• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

התרוממות רוח בלתי רציונלית

ואז אני מסיים את השיחה בהזמנה ליצור איתי קשר כדי לקבוע זמן לשיחה. מבין 5-6 אנשים, רוצה לנחש כמה חזרו אליי?
ניחוש שלי: אחד מתוך חמש.
אני צודק?

ניחוש שלי: אחד מתוך חמש.
אני צודק?
זו התשובה -
לפי טון הדברים הבנתי 0

האמת שדי התאכזבתי מחלק מהאנשים שלא חזרו אליי. כי מהיכרות איתם ויכולות שלהם, די בטוח שהנושא היה מעניין ומועיל עבורם. אבל כן, אני גם מודע שלהגיד למישהו "קח ערימה של ספרים ותקרא אותם ואולי תפיק מזה תועלת" נשמע הרבה פחות סקסי מאשר "שמע, אתה לא צריך ללמוד, להתאמץ או להבין שום דבר, רק סמוך עליי כשאני אומר לך שיש מנייה שהולכת לטפס לשמיים..."

האמת שדי התאכזבתי מחלק מהאנשים שלא חזרו אליי. כי מהיכרות איתם ויכולות שלהם, די בטוח שהנושא היה מעניין ומועיל עבורם. אבל כן, אני גם מודע שלהגיד למישהו "קח ערימה של ספרים ותקרא אותם ואולי תפיק מזה תועלת" נשמע הרבה פחות סקסי מאשר "שמע, אתה לא צריך ללמוד, להתאמץ או להבין שום דבר, רק סמוך עליי כשאני אומר לך שיש מנייה שהולכת לטפס לשמיים..."
אל תיקח את זה אישית. זו פשוט רוח התקופה. לאנשים אין זמן להתעמק בנושא מסויים והם רוצים לקבל תוצאות מיידיות בלי להפעיל את הראש או להשקיע מאמץ כלשהו.

גם בקורונה, חל"תניק טיפוסי מעדיף להשקיע שעות בנטפליקס במקום לקרוא משהו מועיל כמו הספרים ששלחת להם.

אל תיקח את זה אישית. זו פשוט רוח התקופה. האנושות. לאנשים אין זמן להתעמק בנושא מסויים והם רוצים לקבל תוצאות מיידיות בלי להפעיל את הראש או להשקיע מאמץ כלשהו.
אני לא ראיתי עדיין הוכחה אמיתית לירידת הדורות או לשינוי אמיתי באופי האנושי.
לפני 20 שנה זו הייתה הטלוויזיה ולפני 50 הרדיו. עכשיו זה הסמארטפון והרשתות החברתיות.

לא זוכרת מי אומר שאנחנו רגישים להפסדים בערך פי 3 מלרווחים
אני מכיר מהספר של דן אריאלי. למיטב זכרוני המקור במחקרים של כהנמן וטברסקי על כלכלה התנהגותית (אבל לי זכור פי 2.5).
האם גם אתם מתרשמים כי "העם נוהר לבורסה"? מישהו יודע אילו מדדים זמינים כדי לעקוב אחרי התפלגות סוגי המשקיעים בבורסה?
אם השאלה היא לגבי ההשפעה של זה על התמחור, אז חשוב לספור כסף ולא כמות אנשים. ההשפעה של צעיר שמשקיע 20 אלף, היא בסופו של דבר מאית מההשקעה של הייטקיסט שלמד להשקיע ושם 2 מליון במניות. האם ההיטקיסט יברח מהבורסה ברגע שיהיה משבר? יכול להיות, אבל זה לא בדיוק ״מצחצח נעליים״.
(לא 100% מדויק כי הצעירים עשויים לעשות יותר פעולות מסחר, מה שמשפיע יותר על תמחור בטווח הקצר. אבל בטווח הארוך כמות הכסף משפיע יותר).
בנוסף, חשוב גם להבחין בין כסף נזיל, שיכול להכנס ולצאת מהבורסה בקלות, לבין חיסכון ממשלתי פנסיוני, שהרבה פעמים לא משתנה. כאשר יהיה משבר, לא ברור עד כמה רוב ה״מצחצחי נעליים״ יעבירו את החסכונות הפנסיוניים שלהם לסיכון נמוך, מה שאומר שרוב הנזק נגרם רק על המעט כסף שמושקע ישירות, ולא על רוב החיסכון.
ויש כמובן גם כסף עסקי: חברות ההייטק חסכו לא מעט כסף בשנה האחרונה, ואני מניח שלפחות חלק ממנו מגיע להשקעות. ושוב, לא ברור כמה מתוך זה ״יברח מהשוק״ כאשר יש משבר.
האדם מהרחוב מסיט השקעותיו למניות
מסכים שזו ההרגשה, השאלה היא מה השקלול שלהם ביחס למשקיעים הכבדים יותר, ואיך המשקיעים הכבדים יתנהגו. בסרט הזה נצפה ביחד :)

