• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

פמילי אופיס

• פותח הנושא Nds
  • פורסם בתאריך
אגב אם זה מעניין אז הנה הרשימה של רוב הקרנות וההשקעות הריאליות הישירות שאני מושקע בהן דרך הפמילי אופיס
מה מדד הבנצ'מרק שלך? האם בדקת שכל העלויות/התעסקות מצדיקה את התשואה/סיכון שאתה מקבל?
מה דמי ניהול ממוצעים שאתה משלם על התיק הזה? וכמה אתה משלם בנוסף לפמלי אופיס?
תודה

מול איזה גורם?
מול הפמילי אופיס...לא הייתי מעוניין בריטיינר חודשי, לא בניהול שלהם של תיק ציבורי וכו...אז במקום לסיים את ההתקשרות עברתי למודל לפי פעולה.

איזה סיכון? והעלויות לא יותר גבוהות בגלל שיש יותר קרנות
השקעה ביזמויות/נכסי נדל"ן שמורצות על ידי יזמים שונים במקומות שונים.

כי קשה למצוא 30 מנהלים טובים? בכל מקרה אני חושב שברמה האישית אני מעדיף להיות יותר בהשקעות לא סחירות דווקא בגלל החוסר סחירות. עניין של טעם. מודע לחסרונות הרבים של זה.
כמה הם באמת טובים?(איך מודדים את הביצועים שלהם? וביחס לאיזה מדד יחוס...ויש לך כאן גם השקעות ספיצפיות).
מה שכן, אני לגמרי מבין את הרצון להיות בהשקעות לא סחירות...רק להיות מודע שמשלמים מחיר בשביל לא לראות ציטוט יום יומי של שווי ההשקעה...לא בגלל שהשווי לא ירד...
אנשים משלמים הרבה בשביל זה מסיבות פסיכולוגיות.

צפה בקובץ המצורף 1388
אגב אם זה מעניין אז הנה הרשימה של רוב הקרנות וההשקעות הריאליות הישירות שאני מושקע בהן דרך הפמילי אופיס

כל הישראלים באותו מקום... רוב ההשקעות מוכרות לי...אשכרה כל הפמילי אופיס מקבלים +- את אותו הדבר...
העניין הוא שאתה משלם כאן המון, המון עלויות בדרך...דמי ניהול של 1.5%+ ברובם, דמי יזמות, דמי סגירה, דמי הצלחה(הם משתתפים איתך בהצלחה...אם יהיו הפסדים...הם לא) וכו...וכל זה בשביל כלי שהוא לא סחיר וסגור לתקופה ארוכה מאד...חלקם אפילו הם fund of funds ואתה משלם למנהל דמי ניהול ואז הוא הולך ומשלם את כל שאר הדמי ניהול בנוסף לקרנות שהוא בוחר...(ועל כל זה גם את הדמי ניהול לפמילי אופיס..תראה כמה השקעות יש לך? אתה חייב לשלם לי שאעשה סדר ואעקוב אחרי כולן..)
זה עסק מאד מאד קשוח...ולפני שאתה משקיע בקרנות כאלו...רצוי מאד לוודא כמה אתה בטוח ביכולת שלהם לייצר איזשהי תשואה ביחס לסיכון ולעלות שאתה לוקח...וברוב המקרים זה די קשה...
אני למשל, לא נכנס לקרנות, רק לעסקאות ספציפיות...

אני מעדיף להיות יותר בהשקעות לא סחירות דווקא בגלל החוסר סחירות
בשביל להימנע מהתנודתיות? אתה יודע שזה סתם אשלייה?הרי אם השוק יורד ב 50% אין מצב שתוכל להנזילו את ההשקעות שלך במחיר אחר מהמחיר של השוק הסחיר....

אני למשל, לא נכנס לקרנות, רק לעסקאות ספציפיות...
כנ"ל, למעט קרן חוב אחת ספציפית שאני מכיר אישית את מנהל הקרן ומשקיע איתו כבר שנים רבות עוד כשהוא היה קטן קטן בעסקאות ספציפיות.

כל הישראלים באותו מקום... רוב ההשקעות מוכרות לי...אשכרה כל הפמילי אופיס מקבלים +- את אותו הדבר...
מידיעה אישית: חלקם משלמים KICKBACKS יפים מאד למי שמזין אותם.

לכל השאר: תקשיבו לאהוד, הוא איש חכם ויש לו הרבה כוח לרשום את מה שגם אני חושב.

