• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

מס רכישה בדירה של בן זוג אחד עם הסכם ממון

orcohensend

משתמש רשום
דירוג
2
יש לי דירה מלפני הנישואים וכך גם לאשתי.
לפני החתונה עשינו הסכם ממון שבו הוחרגו הדירות של שנינו והוכנס סעיף שבו רשום שאם ירצו להחריג נכסים בני הזוג נכסים בעתיד יכתבו זאת באופן מפורש בהסכם ממון.
כמו כן לכל אחד חשבון בנק נפרד בנוסף לחשבון המשותף ממנו יורדת המשכנתה ונכנסת השכירות.
אני מוכר כעת את הנכס שלי מתוך כוונה לרכוש אחד אחר במקומו.
להפתעתי, העו"ד המייצגת אותי במכירה אמרה שהיא "מקווה" שלא אצטרך לשלם מס רכישה בדירה הבאה שאקנה.
כשהתקשרתי לעו"ד שערכה לנו את ההסכם ממון היא אמרה שנצטרך בעת הרכישה החדשה לכתוב הסכם ממון חדש ושהיא גם "חושבת" שזה אמור לפטור ממס, אבל אולי מס הכנסה יחליט ללכת לדיון/לחייב במס רכישה.
מכיוון ומדובר על סכום של מעל מאה אלף שקל אני מנסה להבין...הגיוני שאני אמור לגלות אם אני חייב במס רכישה רק אחרי הקנייה ולקוות לטוב?
אין לי יכולת לקבל תשובה לפני הרכישה? מן הסתם התשובה תשפיע בכלל על ההחלטה שלי אם לקנות או לא...
נשמע לי הזוי שאני אמור להמר על כמה מאות אלפים.

שאלה פשוטה, השכירות על הדירה נכנסה לחשבון משותף או לחשבון רק על שמך שנמצא בהפרדה מלאה?

שאלה פשוטה, השכירות על הדירה נכנסה לחשבון משותף או לחשבון רק על שמך שנמצא בהפרדה מלאה?
חשבון נפרד. מאז ומעולם.
גם השכירות וגם המשכנתה מהחשבון הפרטי על שמי. כמובן שגם לשם יכנסו כספי המכירה.

חשבון נפרד. מאז ומעולם.
גם השכירות וגם המשכנתה מהחשבון הפרטי על שמי. כמובן שגם לשם יכנסו כספי המכירה.
שים לב חשבון פרטי בהפרדה מלאה, לדוגמא המשכורת השוטפת לא נכנסת אליו.
אם זה אכן ככה, אז כן בסבירות מאוד גבוהה שלא תצטרך לשלם מס רכישה, אבל אני לא איש מקצוע, בטח עורכי הדין יודעים יותר טוב, ואתה אומר שהם חלוקים.

שים לב חשבון פרטי בהפרדה מלאה, לדוגמא המשכורת השוטפת לא נכנסת אליו.
אם זה אכן ככה, אז כן בסבירות מאוד גבוהה שלא תצטרך לשלם מס רכישה, אבל אני לא איש מקצוע, בטח עורכי הדין יודעים יותר טוב, ואתה אומר שהם חלוקים.
משכורת נכנסת לחשבון המשותף.
זה מה שמוזר לי שעורכי הדין לא חלוקים, אלא פשוט לא יכולים לחתום בוודאות מה יקרה. נשמע שהם משערים או מניחים בסבירות מסוימת כמו שאתה אומר.
שזה הזייה בעיני, איך אין אפשרות לקבל תשובה חד משמעית לכאן או לכאן.
לקנות משהו בלי לדעת אם המחיר שלו הוא 200 אלף לכאן או לכאן זה ממש בדיחה.

אני לא בטוח שיש סתירה בין השתיים.
הסכם הממון הקיים חל רק הנכסים שצויינו בו. אז אם תקנה דירה חדשה, עבורך זו דירה יחידה אבל עבור החצי של אשתך זו דירה שנייה, לכן אמור לחול מס רכישה לפי דירה נוספת, כפול חמישים אחוז.
אם תעשו הסכם ממון חדש אז לכאורה זה אמור להכשיר את הדירה הנוספת שתקנה.

