• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

הציונות הדתית יוצאת לרחובות ביום חמישי

• פותח הנושא c881
  • פורסם בתאריך
לא אותי, את המחוקק.
ואם הממשלה פועלת בניגוד לחוק ?
כל עתירה שמגיע לבג״ץ מבחינתך צריכה לעבור להכרעת הכנסת?
ומאחר והממשלה שולטת בכנסת - אז ממש לא משנה מה החוק אומר. הכנסת תאשר אוטומטית את עמדת הממשלה.

ממש לא. מאיפה ההמצאה הזו?
כבר הסברתי. החלטת החלוקה של האו״ם אישרה הקמת מדינה יהודית דמוקרטית ומדינה מוסלמית דמוקרטית בארץ ישראל בתנאי שכל אחרת מהנ״ל תכתוב חוקה תוך זמן קצוב. הערבים סרבו. היהודים הציגו את מגילת העצמאות כעקרונות היסוד של החוקה שתפורט בהמשך.
לא. סמכותו לדון בכל מקום שיש חשש להתנגשות עם החוק.
אתה טועה.
סמכויותיו של בג"ץ מוגדרות בחוק יסוד: השפיטה, בסעיף 15(ג) ו-(ד):
(ג) בית המשפט העליון ישב גם כבית משפט גבוה לצדק; בשבתו כאמור ידון בעניינים אשר הוא רואה צורך לתת בהם סעד למען הצדק ואשר אינם בסמכותו של בית משפט או של בית דין אחר.
(ד) מבלי לפגוע בכלליות ההוראות שבסעיף קטן (ג), מוסמך בית המשפט העליון בשבתו כבית משפט גבוה לצדק -
... (2) לתת צווים לרשויות המדינה, לרשויות מקומיות, לפקידיהן ולגופים ולאנשים אחרים הממלאים תפקידים ציבוריים על פי דין, לעשות מעשה או להימנע מעשות מעשה במילוי תפקידיהם כדין, ואם נבחרו או נתמנו שלא כדין - להימנע מלפעול;
בציונות הדתית\הליכוד יש פריימריז.
שלפי אותה הוכחה גם אולי מקימות את תקנון המפלגה אבל לא משקפות את רצון הבוחרים.
בנוסף - הציונות הדתית היא איחוד של שלוש מפלגות. הצבעת בפריימריז של כולן? אתה קבעת את סדר השילוב בינהן?
זה לא הוכחה שבהכרח רוב העם\מצביעי הקואליציה לא תומכים בתיקון מערכת המשפט והחזרת מדינת ישראל למשטר דמוקרטי.
איך ביטול בית המשפט ״מחזיר״ את ישראל למשטר דמוקרטי?

נערך לאחרונה ב:
אחרי שבג"צ ביטל את החוק.
תודה באמת.
חוק הגיוס וחוקים אחרים נחקקים בכוונה מצד מפלגות מסויימות כדי שתגיע העתירה לבג"צ, בג"צ יחזיר את החוק לכנסת כי הוא פוגע במישהו אחר ואז יוכלו לבכות לבייס - בג"צ השמאלנים הללו...
אין בעיה. מהיום אני קורא לך ולכל מפלגות השמאל קומוניסטים בסגנון צפון קוריאה
א. אני לא מזהה את עצמי כמפלגת שמאל זו או אחרת (מתי הפכה ישראל ביתנו לשמאל? ברגע שלא הסכימה לשבת עם ביבי והכהניסטים)
ב. אתה יכול להצטרף ללהקת הח"כים/ שרים שהצבעת להם, הם כבר קוראים לנו בשמות גרועים יותר
(שמעתי על מילואימניק מיחידה מיוחדת שהודיע שלא בטוח שעכשיו שהוא "חבר לאש"ף ואיראן" יש לו דירוג מודיעיני מתאים)

אדבר על החוקים הספציפים לצבא - פתיחת כל היחידות לנשים/ השתמטות תלמידי תלמוד -
הצבא ניסה לבוא לקראת החרדים/ דתיים עם פקודת שירות משותף - סמוטריץ קרא לתלמידי ישיבות הסדר לא להתגייס למסלול הפריבילגים עד שהצבא יכנע לדרישותיהם.
רוצה לספר לי על "ערכים" נוספים שלך שאני עלול לחשוב שפוגעים בשלי?

