• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

בדרך לעצמאות כלכלית.. הרהורים

דירות חול, כרגע 7 דירות.
כיום יש לי הוצאות הלוואות + משכנתא סביב ה9000 לחודש, עלה הרבה בגלל הריבית.
אוקי… זה קצת משנה את התשובה שלי.
חשבתי שהדירות בארץ.

אם הדירות בחו״ל אז אני מניחה שסכום ההון שנחסך נמוך מההנחה המקורית שלי (נניח כ- 2-3 מליון במקום 6-8 מליון אם הדירות היו בארץ)
בנוסף רמת אי הוודאות והסיכונים המתלווים לניהול דירות בחו״ל עולה (לדעתי).

אז יש מקום לבדוק היטב שיש לכם מספיק מרווח נשימה לעשות את המהלך כרגע, ולשים לב שתוכלו לעמוד בכל ההתחייבויות הכספיות שלכם (גם אם הריביות ימשיכו לעלות).
השאלה שאני שואל את עצמי אם זה כן השלב להוריד הילוך קרייריסטי להתפשר על שכר לטובת עבודה מעניינת.
אני עדיין מאמינה ששווה להוריד הילוך ולהתפשר על שכר לטובת עבודה מעניינת. במיוחד אם סובלים בעבודה הנוכחית. אבל גם לחץ כלכלי יכול לגרום לנזק (רגשי) למשפחה. לכן יש מקום לוודא טוב טוב שאתה לא פותר בעיה אחת ומביא על עצמך בעיה גדולה יותר.

בנוסף רמת אי הוודאות והסיכונים המתלווים לניהול דירות בחו״ל עולה (לדעתי).
פה אני חולק עלייך. בישראל הסיכון בהשכרת דירה הוא מאוד גדול. מה תעשי אם שוכר פולש לדירה? הלך עלייך. בחול תוך שבועיים הוא בחוץ. כמו כן מנסיון של שנים, יש בעיות אבל הן פתירות וזמניות.
אבל גם לחץ כלכלי יכול לגרום לנזק (רגשי) למשפחה. לכן יש מקום לוודא טוב טוב שאתה לא פותר בעיה אחת ומביא על עצמך בעיה גדולה יותר.
המשמעות כיום רחוקה מלחץ כלכלי על המשפחה אלא יותר דחיית התאריך לפרישה מלאה

פה אני חולק עלייך. בישראל הסיכון בהשכרת דירה הוא מאוד גדול. מה תעשי אם שוכר פולש לדירה? הלך עלייך. בחול תוך שבועיים הוא בחוץ. כמו כן מנסיון של שנים, יש בעיות אבל הן פתירות וזמניות.
כנראה זה גם תלוי היכן הדירה בחו"ל. מה גם שלי יש הרבה פחות נסיון יחסית אלייך (גם במספר הדירות וגם במספר השנים). אז לא מתיימרת לתת עצות או לחלוק עלייך.

המשמעות כיום רחוקה מלחץ כלכלי על המשפחה אלא יותר דחיית התאריך לפרישה מלאה
מצויין!
אז לשאלתך... לדעתי זה שווה.

כנראה זה גם תלוי היכן הדירה בחו"ל
גם בישראל זה מאוד משנה איפה הדירה..
location location location

היתרון בדירות בחול: זולות יותר (כלומר תשואה על שכירות גבוהה יותר), רגולציה טובה יותר (ארה״ב, אנגליה וכאלה), שקיפות גדולה יותר (בדיקות איכות יותר טובות מאשר בארץ), וכמובן - זה רחוק מהציפורניים של ממשלת ישראל

גם בישראל זה מאוד משנה איפה הדירה..
location location location

היתרון בדירות בחול: זולות יותר (כלומר תשואה על שכירות גבוהה יותר), רגולציה טובה יותר (ארה״ב, אנגליה וכאלה), שקיפות גדולה יותר (בדיקות איכות יותר טובות מאשר בארץ), וכמובן - זה רחוק מהציפורניים של ממשלת ישראל
לקחת הלוואות מחוץ לישראל עבור רכישת הדירות?

