• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

מלחמת "שמחת תורה" עם פוטנציאל למלחמת לבנון ה-3

הרוב הגדול של העובדים במשק לא ממש צריכים יותר מדי לימודי ליבה כדי לבצע את תפקידם.
בזה אתה צודק. אין שום סיבה שחרדים לא ילכו לעבוד בבנין, חקלאות או סיעוד, חוץ מהעובדה שהמדינה מזרימה להם הרבה יותר כסף - בהנחות מלגות והטבות- מהמשכורת שהם מסוגלים לקבל בעבודה.
גם כשדובר עכשיו על התנדבות בשעת משבר הם סרבו לעזור בחקלאות.

נערך לאחרונה ב:
כידוע, נציגי הציבור החרדי מנסים כבר כשנה לקבוע מדיניות שבה הריבית לא עולה עם האינפלציה.
הסיבה היא שהמגזר החרדי מחזיק בשיעור בעלות על דירות דומה לציבור הלא-חרדי, אבל עם הכנסה קטנה בעשרות אחוזים.
במילים אחרות - החשיפה שלהם למינוף (משכנתאות) גבוהה בהרבה מזו של הציבור הכללי, והם סובלים יותר מעליית ריבית.

מהצד השני, כולנו יודעים שרוב מוחלט של מדינות העולם (גם המערבי וגם לא) - דווקא כן מעלות ריבית עם האינפלציה,
ואלו שלא (כמו טורקיה) - התמוטטו מבחינה כלכלית.
כמו כן, מהאינפלציה סובלים דווקא המגזרים העניים יותר.
אלו עובדות, גם מבלי להיכנס כלל לסיבות.
אתה מדבר כאילו העלאת הריבית היא איזה נוהג שרירותי שאפשר לשנות משיקולים פוליטיים ורק במקרה יצא שיש לו קורלציה עם התמוטטות כלכלית.
זה לא המצב.
מדובר בסיבתיות ברורה, ובשיקולים מקצועיים לחלוטין של בנק ישראל - העלאת הריבית מייקרת את הכסף ובכך בולמת את האינפלציה.
ואני די משוכנע שגם גפני וגם אתה יודעים את זה היטב.

החשיפה של הציבור החרדי לא נובעת מזה ש״הם לקחו משכנתאות״ - הם יכלו לקחת משכנתאות בריבית קבועה. החרדים בחרו להמר על המדד בידיעה שאם המדד נמוך הם מרויחים לביתם ועם המדד עולה - נציגיהם כבר ידאגו שמשהו אחר ישלם את המחיר.

המדד נמוך הם מרויחים לביתם ועם המדד עולה - נציגיהם כבר ידאגו שמשהו אחר ישלם את המחיר
בדיוק, לא מדובר פה על ידע פיננסי, מדובר פה על accountability.

ציבור שלם שיולד ילדים יותר מכפי שיש לו יכולת לפרנס, מונע מילדיו חינוך שנדרש לשוק העבודה, נמנע מלעבוד מתוך אידיאולוגיה ורוכש דירות ללא יכולת פיננסית אמיתית.
את כל זה הם יכולים לעשות כי בזכות הנציגים שלהם בכנסת הם לא צריכים להיות accountable לאף אחת מההחלטות הנ"ל כי מישהו אחר כבר ישלם את החשבון.
אגב, גם על הבחירה לא לשרת בצבא הם לא accountable כי שוב, מישהו אחר משלם את המחיר.

כדי לטפל בעניין הזה פשוט צריך לסגור את צינור הכסף, ברגע שהם יישאו בתוצאות הכלכליות של ההחלטות שלהם ההחלטות ישתנו, זו לפחות דעתי.

נערך לאחרונה ב:
אתה מדבר כאילו העלאת הריבית היא איזה נוהג שרירותי שאפשר לשנות משיקולים פוליטיים ורק במקרה יצא שיש לו קורלציה עם התמוטטות כלכלית.
זה לא המצב.
לא יודע איך הסקת את זה מההודעה שלי - קרא שוב :)
פשוט לא רציתי להיכנס לסיבות, כדי להדגיש שגם בלי להיות מבין גדול בכלכלה, ברור לכל אחד עם ידע מינימלי שהעלאת הריבית היא הכרחית.