וכי מה לנו כי נלין ?
אם היה TheSolidit ב29' ככל הנראה שהכל היה נראה אותו דבר. לא המצאנו כלום.
פעם אחת זה אג"ח/צבעון/מניפולציה זו או אחרת , משבר , ביטחון עלייה לא הגיונית וחוזר חלילה.
history doesn't repeat itself but it often rhymes.

אני מספיק זקן בשביל לזכור פה כמה שרשורים מקבילים ל"האם הקריסה הגדולה" הגיע שכאשר ראיתי אותם לראשונה, הם היו של השכבה הפרה-היסטורית של הפורום. לא המצאנו כלום. לפחות נשאיר ערכים בויקיפדיה.

בל יש ייתרונות מיסוי מאוד משמעותיים על החזקת נכס נדל"ן בודד.
פטור ממס על השכרת דירה...
"אדם שמשכיר דירה או דירות למגורים יכול לקבל פטור ממס הכנסה על הכנסותיו משכר הדירה אם סך כל הכנסותיו משכר דירה אינו עולה על 5,100 ש"ח לחודש (נכון ל-2020), ניתן לקבל פטור מלא ממס על כל הסכום.
אם סך כל הכנסותיו משכר דירה גבוה מ-5,100 ש"ח אך נמוך מ-10,200 ש"ח לחודש (נכון ל-2020) ניתן לקבל פטור רק על חלק מהסכום בהתאם לחישוב שמפורט בהמשך..."
פינוק.

אבל התחושה שלי- סובבים אותי התחילו להשקיע במניות, כי זה נגיש וזה עולה.
קופת גמל להשקעה...
(מסלול מנייתי).

מדי כמה חודשים נפתח כאן שרשור על "פחד גבהים" עם שאלות מהסוג: "האם זה הזמן הנכון להשקיע". וכולנו עונים במקהלה שאין לנו כדור בדולח, ואנחנו לא מתכוונים לתזמן. אני רוצה לדון בנושא קשור (אך שונה): לא גובה הלהבות, אלא מי משתתף במשחק.

בשבועות האחרונים מתרבות לי העדויות על כך שהאדם מהרחוב מסיט השקעותיו למניות ("מסתער על הבורסה" היו אומרים בערוץ 2). וזכורה לכולם האימרה על "מצחצח הנעליים". הנה דוגמאות: (1) "אין בועה זאת הכלכלה החדשה... חייבים להגדיל את הסיכון" (דה מרקר) (אני זוכר כשדיברו על כלכלה חדשה, ואז בועת הדוטקום התנפצה (2) הנפקות מסוג spac, שבהן יש הרבה פחות due diligience על איכות החברה. (3) דורון צור (דה מרקר): "המשק האמריקאי, ובעקבותיו הכלכלה העולמית, יודעים להיות באחד משני מצבים: בנייה של בועה ספקולטיבית שיוצרת תחושת שגשוג זמנית; או משבר — שלאחריו מגיע מיתון." (4) טירוף gamestop.

