פילוסופיה?

הנושא בפורום 'אוף טופיק' פורסם ע"י Benjamin Willard, ‏25/4/19.

1. cypriano de rore

cypriano de rore משתמש בכיר

ממש לא בטוח. המדע לא מתאר את העולם אלא את מה שאנחנו יכולים אודותיו. מכיוון שחלק נכבד מתודעתנו (ותודעתך גם כן) נטועה עמוק בשורשי הנצרות (וגם היהדות), אין להניח שאם לא הנצרות לא היתה גם המדע היה נראה אחרת. כמובן שהיו מגיעים לרעיונות וניסוחים קרובים או דומים אבל אני גם יכול להניח שהיו מגיעים לניסוח די דומה של דתות...

שוב, אתה משתמש במילים ״קדוש״ ו״אלוהים״ כאילו זה משהו שברור לך (ולכולם) על מה אתה מדבר. אני חושב שזה דורש דיון מעמיק יותר - בדיוק כמו שדיון פילוסופי על אתיקה או אסתטיקה או אונטולוגיה דורש.

נערך לאחרונה ב: ‏5/5/19
    Danielovich אוהב/ת את זה.
  2. TunaGolem

TunaGolem משתמש בכיר

3. Roi

Roi משתמש בכיר

ממש לא בטוח, לראיה כמות הדתות השונות שהיו לאורך ההיסטוריה.
    לגבי המדע, אני בטוח שיגלו אותו מחדש וכוח הכבידה ישאר אותו דבר כמו ש 1+1 ישאר 2.
    לדעתי לא כל דבר מצריך דיון עמוק, זה די בילתי אפשרי בפלטפורמה כזו.

4. Roi

Roi משתמש בכיר

מסכים איתך, גם בשר הטבעות שי עומק, ניתן ורצוי להתייחס לסיפורי הדת כאל כתבים שנכתבו ביד אדם ולא תחת כנפו של אל כזה או אחר, הדת המונוטואיסטית הייתה פורצת דרך ובהחלט תרמה למערב, חשוב ללמוד ולהתעמק בכתבים, אבל לא לייחס להם קדושה.
    אני ממש לא חושב שהתרבות שלנו תתפרק לרסיסים ללא אמונה, אם זה מה שאתה או פטרסון טוענים, כאילו שללא הדת אין לנו נקודת ייחוס למוסריות ולנורמות רצויות בחברה, קשקוש לדעתי.

5. cypriano de rore

ממשיך להשתמש במילים שאין לנו הסכמה על משמעותן ככל הנראה.

לא טענתי את זה לרגע ואני לא קשור לפיטרסון בשום דרך (לא קראתי/שמעתי שום דבר שלו - רק שמעתי עליו כמה פעמים).

בסדר גמור. אבל אתה יכול להבין שבשבילי, כמי שעסק ועוסק בנושא כבר מס׳ שנים, קשה לנהל דיון כשהצד השני מדבר על הנושא בפשטנות (לא נאמר בביקורת כמובן וגם לא ביהירות :) ).

Roi אוהב/ת את זה.
  6. לנצח נתהה

לנצח נתהה משתמש ותיק

מה זה אומניפוטנט, ומי מאמין שהאל כזה? האם הוא יודע את העתיד? האם הוא שולט בלוגיקה? האם הוא שולט בעולם ומתערב בו? האם הוא מודע לכל מה שקורה בעולם? האם ניסים הם אפשריים בכלל?
    לגבי כל אחת מהשאלות האלה הדעות חלוקות מאד בכל הדתות וההכללות האלה הן בדיוק הבעיה

cypriano de rore אוהב/ת את זה.
  7. cypriano de rore

וגם בתוך כל דת.

8. לנצח נתהה

לנצח נתהה משתמש ותיק

לזה התכוונתי. אין שום קו דתי שמפריד בין התשובות המגוונות לשאלות האלה. הרמבם יכול להסכים עם אקווינס ולחלוק על הרמבן, וליבוביץ יכול לחשוב שהתפיסה התיאולוגית של הא"רי היא אלילות בזמן שהוא יסכים עם איזושהיא תפיסה מוסלמית בנושא

משה ו-cypriano de rore אוהבים את זה.
  9. רובי1

רובי1 משתמש בכיר

1. לדעתי אתה טועה, המדע לא מבוסס על תצפיות אמפיריות אלא על העלאת היפותזות ובחינתם על ידי תצפיות אמפיריות. וכמובן שיש כאן של אבולציה רעיונות.
    למעשה גם היום - בלי שכל הידע ימחק - יש מאמץ גדול מאוד למצוא תאוריית כבידה טובה יותר ממה שידוע היום, אז למה אתה מניח שהתפתחות מדעית מקבילה הייתה מביאה אותנו בדיוק לתורת היחסות הכללית? אולי הם היו נשארים בכבדה של ניוטון? אולי מצליחים למצוא תאוריה טובה יותר? ואולי מנסחים מהו אחר לגמרי.

2. ההשוואה עצמה בעייתית. תצפיות אמפיריות - בהגדרה - לא יכולות להביא להתפתחות תרבותית, ערכית ומוסרית.
    את הדת צריך להשוות לרעיונות פילוסופיים לא דתיים, לא למדע.
    למה אתה מתכוון?