החרדים בחרו להמר על המדד בידיעה שאם המדד נמוך הם מרויחים לביתם ועם המדד עולה - נציגיהם כבר ידאגו שמשהו אחר ישלם את המחיר
כלומר אתה מניח שגם יש להם ידע כלכלי סביר (מבינים את הקשר בין מדד לריבית),
וגם רצון להמר מתוך כוונה ברור שהנציגים שלהם יכסו את ההימור מתוך כיסים של אחרים.

לדעתי זה לא המצב, גם בגלל התער של הנלון (אין להניח זדון כשחוסר ידע הוא הסבר מספק),
ויותר מזה - אם לחרדים הייתה הבנה כלכלית טובה, היו יודעים ש"מישהו אחר ישלם את המחיר" רק לטווח קצר מאוד,
אבל אם ישראל תוריד ריבית בזמן עליית אינפלציה, המחירים שהחרדים עצמם ישלמו יהיו כבדים בהרבה:

1. לחרדי ממוצע יש הרבה פחות השקעות בחו"ל.
כלומר הם חשופים יותר להתמוטטות השקל.
2. ההכנסה של חרדים היא ברובה ממקורות שאינם צמודים אוטומטית למדד (קצבאות/עבודות ממשלתיות),
בניגוד לעבודה במגזר הפרטי ששם המחיר עולה אוטומטית עם הביקוש.
3. אחוזי הצריכה ההכרחית מתוך ההכנסה הם גבוהים בהרבה אצל חרדים מאשר אצל חילונים.
כך שאם הצריכה תתייקר (זו המשמעות של אינפלציה) - יהיה להם הרבה יותר קשה לחיות כך מאשר לציבור הכללי.

ההערה על חוסר ה-accountability של הציבור הזה היא נכונה מאוד,
אבל לא רלוונטית לדוגמא הספציפית הזו (שבה כאמור - הם אלו שיפסידו יותר).

כלומר אתה מניח שגם יש להם ידע כלכלי סביר (מבינים את הקשר בין מדד לריבית),
וגם רצון להמר מתוך כוונה ברור שהנציגים שלהם יכסו את ההימור מתוך כיסים של אחרים.
לא, זה לא מה שהנחתי.
הנחתי שהם לוקחים את האפשרות הזולה בידיעה שאין להם מה לחשוש מהסיכונים כי הנציגים שלהם יכסו את ההימור מתוך כיסים של אחרים.
זה לא ניתוח כלכלי, זה פינוק, או כמו שאמרת - ההפך מ accountability.

ויותר מזה - אם לחרדים הייתה הבנה כלכלית טובה, היו יודעים ש"מישהו אחר ישלם את המחיר" רק לטווח קצר מאוד,
בישראל בחמישים השנים האחרונות זה חוק טבע - החילונים תמיד משלמים עבור החרדים. ואני לא רואה איך זה ישתנה כל עוד יש כאן מספיק חמורים חילונים.

כך שאם הצריכה תתייקר (זו המשמעות של אינפלציה) - יהיה להם הרבה יותר קשה לחיות כך מאשר לציבור הכללי.
ונציגיהם בכנסת ימהרו להעלות את גובה התמיכות וההנחות.

-- וזאת הסיבה שממש לא משנה מה החרדים חושבים ולא משנה מה האידיאלים שלהם, החרדים ימשיכו להצביע לאותם הפוליטיקאים.

זה יתפוצץ בסוף, זה ברור. פעם חשבתי שבריחת החילונים וקריסת הכלכלה תקדים את פלישת האויבים, ומסתבר שלאויבים אין סבלנות. אבל אנחנו רק בתחילת ההתדרדרות.

נערך לאחרונה ב:
בישראל בחמישים השנים האחרונות זה חוק טבע - החילונים תמיד משלמים עבור החרדים. ואני לא רואה איך זה ישתנה.
זה עשוי להשתנות באופן טבעי כשהמצב עבור החילונים יהיה גרוע מדי,
כך שתהיה דרישה ברורה יותר מנציגי הציבור שלנו להפסיק את ההתנהגות הזו,
וגם אם נציגי הציבור שלנו יהיו חכמים יותר ויפעלו בחוכמה לטווח ארוך כמו שניסיתי לתאר למעלה.

אני קצת מתוסכל שאפילו בדיון בפורום מעמיק כזה,
התגובות עד עכשיו היו על ציטוטים ספציפיים מתוך דוגמאות שהבאתי,
ולא הצלחתי להעביר את הרעיון הכללי לפיו במקרים מסוימים / עם צעדים נכונים - האיום מצד החרדים על האופי הנוכחי של המדינה לא חייב להיות גדול כמו שהוא נראה כיום.