האם גם אתם מתרשמים כי "העם נוהר לבורסה"? מישהו יודע אילו מדדים זמינים כדי לעקוב אחרי התפלגות סוגי המשקיעים בבורסה?
חד משמעית, ואני שוקל מה לעשות בנידון, אופציה היא השקעה בנדלן, אבל זה דורש התעסקות... אופציה אחרת היא להכניס כסף חדש רק לאפיקים סולידים יותר - כמו אגחים או מדדים סופר מפוזרים (להבדיל מהקניות האחרונות שהיו מניות טכנולוגיה )

פטור ממס על השכרת דירה...
"אדם שמשכיר דירה או דירות למגורים יכול לקבל פטור ממס הכנסה על הכנסותיו משכר הדירה אם סך כל הכנסותיו משכר דירה אינו עולה על 5,100 ש"ח לחודש (נכון ל-2020), ניתן לקבל פטור מלא ממס על כל הסכום.
אם סך כל הכנסותיו משכר דירה גבוה מ-5,100 ש"ח אך נמוך מ-10,200 ש"ח לחודש (נכון ל-2020) ניתן לקבל פטור רק על חלק מהסכום בהתאם לחישוב שמפורט בהמשך..."
פינוק.

קופת גמל להשקעה...
(מסלול מנייתי).

קח בחשבון שאתה יכול גם לגור בנכס משלך ולא לשלם על זה מס (בניגוד למס רווחי הון שאתה מוציא מהבורסה כדי לשלם שכר דירה). זה כבר מגדיל משמעותית את כמות ההכנסה שאתה יכול להיות פטור ממס עבורה. אם יש לך גג אתה יכול לייצר חשמל סולארי גם כן מבלי לשתף את המדינה ברווחים שלך.

- על נכס בודד יש לדעתי גם פטור ממס שבח כלומר אם יש רווח הון במכירה הכל שלך.

- קיצר בית פרטי עם יחידת דיור וגג טוב זו עסקה מצויינת כלכלית לדעתי. אבל כל נכס נדל"ן בודד הוא ממש אטרקטיבי למשפחה מתחילה לדעתי. אם ההבנה שלי היום כנראה הייתי רוכשת דירת השקעה קטנה ממונפת כשההכנסה של המשפחה הייתה מתייצבת ובונה תיק מניות רק מעבר לזה. זה עושה הרבה שכל כי החיסכון מניות שלי היה עבור בית מלכתחילה ביום מן הימים אז יכולתי ככה להצמיד חלק מההון שלי למחירי הדיור בארץ.

נערך לאחרונה ב:
חשוב גם להבחין בין כסף נזיל, שיכול להכנס ולצאת מהבורסה בקלות, לבין חיסכון ממשלתי פנסיוני, שהרבה פעמים לא משתנה. כאשר יהיה משבר, לא ברור עד כמה רוב ה״מצחצחי נעליים״ יעבירו את החסכונות הפנסיוניים שלהם לסיכון נמוך
לא ברור?

כאילו מרץ 2020 לא היה רק לפני שנה -

"הציבור בפאניקה, וזה מתבטא לא רק בפדיונות בקרנות הנאמנות אלא גם במעבר למסלולים סולידיים יותר בחיסכון ארוך הטווח - מהמסלולים המנייתיים והמסלולים הכלליים (שכוללים בממוצע 40% חשיפה למניות) למסלולי אג"ח ומסלולים כספיים, שמשקיעים בעיקר במזומנים ובאג"ח ממשלתיות ומניבים תשואה כמעט אפסית."

