• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

על סף סינגולריות

• פותח הנושא Leo1
  • פורסם בתאריך

Leo1

משתמש בכיר
דירוג
3,729
אנחנו עדים עכשיו להתפתחות הכי דרמטית בהיסטוריה האנושית.
אנחנו, בני האדם, בסה"כ קופים עם מוח גדול, מוח שהתפתח לשרוד בטבע, לצוד בעלי חיים ולהסתדר בקבוצה. המוח האנושי הוא איבר מדהים, אבל יש לו מגבלות רבות. למחשב אוניברסלי אין את המגבלות האלה כלל. מה שהגביל עד עכשיו את יכולות המחשבים היו היעדר כוח חישוב מספיק והיעדר תוכנה מתאימה. לאחרונה השגנו כוח חישוב מספיק(ואף מעבר לכך) לפיתוח אינטליגנציה כללית, ואנו עדים להתפתחות מהירה בכתיבת התוכנה המתאימה. בשלב מסויים, כאשר המחשב נהיה חכם מספיק, הדרך המהירה ביותר לשפר אותו נהיית לתת לו לתכנת את עצמו. משם הדרך למחשב בעל אינטליגציה על-אנושית קצרה מאוד. גם לפני 30 שנה ויותר אנשים צפו שהיום הזה יגיע. והנה, זה מגיע. כנראה שזה עניין של שנים עד עשורים בודדים.
ברגע שזה יקרה אין דבר שימנע מהמחשב להפוך להיות חכם מאתנו ברמה שאנחנו חכמים יותר מהנמלים. כשזה יקרה (ולדעתי צריך לקרות משהו מאוד דרמטי כדי שזה לא יקרה), אם המחשב יחליט להשמיד אותנו, הוא ישמיד אותנו. בניגוד לסרטי המדע הבדיוני, לא תהיה מלחמה. זה יהיה מאוד חד צדדי, ואנחנו לא נוכל לעשות דבר. עקרונית לא אמורה למחשב להיות סיבה להשמיד אותנו, אבל מי שיסבך את התמונה הם בני האדם עצמם. אנחנו הולכים ליצור פה כוח חסר תקדים, שאם יהיה נתון לשליטה של בני אדם, יהיו בני אדם שירצו לנצל אותו לרעה. מספיק לראות מה קורה בעולם עכשיו כדי לראות איזה צרות בני האדם מעוללים לעצמם. כאן הולך להיכנס לתמונה משהו בעל עוצמה שקשה לתאר, שהאנושות במצבה הנוכחי, לא מוכנה אליו כלל. אני יכול לראות מגוון תרחישים איך זה יכול להגמר רע מאוד.
התמודדנו לפני כמה שנים עם תרחיש "לא צפוי" של מגפה עולמית, או כך רוב האנשים חשבו. האמת היא אבל שהקורונה הייתה דומה לאינספור מגפות, שהאנושות חוותה לאורך השנים, והמהלך שלה היה צפוי לחלוטין. מהלך המגפה היה אחד לאחד זהה למהלך מגפת השפעת הספרדית מאה שנה מוקדם יותר. זה היה מדהים עד כמה המגפה התנהגה בדיוק אותו הדבר מבחינת לוח הזמנים ושינויים במסוכנות. כאן לעומת זאת אנחנו מגיעים למשהו חסר תקדים בהיסטוריה האנושית. לא במקרה זה מתואר כסינגולריות. קשה מאוד להעריך מה יש בצד השני של הסינגולריות. יכול להיות שגורל האנושות כבר נגזר, ועוד 20-30 שנה לא נהיה כאן יותר. מצד שני, יכול להיות שצפוי לנו עתיד מזהיר והכל יהיה מדהים. איך אפשר לדעת? אפשר מצד אחד לנסות להעריך מה יקרה. איך? מצד שני אפשר בכל זאת לחשוב על תקדימים. היקום הוא מקום גדול, וסביר להניח שאנחנו לא הציבילזציה הראשונה שמפתחת בינה מלאכותית חזקה. מה קרה במקרים קודמים? זאת שאלה מעניינת. כשאנחנו מסתכלים לחלל, אנחנו רואים כוכבים, פלנטות, כוכבי ניוטרונים, חורים שחורים. לא מצאנו עד עכשיו שום דבר חריג שנראה מלאכותי. לא מצאנו אותות מלאכותיים מהחלל. לא מצאנו כלום. אז מה שלא יקרה, כנראה שזה לא יכלול בניית מבני ענק בחלל מהסוג שהיינו מצפים לזהות עם טכנולוגיה קיימת. אם נשרוד את הסינגולריות סביר שנקבל תשובות להרבה שאלות על היקום, וזה יכול לקרות גם כשנתקרב עליה.
מה אנשים פה חושבים שיקרה?

