• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

Shiller Barclays CAPE vs SPX

• פותח הנושא ar15
  • פורסם בתאריך

ar15

משתמש רגיל
דירוג
133
לאחרונה נחשפתי לקיומו של מדד Shiller CAPE מבית Barclays, מבוסס על הפילוסופיה של שילר והCAPE שהגה.
מבדיקה קצרה ראיתי גם שיש דרך יחסית פשוטה להיחשף לזה דרך הבורסה בת"א ע"י קרן מחקה.

השאלה המעניינת היא כיצד המדד הזה מתפקד ביחס לסנופי.
אז הלכתי והשוויתי על פני טווחים של חצי שנה, שנה ו5 שנים דרך גוגל פייננס (קישור), ולהפעתי הוא מצליח בצורה די לא רעה להכות את הסנופי על אף דמי הניהול הגבוהים משמעותית (0.67% לעומת 0.07% באירית של בלאקרוק). כמובן שמה שהיה הוא לא מה שיהיה, אך עדיין זה הפליא אותי פער התשואות בייחוד בתקופות הארוכות.

לא ראיתי כמעט אזכורים לגבי זה בפורום (פרט למכפיל CAPE עצמו), ומעניין אותי האם אני מפספס כאן משהו כי כרגע אני באמת שוקל להפנות חלק מהכספים שמיועדים לאירית של בלאקרוק לטובת הקרן המחקה הזאת.

ממש לא תקופה ארוכה. בתקופה כזו תמצא עשרות מדדים שמכים את הסנופי.
סתם לדוגמה, הנאסדק. למה לא תבחר דווקא אותו?

יהיה מעניין אם תמצא נתונים של ~20 שנה, זה יהיה יותר משכנע. או לחילופין, סיבה תאורטית למה המדד שהצעת יותר טוב.
@yik - financial planner אוהב למשל מניות ערך קטנות ויש לו נימוקים שאפשר לדון בהם.

טיעון נוסף - אם ה- CAPE היה נותן תשואה עודפת אז קרנות אקטיביות היו מכות את הסנופי בקלות, לא? מסיבה כלשהי זה לא קורה.

יהיה מעניין אם תמצא נתונים של ~20 שנה
הנתונים הכי רחוקים שמצאתי זה דרך גוגל פייננס והולכים אחורה ל2012-2013, וגם ב10 השנים האלו הוא הניב כמעט פי 2 מאשר הסנופי.
ע"פ כתבה בכלכליסט הם זורקים פה מספרים לכאורה מ2002, לא יודע כמה זה מהימן כי לא מצאתי את זה בשום מקום אחר.
משום מה גם באתר של ברקליס המידע לא מי יודע מה ידידותי למשתמש.
סתם לדוגמה, הנאסדק. למה לא תבחר דווקא אותו?
כי המטרה שלי היא לא להתרחק מהסנופי. באותה מידה כמו שאמרת אפשר גם ללכת על דברים אקזוטיים הרבה יותר שמכים את הסנופי על בסיס קבוע.

סיבה תאורטית למה המדד שהצעת יותר טוב.
ע"פ אותה כתבה מכלכליסט למעלה ומקריאה של מה מטרת הקרן והמדד הזה וכיצד הוא פועל ומחושב, אז כך הם מתארים את זה:
בשיטת שילר נבחרים חמשת הסקטורים בעלי המכפיל הנמוך ביותר, ומהם מנופה הסקטור עם הביצועים החלשים ב־12 החודשים האחרונים. להערכת שילר, הסקטור שנופה הוא בעל הסנטימנט השלילי ביותר בשוק, ומקומו מחוץ למדד שפיתח. כך קטן הסיכון שיוצר סקטור שיש סיבה מהותית למכפיל הנמוך שלו, לדוגמה תוצאות כספיות רבעוניות נמוכות, רגולציה חדשה שעתידה להכביד עליו או סיכונים גיאופוליטיים. ארבעת הסקטורים הנותרים בתום התהליך מקבלים משקל שווה של 25% במדד החודשי, עד לבדיקה הבאה.

על פניו נשמעת כמו שיטה קלאסית שמתיימרת לתזמן את השוק, לקנות בזול את החברות הזולות ולמכור ביוקר את החברות היקרות. מודה שהייתי קצת סקפטי כשקראתי את זה בפעם הראשונה. אבל מצד שני, מכפיל הCAPE של שילר זה לא בדיוק עלה נידף ברוח וכן מקבל משקל כשמבצעים ניתוחים כאלה ואחרים, אז מה יותר טבעי מאשר "להלביש" את המכפיל הזה הלכה למעשה על הסנופי?

עדיין לא הגעתי למסקנה חד משמעית מה אני חושב על כל הסיפור הזה...

עדיין לא הגעתי למסקנה חד משמעית מה אני חושב על כל הסיפור הזה...
דעתי, תבחר בהשקעה שיהיה לך קל להתמיד איתה גם בשנים שהיא מאכזבת.