"המשבר הכלכלי והירידות החדות בשווקים גורמים לתזוזות באפיקי החסכונות של הציבור • בחברות הביטוח ובבתי ההשקעות מספרים על משיכות בהיקף גבוה של אנשים שזקוקים מיידית לכסף, בעיקר בקרנות ההשתלמות ובפוליסות החיסכון, ועל העברת הפנסיה לאפיקים סולידיים"

"המשבר הכלכלי המעמיק גורם למדינה לבצע צעדים בעלי השלכות בעייתיות לטווח הארוך: שר האוצר ישראל כץ ויו"ר רשות שוק ההון ד"ר משה ברקת הודיעו היום (ד') כי פרסמו טיוטת תקנות המאפשרות לציבור העצמאים למשוך כספים מהחיסכון הפנסיוני, על מנת שיהוו עבורם מקור הכנסה זמני."

נערך לאחרונה ב:
מה שכתבת בנוגע ל-spac זו דוגמה מצוינת. הכלי הזה מאפשר לאותו "העם" להשתתף בחגיגה בשלב מוקדם, מה שהיה נתון בעבר רק למועדון סגור של בעלי הון.
הקונספט הוא לתת את הכסף למשקיע מקצועי ומנוסה כך שהוא יעשה את הגילוי נאות אז למה שהחברות יהיו פחות איכותיות?

למטב הבנתי, חברות ספאק לא עוברות את אותו תהליך due diligence שעוברות חברות שמנפיקות באופן רגיל, היות והכסף ניתן עוד לפני ההנפקה, בכלל בלי תשקיף. בהנפקה רגילה, החברה מפרסמת תשקיף שבו פירוט משמעותי של העסק שלה. כך למשל בוטלה ההנפקה של wework בגלל שהתחזיות היו מופרכות לחלוטין. בהנפקת ספאק אין כזה דבר. היזם מרויח מכך שמצליח לשכנע משקיעים לא מנוסים להשקיע בחברה ללא שקיפות. בלי שקיפות, החברות פחות איכותיות.

יש למשל הסבר כאן. אני מצטט: "חברות ספאק הן אלטרנטיבה להליך ההנפקה המסורתי (IPO). חברות בוחרות במיזוג עם חברות ספאק כי הן מקבלות ודאות: קודם הן מסכמות על השווי של החברה, ואז נכנסות לתהליך – זאת במקום לפרסם תשקיף לציבור, לבצע רואד שואו ורק אז לגלות מה השווי שהמשקיעים הסכימו לתת להן. כמו כן, זהו תהליך קצר יותר. עם זאת, המסננת גדולה יותר, וגם "חברות חלום" - כלומר חברות בלי הכנסות ועם הבטחות גדולות - מצליחות להיכנס דרך חברות ספאק לבורסה בשוויים גבוהים. לכן, במהלך השנים נוצרה לחברות הספאק תדמית שלילית.

אני לא ראיתי עדיין הוכחה אמיתית לירידת הדורות או לשינוי אמיתי באופי האנושי.
לפני 20 שנה זו הייתה הטלוויזיה ולפני 50 הרדיו. עכשיו זה הסמארטפון והרשתות החברתיות.
לא יודע אם יש ירידת הדורות או שינוי באופי האנושי.
מה שבטוח לדעתי זה שההתקדמות של אלו שרוצים לרתק ולמכר אנשים למדיה שלהם (כמו יוצרי תסכיתים ןמפתחי משחקי מחשב) התקדמו הרבה יותר מאשר אלו שמנסים לעמוד בפניהם ולא להשתמש או להתמכר למדיה.

גם לפני 20 שנה וגם לפני 100 שנה מי שרצה להשקיע במניות, יכול היה לעשות את זה בלי בעיה. לא סתם מדברים על מצחצח נעליים שמשקיע במניות.
נו באמת... קניתי החודש חברת כרייה אוסטרלית, זה משהו שלא היה עולה על הדעת בכלל למישהו כמוני לפני 20 שנה, והמקביל שלי מלפני מאה כנראה לא היה יודע מה זה בכלל מניות.
הודים מכפרים שהיו מנותקים טכנולוגית עד לפני עשור לקחו חלק בסיפור של GME, בלייב. וניסו לבצע פעילות דומה על חברה מקומית.

