• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

איך כדאי למשוך RSU פירותי? בפעימה אחת או פעימות קטנות?

munmun

משתמש רגיל
דירוג
64
ערב טוב,

שאלה היא על משיכת RSU במסלול פירותי.
ראיתי שיש תקרה לביטוח לאומי ומס בריאות.
האם זה אומר שמשיכה של כמה שיותר RSU תפחית את המס על ביטוח לאומי + בריאות?
דוגמא 1:
משיכה כל רבעון - תמיד משלם ביטוח לאומי מלא
דוגמא 2:
משיכה פעם אחת בסוף שנה, הסכום עובר את התקרה של ביטוח לאומי ולכן כל סכום מעל התקרה לא יחוייב במס הזה.
לאחר מכן לעשות החזר מס.
כמו כן, הסיבה למשוך בסוף שנה, ולא פעם בכמה שנים - כדי לפרוס את המס הפירותי בין שנים כדי לצמצם מס הכנסה.

האם אני מבין נכון?

בגדול נראה לי שהבנת נכון, מס הכנסה כדאי לפרוס על פני שנים בגלל מדרגות המס, וביטוח לאומי כדאי לרכז כדי להגיע לתקרה.
לא ברור מהשאלה אם אתה מודע לכללי "תשלום נוסף" (אם שווי החלק הפירותי גדול מ-25% משכר המינימום, מחלקים את השווי ב-12 ומוסיפים ל-12 חודשי העבודה האחרונים).
לא הבנתי מה הסיבה למשוך בסוף השנה לעומת כל תאריך אחר בשנה, תוכל להסביר את הכוונה?

ביטוח לאומי מסתכל 12 חודשים אחורה מהמכירה ומבצע התקזזות שנתית. גם לדברים חד פעמיים כמו בונוס או מכירת מניות.
אז אתה צריך לשלם את התקרה באותה השנה וכל שקל מעליה יהיה ללא תשלום ביטוח לאומי.

ביטוח לאומי, דווקא במשיכה כל רבעון העלות תהיה זולה יותר

אבל השאלה החשובה יותר, מדובר במניות של חברה שאתה עדיין עובד בה, או שהפסקת לעבוד בה?

נערך לאחרונה ב:
מבלי להכליל, לרוב השכר של מי שמקבל RSU נמצא ממילא בטווח של בין 35-47% מדרגת מס, כך שהגעה לתקרת ביטוח לאומי קורית כמעט באותו שלב בו הגעת למדרגת 47% במס הכנסה.
הדרך היעילה להקטין מס היא בשנה שבה יש לך הכנסה פירותית נמוכה, וגם אינך עובד אצל אותו מעסיק שהעניק את המניות.

למה זה משנה איזה מעסיק זה?
החישוב של ביטוח לאומי נעשה לפי 12 חודשים אחרונים אצל המעסיק שהעניק את המניות, בזמן שמס הכנסה נעשה לפי שנת המס של המכירה.
לכן אם למשל קיבלת RSU אצל מעסיק שבו הרווחת קרוב לתקרת ביטוח לאומי וסיימת לעבוד אצלו ב 2023, וב2024 אינך עובד, אז תשלם מס הכנסה לפי מדרגה נמוכה יחסית ואילו בביטוח לאומי כבר כמעט ומיצית את התקרה.

וואו לא ידעתי את זה, תודה על ההסבר!
מדהים כמה אפשר לסבך את מערכת המס..

עוד שאלה קשורה: כאשר מכרתי מניות RSU (לצורך העניין דרך ESOP) - תמיד מה שקרה זה שהם גבו מס מקסימלי מטורף (שהוא אפילו תיאורטית לא אפשרי), ואז המעסיק החזיר את ה"עודף" באחת המשכורות הבאות.
אבל איך זה עובד אחרי שעוזבים את המעסיק? האם צריך לחכות לדו"ח השנתי בשביל להתקזז עם מס הכנסה? אפשר לבקש מ ESOP לגבות פחות מס?