כנ"ל, למעט קרן חוב אחת ספציפית שאני מכיר אישית את מנהל הקרן ומשקיע איתו כבר שנים רבות עוד כשהוא היה קטן קטן בעסקאות ספציפיות.
לגמרי. אם אתה מוצא משקיע טוב(שיש לך באופן אישי את היכולת לנתח את ההיסטוריה שלו ושהיא בשל כשרון ולא מזל), עם ניסיון ארוך, שאתה סומך עליו, עם מבנה עלויות שהוא הוגן, עובד בתחום בו יש הזדמנויות ואפשרות להתחרות + זה שהוא באותה סירה כמוך(שם את הונו איתך)...אז לגמרי...אבל זה באמת קשוח למצוא כזה אחד..

הפמילי אופיס אולי מייצר "שקט" (כי מישהו מתעסק, אתה "מפוזר", יש לך פגישה רבעונית, דוחות חודשיים וכו..) אבל ברוב המקרים שראיתי זה לא מתכון מוצלח להגדלת הון בסיכון/סיכוי...אף פמילי אופיס לא יגיד לך "קנה סנופי ושב על התחת"...לא מקבלים על זה 0.4% לשנה.

לכל השאר: תקשיבו לאהוד, הוא איש חכם ויש לו הרבה כוח לרשום את מה שגם אני חושב.
:$ תודה.

. אם אתה מוצא משקיע טוב(שיש לך באופן אישי את היכולת לנתח את ההיסטוריה שלו ושהיא בשל כשרון ולא מזל),
זה בדיוק מה שעשינו, קודם כל הוא עבד ב2008 במחלקת חוב בבנק והיה אחראי על חוב בדיסטרס בשווי הרבה כסף, לאחר מכן עבר לעבוד במשרה מלאה אצל SINGLE FAMILY OFFICE בתור שותף וגם משקיע בעצמו, הFO הזה גם קיבל F&F להשקעות וככה אנחנו נכנסנו אליהם, יש לנו מעל 15 השקעות מוצלחות איתו וגם אלו שהיו בהם כשלי אשראי טופלו בצורה הטובה ביותר.
הDD הכי מקיף שראיתי בחיי, לא ידעתי שדברים כאלה קיימים בכלל.
העמלות תמיד היו הוגנות, תמיד השאיר מספיק בשר על העצם וגם כיום שהוא מנהל 500M$ למוסדיים בלבד יש לו מקום בשבילנו.
כמובן שהוא גם משקיע מכספו, הוא לא איש עשיר אגב.
אבל זה באמת קשוח למצוא כזה אחד...
על גבול הבלתי אפשרי, זה תחום של אנשים גרידים ביותר, כמעט כולם יוצאי וול-סטריט.

מה מדד הבנצ'מרק שלך?
יש בנצ׳מרקים שונים כתלות במה הקרן עושה. מודה ומתוודה שאני לא בודק את הקרנות באופן שוטף ומימלא אלו השקעות לטווח ארוך. כמובן שצריך למדוד כל קרן/השקעה אל מול האלטרנטיבות אני פשוט לא שולט בזה בהשקעות הלא סחירות.
האם בדקת שכל העלויות/התעסקות מצדיקה את התשואה/סיכון שאתה מקבל?
א. אני לא מתעסק בזה בכלל. ב. מעבר לשאלת התשואה/סיכון יש עניין של פרופיל משקיע. אני מרגיש יותר נעים בגוף שחלק ניכר מההון מושקע בנדל״ן דרך קרנות לא סחירות. יש לזה מלא חסרונות כמו למשל הצורך בזמינות הכסף וחוסר יכולת לדחות מס אבל מצד שני זה עוזר בתקופות של ירידות וגם מהספרות שאני קראתי בזמנו יש איזושהי פרמיה בתשואה בקרנות לא סחירות מעצם העובדה שהכסף נעול. האם זה נכון והאם זה רלוונטי להשקעות הלא סחירות שלי? לא יודע.
מה דמי ניהול ממוצעים שאתה משלם על התיק הזה? וכמה אתה משלם בנוסף לפמלי אופיס?
לפמילי אופיס 0.4% ובקרנות זה משתנה. לרוב דמי ניהול של 1.5% וחלוקה של 80-20 עם קאפ של 8%
הרבה יותר יקר מהשקעה פסיבית בשוק ההון :) שזה אגב בדיוק מה שאני עושה בשוק ההון

