, זו ההשערה כרגע)...

תן לי להבין: אם ע' ימכור עכשיו את אחזקותיו באמזון (נניח שאין עמלות, אין אינפלציה, אין רווחים או הפסדים קודמים, ואין גורמים חיצוניים כלשהם).

מחיר הקניה שלו לצורך חישוב מס יהיה: 283068
ההפסד שלו לצורך חישוב מס יהיה: 112,860
ההפסד שלו ״בפועל״ יהיה: 170,208 (ערכן של המניות היום, כפול שער הדולר היום) פחות 256,884 (ערכן של המניות בשקלים, לפי שער הדולר בו הן נקנו בזמנו): 86676

תודה על הסבלנות!

נערך לאחרונה ב:
הוא רואה שהרווח שלו בש״ח הוא 112,860- (הפסד).
באופן כללי צריך להתעלם מה"רווח" שהמערכות האלה אומרות.
למשל, אם תעבור ברוקר תגלה שה"רווח" הזה התאפס.

אבל את חישובי המס (וכמובן את המכירה עצמה) הם עושים נכון.

כתבתי הודעה עם עוד כמה שאלות לחברים, אבל עדיין ממתינה לאישור מודרטור.

באופן כללי צריך להתעלם מה"רווח" שהמערכות האלה אומרות.
למשל, אם תעבור ברוקר תגלה שה"רווח" הזה התאפס.

אבל את חישובי המס (וכמובן את המכירה עצמה) הם עושים נכון.

אני מבין למה אתה אומר את זה, אבל עדיין חשוב לי להבין את הרווח/הפסד ״האמיתי״ שלי, ואת הרווח/הפסד שאני אדווח למס הכנסה (שלא יתחשב בשינויי מט״ח).
ברור שהתשובה לזה זה ״תעקוב בעצמך״ - אבל אני רוצה לראות איך אני יכול לבדוק ולהבין את כל המספרים דרך המערכת של לאומי.

מחיר הקנייה שלך הוא מחיר הקנייה בדולרים, כפול שער הדולר ביום המכירה. אם הדולר עלה, אתה משלם פחות מס (אבסולוטית בשקלים) מאשר אם שער הדולר ירד.

זה לא מה שאני רואה בהתחשבנויות של לאומי למטרות מיסוי. אולי זה קשור לניכוי מס במקור? אבל לאומי בבירור מחשבים את שער הדולר בזמן הקניה, את שער הדולר בזמן המכירה, וככה קובעים את שורת הרווח בשקלים, שגם לפיה מחושב המס. ולכן על פניו נראה שהשינויים במט״ח אינם מנוטרלים. זה מסך המיסוי דרך אגב..

ראה צילום מסך של אירוע מס: https://firealpaca.com/get/rr4CI8pT

באדום: חישובי הקניה, לפי שער 3.1270 (יציג ל 11/01/2022).
בכתום: חישובי מכירה, לפי שער 3.1120 (יציג ל 12/01/2022).

ואלא אם כן אני ממש איטי היום, זה לא מסתדר לי עם מה שכתבת. לפי מה שכתבת לאומי אמורים לחשב את עלות הקניה לפי השער ביום המכירה וזאת כדי לא להביא לידי ביטוי מבחינת מיסים את השינוי בשער הדולר.

זה לא מה שאני רואה בהתחשבנויות של לאומי למטרות מיסוי. אולי זה קשור לניכוי מס במקור? אבל לאומי בבירור מחשבים את שער הדולר בזמן הקניה, את שער הדולר בזמן המכירה, וככה קובעים את שורת הרווח בשקלים, שגם לפיה מחושב המס. ולכן על פניו נראה שהשינויים במט״ח אינם מנוטרלים. זה מסך המיסוי דרך אגב..

ראה צילום מסך של אירוע מס: https://firealpaca.com/get/rr4CI8pT

באדום: חישובי הקניה, לפי שער 3.1270 (יציג ל 11/01/2022).
בכתום: חישובי מכירה, לפי שער 3.1120 (יציג ל 12/01/2022).

