• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

האם לממש rsu או אופציות?

שבמחיר מניה גבוה עדיף לך למכור אופציות
רק לוודא שאני מבין אותך. מה שאתה רואה בגרף זה שהחל משער מניה של 250$, היחס עולה מעל ל 0.5 ולכן עדיף למכור אופציות קודם?

יצא לי קצת מבולבל (ולא אינטואיטיבי) אז מסכמת:
כלכלית, ולפי הנתונים שנתת, יש כאן הימור.
אם אתה מהמר שכשתרצה למכור בפעם הבאה המניה תרד מתחת למחיר האופציה (99$ ומטה) - אז כמה שזה נשמע מצחיק היה עדיף למכור קודם את ה- RSU וזאת למרות שבעצם האופציה יצאה מחוץ לכסף. הסיבה - במניה החסומה יש לך יותר מה לאבד מאשר באופציה (לדוגמא - במקרה של 99$ איבדת 101$ לכל מניה חסומה לעומת 100$ באופציה. אם המניה מתרסקת לאפס במניה החסומה איבדת 200$ שלא מימשת בהתחלה, לעומת מקסימום 100$ באופציה).

אם אתה מהמר שכשתרצה למכור בפעם הבאה המניה תעלה מעל המחיר הנוכחי (מעל 200$) - אז במקרה כזה עדיף היה למכור קודם את האופציה. הסיבה - כאן הסיבה היא שבמניה החסומה יש לך יותר מה להרוויח (הפעם בגלל ההפרש במס) מאשר באופציה (אם מחיר ההענקה גם באופציה היה גם 200$ כמו במניה החסומה, לא הייתה משמעות לסדר המכירה). בכל מקרה ההפרש הוא קטן מאוד ויישמר קבוע (ההפרש במס בין 200$ ל- 250$ בלי קשר למחיר המניה)

דעה אישית - לא כלכלית.
ההפרשים פר מניה יחסית קטנים. בהנחת מס של 50% מקסימום ההפרש פר מניה במצב הראשון יהיה 50$ וזה בהנחה שהחברה פושטת רגל והמניה שווה אפס.
ובמצב השני בכלל מדובר בהפרש קטן. אז אלא אם כן יש לך מאות אלפי יחידות מניה למכור לא נראה לי כל כך קריטי, בלי קשר למה שתחליט למכור.

לדעתי, רגשית, הרבה יותר קשה כאשר אופציה (שהייתה שווה הרבה כסף) יוצאת מחוץ לכסף ואתה לא יודע אם אי פעם היא תחזור לכסף (קרה לנו לפני שנים רבות. וזה לא כיף). לכן, אני אישית הייתי מוכרת את האופציות, כמו שכתבתי בהתחלה, למרות שבסופו של יום הסיבה היא שונה לגמרי (והמסקנה הכלכלית הייתה שגויה ולמעשה הפוכה ממה שכתבתי בהתחלה).
תודה רבה! עשה לי הרבה סדר

קיבלתי תוצאות אחרות ממה שחזית
רגע רגע… אתה משנה את תנאי ההתחלה…
אני נשענתי על הנחות שהתבססו על הנתונים שלך:
1. אתה רוצה למכור היום וצריך להחליט את מה אתה מוכר היום ומה תשאיר למכירה עתידית.
2. מחיר המניה היום - 200$. זה ידוע. מה שלא ידוע זה מה יהיה מחיר המניה העתידי.
3. בעתיד תרצה למכור את מה שתשאיר למכירה. וביום שתרצה למכור תאלץ למכור גם אם המניה תרד וגם אם תעלה.
4. לא יהיו בעתיד שינויים מבחינת המס.

כמעט כל התרחישים שלך לא רלוונטיים למה שכתבתי.
1. אתה צריך בכל התרחישים להתחיל מ- 200$
2. אני כתבתי שעדיף למכור קודם מניות חסומות ואחר כך אופציות במקרה שהמניה יורדת *מתחת* למחיר האופציה. כאשר היא מגיעה למחיר האופציה אכן אין הבדל. למעשה בתחום שבין 100$-200$ אין הבדל (שוב תחת ההנחות שהנחתי).
3. שים לב שבתרחיש היחיד שעומד בהנחות שהנחתי (שער 200 ואז 300) גם אתה מגיע למסקנה שלי - שאם מחיר המניה היום 200$ והמניה עולה מעל 200$ אז עדיף למכור קודם אופציות ואחר כך מניות חסומות.