ובמקרה של התלבטות קשה תמיד אפשר לחלק חצי-חצי, אז לפחות חצי מהתיק שלך יהיה בהשקעה המנצחת בדיעבד.

לא ראיתי כמעט אזכורים לגבי זה בפורום (פרט למכפיל CAPE עצמו), ומעניין אותי האם אני מפספס כאן משהו כי כרגע אני באמת שוקל להפנות חלק מהכספים שמיועדים לאירית של בלאקרוק לטובת הקרן המחקה הזאת.
הבעייה במדדים האלו היא היציבות הנפשית בזמני נפילות.
כשאתה מחזיק בסנופי וקל וחומר במדד עולמי
היציבות הנפשית גבוהה.
השיקול של המשקיע הפאסיבי הוא להקטין סיכון לפני שהוא חושב איך להגדיל תשואה.
כי הגדלת התשואה על חשבון סיכון
תגרום שהמשקיע ישאר בלי תשואה (ובלי קרן)

לדעתי אם תקרא קצת יותר, תבין בעצמך למה זה לא כדאי. בעיקר יהיה לך קשה להתמיד עם שיטה שמשתמשים בה לא בצורה שייעודה.

זה שהשוק הוא מעגלי היא מוסכמה מוחלטת (אני מניח), כמו גם זה ששילר טוב בלהגיד אם השוק יקר, לא אומר שאפשר להרוויח מכך כסף.
כלומר, אתה יכול להגיד בעזרתו שהשוק המסוים הזה יקר או זול עכשיו, אבל זה לא באמת נותן לך שום תובנה לגבי העתיד.
בטח לא מתי להיכנס ולצאת ובטח ובטח שלא לבנות מדד בעזרתו.

כמו שהחתול ציין, תמיד אפשר להסתכל אחורה ולבחור את הנייר/סקטור/פקטור מנצח.
התקופה האחרונה היתה טובה יותר לחברות VALUE שמאופיינות בתמחור זול מאשר GROWTH שחטפו חזק.
תקופה לפניה של ריביות אפסיות וכסף זול הייתה דווקא מעולה לחברות הצמיחה.

השוואה בינו לבין sp500
השוואה לא הוגנת, כי:
בודקים NTR ולא GTR
בודקים מדד אבל מה לעשות לתעודה שעוקבת אחרי מדד יש גם דמי ניהול...

השוואה לא הוגנת, כי:
בודקים NTR ולא GTR
בודקים מדד אבל מה לעשות לתעודה שעוקבת אחרי מדד יש גם דמי ניהול...
ועדיין הביצועים מרשימים. גם השנה נראה שהקרן הישראלית מנצחת בינתיים את אינבסקו במספר אחוזים.

לא... האמת שרציתי לקנות לפני שנתיים והופתעתי לגלות שאין קרן כזאת בחו"ל. בארץ ויתרתי כי:
מה לעשות לתעודה שעוקבת אחרי מדד יש גם דמי ניהול...
עכשיו אני שוב מתלבט האם ביצועי (העבר) מצדיקים את דמי הניהול היקרים. בכל מקרה מה שיפה פה הוא שהסיכון לעומת השקעה רגילה ב S&P הוא קטן יחסית, אז למי שרוצה לגוון קצת את התיק זאת יכולה להיות אופציה מעניינת.

לא... האמת שרציתי לקנות לפני שנתיים והופתעתי לגלות שאין קרן כזאת בחו"ל. בארץ ויתרתי כי:
אתה לא חייב קרן, החישוב הוא פשוט, אתה יכול לעשות זאת בעצמך ובדמי ניהול הרבה יותר זולים מאשר קרן, שבמקרה והיא ישראלית אני מנחש שגם יש שם דמי ניהול כפולים ואולי גם כפל מס.

אתה לא חייב קרן, החישוב הוא פשוט, אתה יכול לעשות זאת בעצמך ובדמי ניהול הרבה יותר זולים מאשר קרן, שבמקרה והיא ישראלית אני מנחש שגם יש שם דמי ניהול כפולים ואולי גם כפל מס.
מעניין מאוד עכשיו הדלקת אותי :) .
לא יודע אם החישוב כל כך פשוט אבל מצאתי את מי שמתיימר לעשות את זה בשבילנו כאן
מפה הדרך כבר נראית קצרה.
אתה קנית?

מעניין מאוד עכשיו הדלקת אותי :) .
תיזהר בעיקר מהטיית שרידות, כנראה שלא היינו מדברים על הקרן אם ביצועי העבר היו מאכזבים.

בפרט אתה צריך להסביר למה כל יתרון שיש בשיטה לא הוטמע כבר ע"י כל המודלים הממוחשבים.

