• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

אתרים מרחיבי דעת ואופקים ששווה לבקר בהם!

ביולוג ירושלמי

משתמש בכיר
דירוג
3,288
מטרת הפוסט שלי - להכיר למי שמעוניין ורוצה תכנים איכותיים, מדעיים-טכנולוגיים, מעניינים ומסקרנים ושניתן ללמוד מהם על העולם שסביבנו.
האתרים שאני מקשר אליהם כאן, אינם מיועדים למדענים או לכאלו שהם בעלי רקע מדעי חזק (והם כמובן יעניינו כל מי שהוא בעל רקע שכזה), והם בעברית (יחסית) קלה למשתמש.
למי שמאס בטלוויזיה ובכל מיני מרעין דשואבין תשומת לב, פתוח לרעיונות חדשים ולקריאה מעמיקה ועמוקה, מתישה לעיתים, מסקרנת ושדורשת אורך רוח וסבלנות מהקורא "הממוצע".
אני מבקר באתרים מרחיבי הדעת והאופקים הללו באופן תדיר, כשנמאס לי לקרוא עוד פוסט בעוד בלוג אהוב ומוכר שאני עוקב אחריו (יש יותר מדי כאלו...).
זו התרפיה שלי בסוף יום העבודה, להרביץ במוח עוד קצת תורה עד שיתייאש :lol:
(אם למישהו יש עוד אתרים בסגנון, מוזמן להוסיף!)

1. גליונות של "מחשבות", כתב העת האייקוני של IBM באתר של צבי ינאי ז"ל.
הגעתי לשם עקב שיטוטיי בעבר אך לא התעמקתי, ונתקלתי בו שוב דרך הפוסט של בועז כהן בבלוג שלו (סיפור יפה של 3 דקות קריאה).
המון כתבות נפלאות (ומעמיקות מאוד) לשעות הקטנות של הלילה לפני שנרדמים.

2. חדשות המדע באתר של מכון דווידסון, הזרוע החינוכית של מכון וויצמן למדע.
המון פוסטים קצרים או ארוכים ומעניינים נורא על כל מה שחדש ולא חדש במדע.
אתר סופר מעניין וסופר עדכני. תענוג של מאמרים וקטעי קריאה.

3. סיינטיפיק אמריקן ישראל (מבית אורט ישראל).
דיווחים מעמיקים על ההתפתחויות במדע ובטכנולוגיה ששינו את פני עולמנו במרוצת הזמן הזה במטרה לקדם את השיח המדעי-טכנולוגי בארץ ישראל.
מכיל גם טורים של כותבים שונים ושלל מאמרי דיעה.

4. פחות אתר ויותר מקור ידע - מאמרים של אורן הוברמן הנפלא מהמגזין טכנולוגי באתר כלכליסט.
ארוכים וסופר מעניינים.

זה מה שעולה לי לכרגע... אם יהיו עוד אשתף בתגובות.
בכיף :)

נערך לאחרונה ב:
תודה, אכן אתרים מעניינים.

ממליץ על הסדרות - COSMOS, כוכב אחד לבד, אל תוך היקום עם סטיבן הוקינג
ויש את כל הפורטלים של ויקיפדיה, מאוד מעניין למי שחפץ בידע

אני בעיקר אוהב את הפורטל של כלכלה, אסטרונומיה ופיזיקה

ממליץ על הסדרות - COSMOS, כוכב אחד לבד, אל תוך היקום עם סטיבן הוקינג
סדרות זה כבר משהו אחר לגמרי ;)

ויש את כל הפורטלים של ויקיפדיה, מאוד מעניין למי שחפץ בידע
תוכל לתת קישורים?... לא מכיר את הפורטלים של וויקיפדיה :-/

https://www.khanacademy.org/ - אתר חינמי לחלוטין עם הרצאות בתחומים רבים.

https://www.gutenberg.org/ - אתר להורדת ספרים שפגו זכויות היוצרים עליהם (חוקי).

https://www.gapminder.org/tools/#$chart-type=bubbles - אתר שנותן נקודת מבט מעניינת על העולם ועל כסף. בגדול כלים גרפיים רבים שמאפשרים להסתכל על נתונים שונים בעולם.

https://artsandculture.google.com/ - אתר של גוגל שבו ניתן לצפות וללמוד על אומנות מכל העולם.

