• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

איך להתמנף בצורה הכי בטוחה וזולה?

מה דעתך (שואל ברצינות) לגבי סימולציות?
אני אישית פחות מתחבר לסימולציות על בסיס נתוני עבר בתור כלי לאסטרטגיה, אם אין הסבר סיבתי סביר מאחורי התופעה.
בכל תקופת עבר שנגדיר, אפשר למצוא בנתונים הרבה מאוד תופעות אקראיות...
במקרה הזה התופעה האקראית היא היחס בין גובה העליות/ירידות בשוק לבין גובה התנודתיות -
לא רואה סיבה למה העתיד חייב להיות כמו העבר הקרוב.

בנוסף, אני אישית מתחבר להשקעה לטווח ארוך במדד בתור דרך לקבל רווחים יפים עם כמה שפחות התלבטויות/חרדות/השקעת זמן.
אני מודע לזה שמי שהשקיע בTQQQ בעשור שלפני סוף 21 עשה את השקעת חייו, אבל אני אישית מעדיף שלוות נפש, גם במחיר של רווחים "סבירים" בלבד.

נערך לאחרונה ב:
@Santi
למרות מה שכתבתי למעלה,
יש סיכוי גדול שאשקיע אחוזים בודדים בקרן סל כזו (כנראה UPRO) במשבר ארוך ועמוק מספיק - כשהסיכון קטן יותר, והסיכוי גדול יותר.

לפני שהתחלתי השקעה עצמאית, עשיתי עם עצמי חוזה אודיסאוס (בכתב!) שכלל גם את המצב הרצוי מבחינתי (100% השקעה במדד לטווח ארוך),
וגם מה לעשות במצבים שונים, למשל חמדנות (מאפשר לעצמי להשקיע עד כ-10% בנכסים ספקולטיביים יותר, עם כמה תנאים).

בעיניי זה כמו לדבר על אכילה מאוזנת -
לא תמיד אפשר להקפיד על 100% בריאות, אבל גם בזמן "לא מושלם" לא אשחרר כל רסן...

אם אין הסבר סיבתי סביר מאחורי התופעה.
למה לדעתך אין הסבר סביר?

יש סיכוי גדול שאשקיע אחוזים בודדים בקרן סל כזו (כנראה UPRO) במשבר ארוך ועמוק מספיק - כשהסיכון קטן יותר, והסיכוי גדול יותר.
חשבתי על זה גם, אבל החלטתי לדבוק בתוכנית המקורית שלי ולא להשקיע בקרנות ממונפות אחרות.
למה אבל דווקא UPRO ואיך אתה מגדיר משבר ארוך ועמוק מספיק?

למה לדעתך אין הסבר סביר?
ניסיתי להתייחס לזה למעלה.

מסכים שהסטטיסטיקה מראה שאסטרטגיה כזו הייתה רווחית בעבר הקרוב,
אבל לא הצלחתי לראות סיבה מאחורי הדברים (היגיון שיגרום לכך שהשוק יהיה שורי מספיק כדי להרוויח מקרן כזו).

- האם יש איזשהו גורם שמכריח את העליות להיות עם תנודתיות נמוכה יחסית (כזו שמאפשרת רווח מקרן ממונפת)?
- האם יש איזשהו גורם שמכריח את הירידות להיות דווקא כמו בעשורים האחרונים ולא טיפה יותר עמוקות, מה שיגרום להפסדים כל כך כבדים בקרן הממונפת, שהיא תיאלץ להיסגר?

אם אין סיבה, אז לא רואה למה סביר שהעתיד יהיה כמו העבר...
זה מוריד את הביטחון שלי בהשקעה כזו.

איך אתה מגדיר משבר ארוך ועמוק מספיק?
מכיוון שאני לא מתכנן כרגע להיכנס לקרן ממונפת (אלא אם החמדנות/FOMO יגברו עלי), לא חושב שיש טעם שאכנס כאן לפרטים...

למה אבל דווקא UPRO
שוב, אני מדבר ברמת התיאוריה בלבד, כי אין לי כרגע תכנון מעשי להיכנס לקרן כזו.
אבל אם הייתי נכנס (באחוזים בודדים), הייתי כנראה בוחר בUPRO כי זו קרן עם עמלות נמוכות ונזילות גבוהה. סיכון נמוך יותר שתיסגר מאשר איזו קרן קטנה (כמו זו של מגדל שהוזכרה למעלה).

