• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

האקזיט, faang ורוח הקודש

אם המקרה שלי מייצג (ומשיחות עם אנשים במצב דומה מבחינת שנות ניסיון, השכר שלי היה די סטנדרטי בשני המקומות), אני חושב שזה עונה על השאלה של TalB.
ונשארת בlevel שקול?

גאמפיסטים \ פאנגיסטים - אתם מקבלים מעל לתקרה של הקרן השתלמות ? היינו 7.5% מכל המשכורת?

גאמפיסטים \ פאנגיסטים - אתם מקבלים מעל לתקרה של הקרן השתלמות ? היינו 7.5% מכל המשכורת?
זה משתנה בין גאמפא לגאמפא, יש אחת שנותנת לך את זכות הבחירה למה שאתה מעדיף

זה משתנה בין גאמפא לגאמפא, יש אחת שנותנת לך את זכות הבחירה למה שאתה מעדיף

מעניין. אני מניחה בזכות בחירה אתה מתכוון האם להפריש את זה למשכורת או לקה״ש. אם מישהו רוצה להרחיב על כך יש את הדיון הזה בפורום.

כן, אך זה דבר חדש. עד לפני חודשיים לא נתנו.

עדכון אוקטובר 2020

כללי
התקופה של הקורונה הייתה לי טובה.
זה לא נעים אפילו לכתוב את זה, במיוחד כשמגזרים שלמים מאבדים עבודות וחסכונות בגלל גחמות של פקידים, ורואים איך הכל מסביב כל כך לא מתפקד.
אבל בבועה הקטנה שלי, שהסתכמה ב-4 קירות, היה לי מאוד נעים ומוגן.
אני אוהבת לעבוד מהבית, השקט עושה אותי הרבה יותר פרודוקטיבית, ואני מספיקה יותר בפחות זמן.
אני אוהבת שאפשר לעשות סידורים או ספורט או סתם לנוח באמצע היום.
הלוואי שהאפשרות לעבוד מהבית תמשיך גם אחרי שהתקופה הזו תסתיים.

התמודדות עם ירידות בשוק
בתחילת ההשקעה וגם חודשים אחרי הייתי די אובססיבית, בדקתי כל יום ב-16:30 מה קורה עם השוק.
במהלך התקופה הזו היו ימים של ירידות חדות מאוד ויש שיאמרו מבהילות. היה איזה שבוע שהתיק ירד ב-10%. היה גם יום של ירידה של 100,000 ש״ח. איזו פאניקה! זה מלחיץ, אבל לא באמת. אני יודעת שאני לא הולכת למכור את המניות עכשיו, אז מה זה משנה? זה יעלה חזרה.
כמובן שבאותם ימים זה קצת לא נעים, אבל אז אני 1. מכריחה את בן הזוג שלי להגיד לי את מה שאני כבר יודעת (״זה יעלה, סגרי את האפליקציה!״) 2. קוראת איזה פוסט של הסולידית. 3. מסתכלת על גרפים, לראות שהירידה זאת היא פיצית בסקלה הגדולה ובעצם לפני חודשיים בכלל לא הייתי באותה נקודה.
עכשיו אני באמת יכולה להגיד שלא אכפת לי מזה יותר מדי, ואני שמחה שהגעתי למצב הזה.
ברור שאם יהיה יום חמישי השחור אני אתעלף, אבל ככה ביום יום, אם יש ירידות של 2,5,10% - זה לא מפריע, כי גם יש עליות. אני פשוט לא מסתכלת על זה ולפעמים עובר שבוע וקלטתי שאין לי מושג מה קורה עם השוק. ignorance is bliss!

פירוט השקעות

באמצע מאי כאשר פרסמתי את יומן המסע, היו ברשותי 1,450,000₪. (אני אתעלם מה-RSUs בעדכון הזה).

• פנסיה וקה”ש: 305K ש״ח, בחשבון IRA. מתחילת התקופה 11%.
  • בית השקעות: 1,780K ש״ח. רווח מעלות של כ-350K ש״ח. זה היה יותר גבוה (חצה את ה-400K) אבל ירד. הכסף מחולק חצי דולרים חצי שקלים, ובעוד שהתשואה בדולרים היא בערך 30%, ערך הדולר שירד מאז מקטין את התשואה הכוללת בשקלים.
אלוקציה: לא מאוד השתנתה, מלבד זה שמכרתי את המניות של החברה שאין לאמר את שמה ברווח יפה של 100K ש״ח ובזו סיימתי עם המעמסה הרגשית הזו. עשיתי גם טעות וקניתי לאחרונה קצת מניות בודדות של 2 חברות טכנולוגיות בשיא, ומאז הן לא חוזרות לשם. אז כרגע זה שכר לימוד (של 1000$), ואני תוהה אם לממש הפסד ולשים את הכל על המדדים, או לחכות שיעלו ואז למכור. בכל מקרה, למדתי.

אז אם נסכום, יוצא שיש ברשותי בכל החשבונות ₪2,085,000, לפני מיסוי.
ההחלטה להשקיע בתחילת הקורונה התבררה כמדהימה, ואני מאוד שמחה על כך. שרק ימשיך כך, ושדולנד טראמפ ישרוד את הקורונה! :)

@Gali Leo
האם האקזיט היה קניה של החברה שבה את עובדת עכשיו? (כלומר קנו אתכם והמשכת באותו מקום?).
או שקנו, יצאת החוצה והתראיינת לפאאנג?

