• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

800,000 בעובר ושב. עזרו לי לעזור לאמא שלי

סול

משתמש רגיל
דירוג
1,281
כבר חצי שנה עברה מאז שאמא שלי יצאה לפנסיה מוקדמת בחסות הקורונה וקיבלה עבור כך חצי מליון שקלים (היא עבדה שם 26 שנים.)
אימי כמו רבים בני דורה, נכוותה בשנות ה80 ולכן לא השקיעה כלום לאורך השנים וחבל (כן קנתה לעצמה בית, ותמיד הסתדרה, אז מזל גדול).
כשיצאה לפנסיה וקיבלה את סכום כסף גדול -תכננה להשקיע אותו ו"לקנות בית", אך דברים השתנו.

החיסון של הקורונה שקיבלה לא עשה לה טוב בלשון המעטה, ודרדר את המצב הרפואי והנפשי שלה. היא לא התאוששה לגמרי מאז, ומאדם שתכנן לצאת לפנסיה ולהנות מפרי עמלה היא למעשה עסוקה בלהחזיק את עצמה נפשית ולא ליפול. על השקעות לא היה בכלל על מה לדבר איתה.
יש לה 800,000 בעובר ושב ועוד כ200,000 בקרן ההשתלמות באג"חים שבחרה העבודה שלה ושהיא מעולם לא טרחה לבדוק.
אני לא רואה אותה מחפשת שום בית במצב הקיים, וגם לי אין את הפניות (או את האומץ, אם לומר באמת) לעשות את זה.

בשיחתנו האחרונה אמרה לי - " "סול" - אני הולכת איתך. תמצא בית ואני אחתום".
הבעיה שיותר מדי דברים מפחידים אותה ואותי - היא לא בדיוק תרצה לקחת משכנתא גדולה (ואני גם לא חושב שיתנו לה בגילה), ואני לא בדיוק שש למצוא לה דירה באזורים רחוקים או בעיתיים שנכנסים לתקציב הזה ללא משכנתא. היא לא בנויה לזה. אני גם לא פנוי לנבור ולחפש לה מציאה בארץ הזאת.

בתסריט האופטימלי היינו מוצאים לה איזו זכות לדירה חדשה על הנייר, אבל אף אחד במשפחה שלנו לא עשה את זה ותמיד יש את התחקירים האלה בעובדה. אבל במשפחה היותר רחוקה עשו את זה ויצא להם טוב, אז אולי זה כן כיוון אפשרי, רק שאין לי מושג מאיפה להתחיל.

אימי איננה הטיפוס ש"איננה משקיעה וטוב לה עם זה וסבבה". היא כן מסתכלת לאחור ולא שלמה עם הבחירות שלה, וזאת הסיבה שאני כן חושב שיש מקום להיחלץ לעזרתה ולמנוע ממנה צער דומה בעתיד.

אישית אני חושב שהכי נכון יהיה להציע לה תיק דפנסיבי סולידי שמתאים לגילה, כזה שימנע ממנה התעסקות עם שוכרים או עם כסף, ושפשוט תהנה מהחיים (אפילו שהיא רוצה "בית", לדעתי זאת התעסקות מיותרת). רציתי לבקש את דעת הפורום עליו.

כאמור היא בת 62, חיה בדירה משל עצמה, מאד סולידית באופי ובהוצאות, ללא זיקה להשקעות בכלל. הכסף הזה צריך לקיים אותה, אבל אני מעריך את ההוצאות החודשיות שלה בכ- 1500- 1000 שקלים. יש לה דירה ברשותה והיא קונה רק אוכל ואולי משתתפת טיפה עם הקופת חולים אבל באמת שזה לא נראה לי סכום גדול.
צריך לקחת בחשבון מצב רפואי שעלול להידרדר כמובן.

חשבתי לבנות לה תיק כזה (כמובן בשיתוף פעולה איתה, והסבר לכל שאלה, ואני באמת אהיה רגיש כאן)

1,000,000 שקלים -

את 200,000 בקרן ההשתלמות אעביר לIRA ואקנה קרן עולמית שקלית.

