• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

ביטוח לאומי - קיצבת זיקנה

yossik

מודרטור
דירוג
15,804
לפני מספר שנים נאמר לי שסכום קיצבת הזיקנה שמקבלים מחולק לשנים.
האחד זה בין גיל 67 עד גיל 70 (בערך) ומקבלים סכום מוקטן, ומעבר לגיל 70 מקבלים את הקיצבה המלאה.
האם זה אכן כך?
ואם כן, האם יש קשר בין הסכום שאני משלם כול חודש לביטוח הלאומי לגובה הקיצבה שאקבל עוד מספר שנים (בין גיל 67 ל 70)?
נכון להיום אני לא עובד אבל משלם ביטוח לאומי ע"פ הערכה של 4000 ש"ח הכנסה חודשית ולכן משלם כ 270 - 300 לחודש שזה כולל גם את קופת חולים (לא כולל את ביטוח כסף, זהב, פלטינה או ווטאוור). אותו 'יועץ' אמר לי שאם אגדיר עצמי כמובטל אז התגמולים שאקבל מביטוח לאומי בין גיל 67-70 יהיו קטנים משמעותית ולכן רצוי להשאיר את הגדרת עצמאי עם משכורת מינימום.
אם אגדיר עצמי כמובטל אז התשלום החודשי לביטוח לאומי ירד לבערך 160 ש"ח לחודש, אבל לא אקבל קיצבת זיקנה גבוהה יותר.
האם משהו יודע מה באמת קורה? קראתי הכול באתר של ביטוח לאומי ולא בדיוק הבנתי את הקטע הזה.
בכול מקרה, אם טעיתי אז ניתן לתקן את זה רטרואקטיבית ולקבל החזרים מביטוח לאומי על תשלום ייתר.
תודה.

שאלה שניה בנושא.
באתר ביטוח לאומי בעניין הצהרה על הכנסות יש שני סעיפים שלא צריך לדווח, או פטורים לצורך חישוב הכנסות..
האחד הוא רנטה מגרמניה שאני לא מקבל
השני זה פנסיה מחו"ל.
בעניין הפנסיה מחו"ל יש לי פנסיה זעומה מהחברה בה עבדתי בארה"ב אבל אני התחלתי לקבל גם תשלומים מה- Social Security (מגיל 63 [פרישה מוקדמת 75% מהתשלום המלא]).
איך תשלום SS מוגדר בביטוח לאומי? זה לא רנטה וזה גם לא פנסיה פר-סיי? זה ביטוח לאומי של הדוד סם.

מעודכן ל- 01.01.2015

סכום קצבת הזקנה הבסיסית החודשית ליחיד היא 1,531 ש"ח ולזוג (הקצבה לזוג מורכבת מקצבה ליחיד וכן תוספת בעבור בת זוג) - 2,301 ש"ח . סכום קצבת הזקנה הבסיסית החודשית לבני 80 ומעלה, ליחיד - 1,617 ש"ח , ולזוג (הקצבה לזוג מורכבת מקצבה ליחיד של בן 80 וכן תוספת בעד בן זוג) - 2,387 ש"ח .
אם שני בני הזוג, כל אחד בנפרד, עונים על תנאי הזכאות לקצבת זקנה, יקבל כל אחד מהם קצבה ליחיד.

על סכומים אלה מתווספות התוספות הבאות:

תוספת ותק (ביטוח) קצבת הזקנה תכלול תוספת ותק למי שהיה מבוטח יותר מ–10 שנים לפני יום זכאותו לקצבת זקנה בפעם הראשונה, בכפוף למגבלות הקבועות בחוק.

שיעור תוספת ותק - 2% מן הקצבה בעד כל שנת ביטוח מלאה שלאחר 10 שנות הביטוח הראשונות. בסך הכול לא תעלה התוספת על 50% מהקצבה.
עקרת בית יכולה לקבל בתנאים מסויימים רק 2% תוספת ותק.