אבל כמובן שהגורם להתייעץ איתו הם עורכי דין, ואם יש דעה חלוקה בין שתיהן, כדאי לנסות ולהבין מכל אחת מדוע יהיה או לא יהיה מיסוי, וגם להעלות בפניה את ההסבר של עורכת הדין השניה ולשאול לדעתה בנושא.
בכל מקרה הנושא הזו בעייתי כי הנושא של הסכמי ממון הפרדה רכושית לא הגיע מהמחוקק אלא מפסיקה, אז צריך להבין האם הפסיקה אכן עונה על המקרה הספציפי שלכם.

הערה: אל תקשיב לאנשים באינטרנט, ואין לי מושג על מה אני מדבר.

אני לא בטוח שיש סתירה בין השתיים.
הסכם הממון הקיים חל רק הנכסים שצויינו בו. אז אם תקנה דירה חדשה, עבורך זו דירה יחידה אבל עבור החצי של אשתך זו דירה שנייה, לכן אמור לחול מס רכישה לפי דירה נוספת, כפול חמישים אחוז.
אם תעשו הסכם ממון חדש אז לכאורה זה אמור להכשיר את הדירה הנוספת שתקנה.

אבל כמובן שהגורם להתייעץ איתו הם עורכי דין, ואם יש דעה חלוקה בין שתיהן, כדאי לנסות ולהבין מכל אחת מדוע יהיה או לא יהיה מיסוי, וגם להעלות בפניה את ההסבר של עורכת הדין השניה ולשאול לדעתה בנושא.
בכל מקרה הנושא הזו בעייתי כי הנושא של הסכמי ממון הפרדה רכושית לא הגיע מהמחוקק אלא מפסיקה, אז צריך להבין האם הפסיקה אכן עונה על המקרה הספציפי שלכם.

הערה: אל תקשיב לאנשים באינטרנט, ואין לי מושג על מה אני מדבר.
העורכי דין לא חלוקים אני רק מחדד...הם פשוט לא יודעים בוודאות לתת תשובה....
הם אומרים שכל מקרה לגופו ולכאורה אני מהמר פה. זה מה שמייאש אותי.
שניהם אגב חושבים שרוב הסיכויים שלא אשלם

העורכי דין לא חלוקים אני רק מחדד...הם פשוט לא יודעים בוודאות לתת תשובה....
הם אומרים שכל מקרה לגופו ולכאורה אני מהמר פה. זה מה שמייאש אותי.
שניהם אגב חושבים שרוב הסיכויים שלא אשלם
אז זו התשובה, שאתה נופל על איזה תחום אפור שלא מוגדר היטב ולכן אי אפשר להתחייב מה יהיו התוצאות.

ובמאמר מוסגר, בעיניי היו צריכים לבטל את כל הקשקוש הזה של הפרדה ממונית וכו׳ לצרכי מיסוי, ולהסתכל על הדירות של זוג נשוי כיישות אחת.

אז זו התשובה, שאתה נופל על איזה תחום אפור שלא מוגדר היטב ולכן אי אפשר להתחייב מה יהיו התוצאות.

ובמאמר מוסגר, בעיניי היו צריכים לבטל את כל הקשקוש הזה של הפרדה ממונית וכו׳ לצרכי מיסוי, ולהסתכל על הדירות של זוג נשוי כיישות אחת.
הדירות היו לפני הנישואים...ובכל מקרה מבחינתי מה שמפריע זה לא שיש מיסוי או אין. מה שמפריע שאין לי וודאות.
אם היו אומרים לי זה החוק ואתה חייב במס, אז אחלה. אני לא אקנה, אשים את הכסף בשוק ההון וזהו. משגע אותי שאני צריך להמר ופשוט לקוות לזה שלא אקבל דרישה לתשלום.

הסכם ממון זה לא הסכם הפרדת רכוש.
מבחינת מס הכנסה זוג הם יחידה כלכלית אחת למעט אם יש הסכם הפרדת רכוש, וההתנהגות בפועל תואמת להסכם.
הסכם ממון מגדיר מי יקבל נכסים שהיו לפני החתונה. אם אין הסכם הפרדת רכוש, או שבפועל אתם מתנהגים כיחידה כלכלית אחת, אז גם יהיה לעניין מיסוי.
שים לב שזוג שהתחתן ללא הסכם הפרדת רכוש ורוצה להפריד רכוש צריך אישור של בית משפט.
אני לא עו"ד.