מדהים כמה אפשר לסבך את מערכת המס..
ביטוח לאומי מתנהג דומה למס, אבל הוא לא מס, בחישוב דמי הביטוח לשכיר החישוב הרבה יותר פשוט מאשר חישוב מס.
אבל איך זה עובד אחרי שעוזבים את המעסיק? האם צריך לחכות לדו"ח השנתי בשביל להתקזז עם מס הכנסה? אפשר לבקש מ ESOP לגבות פחות מס?
או שתביא אישור תיאום מס מראש, או שתגיש בקשה להחזר בדוח השנתי

אפשר לבקש מ ESOP לגבות פחות מס?
לבקש תמיד אפשר :)
לדעתי יש איזה הליך שאולי אפשר לעשות שדורש ממך לקבל איזה אישור ממס הכנסה, אבל זה נשמע לי כמו כאב ראש אטומי ששווה הרבה כסף אבל לא מספיק.

או שתביא אישור תיאום מס מראש, או שתגיש בקשה להחזר בדוח השנתי
יש חברות שיוציאו לך תלוש גם אם אתה כבר לא עובד בהם (לדעתי זה חובה - אבל לא בטוח שקורה אצל כולם).
מה שכן חובה - זה שאותו מעסיק מחויב להנפיק לך 106 על אותה שנת מס שפדית.

אז בשביל להקטין כאב ראש והתעסקות ביורוקרטית (וסיכוי לטעויות שיסבכו אותי) - עדיף למכור לקראת סוף השנה, ואז מקבלים את הכסף אחרי הגשת הדו"ח. זה נשמע כמו אסטרטגיה סבירה?
החיסרון הוא שצריך למכור הרבה בפעם אחת, עם תזמון שלכו תדעו מה יהיה המצב של המניה הזאת כשדווקא תרצו למכור

מה שכן חובה - זה שאותו מעסיק מחויב להנפיק לך 106 על אותה שנת מס שפדית.
חובה שיהיה טופס 106, אבל אם אתה כבר לא עובד בחברה, אז לרוב הנאמן הוא זה שיוציא לך את הטופס הזה.

חובה שיהיה טופס 106, אבל אם אתה כבר לא עובד בחברה, אז לרוב הנאמן הוא זה שיוציא לך את הטופס הזה.
באינטל (מעסיק לשעבר) מוציאים לי כל רבעון תלוש על הדיבידנדים שמתקבלים + 106 בכל שנה.
הם בוחרים לפעול כך?

