• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

איך מחלקים את ההשקעות בין שוק ההון ובין נדל״ן?

richie

משתמש סולידי
דירוג
16
קצת רקע: בן 25~, עובד בהייטק. אני לא אחפור כאן אבל בגדול, אני נשוי טרי ואני בא ממשפחה עם רקע כלכלי גרוע מאוד. רוב החיים שלי ראיתי את אבא שלי שורף כסף בבורסה בטריידים יומיים וזה נגמר רע מאוד. לכן, עד היום נמנעתי מכל השקעה ואני למעשה משאיר בעו״ש כל שקל שנותר אחרי ההוצאות החודשיות. אני עובד מאוד קשה כדי לדאוג לעתיד שלי ושל אשתי. אחרי תקופה של קריאת הבלוג והפוסטים בפורום, הצלחתי (בערך) להתאושש מהטראומה שנגרמה לי מלראות את אבא שלי שורף כסף והבנתי ששוק ההון זה לא בהכרח הימורים, ושאפשר לעשות את הדברים בצורה אחרת. אז איפה בעצם ההתלבטות שלי? כביכול, אני יכול לחסוך עוד ולהגיע למצב שעוד לא הרבה זמן אני קונה דירה למגורים/להשקעה (וזה משהו שאני רוצה. מעדיף שלא לגור בשכירות). מצד שני, אני רוצה להכנס לשוק ההון (ז״א, לפתוח חשבון מסחר עצמאי ולהתחיל לקנות באופן חודשי/רבעוני קרן מחקה מדד עולמי). אני לא יודע אם כדאי לי לעשות את שני הדברים ביחד, וגם אם כן, איך לאזן את הכספים בצורה שכן יהיה לי מספיק לרכישת דירה בעתיד.

חשבתי ללכת לייעוץ פיננסי, אבל שמעתי על מקרים שבהם יכולים להיות אינטרסים ליועץ הספציפי ואני נרתע מזה. אשמח מאוד להכוונה.

תודה רבה :)

לדעתי, קודם כל דירת מגורים שאחרי זה אתה לא תלוי באף אחד.
אז גם אתה יכול לחסוך הרבה יותר כסף במקום שילך לשכירות.

(*) אם נשים בצד את המצב הפוליטי-חברתי שלדעתי מהווה סיבה טובה לא לקנות פה דירה.

כמה חסכת?

להזכירך אתה כבר מושקע בשוק ההון דרך קרן הפנסיה וההשתלמות שלך.
אני זוכר, אבל את הפנסיה אני לא אפגוש עד גיל מאוחר מאוד (או שלא אפגוש בכלל אם אמות לפני), ובקרן ההשתלמות אני לא מתכוון לגעת (ויש בה גם סכום נמוך משמעותית (100K) ממה שהצלחתי לחסוך עד היום, וההפרשים רק גדלים).

חסכתי כ-700K.

זה סכום יפה, הייתי שוקל לרכוש דירה למגורים או השקעה אבל במיקום טוב.
אני אכן שוקל קניית דירה, אבל חשבתי במקביל לפתוח חשבון מסחר עצמאי ולהשקיע בו סכום התחלתי נמוך (אפילו ממש נמוך, 10,000) וכל חודש/רבעון להגדיל קצת. ובצורה הזאת להגדיל חשיפה לשוק ההון (מעבר לקה״ש ופנסיה) וגם להמשיך להגדיל את ההון לקראת רכישת דירה. השאלה היא בעצם אם החשיבה שלי לא נכונה ועדיף רק להגדיל את ההון לקראת רכישת דירה בעתיד

מיילא למגורים.. אבל להשקעה? בעת הזו?!
כן, מה גם רכישה למגורים היא גם רכישה להשקעה, אתה לא יכול להיות בעד הראשון אבל נגד השני.
אני אכן שוקל קניית דירה, אבל חשבתי במקביל לפתוח חשבון מסחר עצמאי ולהשקיע בו סכום התחלתי נמוך (אפילו ממש נמוך, 10,000) וכל חודש/רבעון להגדיל קצת. ובצורה הזאת להגדיל חשיפה לשוק ההון (מעבר לקה״ש ופנסיה) וגם להמשיך להגדיל את ההון לקראת רכישת דירה. השאלה היא בעצם אם החשיבה שלי לא נכונה ועדיף רק להגדיל את ההון לקראת רכישת דירה בעתיד
הון, דירה, מניות, קה"ש וכו' זה הכל כסף, המטרה היא לא שיהיה לך X אלא המטרה שיהיה לך כסף.
תחשוב מה הדרך הטובה ביותר להגיע למטרה זו (את דעתי שלי כתבתי).
אם אתה רוצה לחסוך יותר כסף ולהגדיל את ההון העצמי אפשר להיעזר בשוק ההון.