ואם התכוונת להשוואה עם TQQQ:
אני אישית חושב שנאסד"ק קטן ולא מפוזר מספיק. מעדיף מדדים רחבים יותר (גם כשזה בא על חשבון תשואה), למען שלוות הנפש שלי.
בנוסף, העובדה שתשואות הנאסד"ק היו גבוהות יותר בעבר, לא אומרת שזה יישאר גם בעתיד...

נערך לאחרונה ב:
אבל המשקיע צריך לפחות להכיר את הסיכון, ולדעת שיש כאן מרכיב גדול של ספקולציה/הימור.
נכון לדעתי למי שמעוניין להתמנף כחלק מהשקעה סדורה ולא מחפש הימור זה להשקיע בקרן סל רגילה עם מינוף (הלוואה, כניסה למינוס מבוקר בבית ההשקעות/בנק). מי שמהמר שבשבוע הקרוב יהיה ראלי בכיוון אחד מעלה (או מטה) - יכול להסתכן בממונפת.

נערך לאחרונה ב:
אם אתה רוצה להחזיר את ההלוואה ספציפית באפריל, הריבית על box spread לחודש הזה ממש נמוכה יחסית: https://www.boxtrades.com/SPX/21APR23
זה בערך כמו הלוואת מארג'ין רק הרבה יותר מסובך ובריבית נמוכה יותר

ביקשתי הצעה מבנקאות פרטית להלוואה עד שישתחרר הפיקדון בסוף חודש הבא.
נראה שזה יעלה לי כ0.33%, אבל במידה ועונת הדוחות תהיה טובה לדעתי נראה עליות משמעותיות.
אבדוק איתם גם אם יש משמעות לגודל ההלוואה או טווח ההלוואה. כי יש עוד פקדונות כאמור שמשתחררים בהמשך...
אני תוהה, יש לי בנוסף תזרים חודשי פנוי להשקעה של כ 20k בחודש, האם לא שווה לקחת הלוואה, נגיד לשנה, הלוואת שפיצר(המינוף יורד ככל שעובר הזמן,וזה הגיוני להוריד מינוף אם אני מצפה לעליות) ולהכניס כבר עכשיו.
אשמח לדעתכם.
בהנחה שאני מעוניין להכניס לשוק המניות את כל הכספים שמשתחררים לי בשנה פלוס הקרובה מפקדונות ובנוסף את התזרים הפנוי שיש לי כל חודש. איזה אסטרטגיית הלוואות הייתם בוחרים?
תודה

בהנחה שאני מעוניין להכניס לשוק המניות את כל הכספים שמשתחררים לי בשנה פלוס הקרובה מפקדונות ובנוסף את התזרים הפנוי שיש לי כל חודש. איזה אסטרטגיית הלוואות הייתם בוחרים?
הייתי בונה אקסל של הכסף שמשתחרר פלוס הכנסות כל חודש, ולוקח הלוואה עם החזר חודשי שמבטיח שלא תהיה בעית נזילות בשום חודש.

- קיבלתי הצעה מבנקאות פרטית ל P+1.3 להלוואה עד 150K +עמלת פתיחת תיק של 0.25%. או P+0.5% להלוואה עד 1M + עמלת פתיחת תיק של 0.25%.
כמו כן יש עמלה קטנה על פרעון מוקדם. לא כזה אטרקטיבי, חשבתי שיהיו הצעות יותר טובות.
- בקופת גמל מציעים P+0.1 ללא עמלות נוספות.
- בבנק שבו הפקדונות מציעים P-0.25 ללא עמלות נוספות. שזה נראה הכי אטרקטיבי כרגע.
- בינתיים השוק נשאר פחות או יותר באותו מחיר...

למי שמשקיע כאן במינוף, מה האסטרטגיה שלכם?
מבחינה אינטאטיבית נראה לי שככל שהירידות מעמיקות אז להגדיל את המינוף ואם הפער נסגר אז להקטין את המינוף.
למשל עכשיו שאנחנו במינוס 25% אז כן שווה לשלם 4% בשנה אם אנחנו מעריכים שבזמן הזה נקבל רווחים של 30%.
כן, יכול להיות שבעוד שנה המחיר יהיה זהה או פחות מכך אז סתם שילמנו ריבית וההקדמה של הכנסת הכספים לא נתנה כלום.
מצד שני יכול להיות שבתוך חצי שנה נראה שיאים חדשים ואז כיסינו את עלות המינוף והרווחנו. ואז דווקא יהיה הזמן להוריד את המינוף.
המסקנה שלי היא שמינוף יכול להתאים במצב שוק שיש ירידות משמעותיות(כך שתוחלת התשואה גדלה) ולזמן קצר וקצוב.
כמובן שככל שהריבית על ההלוואה נמוכה יותר המוטבציה למנף גדלה.
אשמח לדעתכם.