מול הפמילי אופיס...לא הייתי מעוניין בריטיינר חודשי, לא בניהול שלהם של תיק ציבורי וכו...אז במקום לסיים את ההתקשרות עברתי למודל לפי פעולה.
אם אפשרי אשמח לשמוע בפרטי עוד פרטים. מי הפמילי אופיס ומה העמלה
זה באמת סוגיה מעניינת שאין לי מושג לגביה. אני נפגשתי עם המון פמילי אופיסס וביקשתי לראות את התיק הלא סחיר שלהם. לרוב זה הרגיש שונה ויותר מזה רוב הפמילי אופיסס היו מוכוונים שוק ההון שזה ממש לא מה שאני חיפשתי. אז מעניין שאתה אומר שאתה מכיר את רוב ההשקעות
העניין הוא שאתה משלם כאן המון, המון עלויות בדרך...דמי ניהול של 1.5%+ ברובם, דמי יזמות, דמי סגירה, דמי הצלחה(הם משתתפים איתך בהצלחה...אם יהיו הפסדים...הם לא) וכו...וכל זה בשביל כלי שהוא לא סחיר וסגור לתקופה ארוכה מאד
אפשר גם להגיד את זה על השקעות ישירות (שאתה יותר מחבב) לא כך?
בהינתן שאני סומך על מישהו אחר להשקיע את הכסף שלי יותר טוב ממני אני לא רואה סיבה לא להיכנס לקרן. קרן הרי זה מספר השקעות ישירות לאורך מספר שנים.

בשביל להימנע מהתנודתיות? אתה יודע שזה סתם אשלייה?הרי אם השוק יורד ב 50% אין מצב שתוכל להנזילו את ההשקעות שלך במחיר אחר מהמחיר של השוק הסחיר....
כן בשביל להימנע מהתנודתיות. מה לעשות. בכל מקרה לא מחפש להנזיל.
מחירי הנדל״ן בארץ רק עלו בשנים האחרונות נכון? תראה את קרנות הריט במשבר הקורונה בתור דוגמא אחת מיני רבות.
בסופו של דבר הספרות מראה שאנשים קונים ומוכרים בנקודות הכי לא נכונות וגם עם הידע הזה אם הייתי רואה תיק של בוכטות יורד ב-60% זה היה מלחיץ מאוד מאוד.

מצד שני זה עוזר בתקופות של ירידות וגם מהספרות שאני קראתי בזמנו יש איזושהי פרמיה בתשואה בקרנות לא סחירות
כמו שציינתי זה אשליה, לא תצליח להנזיל את ההשקעות שלך במחיר שונה מהשוק הסחיר.
כן, יש פרמיה על אי סחירות, השאלה היא אם דמי ניהול של 2% לא אוכלים את כל הפרמיה הזו....

לפמילי אופיס 0.4% ובקרנות זה משתנה. לרוב דמי ניהול של 1.5% וחלוקה של 80-20 עם קאפ של 8%
אתה משלם הרבה יותר מזה, אני מציע שתקרא את האותיות הקטנות.
אז מעניין שאתה אומר שאתה מכיר את רוב ההשקעות
גם אני מכיר אם זה עוזר לך ויש מאות ואף אלפי קרנות כאלה בעולם.
כן בשביל להימנע מהתנודתיות.
אתה לא נמנע מהתנודתיות, ההפך, יתכן והיא אפילו גבוהה יותר אתה פשוט לא רואה אותה על המסך כל הזמן.

בכל מקרה לא מחפש להנזיל
אם אתה לא רוצה להנזיל אז מה אכפת לך מהמחיר בנקודה ספציפית. אני מדבר על האלטרנטיבה של השקעה בשוק סחיר.ואם אתה מקבל את ההנחה שבכל מקרה לא תוכל להנזיל במחיר אחר מהשוק הסחיר אז מה שאתה עושה לא הגיוני.
זו דעתי.
דרך אגב, אני בתיק משמעותי 100%בשוק הסחיר , למעט נדלן בארץ באחזקה ישירה.

אתה לא נמנע מהתנודתיות, ההפך, יתכן והיא אפילו גבוהה יותר אתה פשוט לא רואה אותה על המסך כל הזמן.
אני חושב שבטווח הקצר אני כן נמנע מתנודתיות ונתתי את הקורונה בתור דוגמא. מסכים שלגבי הטווח הארוך לא אמור להיות שום הבדל

אם אתה לא רוצה להנזיל אז מה אכפת לך מהמחיר בנקודה ספציפית. אני מדבר על האלטרנטיבה של השקעה בשוק סחיר.ואם אתה מקבל את ההנחה שבכל מקרה לא תוכל להנזיל במחיר אחר מהשוק הסחיר אז מה שאתה לא הגיוני.
חוסר רצון להנזיל זה דבר אחד והרגשה פסיכולוגית שהתיק יורד ב-60% זה דבר אחר.

