• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

אג״ח בתקופת הקורונה ובכלל

nady

משתמש סולידי
דירוג
20
שלום לכולם,
נחשפתי לבלוג הנפלא לפני כמה חודשים ומאז אני משתדל להתמיד ולקרוא כל יום פוסטים נוספים D:
יש לי כמה תהיות שאשמח לשמוע את דעתכם:
1. למה אג״ח באופן כללי נופל בימים אלה? האם הוא לא אומר להיות משקולת כנגד המניות?
2. בתיק ״שוקולד מריר״ מרכיב האג״ח הורכב מאג״ח ממשלתיות צמודות ומאג״ח ריבית קבועה (2-5 שנים) כדי להגן במקרה של אנפלציה/דפלציה. הגנה זו עולה לנו בקניית מרכיב בעל תשואה שלילית. בחישוב התשואה של שני מרכיבים אלה האם לא כדי יותר להשקיע בפק״מ? על פניו בבדיקה של שתי קרנות מחקות שבדקתי התשואה הכוללת ב3 השנים האחרונות עמדה על ~2%.
3. ובאופן כללי, בהנחה שאני קונה אג״ח ולא מתכנן לסחור בו אלא לחכות למועד הפרעון - למה אני מושפע משער הריבית? אני כנראה מפספס משהו אבל זה נשמע לי השקעה בטוחה (בהנחה שמנפיק האג״ח לא פושט את הרגל כמובן).

תודה!

אורי ג.

משתמש בכיר
דירוג
31,372
1. למה אג״ח באופן כללי נופל בימים אלה?
פרמיות הסיכון עולה כי הסיכון עולה.
? האם הוא לא אומר להיות משקולת כנגד המניות?
חלקו הקטן כן, רובו לא.
. בחישוב התשואה של שני מרכיבים אלה האם לא כדי יותר להשקיע בפק״מ?
לדעתי כן.
3. ובאופן כללי, בהנחה שאני קונה אג״ח ולא מתכנן לסחור בו אלא לחכות למועד הפרעון - למה אני מושפע משער הריבית? אני כנראה מפספס משהו אבל זה נשמע לי השקעה בטוחה (בהנחה שמנפיק האג״ח לא פושט את הרגל כמובן).
אתה לא אבל שווי האג"ח שלך ירד אם הריבית תעלה, אם מעניין אותך רק הפדיון אז אתה תקבל בדיוק מה שציפית לו בהנחה שאין פשיטת רגל/הסדר חוב.
אג"ח יכול להיות השקעה בטוחה והשקעה מאד לא בטוחה, כל מקרה לגופו.

nady

משתמש סולידי
דירוג
20
תודה רבה על התגובה הזריזה!
חלקו הקטן כן, רובו לא.
איזה אג״ח למשל?
תקן אותי אם אני טועה אבל עוד טיעון לטובת הפק״מ הוא שיש ״רק״ 15% מס שלא כמו בהשקע באג״ח/קרן מחקה (25%)
אתה לא אבל שווי האג"ח שלך ירד אם הריבית תעלה, אם מעניין אותך רק הפדיון אז אתה תקבל בדיוק מה שציפית לו בהנחה שאין פשיטת רגל/הסדר חוב.
אג"ח יכול להיות השקעה בטוחה והשקעה מאד לא בטוחה, כל מקרה לגופו.
ממ. משקיע פאסיבי ממילא לא סוחר באג״ח (או שאני טועה).
תודה

חתול לילה

משתמש בכיר
דירוג
17,878
תקן אותי אם אני טועה אבל עוד טיעון לטובת הפק״מ הוא שיש ״רק״ 15% מס שלא כמו בהשקע באג״ח/קרן מחקה (25%)
על אג"ח שקלי (לא צמוד) יש גם 15% מס.
לא שזה משנה, על הריבית שתקבל הפרש של 10% במס יהיה סכום מצחיק (אלא אם כן אתה משקיע מיליארדים).

nady

משתמש סולידי
דירוג
20
על אג"ח שקלי (לא צמוד) יש גם 15% מס.
לא שזה משנה, על הריבית שתקבל הפרש של 10% במס יהיה סכום מצחיק (אלא אם כן אתה משקיע מיליארדים).
תכלס :roll:
בחזרה לקורונה :/ איזה אג״ח לא התרסקו?או אפיק סולידי אחר שבאמת היווה משקולת נגד? אני מבין שאין באמת פתרון קסם ולפעמים הכל נופל...

orensp

משתמש רגיל
דירוג
1,011
אף אחד לא הבטיח שהאגח יהיה משקולת, הקורלציה ההיסטורית של אגח ארהב ומדד המניות s&p 500 היה קרוב ל 0.

Rahash

משתמש בכיר
דירוג
844
אגח דולרי (ממשלתי ארהב) עם מחמ בינוני התנהג יפה מאוד בתקופה האחרונה, תשואה של 5% בשלושה חודשים.
אגח ממשלתי בדירוג גבוה (מה שאני משקיע בו נקוב ביורו), מחמ בינוני+, עשה 3.8% בשלושה חודשים האחרונים.

