• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

בועת נדל''ן

dodesb

משתמש רשום
דירוג
3
האם אנחנו נמצאים באמצע בועת נדל''ן? אני חושבת שכן אבל אני אשמח לטענות לכן או לכן, כי המחשבה שלי לא מספיק מבוססת בעניין הזה. ואני צריכה יותר חומר נפץ כשאני עונה לאנשים ל''מיידעים'' אותי ששוק הנדל''ן רק יעלה (רק האמירה הזאת זועקת בועה!) ושכדי לקנות כמה שיותר מהר.

מקווה שזה המקום הנכון להודעה הזאת, אם לא דורין את מוזמנת להזיז.

מה? יש עוד אנשים שחושבים שזה לא בועת נדל"ן?

זאת אם כל הבועות.. אין שום סיכוי שדירת 4 חדרים בפתח תקווה תעלה חצי מיליון דולר כאילו מה נסגר?

לשם השוואה וילה על הים בפלורידה זה בערך סכום דומה... אז כן זאת בועה.

מי שמחזיק נכס תמיד יכתוב נגד הבועה.
מי שרוצה לקנות נכס תמיד יהלל וישבח את הבועה ותמיד יראה אותה מעבר לפינה.

גם אם תהיה בועה או לא תהיה בועה, השאלה היותר חשובה היא האם זה יגרום לכל אותם אלה שלא מצליחים לרכוש דירה לקנות דירה בקלות?

זה נראה שאנשים מחכים לפיצוץ הבועה כאילו שיהיה "בום" ואז כולם יוכלו לקנות את דירת חלומותיהם.

מקסימום המחירים יתחילו לרדת טיפין טיפין. אולי כעבור מספר שנים זה ירד לרמה שטיפה קרובה לסבירה.
אבל מי שמחכה למחירים של עשור קודם, ויתקנו אותי המומחים והחכמים פה - לא נראה לי שנחזור לזה.

הרבה מחכים לפיצוץ הבועה כאילו שזו אם כל הישועות שלפעמים זה פשוט מצחיק.
במקום זה עדיף להתמקד במה שהסולידית מלמדת אותנו, להגדיל את ההון שלך ולא לחכות מתי תוכל לקנות דירה עם ההון הנוכחי שלך.

אנשים חושבים שאם יהיה פה משבר כלכלי קשה הם יוכלו לקנות דירה בקלות.
תראו מה קרה בשנות השמונים במשבר של ויסות מניות הבנקים (פיצוץ בועת הבורסה ) -
הבורסה התרסקה תוך שבוע ףיחד עם זה ערך השקל ירד בטירוף .אינפלציה משתוללת ,חיסול פקדונות של הציבור .מי שלא החזיק זהב/דולרים/נדלן אכל אותה.
הטיפול בקריסה גם הוא לא סימפטי - מס הכנסה של 70% , ריבית מטורפת (אני חושב שבאזור ה 20%) , הצמדה של הכל לדולר.

אז אם מחר בבוקר מתחיל תהליך כזה-כולנו נהיה בצרות (חוץ מאלה שקנו נדלן ולקחו הלוואה קבועה לא צמודה)

אני חושב שאנחנו בבועה, אבל מסכים שאין מה לחכות לפיצוץ וירידת מחירים דרסטית מהירה, מכמה סיבות:
1. במדינת ישראל יש עתודות קרקע מוגבלות. הפריפריה לא מקושרת היטב למרכז והתשתיות לא עומדות בקצב. כך יוצא שקרקע היא משאב מוגבל ויקר. וזה בלי שדיברנו על מונופול על הקרקע וחסמים בירוקרטיים.
2. עד שלא יהיה שלום ההשקעה בחברה וכלכלה תמשכנה להיות מוגבלות והוצאות הביטחון (המוצדקות ושאינן מוצדקות) ימשיכו להיות גבוהות, כך שקשה לתאר את המדינה מוותרת על חלקה בהכנסות משיווק ומיסוי נדל״ן.
3. כשיגיע השלום מאות אלפי ישראלים המגוררים כיום מחוץ לגבולות מדינת ישראל ישובו הביתה והביקוש יהיה אדיר, לשנים רבות.
4. פיצוץ של בועת נדל״ן יגרור, או ינבע מקריסת שוק המשכנתאות, ואיתו הבנקים. המגזר הבנקאי ככל כך מרוכז (ומקושר) שקשה לראות איך הממשלה תיתן לזה לקרות, גם אם היא תספק לו הנשמה מלאכותית (על חשבון הציבור).

