• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

הבנה של אג"ח

Latiker

משתמש רשום
דירוג
2
נראה שיש חשש מאג"ח בגלל המורכבות שלהם, ואני מנסה להבין, האם למשקיע סולידי שמחפש הכנסה קבועה ובאמת לא אכפת לו מהתנודות באג"ח, זה יכול להיות פתרון טוב לעומת דיבידנדים (בנוסף למס 15%)?
לדוגמה אג"ח ממשלתי שקלי 0142 משלם ריבית שנתית קבועה 5.5% ופדיון חד פעמי ב2042. אם אני מחזיק את האג"ח עד לפדיון, אין לכאורה שום חשש שיכול לפגוע בתנאי העסקה, נכון?
אם אקנה את האג"ח הזה ב-500K לדוג' כל שנה אקבל 27.5K (לפני מס), וב2042 את הקרן 500K.
אני טועה?

כמובן לא מבקש ייעוץ

גוגל: הסולידית אייק

ובפרט תבחין בין ריבית לתשואה לפדיון

גוגל: הסולידית אייק

ובפרט תבחין בין ריבית לתשואה לפדיון
קראתי כבר את אייק וזה מה שעדיין לא הבנתי
גם את התשואה לפדיון לא הצלחתי להבין

הרי העסקה אומרת, 500K אג"ח פרעון עוד 18 שנה, כל שנה ריבית 5.5%. אם אני מחזיק עד הסוף, לכאורה הכל בטוח? (למעט חדלות פרעון)

או שאני מפספס משהו?

המחיר שתקבל בסוף הוא לא המחיר ששילמת בהתחלה.
תסביר למה

אני יודע שבמהלך האג"ח עצמו יש שינויים עקב הפער בין הריבית הנקובה לבין ריבית השוק (ולכן אפשר להרוויח או להפסיד), אבל אם אני מחזיק עד לפירעון האגח, תנאי העסקה חייבים להתקיים

תסביר למה
לא מבין מאומה באג"ח, אבל אני חושב שזה נובע בגלל שהמחיר הנוכחי (114.7) שהוא גבוה ממחיר הפתיחה (שהוא כאמור תמיד 100) ועם זאת בסוף האג"ח ייפדה במחיר 100.
ראה מחיר: https://www.globes.co.il/portal/instrument.aspx?instrumentid=62148

מקווה שאני לא מתבלבל ומבלבל, אבל זו שאלה שמטרידה גם אותי. האם אני צודק ? @חתול לילה

לא מבין מאומה באג"ח, אבל אני חושב שזה נובע בגלל שהמחיר הנוכחי (114.7) שהוא גבוה ממחיר הפתיחה (שהוא כאמור תמיד 100) ועם זאת בסוף האג"ח ייפדה במחיר 100.
ראה מחיר: https://www.globes.co.il/portal/instrument.aspx?instrumentid=62148

מקווה שאני לא מתבלבל ומבלבל, אבל זו שאלה שמטרידה גם אותי. האם אני צודק ? @חתול לילה
כן נראלי ראיתי הסבר דומה באחד הפוסטים של בבלוג. רק רציתי להיות בטוח

אז בעצם איך מחשבים?
אם לדוגמה הנקוב זה 100, וריבית שנתית קבועה 5%, ופדיון חד פעמי בסוף (נשאר 10 שנים לפרעון מהקנייה שלי), אבל אני קונה כשהמחיר הוא 105, יש דרך לחשב כמה בדיוק כסף אקבל בסוף? נניח וקניתי ב100K

אם תקנה 500K מאותו אג"ח לא תקבל 500K בעת הפדיון אלא פחות. אג"ח זה נסחר בשער של 115 כלומר הוא נסחר ב-15% מעל למה שתקבל בעת הפדיון. בעת הפדיון תקבל 500K מחולק ל-1.15 כלומר תקבל 435K בערך. גם הריבית השנתית שתקבל היא 5.5% על 435K.
התשואה ברוטו מתחשבת בכך שבסוף התקופה תקבל פחות מ-500K ושה-5.5% הוא רק על 435K לכן היא יוצאת בערך 4.5%. מתשואה זו יש להוריד 15% (15% מ-4.5%) לכן התשואה נטו יוצאת 3.7%.
שים לב לדבר נוסף שהכסף הזה לא צמוד למדד.