ואני לא אומרת שאנחנו בבועה או שתהיה קריסה, אני לא רוצה לעבור את זה שוב אפילו אם תבטיח לי שבסוף המנהרה אכפיל את ההון העצמי שלי.
היו ויהיו קריסות ובועות, זה חלק אינהרנטי מהשקעה בשוק ההון.
נראה שסיבולת הסיכון שלך נמוכה ולכן זה לא מתאים לך, וזה לגמרי בסדר, אפילו שאת הייטקיסטית מלומדת ;)
כשכולם חמדנים תהיה פחדן. או כשכולם נראים לך אופטימים מידי זה הזמן לצאת מהשוק.
זה רעיון נחמד (אולי של בנג'מין גרהם במקור, אאל"ט) אם יודעים לתזמן את הכניסה ואת היציאה נכון.
אני חושב שהרוב לא יודעים לעשות זאת ושלמשקיע הממוצע עדיף פשוט להחזיק בלי קשר לסנטימנט בתקשורת או ברחוב. זאת גם המוסכמה בפורום.

הם בדיוק אלה שנכנסים אחרי העליות, וכאשר המשבר יגיע והעדר ייכנס לפאניקה גם ימהרו למכור - בהפסדים - ולא לחזור לבורסה עד הסייקל הבא שבו הם יעשו את אותו דבר.
הסולידית מדברת על חיסכון והשקעה ארוכת טווח מותאמת לסיכון האישי, לא על קזינו.
בכל תקופה יש אנשים שיוצאים להרפתקאות לחפש ערך, מסחר טכני, פורקס וכו' . מה חדש הפעם?
כמו בעבר, אפשר לנסות לנתב להתנהלות פיננסית נכונה יותר. כפי שכבר שנים אני ממליץ לאנשים על הבלוג והפורום.

בקשר לזמן הכניסה, מן הסתם לאנשים יותר קל להכנס לאחר עליות מאשר אחרי ירידות.
אף אחד (אולי בודדים שהיו מושקעים ב-2008/2001) מהמשקיעים בפורום לא היה צריך להתמודד עם תקופה ממושכת של מיתון או שפל משמעותי.
כולנו פה נכנסו אחרי עליות.
להחליט להשקיע פעם ראשונה אחרי שאתה רואה את ההון של הסובבים אותך נמחק בבורסה זה כנראה בלתי אפשרי.
וסביר להניח שהמשנה הסולידית והאתר הזה לא היה קיים בכלל אם במקום תקופה של תשואות, היינו אחרי תקופה של שפל כלכלי.

@YPV
לגמרי מסכים עם הפסקה הראשונה.
לא מסכים עם התפיסה שיש יותר נטייה לחפש דרכים קלות לכסף מהיר מאשר בעבר. וכאמור, גם לא לגבי מי האוכלוסיות האלה.
דווקא כשאני חושב על זה, עולות לי יותר דוגמות של אנשים משכילים שמרווחים הרבה מעל ההוצאות שלהם.
אין לי נתונים מעבר לאנקדוטות, מניח שגם לך אין. מעבר לכך, אני מספר את עצמי ולא נוסע במוניות :>

למטב הבנתי, חברות ספאק לא עוברות את אותו תהליך due diligence שעוברות חברות שמנפיקות באופן רגיל, היות והכסף ניתן עוד לפני ההנפקה, בכלל בלי תשקיף. בהנפקה רגילה, החברה מפרסמת תשקיף שבו פירוט משמעותי של העסק שלה. כך למשל בוטלה ההנפקה של wework בגלל שהתחזיות היו מופרכות לחלוטין. בהנפקת ספאק אין כזה דבר. היזם מרויח מכך שמצליח לשכנע משקיעים לא מנוסים להשקיע בחברה ללא שקיפות. בלי שקיפות, החברות פחות איכותיות.