חרדים ודתיים שרתו בקום המדינה כבר בצבא, רק שהרבנים ראו שהעיניים נפתחות להם, הם מבינים שלא כל כך רע בחוץ והעולם לא קרס כי הם לא מילאו את כל המצוות ומאז נלחמים להמשיך ולשמור את "צאן מרייתם" מאחורי גדרות.
זה שהם לא משרתים, זה לא כי הם לא מסוגלים... ראינו איך הרב מקפיץ את כיתת הכוננות לחסום את ירושלים, נשכבים מתחת למכת"זית, תאמין לי לשלוח אותם לשמור על הגבול למצרים, בטוח שלא יעשו שום דבר בינם לבין עצמם..
זה הם לא משרתים כדי לשמור על כח הרב על הכבשים.
כמו שלא לומדים חשבון/ אנגלית/ עברית - לשמור אותם בשליטה של המנהיגים.

זה גם למה תשמע סיפור לאחרונה על ילדה בת 4 שמתלוננת שנפגעה מינית מפועל בנין ערבי, אבל אי אפשר לגבות עדות, כי ילדה בת 4 במדינת ישראל, יודעת לדבר רק אידיש.

נ.ב.
תאמין לי... מזל שהלכתם על המהפכה המשפטית קודם ולא על חוקי הדת קודם.
אני עוד ממתין לחוק שאומר שאסור לנהוג בכיפור/ חובה למול בנים.

נ.נ.ב.
ממששת המנדטים, זה איזה ביטוי חדש לממשלה הקודמת שהפיק איזה שופר בערוץ 14?

ואתמול עמותת ההפרדה המגדרית א-לה טליבן ניסתה להשתלט על תל אביב בניגוד לפסיקת בית המשפט

למי שדואג לחופש התפילה הבעייה הייתה עם ההפרדה ולא התפילה, בנוסף יש מאות בתי כנסת בתל אביב שבהם ניתן להתפלל בהפרדה.

למי עוד לא ברור למה רוצים למנות שופטים ??? כפייה דתית בפתח, גירושים רק ברבנות, אוכל רק כשר וחילול שבת ...

פונה לחוכמת המפגינים, את מה העמותה שונאת יותר יציאה בשאלה או את היהדות הרפורמית?

ומאחר והממשלה שולטת בכנסת
השיטה בישראל היא שהכנסת יכולה להפיל את הממשלה בהצבעת אי אמון. הרבה מאוד ממשלות, כולל הנוכחית, נשלטות על ידי מספר קטן מאוד של חברי כנסת שמהווים לשון מאניים.
אבל כמה קל להכריז שהכנסת היא זו שנשלטת על ידי הממשלה.

אבל כמה קל להכריז שהכנסת היא זו שנשלטת על ידי הממשלה.
לא חתמו על כתבי נאמנות לשליט?
בכנסת לא אמורה להיות הצבעה קואליציונית על כל דבר ועניין. חברי הכנסת אמורים להביע את דעתם המיקצועית - לא לאשר אוטומטית הצבעות בועדות - בלי בכלל להשתתף בדיון, ולאשר חוקים להם הם התנגדו בעבר.
המצב כיום הוא שכל חברי הקואליציה יודעים שאם הממשלה תיפול הם לא יחזרו לקואליציה - הם לא יקבלו שיריון במפלגות האופוזיציה, ולכן הם כבולים לקואליציה והכנסת כפופה לממשלה.

נערך לאחרונה ב:
לא חתמו על כתבי נאמנות לשליט?
להפך ראש הממשלה (השפה שלך, שהיא ממש הסתה, מקשה עלי את הדיון) הוא שחותם מחויבות למפלגות הקואליציה, יש הרבה על זה ביקורת כי זה נותן למפלגות קטנות כוח הרבה יותר גדול מכוחם האלקטוראלי. אבל בוודאי לא נכון לטעון שחברי הכנסת הם שמחויבים לראש הממשלה.