חוסר רצון להנזיל זה דבר אחד והרגשה פסיכולוגית שהתיק יורד ב-60% זה דבר אחר.
סבבה.
אתה מצפה מהתיק שלך להשיג תשואה של תיק 100אחוז מניות?
אפשר להוריד תנודתיות בתיק בהמון דרכים, למשל פלח אגח גבוה, מניות ערך, סקטורים דפנסיביים.
יכול להיות שתיק אגח/מניות בחלוקה המתאימה יתן לך אותה תוצאה ואולי אף עדיפה בהשוואה לתיק הלא סחיר(במידה ומתחשבים בדמי ניהול ועמלות)

נערך לאחרונה ב:
אם אפשרי אשמח לשמוע בפרטי עוד פרטים. מי הפמילי אופיס ומה העמלה
אני פחות חושב שזה נכון לחשוף עסקים ספציפיים...יותר היה בשביל לתת לך עוד כוון לסוג התקשרות עם פמילי אופיס בהנחה ואתה מעוניין בעצם רק בעסקאות לא סחירות.
מכוון שהם גם ככה עושים את "המחקר" ...הם כמובן יעדיפו לקבל פשוט ריטיינר מההון לאורך זמן...אבל אם האלטרנטיבה היא שתעזוב...ותציע להם במקום זאת לעבוד לפי עסקה...יש סיכוי שהם יעדיפו עדיין לעשות ביזנס...
אין בעיה לשלם ולשלם יפה על עסקאות שאתה חושב שהפוטנציאל שלהם הוא גבוה.

זה באמת סוגיה מעניינת שאין לי מושג לגביה. אני נפגשתי עם המון פמילי אופיסס וביקשתי לראות את התיק הלא סחיר שלהם. לרוב זה הרגיש שונה ויותר מזה רוב הפמילי אופיסס היו מוכוונים שוק ההון שזה ממש לא מה שאני חיפשתי. אז מעניין שאתה אומר שאתה מכיר את רוב ההשקעות
שוב אומר, רוב הפמילי אופיס שאני מכיר, הם יותר אנשי מכירות...
וזו תעשיה שלמה שניזונה מאנשים בעלי הון גבוה וחוסר רצון/עניין להתעסק בניהול ההון...זה בא עם מחיר...ובעיני קשה מאד(ושבעתיים קשה יותר למי שלא מתעניין/מבין בהשקעות) למצוא פמילי אופיס שבאמת מוסיף ערך ולא פשוט בעצמו(יחד עם אחרים) הופך להיות מישהו שגובה ממך "מס" על ההון שלך.
לא אומר שהרצון לא להתעסק הוא לא לגיטמי...פשוט שזו בעיה שקשה למצוא לה פתרון קל שאינו עולה לך בטווח הקצר והארוך בהרבה כסף.

אפשר גם להגיד את זה על השקעות ישירות (שאתה יותר מחבב) לא כך?
בהינתן שאני סומך על מישהו אחר להשקיע את הכסף שלי יותר טוב ממני אני לא רואה סיבה לא להיכנס לקרן. קרן הרי זה מספר השקעות ישירות לאורך מספר שנים.
אני מאמין בכך שיש הזדמנויות מידי פעם ששווה לנצל ושעם יזמים טובים, אפשר לעשות אחלה תשואה... בוודאי ככל שאתה מגיע לשווקים פחות תחרותיים או הזדמנויות מיוחדות.
ואני רוצה להיות זה שחושב שההזדמנות הספציפית היא מעניינית מספיק על מנת לסכן את ההון...
כשאתה אומר שאתה סומך על מישהו שינהל את הכסף יותר טוב ממך...השאלה היא למה...כמה אתה יכול להעריך באמת את היכולת שלו לייצר תשואה עודפת ביחס לסיכון שהוא לוקח? אני חושב שברוב המקרים קשה לדעת...ואז זה די מסוכן להעביר הון לניהול חיצוני.