אז כן, אני חשב שאנחנו בבועה, ואני מקווה שהפוליטיקאים ימצאו דרך להשפיע על השוק כך שנראה ירידת מחירים דו ספרתית בשנים הקרובות, אבל אני לא רואה פיצוץ או ירידת מחירים מהירה בקרוב. לצערי. הלוואי שאני טועה.

היות שאנחנו המדינה המפותחת היחידה שבה הריבוי הטבעי כ"כ גבוה (ולא רק אצל חרדים ומתנחלים), הביקוש לדירות הוא גבוה וימשיך להיות גבוה אלא אם כן תתחיל בניה מאסיבית מאוד שתימשך לאורך זמן. גם אם יבנו עכשיו אלפי דירות זה לא יספיק לאלה שנולדו לפני עשר שנים. לכן קשה לי להאמין שהמחירים ירדו בצורה דרסטית. עוזר גם שהבנקים שלנו מקושרים מאוד לשלטון ולכן לא יתנו לשוק לקרוס.
הבעיה היא מנטלית- מבחינת הממשלה והאנשים אפשר לבנות רק במרכז כי רק שם אנשים רוצים לגור. הורדנו את האופציה של הנגב והגליל.
במרכז האמיתי של הארץ (מורדות השומרון) לא בונים כי אולי יום אחד נוכל לתת אותם לאויבינו במסגרת איזשהו שלום.
אז באמת- איפה יבנו כדי לפוצץ את הבועה?

כדאי להסתכל על זה לפני שמביעים דעה:
tarshim_6.jpg

מה שאני אומר הוא שהמחירים שואפים לקו מגמה. אם מסתכלים על תמונה כזאת זה נראה יותר כהתנהגות השוק. מאוד פופולרי לצעוק היום בועה בועה, אבל בועה מבחינת הגדרה אמורה להיות תופעה חריגה ונדירה כאשר השוק מתנתק מההגיון הכלכלי. אדם שקול לפחות צריך לנטרל את הרעש. אז כן, המחירים מתרחקים מהקו, אבל בהתחשב בירידה ב 97, העליה עד 2012 היא רק תיקון. אז נכון, כיום המחירים גבוהים מהמגמה, אבל עדיין באופן ניכר פחות מב 97 ובהמשך הם שוב ישאפו אליה או היא אליהם. מה חדש? רק נותר לקוות שההסטריה לא תגרום לממשלה הבאה להתערב באופן לא שקול כהרגלה מקדמת דנא ולעשות נזק.

המקור המלא: http://www.moch.gov.il/meyda_statisti/madadey_diyur/Pages/madadey_diyur.aspx

נערך לאחרונה ב:
כש-93% מהקרקעות בבעלות המדינה ויש חסמים רגולטוריים מכל כיוון לבניה, אין ספק שרמת המחירים גבוהה באופן מלאכותי.
אל תשכחו גם את ריבית בנק ישראל שעודדה לקחת משכנתאות זולות מחד ואת העלאת המס על רווחי הון מנגד.
אין מחסור אמיתי בקרקעות, הוא מדומה. ביום בו יפוצצו את הבועות הפוליטיות, מחירי דירות חדשות יצנחו.