השנקל שלי -

כתבת כמה אתה מכניס משכירות וכמה אתם מוציאים, בערך. אין פה מספיק נתונים כדי לקבל החלטה מכמה סיבות. המרכזית - יש לכם הלוואות, שאותן - אם אני מבין נכון - אתה מחשיב כהוצאות.

בשביל לבצע ניתוח של אפשרות לפרישה צריך לדבר במונחי שווי נקי ולא במונחי הכנסה חודשית. הנחת העבודה היא שתוכל להכניס 3%-5% מהשווי הנקי שלך ללא סיכון.

במקרה של דירות בחו"ל, יש לך חשיפה לא רק למצבה של מדינה אחרת אלא גם למט"ח. לצורך העניין, אם מדובר בנדל"ן בארה"ב - במידה והדולר היה היום בשווי "האמיתי" שלו ב 3.5-3.6, לפי הניתוחים שמנסים לנטרל את המצב הפוליטי, השכירות בשקלים הייתה 10% פחות. זה משמעותי.

אם תרצה לקבל תשובות יותר מנומקות, הייתי מציע לך לכתוב פה מצבת נכסים והנחות. תוכל להסתכל בסיפור שלי או של חלק מהחברים שכבר הגיבו לך.

השנקל שלי -

כתבת כמה אתה מכניס משכירות וכמה אתם מוציאים, בערך. אין פה מספיק נתונים כדי לקבל החלטה מכמה סיבות. המרכזית - יש לכם הלוואות, שאותן - אם אני מבין נכון - אתה מחשיב כהוצאות.

בשביל לבצע ניתוח של אפשרות לפרישה צריך לדבר במונחי שווי נקי ולא במונחי הכנסה חודשית. הנחת העבודה היא שתוכל להכניס 3%-5% מהשווי הנקי שלך ללא סיכון.

במקרה של דירות בחו"ל, יש לך חשיפה לא רק למצבה של מדינה אחרת אלא גם למט"ח. לצורך העניין, אם מדובר בנדל"ן בארה"ב - במידה והדולר היה היום בשווי "האמיתי" שלו ב 3.5-3.6, לפי הניתוחים שמנסים לנטרל את המצב הפוליטי, השכירות בשקלים הייתה 10% פחות. זה משמעותי.

אם תרצה לקבל תשובות יותר מנומקות, הייתי מציע לך לכתוב פה מצבת נכסים והנחות. תוכל להסתכל בסיפור שלי או של חלק מהחברים שכבר הגיבו לך.
מסכים נתתי נתונים מאוד כלליים כי כמו שרשמתי, אני עוד לא במצב של פרישה. יש עוד דרך לשם.
ההתלבטות שלי כיום אם לעבור לעבודה יותר מעניינת מבחינתי עם שכר נמוך יותר (אבל שכר הייטק) ובכך להאריך את הזמן עד לפרישה, או להשאר במקום הנוכחי.
מאמין שבהמשך אוכל לרדת משרה ולהתקיים מחצי שכר העבודה וכך להפריש את השכירויות כדי לסגור הלוואות.

דעתי, אין סיבה שתחרוק שיניים. תחיה בכיף ותלך על מה שבא לך, גם אם תכניס רק 5K בחודש, אתה עדיין מתקדם לכיוון של עצמאות כלכלית.
מה שכן, הייתי שומר על זיקה לתחום המומחיות שלך כדי לא לגלות לאחר חמש שנים שהעולם השתנה לחלוטין, וקשה לחזור.
יתכן אגב, שדווקא תחושת החופשיות לצאת מהקריירה, היא בדיוק מה שיתן לך את הכוח והאנרגיה להמשיך.
(אגב, יתכן ותוכל להיות זכאי לדמי אבטלה).

נ.ב. אם הדירות נמצאות במדינה אחת, הייתי מאוד שוקל פיזור במדינות נוספות/שוק ההון.