באינטל (מעסיק לשעבר) מוציאים לי כל רבעון תלוש על הדיבידנדים שמתקבלים + 106 בכל שנה.
הם בוחרים לפעול כך?
כן, הם יכולים לשנות את ההסכם עם הנאמן.
בהתאם לכלל 7(ג) לכללי מס הכנסה (הקלות מס בהקצאת מניות לעובדים), התשס״ג–2003, הנאמן יכול להכנס לנעלי המעביד בנושא ניכוי המס ודיווח לפקיד השומה ולמקבל
(ג) לענין ניכוי המס, מועד העברתו לפקיד השומה ודיווחים לפקיד השומה ולמקבל, יחולו הוראות תקנות ניכוי ממשכורת, תקנות ניכוי מסוגי שכר או תקנות ניכוי מרווח הון, לפי הענין, ויראו את הנאמן ואת המעביד כמעביד, כמשלם או כחייב, כמשמעותם באותן תקנות, לפי הענין.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
T האם כדאי למשוך כספים מקרנות פנסיה/השתלמות מעבר לתקרה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
א האם כדאי למשוך קרן השתלמות נזילה ולהעביר לפק"מ פוסטים מאיכות נמוכה 6
ס האם כדאי למשוך כספים מקרן השתלמות נזילה ולהשקיע לבד? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 25
de dud האם כדאי למשוך קרן פנסייה לטובת נכס מניב? שוק ההון 28
A האם כדאי להשקיע ב-Russel2000? שוק ההון 15
גיא הראשון דוקטורט בכלכלה/מימון - האם כדאי? התפתחות אישית 3
S מתלבט האם כדאי לקנות דירה שניה - עזרה נדל"ן 4
R קרן השתלמות IRA בדמי ניהול של 0.5, האם כדאי? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
R חשיפה לסל מדדי מניות עולמיים עם קרן מובטחת - האם כדאי? שוק ההון 32
M באיזה שלב כדאי לפנות לאנשי מקצוע (עו"ד, שמאי, מעצב פנים, קבלן שיפוצים) נדל"ן 9
oferM איך כדאי לבנות את עזה מחדש ? פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 6
M הצעת שכר חדשה, גלובלי או יסוד + שעתי. מה כדאי? התפתחות אישית 11
O דיבידנדים מול מדדים בהקשר של יציאה לחופש כלכלי - איך כדאי להתנהל דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 88
S קרן השתלמות IRA חדשה עם הפקדות לעצמאי - איפה כדאי לפתוח? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
M התייעצות - האם כדאי למכור תעודות סל ישנות עם דמי ניהול גבוהים? שוק ההון 14
H האם יש חשיבות לתזמון סגירת עוסק פטור והאם כדאי להשאיר עסק ללא הכנסות? מיסים 0
ח איפה כדאי להשקיע לחרדית שוק ההון 78
A מה לדעתכם הכי כדאי לעשות עם כסף זמין היום? עסקה או סגירת חובות? נדל"ן 4
C 10 סיבות למה אני לא כדאי להשקיע במדד מחקה שוק ההון 14
I האם כדאי לפתוח קרן השתלמות לעצמאי? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 14
D איפה הכי כדאי לעשות התמחות ברפואת ילדים התפתחות אישית 2
G האם כדאי למכור ניירות הפסדיים ורווחיים ולקנות מחדש כדי להנות ממגן מס? מיסים 15
R מכירה גדולה משיקולי דמי ניהול - מה כדאי לדעת? שוק ההון 4
U יועץ משכנתאות, כדאי? נדל"ן 2
י האם כדאי להמיר עכשיו דולר לשקל (60K)? צרכנות פיננסית 24
M מתי כדאי לפתוח חברה מיסים 20
C האם כדאי לסוחר יומי לסחור הברוקר זר ואיך אפשר למלא את הדוחות במס הכנסה שוק ההון 14
A העברה בנקאית לחו"ל - כדאי דרך הבנק? צרכנות פיננסית 2
M מגרש מאושר לבניה - האם כדאי להיכנס להסכם שיתוף עם שאר בעלי הקרקעות במגרש? נדל"ן 2
A העברת כסף לחו"ל עבור תשלום לפרילנסרים - איך הכי כדאי? צרכנות פיננסית 0
M אודה מאוד לעזרה- לא מצליחה להבין מה כדאי לפרוע ברכיבי המשכנתא שלי נדל"ן 1
א איזה מסלול כדאי לי לסגור במשכנתא? נדל"ן 13
א אחזקה ישירה באג"ח - תשכנעו אותי שלא כדאי שוק ההון 25
A האם כדאי להמשיך עם 3 המניות או להתחיל לקנות את הקרן העולמית? שוק ההון 3
sharon האם כדאי להעביר כספים במקרה שלי למרות מס רווחי ההון? שוק ההון 15
נ מכירת דירה בתהליך ארוך במיוחד, אתגרי ורווחי, כדאי? נדל"ן 16
A האם כדאי לגדר מדפלציה בימנו? שוק ההון 6
רבי עקיבא האם לוח שפיצר הופך פרעון מוקדם ללא כדאי בשלבים מאוחרים? נדל"ן 18
K אולי כדאי שנפסיק את השיח האנטישמי?? מיסים 1
ה האם כדאי להתחתן? אוף טופיק 92
M האם יש סכום שממנו ״כדאי״ לפצל את התיק? שוק ההון 21