תוספת דחיית קצבה - תשולם במקרים שלא היתה זכאות לקצבת זקנה בגלל הכנסות מעבודה, או שבגלל ההכנסות מעבודה מגיעה למבוטח קצבת זקנה בסכום נמוך, והוא מוותר על קבלת סכום נמוך זה.

שיעור תוספת דחיית קצבה - 5% מן הקצבה (כולל תוספת הוותק) בעד כל שנה שתשלום הקצבה נדחה בגלל הכנסות מעבודה מגיל פרישה עד גיל הזכאות לקצבת זקנה.
כשתגיע לגיל הפרישה תהיה/תהיי זכאי/ת לקצבת זקנה, בתנאי שאת/ה עומד/ת במבחן הכנסות.
כלומר:
בתנאי שהכנסתך מעבודה אינה עולה, או עולה במעט על סכום מסוים, והכנסתך שלא מעבודה, כגון הכנסה מנכסים או מריבית על השקעות אינה עולה, או עולה במעט על כפליים ההכנסה המרבית. ההכנסה מפנסיה אינה נלקחת בחשבון.

עד 30 ביוני 2004 גיל הפרישה היה 65 לגברים ו-60 לנשים.
החל ב–1 ביולי 2004 גיל הפרישה אינו אחיד כפי שהיה, והוא נקבע בהתאם למין ולתאריך הלידה, כפי שמפורט בטבלאות הבאות:

הגיל השני: גיל הזכאות לקצבת זקנה
למידע נוסף
אם לא היית זכאי לקצבת זקנה בגיל הראשון (גיל הפרישה), בגלל שהיו לך הכנסות גבוהות, הרי שבגיל השני (גיל הזכאות לקצבת זקנה) תהיה זכאי לקצבה, בלי קשר להכנסותיך.

עד 30 ביוני 2004 גיל הזכאות לקצבת זקנה היה 70 לגברים ו-65 לנשים.
החל ב-1 ביולי 2004 גיל הזכאות לקצבת זקנה לגברים נשאר 70, ולנשים החל מ-65 ובהתאם לתאריך לידתן, כפי שמפורט בטבלה הבאה:
מגיל 65, תלוי כמה שנים הפרשת לביטוח לאומי. לא קשור כמה הפרשת.
מתחילים ב-1,531. אם הפרשת במשך 35 שנה מלאות, תגדיל את הסכום ב-50%.
אם בגיל 65, יהיו לך הכנסות שימנעו ממך לקבל את קצבת הזקנה, על כל שנה שלא תהיה זכאי לקצבה, יוסיפו לך 5% לקצבה מהרגע שתתחיל לקבל את הקצבה.
גבר יכול להגיע לתופסת של עוד 25% לקצבה, כלומר מ-1531 לכולם, אם הפרשת 35 שנה עולים ל-1.5*1531 = 2,296.
אם דחית את קבלת הקצבה מגיל 65 לגיל 70, תתחיל לקבל 1.75*1,531 = 2,679 שח.