אפתח לה חשבון ממוסה ואקנה

עוד K50 את אותה קרן עולמית שקלית (סכ"ה 25% מניות, וחלק קטן בהרבה אם מחשיבים את הדירה שברשותה)

200,000 אג"ח צמוד מדד (הגנה מאינפלציה)

200,000 אג"ח לא צמוד מדד (הגנה מדיפלציה)

300,000 פק"מ

50,000 ישארו בעובר ושווא לטיולים שאנסה לשכנע אותה לעשות, ולצמצום התעסקות עם הפק"מ בהתחלה

מה דעתכם על תיק שכזה לאישה בגילה? האם הוא הגנתי מדי? האם הוא תקיף מדי? האם כדאי להעביר עוד 100 למניות?
המטרה כאן היא לא למקסם את הכסף אלא למזער נזקים.

את 200,000 בקרן ההשתלמות אעביר לIRA ואקנה קרן עולמית שקלית.
כנראה לא מצדיק את הטרחה. יש די והותר קרנות עוקבות סנופי שיתנו לה פיזור מספיק.
הפער בין סנופי לפיזור עולמי לא מצדיק IRA בניהול (לא) אישי...

אם חשוב לך האיזון, בתיק הממוסה תקנה קרנות משלימות.

יש לה גם קיצבה חודשית? או שהיא צריכה לחיות 100% מההון שציינת?

נראה כאילו שתצטרך לנסות להבין קודם את סיבולת הסיכון שלה.. ומכך לגזור את הקצאת הנכסים (אהמ אהמ https://www.hasolidit.com/6-כללי-אצבע-להרכבת-תיק-השקעות-יעיל)

למשל סיבולת סיכון של 5% לפי הטבלה של לארי סווידרו (כלומר ירידה שנתית ממוצעת מקסימאלית) הינה הקצאה של 20% למניות בלבד.

בקשר לחלק האג"חי/פק"מי, מדוע לא קרן אג"חית אחת? במקום לפזר על צמוד בנפרד לא צמוד ופק"מ, לפזר רק על קרן מחקה מדד אג"ח ממשלתי כללי?

נערך לאחרונה ב:
למשל סיבולת סיכון של 5% לפי הטבלה של לארי סווידרו (כלומר ירידה שנתית ממוצעת מקסימאלית) הינה הקצאה של 20% למניות בלבד.
נשמע קונסרבטיבי מדי.
אפילו התיק של הארי בראון שיש בו 25% מניות ירד רק פעם אחת בלבד ב-5% שנתי (1981).

200,000 אג"ח לא צמוד מדד (הגנה מדיפלציה)
למה אתה רוצה להתגונן מדיפלציה?

כנ"ל.

החלקים האלה יכולים להישחק מהר מאוד באינפלציה.

יש בעיה עם הסכום הראשוני שהוא נמוך מדי. בהנחת הוצאות של 5K לחודש (ללא החמרה במצב הרפואי) הוא מספיק למשהו כמו 15 שנה. ה"בעיה" היא שנשים חיות יותר מזה.
מצד שני אם אתה הולך על השקעה אגרסיבית ואז השוק נופל ומוחק חצי, עכשיו אנחנו עם חיסכון שמספיק ל- 7 שנים, זו כבר בעיה רצינית מאוד. אין לי פתרונות טובים.
צריך לחשוב גם על האפשרויות של מכירת הדירה הנוכחית (והמשך מגורים בה). חפש בפורום "אנונה", "משכנתא הפוכה", "לאכול את הבית".

אישית אני חושב שהכי נכון יהיה להציע לה תיק דפנסיבי סולידי שמתאים לגילה, כזה שימנע ממנה התעסקות עם שוכרים או עם כסף, ושפשוט תהנה מהחיים (אפילו שהיא רוצה "בית", לדעתי זאת התעסקות מיותרת). רציתי לבקש את דעת הפורום עליו.
אח יקר, שאפו על העזרה לאמא.
מקווה שהיא תחזור לאיתנה בקרוב ושהקורונה תהייה אפיזודה חולפת בלבד.

