• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

כנסת ומדינה עם רוב חרדי

• פותח הנושא Shaz
  • פורסם בתאריך
מצב
הנושא נעול.
פילוסופיות בנושאים מעין אלו, זה רק פילוסופיה.

ליבוביץ אהב להתפלסף ולקחת את הדת למחוזות שהוא האמין בהם, אבל האמונה בכל דת נקבעת אך ורק על ידי המאמינים ולא על ידי המתפלספים.
רמב״ם לא היה מאמין? אתה מכיר את דברי ליבוביץ בנושא? אין פסיקת הלכה במחשבה ונושאים תיאולוגיים.
במקום להתפלסף על ההתפלספויות תראה מה הייתה דעת הרמב״ם בנושא העם הנבחר.
חרדים מייצגים את דעת הכוזרי בלי לציין את העובדה שיש עוד דעות בנושא

אני חילוני, אשכנזי, דור שלישי בארץ שמאמין שדרעי ישב בכלא רק בגלל שהוא מש"ס. פוליטקאים מהשמאל והימין עשו דברים חמורים יותר אבל איש לא מדבר על זה. דרעי כפי הניראה לא היה זהיר מספיק + הוא היה מטרה. הבת של אהוד ברק התעשרה ע"י כך שעזרה לרשויות מקומיות לגבות תשלומי ארנונה גבוהים מבסיסי צה"ל בזמן שאבא שלה היה שר ביטחון. הבן של אריק שרון, קיבל מיליונים על "עבודות מחקר" ממיליארדר שהיה צריך טובות מאבא שלו, הבת של ליברמן קיבלה 7 מיליון ש"ח בגיל 21. וזאת רשימה קצרה.
ואני מאמין שהסיבה היחידה שהוא עכשיו מועמד להיות שר ולא יושב בכלא היא שהוא פוליטיקאי רב עוצמה.
אמונות זה לגיטימי, אבל לא במקום עובדות. אתה לא מכיר את נסיבות המקרה שהכניס אותו לכלא וגם אני לא מכיר לפרטי פרטים (כן מכיר מלמעלה את המקרה וענישה במקרים דומים) את פרטי התיק בו נתנו לו לדעתי הנחת סלב.
בשורה התחתונה, אדם שרוצה להיות שר לא יכול להטיף לאי כיבוד החוק, ודאי כשהמשמעות של דבריו היא פעולות בכוח של אנשי אבטחה כנגד מי שדעתו שונה משל דרעי. חבל שכשמדברים על לימודי ליבה, לא מדברים גם על אזרחות ומה משמעות החוק במדינה דמוקרטית.
לגבי ילדים של פוליטיקאים, שכחת את הבנים של פרס, שמיר ואולמרט שהתעשרו. אין ספק שהשם שלהם פותח דלתות, אבל זה ממש לא המקרה של דרעי.

נערך לאחרונה ב:
רמב״ם לא היה מאמין? אתה מכיר את דברי ליבוביץ בנושא? אין פסיקת הלכה במחשבה ונושאים תיאולוגיים.
במקום להתפלסף על ההתפלספויות תראה מה הייתה דעת הרמב״ם בנושא העם הנבחר.
חרדים מייצגים את דעת הכוזרי בלי לציין את העובדה שיש עוד דעות בנושא
אני מכיר קצת מהדברים של ליבוביץ, וזה כבר הספיק לי בשביל להבין לאיפה הוא חותר...

רמב"ם תגיד לי על איזה הלכה שלו ליבוביץ נתפס ואז נוכל לדון בזה.
ובנוסף אמורא חזקיה שהאמין שכבר הגיע משיח, האם לדעת הרמב"ם הוא כופר? האם הרמב"ם שלא האמין בכישוף או באוב האם לדעת הרמב"ן הוא כופר?

(אם אני התפלסף איתך בנושאים האלו, הציבור כאן השתעמם).

אבל גם פסיקת הלכה אני יכול לומר לך שאין פסיקה... בכל כללי הפסיקה יש יוצא מן הכלל...

בסוף גם בפסיקת הלכה בדברים משמעותיים החרדים מייצגים דעה אחת ואומרים שזה האמת וזה מה שצריך לעשות.
(דוגמא: חשמל בשבת)

המהות של הפנמה של אמונה, זה לא לפתוח דיון על כל נושא וממילא זה לא נכון להציג דעות שלא מקובלות היום.

אני טוען אותו דבר על בתי הדין הרבניים.
אני טוען אותו דבר על בתי דין של הכנסיה הקתולית. מה הקשר? אתה חי במדינת ישראל, וצריך לקים את החוק הישראלי , לא את החוק הרבני, לא את החוק השרעי ולא את החוק הקתולי.