אם בגיל 65, יהיו לך הכנסות שימנעו ממך לקבל את קצבת הזקנה, על כל שנה שלא תהיה זכאי לקצבה, יוסיפו לך 5% לקצבה מהרגע שתתחיל לקבל את הקצבה.
גבר יכול להגיע לתופסת של עוד 25% לקצבה, כלומר מ-1531 לכולם, אם הפרשת 35 שנה עולים ל-1.5*1531 = 2,296.
תודה, הסרת את מעט מהערפל...
ראשית ואם הבנתי נכון, רצוי לדרוש מביטוח לאומי החזר רטרואקטיבי מכיוון ששילמתי יותר ממה שאני אמור לשלם (מובטל משנת 2004, אבל משלם לפי הערכת הכנסה של 4000 לחודש) וכול זמן ששילמתי זה לא חשוב כמה שילמתי...
אנסה עכשיו להיות יותר מדוייק ואפרוס מספר נתונים נוספים.
חזרתי ארצה בשנת 1998, שילמתי לביטוח לאומי 'קנס' (אלפי שקלים) כי חייתי בארה"ב כ 20 שנים ולא שילמתי ביטוח לאומי.
מאז שחזרתי ועבדתי בהיי-טק, מילאתי את קופת הביטוח הלאומי באלפי, אלפי שקלים.
מ 2004 שילמתי את המינימום שזה משהו כמו 100 וקצת שקלים לחודש כי הייתי מובטל.
מ 2005 התחלתי לעבוד כעצמאי בנדל"ן, ע"פ הערכה של הכנסה חודשית של 4000 ושילמתי לביטוח לאומי למעלה מ200 לחודש.
ב 2006 קיבלתי פיצויים על אובדן הכנסה בגלל מלחמת לבנון 2.
היה כיף, לא עבדתי וקיבלתי 2 חודשי עבודה בחינם.
@איליה , שוב פעם כסף שנפל מהשמיים :)
פרשתי מנדל"ן ב 2009, סגרתי את תיק מע"מ.
אז אין לי למעשה רצף של 35 שנים אבל שילמתי את הקנס של תושב חוזר - האם זה מקנה לי את הרצף של 35 שנים?
אם דחית את קבלת הקצבה מגיל 65 לגיל 70
אני מניח שהתכוונת מגיל 67 ולא 65...
תודה

יש לך שאלות מעניינות. ממליץ לפנות לרוח מוסמך/יועץ מס שיענה לך.

אתה יכול לשלוח מכתב לביטוח הלאומי ולשאול איזו קיצבה תקבל בגיל 67 והאם יש לך רצף גם אם תפסיק לשלם היום .המידע שלהם מדוייק והם משיבים תשובה .

הי יוסיק,
אני מחזקת את ההצעה של c881 ומציעה שבעניין כזה תפנה ליועץ מס/ רואה חשבון מוסמך- אפילו לבדוק אם יש מישהו כאן בפורום. לי באופן אישי כמעט כל שנה יש עניינים עם ביטוח לאומי שעושים טעויות..... למזלי (בדרך כלל) אני מגלה את הטעויות ומבקשת מיועץ המס לטפל בזה ולא נאלצת לנסות לדבר איתם טלפונית שזה עוד סיוט.
במקרה שכן פנית ישירות לביטוח לאומי, ממליצה לך לבדוק את תשובתם מול גורמים נוספים (שוב, אפשר פה בפורום...).

בהצלחה!!!

אני מניח שהתכוונת מגיל 67 ולא 65...
תודה
בקטעים שציטטתי, כתבו 65.
מדובר בקצבת זקנה לא פנסיה.
אני?
יש לי עוד 28 שנה לשם, כנראה שישתנה לרעה, עם הסיפורים על כמה כסף נשאר לביטוח לאומי.

מהקצבה צריך להפחית סך 196 ש”ח שיופרשו לביטוח בריאות.
השאלה המעניינת, היא האם מישהו לוקח בחשבון את קצבת הזקנה כחלק מחישוביו להכנסה בגיל הזהב... מגיל 67 עד 70 הזכאות לקבלת הקצבה לגברים תלויה בגובה ההכנסה החודשית הן מעבודה והן ממקורות אחרים (חוץ מפנסיה מחו”ל ופנסיה תקציבית - לא ברור מדוע דווקא אלה מוחרגים אבל כך כתוב באתר המב”ל)

מגיל 67 עד 70 הזכאות לקבלת הקצבה לגברים תלויה בגובה ההכנסה החודשית הן מעבודה והן ממקורות אחרים

אגב גבר שהכנסתו שלא מעבודה מעל 16,542 ש"ח לחודש אינו זכאי לקיצבת זיקנה בגיל 67, בנוסף לא יקבל תוספת של %5 דחיית קיצבת זיקנה היות וההכנסה מהון ולא מעבודה.