נערך לאחרונה ב:
http://libgen.io

הספריה האינטרנטית הגדולה ביותר, מכילה כ 2.5 מיליון ספרים (בשפות שונות, כולל עברית) הזמינים לקריאה והורדה בחינם.

יוזמה יפה. מייד חיפשתי משהוא לקרא ברעש של הילדים. הלכתי על
מאמרים של אורן הוברמן הנפלא מהמגזין טכנולוגי באתר כלכליסט
ו "למה אין כחול בתנ"ך" (https://www.calcalist.co.il/articles/0,7340,L-3524269,00.html)
ממש סיפור מתח, מלא עובדות וציטוטים מאד משכנעים. איש לא יבדוק את האליאדה כמובן, אלא שיש בקהל כמה טוקבקיסטים שמתמצאים בתנך. המילה כחול אולי לא מוזכרת, אבל תכלת וכחל דווקא כן.

מה שמעצבן אותי הוא שנפלתי בפייק ניוז. הסיפור כתוב ככ טוב שגם אני, ציניקן שכמותי, יזכור אותו לעד, ואל תבלבלו אותי עם העובדות. המספר המוכשר יכל היה למכור לי סיפור על סכנת הכספית בחיסונים (*) או על התערבות הרוסים בפוליטיקה העולמית (*) והיתי בולע את זה באותה קלות.
ולכן אזהרה - לא לשכוח שמדובר בסיפורים ולא במדע.
״״״״״״״״״״״״
(*) הרגע המצאתי, ברמיזה לפייק ניוז מזיקים ידועים. נשמע משכנע, לא?

WAITBUTWHY.COM

בלוג מרחיב אופקים.

יוזמה יפה. מייד חיפשתי משהוא לקרא ברעש של הילדים. הלכתי על
ו "למה אין כחול בתנ"ך" (https://www.calcalist.co.il/articles/0,7340,L-3524269,00.html)
ממש סיפור מתח, מלא עובדות וציטוטים מאד משכנעים. איש לא יבדוק את האליאדה כמובן, אלא שיש בקהל כמה טוקבקיסטים שמתמצאים בתנך. המילה כחול אולי לא מוזכרת, אבל תכלת וכחל דווקא כן.

מה שמעצבן אותי הוא שנפלתי בפייק ניוז. הסיפור כתוב ככ טוב שגם אני, ציניקן שכמותי, יזכור אותו לעד, ואל תבלבלו אותי עם העובדות. המספר המוכשר יכל היה למכור לי סיפור על סכנת הכספית בחיסונים (*) או על התערבות הרוסים בפוליטיקה העולמית (*) והיתי בולע את זה באותה קלות.
ולכן אזהרה - לא לשכוח שמדובר בסיפורים ולא במדע.
״״״״״״״״״״״״
(*) הרגע המצאתי, ברמיזה לפייק ניוז מזיקים ידועים. נשמע משכנע, לא?
בערך תכלת בויקפדיה כתוב שלפי רשי תכלת הוא ירוק או צהוב.ורק לפי הרמבם הוא קשור לכחול.גם כחל הוא אדום או שחור.לא בטוח שמדובר בפייק ניוז.מדובר בתיאוריה שפיתחו אותה מאד,ולא כדאי לשלול אותה כבולשיט על בסיס כתבה בעיתון.
הטענה היא שראיית צבעים היא יכולת חדשה יחסית,כמו גם מודעות,ושהמוח האנושי מתפתח
ההבדל בין מדע לפסאודומדע בכלל לא ברור ,וגם לא איך מגדירים מדע. מדובר בבעיית הדמרקציה שנשתברו עליה קולמוסים רבים.למה הסקת מסקנות על בסיס כתבים מתרבויות שונות לא תחשב למדע גם אם ברף נמוך יותר מפיזיקה?

