• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

חלחלה אמיתית

האם אתה שולט בנפילה שלך?
אתה שולט בקפיצה מהחלון...
אם אתה לא תקפוץ מהחלון אז איך בדיוק אתה תיפול?

לפי טענתך אם אתה לא שולט בכלום אז אין לך גם שליטה על אם אתה קופץ מהחלון או לא... אולי אתה סתם יושב בבית עם פיג'מה ופתאום נופל מהחלון של מגדלי עזריאלי? הרי אין לך שליטה על כלום...

אין מה לחפש במקורות זרים, חז"ל כבר אמרו שהכל ידוע והבחירה נתונה !
+1

תקרא קצת על מה שחז"ל אמרו
אפשר לעוות כל דבר שנאמר אי פעם ולהוציא אותו מהקשרו בשביל להציג טענות הפוכות...

תה שולט בקפיצה מהחלון...
הבנתי. תאר לך שאתה יושב בבית והאדמה רועדת, וחלק מהתקרה נופל לך על הראש.
1. האם אתה שולט בזה שהאדמה רועדת?
2. האם אתה שולט בנפילה של התקרה?

תקרא קצת על מה שחז"ל אמרו פה, זה אולי ישנה את הדעה שלך לגבם .
גם אם אתה לא מסכים עם רוב מה שהם אמרו, אתה עדיין יוכל לצטט אותם. ביחוד שמדובר בהרבה אנשים במשך תקופה ארוכה, ולא הסכימו על כל דבר.
לפעמים אני מצטט את גאיוס יוליוס קיסר הרביעי, את מאו טסה דונג או את פאולו קואלו, למרות שאני לא מסכים עם רוב דבריהם.

גם אם אתה לא מסכים עם רוב מה שהם אמרו, אתה עדיין יוכל לצטט אותם. ביחוד שמדובר בהרבה אנשים במשך תקופה ארוכה, ולא הסכימו על כל דבר.
לפעמים אני מצטט את גאיוס יוליוס קיסר הרביעי, את מאו טסה דונג או את פאולו קואלו, למרות שאני לא מסכים עם רוב דבריהם.
חלילה כתבתי לו שלא יצטט אמרות כאלו ואחרות, רציתי להפנות אותו לקרוא גם ביקורת מלומדת על חלק מהדברים שנאמרו, אולי זה יגרום לו לראות את דבריהם באור אחר.
אבל בו לא נכנס לוויכוח תאולוגי, לא נצא מזה. נסגור את זה בציטוט שלי: "אני מקבל הכל והכל ניתן לוויכוח" D:

@regen ניסיתי להבין מה הטיעון שלך, ואני אקח את זה כאמירה מייצגת:
ברור שכל אדם יכול לנסות לעשות משהו, אבל השאלה האם זה יצליח או לא היא מחוץ לידיו.

אני מניח שנסכים שהעולם הוא מקום חסר וודאות, עם הרבה כוחות שפועלים יחד באופן מורכב ואין לנו ידע מושלם וכוח חישוב אינסופי לחזות מה יהיה בעתיד. עם זאת, אפשר לייחס הסתברות כלשהי לכל תרחיש עתידי, ויש לנו התפלגות של תוצאות אפשריות שיכולות להיגזר מהסיטואציה הנוכחית.
בהינתן המצב שכל אדם נמצא בו, יש לו יכולת להטות את הכף, לשנות את ההסתברות של תוצאות שונות בעתיד, ע״י הפעולות שלו. לא ניתן להבטיח שתוצאה רצויה כלשהי תתרחש אבל אפשר לפעול כדי להגדיל את הסבירות שלה. אם המטרה שלי זה לזכות בפרס נובל בפיזיקה - אם אני אקפוץ מהגג, ההסתברות לזה תקטן (מאוד); אם אני אלך ללמוד תואר ראשון בפיזיקה, ההסתברות לזה תגדל (בקצת).

כל אחד נמצא, ומתחיל, במצב שונה עם אופק אפשרויות (הסתברויות) אחר שנקבע ע״י נסיבות החיים שאינם בשליטתו.
האחריות האישית של כל אחד היא בפעולות שהוא עושה כדי להטות את התפלגות התוצאות האפשריות לכיוון הרצוי ביחס לנקודת ההתחלה.

הדיון על נסיבות החיים שכל אחד מתחיל מהם הוא אקדמי משהו.
הדיון על מה הפעולות שכל אחד יכול לעשות כדי לשפר את מצבו (בתוחלת..), הוא הדיון המעניין בעיני מבחינה פרקטית.

שאלה: כשאתה קופץ מהחלון, מה גורם לזה שתיפול למטה?
תקרא לזה הגורל, המציאות, חוקי הטבע, אלוהים, לא משנה. האם אתה שולט בנפילה שלך?
אתה שולט בקפיצה מהחלון...
הבנתי. תאר לך שאתה יושב בבית והאדמה רועדת, וחלק מהתקרה נופל לך על הראש.
1. האם אתה שולט בזה שהאדמה רועדת?
2. האם אתה שולט בנפילה של התקרה?
Stick to the Question or get the hell out.

נ.ב.
מכל יתר המשתתפים - מבקש שפשוט לא תענו לו.
טרול בלי תגובות פשוט עובר פורום או מחליף שם.