מהסתכלות מהירה :

1. יש איפשהו מחקר /ניתוח סטטיסטי שCAPE לא הצליח בציפיה של תשואות עתיד… אם אמצא אשים .
2. ברגע שאתה מחזיק את כל השוק ומשחק קצת למעלה למטה במשקלים קשה באמת לדעת כמה זה מזל ואקראיות וכמה זה באמת בשל יתרון אמיתי. ונראה שכאן מדובר בשינוי כן יחסית מינורי … התקופה היא לא באמת מספיקה להערכת קיום היתרון לדעתי.
3. כל פעם שיש איזשהו יתרון שניתן בקלות לנתח אותו בצורה מתמטית /נתוני עבר באופן קל… ונוצר סוג של ארביטרג…בדכ לאורך זמן הארביטרג הזה נסגר. (זה חלק ממה שחלק מקרנות הגידור עושות בדיוק במשך עשרות שנים …)
4.מה שהיה הוא לעיתים רחוקות בדיוק מה שיהיה(תקופות עם ריביות שונות,צמיחת אוכלוסיה שונה וכו וכו)
5. במידה ואתה נמצא בסקטור ״over valued” סטטיסטית והוא ממשיך להיות over valued … תפספס את התשואה .., במידה ואתה חשוף ביתר לסקטור under valued והוא ממשיך להיות …כנ״ל…

בגדול מריח כמו closet index , כנראה שלא ישפר יותר מידי ולא יגרע יותר מידי …אבל בטוח יספק לכמה חברות הרבה דמי ניהול לאורך זמן.(נניח ותחזיק מוצר דומה לסנופי ונגיד הןא עשה פחות מהסנופי ב 7% בעשור .., תמכור ותשלם מס ?)

אני חושב שמוצרים כאלו עוזרים ״לשחק״ עם נזק ״מינימלי״…אישית,חושב שאם אתם רוצים לנסות ולייצר תשואות עודפת…תשקיעו אקטיבית … לחפש את האקסטרה אחוזים הקטנים(דבר שאני לא מזלזל בו בכלל…אם היה קל לעשות זאת ברמת בטחון גבוהה…נגיד להחזיק את הסנופי הסינטטי ) זה עבודה די קשה שמאד קשה להוכיח אותה בתור צורת השקעה נכונה וגם אם הייתה נכונה בעבר לבנות עליה בעתיד … יותר מידי רעש…מעט מידי reward.

עריכה : וכמובן שיש כאן עוד משחקים לא ברורים עם נגזרים , חשיפה ל Barclays כ counter party מינוף(??) ועוד כמה דברים … למה לא פשוט להחזיק את הסקטורים ? למה להסתיר ?
קרן

נערך לאחרונה ב:
תיזהר בעיקר מהטיית שרידות, כנראה שלא היינו מדברים על הקרן אם ביצועי העבר היו מאכזבים.
מסכים מאוד. אבל מה שגורם לי להתלבט כאן זה:
1. מדובר בשיטה פשוטה יחסית, עם הגיון מסוים מאחוריה. לא איזה קרן אקטיבית כמו ARKK ודומיהן.
2. הסיכון קטן, בסופו של דבר משקיעים במניות ששייכות ל S&P 500 (נניח בממוצע בכ150 מהן).
3. כבר שמעתי על השיטה לפני מספר שנים. זה גם נדון כאן. אם היה מדובר בהטיית שרידות, הייתי מצפה שמאז, תפסיק לנצח את הS&P בצורה רצופה. אבל זה לא קרה. אולי גם זה צירוף מקרים... ברור שאין כאן שום דבר מובטח.
4. מוסיף קצת עניין. גם זה משהו חשוב בחיים :lol: , לא אשקיע ביותר מ5% מהתיק.

5. במידה ואתה נמצא בסקטור ״over valued” סטטיסטית והוא ממשיך להיות over valued … תפספס את התשואה .., במידה ואתה חשוף ביתר לסקטור under valued והוא ממשיך להיות …כנ״ל
שיטת ה cape אומרת שלא משקיעים בסקטור הכי under value בשוק, בשביל להמנע ממצב של השקעה בסקטור עם סנטימנט שלילי מוצדק (סקטור עם רגולציה או בגסיסה שיש סיבה אחרת למה המכפילים שלו נמוכים). הגישה גם טוענת ש"קול כלב ביג'י יומו" וכל עוד אין לך דרך לדעת מתי לצאת כל סקטור overvalued ייצטרך להתמרכז מתי שהוא ולכן התשואה עליו היא הימור שלעיתים יצליח אבל בסוף לא.

יש הרבה שיטות שמבוססות על חלוקה לפי סקטורים והשקעה לפי פרמטרים שונים שמצליחות לנצח את השוק לאורך זמן, לא תמיד בכסף עודף, לפעמים בהקטנת סיכןן (עד כמה שניתן לבדוק). Cape רק אחת מהם.

@adamshalev פרסם כמה מהן לפני שנים רבות בפורום, כשעוד היו פה דיונים טכניים ו backtesting מעמיקים.

נערך לאחרונה ב:
עוד שטות. אם אתה מגוון קצת אז לא תהייה לזה משמעות בתשואת התיק הכולל.
לא מסכים. התיק הכולל מורכב מהרבה השקעות של 5-10%. לפי מה שאתה טוען אז לאף אחת מהן אין משמעות.

נושאים דומים

Back
למעלה