ואלא אם כן אני ממש איטי היום, זה לא מסתדר לי עם מה שכתבת. לפי מה שכתבת לאומי אמורים לחשב את עלות הקניה לפי השער ביום המכירה וזאת כדי לא להביא לידי ביטוי מבחינת מיסים את השינוי בשער הדולר.

לא יודע מה קורה פה כשמצטטים הודעה שממתינה לאישור מנהל, אבל אני חושב שאני מתחיל אולי להבין איך הדברים עובדים, ולמה התכוון @FreeAgent. יכול להיות שמה שאכתוב למטה גם הוא לא נכון.

החישוב הריאלי אינו מתעלם לחלוטין משינויי שער מט״ח, הוא מתעלם לחלוטין מהמחיר בו מבצע העסקה קנה את המט״ח.

כלומר, נניח שקניתי $100 ב 200 ש״ח (שער 2) ב-1.1.20.(מסרתי 200 ש״ח)
ב-1.6.20 קניתי מניה אחת ב-$100, כאשר שער הדולר היה 3.00. (ומסרתי דולרים בסך 300 ש״ח)
ב-1.12.20 מכרתי את המניה מניה ב$50 , כאשר שער הדולר היה 5.00. (וקיבלתי דולרים בשווי 250 ש״ח)

לפי מה שאני רואה שלאומי עושים (ראו צילום מסך בפוסט המצוטט), השינוי בשער הדולר בין 1.6.20 ל 1.12.20 (משער 3.00 לשער 5.00) כן נלקח בחשבון בחישוב הרווח/הפסד שלי לצורכי מס. זהו השינוי בין 1.1.20 ל- 1.6.20 (משער 2.00 לשער 3.00) שאינו מעניין את מס הכנסה.

ולכן, הרווחתי 50 ש״ח שהם ״רווח אינפלציוני״ (??). עכשיו יש לי $50 דולר ששווים 250 ש״ח. יש לי 50 ש״ח יותר אם אמיר את הדולרים שקניתי ב 1.1.20.

מבחינת מיסוי:
הפסדתי 50 ש״ח, שזה ההבדל בערך השקלי של המניה ביום הקניה, לערך השקלי שלה ביום המכירה.
(איך הבנתי את זה קודם, כנראה באופן שגוי: הפסדתי 250 ש״ח כי --- 50 דולר * שער הדולר ביום המכירה == 250 ש״ח)

ומבחינת המסך הדפוק של לאומי שמראה רווח/הפסד על אחזקות:
הפסדתי 250 ש״ח

זה לפחות מה שאני מבין משילוב של מה ש @FreeAgent כתב, לבין החישובים שעשו לאומי בעסקה שאת צילום המסך שלה כללתי בפוסט המצוטט.

אני בכיוון טוב?

לא יודע מה קורה פה כשמצטטים הודעה שממתינה לאישור מנהל, אבל אני חושב שאני מתחיל אולי להבין איך הדברים עובדים, ולמה התכוון @FreeAgent. יכול להיות שמה שאכתוב למטה גם הוא לא נכון.
ראיתי שהוספת עוד הודעות עם עוד פרטים/חישובים/שאלות. עדיין לא עברתי עליהן.

החישוב הריאלי אינו מתעלם לחלוטין משינויי שער מט״ח, הוא מתעלם לחלוטין מהמחיר בו מבצע העסקה קנה את המט״ח.
נכון - שער הדולר בו קנית דולרים לא מעניין אף אחד חוץ ממך. שער הדולר המעניין הוא ביום הקנייה וביום המכירה. המט"ח עצמו לא ממוסה כשהוא ברווח ולא נותן מגן מס בהפסד. זה ככה כשהוא מזומן (דולרים) וגם כשהוא בהשקעה.

כלומר, נניח שקניתי $100 ב 200 ש״ח (שער 2) ב-1.1.20.(מסרתי 200 ש״ח)
ב-1.6.20 קניתי מניה אחת ב-$100, כאשר שער הדולר היה 3.00. (ומסרתי דולרים בסך 300 ש״ח)
קנית ב300שח. ה200 ששילמת על המט"ח אכן לא רלוונטי.