הערה: שאני אומר "מינוף" הכוונה ללקיחת הלוואה רגילה.

נערך לאחרונה ב:
המסקנה שלי היא שמינוף יכול להתאים במצב שוק שיש ירידות משמעותיות(כך שתוחלת התשואה גדלה)
לדעתי יש כאן טעות.
כבר כתבו על זה הרבה בפורום, לכאן ולכאן, אבל להבנתי בורסה נמוכה (ביחס לעבר כמובן) לא גוררת תוחלת תשואה עתידית גבוהה יותר. אם זה היה נכון הבורסה היתה עולה כבר עכשיו (עד שהתוחלת התשואה היתה חוזרת).

כך או כך, נראה לי ברור שאם אתה חושב/יודע/מאמין שתוחלת התשואה גבוהה מהרגיל, אז כדאי לך חשיפה גבוהה מהרגיל. ואם רגיל זה 100% אז גבוהה מהרגיל זה מינוף.

אם זה היה נכון הבורסה היתה עולה כבר עכשיו (עד שהתוחלת התשואה היתה חוזרת).
לא מדוייק. למחיר שאתה קונה יש משמעות, ככל שאתה קונה במחיר נמוך יותר התשואה הצפויה גדולה יותר.
התשואה הממוצעת ההיסטורית נכונה לטווח ארוך מספיק ולא לשנה ספציפית. זה שהשוק לא מתקן את עצמו בשנה ספציפית לא אומר כלום.

או P+0.5% להלוואה עד 1M + עמלת פתיחת תיק של 0.25%.
כמו כן יש עמלה קטנה על פרעון מוקדם. לא כזה אטרקטיבי, חשבתי שיהיו הצעות יותר טובות.
אתה רציני? זה מדהים, בחיים שלי לא שמעתי על תנאים כ"כ טובים.
למי שמשקיע כאן במינוף, מה האסטרטגיה שלכם?
להתמנף כמה שיותר בזול, להשקיע בדברים עם תשואה כמה שיותר גבוהה תוף פיזור ראוי.

אתה ציני?
בקופת גמל/הלוואת גישור כנגד פקדון יש תנאים טובים יותר כמו שציינתי.

הי אשמח לדעתכם,
- יש לי פקדונות שמשתחררים בחלקים עד סוף 2023(הראשון עוד חודשיים והאחרון בדצמבר 2023).
- הפקדונות כרגע בתשואה שקלית ממוצעת של 2.15%.
- כבר קיבלתי החלטה שהכסף הנ"ל יכול להיכנס להשקעה ארוכת טווח(20+ שנה) לשוק המניות.
- לדעתי המחיר הנוכחי של השוק הוא נוח והייתי רוצה להיכנס כבר עכשיו, ההערכה שלי שבסוף 2023 כבר נראה מחירים יותר גבוהים. לדעתי אפשרי שנרד עוד 5%-10%, אבל חושב שסיכוי יותר גבוה לעליות. ההרגשה שלי היא שכל עלות מימון שאשלם תהיה נמוכה לעומת הרווח הצפוי(במיוחד במחירים הנוכחים).
- פניתי לבנק שבו נמצאים הפקדונות וביקשתי לבדוק אפשרות לשבור את הפקדון הקרוב לפני הזמן. מסתבר שצריך להגיש בקשה ויש מחלקה שבודקת ונותנת תשובה מה המשמעות הכספית. הפקידה שואלת אותי מה הסיבה שאני רוצה לשבור, ואומרת "קניית נכס או מחלה". לא הבנתי את ההקשר. אם זה המקרים האלה אז הקנס יהיה נמוך יותר? בכל מקרה הגשתי בקשה לבדיקה.
אותו בנק הציע לי הלוואה כנגד הפקדון בריבית שנתית P-0.25 (היום 4%)
- פניתי לבית השקעות שבו מתנהלים הכספים הפנסיונים שלי והם מציעים P+0.1 (היום 4.35%).
- ראיתי שיש אפשרות להתמנף באמצעות קרן ממונפת, למשל "MTF סל (6D) ממונפת Nasdaq 100 פי 3 חודשי", https://www.funder.co.il/etf/1187079. התעודה בדמי ניהול 0%. אם הבנתי נכון, יש מינוף של התעודה פי 3, ושכל סוף חודש מסתנכרנים עם המדד. אשמח להסבר מה ההבדל בין לקחת הלוואה לבין להשתמש בקרן כזו?
- או אולי לשלב, לקחת הלוואה יותר קטנה אבל לשים בקרן ממונפת, בכדי להוריד עליות. בכל מקרה את הקרן הממונפת לא ארצה להחזיק לטווח ארוך, אז צריך להתחשב גם במיסים.
- אחרי החג אמור להצטרף לבנקאות פרטית בבנק אחר(לא איפה שהפקדונות נמצאים), האם שם יש הלוואות יותר זולות?