אבל בוודאי לא נכון לטעון שחברי הכנסת הם שמחויבים לראש הממשלה.
ערכתי למעלה-
בכנסת לא אמורה להיות הצבעה קואליציונית על כל דבר ועניין. חברי הכנסת אמורים להביע את דעתם המיקצועית - לא לאשר אוטומטית הצבעות בועדות - בלי בכלל להשתתף בדיון, ולאשר חוקים להם הם התנגדו בעבר.
המצב כיום הוא שכל חברי הקואליציה יודעים שאם הממשלה תיפול הם לא יחזרו לקואליציה - הם לא יקבלו שיריון במפלגות האופוזיציה כפי שהופלה ממשלת השינוי, ולכן הם כבולים לקואליציה והכנסת כפופה לממשלה.

ואתמול עמותת ההפרדה המגדרית א-לה טליבן ניסתה להשתלט על תל אביב בניגוד לפסיקת בית המשפט
הפרדה בתפילה היא מנהג יהודי מזה אלפי שנים, אני בטוח שאתה יודע זאת.
הפרדה כזו מתקיימת בתל אביב כבר שנים, גם בתפילות של יהודים וגם של מוסלמים, מי שהחליט שפתאום זה לא בא לו טוב בעין זו עיריית תל אביב.
בנוסף יש מאות בתי כנסת בתל אביב שבהם ניתן להתפלל בהפרדה.
נכון, אבל ביום כיפור יש ביקוש של אלפי תושבי תל אביב לתפילה כזו, כנראה יש להם סיבה שנח להם יותר ברחוב מאשר בית כנסת.
למה אתה חושב לכפות את הדעה שלך על אותם תושבים?
כפייה דתית בפתח,
בינתיים מה שיש לנו זו כפייה חילונית.
בית המשפט אישר לעיריית תל אביב לאסור על יהודים להתפלל במרחב הציבורי. או ליתר דיוק אישר להם להתפלל רק כמו שעיריית תל אביב חושב לנאור, ולא כפי שהתפללו יהודים לאורך ההיסטוריה.

להפך ראש הממשלה (השפה שלך, שהיא ממש הסתה, מקשה עלי את הדיון) הוא שחותם מחויבות למפלגות הקואליציה
הסתה? בדמוקרטיה הנבחרים נאמנים למדינה, לא לשליט. עצם הדרישה לחתימה על כיתבי נאמנות היא דבר שמאפים שליטים דיקטטוריים- ונתניהו אכן דרש כזו חתימה.
ש״ס ויהדות התורה שס חתמו על כתבי נאמנות, ובליכוד חתמו כבר קודם. בן-גביר וסמורטריץ לא חתמו אבל אף אחד אחר לא יצרף אותם לקואליציה כך שאין להם הרבה ברירות.

המצב כיום הוא שכל חברי הקואליציה יודעים שאם הממשלה תיפול הם לא יחזרו לקואליציה
זה היה המצב בהרבה ממשלות, גם בקודמת.
אבל המצב הזה הדדי גם חברי הקואליציה תלויים בראש הממשלה, אבל גם הוא תלוי בהם.
אתה יכול לטעון שאין הפרדה בין הכנסת לממשלה, כי הן תלויות זו בזו, אבל לא לטעון שהממשלה היא ששולטת בכנסת.