תכלס :roll:
בחזרה לקורונה :/ איזה אג״ח לא התרסקו?או אפיק סולידי אחר שבאמת היווה משקולת נגד? אני מבין שאין באמת פתרון קסם ולפעמים הכל נופל...

אורי ג.

משתמש בכיר
דירוג
31,372
גם באג"ח שקלי המיסוי זהה.
ממ. משקיע פאסיבי ממילא לא סוחר באג״ח (או שאני טועה).
תודה
אתה טועה בזה שאתה מגדיר חוקים, כל אחד עושה מה שטוב לו לפי האסטרטגיה שלו.
מזומן, פק"מ, אג"ח ממשלתי קצר.

MarketTimer

משתמש בכיר
דירוג
956
אם יש משבר ופיטרו אותך ואתה מובטל הרבה זמן עדיין לא תיגע באג"ח? אז למה להחזיק אג"ח בכלל?

nady

משתמש סולידי
דירוג
20
אם יש משבר ופיטרו אותך ואתה מובטל הרבה זמן עדיין לא תיגע באג"ח? אז למה להחזיק אג"ח בכלל?
בכל מקרה אני מתכנן להחזיק בצד מזומן לשעת חירום. מבחינתי האג״ח בתיק ההשקעות נועד לרכך את הנפילה כשהחלק המנייתי בתיק נופל...

MarketTimer

משתמש בכיר
דירוג
956
בכל מקרה אני מתכנן להחזיק בצד מזומן לשעת חירום. מבחינתי האג״ח בתיק ההשקעות נועד לרכך את הנפילה כשהחלק המנייתי בתיק נופל...
אבל למה לרכך את הנפילה?

סול

משתמש רגיל
דירוג
1,283
אוקי אז גם אני, שמושקיע כעת רק במניות, פוזל לכיוון האג"ח כהשקעה לטווח קצר (שנה שנתיים). הבנתי שכעת בתקופת הקורונה יש אג"חים שמבטיחים תשואה כזאת על 6% וזה נשמע לי מפתה.

אני לא חסיד של אג"ח. המיתון של התנודתיות לא קורץ או עוזר לי פסיכולוגית, ולדעתי פוגע בתשואה לטווח הארוך ומצריך איזונים.

ועם זאת, תשואה של 6 אחוז לטווח קצר של שנתיים - כן מעניינת אותי. ללא קשר לתיק המנייתי שלי.
אני מציין זאת כדי להבהיר שלא חשובה לי בהשקעה זו הקורלציה של האג"ח לשוק המניות, אלא הבטיחות שהוא יחזיר לי תשואה של 6% עוד שנתיים (שמעתי שיש משהו כזה ואשמח להפניות).

כמו כן, אשמח להבין מה זה בדיוק "הביטחון הזה" ששמעתי שדיברו עליו כשאמרו שהאג"ח חייב להחזיר את 6%.
ואם האג"ח נופל, מי ערב לי שאקבל את כספי חזרה?
אני זקן מספיק לדעת שאין דבר כזה תשואה ללא סיכון, אבל לא זיהיתי את הסיכון עדיין.

סול

משתמש רגיל
דירוג
1,283
@חתול לילה אולי ציין משהו שכזה מתישהו.

גם בשיחה הזאת ב1:07 מוזכר משהו בעניין

(אם כי אני ממש לא ממליץ להקשיב לעצות שלו ולדעתי הוא יעץ בשיחה הזאת באופן ממש לא אחראי, אבל לא בכך עסקינן, אלא בעובדה שכנראה יש אג"ח מהסוג הנ"ל).

קפה שחור

משתמש בכיר
דירוג
10,258
בעובדה שכנראה יש אג"ח מהסוג הנ"ל
לא חולק על העובדה
רק על המקור ל"הבטחה"
כן, זה חוזה, מסמך משפטי, בית המשפט דן בעיניינים של חדלות פירעון, לרוב יש משא ומתן לפני עם המחזיקים שבו הם חוטפים תספורת (הסדר חוב)
האג"ח יכול גם לרדת לאפס ובסוף לא תקבל כלום, האם אפשרי? אפשרי, סביר? סביר
כאשר אתה רואה אג"ח במחיר משמעותית נמוך מ 100 (כמו 60אג') תידע שיש חדלות פרעון ודאית או תביעה גדולה נגד החברה שתגרום לפשיטת רגל

כתבתי בעבר את דעתי על סוג הנכס
https://www.hasolidit.com/kehila/threads/למה-בחרתי-באג-ח-זבל-קצר.5578/

סול

משתמש רגיל
דירוג
1,283
אוקי מצאתי גם את ההודעה

אני מוכן להמר שזו הזדמנות פנטסטית לשונאי סיכון. תשואה בטוחה של 6% אלא אם כן תהיה תספורת של המדינה, מה שלא קרה מעולם.
הסיבה היחידה שאני לא מכניס לשם כסף עכשיו היא שבמניות יהיה בקרוב פוטנציאל גדול יותר.