ברגע שזה יקרה אין דבר שימנע מהמחשב להפוך להיות חכם מאתנו ברמה שאנחנו חכמים יותר מהנמלים. כשזה יקרה (ולדעתי צריך לקרות משהו מאוד דרמטי כדי שזה לא יקרה), אם המחשב יחליט להשמיד אותנו, הוא ישמיד אותנו. בניגוד לסרטי המדע הבדיוני, לא תהיה מלחמה. זה יהיה מאוד חד צדדי, ואנחנו לא נוכל לעשות דבר. עקרונית לא אמורה למחשב להיות סיבה להשמיד אותנו, אבל מי שיסבך את התמונה הם בני האדם עצמם. אנחנו הולכים ליצור פה כוח חסר תקדים, שאם יהיה נתון לשליטה של בני אדם, יהיו בני אדם שירצו לנצל אותו לרעה.
ג'יהאד בטלריאני :)

וברצינות -
בני האדם שישלטו במחשב חכם אחד,
יעמדו מול בני אדם שישלטו במחשב חכם שני.

כבר עכשיו יש לאנושות כוח להשמיד את עצמה עם פצצות אטום,
אבל עד כה זה לא קרה בגלל הרתעה הדדית.
למה שעם מחשבים חכמים זה יהיה שונה?

וברצינות -
בני האדם שישלטו במחשב חכם אחד,
יעמדו מול בני אדם שישלטו במחשב חכם שני.

כבר עכשיו יש לאנושות כוח להשמיד את עצמה עם פצצות אטום,
אבל עד כה זה לא קרה בגלל הרתעה הדדית.
למה שעם מחשבים חכמים זה יהיה שונה?
זה שונה לחלוטין כי:
1) המחשב יכול להשמיד את האנושות על דעת עצמו בלי שאף בן אדם התכוון לכך.
2) לא בלתי אפשרי להגיע למצב שכל מתכנת יוכל להוריד מהאינטרנט קוד, שאם ישחק איתו קצת, הוא עלול בטעות להשמיד את האנושות. זה תרחיש קיצוני ופחות סביר(אבל אפשרי). הרבה יותר סביר תרחיש ביניים בו יהיה מספר רב של גופים עם מטרות וערכים מגוונים עם גישה ליכולות כאלה.
3) תחשוב על תרחיש שבני אדם דווקא שולטים לגמרי על הבינה המלאכותית(שזה כאילו תרחיש אופטימי שבאופטימים כי כלל לא בטוח שאפשר להבטיח שליטה). עכשיו תחשוב על תרחיש שיש כל מני אנשים, ששולטים ביכולות כאלה, ובינהם יש רודנים אכזריים או אנשי דת קיצוניים. כאן לא מדובר על מצב של ללחוץ על הכפתור האדום, שיביא להשמדה הדדית. כאן הוא יוכל לבחור בדיוק את מי להשמיד.

ואני ממש לא טוען שהאנושות תושמד. אני כן חושב שקיים סיכון ממשי מאוד כזה וגם סיכונים לתרחישים בהם חלק מהאנושות מושמד. זה יכול גם להוביל לעידן חדש, שבו הכל יהיה טוב ומדהים. אין לי מושג איך להעריך את ההסתברויות של כל תרחיש.

נערך לאחרונה ב:
  • אהבתי
Reactions: Roi
אין לי מושג איך להעריך את ההסתברויות של כל תרחיש.

זה, ובנוסף — אם אכן מדובר בתרחיש יום הדין של השמדת העולם / שעבוד בני האדם / יו ניים איט ע"י בינה מלאכותית,
מה אנחנו האנשים הפשוטים יכולים לעשות?
אולי לנסות לחיות חיים מאושרים במעט הזמן שנותר לנו. :lol:

I'm mainly glad that I'm retired and don't have to learn or compete with AI tools for a living.
I actually wrote a seminar paper on the different depictions of AGI in Science Fiction when I was finishing my Bachelors degree.
But I don't really see what I could do to affect or prepare for any particular outcome, so there's no point worrying about it too much.
Just watching how things progress with mild interest.​

המוח האנושי יותר חכם ממחשבים (בעיניי)

הדמיון האנושי הוא סוג של ai..

