• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

Shiller Barclays CAPE vs SPX

• פותח הנושא ar15
  • פורסם בתאריך
לא טענתי שזאת השקעה טובה, רק שאם זו אכן השקעה טובה אז עדיף להשקיע דרך קרן נאמנות ולא עצמאית.
הנקודה שלך נכונה, אבל לא תמיד הכל כל כך סטרילי, במיוחד למי שמפזר ולא מושקע בנייר אחד או שניים. לפעמים יש שנים עם הפסדים בקרן המדוברת, לפעמים יש קיזוזים עם הפסדים בהשקעות אחרות, לפעמים יהיו סקטורים תקועים לאורך זמן בלי צורך למכור. כספים נכנסים ויוצאים גם ככה עם השנים לצרכים שונים, ובכל מקרה 30 שנה זה טווח זמן ארוך מאוד. יש סבירות לא קטנה שעד אז ההשקעה הזאת לא תהיה רלוונטית או שהקרן בכלל תיסגר.

הנקודה שלך נכונה, אבל לא תמיד הכל כל כך סטרילי, במיוחד למי שמפזר ולא מושקע בנייר אחד או שניים. לפעמים יש שנים עם הפסדים בקרן המדוברת, לפעמים יש קיזוזים עם הפסדים בהשקעות אחרות, לפעמים יהיו סקטורים תקועים לאורך זמן בלי צורך למכור. כספים נכנסים ויוצאים גם ככה עם השנים לצרכים שונים, ובכל מקרה 30 שנה זה טווח זמן ארוך מאוד. יש סבירות לא קטנה שעד אז ההשקעה הזאת לא תהיה רלוונטית או שהקרן בכלל תיסגר.
אשמח אם תשתף אם לבסוף החלטת להשקיע לפי מדד שילר ובאיזה אופן (עצמאית/קרן, איזו?) ולמה.

אז הלכתי והשוויתי על פני טווחים של חצי שנה, שנה ו5 שנים דרך גוגל פייננס (קישור), ולהפעתי הוא מצליח בצורה די לא רעה להכות את הסנופי על אף דמי הניהול הגבוהים משמעותית (0.67% לעומת 0.07% באירית של בלאקרוק). כמובן שמה שהיה הוא לא מה שיהיה, אך עדיין זה הפליא אותי פער התשואות בייחוד בתקופות הארוכות.
רק מציין שנכון להיום, מתחילת שנת 2024 וב 12 חודשים האחרונים ה s&p500 נתן תשואה גבוה ממדד שילר.

נשמע כמו אופציה לגיוון התיק
במה זה שונה, עקרונית וספציפית, מגיוון דרך small caps?

אשמח אם תשתף אם לבסוף החלטת להשקיע לפי מדד שילר ובאיזה אופן (עצמאית/קרן, איזו?) ולמה.
כן. 5% מהתיק בעיקר דרך קרן ההשתלמות IRA, כדי שאם יהיו שינויים בדמי ניהול או שאתחרט על ההשקעה אוכל למכור ללא מס.

רק מציין שנכון להיום, מתחילת שנת 2024 וב 12 חודשים האחרונים ה s&p500 נתן תשואה גבוה ממדד שילר.
אני לא רואה את זה. שים לב שיש יישומים שונים של מדד שילר. קיימים מספר flavors

1712664700170.png

איך אתה לא רואה, הגרף הכחול מסיים מעל הסגול.
אבל ברצינות, זה רעש.
יש גם הבדלים כי שילר מתעדכן באיחור של יום (הוא לא סחיר ברצף אלא רק בסוף היום) אבל מסכים לגמרי שזה רעש. הציפיה שלי ממנו לזרוח כאשר יש תנודות בשוק ובמיוחד בירידות חדות. השנה האחרונה איננה דוגמה טובה כך שעצם זה שהצליח להשיג כמו הסנופי (פחות או יותר) זאת הפתעה בשבילי.

הציפיה שלי ממנו לזרוח כאשר יש תנודות בשוק ובמיוחד בירידות חדות.
אודה להסבר מדוע אתה סבור ומצפה שמדד שילר יזרח (ביחס ל S&P500) במיוחד בשוק יורד ?

יש יישומים שונים של מדד שילר. קיימים מספר flavors
1. מדוע בחרת להשקיע במדד זה דרך הקרן הישראלית ולא ביישומים האחרים שלו למשל דרך הקרן האמריקאית ?
2. האם יש יישומים של המתודולוגיה של מדד שילר על מדדים אחרים (לא S&P500) למשל על מדד מניות עולמי ?