הדיון על נסיבות החיים שכל אחד מתחיל מהם הוא אקדמי משהו.
הדיון על מה הפעולות שכל אחד יכול לעשות כדי לשפר את מצבו (בתוחלת..), הוא הדיון המעניין בעיני מבחינה פרקטית.
עד כאן הסכמתי עם הפוסט שלך, אבל מכאן אני חולק.
שהרי אם נאמר יש לאדם סיכוי של 1 למיליון להצליח במשהו, והפעולות שהוא יכול לעשות כדי לשפר את מצבו יגדילו את הסיכוי שלו לסיכוי של 1 ל900 אלף, אז הוא יכול באותה מידה לא לעשות כלום, ואפשרות הפעולה הזאת לא מעניינת.
עכשיו הטענה שלי, היא שהמציאות היא המחליטה הבלעדית על מה "אפיק ההסתברות" שלך בכל פעולה שאתה עושה: נכון שיש לך החופש לעשות מה שתחפוץ, אבל המציאות קובעת עבורך האם אפיק ההסתברות יהיה 1 ל50 או 1 למיליון. ואכן יש לא מעט דברים בחיים שעבור רוב האנשים, אפיק ההסתברות הוא כלכך גבוה שאין שום סיכוי ריאלי שהם ישיגו אותם, ואז ממילא אין להם חופש אמיתי; כאמור הם יכולים להגדיל מ1 למיליון ל900 אלף, אבל זה לא משנה דבר

טרול בלי תגובות פשוט עובר פורום או מחליף שם.
טרול טרול טרול טרול טרול טרול טרול טרול טרול
אם אתה לא מבין את הדיון, או לא מעוניין בדיון, אז פשוט תפסיק להגיב. אתה הטרול היחיד בשרשור הזה

ואכן יש לא מעט דברים בחיים שעבור רוב האנשים, אפיק ההסתברות הוא כלכך גבוה שאין שום סיכוי ריאלי שהם ישיגו אותם, ואז ממילא אין להם חופש אמיתי;
תלוי באיזה מטרות מדובר.
אם המטרה היא לזכות בפרס נובל לפיזיקה, או בתחרות ריצה ל-100 מ׳ - ההסתברות האפריוריות נמוכה מאוד, וקשה להגדיל אותה (אבל רק מי שעשה זאת והשקיע את המאמצים הבלתי סבירים הנדרשים - זכה בפועל).
אם המטרה היא עצמאות כלכלית, או אפילו גרסא מרוככת שלה שבה יש לך מספיק חסכונות כדי לא לפחד מהחיים - למי שחי בישראל (ולא נגיד, ילד יתום באפריקה) זו מטרה שבמידה ותרצה ותפעל להשיג אותה ניתנת להשגה בהסתברות מאוד גבוה. ניתן להשיג אותה (שוב, בהסתברות גבוהה גם אם לא בוודאות) באוסף פעולות פשוטות וזמינות לרוב האנשים, על פני תקופה של כמה עשורים בודדים.

מה שכן, השלב הראשון בהשגת המטרה הוא להאמין שזה אפשרי - וזה מה שנותן מוטיבציה להמשיך ולפעול להשגתה. אם אתה מראש מאמין שלפעולותיך אין כמעט השפעה על תוצאות החיים שלך בכלל, זה גם מה שיקרה בסבירות גבוהה...

אני גם עקבתי אחריהם. אבל היום בדיוק החלטתי לעשות UNLIKE.. נמאס לי מהפופוליסטיות של הכתבות וההתקרבנות שלהם. אז קח בערבון מוגבל את הלייקים שלהם

. האם אתה שולט בנפילה של התקרה?
אתה שולט בישיבה בבית.
אם תשב באמצע המדבר אז התקרה של הבית שלך לא תיפול לך על הראש גם אם תהיה רעידת אדמה.

אתה שולט בישיבה בבית.
אם תשב באמצע המדבר אז התקרה של הבית שלך לא תיפול לך על הראש גם אם תהיה רעידת אדמה.
הבעיה היא שאתה לא יודע מתי תהיה רעידת אדמה, אז אתה לא יכול לדעת מתי עליך לשבת במדבר כדי להמנע מהנפילה של התקרה

@regen אז מה לדעתך דרך הפעולה המומלצת לאדם?

הבעיה היא שאתה לא יודע מתי תהיה רעידת אדמה, אז אתה לא יכול לדעת מתי עליך לשבת במדבר כדי להמנע מהנפילה של התקרה
אז אתה מסכים שיש לך אפשרות לבחור תמיד לשבת במדבר ולכן לעולם לא יפול עליך הגג של הדירה?
כלומר יש לך יכולת השפעה על גורלך...

העובדה שאתה לא יודע במה לבחור לא שוללת את האפשרות לבחור...

• אהבתי
Reactions: Roi
העובדה שאתה לא יודע במה לבחור לא שוללת את האפשרות לבחור...
אבל אז באותה מידה אתה יכול להגיד שיש לך את האפשרות לזכות בלוטו, אם רק תמלא את המספרים הנכונים. אבל ברור שאין לך אפשרות אמיתית לזכות בלוטו כי אין לך מושג מה המספרים האלה
אז הייתי אומר שאי-ידיעה של איזו פעולה לבחור כדי להשפיע על גורלך משמעותה חוסר יכולת אפקטיבית להשפיע על גורלך

נושאים דומים

Back
למעלה