אני בהחלט חושב שתמיד יהיו נקודות מחלוקת בין חילונים לחרדים,
אבל הן לא בהכרח יהיו רבות כמו שהן היום:

חלק מהמחלוקות כיום הן טקטיות ולא מהותיות (למשל ברור שאנשים חסרי הבנה כלכלית ידרשו צעדים שגויים),
חלק אחר נובע מליקויים של רשויות המדינה (למשל ייתכן שריכוזיות יתר במערכת החינוך הממשלתית הביאה לדרישה של רשתות עצמאיות),
וחלק אחר מהמחלוקות מגיע בגלל אנשים ספציפיים שנמצאים בשלטון, ולא יהיו שם תמיד.

כמו כן חינוך והסברה יכולים לשנות הרבה מאוד בטווח הארוך.

הייאוש של חלק מהציבור החילוני בנקודת הזמן הזו הוא לדעתי לא מוצדק -
יש עוד כל כך הרבה אפשרויות לתקן.

נערך לאחרונה ב:
חלק מהמחלוקות כיום הן טקטיות ולא מהותיות (למשל ברור שאנשים חסרי הבנה כלכלית ידרשו צעדים שגויים),
חלק אחר נובע מליקויים של רשויות המדינה (למשל ייתכן שריכוזיות יתר במערכת החינוך הממשלתית הביאה לדרישה של רשתות עצמאיות),
וחלק אחר מהמחלוקות מגיע בגלל אנשים ספציפיים שנמצאים בשלטון, ולא יהיו שם תמיד.
בלי להצדיק אף צד - אני רק רוצה להוסיף, שחלק מהמחלוקות הם ערכיות ועקרוניות (לשני הצדדים)
לפרוט כל דבר לכסף\פרסונלי וכדו' - לא עושה צדק עם שני הצדדים.

להגיד שבחינוך הממלכתי יש "ריכוזיות יתר" וכפתרון לתת "רשת חינוך פרטית" של מפלגה פוליטית שמלמדת את התלמידים מה שצריך כדי להמשיך לשלוט בהם...
הייתי מגדיר את זה "לשפוך את התינוק עם המים" או סתם "תינוקות שנשבו".

זה עשוי להשתנות באופן טבעי כשהמצב עבור החילונים יהיה גרוע מדי,
כך שתהיה דרישה ברורה יותר מנציגי הציבור שלנו להפסיק את ההתנהגות הזו,
וגם אם נציגי הציבור שלנו יהיו חכמים יותר ויפעלו בחוכמה לטווח ארוך כמו שניסיתי לתאר למעלה.
זה נכון.
אחת הבעיות בדמוקרטיה שצעדים פופוליסטים וצעדים חכמים במחשבה לטווח ארוך - כמעט תמיד מנוגדים.
מאד קל לשווק צעדים פופוליסטים ולדרוש ״התחשבות״ בציבורים ש״מגיע להם״ ״אחים אנחנו״ ״הערכים שלנו לא מאפשרים לנו״ ושאר סיסמאות דומות.
מאד קשה להסביר את הנחיצות של צעדים ארוכי טווח ולשווק אותם מול התנגדות צעקנית- אינטרסנטית-פופוליסטית.
ולא הצלחתי להעביר את הרעיון הכללי לפיו במקרים מסוימים / עם צעדים נכונים - האיום מצד החרדים על האופי הנוכחי של המדינה לא חייב להיות גדול כמו שהוא נראה כיום.
בתאוריה הרעיון נכון. השאלה אם הוא מעשי.
אתה רוצא לקחת ציבור שפינקו אותו 45 שנה ולדרוש ממנו accountability

ובנוסף שכחת את המשיחיים - ציבור קטן עם תעמולה גדולה שמטרתו להרוס את המדינה ולהקים במקומה מדינת הלכה.

הייאוש של חלק מהציבור החילוני בנקודת הזמן הזו הוא לדעתי לא מוצדק -
יש עוד כל כך הרבה אפשרויות לתקן.
אופטימיות זה מעולה. אופטימיות זה בריא. בלי אופטימיות אין יזמות, ובישראל יש המון יזמות - וישראלים טובים בלעשות את הבלתי אפשרי.

ראיתי עכשיו סרטון מרתק ביוטיוב:

אני אזהיר מראש, הסרטון הזה גם ארוך (יותר משעה) וגם מדכא.