הפרדה כזו מתקיימת בתל אביב כבר שנים, גם בתפילות של יהודים וגם של מוסלמים, מי שהחליט שפתאום זה לא בא לו טוב בעין זו עיריית תל אביב.
יש מאות בתי כנסת בתל אביב, בלי קורונה אין שום סיבה להשתלט גם על המרחב הציבורי- מה גם שאסור במפורש ליצור הפרדה במרחב הציבורי, ועצם ההתעלמות מהחוק היא יצירת פרווקציה מכוונת - דווקא ביום כיפור כמובן.
למה אתה חושב לכפות את הדעה שלך על אותם תושבים?
זה החוק. גם לחילונים נוח ללכת ברחוב בלי הפרעות ובלי הפרדות. בקורונה הרשו כי אי אפשר היה להתפלל במבנים סגורים אבל עכשיו אין סיבה.
בית המשפט אישר לעיריית תל אביב לאסור על יהודים להתפלל במרחב הציבורי.
בית המשפט הזכיר לכולם שאסור ליצור הפרדה במרחב הציבורי, בטח שלא בערים חילוניות. אבל הדתיים חייבים לזלזל בחוק ובציבור שגר בעיר וליזום ריבים ומלחמות - ביום כיפור מכל הימים.

זה היה המצב בהרבה ממשלות, גם בקודמת.
לא, זה לא היה המצב בממשלה הקודמת. אותם חברי הכנסת שהפילו את הממשלה הקודמת קיבלו שיריון בליכוד או הבטחות למשרות מטעם הליכוד תמורת הפלת ממשלת השינוי

בכנסת הקודמת חברי הקואליציה של היום שהיו האופוזיציה של אז, הצביעו כאיש אחד ובניגוד מוחלט לדיעותיהם ולהבטחותיהם לבוחריהם - התנגדו לחוק יו״ש לא בגלל שחשבו שלא צריך לאשר אותו - החוק אושר בדיוק באותו נוסח מייד כשנכנסה הממשלה הנוכחית - אלה רק בגלל אותה הצבעה קואליציונית (שהיתה אז אופוציונית) לא חופשית, שאדישה לטובת המדינה.

לעומתם רוב חברי קואליציית השינוי מילאו את תפקידם כחברי כנסת, לא אישרו חוקים באופן אוטומטי וגם לא הצביעו אוטומטית על החלטת ועדה כשקוראים לכולם להיכנס להצביע על החלטה שנכתבה מראש ומנוגדת לכל מה שנאמר בישיבה.

כיום חברי הקואליציה עדיין מצביעים לפי הוראת הקומץ ששולט בממשלה ולא כחברי כנסת עצמאיים, ומאחר ועכשיו הם אוטומטית הרוב אז הכנסת כפופה לממשלה.

נערך לאחרונה ב:
יש מאות בתי כנסת בתל אביב, בלי קורונה אין שום סיבה להשתלט גם על המרחב הציבורי-
לתפילה הזו יש אופי מיוחד שמושך אלפי אנשים, כנראה שבתי כנסת פחות מתאימים לאנשים הללו.
לא ברור לי למה אתה חרד כל כך להשתלטות על המרחב הציבורי, כאשר מדובר על פעם בשנה, ביום בעל משמעות עצומה לחלקים גדולים בציבור הישראלי, גם מתושבי תל אביב. במרחב הציבורי מתקיימות הפגנות, הופעות, מצעדים ומה לא. אז יש אנשים שבא להם על תפילה בחוץ, מה רע?
מה גם שאסור במפורש ליצור הפרדה במרחב הציבורי, ועצם ההתעלמות מהחוק היא יצירת פרווקציה מכוונת - דווקא ביום כיפור כמובן.
החוק מחריג אירועים כאלה. זו הייתה החלטה של עיריית תל אביב לאסור, לא חוק.
הפרובוקציה לא הייתה של מארגני התפילה שסך הכל רצו לקיים אותה כפי שהם עושים כבר כמה שנים, הפרובוקציה היא של העירייה שהחליטה דווקא השנה להפריע.
אבל הדתיים חייבים לזלזל בחוק ובציבור שגר בעיר וליזום ריבים ומלחמות - ביום כיפור מכל הימים.
אני התרשמתי שהדתיים רצו להתפלל, ובאה קבוצה אלימה (הם היו אלימים, גם אם היה אסור להקים את המחיצה, זה לטיפול פקחי העירייה) והפריעה להם.