יש למשל הסבר כאן. אני מצטט: "חברות ספאק הן אלטרנטיבה להליך ההנפקה המסורתי (IPO). חברות בוחרות במיזוג עם חברות ספאק כי הן מקבלות ודאות: קודם הן מסכמות על השווי של החברה, ואז נכנסות לתהליך – זאת במקום לפרסם תשקיף לציבור, לבצע רואד שואו ורק אז לגלות מה השווי שהמשקיעים הסכימו לתת להן. כמו כן, זהו תהליך קצר יותר. עם זאת, המסננת גדולה יותר, וגם "חברות חלום" - כלומר חברות בלי הכנסות ועם הבטחות גדולות - מצליחות להיכנס דרך חברות ספאק לבורסה בשוויים גבוהים. לכן, במהלך השנים נוצרה לחברות הספאק תדמית שלילית.
שוב, הרעיון הוא שאתה לא עושה גילוי נאות בעצמך, כי אתה לא יכול, כי אין חברה עדיין.
כל מה שיש לך, זה לסמוך על משקיע מסוים שיעשה משהו טוב עם הכסף שלך. כמובן שלמשקיע זה גם כדאי כי הוא בסוף הולך להחזיק חלק מהחברה המונפקת.
אני לא ממש מעוניין להכנס לדיון על ספאקים אבל להבהרה: זה הרבה יותר מסוכן מאשר לקנות קרן או חברה ותיקה ומבוססת.
יש סיכונים מובנים באיך שהמוצר הזה בנוי - לדוגמה אם קנית בפרימיום ולא בוצע מיזוג בסוף
ויש סיכונים שנובעים מסוג החברות שעוסקים בהן. כלומר, חברות בתחילת דרכן, לאחר סבבי גיוס ראשוניים אבל לפני הנפקה. מכך גם נובע הסיכוי המפתה.
כמו כל מוצר אחר בבורסה, יש כאלה טובים ויש זבל. זה יכול להיות משחק קצר טווח או כהשקעה ארוכה.
אני בעיקר רציתי להתייחס לזה כדוגמה לדרך נוספת למצחצחי נעליים להחשף להשקעות.

בלי או עם קשר למצחצחי נעליים המכפילים של המניות היום גבוהים יחסית לממוצע הרב שנתי וזה אולי אומר שמחירי המניות היום גבוהים. אבל חסידי הסולידית פחות מתייחסים למחירים היום כי הם משקיעים כל חודש לאורך שנים רבות וכך בעצם קונים את השוק כל חודש במחיר השוק. מה שלדעתי הכי חשוב לשים לב זה שהקצעת התיק מתאימה לסיכון האישי. אני החלטתי שאני יורד ל 50/50 מניות/אגח כדי לישון יותר טוב בלילה.

נו באמת... קניתי החודש חברת כרייה אוסטרלית, זה משהו שלא היה עולה על הדעת בכלל למישהו כמוני לפני 20 שנה, והמקביל שלי מלפני מאה כנראה לא היה יודע מה זה בכלל מניות.
אם מצחצח נעליים ידע להמליץ על מניות לפני כמעט 100 שנה, אני מניח שגם המקביל שלך ידע. יש לאנשים נטיה לזלזל באנשים שחיו בעבר, אבל הם היו לא פחות חכמים מאתנו. במובנים מסוימים העולם השתנה מאוד, אבל במובנים אחרים, הוא לא השתנה בכלל.

נו באמת... קניתי החודש חברת כרייה אוסטרלית, זה משהו שלא היה עולה על הדעת בכלל
היו ויהיו קריסות ובועות, זה חלק אינהרנטי מהשקעה בשוק ההון.
נראה שסיבולת הסיכון שלך נמוכה ולכן זה לא מתאים לך, וזה לגמרי בסדר, אפילו שאת הייטקיסטית מלומדת ;)

זה רעיון נחמד (אולי של בנג'מין גרהם במקור, אאל"ט) אם יודעים לתזמן את הכניסה ואת היציאה נכון.
אני חושב שהרוב לא יודעים לעשות זאת ושלמשקיע הממוצע עדיף פשוט להחזיק בלי קשר לסנטימנט בתקשורת או ברחוב. זאת גם המוסכמה בפורום.