בנוגע לכל התיק שציינת, בכוונה ציטטתי את המשפט הנ"ל.
אתה חושב שהכי נכון יהיה להציע לה תיק....
היא לא תיהנה מהחיים כי היא רוצה בית. אם מחר מחרתיים השוק יפול כי טראמפ חזר/אינפלציה או סתם הגענו לנק' המחזורית הזאת שהשוק נרגע, איך היא תרגיש?
היה לה מיליון ועכשיו הבן ה"חכמולוג" (מקצין) גרם לה להפסיד מלא כסף במניות המסוכנות.

u can't old dog new tricks

אבא שלי גם מהדור של אמא שלך, הוא לא יודע לחשב מס רווח הון, לא אכפת לו הדיירים וכו' וכו'
"יש לו בית" להשקעה והוא כריש פטיש.
לפעמים כשאתה לא יוצא פראייר, אתה לא יוצא בכלל.

ואם אתה מתעקש:
הייתי משאיר את הקרן השתלמות למניות.
חצי מהעו"ש לבית שהיא רוצה. חצי לחירום רפואי או להוצאות עתידיות (אם תרצה עוזרת בעתיד שלא תהייה לבד וכו')

שאמא שלי יצאה לפנסיה מוקדמת
היא מקבלת קיצבה כלשהי מעבר לסכום הגדול שקיבלה בסיום העבודה? מה עם קיצבת זיקנה מבט"ל?
אני מעריך את ההוצאות החודשיות שלה בכ- 1500- 1000 שקלים.
לא סביר אם היא חיה בדירה בבעלותה.
מזון, חומרי ניקוי וטואלט, תיקונים, החלפת דוד (ומכשירי חשמל ששבקו), ארנונה, מס ועד, קופ"ח, ביטוח סיעודי, ביטוח דירה ותכולה, חשמל, מים, נסיעות, בילוי פה ושם...
חשבתי לבנות לה תיק
הייתי מתייעצת עם מישהו כמו @נדב כדי להבין איך להרכיב משהו שמשתלב גם בזכויות שלה כפנסיונרית, למשל מבחינת מיסוי רווחים.
בשיחתנו האחרונה אמרה לי - " "סול" - אני הולכת איתך. תמצא בית ואני אחתום".
הבעיה שיותר מדי דברים מפחידים אותה ואותי - היא לא בדיוק תרצה לקחת משכנתא גדולה (ואני גם לא חושב שיתנו לה בגילה),
כשיצאה לפנסיה וקיבלה את סכום כסף גדול -תכננה להשקיע אותו ו"לקנות בית", אך דברים השתנו.

ראשית, בניגוד להרכב התיק שרשמת למעלה, עושה רושם שהיא מעדיפה דירה כהשקעה. לא פירטת איזה דברים השתנו.
שנית, באמת לא בטוח שיתנו לה משכנתא אם איננה עובדת. השאלה אם יש לה מספיק כסף.
שלישית, האם מדובר על מעבר לדירה חדשה או דירה להשקעה? אם דירה להשקעה, יש מספיק דירות בפריפריה שאפשר לרכוש ב- 600K-700K ולקבל עליהן שכ"ד של 2000+-, כך שגם ישאר עודף וגם יתן תוספת לקיצבת בט"ל (ופנסיה?). השאלה היא אם תהיה מוכן להיות האחראי על הדירה (תחזוקה וטיפול בשוכרים)?

השינוי שאתה מציע נראה לי קצת מינורי:
- 200K עוברים מאג"ח למניות. לא רע.
- 50K עוברים ממזומן למניות. יופי.
- 750K עוברים ממזומן לאפיקים שנותנים תשואה אפסית.
יש פה שיפור, קצת בתשואה וקצת בהגנה מפני אינפלציה, אבל בסך הכל לא נראה לי הבדל גדול.

יכול להיות שזה הכי טוב שאפשר עבור סיבולת הסיכון שלה\שלך. אבל אם היא אוכלת את הלב שהכסף ישב בעו"ש, היא תוכל להמשיך בזה.
50,000 ישארו בעובר ושווא
הייתי מעביר לעובר ושב ;)

אוקי חברים, תודה רבה על השאלות וההפניות - זה עזר לי לחדד כמה דברים.