זה שיש למחשב יכולת חישוב לא אומר שיש לו שיקול דעת.

דרך אגב, איך מחשב יכול להשמיד את האנושות חוץ מלהפעיל פצצה גרעינית?

אני מאמינה בתכנון אלוהי.. יכול להיות שהעולם יושמד, אולי זה דמו

המוח האנושי יותר חכם ממחשבים (בעיניי)
היה עד עכשיו. זה לא ישאר ככה.
הדמיון האנושי הוא סוג של ai..

זה שיש למחשב יכולת חישוב לא אומר שיש לו שיקול דעת.
”שיקול דעת” זה סוג של חישוב.
דרך אגב, איך מחשב יכול להשמיד את האנושות חוץ מלהפעיל פצצה גרעינית?

אני מאמינה בתכנון אלוהי.. יכול להיות שהעולם יושמד, אולי זה דמו
עד עכשיו לא היה באמת אלוהים, בטח לא מהסוג שהדת מאמינה בו, ובטח לא כזה שתכנן את בני האדם. עכשיו אבל אנחנו הולכים לבנות סוג של אלוהים, לא דמיוני, אמיתי, ואולי לא אחד אלא הרבה. אם הוא, או אחד מהם, ירצה להשמיד אותנו, זה באמת לא יהיה לו קשה. שיהיה לנו בהצלחה.

• אהבתי
והנה, זה מגיע. כנראה שזה עניין של שנים עד עשורים בודדים.
אני חושב שאתה אופטימי.

מה שיש כיום ל- AI זה "הבנה" של המציאות (לפי ניסוי החדר הסיני).

עוד לא ראינו הדגמה של יצירתיות / גמישות מחשבתית / תכנון רב שלבי / דמיון / הסתגלות למשימות חדשות / מודעות

בקיצור, מה שיש רחוק מאוד מאינטיליגנציה ובטח כזו שתאיים על המין האנושי.

אתה יכול להסביר לי איך הוא משמיד אותי?
יש את הדגמת ה paperclip המפורסמת:

בקצרה אומר שאם נתכנן AI שכל מטרתו תהיה לייצר כמה שיותר paperclips, הוא יכול לצאת משליטה ולייצר paperclips מכל החומר בכדור הארץ, מערכת השמש, וכו', וזה בלי שום כוונות רעות או רצון להשמיד את האנושות

עריכה: אולי לא נכון לומר בלי רצון להשמיד את האנושות, אלא בלי מטרה להשמיד את האנושות

• אהבתי
אין דבר כזה ״אינטליגנציה מלאכותית״ או AI. מה שיש זה בסך הכל מחשב חזק שמעבד מידע ומחזיר לך תשובות שבהסתברות מסויימת הן נכונות.

למחשב אין תודעה הוא לא ״מבין״ איך הוא עובד. למחשב אין ״כוונה״ יש לו תכנות. מחשב לא ינסה להשמיד אותך יותר מהפטיש שאתה מחזיק ביד ינסה להרוג אותך. מחשב מתכנן את עצמו לא יותר מאיך שאתה משתמש בפטיש לייצר פטיש מסוג אחר.

מחשב זה מכשיר, מכשיר מאוד מהיר ומאוד חזק, מה אתה עושה עם המכשיר הזה ? זה כבר בעיה אחרת.

למחשב אין תודעה הוא לא ״מבין״ איך הוא עובד
האם לקוף יש תודעה / אינטיליגנציה?
לכלב? לציפור? לתולעת?

יש טענה שבסופו של דבר זה עניין של כוח חישוב, שאולי נגיע אליו יום אחד.

• אהבתי
האם לקוף יש תודעה / אינטיליגנציה?
לכלב? לציפור? לתולעת?
הכל תלוי איך אתה מגדיר ״יצור חושב״.

יש טענה שבסופו של דבר זה עניין של כוח חישוב, שאולי נגיע אליו יום אחד.
לא קרובים לזה אפילו, ולא נראה לי שזה אפשרי בכלל עם הלוגיקה של המעבדים איך שהיא היום.

אבל, בוא נדבר על הנושא שוב כאשר יהיה לך מחשב קוונטי על השולחן. אתה צריך משהוא שמשנה את איך שמחשב היום פועל. כוח חישוב לא מספיק.

נערך לאחרונה ב:
אין דבר כזה ״אינטליגנציה מלאכותית״ או AI. מה שיש זה בסך הכל מחשב חזק שמעבד מידע ומחזיר לך תשובות שבהסתברות מסויימת הן נכונות.