בכל תקופה יש אנשים שיוצאים להרפתקאות לחפש ערך, מסחר טכני, פורקס וכו' . מה חדש הפעם?
כמו בעבר, אפשר לנסות לנתב להתנהלות פיננסית נכונה יותר. כפי שכבר שנים אני ממליץ לאנשים על הבלוג והפורום.

בקשר לזמן הכניסה, מן הסתם לאנשים יותר קל להכנס לאחר עליות מאשר אחרי ירידות.
אף אחד (אולי בודדים שהיו מושקעים ב-2008/2001) מהמשקיעים בפורום לא היה צריך להתמודד עם תקופה ממושכת של מיתון או שפל משמעותי.
כולנו פה נכנסו אחרי עליות.
להחליט להשקיע פעם ראשונה אחרי שאתה רואה את ההון של הסובבים אותך נמחק בבורסה זה כנראה בלתי אפשרי.
וסביר להניח שהמשנה הסולידית והאתר הזה לא היה קיים בכלל אם במקום תקופה של תשואות, היינו אחרי תקופה של שפל כלכלי.
לא הייטקיסטית :) וזה גם לא עניין של שנאת סיכון זה ניהול סיכונים. ידעתי גם להיות ב100% מניות כולל ב2008. אבל 2008 זה משברון קטנצ'יק לעומת הדוטקום. וגם הוא היה קשה מאוד פסיכולוגית -אבל כלכלית הוא עשה רק טוב לתיק השקעות. אבל היו משברים גדולים וארוכים ממנו (שלא חוויתי) - ולהיכנס עכשיו כשהשוק מרגיש מאוד יקר ולהסתכן באחד כזה נשמע לי קצת מיותר. כאשר ניתן להשקיע גם באפיקים אחרים (אני הלכתי על נדל"ן לדוגמא).

שוב זו דעה אישית שלי והייתי חושבת אחרת אם הייתי צעירה יותר או אם היה לי פחות הון. בגדול המחיר של הפסד ושל רווח לא תמיד זהים - זה תלוי בעיקר בשאיפות שלך ובכמה תשואה אתה צריך להרוויח לאורך השנים כדי להגשים אותן. לא כולנו חולמים על להיות עשירים.

נערך לאחרונה ב:
כאשר ניתן להשקיע גם באפיקים אחרים (אני הלכתי על נדל"ן לדוגמא).
אני מסכים עם הגישה הזו - לשאלה המקורית על פחד גבהים.

יכול להיות לך פחד גבהים רק אם אתה מסתכל על השוק דרך משקפיים של משקיע מדדים. אם אתה אכן מישהו שמתכנן להיכנס לשוק ההון באמצעות 3-6 מדדים, אז כן - המחירים כרגע אכן גבוהים. לפי כל אמצעי המדידה. וזה לא מובן מאליו גם אם יהיו מכאן עוד עליות של עשרות אחוזים.

אבל אם אתה מסתכל שניה על כל היער הסבוך הזה, יש לך המון דברים אחרים להשקיע בהן. חברות בודדות, נדל״ן... תמיד יש לך בכלכלה מגזר כלשהו שמרוויח גם באמצע משבר. תמיד יש לך איפשהו סבתא שהלכה לעולמה וארבעת ילדיה מוכרים את הדירה בפחות ממחיר השוק, כי הם רבים מה לעשות איתה כבר כמה שנים והדבר היחיד שהם הסכימו עליו הוא הנזלה כמה שיותר מהר.

אני רק אניח את זה פה (מקור)

כנראה שיש כמה קשקשנים חדשים בנוף, אבל זה לא "העם".
מסכים איתך ועם מי שאמר למעלה שגרף של חיפושי אינטרנט לא מייצג את נפח המסחר. מוסדי מול "העם". אני עדיין מחפש מדד מתאים.

נושאים דומים

Back
למעלה