חידוד ראשון - יש כ 300,000 שקלים בקרן ההשתלמות מתוך הסכום הכולל של כמליון

(לדעתי אפשר להעביר בלב שלם את מלוא קרן ההשתלמות שלה למניות, כמי שיש לה תיק של מליון שקלים, ועוד דירה של מליון וחצי, מדובר בהרבה פחות מה20% מנייתי הזה.)

כנראה לא מצדיק את הטרחה. יש די והותר קרנות עוקבות סנופי שיתנו לה פיזור מספיק.
הפער בין סנופי לפיזור עולמי לא מצדיק IRA בניהול (לא) אישי...

כיוון שהקניה גם כך חד פעמית, אז מה זה משנה? מדובר ב120K מתוך ה300 שמושקעים אחרת. זה לא עניין של מה בכך... בסכומים קטנים אני מסכים. אני עצמי מוטה סנופי, אבל כאן מדובר בגל החלק המנייתי שלה (אני לא אקנה לה עוד מניות בתיק הממוסה)

יש לה גם קיצבה חודשית? או שהיא צריכה לחיות 100% מההון שציינת?

אמא שלי מקבלת קצבת ביטוח לאומי של 2200 שקלים וחיה מזה. היא לא נזקקת לסכום הכסף הגדול שיושב בבנק בכלל.

מזון, חומרי ניקוי וטואלט, תיקונים, החלפת דוד (ומכשירי חשמל ששבקו), ארנונה, מס ועד, קופ"ח, ביטוח סיעודי, ביטוח דירה ותכולה, חשמל, מים, נסיעות, בילוי פה ושם...

נראה לי שאת צודקת ואצטרך לעבור איתה על ההוצאות שלה כולן, אם כי אני באמת חושב שהסכום יהיה נמוך באופן קיצוני - אמא שלי יכלה ללמד אפילו את הסולידית על חיסכון. לא נוסעת לטיולים, לא מחזיקה רכב, לא מסעדות ובתי קפה. היא פשוט לא כזאת (אגב, גם אני לא. את חלקי הבלוג של הסולידית על החיסכון קראתי ביעף - זה טבע שני אצלנו).

ממה שהיא אמרה לי הרגע, ה2200 שהיא מקבלת מהביטוח הלאומי מכסים את כל הוצאותיה.

למה אתה רוצה להתגונן מדיפלציה?

האמת שאני לא יודע מה לעשות עם שאר הכסף שהוא לא מנייתי. אוקי אז מתוך המליון 300,000 במניות, שכבר היו בקרן השתלמות, סבבה. מה עושים עם המעל 750,000 הנותרים? זה בעצם הכסף הנזיל שלה שבעובר ושב? איך מגינים עליו מאינפלציה? הרי כבר השקענו במניות.

ברור שאם היתה בגילי אז היה אפשר לעשות תיק התקפי, אבל בגלל הגיל שלה היא צריכה את הכסף לא תנודתי מדי.

האם אג"ח צמוד מדד ב400,000 הוא מענה טוב יותר למה שאנחנו מחפשים?

ואז 300,000 בפק"מ ושלום על ישראל.

כאמור -

המטרה כאן היא לא למקסם את הכסף אלא למזער נזקים.

.

אח יקר, שאפו על העזרה לאמא.
מקווה שהיא תחזור לאיתנה בקרוב ושהקורונה תהייה אפיזודה חולפת בלבד.
תודה רבה.

היא לא תיהנה מהחיים כי היא רוצה בית. אם מחר מחרתיים השוק יפול כי טראמפ חזר/אינפלציה או סתם הגענו לנק' המחזורית הזאת שהשוק נרגע, איך היא תרגיש?