ביחס להשקעות אחרות היום נדלן מבחינת הדיווידנט שבא כשכירות ובשוק ההון כעליית ערך הם בערך זהים. הנדלן כפתרון דיור ביחס לעולם יקר.
חוץ מזה נדרש הון עצמי גבוהה לקניית נדלן דבר שגורם לזה לא להיות תחת הגדרה של בועה.
מיסוי על נדלן נמוך ומשם נובע ערכו הגבוהה, לו היה עליו מס כמו שוק ההון כנראה היה נשאר במחיר נמוך יותר בכ 20% כמו בגרף שציין החבר המלומד מלמעלה.
המחיר לא מסתדר עם הגרף בעקבות שינוי המס על הניירות ערך.
בועה נובעת מערך מנופח- הערך שווה לדיבידנט מהשכירות ולכן המצב איננו בועה.
ביחס לביקוש והיצע והדיבידנט המתקבל המצב הוא ניטרלי. זאת אומרת שמבחינה כלכלית יש איזון למרות שביחס למדינות העולם כמגורים לשימוש זה יקר.
הכלכלה חזקה יותר ומשם נגזר המחיר.
אין בועה, וגם שאר המדינה מתאזנת במחירים סביב ה4% רווח משכירות (המחירים בפריפריה עלו יותר ב3 שנים האחרונות) לעומת פעם שהיה 7%.
יש מגמה של איזון ברווח עם שאר סוגי ההשקעות.

עלה המחיר כי היה פער עצום בין הרווחיות בנדלן לעומת שוק ההון. היום זה התאזן, לא בועה ולא נעליים! אם ימשיכו המחירים לעלות ביחס לשכירות אז באמת ניתן לומר שזאת בועה. כרגע ממש לא, אולי 10% overpriced

כשהמדינה עושה הכל כדי לשמר את מחירי הנדל"ן באופן מלאכותי אני מעדיף להמר כנגדה. מה שאומר זהב והשקעה בחו"ל בדולרים.

המדינה שומרת על הקרקעות, מגבילה בניית דירות, מורידה את הריבית, מעלה מיסים על שוק ההון, מעודדת משקיעים זרים, מעודדת עובדי ציבור לקנות דירות דרך פרויקטים יעודים והלוואות משתלמות ולבסוף האיגוח המתקרב ובא.

מה שכן, גם אם תהיה נפילה, וכנראה תהיה, עדיין בעלי הדירות להשקעה יהיו יחסית בסדר. מצד שני, מי שסומך על הפנסיה שלו יצטרך לעבוד כל שארית חייו.

מתוך מאמרים שונים (תודה גוגל) תמצתי וערכתי את הנושא על פי הבנתי.

נתחיל קודם בהגדרה - מהי בועת נדל"ן?
בועת נדל"ן (או בועת דיור) היא סוג של בועה כלכלית ספקולטיבית שמתרחשת מעת לעת. היא מאופיינת בעליה חדה ומהירה של שווי הנכסים עד שמגיעה לרמות גבוהות בהרבה וללא פרופורציה להכנסה הממוצעת. ז"א מחיר הנכס גבוה בהרבה מיכולת הקניה של קונים פוטנציאלים.

מהם הדגלים האדומים המרמזים על בועה?
1. בנק ישאל כבר זמן מה מנסה להגביל את גובה המשכנתאות וטוב שכך כי הוא חושש מקריסת הבנקים.
2. עליה לא סבירה ולא הגיונית בשנים האחרונות בעשרות אחוזים מעל ומעבר לגידול באוכלוסיה. ולכן אין הסבר לביקוש הגדול. אז יכול להיות שזה בגלל משקיעים מחו"ל שמשנים לנו את המשוואה.
3. כולם רצים לקנות כי כולם קונים - תופעת העדר. האמונה שהטרנד ימשיך גורמת לאנשים להשקיע בנדל"ן. זו תחושה של 'לא רוצים לפספס את הרכבת' וגם כי יש תחושה שאפיקי ההשקעות מצטמצמים ומה שנותר זה לרכוש בלוקים.

מצד שני הדגלים המרגיעים הם:
1. השוק הישראלי עדיין צומח, אומנם לא באותו קצב של שנים קודמות, אבל לדעתי מצבנו, כמדינה לא כפריטים, טוב יותר מאירופה. אם ה$ ימשיך להתחזק או יישאר ברמת 1:4, כלכלת היצוא שלנו תאיץ את הצמיחה במשק או לפחות לא תרד.
2. יש שיפור משמעותי בתשתיות. מי שגר במדינת תל אביב לא מודע לזה. מי שגר בפריפריה רואה כול יום מחלף חדש, כביש עוקף חדש (למשל קריות), כבישים עיליים מעל פסי רכבת ועוד. זה מקרב את הפריפריות למרכז.