כשכתבי על תשןאה של 4.5% ברוטו ו-3.7% נטו התכוונתי לתשואה שנתית.

אם תקנה 500K מאותו אג"ח לא תקבל 500K בעת הפדיון אלא פחות. אג"ח זה נסחר בשער של 115 כלומר הוא נסחר ב-15% מעל למה שתקבל בעת הפדיון. בעת הפדיון תקבל 500K מחולק ל-1.15 כלומר תקבל 435K בערך. גם הריבית השנתית שתקבל היא 5.5% על 435K.
התשואה ברוטו מתחשבת בכך שבסוף התקופה תקבל פחות מ-500K ושה-5.5% הוא רק על 435K לכן היא יוצאת בערך 4.5%. מתשואה זו יש להוריד 15% (15% מ-4.5%) לכן התשואה נטו יוצאת 3.7%.
שים לב לדבר נוסף שהכסף הזה לא צמוד למדד.
אז מה הסכום הכולל שאקבל במועד הפירעון (ריבית לאורך השנים פלו הקרן)

אז מה הסכום הכולל שאקבל במועד הפירעון (ריבית לאורך השנים פלו הקרן)
מחיר יחידת אגח(*) היום בשוק החופשי 115 אגורות. בשנת 2042 כל יחידת אג"ח תפדה ב 100 אגורות. בסכום של 500K ש"ח (חלק במחיר 1.15 ש"ח ליחידה) אתה יכול לקנות כרגע 435K יחידות אג"ח. כל יחידת אג"ח משלמת 5.5 אג בכל שנה עד לפדיון.

(*) נקרא גם יחידת ערך נקוב. בעבר אג"ח היה מודפס על תעודת נייר רשמית ועל כל תעודה כזו היה רשום שהיא מתחייבת לשלם למחזיק התעודה 100 אגורות ביום הפדיון וגם בכל שנה 5.5 אג. התשלומים השנתיים היו ספח נתלש ('קופון', ממש כמו בחוברת מבצעי סופרמרקט של פעם), ובכל פעם שרצית לקבל את התשלום השנתי, היית תולש את הספח ושולח למנפיק האג"ח כדי לקבל את התשלום המגיע לך. ביל גרוס, משקיע אג"ח מאוד מפורסם שהקים את פימקו - חברת השקעות האג"ח, סיפר איך בתחילת דרכו היה יושב במרתף וגוזר את הקופונים אחד אחד. וזו הסיבה ההסטורית של "דמי המשמרת לנירות ערך" בבנקים. צריך היה לשמור בכספת את כל התעודות האלה.

בכל שנה עד לפדיון (2042) תקבל תשלום של 5.5 אג על כל אחת מיחידות האג"ח ותשלם מס רווח הון של 15%. כלומר 20,300 ש"ח נטו בשנה.
בנוסף, בשנת 2042 תקבל את הקרן, 435,000 ש"ח. נטו.

כל הסכומים נומינליים, כלומר לא צמודים למדד המחירים לצרכן.

הסכנה הגדולה היא האינפלציה (המתוכננת 2% ובמיוחד זו הלא צפויה) ופיחות בשקל. לארוך 19 שנים של חסכון, כח הקניה של התשלומים והקרן ירד משמעותית. למשל, אחרי 19 שנים באינפלציה מתונה וצפויה של 2%, כח הקניה יורד ב 32%.

לחילופין, יש אג"ח מדינה צמוד (ממשלתית צמודה 0841), קרן האגח צמודה למדד המחירים לצרכן.

@arn אכפת לך להראות חישוב דומה לממשלתית צמודה 0841? גם אני מתקשה בחישובי אג"ח. מצא חן בעיני אופן החישוב שלך (שהוא הרבה יותר אלגנטי משלי).