את דעתי שלי כתבתי)
עליית הריבית לא השפיעה בעיניך על כדאיות הרכישה של דירה ראשונה?

אלא רק על מינון ההון העצמי ברכישה?(כלומר, בריבית נמוכה היה משתלם לקחת משכנתא מקיסמלית ולהישאר מושקע בשוק ההון, ובריבית גבוה עדיף לקחת משכנתא מינימלית ולשים את כל ההון העצמי על הדירה?)

החשש שלי הוא שהריבית תישאר גבוהה להרבה זמן ובעקבות כך תהיה מגמת ירידת ריאלית במחירי הדיור לאורך השנים הקרובות

כן, מה גם רכישה למגורים היא גם רכישה להשקעה, אתה לא יכול להיות בעד הראשון אבל נגד השני.
ברכישה למגורים מעורבים שיקולים נוספים שאינם כלכליים. גם להחזיק רכב לרוב לא יהיה כלכלי, אבל רוב האנשים מוכנים לשלם על נוחות.

לעצם העניין, מאחר ואני מעריך את דעתך, אשמח לשמוע מאיזו סיבה דירה להשקעה עשוייה להיחשב השקעה טובה כיום, כאשר ריביות המשכנתא כמעט כפולות מתשואת השכירות, ומחירי הנדל"ן טרם התאימו את עצמם.
אגב, בתרחיש קיצון בו מחירי השכירויות יכפילו את עצמם תוך זמן קצר מחירי הדירות יתרסקו, מאחר וההשפעה על מדד המחירים לצרכן תהיה דרסטית, מה שיגרור העלאות ריבית נוספות (הכפלה של מחירי השכירות על פני מספר שנים שקולה לבדה לעלייה של כ-30% במדד המחירים לצרכן ויותר. במצב כזה תיתכן גם ריבית דו ספרתית).

בקיצור, לדעתי מי שלא חייב לקנות דירה למגורים אין לו מה לחפש בשוק כרגע.

ברכישה למגורים מעורבים שיקולים נוספים שאינם כלכליים
נכון אבל לא מחייב.
אשמח לשמוע מאיזו סיבה דירה להשקעה עשוייה להיחשב השקעה טובה כיום, כאשר ריביות המשכנתא כמעט כפולות מתשואת השכירות, ומחירי הנדל"ן טרם התאימו את עצמם.
זה לא מדויק, הריבית הריאלית לא מאד גבוהה והשכר צמוד למדד בערך ובמגמת עלייה. מחירי הדיור ירדו.
אגב הטיעון שלך תקף גם למניות.
אגב, מאחר ומדובר בשוק "טיפש" ומסורבל בהחלט ניתן לתזמן את השוק, בשונה משוק המניות/אג"ח
באמת? בהצלחה עם זה, אני לא יודע איך.
עליית הריבית לא השפיעה בעיניך על כדאיות הרכישה של דירה ראשונה?
השפיעה, מגולם במחיר.
אלא רק על מינון ההון העצמי ברכישה?(
כן בהחלט, גם.
החשש שלי הוא שהריבית תישאר גבוהה להרבה זמן ובעקבות כך תהיה מגמת ירידת ריאלית במחירי הדיור לאורך השנים הקרובות
ברור שאם יש צפי לירידה ריאלית במחירי הדירות אין טעם לקנות דירה, בכלל זה נכון לכל נכס עלי אדמות.