ב-1.12.20 מכרתי את המניה מניה ב$50 , כאשר שער הדולר היה 5.00. (וקיבלתי דולרים בשווי 250 ש״ח)
מכרת ב250. מכיוון שזה הפסד נומינלי, תרצה לייצר מגן מס. ה100 דולר ששילמת הפכו מ300שח ל500שח, אבל ההפסד שלך הוא הקטן יותר - מ300 ל250.
אם זה היה צמוד למדד והייתה אינפלציה של 66% (כמו לעבור משער 3 לשער 5), מחיר הקנייה היה מתואם להיום מ300 ל500, וההפסד שלך היה 300-250 - 50 שקל. הפסדת 200 שקל במונחים של היום (כמו שהפסדת חמישים דולר ששווים היום 200), אבל ההפסד שאתה יכול לקזז הוא 50

לפי מה שאני רואה שלאומי עושים (ראו צילום מסך בפוסט המצוטט), השינוי בשער הדולר בין 1.6.20 ל 1.12.20 (משער 3.00 לשער 5.00) כן נלקח בחשבון בחישוב הרווח/הפסד שלי לצורכי מס. זהו השינוי בין 1.1.20 ל- 1.6.20 (משער 2.00 לשער 3.00) שאינו מעניין את מס הכנסה.

ולכן, הרווחתי 50 ש״ח שהם ״רווח אינפלציוני״ (??). עכשיו יש לי $50 דולר ששווים 250 ש״ח. יש לי 50 ש״ח יותר אם אמיר את הדולרים שקניתי ב 1.1.20.
זה חישוב פנימי שלך. למס הכנסה, כמו שאמרת, לא אכפת כמה שילמת על דולרים. אין מס בהמרת מט"ח וחזרה, לא רווח הון ולא מגן מס

מבחינת מיסוי:
הפסדתי 50 ש״ח, שזה ההבדל בערך השקלי של המניה ביום הקניה, לערך השקלי שלה ביום המכירה.
(איך הבנתי את זה קודם, כנראה באופן שגוי: הפסדתי 250 ש״ח כי --- 50 דולר * שער הדולר ביום המכירה == 250 ש״ח)

ומבחינת המסך הדפוק של לאומי שמראה רווח/הפסד על אחזקות:
הפסדתי 250 ש״ח
קנית ב500 (מאה דולר של אז במחיר של היום) ועכשיו זה 250. זה ההפסד שלך, לא ההפסד שמס הכנסה מכיר בו.
אם היית קונה בשקלים שהיו שווים 300 אז והיום 500, ויש לך 250, הפסדת 250 כי ההפסד הוא בשקלים של היום. זה קל יותר להבין ככה

אם היה לך רווח/הפסד מלפני שלושים שנה, היית רוצה שהוא יופיע בשקלים של לפני שלושים שנה? איך תמיר את זה למספר שהגיוני לך? תצטרך להסתכל בטבלת מדד היסטורית עבור כל שורה. הם עוזרים לך בתרגום

זה לפחות מה שאני מבין משילוב של מה ש @FreeAgent כתב, לבין החישובים שעשו לאומי בעסקה שאת צילום המסך שלה כללתי בפוסט המצוטט.

אני בכיוון טוב?
נראה לי

עכשיו בדיוק הזמן למומחה אמיתי להיכנס ולהסביר לי שטעיתי בהכל D:

זה ידוע, את מס הכנסה מעניין רק מה קרה בין הקנייה למכירה של נייר הערך. קניות ומכירות של מטח הן לא אירוע מס.