כאמור, בכל מקרה ההבדלים קטנים ולכן…
לדעתי, רגשית, הרבה יותר קשה כאשר אופציה (שהייתה שווה הרבה כסף) יוצאת מחוץ לכסף ואתה לא יודע אם אי פעם היא תחזור לכסף (קרה לנו לפני שנים רבות. וזה לא כיף). לכן, אני אישית הייתי מוכרת את האופציות, כמו שכתבתי בהתחלה, למרות שבסופו של יום הסיבה היא שונה לגמרי (והמסקנה הכלכלית הייתה שגויה ולמעשה הפוכה ממה שכתבתי בהתחלה).

אני מודה שלא הבנתי למה.. תוכל לנסות להסביר עם מספרים?
בטח. אסביר:
ההכנסה המרבית לחודש, החייבת בביטוח לאומי ובריאות, היא 47,465₪.
מדרגת מס הכנסה שעליה משלמים 50% היא 58,190₪ (ומעלה).
כלומר אין חפיפה בין המדרגה/תקרה ולכן אם אתה במדרגת מס הכנסה של 50% אתה לא תשלם יותר ביטוח לאומי/בריאות. ואין צורך להוסיף 12% לחישובי המס.

החפיפה היחידה שכן קיימת זה בהכנסה חודשית של בין 45,181₪ לחודש (שזו המדרגה שממנה מתחילים לשלם 47% מס הכנסה) ועד לתקרת ההכנסה לביטוח לאומי 47,465₪. בתחום הזה אכן משלמים גם מס הכנסה של 47% ועדיין משלמים ביטוח לאומי/בריאות של 12%. כלומר על 2,284₪ משלמים מס כולל של 59%. על כל שקל נוסף (מעל 47,465₪ לחודש ועד למדרגה של מס היסף שהיא כאמור 58,190₪ לחודש) תשלם 47% מס הכנסה ללא תשלום לביטוח הלאומי.

בקיצור, מלבד אותם 2,284₪ אף פעם לא משלמים מס של מעל 50%.

*שים לב*
למרות שלמעשה אין מס כזה של 62%, זה נכון שבעת המכירה הנאמן מנכה מס של 62% ורק אחר כך המעסיק מחזיר את עודף המס שנלקח (או שצריך לעשות תיאום מס בשביל לקבל את ההחזר).

*הערה*
יכול להיות מקרה (נדיר לדעתי) שבו סיטואציה כזו יכולה לקרות וזה בגלל שמס ההכנסה מתייחס לתקופה שבה אתה מבצע את המכירה והביטוח הלאומי/בריאות לתקופה האחרונה שבה עבדת אצל המעסיק שנתן לך את המניות. כלומר, אם כאשר סיימת לעבוד אצל המעסיק שנתן לך את המניות לא הגעת לתקרת הביטוח הלאומי/בריאות, וכאשר החלטת למכור את המניות ההכנסה שלך הייתה גבוהה וחרגה מהתקרה של מס היסף, אז במקרה כזה זה יכול לקרות. תכלס לרוב זה הפוך. אנשים יוצאים לחל״ת/פרישה מוקדמת או סתם מובטלים ואז מחליטים למכור וכך בעצם מרוויחים פעמיים. גם לא משלמים ביטוח לאומי/בריאות (אם כשהם עבדו אצל המעביד שנתן להם את המניות הם הגיעו לתקרה) וגם מס ההכנסה נמוך, כי מוכרים בתקופה שלא עובדים…
בכל מקרה, לא התייחסתי בכלל למקרים הללו כי יצאתי מתוך הנחה שאתה עדיין עובד אצל המעסיק שהעניק לך גם את האופציות וגם את המניות החסומות.