לא ייעוץ לא המלצה

היי
יודע על מקרה באופן אישי של פלישה לדירה בניו יורק. לא ניתן להוציא את הפולש כבר מעבר לשנתיים. הנושא נמצא בטיפול משפטי שנתיים.
לכן לפחות בארהב מה שאמרת לא נכון.

בקשר לפסוט פתיחה. מה אני הייתי עושה..
הייתי מציב יעד למשל עד 45.
עובד כמה חמור, סוגר הלוואות יקרות + כרית בטחון/נכס חדש ללא מימון/תיק השקעות מבוזר
עושה תעודת הוראה. תמיד יש עבודה בתחום.
מושך פנסיה מגיל 60.

לא המלצה ולא יעוץ, רק מה שאני הייתי עושה במצב כזה.

היי
יודע על מקרה באופן אישי של פלישה לדירה בניו יורק. לא ניתן להוציא את הפולש כבר מעבר לשנתיים. הנושא נמצא בטיפול משפטי שנתיים.
לכן לפחות בארהב מה שאמרת לא נכון.

בקשר לפסוט פתיחה. מה אני הייתי עושה..
הייתי מציב יעד למשל עד 45.
עובד כמה חמור, סוגר הלוואות יקרות + כרית בטחון/נכס חדש ללא מימון/תיק השקעות מבוזר
עושה תעודת הוראה. תמיד יש עבודה בתחום.
מושך פנסיה מגיל 60.

לא המלצה ולא יעוץ, רק מה שאני הייתי עושה במצב כזה.
לגבי הסיפור עם ניו יורק מניח שתמיד יש יוצאים מן הכלל. מנסיון כשהייתי צריך לפנות לצערי דייר, די מהר בתי המשפט מטפלים בנושא. בזמן הקורונה אמנם הנחיות השתנו אבל זה היה זמני. יתרון נוסף הוא שאין חיכוך ישיר עם הדיירים .

איך שאני מבין את זה, אני אמור להגיע לשלב בו אוכל להוריד הילוך קרייריסטי בזמן שתיק הנכסים מתנפח ללא מאמץ . זה עוד לא שלב הפרישה אבל מתקרב.

השג מרשים חייב לומר, בגיל 40 להיות כזה קרוב!
הייתי לוקח ברצינות את המעמסה הרגשית שמתלווה להישארות בעבודה, לעיתים המחיר גדול ומורגש. אצלנו ראיתי אנשים שיוצאים לחופשת לידה - חופשת אב או לחודש חופשה בתשלום על חשבון ימי חופש.
תוכל לספר קצת על המיקומים של הדירות שלך ומה הייתה המתודולוגיה שלך לבחינת דירה לפני קניה ?
אני מאוד רוצה עקב בקרקע מחוץ לישראל, קצת לא יודע מאיפה להתחיל לגשש

מסכים נתתי נתונים מאוד כלליים כי כמו שרשמתי, אני עוד לא במצב של פרישה. יש עוד דרך לשם.
ההתלבטות שלי כיום אם לעבור לעבודה יותר מעניינת מבחינתי עם שכר נמוך יותר (אבל שכר הייטק) ובכך להאריך את הזמן עד לפרישה, או להשאר במקום הנוכחי.
מאמין שבהמשך אוכל לרדת משרה ולהתקיים מחצי שכר העבודה וכך להפריש את השכירויות כדי לסגור הלוואות.
אני שוב מעודד אותך לרשום במסודר את כל הנתונים כדאי לקבל החלטה עם מידע מול העיניים...

בהתחשב בזה שאתה עוד מחזיר הרבה הלוואות יש עוד דרך עד עצמאות כלכלית.

אילו דירות רכשת בחול? כמות ההשקעה בתחזוקה יכולה להיות מאוד גבוהה במקומות מסויימים.