המדינה תצטרך להוציא יותר כספים ע״מ לממן אותם -> יצטרכו להגדיל מקורות הכנסה, קרי מס הכנסה או מע״מ -> לאנשים יהיה פחות תמריץ לעבוד או להרוויח הרבה ויהיה פידבק שלילי (הגירה לדוגמא)
כלומר מבחינתך אין בעיה כי אחרי שמשלמי המיסים יברחו לחרדים לא תהיה ברירה אלה להשתתף בנטל ?
החרדים יגרשו את החילונים ואז לא תהיה לחרדים ברירה אלה להתחיל לעבוד להתגיס ולתרום - זה נשמע לך פיתרון ?
ומה בדיוק יגרום להיטקסיטים לחזור ?

אם חוקר ב2022 מעוניין לחקור את התאוריות של הנאצים האם יש אפשרות שהוא יגיע לתוצאה של הנאצים
אם חוקר ב2022 מעוניין לחקור רציחות והתאבדויות ואונס האם צריך שזה ימשיך, באותם אחוזים כמו שהיה בעבר, האם הוא יכול להגיע לתוצאה שכן
אם חוקר ב2022 מעוניין לחקור עבדות האם צריך לחדש את זה היום, האם הוא יכול להגיע לתוצאה שכן
ויש בלי סוף דוגמאות.

בכל הדוגמאות שהבאתי ברור שאני חושב כמו שכולם חושבים, אבל האם חילוני יכול לעשות מחקר אובייקטיבי בנושאים האלו?
זה לא מדע. זה הבעת דעה או גישה דתית ולא יותר מזה.
לא כך מנסחים שאלת מחקר.

אני טוען אותו דבר על בתי דין של הכנסיה הקתולית. מה הקשר? אתה חי במדינת ישראל, וצריך לקים את החוק הישראלי , לא את החוק הרבני, לא את החוק השרעי ולא את החוק הקתולי.
ואפשר להשוות כמה חילונים קוראים לא לקיים פסקי דין של בד"ר גם כשלדעתם הם מייצגים עולם ערכים שמנותק לגמרי מערכיהם לעומת העולם של דרעי בו לקרוא לאי ציות להחלטות בית המשפט נחשב דבר שמביא קולות, כנראה.

זה לא מדע. זה הבעת דעה או גישה דתית ולא יותר מזה.
לא כך מנסחים שאלת מחקר.
תנסח את זה איך שאתה רוצה, אבל בסוף אדם שמעוניין לחקור למשל האם זה טוב לגזע מסוים של אנשים להיות עבד של גזע אחר, האם יש לו אפשרות להגיע לתוצאה שזה טוב או שלא.

עכשיו נתתי לך דוגמא כדי לעזור לך לחשוב לבד מה התכוונתי בדוגמאות שהבאתי.
ובבקשה תנסה לחשוב האם מה שאמרתי צודק, ולא רק לנסות להצטדק.

כלומר מבחינתך אין בעיה כי אחרי שמשלמי המיסים יברחו לחרדים לא תהיה ברירה אלה להשתתף בנטל ?
החרדים יגרשו את החילונים ואז לא תהיה לחרדים ברירה אלה להתחיל לעבוד להתגיס ולתרום - זה נשמע לך פיתרון ?
ומה בדיוק יגרום להיטקסיטים לחזור ?
דוגמה יפה לפער בין מדעי הטבע למדעי החברה.
אנשים הם לא מולקולות שהתנועתיות שלהן משתנה בהתאם לטמפרטורה, גם אם יהיו מאה שינויים.
מעט אנשים מהגרים יותר מפעם אחת, נדיר מאד יותר מפעמיים.

, אבל בסוף אדם שמעוניין לחקור למשל האם זה טוב לגזע מסוים של אנשים להיות עבד של גזע אחר,
זהו, שלא. זה ממש ממש אבל ממש לא מחקר. זה רק רצון שלך לשלוט על משהוא אחר. אין כאן שום הגדרה לשום דבר ואין כאן שום שאלה שאפשר לחקור.

זהו, שלא. זה ממש ממש אבל ממש לא מחקר. זה רק רצון שלך לשלוט על משהוא אחר. אין כאן שום הגדרה לשום דבר ואין כאן שום שאלה שאפשר לחקור.
יש מחקרים איך יותר טוב להתנהג עם תינוק או עם ילד, אפילו שלדעתך אין כאן בכלל שאלת מחקר....

תפסיק סתם להתעקש על ההגדרות תבין את העניין....

האם לדעתך כל נושא שלא חוקרים אותו זה בגלל שפשוט אי אפשר לחקור את זה?