מה שמדאיג אותי הן 3 הנקודות הבאות:
1. מספר החשבונות והלקוחות המוגבלים עלה משמעותית וזו אינדיקציה שיש מחסור במרשרשים בשוק ואנשים נכנסים לבעיות כלכליות ומוסר התשלומים יורד - וזה לא טוב בלשון המעטה. הסכום הכולל של השקים החוזרים בשנת 2014 היה כ 28 מיליארד שקל ומשהו צריך לשלם את זה. ומי משלם את זה? בדרך כלל אלו העסקים הקטנים שקורסים ונסגרים ולכן גם משפיעים על קופת המדינה כי עסק לא פעיל לא משלם מיסים ופחות מיסים מתורגם לפחות שרותים לאזרחים או לחלופין העלאת מיסים (אחרי הבחירות כמובן)
2. האינפלציה ירדה למינוס 0.2 ואם ימשיך כך עוד חודשיים אנו נכנסים לדפלציה.
3. החשיפה הגדולה של הבנקים למשכנתאות ואם הריבית במשק תעלה הרבה משפחות יעופו לרחוב.

אז לסיכום, ממש לא עניתי לשאלה אבל העליתי מספר נקודות למחשבה.
אני מניח רוב 'הסולידים' מנהלים תקציב מאוזן, פיזור השקעות בצורה נבונה והעיקר זה לתמרן בין הטיפות לנצל כול אופציה אפשרית כדי להרוויח או לא להפסיד בזמנים לא יציבים.
מי שלא סגר משכנתא עדיין כנראה לא יושן טוב בלילות. למי שיש משכנתא נמוכה הוא יסתדר. מי שגר בשכירות ממש אין מה לדאוג, אולי בעתיד יהיה מסוגל לקנות את הדירה של בעל הבית שלו במחיר מציאה :)

על קיומה של בועה יודעים רק בדיעבד.
גם ההמון הזועם שיצא לרחובות בפרוץ המחאה החברתית 2011 זעק בועה! בועה! שחיתות! בועה! מי שהמתין אז שהבועה תתפוצץ, משלם כיום 20% יותר על אותו נכס.
מי שטוען שערך הדירות תמיד עולה פשוט מדבר שטויות, עובדתית. נדל"ן הוא נכס תנודתי מניב אינפלציה בתוחלת ולכן לא רק שאינו תמיד עולה, בלונג ראן הוא אינו עולה כלל. כיום המחירים נראים בחלק העליון של הסקאלה אבל יש לכך סיבות והצדקות ולכן זו המציאות. האם ירד ומתי ירד? לא ברור. יתכן שלא ירד כלל, שרק, למשל, יפסיק לעלות נומינלית מספר שנים.
מדד נהוג הוא מספר משכורות ממוצעות לקניית דירה ממוצעת והגרף נע במחזוריות סביב (נניח, לא בדקתי) 50-150 כשרוב המדגם, כמובן, יטה לאיזור האמצע. לא יודע אם ע"פ המדד הזה היינו בעבר אי פעם ברמות המחירים הנוכחיים, מצד שני, אם תמדדי ע"פ אותו מדד עלות של מלפפון, למשל, אני כלל לא בטוח שפרופרציונאלית מחיר המלפפונים כיום פחות 'בועתי' ממחירי הנכסים, ולא נראה לי שהציבור חושב שמחירי המלפפונים צפוים לרדת בעתיד.
למרות כל האמור - לא הייתי ממהר לקנות דירה במחירים הללו, כנראה, גם אם הייתי חושב שקניית דירה למגורים היא השקעה טובה או צורך קיומי (ואני לא).