היא רצתה בית כשחשבה שאיך שתשתחרר מהעבודה היא תתחיל לחפש אחד. כרגע המצב שלה לא מאפשר לחפש. היא אמנם תסמוך עלי אם אמצא לה משהו להשקעה אבל גם אז לא יהיה לה פשוט לחתום לדעתי, ואז תקלות אם יהיו יפלו על בני המשפחה וחבל (אין לה אוטו וכנראה הדירה לא תהיה במרכז, אפילו לרמלה לוד אני לא מדמיין אותה מגיעה בלי עזרה, אני לא רואה אותה מתפעלת כזה דבר).

אם השקעות הן דבר שאמור להפך אותך לעצמאי כלכלית, הרי שדירה להשקעה במצבה לא רק שלא תסייע לה בכך בהכנסה חודשית שגם ככה היא לא צריכה, היא אף תהפוך אותה לנזקקת יותר - היא תצטרך עזרה כמעט טוטאלית בטיפול בדיירים. נכון, אני יכול להגיד שאם היא רוצה בית עליה לנסות ולראות וללמוד על בשרה, אבל וואלה לא, בגיל שלה אפשר לחסוך לה את השיעורים האלה, אם היא מאפשרת, והיא מאפשרת לי. אני אומר את זה בתור מי שמאד מאמין בנדל"ן ושמאד שמח שהשקיע.

השינוי שאתה מציע נראה לי קצת מינורי:
- 200K עוברים מאג"ח למניות. לא רע.
- 50K עוברים ממזומן למניות. יופי.
- 750K עוברים ממזומן לאפיקים שנותנים תשואה אפסית.
יש פה שיפור, קצת בתשואה וקצת בהגנה מפני אינפלציה, אבל בסך הכל לא נראה לי הבדל גדול.

כרגע אחרי שנראה שיש קונצנזוס שה300,000 יכולים להיות במניות, אני פשוט תוהה מה ראוי לעשות עם ה750,000 הנזילים והנותרים.

זה התיק בגרסתו השנייה

300,000 S&P

400,000 אג"ח צמוד מדד

350,000 פק"מ

יש הצעה אחרת?

נערך לאחרונה ב:
כי היא לא תמכור אג"חים במנות קטנות כדי לחיות. צריך למצוא איזון. כרגע אני חושב על 400,000 אג"ח (צמוד מדד?) ו350,000 פק"מ.
אין בעיה להגדיר הוראת קבע למכירת אג"ח בהיקף החודשי הנדרש (אפשר גם פעם ברבעון להקטנת עמלות).

אני אישית הייתי מצמיד את כל החלק שרוצים לשמור בסיכון נמוך.

איפה אני יכול לקרא על אג"ח צמוד מדד?
פורום הסולידית זה מקום נהדר :) העזר בגוגל

לאיזה טווח שנים האג"ח שאתה מדבר עליו?
אתה בוחר את המח"מ. מח"מ ארוך נותן תשואה גבוהה יותר אבל פגיע יותר לעליית ריבית.
בנתונים שאמרת משהו כמו 5-10 שנים נשמע לי סביר.

אל תצפה לתשואות שם, זה רק בשביל לשמור על הערך הריאלי.

אפשר את הקרן השתלמות להעביר ל100% מניות (SNP500)
ואת הכסף הממוסה שנשאר לחלק למזומן/פיקדון בנקאי וחלק ת.סל אגח אפשר שמפרישה דיבידנד (אפשר גם חצי רגיל וחצי צמוד מדד)
ולא להסתבך יותר מדי

חשוב לבדוק שיש לה ביטוחים בריאותיים טובים (אם חס וחלילה תצטרך ניתוחים/טיפולים שלא בסל) - כי זה יכול לחתוך לה את הנכסים יותר מכל דבר אחר
בנוסף ביטוח לדירה כולל צד ג' (כנ"ל אם מישהו יחליק לה בבית ויתבע)

היה בעבר ביטוח סיעודי ל5 שנים שאני לא בטוח שיש כבר (אם יש שווה גם לעשות)

אגב מה היא עושה כל היום? יש לה חברות? מועדון? היא הולכת לחוגים/כושר, התנדבות?
נראה לי אתה גם צריך לחשוב על זה, אם היא היתה רגילה לעבוד כל יום צריך למלא את החלל

• אהבתי
Reactions: ITS
אמא שלי מקבלת קצבת ביטוח לאומי של 2200 שקלים וחיה מזה. היא לא נזקקת לסכום הכסף הגדול שיושב בבנק בכלל.
איפה היא עבדה שאין לה פנסיה במסלול קצבתי כלשהו?