רק לוודא שאני מבין אותך. מה שאתה רואה בגרף זה שהחל משער מניה של 250$, היחס עולה מעל ל 0.5 ולכן עדיף למכור אופציות קודם?
משהו כזה. אתה יכול לקבוע סף אחר מ0.5, שיבטא סיבולת סיכון למשל.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
י כיצד ניתן לממש כספים בקרן פנסיה לא פעילה עם מיסוי גבוהה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
I הכריחו אותי לממש הפסדי הון - מה עכשיו? שוק ההון 11
T שוקל לממש סנופי לסגור פריים במשכנתא / להכניס לפקדון שוק ההון 10
ד עומד להפוך לתושב ארה"ב - נאלץ לממש רווח בקרנות סל לא אמריקאיות שוק ההון 14
פסיוני לממש את אמזון? שוק ההון 25
I מה לעשות כשהבנקים לא מאפשרים לממש רווחים מקריפטו? שוק ההון 93
מ העלו לי את דמי הניהול, לממש רווחים ולעבור או להישאר? שוק ההון 94
D האם לממש זכייה בראש העין נדל"ן 50
TheMailMan האם לממש זכייה במחיר למשתכן? נדל"ן 153
G שאלות מס לממש מתחילים.. מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 28
koni כללים לממש רווחים? ללא צורך תיזמון שוק ההון 8
A הפחתת עמלות העברת מטח לבנק\מבנק במכירת RSU ו ESPP שוק ההון 8
Z מס יסף על רווח הון במכירת RSU מיסים 1
E קיזוז עמלות rsu מיסים 22
שושן צחור תזמון מכירת rsu ו espp שוק ההון 27
Namy מימוש RSU לפני חופשת לידה מיסים 3
D מיסוי rsu בחברת אמזון מיסים 22
N שאלה בנוגע למיסוי של אופציות ו RSU מיסים 3
C הייטקיסטים - איך אתם מתמודדים עם תיק השקעות ריכוזי בעקבות RSU? שוק ההון 12
I מיסוי rsu מיסים 10
mk1 מיסוי rsu מיסים 7
D האם ניתן להשאיר RSU ב-ESOP לאחר עזיבת מקום עבודה? שוק ההון 2
the_newbie מיסוי RSU לאחר סוף העסקה מיסים 3
ח שורטים כנגד RSU שוק ההון 6
N הורשת RSU מיסים 5
F RSU מיסוי מיסים 1
M ביטול אזרחות אמריקאית והתמודדות עם RSU מיסים 11
M איך כדאי למשוך RSU פירותי? בפעימה אחת או פעימות קטנות? מיסים 27
Y מכירה של RSU בשכבות, מה הדרך המיטבית מיסים 19
M מחיר דינמי בחישוב שווי RSU עם Google Sheets שוק ההון 13
ס מיסוי RSU לפי 102 אחרי הגירה לאנגליה מיסים 2
T מכירת RSU כאשר המס השולי נמוך שוק ההון 12
M נוסחה לכדאיות אחזקת RSU - יש חיה כזאת? שוק ההון 14
lizozom כפל מיסוי על RSU מחברה בינלאומית מיסים 4
H פיצול מכירת RSU לשני חשבונות מיסים 1
A החזרי מס אחרי מכירת RSU מיסים 1
B ביטוח לאומי מקסימלי על מכירת RSU מיסים 7
N מכירת RSU בהפסד מיסים 27
א מדיניות מיסוי RSU שוק ההון 2
R טעות במכירת rsu שוק ההון 2
D המלצה לרו"ח עבור מכירת RSU מיסים 2
T מכירת RSU וESPP מETRADE שוק ההון 1
לארוצה תרומת RSU מיסים 0
א למכור RSU עכשיו או לחכות לפנסיה ולחסוך מס שוק ההון 3
J האם יש דרך להעביר את כספי ה rsu לקרנות מחקות מדד ללא אירוע מס? שוק ההון 10
G דו״ח מס הכנסה ו-RSU מיסים 1
S מס רווח הון ריאלי ESPP/RSU מיסים 4
S מיסוי RSU וקיזוז מול מגן מס מיסים 4
D קיזוז הפסד הון אל מול רווח ממישוש RSU לפני תקופת החסימה (שנה לאחר הענקה) מיסים 1
ד תשלום מס על RSU כשעושים ניתוק תושבות מיסים 1

נושאים דומים

Back
למעלה