כשאתה משקיע ברוב ההשקעות האלו אתה תראה ש:
1. אחוז ההון שהיזמים/בעלי הקרן שמים לצידך הוא נמוך(אם זו כזו הזדמנות למה אתם לא 20% מהקרן? 30%? 50%?).
2. הם מושכים דמי ניהול מהקרן, במקרה של נדל"ן חלק מהמקרים חברת האחזקות היא שלהם והיא מקבלת גם עמלה, דמי יזום, דמי סגירה, משכורות וכו וכו...וכל זה עם חלק ענק מהרווחים של העסקה בעת מכירה.

מה שנוצר כאן זה על מנת לספק "שקט" לבעלי הון, מפזרים כסף בין המון עסקאות כאלו של אנשים שמכירים את כל הפמילי אופיס האלו, היזמים לא מסכנים כמעט כלום מבחינת הון עצמי, מקבלים שכר שוטף ודמי ניהול...ובמידה ומצליחים, מקבלים אחוז נכבד מהרווחים.(וזה בניטרול של העובדה שאולי הפמילי אופיס מקבל עמלות על כל כסף שנכנס...שזה אם קורה אתה חייב לעזוב את אותו פמילי אופיס).
עכשיו אני כולי בעד שמישהו שעושה תוצאה יפה יתוגמל יפה מאד...אבל הגרידיות שקיימת ברוב העסקאות האלו שבה היזמים/קרנות מרוויחים מכל הכיוונים ואת ההפסדים(כן זה גם קורה בעסקאות לא סחירות) רק המשקיעים יאוכלו.
זה יוצר מצבים מאד אסימטריים...הסיכון עליך כמשקיע...לא מתחלקים ב downside ומצד שני מתחלקים לגמרי ב upside...אני לא אוהב עסקאות כאלו.

זה למה אני בהשקעות כאלו, רוצה , במינימום : 1) האם קונים ב CAP rate גבוה(הזדמנות מיוחדת?) 2) רוצה לראות את היזמים באחוז גבוה לצידי(אם אתם לא מאמינים בזה, למה שאני אשקיע...לא קונה שום תירוץ על נזילות...אם זה באמת כזה טוב תמצאו את הכסף) 3) עלויות שכמה שיותר מבוססות על הצלחה ולאחר hurdle משמעותי.

כשאתה משקיע באופן כללי, רצוי שתמיד יהיה לך איזשהו בנצמארק שאליו תשווה כל השקעה בסיכון/סיכוי...נגיד הסנופי...בוא נניח שאפשר לאורך תקופה ארוכה בסיכון מוגדר לעשות שם 5%-7% לשנה עם סיכון אובדן הון תמידי לאורך זמן די נמוך... אם אתה לוקח סיכון יותר גבוה וגם לא סחיר...נגיד השקעה בmulti family ספציפי , עם יזם ספציפי במקום מסויים וכו...אתה צריך לצפות לתשואה משמעותית יותר גבוהה מהסנופי נגיד...לגמרי אפשרי...אבל צריך להיות כמה שיותר בטוח שזה מה שאתה מקבל.
ומה שאנחנו אומרים כאן , בהכרות עם יותר מכמה עסקות וקרנות כאלו, ברוב המקרים אתה לוקח יותר סיכון, משלם הרבה יותר וממש לא בטוח מקבל פוטנציאל תשואה גבוה יותר...
אבל...לפמילי אופיס יש עבודה(צריך לנהל את כל העסקאות האלו ולשלוח לך חדשות...תראה איזה הזדמנויות מצאנו), ליזמים יש עבודה והון..ולך יש שקט שיש לך כסף במלא מקומות...ואת התוצאות תידע רק עוד שנים...ועד אז....

אני לא בעד...אבל מצד שני יש לי הרבה חברים חכמים מאד שנוקטים באותה גישה כמוך, יש להם פמילי אופיס, הם יודעים שהם לא מרוויחים את המקסימום ומודעים לחסרונות ולבעיות...אבל...