הסכם ממון זה לא הסכם הפרדת רכוש.
מבחינת מס הכנסה זוג הם יחידה כלכלית אחת למעט אם יש הסכם הפרדת רכוש, וההתנהגות בפועל תואמת להסכם.
הסכם ממון מגדיר מי יקבל נכסים שהיו לפני החתונה. אם אין הסכם הפרדת רכוש, או שבפועל אתם מתנהגים כיחידה כלכלית אחת, אז גם יהיה לעניין מיסוי.
שים לב שזוג שהתחתן ללא הסכם הפרדת רכוש ורוצה להפריד רכוש צריך אישור של בית משפט.
אני לא עו"ד.
יש הסכם הפרדת רכוש כחלק מהסכם ממון.
בגלל זה הכנסות השכ"ד נכנסו לחשבון בנק נפרד.
לפי מה שאומרת העו"ד גם על התיקון הזה של החלפת נכס בנכס בית משפט יזמן אותי לדיון.

ברוך הבא למדינת הישראל. ככה זה עובד כאן למרבה הצער ולא רק במס רכישה אלא גם במס שבח ובהיטלי השבחה.
העו"ד המייצגת אותי במכירה אמרה שהיא "מקווה" שלא אצטרך לשלם מס רכישה בדירה הבאה שאקנה.
כשהתקשרתי לעו"ד שערכה לנו את ההסכם ממון היא אמרה שנצטרך בעת הרכישה החדשה לכתוב הסכם ממון חדש ושהיא גם "חושבת" שזה אמור לפטור ממס, אבל אולי מס הכנסה יחליט ללכת לדיון/לחייב במס רכישה.
אני לא מבין מה יעזור לך הסכם ממון חדש. עצתי לך היא לא להסתמך על עורכי דין "רגילים" הדבר הנכון לעשות הוא לשלם בערך אלפיה וללכת לשעת יעוץ למשרד שמתמחה במיסוי (כגון מזרחי). לי זה חסך מאות אלפי שקלים במס שבח במקרה דומה של דירה לפני החתונה אבל עם נקודת פתיחה בעייתית מאוד.
אבל הסיפור זה לא על הדירות האלו אלא על דירה חדשה שאתה רוצה לרכוש.
מסכים. לדעתי (הלא מקצועית), תצטרך לשלם מס על החצי של אשתך (כלומר 50% ממס הרכישה). כל עניין ההפרדה לא תקף אחרי הנישואין, אתם נחשבים לתא משפחתי אחד ולאשתך זוהי דירה שניה.

בהנחה שאתה מוכר ברווח, שים לב קודם כל למשוכה של מס שבח ולכך שאתה מקבל פטור ממנו במכירה. גם שם תצטרך להראות את הסכם הממון וחשבון הבנק. תוודא שהעורכת דין מבינה מה היא עושה שם.

ברוך הבא למדינת הישראל. ככה זה עובד כאן למרבה הצער ולא רק במס רכישה אלא גם במס שבח ובהיטלי השבחה.

אני לא מבין מה יעזור לך הסכם ממון חדש. עצתי לך היא לא להסתמך על עורכי דין "רגילים" הדבר הנכון לעשות הוא לשלם בערך אלפיה וללכת לשעת יעוץ למשרד שמתמחה במיסוי (כגון מזרחי). לי זה חסך מאות אלפי שקלים במס שבח במקרה דומה של דירה לפני החתונה אבל עם נקודת פתיחה בעייתית מאוד.

מסכים. לדעתי (הלא מקצועית), תצטרך לשלם מס על הצד של אשתך. כל עניין ההפרדה לא תקף אחרי הנישואין ואתם נחשבים לתא משפחתי אחד.

בהנחה שאתה מוכר ברווח, שים לב קודם כל למשוכה של מס שבח ולכך שאתה מקבל פטור ממנו במכירה. גם שם תצטרך להראות את הסכם הממון וחשבון הבנק. תוודא שהעורכת דין מבינה מה היא עושה שם.
אשמח להמלצה על משרדי עו"ד כאלו. אם יש מניסיון, הכי טוב.

אשמח להמלצה על משרדי עו"ד כאלו. אם יש מניסיון, הכי טוב.
אני מעדיף להיות זהיר ולא להמליץ בפה מלא כי אין לי נסיון גדול מדי בתחום. יכול רק לספר את העובדה שאני אישית הלכתי למשרד עו"ד של מאיר מזרחי ונפגשתי עם עורכת דין בשם אפרת סולומון שנתנה לי עצת זהב שכאמור חסכה לי בהמשך מאות אלפים (והיא אפילו לא יודעת את זה). את החוק היבש אפשר להבין מהאינטרנט אבל את הפרקטיקה המעשית של התנהלות מול רשות המיסים ידעו להסביר לך רק אלו שמתעסקים בתחום ביום יום.