זה ידוע, את מס הכנסה מעניין רק מה קרה בין הקנייה למכירה של נייר הערך. קניות ומכירות של מטח הן לא אירוע מס.
תודה. לי זה לא היה ידוע (לא שמט״ח אינו אירוע מס, אלא ששינוי שער המט״ח בתקופת החזקת המניה כן משנה)

קנית ב500 (מאה דולר של אז במחיר של היום) ועכשיו זה 250. זה ההפסד שלך, לא ההפסד שמס הכנסה מכיר בו.
אם היית קונה בשקלים שהיו שווים 300 אז והיום 500, ויש לך 250, הפסדת 250 כי ההפסד הוא בשקלים של היום. זה קל יותר להבין ככה

אז כנראה שלא הבנתי…? בשום מקום בנק לאומי לא מתייחסים ל ״מאה דולר של אז במחיר של היום״, הם כן מחשבים את ההפרש בין שער המט״ח ביום הקניה, ושער המט״ח ביום המכירה, וכן לוקחים אותו בחשבון בבואם לנכות מס במקור (הם לא לוקחים את השער ביום המכירה בלבד). אפשר לראות את זה בבירור בדוגמא של ZNGA שהוספתי צילום מסך שלה כמה הודעות למעלה.

נערך לאחרונה ב:
אז כנראה שלא הבנתי…?
אני חושב שהבנו נכון עד עכשיו. אז פה זה רק שאלה של איך 'נכון' ללאומי להציג לך P/L

בשום מקום בנק לאומי לא מתייחסים ל ״מאה דולר של אז במחיר של היום״, הם כן מחשבים את ההפרש בין שער המט״ח ביום הקניה, ושער המט״ח ביום המכירה

התייחסתי לדוגמה שלך: "ומבחינת המסך הדפוק של לאומי שמראה רווח/הפסד על אחזקות:
הפסדתי 250 ש״ח"
בדוגמה הזאת, קנית במאה דולר בשער שלוש ועכשיו המניה שווה חמישים והשער חמש.

אפשר לומר שההפסד שלך חמישים דולר? זה 250 שקל (עם השער של היום - כאמור לא הגיוני להמיר לך הפסד או רווח עם שער דולר משנה אחרת)

אפשר גם לומר שקנית בשקלים, והיום הם היו שווים 500. כי המדד עלה (אני לא חושב שהם יסתכלו על שער הדולר כמדד ייחוס, אבל זה מה שיקרה אם האינפלציה ושער הדולר יזוזו ביחד). אז מכיוון שהיום זה 250, ההפסד הוא 250

אני בחרתי 'מדד' כך שזה יוצא אותו דבר. אם המדד זז קצת ושער הדולר זז הרבה, הם יראו אחד מהחישובים ולפי השני זה לא נכון.
כלומר אם אתה מודד רווח/הפסד בדולרים נומינליים, או בשקלים ריאליים כאילו היית בתוך קה"ש, החישוב יהיה שונה. שניהם נכונים זה הבדל בפילוסופיה. וזה לא קשור למס, כי רווח/הפסד זה ברוטו.

זה בחלקו תיאוריה שלי על מה הם מראים במסך הזה. נראה לי הגיוני שאם קנית מניה בשקל, ועבר המון זמן והשקל הזה היום שווה עשר, והמנייה שווה עשרים, הרווח שלך עשר ולא תשע עשרה. לא יודע מה לאומי היה מראה

, וכן לוקחים אותו בחשבון בבואם לנכות מס במקור (הם לא לוקחים את השער ביום המכירה בלבד). אפשר לראות את זה בבירור בדוגמא של ZNGA שהוספתי צילום מסך שלה כמה הודעות למעלה.
כן, לא היה ספק שהם מנכים מס נכון. השאלה היא על המסך שהוא יותר 'מסחר' ומנסה להראות לך רווח או הפסד. אני מניח שזה אמור להיות ברוטו.

תודה. לי זה לא היה ידוע (לא שמט״ח אינו אירוע מס, אלא ששינוי שער המט״ח בתקופת החזקת המניה כן משנה)

אז כנראה שלא הבנתי…? בשום מקום בנק לאומי לא מתייחסים ל ״מאה דולר של אז במחיר של היום״, הם כן מחשבים את ההפרש בין שער המט״ח ביום הקניה, ושער המט״ח ביום המכירה, וכן לוקחים אותו בחשבון בבואם לנכות מס במקור (הם לא לוקחים את השער ביום המכירה בלבד). אפשר לראות את זה בבירור בדוגמא של ZNGA שהוספתי צילום מסך שלה כמה הודעות למעלה.
התשובה הפשוטה לכל הדיון הזה היא "גוגל: פסק דין מוזס"
לדוגמא אחת התוצאות הראשונות

התשובה הפשוטה לכל הדיון הזה היא "גוגל: פסק דין מוזס"
לדוגמא אחת התוצאות הראשונות
תודה. אני מבין בגדול מה אומרת הלכת מוזס אבל רציתי לוודא שאני מבין דברים היטב.

