• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

הציונות הדתית יוצאת לרחובות ביום חמישי

• פותח הנושא c881
  • פורסם בתאריך
מייצר "נוער גבעות" לעשרות.
מייצר "חרון ומדון" איפה שרק יכול.
שותל "זרעים תורניים" בכל שכונה שמצליח.

אני מניח שאתה תספר לנו על ה-דתי לאומי/ חרדי שאתה מכיר שעובד.
כן, גם אני מכיר כמה כאלה.
אני מכיר גם כאלו שלא היו מוכנות לשבת בשולחן לידי מחשש לנגיעה, שדורשות לא להגיע בימים מסויימים, שלא "יהיה חשש להתייחדות".
ואם רוצים לארגון ארוחה מחלקתית, אז כמובן שצריך את המסעדה שעונה לדרישות החרד ולא לכל היתר.

אם אתה מתכוון שהם "מייצרים לעצמם" - אז לא, זה לא מספיק ולא עוזר לאוכלוסיה... יש גבול לכמה סטים של תפילין/טלית החילונים צורכים, לכמה משגיחי כשרות צריך במדינה, אפילו לכמות הרבנים שהם מנסים לכפות על הקופה הציבורית.

וזה כמובן היה כשאתה רואה שה"פתיל"התקדם למחוזות אחרים ואין לך באמת תשובה לשאלה של @ת.אוקהם אז אתה "מנסה לחזור לכותרת הפתיחה"...
תודה, אני בטוח שיש מודרטורים שיודעים לעשות זאת גם כן.

נ.ב.
ונקנח במאמר המילים של תיסלם שמשתלבות טוב עם אתמול -
ואני לא מבין מה השתנה?
אם אני האידיוט היחיד במדינה,
שחרד למחר וחולם עלי זית
ורוצה להרגיש שכאן זה הבית?
כנראה שאנחנו באמת מטומטמים, אם אנחנו ממשיכים לממן את דברי הבלע של ה"רב הראשי הספרדי לישראל".
לאבא שלו עוד עמדו כמה זכויות, כמו העזרה לעגונות אחרי מלחמת יום כיפור,למי שמתלונן על נפוטיזם בבג"צ/ רבנות ראשית...

כותרת הפתיל הזה "הציונות הדתית יוצאת לרחובות ביום חמישי". אתה מאמין שהציבור הדתי הוא "לא יצרני"?
ממש לא, הציבור הדתי לאומי (בטח החלק שאינו חרד"לי) משרת בצבא ועובד ומשלם מיסים.
אני הגבתי על זה:
כל כך קשה לך להאמין שיש חילונים שלא מפחדים או שונאים חרדים?!
למיטב הבנתי (אולי אני מפספס משהו) דיברת פה בצורה מאוד ספציפית על חרדים.

נערך לאחרונה ב:
למיטב הבנתי (אולי אני מפספס משהו) דיברת פה בצורה מאוד ספציפית על חרדים.
אני לא "חושש". אני מודע לכך כבר עשורים שאני חי במדינת רווחה. מודל של מדינת רווחה הוא נידון לכישלון בסופו של דבר, בטח כאשר אוכלוסיה היא כל כך הטרוגנית. אפשר לראות את המצב של מדינות באירופה, אפשר לראות את העליה של מדינות קפיטליסטיות וההצלחה שלהן. כל עוד ישראל היא מדינת רווחה, רמת החיים שלי בה תהיה נמוכה מרמת חיים של מי שחי במדינה קפיטליסטית. החרדים הם רק קבוצה אחת שמדינת הרווחה מייצרת עיוות אצלה ומעודדת אותה להמשיך להתלות במדינה הרווחה. ההבדל ביני לבין אנשי שמאל הוא שאני כבר עשורים מצביע למי שקורא להקטין או לחסל את מדינת הרווחה והשמאל רק רוצה עוד ממדינת הרווחה.

מעבר לכך, אני לא מקבל את התיאור של החרדים שמקובל על חילונים. אחד הפערים הוא דיווח על הכנסה, חלק גדול מהחרדים עובדים ומנהלים כלכלה בשחור. הם אולי לא משלמים מס הכנסה אבל בהחלט צורכים ומשלמים מיסים על צריכה.

ההבדל ביני לבין רוב החילונים/אשכנזים הוא שאני מחזיק בתפיסת עולם שמסבירה לי את המצב. מצב החרדים והמדינה בכלל, מוסבר על ידי השיטה שישראלים בחרו שתנהל את חייהם. השמאל חווה דיסוננס, מצד אחד סוגד למדינת הרווחה עשורים ומצד שנים רואה את הכישלון שלה מול עיניו. כשזה לא הולך, מאשימים את החרדים/מתנחלים, מתדרדרים לטירוף ושינאה, במקום פשוט להודות שהגיע הזמן להחליף את השיטה.

השמאל חווה דיסוננס, מצד אחד סוגד למדינת הרווחה עשורים ומצד שנים רואה את הכישלון שלה מול עיניו
מי זה השמאל? חמשת המנדטים של מרצ-העבודה?

