• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

בועת המסחר הפאסיבי

the Lawyer

משתמש רשום
דירוג
5
שלום לכולם,

מה דעתכם על הסברה העולה בתקופה האחרונה, לפיה ההשקעות הפאסיביות הביאו לעיוותים בשוק ניירות הערך.

למי שלא מכיר אסביר בקצרה את מה שאני הקטן והלא מקצוען בעליל מבין: בעבר רובן המכריע של ההשקעות היו השקעות אקטיביות על ידי ברוקרים ומנהלי השקעות.

עם הזמן, בין היתר לאור מחקרים שהראו שה"קוף" שמשקיע באופן מבוזר בסלי מניות ופשוט לא מוכר את הפוזיציה שלו, מרוויח אף יותר מהמנהלים המדופלמים, התופעה הלכה והתרחבה.

לדעתי זוהי הנחת המוצא בבסיס התזה של הסולידית.

מכל מקום, אם בעבר (שנות ה- 90) כמות המשקיעים הפאסיביים היתה כ- 10% מסך כל ההשקעה, כיום אנו מתקרבים ל- 50%, טריליוני דולרים סה"כ מה שיוצר עיוות כדלקמן:
נניח אני מעביר 5000 ש"ח בחודש ל- ETF שמשקיעה ב- S&P 500, הקרן מחויבת לרכוש באמצעות כסף זה את המניות האלה בהתאם (לרוב, תלוי בקרן) לגודלן היחסי. היינו - גם חברות גרועות מקבלות השקעות, המניות צריכות להירכש בכל מחיר מה שעלול להביא לעליות בועתיות.
מהצד השני, ככל שיש ירידה בשוק ואנשים מוסרים פקודת מכירה, שוב אין לקרן שיקול דעת והיא חייבת למכור את המניות בכל מחיר, מה שמביא לתנודות קיצוניות למטה - ואכן ראינו שהשוק במשבר האחרון עלה וירד במהירות מסחררת בסדרי גודל לעומת משברים קודמים.

מכל מקום, קיים חשש כי לאור גודל ההון המושקע באופן פאסיבי והדומיננטיות שלו בשוק, כמו גם העובדה שהוא מוחזק על ידי ידיים "חלשות" ובלתי מקצועיות, קיימת סכנה מוחשית יותר של להגיע למצב של NO BID מצד אחד, וחובה כאמור למכור בכל מחיר את אותן מניות שלכתחילה עלו ללא כל הצדקה מהותית הקשורה בשווי שוק, יעילות, הכנסות, רווחים וכיו"ב.

אשמח להערות/הארות/מחשבות

מכל מקום, אם בעבר (שנות ה- 90) כמות המשקיעים הפאסיביים היתה כ- 10% מסך כל ההשקעה, כיום אנו מתקרבים ל- 50%
יש לך נתונים מדויקים לגבי זה? לפי מיטב ידיעתי כלל המסחר בetf בעולם בשנת 2019 עמד על כ- 6 טריליארד דולר, בעוד שנפח המסחר בבורסה של ניו יורק לבדה עמד על כ-19 טריליארד דולר, כלומר אנחנו כנראה עדיין יותר קרובים לעשרה אחוז מלחמישים.

מכל מקום, קיים חשש כי לאור גודל ההון המושקע באופן פאסיבי והדומיננטיות שלו בשוק, כמו גם העובדה שהוא מוחזק על ידי ידיים "חלשות" ובלתי מקצועיות,
חשש שגם במשבר הקורונה וגם בנפילות של דצמבר 2018 הופרך, אחוז פקודות המכירה בetf בנפילות של תחילת הקורונה היה פרופורציונלית נמוך מזה של קרנות הנאמנות, המנהלים האקטיביים או המוסדיים.

ואכן ראינו שהשוק במשבר האחרון עלה וירד במהירות מסחררת בסדרי גודל לעומת משברים קודמים.
ואין שום סיכוי שזה קשור לעובדה שמנהלי קרנות מבצעים היום יותר משלושים אחוז מהפעולות באמצעות אלגו-טרייד, כן?

השקעות פאסיביות לא הביאו עיוותים בשוק ההון. אין דבר כזה עיוותים בשוק ההון. לא חשוב אם אלה רובוטים, מדדים, ברוקרים או קופים עם מקלדת- השוק משקיע במה שהשוק מאמין, ושום דבר לא משנה את זה.

נניח אני מעביר 5000 ש"ח בחודש ל- ETF שמשקיעה ב- S&P 500,

סבבה

הקרן מחויבת לרכוש באמצעות כסף זה את המניות האלה בהתאם לגודלן היחסי.

נכון. זה בדיוק כמו שתקנה אותן בעצמך.

גם חברות גרועות מקבלות השקעות,

זאת כבר פרשנות שלך, בוא נדבר בעובדות - אתה קונה הרבה חברות בלי לדעת אילו מהן תעלנה ואילו מהן תרדנה.