אשמח לדעתכם לאפשרויות הנ"ל גם מבחינת סיכון וגם מבחינת עלויות.
תודה
@אורי ג. @האזרח הקטן @מישו2 @Ehud
@klayhamn @kongi @roneng
המחיר של שוק המניות הוא נוח? כרגע הסנופי נסחר במכפיל מכירות כמו שהיה בשיא בועת הדוט קום

להתמנף כמה שיותר בזול, להשקיע בדברים עם תשואה כמה שיותר גבוהה תוף פיזור ראוי.
טוב, זה ברור...

ממש לא, אתה דיברת על הלוואת סולו ללא קשר לשיעבודים, מה הקשר לקופת גמל?

ריבית שכזו להלוואת סולו היא מדהימה, בחיים שלי לא שמעתי על ריבית כ"כ טובה על סכום כזה.

ממש לא, אתה דיברת על הלוואת סולו ללא קשר לשיעבודים
אמרו לי שאני אצטרך לשעבד את התיק בהלוואה מהסוג הזה. אמרו שאני לא יוכל לבצע מכירה באינטרנט אלא רק דרכם. וצריך ששווי התיק לא יפחת מפי 3 מגובה החוב. זה דרך בנקאות פרטית.
לא התעמקתי כי כאמור יש לי אפשרות זולה יותר.

@אורי ג. מה אתה חושב על המשוואות סיכון-סיכוי במחירים הנוכחיים? כאמור יש לי פקדונות שמשתחררים בשנה פלוס הקרובה ושוקל לקחת הלוואה על מנת להקדים את הכניסה לשוק.
לדעתי עד סוף שנה הבאה נראה מחירים יותר גבוהים משמעותית ולכן נראה לי שהמהלך יצדיק את עצמו...

אמרו לי שאני אצטרך לשעבד את התיק בהלוואה מהסוג הזה. אמרו שאני לא יוכל לבצע מכירה באינטרנט אלא רק דרכם. וצריך ששווי התיק לא יפחת מפי 3 מגובה החוב. זה דרך בנקאות פרטית.
אז קצת פחות מדהים אבל עדיין טוב מאד.
בIB אגב זה פריים פלוס 2.5%