אני מעדיף להיות זהיר ולא להמליץ בפה מלא כי אין לי נסיון גדול מדי בתחום. יכול רק לספר את העובדה שאני אישית הלכתי למשרד עו"ד של מאיר מזרחי ונפגשתי עם עורכת דין בשם אפרת סולומון שנתנה לי עצת זהב שכאמור חסכה לי בהמשך מאות אלפים (והיא אפילו לא יודעת את זה). את החוק היבש אפשר להבין מהאינטרנט אבל את הפרקטיקה המעשית של התנהלות מול רשות המיסים ידעו להסביר לך רק אלו שמתעסקים בתחום ביום יום.
תודה רבה!

יש לי דירה מלפני הנישואים וכך גם לאשתי.
לפני החתונה עשינו הסכם ממון שבו הוחרגו הדירות של שנינו והוכנס סעיף שבו רשום שאם ירצו להחריג נכסים בני הזוג נכסים בעתיד יכתבו זאת באופן מפורש בהסכם ממון.
כמו כן לכל אחד חשבון בנק נפרד בנוסף לחשבון המשותף ממנו יורדת המשכנתה ונכנסת השכירות.
להפתעתי, העו"ד המייצגת אותי במכירה אמרה שהיא "מקווה" שלא אצטרך לשלם מס רכישה בדירה הבאה שאקנה.
מכיוון ומדובר על סכום של מעל מאה אלף שקל אני מנסה להבין...הגיוני שאני אמור לגלות אם אני חייב במס רכישה רק אחרי הקנייה ולקוות לטוב?
אין לי יכולת לקבל תשובה לפני הרכישה? מן הסתם התשובה תשפיע בכלל על ההחלטה שלי אם לקנות או לא...
אף עו"ד כנראה לא יוכל לחתום לך מראש על כלום.

רעיון קטן:
יש אפשרות לעשות פרה רולינג
כלומר לבקש מרשות המסים לדעת מראש מה יהיה המס על עסקה כזאת
אבל להבנתי זה דבר שעולה זמן וכסף (עו"ד מייצג)

גילוי נאות: לא עו"ד.

אף עו"ד כנראה לא יוכל לחתום לך מראש על כלום.

רעיון קטן:
יש אפשרות לעשות פרה רולינג
כלומר לבקש מרשות המסים לדעת מראש מה יהיה המס על עסקה כזאת
אבל להבנתי זה דבר שעולה זמן וכסף (עו"ד מייצג)

גילוי נאות: לא עו"ד.
יש לי חבר במס הכנסה, סיפר לי על הפרה רולינג. באותה נשימה ציין שזה משהו שעושים לתאגידים גדולים בעסקאות מורכבות ולא משהו שיעשו לאדם פרטי.

אני לא חושב שהמקרה שלך כל כך מסובך כמו שאתה חושב. בגלל שהקפדתם על הסכם ממון והפרדה רכושית אז יהיה לך יחסית פשוט לדעתי לקבל פטור על מס שבח במכירה ועל חצי ממס הרכישה בקניה. את מס הרכישה על החלק של אישתך תצטרך לשלם כי מה שאתה קונה אחרי החתונה נחשב של שניכם ולא משנה מה תעשו. אחרת כל זוג שרוצה לקנות שתי דירות היה קונה אחת על שם הבעל ושניה על שם האישה
תתנחם בכך שיש מקרים יותר מורכבים בהם הדברים הרבה יותר בתחום האפור ועם חוסר וודאות משמעותי. לפעמים זה פשוט נופל וקם על זהות הפקיד במיסוי מקרקעין שעושה לך את השומה, גם אם מדובר במאות אלפי שקלים.
עם זאת כמו שכתבתי למעלה, בגלל שמדובר בהרבה כסף, אז שווה ללכת לשעת ייעוץ ולהיות רגוע שאתה עושה את הדבר הנכון.