לחילופין, יש אג"ח מדינה צמוד (ממשלתית צמודה 0841), קרן האגח צמודה למדד המחירים לצרכן.
האג"ח הזה נסחר במחיר 137.25, לטעמי יקר ולפי ביזפוטל התשואה ברוטו לפדיון היא 1.78%.
לדעתי, לא הגרוייסה מציאה.
יתקנו אותי המומחים.

מחיר יחידת אגח(*) היום בשוק החופשי 115 אגורות. בשנת 2042 כל יחידת אג"ח תפדה ב 100 אגורות.
בסכום של 500K ש"ח (חלק במחיר 1.15 ש"ח ליחידה) אתה יכול לקנות כרגע 435K יחידות אג"ח. כל יחידת אג"ח משלמת 5.5 אג בכל שנה עד לפדיון.
.
ואו לפעמים אני קורא תגובות כאלה שעושות את הפורום הזה מכרה זהב!!!
כל מי ששולח לאייק ולמייק ולקקמייקה צריך לאסור עליו להגיב בפורומים האלה

תודה רבה לך על ההסבר המפורט מאיר העיניים הזה!!!
צריך לתת לך משתמש בכיר

נערך לאחרונה ב:
האג"ח הזה נסחר במחיר 137.25, לטעמי יקר ולפי ביזפוטל התשואה ברוטו לפדיון היא 1.78%.
לדעתי, לא הגרוייסה מציאה.
יתקנו אותי המומחים.
היי יוסי יש לך אגחים אחרים שאתה חושב שצריך לבדוק?

כל מי ששולח לאייק ולמייק ולקקמייקה צריך לאסור עליו להגיב בפורומים האלה
-1
שני שרשורים מעולים, רצוי לקרוא אותם מתחילתם ועד סופם.
התגובה שלך לא ראויה, בלשון המעטה. חברים השקיעו זמן מקלדת והתנצלות ראויה...
היי יוסי יש לך אגחים אחרים שאתה חושב שצריך לבדוק?
לא ממליץ ולא מייעץ.

לטעמי יקר ולפי ביזפוטל התשואה ברוטו לפדיון היא 1.78%.
אתה מבין שזה פלוס מדד, נכון?

נותן לך שמירה על הערך + איזה בונוס קטן.

הבעיה היחידה היא המח"מ הארוך שהופך את האג"ח הזה למסוכן מדי.

יהיו המון תנודות במחיר האג״ח, נכון. אבל אם המטרה היא להחזיק עד הפירעון זה לא משנה, אני טועה?
אתה צודק, עד כדי חדלות פרעון.
וגם אם אנחנו מוכנים לספוג תנודות גדולות, כמעט תמיד עדיף להחזיק מניות.

ברוך השב לפורום.