סהכ החשיבה נכונה, השאלה מה הדחיפות שלך לקנות דירה, כמה היא עולה ומה יכולת החיסכון שלך בכל חודש ?
אם אתה רוצה לקנות דירה מחר אז כנראה שתצטרך את כל ההון לשם כך אבל אם יש לך אפשרות לחכות 5 שנים אז יש יותר אפשרויות לתמרן בינהם

מעבר לזה, לפתוח תיק של 10K-20K (תלוי במינימום שהחברה מאפשרת) לא ישנה לך יותר מדי, אבל בכל זאת זה מומלץ להתחיל רק בשביל להכניס את הרגליים למים, לתרגל את הקניה, ללמוד להתעלם מהתיק, לבדוק איך אתה מתמודד עם ירידות.

לדעתי בתור התחלה, עד שתחליט מה לעשות, תעביר את כל החיסכון לקרן כספית\פיקדון נזיל\מק"מ (משהו עם סיכון אפסי), הריבית היום גבוהה(וגם האינפלציה) וחבל לא לנצל את זה כי כסף בעו"ש = הפסד של 3-4% מדי שנה.

אני כהייטקיסט בן 25 עם 700 אלף.

קונה מדד רחב עולמי ב ib ויודע שדאגתי לעצמי הזקן. לא נוגע בכסף עד שארצה לצאת מהמרוץ.

מכאן והלאה חוסך אגרסיבית לכל דבר שהוא..דירה..השקעה נוספת וכו.

לא הייתי קונה דירה כי בשבילי זה התעסקות תמידית, ויכוחים, עבודה, כסף, חוסר מנוחה נפשית, חוסר גמישות.

זה מה שאני הייתי עושה וזה לא המלצה לאף אחד.

השפיעה, מגולם במחיר.
האם יהיה הוגן להגיד שבעיניך, בהינתן הון עצמי מספיק ויכולת החזר מספיקה, קניית דירה ראשונה באזורי ביקוש בישראל תמיד עדיפה על השקעה פאסיבית בשוק ההון, ללא תלות במצב השוק בנקודת הזמן המסויימת?
כי:
1.בין אם הריבית גובהה או נמוכה, מחירי הדירות עלו הרבה או ירדו הרבה לאחרונה וכו, המחיר הנוכחי של הדירות, כמו בשוק המניות והאג"ח, כבר ככה מגלם את כל האינפורמציה הזו, ולכן היא בכלל לא רלוונטית להחלטה.
2.הטבות המס לדירה הראשונה הן קבועות, ולכן הופכות אותה להשקעה עדיפה על שוק ההון בכל מצב שוק?

אם לצורך העניין הבחירה היתה בין השקעה בדירה יחידה לבין השקעה בשוק ההון ללא מס רווחי הון (נניח בדוגמא ההיפוטטית שלמישהו יש סכום גדול בקרן השתלמות ללא הפקדות מעל התקרה ובדמי ניהול 0.01%), האם התמונה מבחינתך משתנה? ההשקעות נהיות שקולות? או שעדיין יש עדיפות לדירה? למה?

האם יהיה הוגן להגיד שבעיניך, בהינתן הון עצמי מספיק ויכולת החזר מספיקה, קניית דירה ראשונה באזורי ביקוש בישראל תמיד עדיפה על השקעה פאסיבית בשוק ההון, ללא תלות במצב השוק בנקודת הזמן המסויימת?
לדעתי ובגדול: כן.
2.הטבות המס לדירה הראשונה הן קבועות, ולכן הופכות אותה להשקעה עדיפה על שוק ההון בכל מצב שוק?
לדעתי כמעט תמיד כן אבל לחדד: ההטבה היא לא לדירה ראשונה אלא לדירה יחידה.
אם לצורך העניין הבחירה היתה בין השקעה בדירה יחידה לבין השקעה בשוק ההון ללא מס רווחי הון (נניח בדוגמא ההיפוטטית שלמישהו יש סכום גדול בקרן השתלמות ללא הפקדות מעל התקרה ובדמי ניהול 0.01%), האם התמונה מבחינתך משתנה? ההשקעות נהיות שקולות? או שעדיין יש עדיפות לדירה? למה?
קודם כל זו לא השוואה טובה כי אומנם אין מס בקה"ש אבל יש דמי ניהול ובדירה יחידה אין.
בדירה יש מינוף הכי טוב שיש בקה"ש לא ממש וגם אם אפשר למנף את הקה"ש אז בהכרח אתה תשקיע אותו במשהו ממוסה.
שנית אני לא מבין בכלל את ההשוואה הזו בכלל וגם לא מבין מה מבזבזים כ"כ הרבה זמן על קה"ש, בסוף זה כסף ממש אבל ממש קטן כי אתה מאד מוגבל בכמה אפשר להפקיד לשם.
אבל לשאלתך: כן, אני עדיין חושב שדירה יחידה היא עדיפה וגם בסיכון נמוך יותר.
ובנוסף: לבעלות על דירה (טובה) יש יתרונות פסיכולוגיים רבים היכולים לעזור לנו להגיע לכלכליות גבוהה יותר כלומר לרווח כספי גבוה יותר.