חשוב לוודא שאכן היא יכולה להסתפק במשיכה קטנה מתיק ההשקעות. בעיקר מחשיד כשהחיסכון מעורב בעו"ש יחד עם הכסף למחיה.
אם ההוצאות שלה הן יותר ממה שאתה חושב, ואין לה שום קרן פנסיה, כדאי לשקול הפקדה של סכום מסויים לקרן הפנסיה ולקבע ממנו קצבה קבועה לכל החיים.

יכול להיות שתוכלו להפקיד סכום גבוה לפנסיה מקיפה, ויכול להיות שתצטרכו להפקיד חלק לפנסיה משלימה.
גם במקיפה וגם במשלימה - הפקדה של סכום לקרן פנסיה מאפשרת לה "למשוך" כל חודש סכום גבוה יותר, על חשבון הירושה.

פורום הסולידית זה מקום נהדר :) העזר בגוגל
קראתי בבלוג של הסולידית ובינתיים נראה שהסולידית (הקיצונית, של פעם) ממש התנדה לאג"ח צמוד מדד מתוקף ניגוד אינטרסים מצד הממשלה, שמצד אחד מפצה על האינפלציה ומצד שני גורמת לה בעצמה.

אפשר את הקרן השתלמות להעביר ל100% מניות (SNP500)
ואת הכסף הממוסה שנשאר לחלק למזומן/פיקדון בנקאי וחלק ת.סל אגח אפשר שמפרישה דיבידנד (אפשר גם חצי רגיל וחצי צמוד מדד)
ולא להסתבך יותר מדי

אשמח לדוגמה לת.סל אגח כזו שמפרישה דיבידנד כדי שאוכל לבדוק אותה.
למה הכוונה באגח "רגיל"?

אשתדל לא להסתבך אני רק עושה בירור כמובן.

אגב מה היא עושה כל היום?

איפה היא עבדה שאין לה פנסיה במסלול קצבתי כלשהו?
בינתיים היא עוד מקבלת אבטלה (לקראת הסוף) ולאחר מכן היא יכולה למשוך גם פנסיה, אבל היא מעדיפה לחזור לעבוד בדבר אחר. אני זורם איתה. עוד לא מצאנו במה.

+1

• אהבתי
Reactions: A42
הכי סביר לדעתי זה למצוא דרך להפקיד חלק מהכסף לקצבה פנסיונית מקרן פנסיה מקיפה, בגילה - 60% מהכסף יושקע באג"ח מיועדות שמספקות תשואה מובטחת של 4.86%. כמו כן, מדובר בקצבה יציבה שמשולמת לה לכל חייה (בפטור מלא ממס, כי ההפקדות הן מהנטו), כך שזה אפיק הכנסה יציב מאוד וחסר התעסקות.
כדאי להתייעץ עם יועץ פרישה.

נערך לאחרונה ב:
אמא שלך בת 62. תוחלת החיים של אישה בישראל זה 82, כלומר עוד כ-20 שנים, אולי פחות כי רשמת שמצבה הבריאותי ירוד, אז נגיד 15-20 שנים.
היא רוצה לשים את ה-1 מיליון של בדירה. לא משנה איפה תקנה את ההדירה, אחרי 15-20 שנים זה כמעט בוודאות יניב תשואה ריאלית מכובדת.
הרעיון שלך, זה לשים 70-75% מה-1 מיליון של באגח למשך 15-20 שנה?
כהשקעה - לדעתי אתה עושה יותר נזק מתועלת.
אישית במצב דומה, הייתי שם לא פחות מ-50% במניות, ובעת קריסה גדולה בשוק הייתי מעביר חלק ניכר מהאגח למניות.
בייחוד שהיא נורא חסכנית, יש לה קצבה שמכסה את העלויות מחיה שלה, שתיק של 1 מיליון שח צריך להניב משהו כמו 1000-1500 שח בחודש רק מהדיביבד מבלי שום מאמץ (בלי שום הטיה לתיק מוטה דיבידנדים). באמת, שלקבור כסף באגח ל-20 שנה זה אסון.
הייתי שוקל גם:
- חלק מהכסף לשים במשהו כמו טריא, ריבית של 4-5% נטו (יותר סיכון, אבל עדיף מריבית אפס)
- לשים את כל ה-1 מיליון שח בתיק מוטה דיבידנדים (ידני או פשוט קרן), זה אמור לתת לפחות משהו כמו 2500 שח בחודש בלי שום מאמץ, והקרן לא תרקב באגח למשך 20 שנה.