אם תהיה עכשיו הצבעה על ביטול הקצבאות אז ישראל ביתנו שהיא "שמאל" (כי היא לא ביבי) תצביע בעד והליכוד שהוא "ימין חזק" יצביע נגד.

אגב, דיסוננס הרבה יותר חריף שאני חווה בתור "שמאלן" : בהפגנות אני צועק "דמוקרטיה" אבל השיטה הדמוקרטית בישראל היא זו שהביאה אותנו למצב המחורבן כיום. לתת כוח עצום למפלגות מאזניים, או לתת את אותו משקל לבור ולמשכיל - משהו פה לא עובד.

נערך לאחרונה ב:
ההבדל ביני לבין רוב החילונים/אשכנזים
יצא הגזען הקטן.
איפה אתה מעביר את הקו של "אשכנז"?
האם יש הבדל בין משפחה שהאבא אשכנזי או האמא אשכנזית?
מאשימים את החרדים/מתנחלים
איכשהו תמיד מאשימים את ה"יהודים"...
מעניין מה היתה הסיבה במאות הקודמות.

במקום פשוט להודות שהגיע הזמן להחליף את השיטה.
איזו שיטת שלטון עוד לא ניסו?
או עוד לא ניסו בארץ?

גזענות ותחושת עליונות על הסביבה?
העם הנבחר.
רק ליהודי יש נשמה.
או שהשלטון תמיד אוהב להפנות נגדם, בין אם הם בשלטון ובין אם לא

החרדים הם רק קבוצה אחת שמדינת הרווחה מייצרת עיוות אצלה ומעודדת אותה להמשיך להתלות במדינה הרווחה.
הם קבוצה בגודל 13.5% מכלל האוכלוסיה שגדלה אקספוננציאלית, כבר ב 2030 הם יהיו 16% מהאוכלוסיה, קרי, ~20% יותר מהיום.

להשוות אותם לקבוצות אחרות באוכלוסיה שהן הרבה יותר קטנות (בדואים) או לקבוצות שאינן גדלות אקספוננציאלית (ערבים) זו השוואה שאמנם משרתת אג'נדה מסויימת אבל היא לא ממש רלוונטית.
מעבר לכך, אני לא מקבל את התיאור של החרדים שמקובל על חילונים. אחד הפערים הוא דיווח על הכנסה, חלק גדול מהחרדים עובדים ומנהלים כלכלה בשחור. הם אולי לא משלמים מס הכנסה אבל בהחלט צורכים ומשלמים מיסים על צריכה.
זה מקסים שהם משלמים מע"מ על הקניות שלהם בסופר אבל הם עדיין מהווים נטל על הכלכלה.
אין לי כוח להכנס שוב לוויכוח על הנתונים (שאותם אני ממליץ לך ללמוד לעומק) אבל אם אתה מאמין שהם לא מהווים איום עליך ועל אורח חייך (או על ילדיך) אז אשרך.

זה מקסים שהם משלמים מע"מ על הקניות שלהם בסופר אבל הם עדיין מהווים נטל על הכלכלה.
אני עובד בהייטק כבר שנים ומרוויח טוב מאוד, מבחינתי רוב הציבור הוא "נטל על הכלכלה" משום שלעומתי הוא משלם פחות מיסים וצורך יותר שירותים. למה חרדי הוא שונה ממי שבחר ללמוד קולנוע או מגדר, יצא לשוק, מרוויח שכר ממוצע ומינוס אבל צורך אותם שירותים כמוני? רבים כאלה הם נטל עלי בדיוק כמו החרדים.

חלק גדול מהחרדים עובדים ומנהלים כלכלה בשחור. הם אולי לא משלמים מס הכנסה אבל בהחלט צורכים ומשלמים מיסים על צריכה.
חוץ מהעובדה ה״שולית״ שהעלמת מס היא (עוד) גנבה ופשע כלפי ציבור משלמי המס, גם כשמכניסים את המע״מ לחשבון החרדים מקבלים הרבה יותר ממה שהם נותנים.

גזענות ותחושת עליונות על הסביבה?
העם הנבחר.
רק ליהודי יש נשמה.
או שהשלטון תמיד אוהב להפנות נגדם, בין אם הם בשלטון ובין אם לא
תודה, עכשיו אני יודע למה המשפחות של הסבים והסבתות שלי מתו בשואה. אתה בעצם טוען שאתה מזדהה עם הנאצים ומבין את השינאה שלהם ליהודים.

אני עובד בהייטק כבר שנים ומרוויח טוב מאוד, מבחינתי רוב הציבור הוא "נטל על הכלכלה" משום שלעומתי הוא משלם פחות מיסים וצורך יותר שירותים. למה חרדי הוא שונה ממי שבחר ללמוד קולנוע או מגדר, יצא לשוק, מרוויח שכר ממוצע ומינוס אבל צורך אותם שירותים כמוני? רבים כאלה הם נטל עלי בדיוק כמו החרדים.
אם סטודנטים למגדר היו מהווים 13.5% מהאוכלוסיה ומחזיקים באידיאולוגיה שאומרת להם ללדת כמה שיותר ילדים ולגדל אותם להיות גם סטודנטים למגדר אז היה בסיס להשוואה הזו.
למיטב ידיעתי זה לא המצב במציאות.

