• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

מלכודת קצבאות

דאניל

משתמש בכיר
דירוג
1,568
קראתי היום כתבה על אב חד הורי מובטל שנעזר בשכנים ובמימון המונים כדי לממן שכר דירה וצהרונים לילדיו (ניסיתי להבין למה הוא צריך צהרונים לילדים, אם הוא ממילא לא עובד, ואז חשבתי שאולי זה בשביל שיקבלו ארוחת צהרים ותחליף לחוגים).

האב הסביר שהוא "לא יכול לעבוד", כי זה יפגע בזכאותו לקבל סיוע בדיור לאחר מכן.

נראה לי חבל שהמדינה לא מוצאת פתרון אחר למצבים כגון זה. לא היה עדיף לשלם קצבאות מלאות, או כמעט מלאות, ולקבל מס הכנסה ועוד כוח עבודה? במקום זה, אנשים שיכולים לעבוד יושבים בבית ומתקיימים בקושי.

זה נכון.
אישתי עובדת ישירות עם אנשים שמקבלים קצבאות שונות ובהחלט חלקם דואגים לא לעבוד או לא להרוויח יותר מדי כדי לא לפגוע בקצבה

יש פתרונות...
א. הרווחה לוקחים לו את הילדים, הוא מתחיל לעבוד.
ב. הולך ללמוד ומוצא אשה שמאמינה בכך שהיא צריכה לעבוד בזמן שבעלה מקבל קצבאות.

האב הסביר שהוא "לא יכול לעבוד", כי זה יפגע בזכאותו לקבל סיוע בדיור לאחר מכן.

נראה לי חבל שהמדינה לא מוצאת פתרון אחר למצבים כגון זה. לא היה עדיף לשלם קצבאות מלאות, או כמעט מלאות, ולקבל מס הכנסה ועוד כוח עבודה? במקום זה, אנשים שיכולים לעבוד יושבים בבית ומתקיימים בקושי.
בעיה ידועה כבר שנים רבות.
רק להשלמת התמונה, החשש של המדינה הוא מפני מצב שבו אנשים עובדים ומנסים לעקוץ קצבאות בלי סיבה אמיתית (דרך זיוף מסמכים, התשת פקידים וכדומה).
במצב הנוכחי לא מאוד משתלם לקבל קצבה, כי זה גוזר חיי עוני על המקבלים. אבל מה יקרה אם נאפשר את הקצבה ללא מגבלה?

אני מניח שאפשר למצוא איזה שהוא שביל זהב בין שתי הגישות, אבל הבעיה לא עד כדי כך פשוטה כמו שמתארים אותה לרוב בעיתונות.

לא היה עדיף לשלם קצבאות מלאות, או כמעט מלאות, ולקבל מס הכנסה ועוד כוח עבודה? במקום זה, אנשים שיכולים לעבוד יושבים בבית ומתקיימים בקושי.
לגמרי. מיצוי והגדלת פוטנציל השתכרות צריך להיות תנאי לקבלת קיצבאות, לא ההפך.
אבל לקבוע סף הכנסה כקריטריון לקבלת קיצבה זה יחסית קל. להגדיר קריטריונים מורכבים יותר דורש עבודה.

החשש של המדינה הוא מפני מצב שבו אנשים עובדים ומנסים לעקוץ קצבאות בלי סיבה אמיתית (דרך זיוף מסמכים, התשת פקידים וכדומה).
זו העבודה עליה הפקידים מקבלים משכורת - לבדוק מסמכים ולהתמודד עם ביוקרטיה.
אבל מה יקרה אם נאפשר את הקצבה ללא מגבלה?
יהיו מגבלות. הן פשוט לא יהיו סף על הכנסות אלא קריטריונים מורכבים יותר.

זו העבודה עליה הפקידים מקבלים משכורת - לבדוק מסמכים ולהתמודד עם ביוקרטיה.
נחמד מאוד בתיאוריה, אבל בפועל -
כל עוד יש תמריץ מתאים, אפשר למצוא חורים בכל מנגנון בירוקרטי.

יותר מזה, ככל שהתמריץ גדל, כך יהיו פחות אנשים שיחששו לעבור על החוק באופן ברור (זיוף, שוחד, מסירת תצהיר שקרי וכדומה).
אחד הפתרונות הוא חוקים מחמירים ומערכת אכיפה חזקה מאוד (כמו בתחום המס בארה"ב),
אבל בוא נודה בעובדה שהחוקים ומערכת המשפט בארץ די סלחנים.

עריכה: אני לא מנסה לטעון שאי אפשר לייעל את המערכת, לפחות במידת מה.
הנקודה שלי רק הייתה שההחלטה היא לא עד כדי כך פשוטה, כי עלולות להיות גם השלכות מסדר שני (לא רק החוק עצמו ישתנה, אלא גם התנהגות האזרחים).
צריך לנתח את הנושא באופן מעמיק, למשל דרך מחקרים שבודקים התנהגות של מערכת הרווחה בכל מיני ארצות ובכל מיני תקופות.