בהחלט מדובר בהכנסה חודשית גבוהה שמבטלת את הזכאות לקיצבת הזיקנה (והרוב לא מגיעים אליה) אבל עדיין לא בדיוק מעודד לחיסכון...
מה גם שמי שלא קרוב לגיל פרישה הסכום הנ"ל יהיה שונה (גירעון ביטוח לאומי יגרור סכום נמוך יותר משמעותית?)

הכנסות שלא מעבודה יכולות להיות דיבידינדים, קופונים, הכנסה משכר דירה (פנסיה אינה נחשבת אבל אולי קיצבה חודשית מקופ"ג להשקעה כן?)

מה שכן , אולי עוד שיקול בהחלטה בין קרנות מחלקות לקרנות לא מחלקות.

-עריכה: פנסיה חודשית כן נכנסת לחישוב לצורך קביעת זכאות לקבלת קיצבת זיקנה בגיל 67 במקום ב-70, לא נכנסת לחישוב לצורך קביעת זכאות לתוספת דחיית קיצבה)

-הבהרה נוספת : גבר בגיל 70 יקבל קיצבת זיקנה ללא מבחן הכנסות.

*הבהרה: לא ייעוץ או המלצה.

נערך לאחרונה ב:
מגבלה נוספת - ביטוח לאומי לא משלם למי שאינו חי בישראל, גם אם שילם כל חייו (וכן משלם למי שלא שילם שקל והגיע לארץ בגיל זקנה).

הכנסות שלא מעבודה יכולות להיות דיבידינדים,
כלומר מי שמוכר כל חודש מניות כדי לחיות לא נחשב כמי שיש לו הכנסה אבל מי שמקבל דיבידנדים כן? שיקול משמעותי נגד השקעה במניות דיבידנדים.

כלומר מי שמוכר כל חודש מניות כדי לחיות לא נחשב כמי שיש לו הכנסה אבל מי שמקבל דיבידנדים כן? שיקול משמעותי נגד השקעה במניות דיבידנדים.
לא הייתי לוקח כשיקול משמעותי את העובדה שאולי עוד 30 שנה עדיין יהיה חוק שאומר שמי שמקבל דיבידנדים של קרוב ל-200 אלף ש"ח בשנה (במונחי היום, זה אומר כחמישה מיליון רק במניות דיבידנד) מפסיד מעט קצבת זקנה.

@גרהם אם זה עוד 30 שנה בשבילך אז אולי לא, אבל יש גם אנשים שבשבילם זה עוד חמש שנים או כבר עכשיו. להם חשוב לדעת את זה ולהתחשב בזה.

אבל איך זה עובד? הרי את ההכנסות האלה אפשר לדעת רק רטרואקטיבית. בטל דורש החזר הקצבה בדיעבד?