@FreeAgent מעריך את הסבלנות להדיוט כמוני. חושב שאם הייתי מסביר את עצמי יותר טוב הייתי פוטר אותך מכמה תגובות, אבל למדתי לא מעט. זרים באינטרנט הם הזרים האהובים עליי. (וכן, יודע שזה לא ייעוץ ולא המלצה :))

עכשיו הלכתי לחפש שיטה טובה לעשות XIRR מותאם לשינוי בערך הדולר עם כל הבלאגנים האלה :)

טוב, במחשבה שניה ובמיוחד לאחר שקראתי את הלינק שמפנה לפס״ד מוזס, אני עדיין מבולבל.

בדוגמאות של דלוייט, עלות הרכישה לצורכי מס הוא המחיר הדולרי של המניה * מספר מניות * שער הדולר ביום המכירה.

ושוב, זה לא החישוב שעושים לאומי בדוגמא שהבאתי ZNGA מעלה בצילום המסך. בדוגמא שהבאתי, פערי המט״ח בזמן אחזקת המניה כן נלקחים בחשבון לצורך חישוב הרווח הממוסה.

עלות הרכישה לצורכי מס אינה כמו בדוגמאות של דלוייט. עלות הרכישה לפי החישוב של לאומי היא:

המחיר הדולרי של המניה * מספר המניות * שער הדולר ביום הרכישה. (לעומת שער הדולר ביום המכירה, לפי דלוייט).

מה אני מפספס?