בכל מקרה הייתי מתחיל להשקיע גם בעוד מקומות כדי לפזר סיכון.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
I הקרבות בדרך לעצמאות כלכלית אוף טופיק 4
ימבו סדר במוצרים פנסיונים | עצמאי בדרך לעצמאות כלכלית שוק ההון 13
חסכונית חסכונית בדרך לעצמאות כלכלית יומני מסע אישיים 76
ayeletavr מכשולים בדרך לעצמאות כלכלית - הרהורים פילוסופיים לקראת שבת יומני מסע אישיים 178
מתכנת עדכון אישי: שלב שני בדרך המובילה לעצמאות כלכלית יומני מסע אישיים 34
P בדרך ליעד? השאלה מה היעד יומני מסע אישיים 46
ריש-לקיש יומן מסע - בדרך הנכונה יומני מסע אישיים 41
ס יומן מסע בדרך לחירות כלכלית יומני מסע אישיים 13
J האם אני בדרך לכלא? מיסים 17
NightStyle פריצת דרך בהיתוך גרעיני מבוקר, בדרך למקור אנרגיה אינסופי וירוק אוף טופיק 12
S עמלות בנקים בדרך בהעברת SWIFT - אחוזים או FIXED? שוק ההון 6
א רכב למשפחה בדרך מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 14
N היומן שלי בדרך לדירה יומני מסע אישיים 17
M עשיתי תוכנית כלכלית, לפני שמתחיל רוצה לוודא שלא טעיתי בדרך שוק ההון 25
ת רכישת קריפטו והעמלות בדרך - מכסף פיאט ועד לארנק הקר השקעות אלטרנטיביות 19
O אינפלציה בדרך - איך מתמודדים? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 28
א חלומות קטנים. הרבה תפילות בדרך. יומני מסע אישיים 67
rootcause בחורה חרדתית בדרך לבהירות כלכלית (?) יומני מסע אישיים 34
D משקיע בדרך לפנסיה שוק ההון 4
T האם ישראל בדרך לאבדון? אוף טופיק 404
T בדרך למגורים - כמה דירות להשקעה מול שוק ההון נדל"ן 61
M מס רווחי הון - בדרך למטה ? שוק ההון 39
ש בקשה להדרכה פרקטית בדרך להשקעת כספי הפנסיה והקרנות שוק ההון 14
ט אומנם לא פרישה מוקדמת - אבל ממש בדרך לשם! פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 10
N זוג+1 בדרך לחיים טובים יותר יומני מסע אישיים 39
tpr חוזרים לארץ, בדרך לפנסיה מוקדמת יומני מסע אישיים 53
נ פרוד טרי, בדרך לגירושין מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 16
א פריצת דרך קטנה בדרך לפישוט חפצים מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 10
ש זוג+3 ילדים בדרך אל החופש?! יומני מסע אישיים 17
Roi האם אנחנו בדרך לפאשיזם חדש ? אוף טופיק 63
H אולי פשוט נבחר בדרך הפשוטה ... פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 10
Jane Doe עידכון בג"ץ IRA - בדרך לניצחון, ותודה להראל פרימק שהביאנו עד הלום צרכנות פיננסית 26
C "בדרך הנכונה" אבל עדיין משהו חסר יומני מסע אישיים 40
yossik Windows 10 - השידרוג החינמי בדרך אבל יש גם חסרונות אוף טופיק 57
c881 רוכב על אופניים? רוצה לבלות במורזין? להרוויח קצת כסף בדרך? אוף טופיק 0
O עיכוב בדרך אל החופש יומני מסע אישיים 15
F מעבר לעצמאות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
Y איך להגיע לעצמאות כלכלית? פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 32
T זוג סולידי עם שאיפות לעצמאות כלכלית יומני מסע אישיים 13
S המסע לעצמאות כלכלית (בן 21) יומני מסע אישיים 33
השקעה לא מזל איזה משפט/מוטו מלווה אתכם לעצמאות כלכלית ? פוסטים מאיכות נמוכה 3
M החלום שלי לצאת לעצמאות כלכלית מתי זה יקרה?? יומני מסע אישיים 17
י התלבטות ביישום תיק ההשקעות שלי לעצמאות כלכלית שוק ההון 21
צ יציאה לעצמאות התפתחות אישית 2