תודה על התשובה המפורטת.
בדירה יש מינוף הכי טוב שיש בקה"ש לא ממש וגם אם אפשר למנף את הקה"ש אז בהכרח אתה תשקיע אותו במשהו ממוסה.
אבל הייתרון הזה פחות רלוונטי במצב הריביות הנוכחי בו עדיף למזער את המינוף ולא למקסם אותו, נכון?
ובנוסף: לבעלות על דירה (טובה) יש יתרונות פסיכולוגיים רבים היכולים לעזור לנו להגיע לכלכליות גבוהה יותר כלומר לרווח כספי גבוה יותר.
תוכל לפרט איזה יתרונות פסיכולוגיים ואיך הם עוזרים להרוויח יותר?

לדעתי ובגדול: כן.

לדעתי כמעט תמיד כן אבל לחדד: ההטבה היא לא לדירה ראשונה אלא לדירה יחידה.

קודם כל זו לא השוואה טובה כי אומנם אין מס בקה"ש אבל יש דמי ניהול ובדירה יחידה אין.
שנית אני לא מבין בכלל את ההשוואה הזו בכלל וגם לא מבין מה מבזבזים כ"כ הרבה זמן על קה"ש, בסוף זה כסף ממש אבל ממש קטן כי אתה מאד מוגבל בכמה אפשר להפקיד לשם.
אבל לשאלתך: כן, אני עדיין חושב שדירה יחידה היא עדיפה וגם בסיכון נמוך יותר.
מצטרף לשרשור, מה אתה מגדיר איזור ביקוש?

מצטרף לשרשור, מה אתה מגדיר איזור ביקוש?
אני לא מגדיר איזור ביקוש, הביקוש מגדיר איזור ביקוש :)
בגדול? המרכז. יותר מדויק: המחיר.