סרטון לפי דעתי חובה של באפט על קרנות גידור...אותו מוטיב:
Buffet on Hedge funds

כן בשביל להימנע מהתנודתיות. מה לעשות. בכל מקרה לא מחפש להנזיל.
מחירי הנדל״ן בארץ רק עלו בשנים האחרונות נכון? תראה את קרנות הריט במשבר הקורונה בתור דוגמא אחת מיני רבות.
בסופו של דבר הספרות מראה שאנשים קונים ומוכרים בנקודות הכי לא נכונות וגם עם הידע הזה אם הייתי רואה תיק של בוכטות יורד ב-60% זה היה מלחיץ מאוד מאוד.
החזקתי השקעות נדל"ן בזמן שכל העולם ניסגר בקורונה, משרדים, multi family ליד קמפוס(כשכולם עברו לremote), נדל"ן עם מסעדות(שעד היום לא גבו את השכירות מכמה שוכרים)....אתה לא ראית את האדום בחשבון בנק שלך...ולא יכולת ללחוץ למכור...אבל תאמין לי שאם מישהו היא משערך את הנכסים בתקופה הזו...היה נחתך לא פחות משוק ההון. אתה לא נמנע מסיכונים...הם פשוט מוסתרים בשיערוכים שקורים פעם ב...(בכל תקופת הקורונה הנכסים האלו היו רשומים לי בשווי של הקרן...איזה יופי...תיק הנדל"ן שלי לא נפגע...מזל שלא השקעתי רק בשוק ההון).

אבל שוב, הרבה משלמים ואני מסוגל להבין את זה, עבור אי החשיפה לתנודתיות..ואני רחוק מלהזניח את האלמנט הפסיכולוגי בעת ניהול השקעות.

נערך לאחרונה ב:
החזקתי השקעות נדל"ן בזמן שכל העולם ניסגר בקורונה, משרדים, multi family להיות קמפוס(כשכולם עברו לremote), נדל"ן עם מסעדות(שעד היום לא גבו את השכירות מכמה שוכרים)....אתה לא ראית את האדום בחשבון בנק שלך...ולא יכולת ללחוץ למכור...אבל תאמין לי שאם מישהו היא משערך את הנכסים בתקופה הזו...היה נחתך לא פחות משוק ההון.
זה עוד טוב, יש השקעות (שגם אנחנו היינו שותפים להם), שדרשו הזרמות הון נוספות ויותר מפעם אחת.
לא תביא כסף? תקבל דילול יום הדין לפי ערך מגורזן נוכחי.
סרטון לפי דעתי חובה של באפט על קרנות גידור...אותו מוטיב:
Buffet on Hedge funds
זה עוד יותר חמור, בPE ועסקאות ישירות שמגיעות ללקוחות ריטייל העמלות הם עוד יותר גבוהות בדרך כלל מאשר בקרנות גידור.

זה עוד טוב, יש השקעות (שגם אנחנו היינו שותפים להם), שדרשו הזרמות הון נוספות ויותר מפעם אחת.
לא תביא כסף? תקבל דילול יום הדין לפי ערך מגורזן נוכחי.

זה עוד יותר חמור, בPE ועסקאות ישירות שמגיעות ללקוחות ריטייל העמלות הם עוד יותר גבוהות בדרך כלל מאשר בקרנות גידור.
לגמרי...זה למה לקחתי צעד אחורה...לא אהבתי את מה שאני רואה..."איפה היאכטות של הלקוחות?"...
האמירה של באפט שבפיננסים מי שעושה את הכסף זה אנשי המכירות ולא האנליסטים היא כל כך נכונה...זו תעשיה בעייתית...
לגק בוגל באמת מגיע פרס על תעודות הסל. באמת עשה חתיכת שירות.

שאתה סומך על מישהו שינהל את הכסף יותר טוב ממך...השאלה היא למה...
ההערה שלי נאמרה בהקשר לכך שבהתרשמות שלי אתה ואורי כן נכנסים לעסקאות לא סחירות שנראות לכם נכונות אך ביטאתם התנגדות כללית להחזקה של קרנות נדל״ן וכדומה. השאלה היא למה? הרי גם בהשקעה ישירה משלמים עמלות מאוד גבוהות ליזמים ובכל מקרה אם אתה באמת מאמין ביזם מסויים אתה תלך על רוב העסקאות שהוא יביא נכון? אז זה בעצם קרן. לא רואה הבדל גדול בין השקעות ישירות להשקעות דרך קרן. בהקשר הרחב יותר כשאני אומר לעצמי שאני רוצה חשיפה לא קורלטיבית לשוק ההון אני עדיין חושב שהשקעות לא סחירות לא מתנהגות כמו השקעות סחירות דומות בשוק ההון ולכן אני שם.
אני כן מרגיש שכדי להיות לא קורלטיבי אני צריך לשלם עמלות מטורפות ולכן אני אמביוולנטי מצד שני כשאתה מסתכל על המצגות אתה כן מרגיש שהקרנות לפחות בעבר ניצחו את הבנצ׳מרקים. בשוק ההון בחיים לא אאמין ואסתמך על מידע מהעבר אבל בהשקעות לא סחירות אני כן חושב שזה נחוץ.

Back
למעלה