אז יש אנשים שבא להם על תפילה בחוץ, מה רע?
אפשר לספר את הסיפור הזה בכל מיני אופנים. כמה "אנשים שבא להם תפילה בחוץ" מול ארגון שקורא להדתה ומקבל מימון מהמדינה לפעול בערים חילוניות, הפרעה לתפילה או הפרעה להפרדה ואפילו לדון על השאלה עד כמה באמת מפריע לחילונים שמתפללים פעם בשנה שלא תהיה הפרדה (אני מכיר אישית אנשים שמחפשים בנרות בתי כנסת בהם אין הפרדה).
אבל כל זה ויכוח שגרתי ופחות מעניין (ועל הזלזול בהחלטת בית המשפט כבר נמאס לדבר כי מובן שמי שבא בשם התורה מותר לו הכל).
הסיפור הגדול יותר הוא שמתברר שגם לחילונים יש ערכים וגבולות, וחלקם אפילו יותר חזקים מהפלורליזם וההכלה שנהגו עד היום מול האוכלוסיה הדתית והחרדית.
אז בדיוק כמו שבבני ברק אין "קצת גיוס" ובמאה שערים אין "קצת לעבור בשכונה בשבת עם הרכב", גם לחילונים, לפחות אלו שבתל אביב, אין "קצת הפרדה מגדרית במרחב הציבורי". באמת מדהים, ולדעתי תואם לגמרי את עמדת רוב תושבי העיר (אחרת חולדאי לא היה מסתכן ערב בחירות בכזה נושא שהוא ידע שיביא להתנפלות והסתה של פוליטיקאים כאילו אסרו תפילה).

בינתיים מה שיש לנו זו כפייה חילונית.
בית המשפט אישר לעיריית תל אביב לאסור על יהודים להתפלל במרחב הציבורי. או ליתר דיוק אישר להם להתפלל רק כמו שעיריית תל אביב חושב לנאור, ולא כפי שהתפללו יהודים לאורך ההיסטוריה.
המרחב הציבורי הוא של כולם, לא הגיוני שבכיכר דיזינגוף אני לא יוכל לעבור כי יש שם עזרת נשים.
אפשר להתפלל, אף אחד לא אמר שלא, פשוט בלי מחיצה פיזית.
אם אתה רוצה להתפלל בהפרדה יש בתי כנסת או לחילופין להקים הפרדה בציבור בעיר שבה לתושבים לא אכפת כמו בני ברק.

הסיפור הגדול יותר הוא שמתברר שגם לחילונים יש ערכים וגבולות, וחלקם אפילו יותר חזקים מהפלורליזם וההכלה שנהגו עד היום מול האוכלוסיה הדתית והחרדית.
אז בדיוק כמו שבבני ברק אין "קצת גיוס" ובמאה שערים אין "קצת לעבור בשכונה בשבת עם הרכב", גם לחילונים, לפחות אלו שבתל אביב, אין "קצת הפרדה מגדרית במרחב הציבורי". באמת מדהים, ולדעתי תואם לגמרי את עמדת רוב תושבי העיר (אחרת חולדאי לא היה מסתכן ערב בחירות בכזה נושא שהוא ידע שיביא להתנפלות והסתה של פוליטיקאים כאילו אסרו תפילה).
מסכים לחלוטין עם כל מילה.
לחילוניים גם יש ערכים, והם (לפחות חלקם) כופים אותם על מי שחושב אחרת. כמו שאנשי מאה שערים לא מוכנים שיכנס רכב לשכונה שלהם בשבת. אכן.

אני רק מציין שיש אנשים ליברלים יותר, שעל אף שש להם ערכים נוהגים פחות בכפייה, למשל אני מניח שיש חילוניים שחושבים שהאיסור על הפרדה בתפילת יום כיפור הוא טעות, ויש חרדים שלא מונעים מחילוניים להיכנס בשבת ברכב לשכונה שלהם.
אני חושב שעדיף לנקוט בעמדה הפחות כופה.

נושאים דומים

נושאים דומים

Back
למעלה