@cit4
מאוד קל לייבא נתונים בשיטס מפיננסים של גוגל
אתה מכניס בטור אחד שער קניה, טור שני מחיר דולר ביום הקניה, טור שלישי שווי מניה כיום, טור רביעי שווי הדולר כיום. ובטור החמישי תשתמש בנתונים דלעיל בשביל לדעת כמה הרווח בשקלים.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
M עזרו לי להבין, יש לי קופת גמל מעסיק ישנה, ללא הפקדות. פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
P עזרו לנו להבין אם אנחנו טועים :) שוק ההון 15
S עזרו לי לקבל החלטה לגבי הביטוח הסיעודי צרכנות פיננסית 40
סול 800,000 בעובר ושב. עזרו לי לעזור לאמא שלי שוק ההון 108
Sander קניתי קרן ממונפת. עזרו לי להיפטר ממנה. שוק ההון 1
ס איזה פוסטים הכי עזרו לכם לעשות את הצעד ולהתחיל להשקיע ? שוק ההון 1
breezblock עשו מצווה - עזרו לפראייר לעזוב ביטוח מנהלים. צרכנות פיננסית 43
B הדרך לעצמאות הכלכלית שלי מתחילה כאן. עזרו לי. שוק ההון 22
S עדיין לא הצלחתי להבין למה האדם הממוצע צריך ביטקוין השקעות אלטרנטיביות 162
D מנסה להבין דיבידנד של VT שוק ההון 13
ס עד כמה ניתן להבין התנהגויות של פורקס? שוק ההון 0
לאץ' להבין את התפלגות הנכסים של בתי ההשקעות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
ר איך להבין לכמה כסף אני זקוקה בחודש? שוק ההון 19
Y קרן כספית? נקובה בדולר? פיקדון בבנק? - שאלות שיעזרו לי להבין. שוק ההון 3
M אודה מאוד לעזרה- לא מצליחה להבין מה כדאי לפרוע ברכיבי המשכנתא שלי נדל"ן 1
H הייתי שמח להבין אחת ולתמיד על שחיטה כשרה אוף טופיק 60
יבגני_ל מנסה להבין את העלות של ביטוח אובדן כושר עבודה בקרן פנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 7
הoוליד חייל משוחרר | בן 23 רוצה להבין יותר בכסף יומני מסע אישיים 20
C מקור טוב להבין משכורות? אוף טופיק 38
A לא מצליח להבין לגבי קרנות סל חוץ שנסחרות בארץ שוק ההון 16
פיש נסיון להבין קורלציה בין מחיר אג"ח ממשלתי שקלי ל-30 שנה לאינפלציה שוק ההון 11
Level מבקש עזרה להבין למה האג"ח השקלי של חברת החשמל בחשבון שלי מראה הפסד חריג שוק ההון 2
א לא מצליח להבין איגרות חוב ממשלתיות, איך החישוב הזה עובד ? שוק ההון 6
stamEhad זכייה במחיר למשתכן - אז עשיתי סימולציות. מנסה כעת להבין מה הצעדים הבאים ומשתדל לא לעשות טעויות יקרות נדל"ן 33
L מעוניין לקנות דירה ראשונה וצריך להבין הרבה דברים נדל"ן 33
H התעשרתי ומנסה להבין איך להתנהל מול בני משפחה וחברים אוף טופיק 104
M תכנון השקעה בשוק ההון לטווח של 20 שנים, מנסה להבין מה עדיף. שוק ההון 3
stamEhad אג"ח ממשלתי של ישראל מול ארה"ב - פער גדול מאד בתשואות היסטוריות (לטובת ישראל), מנסה להבין מדוע שוק ההון 15
ה חייל משוחרר שרוצה להבין כמה דברים כדי להתחיל את החיים נכון (ווידוא הבנה IRA) פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
aminadav מישהו מצליח להבין למה נדל"ן בנייה ומניב יורדים כל כך הרבה בחודשים האחרונים? פוסטים מאיכות נמוכה 3
ה טירון. מנסה להבין דברים בסיסיים בקשר לקרן השתלמות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 10
aminadav לא הצלחתי להבין מה ההבדל בין קסם ת"א בניה לבין MTF סל ת"א בניה שוק ההון 2
אני חדש סליחה אם זה שייך לנדלן, רק רוצה להבין. כשאני שוכר דירה, חובה לשלם ארנונה ודמי וועד? אוף טופיק 1
Y מנסה להבין על המלכודות שיש בפנסיה.... פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 130
מוריה מינוף של קרן השתלמות- מנסה להבין את הלוגיקה המוטעית פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 54
Y לא מצליח להבין מה ההיפ עם חברות הפאאנג כאן אוף טופיק 18
A לא מצליח להבין איך אין עדיין אינפלציה שוק ההון 22
A לא מצליח להבין איך נגרם ההפסד שוק ההון 2
Y איני מצליח להבין איך בקרנות סל יש פער בין מה שהמדד עשה למה שהקרן עשתה שוק ההון 5
unrealx מכתב שחבר קיבל מאקסלנס ולא הצלחתי להבין לגבי אחזקת מנייה שוק ההון 4
נ אזרח אמרקאי מנסה להבין שוק ההון 3
S אני מנסה להבין מה המטרה הראשית של העוצר והסגרים (תעזבו שניה פוליטיקה בצד) אוף טופיק 9
P מנסה להבין איך עובדת הפרשה לקרן השתלמות צרכנות פיננסית 5
X עזרה להבין כמה עמלות אני משלם שוק ההון 0
W מנסה להבין את הפערים בדיבידנדים בין VT לVWRD שוק ההון 1
Rio להבין מהעו"ש בבנק איזה כרטיס אשראי ספציפי מחייב? צרכנות פיננסית 13
G מס שבח - האם יש לי סיכוי להבין את החוק? נדל"ן 24
P מנסה להבין כמה דברים לגבי קופת הגמל להשקעה שוק ההון 3
Liron2035 מחפש להבין את זמינות הכסף אחרי המרה ב-IB שוק ההון 6
G מנסה להבין כמה דברים בסיסיים שוק ההון 5

נושאים דומים

Back
למעלה