כך מצטט ריצ'רד פיינמן, פיזיקאי זוכה פרס נובל (וגם חילוני ממוצא יהודי), דיון בינו לבין תלמידי רבנות. יש עוד קטעים חביבים מאוד באותו פרק, הספר נקרא Surely you're joking, Mr. Feynman!. מאז זרמו קצת מים בנהר. היום אסור יותר לטעון שהתרבות היהודית מקדשת למידה ולכן כל מי שיכול מאוד מעודד ללמוד, ולכן יש בקרב היהודים הרבה למדנים מוצלחים. היום צריך לטעון טענות גזעניות או שאתה מטורלל פרוגרסיבית.

יש בכך נזק - שהרי אם אנחנו מוצלחים מתוקף השגחה אלוהית ששינתה במו אצבעותיה את הגנים הפרטיים שלנו, אז אין צורך להתאמץ, ובוודאי שאין צורך ללמוד את ה-lingua franca שבו מתבצע רוב הלימוד בעולם, או בסיס של איזשהו תחום ידע אמיתי, שהרי מה שאנחנו עושים הוא מלכתחילה הדבר הכי מוצלח שאפשר לעשות, ובלאו הכי לוקח לגניוס היהודי רבע שעה ללמוד את חוקות הגויים. מדוע לא לנוח על זרי הדפנה ולהתבסם בהצלחתם של אלה שכן למדו מתמטיקה ואנגלית ברמה גבוהה מאוד, ותרמו לאנושות תרומה אדירה?

יש ז'אנר של מחקרי IQ בין גזעים שונים, בעיקר בין אנשים שרוצים להוכיח שגברים יותר אינטליגנטיים מנשים ושלבנים יותר אינטליגנטיים משחורים. אלה מחקרים שהם זוועה מבחינה מחקרית וגם אם לוקחים את התוצאות שלהן כפשוטן, הן לא מסבירות תופעות כגון 95% גברים במקצועות מסויימים או את העוני של השחורים בארה"ב. ה-"מצווה" אינה נגד לחשוב או לדבר אלא נגד להגיד דברים שגויים ללא ביסוס.

אינשטיין אמר שגאונים נוצרים, לא נולדים. הסיפור החביב עלי בעניין הזה הוא זה של László Polgár, שחקן שחמט הונגרי. נולדו לו שלוש בנות והוא לימד אותן את המשחק. הן הגיעו למקומות 1, 2 ו-6 בדירוג העולמי. האם זו יד האל שירדה מלמעלה כדי לארגן את הגנים נכון שלוש פעמים, או שזה כי הן למדו את המשחק מגיל אפס? ומה יקרה לאדם שהוא מוכשר באופן טבעי ונולד למשפחה שמקדשת למידה והצטיינות, או לחילופין נולד למשפחה שעוסקת בעבודת אדמה וירש את השדה של אביו? כמה איכרים יהודים היו לפני 100 שנה, וכמה למדנים יהודים?

יש היום 1.4 מיליארד הודים. כמה מתוכם בעמדה לקבל פרסי נובל? לאן היה מגיע רמנוג'אן לו היה נולד בתור שכן של אינשטיין ולא בדרום הודו?

אתם עושים לעצמכם חיים קלים - גם בכך שאתם לא מנסים לבסס את דבריכם, גם בהעמדת פנים שאלה שלא מסכימים אתכם הם פשוט אנשים בלתי רציונליים, וגם במחשבה שאתם מיוחדים
לגבי המקרה של הבנות של laszlo polgar:

יש מחקרים איך יותר טוב להתנהג עם תינוק או עם ילד, אפילו שלדעתך אין כאן בכלל שאלת מחקר....
קראת מאמר מדעי אי פעם בחייך? תחזור אילו ותבדוק איך שאלת המחקר נוסחה.
תפסיק סתם להתעקש על ההגדרות תבין את העניין....
תפסיק להשתחצן בנושאים שאין לך מושג בהם. ישנת חזק בשעורי מדע?
האם לדעתך כל נושא שלא חוקרים אותו זה בגלל שפשוט אי אפשר לחקור את זה?
צריך לנסח את השאלה בצורה מדידה ולהגדיר כל אחד מהמושגים. בלי הגדרות ומדידות זה לא מדע.

והרבה מסורת.
המסורת היא זו שמתעדפת יהודים. הפרס הוא לא אובייקטיבי.
האחוזים המופרכים לא מעניינים כי הפרס מלכלתחילה לא נגיש לכל אוכלוסיית העולם, אלא רק לחתך די צר, של אנשים שחיים בהקשר תרבותי מסויים.
-> ההייטקיסטים יחזרו ->
למה שהם יחזרו?