בריק מדבר שם גם על המצב הטקטי בעזה וגם על המצב האסטרטגי יותר של המדינה.

בכללי הוא טוען שהציבור הישראלי מואכל בשקרים ("הצבא הטוב בעולם").
בעזה לא פגענו ברוב כוחו של החמאס שהתבצר במנהרות, והמשך הלחימה יהיה תחת הגבלה על חיל האוויר ויעלה בהרוגים רבים.

אסטרטגית הוא מדבר על הזנחה של הצבא: הפרטה של מערכי התובלה והמכונאות, שלא יתפקדו בחרום; צמצום ימי מילואים; קיצוץ אנשי קבע ונגדים; השקעה בחיל האוויר על חשבון כל דבר אחר, שאננות, ובעיקר חוסר מוכנות לאיום הטילים.

הוא אומר במפורש, מי שמפנטז עכשיו על מלחמה באיראן ולבנון חי בסרט - ישראל לא תשרוד כיום את מתקפת הנגד.

מה אפשר לעשות - חייבים מערכת פוליטית של אנשים ישרים שדואגים למדינה במקום לעצמם, מערכת שתשקם את הצבא ותכין אותו לאתגרים האמיתיים.

צפייה קשה, אבל חובה לדעתי.

- חייבים מערכת פוליטית של אנשים ישרים שדואגים למדינה במקום לעצמם, מערכת שתשקם את הצבא ותכין אותו לאתגרים האמיתיים.
לפני שאני נכנס לסרט...
ואני באמת שאוהב אנשים שאומרים מה צריך לעשות.
הוא מגלה גם מאיפה צריך להביא את אותם "אנשים ישרים"?

צפייה קשה, אבל חובה לדעתי.
לא אומר לא להתייחס ברצינות לדבריו, אבל אני מוכרח לציין שהזדמן לי להיפגש איתו בפגישה לא קצרה (לא אחד על אחד אבל בהחלט משהו שאפשר להתרשם) לפני כ8 שנים, כשעוד היה בצבא עד כמה שזכור לי, וההתרשמות העיקרית ממנו הייתה של מגלומניה לא מבוטלת עם צורך עז להסביר איך העולם צריך להתנהל בצורה נורא קונקרטית. ייתכן שהוא צודק בכל מילה ושהוא הרוויח ביושר את תחושת העילאיות הזו, אבל זה רושם חזק מאוד שזכור לי עד היום.

זה באחריות הציבור.
יש סיפור על פילוסוף שהאמריקאים שאלו אותו איך להלחם בצוללות של הגרמנים במלחמת העולם השניה.
אז הבחור ענה להם - תחממו את מי הים, יהיה להם חם ולא יוכלו לצלול.
אז האמריקאים שאלו אותו - ואיך נחמם את מי הים?
זה כבר החלטה שלכם.

נ.ב.
גם ביבי טוען ש"הנחתי את צהל לנצח את החמאס".
זהו, עכשיו זו אחריות הצבא.

אני לא אומר שבריק טועה אבל צריך לשים לב ל-2 דברים.
1. המעמד שבריק קיבל הוא בזכות העובדה שהתקשורת הייתה צריכה להצמיד פנים לרעיון שהיה מי שזעק שהקונספציה שגויה. מבחינתי מדובר בדוגמא קלאסית ל-survivorship bias העובדה שהוא צדק במקרה הספציפי הזה(והוא לא היה לבד הוא פשוט ה-poster boy") לא משליכה בשום אופן על ניתוח עתידי שהוא עושה כעת.
2. תחזיות זה קשה במיוחד תחזיות על העתיד. בריק פרש ב-2018 ולא ראיתי תפקיד בקורות חיים שלו שנותן לו איזה insight מיוחד למצב הצבא או מצב המלחמה בעזה. רק לא מזמן בריק טען שכניסה קרקעית תהיה אסון לא רק שהוא טעה(לפחות בינתיים) אלא שההצעות שלו לכתוש את עזה מהאוויר היו מהפרספקטיבה הצרה שלו בצה"ל בלי לקחת בחשבון את מה שהזירה הבינלאומית דורשת.