על קיומה של בועה יודעים רק בדיעבד.
גם ההמון הזועם שיצא לרחובות בפרוץ המחאה החברתית 2011 זעק בועה! בועה! שחיתות! בועה! מי שהמתין אז שהבועה תתפוצץ, משלם כיום 20% יותר על אותו נכס.
אכן, יודעים רק בדיעבד.
יש צפי לעליה אז כולם רצים לקנות (לונג), יש צפי לירידה אז מוכרים (שורט) ממש כמו כול נייר בבורסא.
מי שניקה משכנתא וחי בדירה (ז"א לא להשקעה) ממש לא מזיז לו שערה כי בשני המקרים הוא גר חינם משלם רק ארנונה, חשמל וועד בית...

יוסי תיקון קל. אם הריבית תעלה לא רק שמשפחות יהיו ברחוב אלא גם הפנסיות יצללו מכיוון שקרנות הפנסיה ישקיעו בהלוואות שלא יוחזרו ולא יהיו שוות כלום.
הבנק המרכזי מתכונן ליום שהריבית תעלה ודי עומד חסר אונים מול עליית המחירים (damn if you do, damn if you don't).

יוסי תיקון קל. אם הריבית תעלה לא רק שמשפחות יהיו ברחוב אלא גם הפנסיות יצללו מכיוון שקרנות הפנסיה ישקיעו בהלוואות שלא יוחזרו ולא יהיו שוות כלום.
הבנק המרכזי מתכונן ליום שהריבית תעלה ודי עומד חסר אונים מול עליית המחירים (damn if you do, damn if you don't).
מסכים, חוסר וודאות זה מצב ממש merde (סליחה על הצרפתית) לכן, פיזור השקעות נכון תמיד יספק לסולידים מטריה לעונה הגשומה, למשל זהב ו $ ומזומן.
לכן, לפזר, לפזר ושוב פעם לפזר.
כולי תקווה שלא נגיע למצב קריסה אבל אם יקרה אז אקנה עוד דירה במכירת חיסול של משהוא שקנה דירה במימון של 80%+.

כולי תקווה שלא נגיע למצב קריסה אבל אם יקרה אז אקנה עוד דירה במכירת חיסול של משהוא שקנה דירה במימון של 80%+.
חסר סמיילי מרושע שמחייך D::lol:

בנוגע לגרף עליית המחיר שמראה לכאורה על קיומה של בועה: הגרף לא לוקח בחשבון את הריבית שהיא לדעתי הפקטור הכי חשוב פה. המחיר הסופי של הנכס הוא לפעמים פחות מעניין מגובה ההחזרים החודשיים. כידוע בשל הריבית הנמוכה במשק אנחנו נמצאים בתקופה שבה לפחות מבחינת ההחזרים החודשיים המחירים בכלל לא יקרים. כמובן שהמצב שונה עבור מי שקונה את הנכס מהון עצמי בלבד.

@yardbird הכוונה בגרף היתה להראות שאין בועה.

אמרתי שפופולרי לצעוק היום בועה בועה אבל זה לא המצב. בועה נראית אחרת לגמרי. היא נראית כך:
(ד"א רואים שלא למדו לקח. במקום להעניש את האשמים הממשלה פתחה בצעדי הרחבה כמותית (הדפסת כסף), הצילה את האשמים ובלעה את ההלואות הרעילות).

united_states.png

לדעתי מחירי הדירות לא יקרסו כי זה מאוד מסוכן לבנקים ולכן הממשלה לא תתן לזה לקרות...מקסימום מה שיקרה לדעתי (וקרה בעבר) שמחירי הדירות ישחקו עם הזמן..(ידשדשו) .וזו כביכול תתורגם לירידה...