הסיפור החביב עלי בעניין הזה הוא זה של László Polgár, שחקן שחמט הונגרי. נולדו לו שלוש בנות והוא לימד אותן את המשחק. הן הגיעו למקומות 1, 2 ו-6 בדירוג העולמי. האם זו יד האל שירדה מלמעלה כדי לארגן את הגנים נכון שלוש פעמים, או שזה כי הן למדו את המשחק מגיל אפס?
ילדים מקבלים מהוריהם לא רק חינוך אלא גם גֵנים. אם היה מדובר בשלוש בנות מאומצות, שכל אחת מהן נולדה לזוג הורים אחר, אבל אומצו וחונכו על ידי שחקן השחמט, כך שהן קיבלו ממנו ומאשתו רק חינוך ולא גֵנים – זה היה הופך את האנקדוטה לרלוונטית יותר. ניסיונות שיטתיים לבודד את השפעת הגֵנים מהשפעת הסביבה, ולהעריך את משקלן היחסי של התורשה והסביבה כוללים מחקרי תאומים ורנדומיזציה מנדליאנית.

נערך לאחרונה ב:
צריך לנסח את השאלה בצורה מדידה ולהגדיר כל אחד מהמושגים. בלי הגדרות ומדידות זה לא מדע.
היה סיבה שחילקת את הטקסט וענית על כל קטע בנפרד? אתה מביא ציטוט וכותב בלי שום קשר לכל ציטוט שאני כותב...
תקרא את התגובה שכתבתי לך, ואחרי זה תשלח אותי לקרוא מאמרים.

הסיפור החביב עלי בעניין הזה הוא זה של László Polgár, שחקן שחמט הונגרי. נולדו לו שלוש בנות והוא לימד אותן את המשחק. הן הגיעו למקומות 1, 2 ו-6 בדירוג העולמי. האם זו יד האל שירדה מלמעלה כדי לארגן את הגנים נכון שלוש פעמים, או שזה כי הן למדו את המשחק מגיל אפס?

ילדים מקבלים מהוריהם לא רק חינוך אלא גם גנים.

אם אני זוכר נכון, יש התייחסות למקרה בספר Grit - והמסקנה שם היא שלהתמדה יש השפעה הרבה יותר משמעותית מגנים (או יותר נכון, כישרון) בכל מה שנוגע להצלחה.
הבנות גרו בבית אובססיבי לשח ולכן הגיעו להישגים.
בספר היא מביאה אינספור דוגמאות של אנשים מצליחים בעולם, כולל אנשים שנחשבו בהתחלה ״חסרי כישרון״.

נערך לאחרונה ב:
כך מצטט ריצ'רד פיינמן, פיזיקאי זוכה פרס נובל (וגם חילוני ממוצא יהודי), דיון בינו לבין תלמידי רבנות. יש עוד קטעים חביבים מאוד באותו פרק, הספר נקרא Surely you're joking, Mr. Feynman!. מאז זרמו קצת .
ללא קשר לנושא הדיון. זה ספר חובה.

תנסח את זה איך שאתה רוצה, אבל בסוף אדם שמעוניין לחקור למשל האם זה טוב לגזע מסוים של אנשים להיות עבד של גזע אחר, האם יש לו אפשרות להגיע לתוצאה שזה טוב או שלא.

עכשיו נתתי לך דוגמא כדי לעזור לך לחשוב לבד מה התכוונתי בדוגמאות שהבאתי.
ובבקשה תנסה לחשוב האם מה שאמרתי צודק, ולא רק לנסות להצטדק.

מדע מעלה השערה ״גזע מסוים הוא עבד טוב״ עכשיו כדי להגיע לתשובה חיובית צריך להפוך את כל הגזע לעבדים למספר אינסופי של שנים. או לבצע מספר אינסופי של ניסויים עם מדגם גדול מספיק לאלפי שנים.

בהינתן כמובן שהצלחת להגדיר פונקציית ״טוב״ מדידה. שמקובלת על העולם המדעי. דבר שאני בספק אם מישהוא יכול לעשות.

לתשובה חיובית מוחלטת אי אפשר להגיע. לתשובה שלילית מגיעים ברגע הראשון שמישהוא לא ״טוב״ להיות עבד.

ומכיוון שברור שיהיה לפחות אדם אחד בכל גזע שלא יהיה כל כך ״טוב״ להיות עבד, , אם צריך, אני אמצע לך אחד בהנתן הגזע. התשובה ברורה ואין צורך לבצע את הניסוי האינסופי.

כל הדוגמאות שהבאת דומות. השיטה המדעית כרוכה בתיאוריה מדידה, ואין ספור ניסוים להפריח או להוכיח את התיאוריה ולשפר את התיאוריה בעקבות הניסויים. בכל הדוגמאות שלך אי אפשר לנסח ניסוי אמיתי שיוכיח את ההשערה או שזה טריוויאלי להפריח את ההשערה. לכן אלה לא שאלות מדעיות. יותר שאלות פילוסופיות.

נערך לאחרונה ב:
מצב
הנושא נעול.
Back
למעלה