המניות צריכות להירכש בכל מחיר מה שעלול להביא לעליות בועתיות.

לא נראה לי.
המניות לא נרכשות בכל מחיר, הן נרכשות בהתאם למחיר השוק, וזה מגולם במחיר הS&P 500. אתה זה שבוחר להשקיע בו בכל מחיר. כשאתה משקיע בS&P 500 אתה קונה את 500 החברות האמריקאיות כפי שהן בעסקת חבילה, לפי מצב השוק בעת הקניה. אם חברה ירדה באותו יום, היא תפצה אותך במחיר על חברה שעלתה באותו יום. אבל הקרן שקנית תכניס כסף לכולן לפי המחיר בשוק. למה שזה יגרום לעיוות עליה? ולמה אתה מכנה את חלק מהחברות גרועות? זאת הנקודה בה אתה מתבלבל, כי חברות גרועות זאת דעה לא עובדה, וגם עיוות עליה זאת מעין דעה שהשוק אינו תואם את מה שהוא אמור להיות, והיא איננה נכונה. כשאתה קונה S&P 500 אתה שם את אמונך ב500 חברות אמריקאיות, זה שיש מדד בדרך לא משנה דבר. אתה משקיע באמריקה כי אתה מאמין באמריקה ושזאת הדרך הכי נוחה להשקיע באמריקה. אם יש באמריקה חברות גרועות, אל תשקיע באמריקה. אם יש באמריקה רק חברו טובות, תשקיע באמריקה. אם אתה יודע אילו טובות ואילו גרועות- תבחר. הפאסיבי מאמין שהוא לא יודע אז הוא קונה את כולן ועולה עם השוק. זה עניין גם של אמונה והבנה, לא של ידע. אלפי שנים בני האדם אינם מסכימים על דת אחת, משעשע אותי לחשוב שאתה צופה שהם יאמינו בתיאוריה כלכלית אחת.

ככל שיש ירידה בשוק ואנשים מוסרים פקודת מכירה, שוב אין לקרן שיקול דעת והיא חייבת למכור את המניות בכל מחיר, מה שמביא לתנודות קיצוניות למטה - ואכן ראינו שהשוק במשבר האחרון עלה וירד במהירות מסחררת בסדרי גודל לעומת משברים קודמים

כל מה שכתבת תלוי בידיים חזקות מול ידיים חלשות, ואין שום קשר להשקעות פאסיביות או "עיוות שוק".

קיים חשש כי לאור גודל ההון המושקע באופן פאסיבי והדומיננטיות שלו בשוק,

לא זאת הבעיה אבל, זה לא משפיע על המשפיע הפאסיבי הבודד והחזק. גם לא אם יש תנודות קיצוניות.

העובדה שהוא מוחזק על ידי ידיים "חלשות" ובלתי מקצועיות,

זה כן מה שיוריד את השוק, ותמיד הוריד, אבל למי אכפת? מה אכפת לי אם משקיעים פאסיביים זונחים את המדד או אקטיביים את המניות- המדד ירד? מעולה, הוא במבצע.
ידיים חזקות תמיד ינצחו ידיים חלשות. השקיעו כשאתם צעירים, פתחו חוסן נפשי ואי תלותיות באפליקציות, ותנצחו תמיד.

חובה כאמור למכור בכל מחיר את אותן מניות שלכתחילה עלו ללא כל הצדקה מהותית הקשורה בשווי שוק, יעילות, הכנסות, רווחים וכיו"ב.

המניות אלו עלו בהצדקה מוחלטת- אמון של אנשים במניות, או במדדים שעוקבים אחריהן ברמת המאקרו. זה אותו אמון. זה לא משנה אם אני חושה שאפל תעלה או עמק הסיליקון יעלה או אמריקה תעלה - הכסף שהשקעתי באפל הוא הכסף שהקעתי באפל, ולא רלוונטי לאפל אם רכשתי עוד מניות. אם אני מאמין באמריקה אני מאמין שהחברות באמריקה, כמו אפל, יעלו, ולכן אני מאמין גם באפל. זה שאני משקיע באמריקה בלי לברור מניות, לא אומר שאני לא שם את האמון שלי בכל אחת מהחברות האלה, וכל אחת מהן הרוויחה את האמון שלי בצדק כחלק מהדבר הגדול שנקרא עמק הסיליקון או אמריקה.

ההכנסות היעילות והרווחים שלהן הן אלו שהביאו אותן לרמה מספיקה למדד מלכתחילה.

אני חושב שהיה זה דאגלס אדמס שחתם מכתב בהערה - "לו היה לי יותר זמן, הייתי כותב לך מכתב קצר יותר". אין לי כח לערוך, ואני אחרי לילה ללא שינה. תעבדו עם מה שיש.