@אורי ג. מה אתה חושב על המשוואות סיכון-סיכוי במחירים הנוכחיים? כאמור יש לי פקדונות שמשתחררים בשנה פלוס הקרובה ושוקל לקחת הלוואה על מנת להקדים את הכניסה לשוק.
לדעתי עד סוף שנה הבאה נראה מחירים יותר גבוהים משמעותית ולכן נראה לי שהמהלך יצדיק את עצמו...
אין לי שמץ, אין לי יכולת כלשהי לנבא תזוזות קצרי טווח בשוק ההון מה גם זה תלוי מה בדיוק אתה מתעד לרכוש.
קח בחשבון סיכון מט"ח נוסף.
דווקא פקדונות וכאלה נותנים היום ריביות לא רעות, בארה"ב במיוחד.
עוד תיקח בחשבון סוגיית מיסוי: ההלוואות שלך אינן מוכרות במס.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
I למכור את התיק לצורך רכישה דירה או להתמנף בזול? שוק ההון 3
T קניית דירה להשקעה - עד כמה חשוב להתמנף? נדל"ן 13
סתןלי ת'כסף להתמנף או לא?! שוק ההון 59
T האם מס על הפקדות גבוהות לפנסיה של המעסיק אמור להיות מחושב בצורה שנתית או חודשית? מיסים 7
A שיפור השפה האנגלית דרך שיעורי 1*1 בצורה מקצועית וזולה? התפתחות אישית 9
לאץ' איך לעשות סדר בדירה שכורה שהתנהלה עד כה בצורה לקויה? נדל"ן 19
P הפעלת מזגן בצורה חסכונית ויעילה יותר - קצת על פונקציית I-FEEL בשלט. צרכנות פיננסית 13
א המרת דולרים בצורה הכי פשוטה וזולה שוק ההון 8
י טיפים לאיך להשקיע בצורה פאסיבית בשוק ההון שוק ההון 6
A מישהו מבין למה שערי הדולר והאירו עלו בצורה חדה שוק ההון 8
ט האם יש דרך לראות בצורה מרוכזת את כל השרשורים שאני עוקב אחריהם? פוסטים מאיכות נמוכה 2
J התלבטות בנוגע למשיכת כספי פנסיה בצורה חד פעמית לפורש לפנסיה עקב הכנסות אחרות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 27
ל איזו משכורת צריך כדי לחיות בצורה צנועה לבד בארה"ב? התפתחות אישית 9
AbuNafha פנסיה בחברת ביטוח / בית השקעות VS ניהול פנסיה בצורה עצמאית פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 31
I מאיפה אפשר ללמוד בצורה מסודרת על פעילות financial institutions גדולים? התפתחות אישית 2
C איך לקנות אגח בצורה נכונה עכשיו? שוק ההון 13
A הפקת נסח טאבו בצורה מקוונת, בקשה המלצה כיצד להשיג את האישור בפשטות ומהירות נדל"ן 7
A האם באמת השוק מתמחר את המניות שבו בצורה הנכונה? שוק ההון 3
F האם ניתן לבצע בצורה אוטומטית השקעה בנייר X דרך הבנק? שוק ההון 11
מ איך מחכים בצורה חכמה לדירת מגורים רצויה נדל"ן 15
J העאלת משכורת - איך עושים זאת בצורה נכונה? התפתחות אישית 41
M שיטות לחסוך כסף בצורה יומ-יומית מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 103
D איך למשוך כספים מקרן השתלמות וביטוח מנהלים בצורה שאשלם כמה שפחות מס? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
stamEhad סדר מכירת אופציות / RSUs בצורה אופטימלית שוק ההון 7
M האם מסלולי הבטחת קצבאות בקרנות הפנסיה מתומחרים בצורה מאוזנת? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 17
Y רכישה ברשת בצורה מאובטחת, זולה ושקופה צרכנות פיננסית 23
N איך לצאת מיידית מפוזיצית קריפטו, בצורה שלא תפגע ביכולת העתידית להעביר את הכסף לבנק ישראלי? השקעות אלטרנטיביות 28
I תלונה על רואה חשבון שלא התנהל בצורה תקינה צרכנות פיננסית 27
N איך לנהל עובדים ומשימות בצורה יעילה? אוף טופיק 10
נ למידה על שוק ההון בצורה מסודרת אוף טופיק 2
N בעל הבית גונב חשמל בצורה מתוחכמת, איך הייתם פועלים במצב הזה? אוף טופיק 211
A עזרה איך לקרוא את דו"ח הפנסיה בצורה נכונה יותר צרכנות פיננסית 2
M האם יש דרך לפצל דירה בצורה חוקית? נדל"ן 8
L ניהול הביטחונות בצורה מיטיבית לאנשים שמוכרים אופציות שוק ההון 7
פ כמה ישראלים סוחרים במניות בצורה ישירה? צרכנות פיננסית 3
D השכרת רכב בצורה הכי יעילה צרכנות פיננסית 15
E למה מניות מוצגות בצורה עשרונית שוק ההון 6
תפוזינה האם הקורונה משפיעה על קרנות הריט כמו על שאר המניות, או בצורה שונה? שוק ההון 22
bobby איך משקיעים בצורה ממונפת לטווח של שנה-שנתיים שוק ההון 57
א קניית S&P500 בהוראת קבע בצורה זולה ונוחה שוק ההון 6
C האם הייתם משקיעים בצורה אחרת אם הייתם גרים במדינה אחרת? שוק ההון 6
Y מה אפשרויות קניית כסף (מתכת) אם בקרן נאמנות או מתכת פיזית שמאוחסנת בצורה בטוחה? שוק ההון 13
H איך לחלק את כלל הנכסים בצורה חכמה? שוק ההון 3
S חיפוש בפורום? בצורה יעילה אוף טופיק 5
O בניית תקציב בצורה ויזואלית עבור ילדים צרכנות פיננסית 5
כ רכישה של אג"ח ממשלתי בצורה ישירה שוק ההון 2
Z איך מושכים כסף מIBKR לחשבון ישראלי בצורה זולה כולל המרת מט"ח? שוק ההון 3
T איפה אפשר לראות נתוני מדדים בצורה מפורטת? שוק ההון 6
R אני רוצה ללמוד על אג"ח בצורה מעמיקה, מאיפה להתחיל? שוק ההון 17
Y פתחתי חשבון הפוך בבנק אגוד, איך להמשיך להתנהל בצורה אופטימלית צרכנות פיננסית 1

נושאים דומים

Back
למעלה