"למה אין כחול בתנ"ך"
אף פעם לא הבנתי למה זה כל כך עניין אנשים... כחול בתנ"ך... נסתר מבינתי.

WAITBUTWHY.COM
בלוג מרחיב אופקים.
מצויין, תודה רבה, אבל לא בעברית ;) וזה בלוג... חושב לעשות שרשור בלוגים, אבל מפחד שייגמר לסולידית המקום בשרת.
חוטא לרעיון הפוסט של אתרים עם כתבות/מאמרים ופחות פוסטים בבלוג.
(והנה נוסף לו עוד בלוג למועדפים :lol:)

מה שמעצבן אותי הוא שנפלתי בפייק ניוז.
ראשית תכלת בתנ"ך לא מוזכר כצבע השמיים, ואיננו יכולים לדעת בדיוק לאיזה צבע הכוונה.
שנית הוא מדבר על עוד כמה כתבים עתיקים שלא מוזכר בהם כחול, ובאופן כללים מסקנותיו לא מרחיקות לכת.
הטענה היא שראיית צבעים היא יכולת חדשה יחסית
אני דווקא הבנתי שהטענה הפוכה, שגם בעבר הכירו את הגוון אבל לא הגדירו אותו כצבע אחר משחור או ירוק.

אני דווקא הבנתי שהטענה הפוכה, שגם בעבר הכירו את הגוון אבל לא הגדירו אותו כצבע אחר משחור או ירוק.[/QUOTE]
למה שלא יגדירו אותו אחרת אם הוא נראה שונה משחור ?
עד כמה שהבנתי הטענה של אותו חוקר הייתה שעד לא מזמן בני אדם היו נטולי יכולת לראות צבעים ולכן בכתבים עתיקים תיאורי הצבעים בסביבה מוזרים לאדם המודרני

העין שלנו לא השתנתה מהותית כבר המון זמן,הרבה לפני המצאת הכתב. רק לא בטוח שהגדירו כתום (למשל) כמו היום וטכנולוגית הצבעים היתה הרבה פחות מפותחת. יש לנו כל כך הרבה דפוס צבעוני סביבנו שמגיל צעיר אנחנו די מיושרים חברתית על צבעים וגוונים. כל צבע נצפה בטבע ישר מושווה לאיזו טבלה או תמונה לקליברציה חברתית של מה זה ורוד פוקסיה...

אף פעם לא הבנתי למה זה כל כך עניין אנשים... כחול בתנ"ך... נסתר מבינתי.
כי תראה איזה דיון מעניין התפתח מתוך הסתכלות על התנך כמקור היסטורי.
נסה לקרוא ולשמוע דיונים על פרשת השבוע / מסכתות ותראה כמה חכמה ועושר יש שם לא רק בהיבט האמוני אליו אתה ואני אולי מתחברים פחות מהחבר'ה המאמינים, אלא בפילוסופיה, יחסים משפחתיים, היסטוריה, יחס לחלשים בחברה ועוד ועוד. הטקסטים ה"דתיים" הם רק נקודת מוצא משותפת ומקובלת לדיון על אינספור נושאים שמעניינים כל אדם בלי קשר למידת אמונתו. והפורום לא דוגמה, כי האנשים כאן רהוטים וניכר כי משכילים, אבל הדיונים האלו קיימים גם אצל אנשים משכילים פחות.
הלוואי עלינו שאלו יהיו הנושאים בהם דנים בחברה.

העין שלנו לא השתנתה מהותית כבר המון זמן,הרבה לפני המצאת הכתב. רק לא בטוח שהגדירו כתום (למשל) כמו היום וטכנולוגית הצבעים היתה הרבה פחות מפותחת. יש לנו כל כך הרבה דפוס צבעוני סביבנו שמגיל צעיר אנחנו די מיושרים חברתית על צבעים וגוונים. כל צבע נצפה בטבע ישר מושווה לאיזו טבלה או תמונה לקליברציה חברתית של מה זה ורוד פוקסיה...
איך יודעים שהעין לא השתנתה מהותית עוד הרבה לפני המצאת הכתב?