נערך לאחרונה ב:
נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
Y בועת ההשקעות הפסיביות והשקעה במניות ערך (value) שוק ההון 10
ק האם אנו לפני התפוצצות בועת המשכנתאות- נדל"ן ?! נדל"ן 104
א מתי למעשה מחירי הדירות יירדו? האם יש בועת נדל"ן? נדל"ן 1035
M מייקל בורי - בועת השקעות האינדקס שוק ההון 6
M בועת הנדלן של החילונים בישראל נדל"ן 2
adamshalev בועת הדוט-קום הסינית שוק ההון 30
H שכירות עד קריסת בועת הנדלן מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 109
C בועת הנדל"ן ביפן בשנים 86-91 לעומת מחירי הדיור בישראל נדל"ן 4
לא חשוב שמות בהקשר לאנטי-צרכנות - גיוס סיכות לפיצוץ בועת הנדל"ן? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 75
נולי בועת הליסינג אוף טופיק 45
breezblock האם אנחנו על סף פיצוץ בועת הנדל"ן? שוק ההון 200
א תהיה נוספת על בועת הנדלן שוק ההון 107
D בועת נדל''ן נדל"ן 941
מ האם נכון שתיק המסחר שלי יורכב מנייר בודד?! שוק ההון 11
S שאלות שנובעות ממחזור המסחר של Invesco MCSI השקלי שוק ההון 7
Cfy ניכוי מס ייסף בפלטפורמת המסחר שוק ההון 5
341Omer רכישת אג״ח דרך מערכת המסחר Viewtrade שוק ההון 6
L רובוט המסחר שלי - תיעוד שוק ההון 15
ה שאלות טכניות על המסחר בשוק אוף טופיק 4
T טכניקת או אסטרטגיית המסחר שלכם בבורסות מסחר למטבעות וירטואליים השקעות אלטרנטיביות 7
T עסקאות מחוץ לשעות המסחר הרגילות - חסרונות? שוק ההון 13
ב פקודת LMT מחוץ לשעות המסחר, במחיר גבוה מאוד, שקולה לפקודת MKT ? פוסטים מאיכות נמוכה 21
ד קורס המסחר העצמאי של אקסלנס טרייד פוסטים מאיכות נמוכה 4
A קניית ACWI דרך מערכות המסחר של אקסלנס שוק ההון 46
always.smile מישהו יודע מה הטיקר של iSFF101 במערכת המסחר של לאומי? שוק ההון 2
B פקודות LMT/MKT מחוץ לשעות המסחר פוסטים מאיכות נמוכה 10
S קניה כאשר מחזור המסחר נמוך עם עושה שוק (בלאקרוק שקלי) שוק ההון 27
שניצלוינאי שינויי מחיר מחוץ למסחר לעומת במהלך המסחר שוק ההון 2
D כיצד לבצע התאמה מקסימלית בין מניות דיבידנד, ערך/צמיחה וקרנות מחקות לסוג חשבון המסחר (פטור/לא פטור)? שוק ההון 1
מ כאן - איך עובד המסחר בבורסה אוף טופיק 2
Yos המרה למט"ח מחוץ לשעות המסחר שוק ההון 4
נ איך עובד המסחר בפועל? כאשר אין התאמה מלאה שוק ההון 2
Y קניית ני"ע בתוך\מחוץ לשעות המסחר שוק ההון 6
א אשמח אם אוכל לקבל מידע על הוראות המסחר שוק ההון 3
ד קריטיות נפח המסחר ב-ETF שוק ההון 5
לעניות דעתי תפעול ותצוגה במערכת המסחר של IB שוק ההון 6
מ כל כמה זמן אתם מסתכלים בתיק שלכם או בנתוני המסחר? שוק ההון 6
ע פקודת קנייה מחוץ לשעות המסחר שוק ההון 4
ogi הצגת אחוז השינוי של שערי ה-bid וה-ask במערכת המסחר של IB. שוק ההון 18
A יחס המסחר במניות דואליות שוק ההון 4
A איזון תיק במערכת המסחר של IB שוק ההון 44
שניצלוינאי פלטפורמת המסחר של Interactive Brokers שוק ההון 32
אצטרובל פירוט עמלות ניהול קרן במערכת המסחר של Interactive Brokers שוק ההון 8
mudale222 מה קורה לפקודת קנייה שנשלחת לפני פתיחת המסחר הרציף? שוק ההון 5
Sinister בעיה (?) בקניית נייר ערך - המסחר בניר הסתיים שוק ההון 5
א האם זהו התיק המנייתי הפאסיבי הזול ביותר? שוק ההון 18
M777 אג"ח ממשלתי לא צמוד - מה היתרון באחזקתו ובאיזה הרכב מומלץ למשקיע הפאסיבי? שוק ההון 52
L המלצות לעניין החלק הפאסיבי בתיק + זהב שוק ההון 10
י מעבר לאירופה, תיק ההשקעות הפאסיבי שלי שוק ההון 35
L עקרונות ניהול התיק הפאסיבי שוק ההון 7

נושאים דומים

Back
למעלה