@adamshalev , אני חושב שאתה משליך את תאוות הסיכון שלך על אימו של פות"ש. טוב שלא המלצת על ARKK.

לא משנה איפה תקנה את ההדירה, אחרי 15-20 שנים זה כמעט בוודאות יניב תשואה ריאלית מכובדת
מה עם דיירים בעייתיים שלא משלמים ומתנחלים בדירה? מה עם שכנים שיש להם כלב שמשגע אותך? זה באמת מה שאישה מבוגרת צריכה?

אישית במצב דומה, הייתי שם לא פחות מ-50% במניות
אתה מבין שבן אדם שרואה חצי מליון נמחקים לו, חצי מהחסכונות, זה יכול לקצר לו משמעותית את החיים?

חלק מהכסף לשים במשהו כמו טריא, ריבית של 4-5% נטו
עד היום שבו הקרן תעלם ולך תרדוף אחריהם.

לשים את כל ה-1 מיליון שח בתיק מוטה דיבידנדים
גם תיקי דיבידנדים נחתכו בחצי ב- 2008. אח"כ הייתה התאוששות, זה לא מובטח בעתיד.

תגיד , אתה בטוח שלא מגיע לה קיצבה ממקום העבודה? גישור כלשהו ?
ככה זה בדרך כלל בפנסיה מוקדמת .