כמו כן אני מניח שאתה מוכר דירה פשוטה, ללא זכויות בניה נוספות, אחרת העניין מסתבך, כי על זכויות בניה בדרך כלל אין פטור ממס שבח (גם על דירה יחידה) ועלול להיות לך גם היטל השבחה.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
י [מס רכישה] הצהרה בעת רכישת דירה שניה מיסים 4
א מס רכישה דירה שניה נדל"ן 3
ש החזר מס על הפסדים בבורסה מול מס רכישה לדירה שניה שוק ההון 3
ה מס רכישה דירה שלישית חליפית מיסים 1
A תכנון נכון של מס רכישה והיטל השבחה נדל"ן 0
A החזר על מס רכישה - שאלה מיסוית נדל"ן 5
A מס רכישה פריסה לתשלומים נדל"ן 12
M עדכון מס רכישה מיסים 10
H שאלת מס שבח, מס רכישה ומה שביניהם בסיטואציה מסויימת נדל"ן 3
I פתרונות לצמצום מס רכישה ברכישת דירה שנייה נדל"ן 9
ד מס רכישה על דירה ראשונה, מתחת ל5 מליון אוף טופיק 1
U מס רכישה על רכב חשמלי צרכנות פיננסית 1
A רכישת חלקיות בעסקה- מס רכישה נדל"ן 11
H מס רכישה - הרבה שלישי דירות? נדל"ן 24
ישראלית מס רכישה בשותפים מיסים 1
סול האם משלמים מס רכישה על דירה שניה שיורשים? נדל"ן 6
F מס רכישה של דירה - איך להקטין ב-2/3 את מס הרכישה? מיסים 7
Z האם יש מס רכישה על אירוע גביית דירה משועבדת בגין מלווה שלא נפרע? נדל"ן 0
Z האם יש מס רכישה על אירוע גביית דירה משועבדת בגין מלווה שלא נפרע? פוסטים מאיכות נמוכה 0
Y מס רכישה + מס שכ"ד לזוג כאשר לאחד מבני הזוג יש בעלות הדירה אחרת נדל"ן 1
P מס רכישה על חלק קרקע קטן? נדל"ן 10
R מס רכישה ברכישת דירה בנוסף על מגרש קיים נדל"ן 10
ח דירה חדשה - מס רכישה ומס שבח נדל"ן 11
Fitch מחפש הגיון בלהשקיע בנדל"ן בעידן בו יש מס רכישה ועלויות נלוות נדל"ן 40
M איך מחשבים "עלות רכישה" לצורך מס שבח לבית שנבנה ב "בנה ביתך" לפני 35 שנה? נדל"ן 9
Z-Matrix מס רכישה נדל"ן 9
B הפחתת מס רכישה על דירות להשקעה ל- 5% שוק ההון 0
ש הנחת מס רכישה לנכים עבור דירה יחידה למגוריהם נדל"ן 13
M שאלה בנושא מס רכישה נדל"ן 2
Y "דירת מגורים יחידה" לענייני מס רכישה נדל"ן 6
L סוגיה בנושא מס רכישה לדירה שנייה נדל"ן 1
לעניות דעתי מס רכישה- נכס אחד ושני רוכשים נדל"ן 25
nick מס רכישה - דרכי התמודדות נדל"ן 54
Barbur מס רכישה בקניה לאחר מכירה נדל"ן 8
מ מס רכישה נדל"ן 1
hommie מס רכישה לדירה אוף טופיק 13
Lyman Zerga מס בחשבונית עצמית בעסקה שפטורה מניכוי מס במקור מיסים 0
ה פערים בהגשת בקשה להחזר מס צרכנות פיננסית 9
A זיכוי מס זר מיסים 1
F התאמת מחיר הקנייה לצרכי מס בחוזה עתידי במט"ח מיסים 3
M תושבות מס ופתיחת קרן פנסיה והשתלמות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
A למי שמגיש דוח מס עצמאית מיסים 12
Z מס יסף על רווח הון במכירת RSU מיסים 1
לאץ' מס הכנסה מול מס רווח הון מיסים 11
T האם מס על הפקדות גבוהות לפנסיה של המעסיק אמור להיות מחושב בצורה שנתית או חודשית? מיסים 7
מ מס ירושה מיסים 3
L שווי דיבידנדים בחשבון ברוקר זר לצורך תשלום מס יסף מיסים 3
P מס יסף - בזמן מכירת דירה או אחרי דוח שנתי? נדל"ן 5
B ניכוי מס קרן כספית מיסים 5
פ עוד על זיכוי מס ששולם בחו"ל מיסים 5

נושאים דומים

Back
למעלה