תוכל לפרט איזה יתרונות פסיכולוגיים ואיך הם עוזרים להרוויח יותר?
אשמח לשמוע את המחשבות שלך בנושא @אורי ג.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
aminadav מאיזה סכום השקעה הייתם מחלקים את הרכישה לכמה חלקים כדי לא להשפיע על המחיר? שוק ההון 30
לעניות דעתי IB מחלקים כסף? שוק ההון 63
C לכמה תשלומים אתם מחלקים מוצרי צריכה? צרכנות פיננסית 27
A מישהו מכיר את הבנקים האלו: צרכנות פיננסית 0
Z CSPX מחזיק את המניות ישירות ולא דרך החוזים. שוק ההון 5
Nons Ense מצאתי דירה שאני רוצה לרכוש, אילו שאלות חשוב לשאול את בעל הדירה? נדל"ן 5
מ מחפשת את עצמי בקריירה- אשמח לעזרה התפתחות אישית 6
Williamsburg מתי פותחים את האפשרות להגיש דוח 1301 לשנת 23? פוסטים מאיכות נמוכה 16
D איזון אקטוארי אינו תואם את הנתונים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
P את כולם מעניין לטוס לחו"ל? פוסטים מאיכות נמוכה 109
R לא מוצא את ZPRX במערכת ספארק של מיטב שוק ההון 4
כ בן 30 ולא רואה את האופק התפתחות אישית 26
S מיטב טוענים שכדי לסחור ב - IB דרכם צריך תיק של לפחות 25K דולר, האם מישהו מכיר את ההגבלה הזו והאם יש משהו לעשות בנידון? שוק ההון 4
ע במה את עוסקים? מה הוביל אתכם לכך? כמה את מרוויחים? התפתחות אישית 16
oferM איך כדאי לבנות את עזה מחדש ? פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 6
א קרנות ביטקוין לא מספקות את מלוא התשואה השקעות אלטרנטיביות 7
R האם משתלם להעביר את קופות הגמל להשקעה לעוקב מדד פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
Jane Doe המלצה על החישוק - מיזם חביב שהוקם כדי להוריד את יוקר המחיה מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 6
צ עצמאי האם להפקיד לפנסיה את המינימום ושאר הסכום בגמל להשקעה או רעיון אחר? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
מ "אי אפשר / נדיר מאוד להכות את השוק" שוק ההון 169
ל לזוג שמתחיל את החיים שלו - מה ההמלצות שלכם? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 3
מ מי שמעונין לקנות ביטקיון אמיתי ולא קרן שמחכה את הביטקיון איזה מהאפשריות עדיף השקעות אלטרנטיביות 1
א מיצוי זכויות בתשלומי מיסים או ביטוחים וכו', כשמשלמים על בית אבות (יש חברות שמתעסקות בזה, בלי לשחוט את כל הסכום?) מיסים 0
yossik מעבר לדיור מוגן - האם למכור את הדירה או את תיק ההשקעות? צרכנות פיננסית 19
E s&p 500 , נסד"ק 100, מדד עולמי, יש לי את כולם. אבל במה עדיף להשקיע? שוק ההון 23
ה איך דיסקונט מגדרים את הפוזיציה הזאת? - פיקדון מובנה השקעות אלטרנטיביות 7
ה מודיס צפויה להוריד את דירוג האשראי של ישראל פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 168
M מקסום סכום מושקע בקרנות IRA? (נראה שמפסידים את היתרון בדמי ניהול בהפסד תשואה) פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
A פרוייקטים מעניינים ששמתם עליהם את העין נדל"ן 46
S דברים קטנים ופשוטים שאפשר לעשות כדי לשפר את איכות החיים ולהאריך אותם אוף טופיק 81
E חברים, איך נכון יהיה לי לחשב את ההוצאות האלה באקסל פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 5
קפיטליסט_מרושע עם רגל אחת בחוץ - חושש לעשות את הצעד האחרון יומני מסע אישיים 77
R מעוניין למכור את התעודה 1159250 ולקנות 1159235 ב IRA שוק ההון 23
R עד כמה מפחיתים את ההפסד במידה ולוקחים ACWI למול S&P בתיק הפטור? שוק ההון 0
שם משתמש בעייתי "מיטב כספית ניהול נזילות" מעלה את דמי הניהול שוק ההון 26
R האם אני יכול לעזוב את הבית של ההורים יומני מסע אישיים 27
מ מעביר את התיק השקעות ממיטב דש לאינטראקטיב ברוקר האמריקאי שוק ההון 23
B איך מורידים את הקובץ אקסולידית? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 4
deussex התלבטות האם השקעה דרך בית השקעות ישראלי ובלאק רוק עולמית - מאבדת בעצם את הדיבידנד ? שוק ההון 10
yossik שכן אחד מחמם את המים של הבניין אוף טופיק 25
N קה״שׁ עוקבת סנופי (לא ira) - היכן העמלות הטובות ביותר? האם קיימת קבוצה שניתן להצטרף אליה? [קראתי את מייק] פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 14
G השקעה דרך בורסת ישראל או בורסת ארה"ב? מה הדרך הנכונה להשלים את תיק המניות שלי? שוק ההון 4
ע בת 24 לקראת לימודים, מתלבטת איפה לשים את החסכון יומני מסע אישיים 11
ט לשים את כל הכסף הפנוי בIB שוק ההון 10
S מה לספר בראיון העבודה העניין למה עזבתי את מקום העבודה האחרון אוף טופיק 28
oferM נתניהו דרש מראש השב"כ להזהיר את לפיד: בלי פשרה על עילת הסבירות הסכנה למלחמה תגדל פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 47
A איך אני בודק את התאריך שבו קניתי מניה במערכת ספארק? פוסטים מאיכות נמוכה 1
C ככה מנצחים את האינפלציה? שוק ההון 1
R האם יש דרך לקבל את מדד המחירים לצרכן ב-Google Sheets? מיסים 6
J עמלת סנט למניה - לא מבין את ההגיון שוק ההון 3

נושאים דומים

Back
למעלה