וזה נכתב בתגובה ל

קרן אג"ח צמוד מדד 2-5 שנים יורדת כמעט ב6%

וזה השרשור-
https://www.hasolidit.com/kehila/threads/אג-ח-קונצרני-בצל-קורונה-יש-תחתית.14654/#post-339406

יוצא לחקור בעצמי על קרן אג"ח צמוד מדד 2-5 ואשמח לכל מידע ותובנות בנושא.

Shay1

משתמש רגיל
דירוג
38
קרן אג"ח צמוד מדד 2-5 שנים יורדת כמעט ב6%

וזה השרשור-
https://www.hasolidit.com/kehila/threads/אג-ח-קונצרני-בצל-קורונה-יש-תחתית.14654/#post-339406

יוצא לחקור בעצמי על קרן אג"ח צמוד מדד 2-5 ואשמח לכל מידע ותובנות בנושא
1. לא בדקתי מתי נכתבה ההודעה המצוטטת, אבל היתה עליה באגרות הממשלתיות הצמודות מאז אותה תחתיות, בערך בגובה של חצי מהירידות.
2. התשואות היחסית גבוהות באג"ח צמודות קצרות כנראה משקפות ציפיה למדדים שליליים בקרוב.
3. חפש את השרשור "למה אגח ממשלתי קצר צמוד צנח ככה בימים האחרונים?", גם שם תוכל למצוא תובנות בנושא הזה.
4. מדד אג"ח צמוד מדד 2-5 כולל סה"כ 3 אגרות, שהן בכל מקרה בקורלציה מאוד גבוהה אחת לשניה. אני אישית לא רואה סיבה לשלם דמי ניהול או נאמנות בכלל לקרן כזו, כשאפשר פשוט לרכוש אגרת אחת או שתים ישירות. אגב, מדד "ממשלתי מדד 2 - 0 שנים" כולל רק שתי אגרות, שאולי גם יכולות להיות רלבנטיות עבורך.

קפה שחור

משתמש בכיר
דירוג
10,258
אוקי מצאתי גם את ההודעה
אהה ממשלתי...
יותר מסוכן מאג"ח זבל לדעתי
אתה מוזמן לשאול את תושבי קפריסין, ונצואלה, ועוד
יש רק כ20 מדינות שפשטו רגל לאזרחייה ב 20 שנה האחרונות
ויותר מדינות שאנסו את המטבע המקומי כך שה 6% ריבית הזה לא היה שווה כלום אם תישאר על אי קטן של "הצמדה" ומסביבך מחירים עולים ועולים

הנה דוגמא לדוח של חברת הדירוג S&P משנת 2017
https://www.maalot.co.il/Publications/SVR20180806162635.pdf
יש גם יותר מעודכנים באתר המקורי, אין לי קישורים בשלוף

tuli

משתמש סולידי
דירוג
6
לקורא מהצד נשמע שיש סוג של תמימות דעים לגבי להתרחק מאג"ח מבחינת סיכון/סיכוי.
אם כן אני אשאל, איך זה בא לידי ביטוי ב BND? שהרי היא אולי הכי נסחרת מבחינת הניירות עוקבי אגחים ואני רואה אותה כל הזמן מככבת בתיקים כאלה ואחרים כמו של בוגלהדס/ תיק 60/40 וכו'

orensp

משתמש רגיל
דירוג
1,011
לקורא מהצד נשמע שיש סוג של תמימות דעים לגבי להתרחק מאג"ח מבחינת סיכון/סיכוי.
אם כן אני אשאל, איך זה בא לידי ביטוי ב BND? שהרי היא אולי הכי נסחרת מבחינת הניירות עוקבי אגחים ואני רואה אותה כל הזמן מככבת בתיקים כאלה ואחרים כמו של בוגלהדס/ תיק 60/40 וכו'
מוזמן לבדוק את גלריית התיקים Bnd מככב גם בפורום פה.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
T אג״ח צמוד מדד 2-5 בתקופת אינפלציה וריבית עולה שוק ההון 16
E מח"מ וריבית ממוצעת של קרן מחקה אג"ח שוק ההון 2
ב אג"ח של בנקים בארץ שוק ההון 6
חתול לילה מה צריך להיות הדרוג של אג"ח ישראלי? שוק ההון 16
M אג"ח ג, ד, ה? שוק ההון 9
נ אג״ח לשלוש שנים כהשקעה? שוק ההון 12
ד אג"ח ממשלת ישראל דולרית ב5.6%- איך קונים שוק ההון 1
S אג"ח קונצרני שוק ההון 1
S קניית אג"ח ממשלתי אמריקאי שוק ההון 2
S מדד אג"ח קרן מחקה או אג"ח בודד שוק ההון 7