ברננקי, לנצח נתהה ו-cypriano de rore אוהבים את זה.
  10. Roi

Roi משתמש בכיר

זה אותו הדבר, בסוף הוא מסתמך על תצפיות אמפריות.
    זה בדיוק מה שמבדיל את המדע מהדת, הוא כל הזמן משתנה ומתפתח ומתעדכן, אף מדען אמיתי לא יצמד לתאוריית כבידה ישנה בזמן שיש הוכחות למשהו אחר.
    אולי, אבל בסוף הם היו מגיעים לאותן מסקנות על חוקי הפיסיקה כמונו, זה בלתי נמנע.
    לא אמרתי שלא צריך להתייחס לרעיונות הדתיים, האם קראת מה שכתבתי? כתבתי שיש להתייחס אליהם וללמוד אותם לעומק, אבל לא כספרים "קדושים" שניתנו מאלוהים כזה או אחר.
    אני בהחלט לא ממעט בחשיבותם להתפתחות החברה האנושים, אבל אנחנו לא יודעים איך החברה הייתה נראת היום עם במערב היו מתפתחות דתות אחרות, אני, שלא כמו הדתיים מהדתות השונות (כמובן אני מדבר בכללה, אין דרך אחרת) לא חושב שהדת שלי היא הנכונה והאמיתי וכל השאר זו כפירה או חילול השם.
    אוי, היהי לנו דיון ארוך על זה בפרטי, לא הגענו לכלום, אני מניח שזה בגלל הפלטפורמה, אני לא מעוניין להיכנס ללולאה הזו שוב, עמך הסליחה רובי.

אוקי, אז אי אפשר לדבר על כלום כי כולם חולקים עם כולם, אחלה.
    תלך ותדבר עם "פשוטי העם" הם יענו לך בדיוק על השאלות שלך כי יש להם את התשובות, על זה בדיוק דיברתי שהתכוונתי שהיס מרדד את הדיון במטרה להסביר ולפשט את המנגנונים שמביאים אנשים לעשות פיגועים בשם הדת.

מבין אותך, קטונתי, כנראה שאכן לא נוכל לנהל דיון, כי מבחינתי מושגים כמו קדושה, זה די ברור למה הכוונה, לא חושב שצריך להתפלפל על זה.
    משהו שיש לו חשיבות אלוהית.

11. cypriano de rore

כמו ההלכה למשל? :)

מה המשפט הזה אומר בכלל?
    לך יש מושג על מה אתה מדבר?

רובי1 אוהב/ת את זה.
  12. לנצח נתהה

לנצח נתהה משתמש ותיק

לא הכל סובב ונוגע בפיגועים. ברור שצריך להילחם באלימות דתית,אבל דוקינס ושות מגחיכים את הדת סביב השאלות האלה בלי קשר לאלימות דתית. הם מציגים איש קש דתי עממי בלי להיות מודעים לכל הניואנסים התיאולוגיים וזה עושה עוול לשיח,ובגלל זה בדיוק לא יודע עד כמה צריך לקחת ברצינות את הדברים שלהם. כמו שאני לא לוקח ברצינות מה שמחזיר בתשובה יגיד

cypriano de rore ו-Roi אוהבים את זה.
  13. Roi

Roi משתמש בכיר

כן, אבל לדעתי היא מתבססת על שטויות, לכן היא לא רלוונטית והעידכונים שלה לא באמת חשובים.
    אלוהי, אל כלשהו, משהו שלא נוצר ע"י אדם.

14. Roi

Roi משתמש בכיר

בדיוק כמו שלא ניתן לקחת ברצינות את הדברים של המתפלפלים בתורה, לדעתי כמובן.

15. cypriano de rore

מה ההגדרה של אל בשבילך? עד עכשיו לא הבנתי.
    אני בטוח שההגדרה שלך היא לא ״משהו שלא נוצר ע״י האדם״.

16. לנצח נתהה

לנצח נתהה משתמש ותיק

מסיבות שונות לגמרי. את המתפלפלים בהלכה אתה לא לוקח ברצינות כי אתה לא מקבל את הסמכות שלהם. את דוקינס ושות אי אפשר לקחת ברצינות כי הם מציגים מצג שווא של דיון פתוח ומלומד בזמן שזה לא המצב

cypriano de rore אוהב/ת את זה.
  17. cypriano de rore

+1

18. Roi

Roi משתמש בכיר

יישות עליונה, נשגבת מהאדם, שיש לה יכולות על טיבעיות....נראה לי הגדרה ממצה, לא?
    מה זה בשבילך אל?

19. Roi

Roi משתמש בכיר

לא לדעתי, הם מייצגים את ההגיון והמדע.

20. cypriano de rore

לא. רוב הוגים רבים של הדתות המונותאיסטיות מגדירים את האל כטרנסצנדנטי (בנצרות יש לרוב יחס פחות רדיקלי לטרנסצנדנטיותו של האל) ולכן כל מה שאמרת לא ניתן להגיד אודות האל.

אני לא מגדיר את האל בעצמי אבל יש לי איזושהי תפישה כללית על אפשרויות שונות רק משום שקראתי די הרבה תפישות שונות אודותיו.

מוזמנים להשתמש בקישורי השותפים הבאים כדי לקנות באמאזון , להוריד ספרי שמע, או להקים אתר אינטרנט משלכם (מדריך מפורט - כאן). תודה על תמיכתכם באתר.
  1. אתר זה משתמש בעוגיות דפדפן. אין באמור בפורום כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בצרכיו של כל אדם.