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
ק האם אנו לפני התפוצצות בועת המשכנתאות- נדל"ן ?! נדל"ן 104
א מתי למעשה מחירי הדירות יירדו? האם יש בועת נדל"ן? נדל"ן 1035
Y בועת ההשקעות הפסיביות והשקעה במניות ערך (value) שוק ההון 10
M מייקל בורי - בועת השקעות האינדקס שוק ההון 6
M בועת הנדלן של החילונים בישראל נדל"ן 2
T בועת המסחר הפאסיבי שוק ההון 6
adamshalev בועת הדוט-קום הסינית שוק ההון 30
H שכירות עד קריסת בועת הנדלן מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 109
C בועת הנדל"ן ביפן בשנים 86-91 לעומת מחירי הדיור בישראל נדל"ן 4
לא חשוב שמות בהקשר לאנטי-צרכנות - גיוס סיכות לפיצוץ בועת הנדל"ן? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 75
נולי בועת הליסינג אוף טופיק 45
breezblock האם אנחנו על סף פיצוץ בועת הנדל"ן? שוק ההון 200
א תהיה נוספת על בועת הנדלן שוק ההון 107
ש נדל"ן עד 2 מיליון נדל"ן 12
K משקיעים רק בשוק ההון וחוששים כי אין נדל״ן שוק ההון 36
K תשואה על נדל''ן במרכז נדל"ן 12
L המלצה על ספר שעוסק בהקצאת נדל"ן כאפיק בתיק ההשקעות נדל"ן 3
H איך להכניס נדל״ן לתמהיל שלנו? נדל"ן 2
R ת"א נדל"ן לעומת מחירי הדירות נדל"ן 5
O מקפצת נדל"ן נדל"ן 5
F למה בעצם נדל"ן בישראל ולא בארה"ב? נדל"ן 32
C נדל''ן ותשואה נדל"ן 3
R איך מחלקים את ההשקעות בין שוק ההון ובין נדל״ן? שוק ההון 24
E קניית נדל״ן בגיל מבוגר - איך נזהרים? נדל"ן 72
D קורס מומלץ לייעוץ משכנתאות והשקעות נדל"ן שוק ההון 0
צ התייעצות לגבי קניית נדל"ן בחו"ל נדל"ן 2
כ הוצאה מוכרת דרך השקעות במניות או נדל"ן וכו'? (תכנון מס) (איך טראמפ עושה את זה?) שוק ההון 0
A ממתי לא ניתן לחזור מעסקת נדל"ן? נדל"ן 23
epk קרנות מעין-נדל"ניות של גלובלנט השקעות אלטרנטיביות 15
E השקעת נדל"ן בארה"ב - דוגמא שוק ההון 15
ה השקעת נדל"ן בחו"ל-טיביליסי בגאורגיה נדל"ן 11
ב השקעה ראשונה של נדל''ן בחו''ל נדל"ן 20
Y השקעות נדל"ן בחו"ל - איך מתחילים? נדל"ן 5
P מס רווח הון על מכירת נדל"ן בחו"ל שהתקבל בירושה מיסים 5
Y השקעת נדל"ן תוך לקיחת מינוף נדל"ן 12
ח מיסי ירושה על נדל"ן בבריטניה נדל"ן 10
e4e5nf3nc6 קרנות חוב פרטיות מגובות נדל''ן השקעות אלטרנטיביות 0
deussex תהליך חיפוש דיירים וחתימה על חוזה - לבד או דרך סוכן נדל"ן + עו"ד נדל"ן 27
S נדל"ן מניב VS קרנות מחקות מדד שוק ההון 10
I נדל"ן ביוון לצורך ויזת זהב והתאזרחות בהמשך פוסטים מאיכות נמוכה 81
T נדל״ן למגורים vs. נדל״ן מסחרי נדל"ן 3
חושב בגדול השקעת נדל"ן - שכירות מכסה משכנתא פוסטים מאיכות נמוכה 4
B דיווח רווחים מעסקת נדל"ן בארה"ב מיסים 2
א הלוואה לחברת השקעות נדל״ן נדל"ן 8
deussex מסתבר שעדיין מתקשה להגדיר אחוז סולידי בחלק הנזיל, מלבד נדל"ן שוק ההון 29
I איפה לשים מזומן שמיעוד לרכישת נדל״ן בעוד כשנה? נדל"ן 7
V קורלציה גבוהה בין אפיקי השקעה שונים - מניות, נדל"ן, קיפטו וכדומה שוק ההון 15
מ מה דעתכם על תפקיד המתווך בעסקאות נדל"ן? נדל"ן 112
H מימון נדל"ן - 80% לדירה שניה,שלישית ומעלה נדל"ן 11
מ האם אנחנו חיים בתום עידן הבעלות הפרטית על נדל"ן? נדל"ן 6

נושאים דומים

Back
למעלה