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
M הייתכן שרק ל-28% ממשקי הבית החילוניים בישראל יש משכנתא, וההחזר ההמוצע עליה הוא רק 3,800 ש"ח? נדל"ן 11
F האם קיים סיכוי סביר שהביטקוין יעקוף את ה700-800 k פוסטים מאיכות נמוכה 8
ת חצי מיליון מובטלים בקרוב [600, 700, 800, 900K...] אוף טופיק 562
yossik 1-800 מספרי טלפון חינמיים מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 1
פ מחפש המלצה לשואב אבק שנותן תמורה טובה למחיר . תקציב 800-1200 צרכנות פיננסית 9
yossik 1-800 מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 18
Z האם העלת תקרת עוסק פטור ל120,000 זה החל מ2024 אכן יצא לפועל סופית? מיסים 3
D הלוואה 200,000 שח צרכנות פיננסית 5
י שכירות של 12,000 ש"ח או רכישת דירה נדל"ן 30
adirkol להעביר לארץ 200,000 דולר, עמלות ומיסוי שוק ההון 5
ט האם יש כלל אצבע להחזר משכנתא עבור כל 100,000 ש"ח עבור ריבית x ? פוסטים מאיכות נמוכה 4
D קרן כספית החל מ 250,000 שוק ההון 1
N דרכים אופטימליות להשקעה של 100,000 ש"ח (הלוואה / מכירת מניות / חיסכון) שוק ההון 6
~berlin~ הפקדה של 50,000 ש"ח בקרן סל שוק ההון 4
R 1,300,000 ש"ח בעו"ש השקעה לטווח קצר שוק ההון 22
A המלצה לתמהיל משכנתא ע"ס 600,000 ש"ח נדל"ן 1
Z בשקעה בניירות ערך זרים אם אדם שהפסיד 30,000 ש"ח הפסד נומינלי אבל עליית שער החליפין מיתן את ההפסד ל20,000 ש"ח האם יוכר לו מלא הפסד הנומינלי לקיזוז? פוסטים מאיכות נמוכה 2
C כלכליסט: דיסקונט לא יגבה ריבית על מינוס של עד 2,000 שקל פוסטים מאיכות נמוכה 30
שם משתמש בעייתי איפה עדיף להפקיד כ-10,000 ש"ח: קרן פנסיה או גמל להשקעה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 10
בייניש איך להפקיד 10,000 דולר במזומן בבנק? צרכנות פיננסית 9
Y עיצום כספי בסך 350,000 ש"ח הוטל על חברת אקסלנס נשואה בשל הפרת הוראות חוק איסור הלבנת הון צרכנות פיננסית 0
R מה הדרך הזולה ביותר להשקיע במדד S&P500, סכום חד פעמי 30,000 ש"ח ל-7 שנים. שוק ההון 5
1337justme עיקול חשבון בנק על סכום של כ15,000 ש"ח אוף טופיק 18
E משכנתא: 100,000 ש"ח במתנה לבנק? צרכנות פיננסית 43
D חבר ילדות מעוניין להעביר לי 100,000 שח בכדי שהשקיעו לו אותן, האם מותר? שוק ההון 9
A מה אפיק ההשקעה הכי מומלץ לסכום של כ 30,000 ₪ ? שוק ההון 4
A איפה להשקיע 30,000₪? שוק ההון 1
ת לשלם 238.8 בעבור מסגרת אשראי 13,000. שווה או בזבוז כסף? צרכנות פיננסית 26
ת מנכ"ל רשת ויקטורי מציע הלוואה 10,000 שח ללא ריבית? אוף טופיק 6
ד דירה ב100,000 שח בבטומי נדל"ן 19
JG1 Nasdaq 10,000 שוק ההון 0
T הכנסה פאסיבית של יותר מ10,000 שקלים בחודש התפתחות אישית 57
ב קרן השתלמות - 600,000 ש"ח - IRA? שוק ההון 46
M מה לעשות עם 100,000 ש"ח? שוק ההון 13
F הצעה שקיבלתי מפסגות למסחר עצמאי על תיק בשווי 1,100,000 ש״ח שוק ההון 14
א השקעה של 300.000 שקל לתקופה של כ 3 חודשים שוק ההון 5
ל הפקדת כסף לפיקדון בבנק- 250,000 ש''ח היכן הכי אטרקטיבי? שוק ההון 12
M הלוואה מהאוניברסיטה - 10,000 ש"ח צרכנות פיננסית 32
ס מה לעשות עם 80,000? שוק ההון 10
mr.mo צילום הצעת משנתא 230,000 נדל"ן 13
Fitch הלוואה של 30,000 ש"ח ללא ריבית וללא הצמדה - היכן? צרכנות פיננסית 19
yossik לפי החוק האמריקאי, אזרח שמחזיק ביותר מ-10,000 דולר בחשבון בנק מחוץ לארה"ב נדרש לדווח על כך לרשות המס צרכנות פיננסית 10
A פתיחת קופת גמל IRA לסכום של פחות מ-100,000 צרכנות פיננסית 10
י.ג פנסיית ברירת מחדל של משרד האוצר: השיחה שתחסוך לי 85,000 ש"ח צרכנות פיננסית 35
וולפסון דירה להשקעה - 350,000 בבאר שבע נדל"ן 36
ל הלוואת משכנתא בסך של 230,000 ש''ח, עזרה לגבי בניית תמהיל נכון נדל"ן 42
oz1987 נכנס לתוקף היום: כל אחד יכול להפוך למשקיע בסטארטאפים, החל מ-1,000 ש׳׳ח שוק ההון 7
N תכנון תמהיל משכנתא בגובה 350,000 ש"ח + טוויסט שלי נדל"ן 25
מ 100,000 ש"ח לתקופת זמן של חצי שנה שוק ההון 5
Bear75 ״לסגור״ 140,000 שקל אוף טופיק 19

נושאים דומים

Back
למעלה