אבל איך זה עובד? הרי את ההכנסות האלה אפשר לדעת רק רטרואקטיבית. בטל דורש החזר הקצבה בדיעבד?
גם אני לא יודע איך זה מתנהל בפועל, אבל יודע שלביטוח לאומי מאד קל לגבות חובות. הוא פשוט מקצץ מהקצבאות העתידיות.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
V ביטוח לאומי והחזר מס לשכירים מיסים 10
מ ביטוח לאומי על רווחים בשוק ההון מיסים 11
I ביטוח לאומי - בונוס חד פעמי מיסים 61
ס ביטוח לאומי כסטודנט וכשכיר מיסים 6
B ביטוח לאומי מקסימלי על מכירת RSU מיסים 7
drew_rio ביטוח לאומי לתושב חוזר מיסים 7
T חוב ביטוח לאומי מיסים 17
U ביטוח נסיעות לחו"ל למי שאינו אזרח ואין לו ביטוח לאומי צרכנות פיננסית 5
ס ביטוח לאומי כסטודנט מיסים 7
שם משתמש בעייתי לא משלם ביטוח לאומי כלל. האם להילחץ? מיסים 37
Z ביטוח לאומי ובריאות על הכנסות שלא מעבודה מיסים 3
Z תנאים לקצבת זיקנה ביטוח לאומי. פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 135
י ביטוח לאומי אחרי ינואר 2022 צרכנות פיננסית 3
י ביטוח לאומי לעצמאי שהוא גם שכיר מיסים 14
deussex פתיחת עוסק פטור שאינו עומד בתנאי ביטוח לאומי, בשביל קרן השתלמות נוספת + הוצאות מוכרות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 56
ח ביטוח לאומי לשכיר שפתח עסק עצמאי מיסים 4
Michel הגבלת סכום קצבת פנסיה כדי להשפיע על גודל הכנסה לצורך חישוב תשלומי ביטוח לאומי פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 7
ה תשלום ביטוח לאומי מיסים 13
ע ביטוח לאומי טופס 627 גרסא של עורך דין מיסים 0
O החזר דמי ביטוח לאומי בעקבות זקיפת שכר של הפרשות פנסיוניות מיסים 9
A החזר ביטוח לאומי ומס בריאות (בהמשך להחזר מס) מיסים 11
S ביטוח לאומי מענק לכל אזרח לא התקבל צרכנות פיננסית 6
ל בריביות הנוכחיות ביטוח לאומי "פושט רגל" אוף טופיק 58
breezblock ביטוח משכנתא לבעלי אחוזי נכות בביטוח לאומי נדל"ן 15
E חישוב ביטוח לאומי/מס בריאות כמס על הכנסה לצורכי מיסוי של ארה״ב מיסים 3
A קורונה-ביטוח לאומי-היריון/מה עושים? צרכנות פיננסית 9
M האם ביטוח לאומי גובים חלק מרווחי הון פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 0
י דמי ביטוח לאומי ומס הכנסה - לאחר מעבר בין מקומות עבודה צרכנות פיננסית 6
תפוזינה ביטוח לאומי לעצמאי שהוא גם שכיר צרכנות פיננסית 2
Z האם מס הכנסה בשאלות כדאיות שלה סופרת גם את ביטוח לאומי כרווח שלה? צרכנות פיננסית 9
ל ביטוח לאומי וסושיאל סיקיורטי צרכנות פיננסית 5
U קצבה חודשית בפרישה ליחיד (לא כולל ביטוח לאומי) אוף טופיק 17
M ביטוח לאומי וביטוח בריאות פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 11
מ קופת גמל אישית או בחיסכון לכל ילד של ביטוח לאומי מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 1
ח תיאום דמי ביטוח לאומי צרכנות פיננסית 1
J תקרת דמי ביטוח לאומי צרכנות פיננסית 7
W ביטוח נהג צעיר ליברה צרכנות פיננסית 31
ה ביטוח מנהלים ישן עם מקדם נמוך בדמי ניהול גבוהים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 7
A גביית ביטוח שארים למרות קיום מסמך המבטל זאת - איך להתנהל מול הגוף המנהל? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 9
J ביטוח לדירה שכורה כשוכר ואחריות צולבת צרכנות פיננסית 5
עלילה מסלול שעבוד נכס לחברת ביטוח (ולא בנק) נדל"ן 5
A ביטוח סיעודי (2024) - מה הטעם? צרכנות פיננסית 0
A ביטוח סיעודי - מוצר הגיוני? צרכנות פיננסית 9
D ביטוח פרטי מהעבודה עם הצהרת בריאות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
ה ביטוח מקיף וחובה בחברות נפרדות צרכנות פיננסית 1
S ביטוח סיעודי של קופ"ח מכבי לחייל שמתגייס לשירות סדיר צרכנות פיננסית 0
M ביטוח בריאות אחרי הרפורמה בסוף 2023 צרכנות פיננסית 9
מ איך כל העניין הזה של ביטוח חיים משתלם למבטחת? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
A ניוד ביטוח מנהלים לקרן פנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
the_newbie האם יש היגיון להחזיק ביטוח שב"ן בתקופת RELOCATION? צרכנות פיננסית 2

נושאים דומים