אבל למה זה משנה?
הרי גם אם נקח בדיוק את אותו סכום ונשקיע את כולו בVOO, האינפלציה לא הולכת לשום מקום..
אג"ח שקלי פגיע לאינפלציה.
מניות (בדומה לגוש זהב) אינן פגיעות לאינפלציה.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
ה שאלת הבנה על התשואה של הסנפ500 שוק ההון 50
B עזרה לגביי הבנה של קרן סל בלאקרוק s&p500 שוק ההון 11
O שאלה פרקטית של מתחילים בעת ניסיון קניה של קרן סל במערכת + שאלת הבנה על מוצרי ISHARES הנסחרים בארץ שוק ההון 3
N חוסר הבנה של מצב האג"ח הממשלתי שוק ההון 62
H שאלת הבנה לגבי הקשר בין מדד המחירים לצרכן לאינפלציה צרכנות פיננסית 10
ה שאלת הבנה במחירי נדלן נדל"ן 8
Y הבנה בסיסית באג"ח שוק ההון 1
O יש כסף, יש רצון, יש הבנה בסיסית, אבל מה תכלס? נדל"ן 10
ה חייל משוחרר שרוצה להבין כמה דברים כדי להתחיל את החיים נכון (ווידוא הבנה IRA) פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
O וידוא הבנה אחרון לפני קפיצה למים שוק ההון 5
G חישוב תוצאה באגח..שאלת הבנה לימודית שוק ההון 1
T רוצה לוודא הבנה: באיזו בורסה ובאיזה מטבע לקנות ETF? צרכנות פיננסית 11
O שאלת הבנה על קרנות מחקות לעומת אגרות חוב שוק ההון 44
O חוסר הבנה בסיסי בעניין השקעות שוק ההון 2
A קרן אירית - ווידוא הבנה + מה ואיך קונים :) שוק ההון 11
ט הבנה על אגח שוק ההון 20
ט הבנה בסיסית אגח שוק ההון 9
SpidiMan מקרה מוזר או סתם אי הבנה? (כתב אופציה) שוק ההון 22
flower שאלת הבנה - תחשיבי הנפקת חברה שוק ההון 1
א מצגת לגבי תוכניות פנסיה לחסרי הבנה אוף טופיק 4
A שאלת הבנה בסיסית לגבי עמלות שוק ההון 8
maverick שאלת הבנה - כאשר ריבית עולה גם שוק אג"ח וגם שוק המניות צפויים לרדת? שוק ההון 29
עש לילה שאלת הבנה בקשר למדדי מניות שוק ההון 30
ל שאלת הבנה לגבי אופן צבירת דיבידנדים/קופון ע"י קרן נאמנות שוק ההון 15
ל שאלת הבנה על אג"ח שוק ההון 86
י וידוא הבנה בנושא קיזוז רווח הון שוק ההון 3
Michel ביצוע מהלך משמעותי של הפקדה עצמאית בקרן פנסיה מקיפה. פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
ש תכנית הDRIP של אינטראקטיב ישראל שוק ההון 1
yanosh34 עודף לא ברור של זיכוי לפי סעיף 45א מיסים 15
R קרן השתלמות IRA בדמי ניהול של 0.5, האם כדאי? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
T האם מס על הפקדות גבוהות לפנסיה של המעסיק אמור להיות מחושב בצורה שנתית או חודשית? מיסים 7
R שאלה של מתחיל לגבי השקעות בS&P500 שוק ההון 1
מ ביטול טיסות של חברות לואוקוסט - האם חכם? אוף טופיק 19
ב אג"ח של בנקים בארץ שוק ההון 6
S האם מדד חלקי סקטוריאלי של סנופי נחשב מדד מבחינת גמל IRA? שוק ההון 1
M הסכם הצטרפות של ברוקרים - להיות רגוע? שוק ההון 18
B כרטיס אשראי של IBK צרכנות פיננסית 1
R איך מוצאים פוליסת חיסכון בעלת יחס גבוהה של נכסים לא סחירים? שוק ההון 9
MaorRocky סכנות של קניית קרקע לפני אישורים נדל"ן 17
Y רעיונות מה לעשות עם זכויות של ישראכרט? צרכנות פיננסית 3
חתול לילה מה צריך להיות הדרוג של אג"ח ישראלי? שוק ההון 16
N שאלה בנוגע למיסוי של אופציות ו RSU מיסים 3
וינסנט זיכוי/החזר מס בגין מיסוי במקור של דיבידנדים מארה"ב ע"י ברוקר זר מיסים 23
L כרטיס אשראי קורפורייט של ישראכרט - עמלת מט"ח 0 צרכנות פיננסית 9
ס האם אפשר לקזז ירידת ערך של רכב ממס רווחי הון מיסים 16
R עזרה בניהול החשבונות של ההורים שוק ההון 12
MaorRocky קופת גמל לא מחזירה לי תשואה של השוק ואני לא מבין למה שוק ההון 2
מ מיסוי אמריקאי של תשלומי מילואים מיסים 9
I אופציה CALL על קרן סל של בלקרוק שוק ההון 1
ש איך עושים סדר בכל הבלגן של חסכונות/פנסיה/השתלמות וכו'? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3

נושאים דומים

Back
למעלה