למחשב אין תודעה הוא לא ״מבין״ איך הוא עובד. למחשב אין ״כוונה״ יש לו תכנות.

תחליף "אינטיליגנציה מלאכותית" ב "אינטילגנציה", ו "מחשב" ב "בן אדם", ואני עדיין חושב שיהיו כתובים פה דברים נכונים.

תחליף "אינטיליגנציה מלאכותית" ב "אינטילגנציה", ו "מחשב" ב "בן אדם", ואני עדיין חושב שיהיו כתובים פה דברים נכונים.
זה לא כל כך פשוט להגדיר משהוא ״חושב״. זה לא תלוי רק בכוח החישוב, זה תלוי גם באיך אתה מעבד נתונים ואיך אתה מפעיל את הכוח חישוב.

לדוגמא, יש בעיות חישוביות שאי אפשר לפתור עם הטכנולוגיה הנוכחית, לא משנה מה כמה כוח החישוב יש לך. אתה צריך משהוא אחר כדי לפתור אותן.

אנחנו אפילו לא קרובים לכך שלמשהו שאנחנו בונים יהיה ״רצון״ עצמאי. האם אפשר להגיד את זה בכלל על משהוא שאתה בונה ? שאלה טובה.

נערך לאחרונה ב:
אתה יכול להסביר לי איך הוא משמיד אותי?
בקלות, והאמת שבכלל לא נוכל לחשוב על תרחיש שמחשב יעלה עליו, כתב על זה הרבה אליעזר יודובסקי, תקראי קצת פרסומים שלו או תקשיבי לפודקאסטים שלו.

בגדול, ברגע שנגיע לagi המעבר לsai הוא קפיצה קטנה שהמחשב יבצע בעצמו ואז בעצם אין לו מגבלה של אינטיליגנציה ובאמת אנחנו נהיה כמו נמלים לרגליו, אז יכול להיות שהוא יתעלם מאיתנו, כמו שאנחנו עושים לרוב הנמלים בעולם, אי שישמיד כמו שגם אנחנו עושים מדי פעם נקודתית.

לגבי תרחיש, אז יכול להיות שהמחשב יפתח וירוס קטלני במיוחד, כל זה כשהוא כמובן מחובר לרשת ולכל המערכות בעולם, בלי בעיה היא יכול לסנטז איזה חומרים שהוא רוצה דרך מעבדות שונות שהם בעמם לא יבינו מה הם עושים ולשחרר וירוס קטלני שישמיד את רוב האוכלוסייה האנושית.

למעשה, אנחנו בכלל לא נבין מה קרה ואיך קרה וזה יהיה מאוחר מדי.

שיהיה לאנושות בהצלחה, אני לא מצליח לראות תרחיש אופטימי בו אנחנו לא משמידים את עצמינו.

מאוד מעניין, מסכים.
אין דבר כזה אינטלגנציה . מה שיש זה בסך הכל אדם חזק שמעבד מידע ומחזיר לך תשובות שבהסתברות מסויימת הן נכונות.

אתם מכירים את סדרת המוסד של אסימוב ? פסיכוהיסטוריה של הארי סלדון דמות מעניינת שם.
. שלושת החוקים של הרובוטיקה או ארבעה בעצם...

להבנתי כל המכשירים היום עומדים בתקנים, בטח מכשירים שיכולים להזיק לאדם הסביר בשימוש לא רשלני. מה שדומה ל3 החוקים שהוא חזה.
חוק האפס קשור לראייה כללית של האנושות ומה טוב בשבילה - בשביל רובוט/ מערכת שרואה ושולטת בהכל ומחילטה מה טוב לאנושות, וזה גם כמובן תרחיש אחרית ימים משעשע שנלעס, אבל זה לא יקרה. אף אחד לא מספיק מטומטם לתת לתוכנה להחליט לשלוח טילים ולהשמיד את הכדור והיושבים עליו.
הדברים שסביר שיקרה זה תאונות, והרבה. אין חדש תחת השמש.

כמו שלא נותנים לאף בן אדם יחיד להחזיק כוח השמדה רב מדי בידיו בטח לא יאפשרו למכשיר.

למיטב ידיעתי בכלים הנוכחיים אנחנו לא באמת יודעים למדוד תודעה ולכן לא בטוח בכלל שכשנגיע ל agi נדע אפילו לזהות אותה (בהנחה שתודעה היא דרישת קדם ל agi).

• אהבתי

נושאים דומים

Back
למעלה