נשמע מעולה :)
תודה על העדכון

עדכון יולי 2021

לא היה בכוחי להשקיע בחודשים האחרונים. הייתי עסוקה בלעבוד קשה (מאוד - אבל זה משתלם, מקום העבודה יודע לתגמל יפה אנשים שעובדים קשה [ומשקפים זאת!]), ולטפל בכל מיני עניינים אחרים כמו להשקיע (בעצמי), במשפחה, בבית, ובתחביבים נוספים. אז בגדול, זה היה שגר ושכח.
אני בהתלבטות אם לחכות עם הסכום שנצבר למפולת שאולי תגיע (ולנסות לקנות הרבה בזול כמו בקורונה) או להתחיל לטפטף אותו (כי כבר הפסדתי חלק מהעליות שקרו בחודשים האחרונים).
ברור לי שהנבואה ניתנה לשוטים (ולתינוקות), ואין צורך להפנות אותי לשרשור על המפולת שעתידה לבוא. זו התלבטות שלי עם עצמי.

פירוט השקעות
  • פנסיה וקה״ש IRA: כ-470K ש״ח. עלו ב-30% תשואה מאז שהתחלתי את החשבון.
  • בית השקעות: 2,207K ש״ח. עלו ב-50% תשואה מאז שהתחלתי את החשבון. אני מייחלת שהדולר יעלה כי זה יעלה משמעותית את התשואה בחשבון, שחציו בדולרים. אבל זה לא משנה כרגע, אלא רק כאשר ארצה להשתמש בכסף.
  • מניות מקום עבודה שהינן vested ערכן 444K ש״ח.
כברת דרך
  • מאי 2020 - 1,450K₪.
  • אוקטובר 2020 - ₪2,085K.
  • יולי 2021 - 2,677K ש״ח. בתוספת המניות ה-vested ממקום העבודה, ברשותי 3,124K ש״ח.

נערך לאחרונה ב:
אני מייחלת שהדולר יעלה כי זה יעלה משמעותית את התשואה בחשבון, שחציו בדולרים.
רק אם את מחזיקה דולרים ממש (לא סביר בהינתן התשואה שהצגת), או אג"ח של ממשלת ארה"ב (גם לא סביר בהינתן התשואה שהצגת).
ממליץ לך לקרוא את הפוסטים על חשיפת מט"ח וגידור מט"ח בפורום.
יש אחד שאפילו נקרא "ריכוז כל הפוסטים בנושא גידור מט"ח וסיכון מט"ח"

מאד מרשים. הלוואי והיו לי את מקורות הידע שקיימים היום, כדי להשקיע בצורה החכמה הזו לפני 20-15 שנה. וגם הגישה של לחשוב על פרישה בגיל 25-30

נערך לאחרונה ב:
שמחתי להכיר, נראה שאת עושה חיל. הכי כיף לקרוא שזה לא איזה פרוייקט חיסכון אלה פשוט החיים עצמם והם מהנים וכיפים.
לגבי ההתלבטות, לא הייתי מנסה לתזמן את השוק כי זה לא חשוב. יש לך תזרים של כסף חדש שיכנס לחסכונות ואם תהיה מפולת השוק לא יתקן יום אחרי ייכנס לא מעט כסף חדש בשוק זול יותר.

מאד מרשים. הלוואי והיו לי את מקורות הידע שקיימים היום, כדי להשקיע בצורה החכמה הזו לפני 20-15 שנה. וגם הגישה של לחשוב על פרישה בגיל 25-30
תודה. כמות מקורות הידע והנגישות אליהם כיום הינה מדהימה. לפני 20 שנה השקעה בשוק ההון בארץ הייתה משמעותית מסורבלת ולא נגישה, אז אני חושבת שאתה לא צריך להקשות עם עצמך.
לגבי הגישה של לפרוש בגיל 25-30 - אני לא חושבת שזו גישה נכונה, לפחות עבורי. רשמתי בפוסט ההתחלתי שאני לא מתכוונת לפרוש, גם אחרי שאגיע לסכום שמאפשר מחיה טובה. אני אוכל לקחת יותר חופשים מהאדם הממוצע, אבל בסופו של יום אני בת אדם שצריכה מסגרת כלשהי שבה אוכל להכיר אנשים אחרים וליצור רעיונות/מוצרים/דברים. אני רואה אנשים שיוצאים לפנסיה והם אבודים, אני לא רוצה להגיע למצב הזה לא בגיל 80 ובטח לא בגיל 40. אפשר לייצר מסגרות אלטרנטיביות, אבל זה הרבה יותר קשה לביצוע.

אני מאחל לך קרירה ארוכה ועשירה, אבל לא מעט אנשים בתעשייה הזו מגיעים באיזה שלב לתחושה של מיצוי או burnout.
התנאים מאד מפנקים, האנשים ברובם איכותיים, אבל הרבה פעמים מקדישים המון מאמץ לפתח דברים שאינם חשובים באמת.

מאד כדאי לפתח תחביבים שלא קשורים לעבודה, מסגרות להתנדבות וכיוב׳.

תודה על כל הפירוט. ממה שאני מבין - ככלל אצבע TC בFAANG הוא בערך כפול מהברוטו?

@Gali Leo

שאלה - משום שגם אני בדיוק לקראת אקזיט בימים אלה וקצת מתלבט באיזה מסלול ללכת -
וסליחה אם התייחס לנושא ופספסתי - האם רכשת דירה ו/או את מתכוונת לרכוש אחת? או שאת שוכרת ו/או מתכוונת להמשיך לשכור? או משהו אחר?

נושאים דומים

נושאים דומים

Back
למעלה