נערך לאחרונה ב:
אודה להסבר מדוע אתה סבור ומצפה שמדד שילר יזרח (ביחס ל S&P500) במיוחד בשוק יורד ?
לדעתי בירידות החדות נוצרים לעיתים עיוותים שבשיטה של שילר מאפשרת התמקדות בסקטורים בהם העיוות גדול יותר. גם בירידות עצמן השיטה של שילר מאפשרת להימנע מהסקטורים "הבועתיים". אני מתאר לעצמי שזה לא תמיד יעבוד ולוקח בחשבון שאולי אני סתם מדמיין פה חוסר יעילות מסוים של השוק בתקופות סוערות אבל מעדיף לגוון את התיק. יש לי עוד כמה כאלה. כמו JEPI וכמו equal weight - SPEQ , קרנות דיבידנדים, קצת ביטקוין וכדומה. עדיין, רוב התיק בסנופי ובקרן עולמית.
מדוע בחרת להשקיע במדד זה דרך הקרן הישראלית ולא ביישומים האחרים שלו למשל דרך הקרן האמריקאית ?
מה רע לי לקנות בשקלים בלי להמיר לדולרים ובלי סיפורי מס ירושה. הדמי ניהול זהים אז לא חוסך לי כלום לקנות את האמריקאית. אגב השיטה בקרן הישראלית והאמריקאית לא זהה. נדמה לי שבאחת מהן איחדו שני סקטורים. אני כבר לא זוכר את הפרטים המדויקים אבל בדקתי לפני ההשקעה בתשקיפים.

האם יש יישומים של המתודולוגיה של מדד שילר על מדדים אחרים (לא S&P500) למשל על מדד מניות עולמי ?
לא מכיר.

אבל מעדיף לגוון את התיק. יש לי עוד כמה כאלה. כמו JEPI וכמו equal weight - SPEQ
גם אני באותה גישה של לגוון עם מעט התעסקות אבל חשוב לי שדמי הניהול בקרן המגוונת לא יהיו גבוהים מידי.
דמי ניהול של 0.65% ב Shiller Barclays CAPE® US Core Mid-Month Sector PTF יקרים מידי לטעמי.
דמי ניהול של 0.35% ב JEPI סבירים בעיני.
אשמח אם תוכל קצת לפרט מניסיונך על הרציונל בהשקעה בקרן JEPI (קישורים למידע איכותי עדיף בעברית יתקבלו בברכה).
מה הסיכונים בהשקעה ב JEPI ?
אתה חושב שכדאי לגוון איתה גם כשאין צורך בתזרים (ואת הדיבידנדים נאלצים להשקיע מחדש, לא הכי יעיל מבחינת מס) ?

אשמח אם תוכל קצת לפרט מניסיונך על הרציונל בהשקעה בקרן JEPI
הרציונאל הוא לייצב קצת את התיק: בזמן שהשוק יציב או עולה בצורה מתונה אז ארוויח קצת יותר. בזמן ירידות אפסיד קצת פחות. בזמן שהשוק דוהר אז ארוויח פחות אבל שאר התיק שלי ירוויח מספיק. העובדה שרוב המניות בקרן הן מניות דיבידנדים יציבות עוזרת עוד קצת לאותם יתרונות שהזכרתי קודם בזמנים פחות טובים.
אתה חושב שכדאי לגוון איתה גם כשאין צורך בתזרים (ואת הדיבידנדים נאלצים להשקיע מחדש, לא הכי יעיל מבחינת מס) ?
לא ממש אכפת לי האמת. החוסר יעילות היחיד שאני רואה הוא בהפסד של ריבית דה ריבית על המס ששילמתי, אבל במקרה הזה המס זניח לגמרי ביחס לגודל התיק או למשכורת. אני לא נכנס לאופטימזציות האלה. גם ככה יש לי 30-40 אחוז שאני מחזיק באג"ח/קרנות כספיות וכדומה. אני שמרן יחסית. אם מישהו היה נותן לי 4% ריאלי בשנה עד סוף החיים וללא סיכון אז הייתי מוותר על המניות בלי לחשוב פעמיים.

מסתבר שיש, הבעיה שאני לא מוצא ETF שמשקיע לפי המתודולגיה הזו:
רשום שהטיקר הוא: BXIICAPE , לצערי לא מוצא עליו מידע.

נושאים דומים

Back
למעלה