אם סטודנטים למגדר היו מהווים 13.5% מהאוכלוסיה ומחזיקים באידיאולוגיה שאומרת להם ללדת כמה שיותר ילדים ולגדל אותם להיות גם סטודנטים למגדר אז היה בסיס להשוואה הזו.
הסטודנטים האלה מגובים בשיטה ואמונות לא רציונליות שחלק עצום ואולי רוב הציבור החילוני מחזיק בהן, הרבה יותר מ 13% מהאוכלוסיה. העובדה שלפחות על פי דפוסי ההצבעה, רוב החילונים מאמינים שצריך אקדמיה, תרבות, טלויזיה, רדיו ועוד מאות פונקציות במימון ציבורי, עולה לי הרבה יותר ממה שעולות לי האמונות של החרדים. האויב הוא מדינת הרווחה, לא קבוצה של אנשים ששונה ממך. אם בישראל לא היה ביטוח לאומי ומנגנון רווחה מפלצתי, המתחים בין חרדים לחילונים היו ברובם נעלמים.

בישראל לא היה ביטוח לאומי ומנגנון רווחה מפלצתי, המתחים בין חרדים לחילונים היו ברובם נעלמים.
בישראל היתה מדיניות רווחה עוד לפני שהיא קמה. הבעיות עם החרדים התחילו רק אחרי 1977 כשהקיצבאות לחרדים הוגדלו וכתוצאה החרדים הגדילו את מספר הילדים לאישה, הפסיקו לשרת בצבא והקטינו משמעותית את השתתפותם בכח העבודה.

בישראל היתה מדיניות רווחה עוד לפני שהיא קמה. הבעיות עם החרדים התחילו רק אחרי 1977
הבעיות של מדינת הרווחה החלו הרבה לפני, לך מפריע העיוות בנושא החרדים, עיוותים אחרים כניראה לא מעניינים אותך, אבל השאירו את ישראל ענייה ורחוקה מהפוטנציאל שלה גם לפני 1977.

לך מפריע העיוות בנושא החרדים
מדינה היא הסכם בין אנשים לחיות ביחד. להבדיל מהמערב הפרוע בו איש הישר בעיניו יעשה - מדינה יכולה, וצריכה, לתמוך בחלשים שבחברה ולפעול למען שיפור החיים במדינה. כל עוד אחוז הניתמכים קבוע או אפילו קטן, המדינה יכולה לשאת בנטל, אבל כשהאוכלוסיה הנתמכת גדלה באופן אכספוננציאלי, באופן מאורגן ותוך הגדלה מתמדת בניצול של משאבי המדינה - לא יציב ולא יכול להמשך.

האויב הוא מדינת הרווחה, לא קבוצה של אנשים ששונה ממך
אני ממש לא חושב במונחים של אוייבים, אני חושב יותר במונחים של הרווחה העתידית שלי ושל ילדיי.
גם הרמיזה שאני שונא את מי ששונה ממני היא לא במקום, אני מבין שיותר נוח לדבר על שנאה כי זה מונע שיח רציונלי אבל אני לא שונא אף אחד.
בגדול אני חושב שהסיכוי שלי לשכנע אותך הוא אפס אבל אני בכל זאת אציע לך ניסוי מחשבתי: יש בישראל 1.3M חרדים, נניח והיית מחליף אותם ב 1.3M חילונים (דגימה אקראית, כולל סטודנטים למגדר ולקולנוע) האם מצבה הכלכלי של ישראל היה משתפר/מורע/נשאר זהה?
לחילופין, אתה יכול לעשות ניסוי הפוך שבו תחליף 1.3M חילונים בחרדים ותגדיל את מספר החרדים ל 2.6M ותחשוב מה יקרה? (התסריט הזה הוא לא באמת ניסוי מחשבתי אלא הוא ישראל בעוד 20 שנה).

נערך לאחרונה ב:
תודה, עכשיו אני יודע למה המשפחות של הסבים והסבתות שלי מתו בשואה. אתה בעצם טוען שאתה מזדהה עם הנאצים ומבין את השינאה שלהם ליהודים.
חוק ג'ודווין?
אתה מושך מאוד לשואה... אז אני אשם עכשיו שהסבים והסבתות שלך לא זיהו תהליכים של פאשיזם באירופה ולכן אני אמור לעצום עיניים בישראל?
עדיין לא הצעת לי שיטת שלטון אחרת.
והאופציה האחרונה שציינתי היתה שלטון שמשתמש בהפרד ומשול.

אבל "נאצים" ו"אנטישמים".

עם משהו אחד אני כן מסכים, אם תקום ממשלה שתחרוט על דגלה מדיניות אנטי-רווחה אנחנו נראה יותר חרדים משתלבים בחברה(עבודה, לימודים, צבא).
אך ביחד עם זאת גם שירותי הרווחה של הצד החילוני תפגע.
אני חושב שזו האופציה העדיפה, אי אפשר לאכול את העוגה ולהשאיר אותה שלמה.

נושאים דומים

נושאים דומים

Back
למעלה