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
Lag בניית הכנסות צדדיות כפרילנסר- בניית אתרים, עיצוב גרפי, e-commerce וכן הלאה התפתחות אישית 3
ע איזה אתרים מומלצים לאזרחי ארה"ב (F-BAR, החזר מס, מענק טראמפ(קורונה))? מיסים 2
S אתרים שימושיים אוף טופיק 5
P אתרים חלופיים ל-yad2? אוף טופיק 1
ה באילו אתרים אתם קונים ? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 2
Lemonade צריך את הערכתכם למשך זמן הדרוש ללימוד פיתוח, שדרוג ועיצוב אתרים התפתחות אישית 4
V אתרים ופורומים להייטק אוף טופיק 15
S לבנות אתרים או לבנות באתרים ? (או עוד פוסט הסבה להייטק ) התפתחות אישית 10
O קורסרה לR\ פייתון או אתרים אחרים התפתחות אישית 5
K המלצות לבלוגים או אתרים להשקעות בארץ? אוף טופיק 1
לא חשוב שמות אתרים עם כל החומר ללימוד יחידות בגרות - בחינם? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 13
bobby אתרים מומלצים למידע יבש אוף טופיק 2
דויד91 אתרים מומלצים למניות שוק ההון 1
לא חשוב שמות אתרים ללימוד מתמטיקה ואנגלית. התפתחות אישית 8
משקיע מתחיל אתרים עם מידע על תשואת דיבידנד שוק ההון 3
הקוקיה מי מכיר אתרים טובים להורדת audio books בחינם? אוף טופיק 14
ש האם כדאי ללמוד בניית אתרים? התפתחות אישית 47
Shekel Shtaim אתרים או בלוגים בתשלום שוק ההון 8
סנופקין חוות דעת: פתיחת חשבון ב IB ישראל וחיבור לחשבון האמריקאי שלי ב IB שוק ההון 51
L חוות דעת על תמהיל משכנתא + מיקוח ריביות נדל"ן 8
עלילה מסלול חוות דעת על תמהיל של יועץ נדל"ן 32
T חוות דעת על ייעוץ שקיבלתי מיועץ השקעות בבנק שוק ההון 9
D חוות דעת על השקעה ל 10 שנים שוק ההון 2
identitybridge חווות דעת בתשלום על התיק ביטוח לעצמאים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
R אשמח לחוות דעת על התיק שאני בונה שוק ההון 23
G חוות דעת על תכנית השקעה ל25 שנים שוק ההון 26
B חוות דעת על בתי השקעות אוף טופיק 7
N הערכה מחדש - חוות דעת על תיק שוק ההון 25
Y "ברגע שהציבור מפסיק להפעיל שיקול דעת, ומבקש לקנות את ״השוק״, שוב ושוב - כל המניות מתנפחות באופן פרופורציונלי" שוק ההון 39
S סוחר מתחיל - תיק עצמאי חוות דעת. שוק ההון 12
א חוות דעת לתיק השקעות שוק ההון 4
ב חוות דעת תמהיל משכנתא נדל"ן 30
A ביקורת וחוות דעת על תיק השקעות שוק ההון 6
R התיק (הראשון)שלי -ביקורות וחוות דעת שוק ההון 3
מ קבלן לבניית בית פרטי - חוות דעת על ניר ושגיא פרוייקטים פוסטים מאיכות נמוכה 1
jinjiy חוות דעת - מה הצעד שהייתם לוקחים? נדל"ן 33
A חוות דעת תמהיל משכנתא נדל"ן 7
N תיק השקעות - חוות דעת שוק ההון 23
השקעה לא מזל חוות דעת על קרן נאמנות חדשה בשוק שוק ההון 6
Y חוות דעת לפני פתיחת תיק שוק ההון 4
B חוות דעת - תמהיל משכנתא נדל"ן 5