נערך לאחרונה ב:
הדרך היעילה בעיני היא לא קצבאות, אלא הטבות מס והחזרי מס. אלא אם יש אובדן כושר עבודה מלא, או אבטלה מסיבות אובייקטיביות, אני חושב שקצבאות זה רעיון רע מאוד.

יותר מזה, ככל שהתמריץ גדל, כך יהיו פחות אנשים שיחששו לעבור על החוק באופן ברור (זיוף, שוחד, מסירת תצהיר שקרי וכדומה).
אחד הפתרונות הוא חוקים מחמירים ומערכת אכיפה חזקה מאוד (כמו בתחום המס בארה"ב),
אבל בוא נודה בעובדה שהחוקים ומערכת המשפט בארץ די סלחנים.

אנקדוטה ידועה בישראל היא שכל פעם שמעלים את קצבאות הנכים באופן משמעותי, כמות הנכים גדלה, אני לא מוצא את הסימוכין לזה כרגע, אבל גם זה די משקף.

קראתי היום כתבה על אב חד הורי מובטל שנעזר בשכנים ובמימון המונים כדי לממן שכר דירה וצהרונים לילדיו
תוכל לשלוח את הלינק לכתבה?

בכל מקרה זה מאוד מוזר, כי אני לא מכיר קצבאות שנותנות יותר משכר מינימום (במיוחד שאם אתה עובד וחד הורי אתה תקבל הרבה הטבות מס +נק זיכוי מאוד מוגדלות+ מס הכנסה שלילי)
אפילו אם לצורך העניין הוא יעבוד רק בחצי משרה מצבו יהיה טוב יותר
צהרונים עקרונית מסובסדים תלוי מבחן הכנסה ואשכול סוציו אקונומי אז הוא לא אמור לשלם עליהם בכלל או אולי סכום סמלי של 100 שקל

בגלל שיש צהרונים אני מבין שהילדים קטנים ונשאלת השאלה למה הוא לא עובד? איזה סיוע בדיור הוא מקבל / מיכול לקבל
אבל כן מבין סיטואציה המשפחה התפרקה והאב מעדיף שילדים יהיו במסגרת בצהרון מאשר בבית איתו בתוך דיכאון או בעיה כזאת או אחרת

תוכל לשלוח את הלינק לכתבה?

בכל מקרה זה מאוד מוזר, כי אני לא מכיר קצבאות שנותנות יותר משכר מינימום (במיוחד שאם אתה עובד וחד הורי אתה תקבל הרבה הטבות מס +נק זיכוי מאוד מוגדלות+ מס הכנסה שלילי)
אפילו אם לצורך העניין הוא יעבוד רק בחצי משרה מצבו יהיה טוב יותר
צהרונים עקרונית מסובסדים תלוי מבחן הכנסה ואשכול סוציו אקונומי אז הוא לא אמור לשלם עליהם בכלל או אולי סכום סמלי של 100 שקל

בגלל שיש צהרונים אני מבין שהילדים קטנים ונשאלת השאלה למה הוא לא עובד? איזה סיוע בדיור הוא מקבל / מיכול לקבל
אבל כן מבין סיטואציה המשפחה התפרקה והאב מעדיף שילדים יהיו במסגרת בצהרון מאשר בבית איתו בתוך דיכאון או בעיה כזאת או אחרת
בקיצור מה שאתה אומר זה שאין לנו את כל הפרטים ולכן אין לנו באמת דרך להבין מה הבעיה ואיך אפשר לפתור אותה.

אבל בכללי, תמיד יהיה מצב ששווה לקבל קצבה ולא לעבוד, במקום כן לעבוד - כשבשני המקרים אתה לא מרוויח מספיק בשביל ההוצאות שלך.

• אהבתי
Reactions: A42
תמיד יהיה מצב ששווה לקבל קצבה ולא לעבוד, במקום כן לעבוד - כשבשני המקרים אתה לא מרוויח מספיק בשביל ההוצאות שלך.
זה לא מדויק, להיפך ביטוח לאומי ורשות המיסים עושים מאמץ מאוד גדול בשביל של תלך לעבוד ותוותר על הרפורמה
בסוף רוב הקצבאות הם בסכומים של עד 3K בחודש
בן אדם שיעבוד בשכר מנימום לרוב ירוויח יותר מ6K נטו בגלל מס הכנסה שלילי, נקודות זיכוי מס וכו

מי שלא רוצה לעבוד ימצא את הדרך למקסם את הקצבאות או ההטבות השונות אבל זה בגלל שהוא לא רוצה לעבוד ולא בגלל שיש קצבה
כן מסכים שהרבה פעמים קצבאות גורמות לאבטלה אבל יש את זה בעוד הרבה תחומים

אישתי מורה מרוויחה 7K נטו
יש לנו 3 ילדים קטנים
גן פרטי 4K, צהרון גן 1.5K צהרון בית ספר 1.5K
לא משתלם כלכלית לחזור לעבוד לפני קצבאות בכלל
אם לא תלך לעבוד ותחתום אבטלה בכלל יהיה עדיף להישאר בבית
הרבה דברים עקומים לצערנו...