נערך לאחרונה ב:
וההתרשמות העיקרית ממנו הייתה של מגלומניה לא מבוטלת....ייתכן שהוא צודק בכל מילה ושהוא הרוויח ביושר את תחושת העילאיות הזו,
הוא לא היחיד ש״ניבא״ את האסון, אבל הוא בהחלט מופיע בכל מקום.
זה ניבוי ממש של הזמן ״ב־31 באוגוסט, קצת יותר מחודש לפני מתקפת חמאס, כתב כרמון: "לאחרונה הולכים ומתגברים הסימנים לכך שעשויה לפרוץ מלחמה נגד ישראל בספטמבר או באוקטובר 2023".״

ויש מי שמעלה סרטון של מיכאל בן ארי שמזהיר מפני פריצה של רצועת עזה החוצה.
אני מניח שצריך להגיד תודה שהוא לא ה - POSTER BOY

והיום ראינו בירושלים את התוצאה של ההסתה. פעם כשאדם היה מרים ידיים, זה היה סימן שלא יורים בו. היום זה הפך לסימן שצריך לירות בו. ראינו את זה קודם בסרטון שדובר צה"ל פרסם, בו חיילים יורים באנשים שמרימים ידיים ואחרי זה עומדים מעל הגופות שלהם ומתגאים בזה. והיום ראינו את זה בירושלים. מה שקרה שם יחקר, אני מקווה. זה אבל מה שפורסם נכון לעכשיו.
אזרח הרג את שני המחבלים, אבל אז הגיעו שני חיילי צה"ל, שחשבו שהאזרח שהרג את המחבלים הוא המחבל. הוא הבין את המצב, זרק את הנשק והרים ידיים. נראה שהוא היה עם ידיים מורמות לא מעט זמן, אבל זה לא עזר לו. החיילים ירו בו והרגו אותו.
החייל אגב רץ להתראיין, הציג את עצמו כנוער גבעות, ואמר "כל חיילי צה"ל מתים לעשות איקס".

נערך לאחרונה ב:
אזרח הרג את שני המחבלים .. זרק את הנשק והרים ידיים. נראה שהוא היה עם ידיים מורמות לא מעט זמן, אבל זה לא עזר לו. החיילים ירו בו והרגו אותו.
החייל אגב רץ להתראיין, הציג את עצמו כנוער גבעות, ואמר "כל חיילי צה"ל מתים לעשות איקס".

פושע הגבעות הגיע אחרי כשכבר לא היו מחבלים חיים. יובל דורון קסטלמן, לוחם במג"ב ובמשטרה - הנשק שהוא נשא לא קשור לפיזור הנשקים לכל מתנחל של בנגביר- קסטלמן ניטרל את המחבלים, הוריד את המעיל וצעק בעיברית אני לא מחבל. פושע הגבעות רצח אותו ורץ לבייס להתהדר ברצח.

בן גביר "האירוע הזה ממחיש כמה המדיניות של חלוקת נשק חשובה. אמשיך לחלק נשק לכיתות כוננות ואזרחים, נשק מציל חיים״
נתניהו: ״הממשלה בראשותי תמשיך בהרחבת חלוקת נשק לאזרחים.״

מזעזע.

נערך לאחרונה ב:
פושע הגבעות הגיע אחרי כשכבר לא היו מחבלים חיים. יובל דורון קסטלמן, לוחם במג"ב ובמשטרה - הנשק שהוא נשא לא קשור לפיזור הנשקים לכל מתנחל של בנגביר- קסטלמן ניטרל את המחבלים, הוריד את המעיל וצעק בעיברית אני לא מחבל. פושע הגבעות רצח אותו ורץ לבייס להתהדר ברצח.

בן גביר "האירוע הזה ממחיש כמה המדיניות של חלוקת נשק חשובה. אמשיך לחלק נשק לכיתות כוננות ואזרחים, נשק מציל חיים״
נתניהו: ״הממשלה בראשותי תמשיך בהרחבת חלוקת נשק לאזרחים.״

מזעזע.
נורא וטראגי, אין ספק.

לא כ''כ הבנתי את ההקשר בין הרישא לסיפא, אם הבנתי נכון היורה הוא חייל שקיבל את נשקו מצה''ל, ולא אזרח, אז מה הקשר בין זה לפעילות המבורכת של חלוקת נשק לאזרחים כשירים?
אם יש לך טענה- הגיונית- שצריך לעשות מבדק והבחנה בין אנשים קיצוניים ללא כאלה בחלוקת נשקים, אני איתך לגמרי, אבל זה צריך להיות גם בצבא.
בקיצור, אם הנתונים שכתבת נכונים עשית קצת סלט...

נושאים דומים

Back
למעלה