תראו את הכתבה הזאת על האם שסיממה את הילדים שלה בשביל לקבל קצבה
https://www.ynet.co.il/news/article/hy04nkgl5
מאוד מזעזע, לא בטוח שהקצבה אשמה בזה, אבל נכון שאם לא היה קצבאות אולי זה לא היה מתקיים

אישתי מורה מרוויחה 7K נטו
יש לנו 3 ילדים קטנים
גן פרטי 4K, צהרון גן 1.5K צהרון בית ספר 1.5K
והפרשות?
וותק?
שנת שבתון?

צריך לנתח את הנושא באופן מעמיק, למשל דרך מחקרים שבודקים התנהגות של מערכת הרווחה בכל מיני ארצות ובכל מיני תקופות.
* ניסוי מעניין באנגליה - עצם הדרישה לבא לבדיקות ניפתה שליש מהמבקשים. חצי מהנבדקים נמצאו כשרים לעבודה, ועוד רבע נמצאו כשרים לעבודה חלקית.
לצערי אני מכיר את זה דוקא מהצד השני - ויתרנו על הטבות מס לנכים עבור מרותק בית כי דרשו להביא אותו לבדיקה בירושליים
* ניתוח למחלה ההולנדית לפיו מציאת הגז לא היתה הגורם למחלה ההולנדית אלה פלסטר זמני. המחלה נבעה ממדניות הרווחה - ב 1992 הקצתה הולנד לקיצבאות נכים פי שלוש ויותר משכנותיה, וב 2005 כ 16% (!) מהאוכלוסיה ההולנדית שבגיל העבודה קיבלו קיצבת נכות. 85% מריווחי הגז הלכו על תשלום הקיצבאות האילו ובכך איפשרו את קיומן. ניתוח של ועדה ניו-זילנדית , מתאר את התפתחות התופעה לאורך השנים ואת הצעדים לעצירת המגמה. בעמוד 10 מסופר שב 1993 דיוק הקריטריונים והורדת גודל הקיצבאות הצליח להביא לירידה במספר הנכים (גרף 10 שבעמוד 14).

נערך לאחרונה ב:
בן אדם שיעבוד בשכר מנימום לרוב ירוויח יותר מ6K נטו בגלל מס הכנסה שלילי, נקודות זיכוי מס וכו
יותר סביב 4700-4800 נטו אחרי כל ההפרשות .

והפרשות?
וותק?
שנת שבתון?
לא אומר שזה זניח אבל זה לא מאוד משמעותי
הפרשות נכון - יש בערך 21 אחוז לחיסכון פנסיוני + 12 אחוז לקרן השתלמות (שזה לא בדיוק כסף אלה שנת שבתון רק) שלא נצבר אבל בסוף זה מסתכם בבערך 2K בחודש
1K בחודש זה בערך ההוצאות של אישתי על העבודה שלי הרוב דלק אבל גם הדפסות בבית, מחשב + תחזוקה + ציוד משלים, חבילת גלישה, שעות נוספות וכו

מעבר לזה שזה מחייב אותנו גם לאקרובטיקה מרשימה של ביביסטייר, ימי חופש שלי וחצאי ימים שילד חולה, סבתאות וכו כי לא כל יום מסתיים לפני 4 ויש ימי הורים טיולים שנתיים ועדות שיבוץ התשלמויות וכו וכו

ותק מוסיף בערך 1 אחוז לשכר, ואפשר לקבל אותו גם מדברים אחרים...
שנת שבתון זה על חשבון הפרשות ולא ממש שנה חופש - כלכלית עדיף לא לצאת אליו ולחסוך רגיל בקרן השתלמות רגילה של 10 אחוז

אמרתי גם לאישתי בסוף אפשר לסדר את הנתונים איך שנרצה ואז זה ישתלם או לא ישתלם איך שנחליט
בסוף בשיעור פרטי של 45 דק אישתי מרוויחה 150 שקל
מספיק יום עבודה אחד בחודש או או שיעור אחד ביום וזה יותר מכל ההפרשות...

אצלנו כנראה אישתי תחזור לעבוד אבל לא בגלל הפן הכלכלי בעיקר לסיפוק האישי ושלום בית (-:
יותר סביב 4700-4800 נטו אחרי כל ההפרשות .
עבור שכר מינימום של 5300 ש"ח לאישה עם 3 ילדים ללא בן זוג עובד
נטו נכנס לבנק אחרי הפרשות 4700 ש"ח
מענק עבודה (מס הכנסה שלישי) של 8820 ש"ח לשנה כלומר 735 ש"ח בחודש
קצבת ילדים של 652 ש"ח חודשית
כלומר סה"כ נטו נכנס לבנק: 6,087 שקל בחודש

לפני קצבאות של הבטחת הכנסה, פתורים למינהם, סבסוד צהרונים, הנחה בארנונה חשמל וכו...
שכנראה גם לזה יש זכאות...

נושאים דומים

Back
למעלה