האקזיט, faang ורוח הקודש

הנושא בפורום 'יומני מסע אישיים' פורסם ע"י Gali Leo, ‏16/5/20.

data-full-width-responsive="true">
  1. Gali Leo

Gali Leo משתמש רשום

בת 29, מתכנתת מגיל ילדות מאהבה ותשוקה למקצוע. אני מחשיבה את עצמי ברת מזל שביכולתי לעבוד במקצוע שאני אוהבת וגם מספק הכנסה גבוהה בהרבה מהממוצע. אני מניחה שגם אם המקצוע לא היה מכניס הייתי עוסקת במקצוע מתמטי זה או אחר.

כבר כמה שנים אני קוראת בהנאה את "הסולידית" ומתמוגגת מהשפה העשירה והגבוהה שלה, אך אף פעם לא יישמתי משהו שקראתי בבלוג וחסכתי ברצינות. תמיד הכסף הצטבר בעובר ושב והיה לי מחסום של ״איך להתחיל״. מה זה בית השקעות, מה זה מניות. ידעתי שכדאי להשקיע במדדים כי הסביבה שלי פמפמה את זה, אבל לא באמת הבנתי מה כל הסימנים אומרים ולא טרחתי ללמוד. הרגשתי קצת נחיתות (לא מוצדקת) לעומת אנשים שהמשפחה שלהם אמידה ומשקיעה ומכירים את המושגים מבית.

המאורע שגרם לתפישה שלי לגבי אופן ניהול כספי להשתנות הוא אקזיט ממקום העבודה. אני לא יכולה להגיד שזה שינה את חיי, אך הסכום הנכבד (בין 200-250 אלף דולר, המספרים גם בהמשך ישונו קצת למען פרטיותי אך בתחשיב הכללי הסך ישאר זהה) היווה קטליזטור להבנה שזהו זה, הגיעה העת לשבת, לקרוא את הסולידית לעומק, ולהבין איפה, מתי והיכן כדאי להשקיע.

הכסף חיכה בצד פרק זמן.

כשהקורונה התחילה לתת את אותותיה הראשונים, פתחתי חשבון למסחר עצמאי באחד מבתי ההשקעות. חיכיתי שיתחילו המפולות והתחלתי להשקיע את הכספים טיפין טיפין לאורך תקופת הירידות. הוספתי גם 250,000₪ שישבו לי בעו״ש שהמרתי לדולרים. זה לא הדבר החכם ביותר היות וההמרה עלתה לי, אבל רציתי בשביל הנוחות להמיר אותם לדולרים, כדי שאוכל להשקיע במניות/מדדים בצורה נוחה.
    בגלל שהייתי ועודני חדשה בעסק ולא מושקעת רגשית, שמחתי מאוד לראות את התיק אדום. ככל שהירידות המשיכו, כך הוספתי יותר כסף, יום אחר יום, בתקופת מרץ-אפריל 2020. המשכתי לטפטף גם בעליות.
    השקעתי בעיקר במדדים וקצת במניות FAANG וכד׳. כמו כן השקעתי גם בחברות תעופה, מתוך מחשבה שההשקעה תשתלם בעתיד הלא רחוק.
    התיק הדולרי עומד כרגע על 8.64% תשואה בפרק זמן של שלושה חודשים (הירידות של השבוע האחרון הורידו את זה מאזור ה-12%). התשואה משתנה כמובן כל יום בזמנים משוגעים כאלה, אבל זה מה שנכון לפרק זמן זה, ואין המספר היום רלוונטי לעתיד.

פנסיה וקה״ש: פתחתי בחודשים האחרונים קרן השתלמות וקופת גמל IRA במבצע של [נמחק - yossik], עם דמי ניהול של 0.2% לצבירה ו-0% מההפקדות. התהליך לקח כמה חודשים עד שכל הכספים הועברו, ואת כולם אני משקיעה במדדים דרך קרנות של בלאקרוק. רכשתי ביטוח אכ״ע חיצוני על סכום של 20,000 ש״ח ש-75% יספיקו לי ממנו. אני קצת מתחבטת ביני לבין עצמי האם משתלם לי להפריש כל חודש על ביטוח זה, והאם כדאי להקטין/להגדיל את ההפרשה על כך.

התהליך בחודשים האחרונים מאז שהתחלתי להשקיע היה מטלטל. מאדם שלא השקיע, ונתן לכסף לזרום לעובר וש״ב, למדתי הרבה על השקעות ועל פנסיה, והתגבשה בי תחושה של בגרות מאוד חזקה - שאני אחראית לגורלי, והשליטה וההבנה הפיננסית היא חלק ניכר מזה.
    סה״כ כיום יש באמתחתי כ-1,450,000₪ שאותם אני מנהלת בשני מקומות: חשבון השקעות באחד מבתי ההשקעות בארץ, ופנסיה וקרן השתלמות IRA. אני יודעת שעם ניהול כלכלי נכון ופחות בזבזנות ותקופות חופש ולמידה לאורך שנות ה-20 הייתי יכולה לחסוך יותר, אך אני שלמה עם עצמי. בואו נעבור לפרטים היבשים.

פירוט השקעות
    אלוקציה:
    • ETF - 81%
    • STOCKS - 14%
    • CASH - 5%
    פירוט הפיזור:
    • פנסיה וקה”ש: פנסיה 155K ש״ח וקה״ש 26K ש״ח, מושקע בקרן מחקה S&P500 של בלאק רוק, מספר נייר 1159250.
    • מזומן: את המזומן ששוכב בצד אני כרגע מתכוונת להשקיע במדדים.
    • בית השקעות:
      • מדדים: VOO,QQQ,VGT, קרן מחכה סקטור טכנולוגי של בלאק רוק (מספר נייר 1159193)
      • מניות: FB, GOOG, TSLA, UAL, DAL

הכנסות והוצאות

הכנסה: עבודה

אני עובדת כיום באחת מחברות FAANG. התמזל המזל והתפקיד מרתק, מאתגר ומשמח אותי. אני מניחה שזה גם עניין של גישה. העדפתי לבקש יותר במניות מאשר בברוטו מתוך מחשבה שהשכר לאורך השנים יתקדם מהר יותר, בעוד מנגנון המניות נקבע יחסית מראש לכן כדאי לי להגדיל אותו ככל שניתן בהתחלה. (מנגנון זה הנקרא equity refresh, אומר: קח את הסכום הראשוני של ה-RSU שנתנו לך, וניתן לך כל שנה בין רבע למחצית מסכום זה, שוב, ב-RSUs). כיום, לאחר שאני מבינה קצת יותר בהפרשות פנסיוניות, כנראה הייתי עושה חישוב שמתחשב גם בהן ובאופן המיסוי שלהן, אך סה״כ אני שלמה עם ההחלטה. אינני מחשבת בפיצוי הכולל את תוכניות הESPP אך זה כנראה נופל בטווח שרשמתי.

ברוטו: ~44 אש״ח
    נטו: ~23 אש״ח
    RSU ראשוני(מניות חברה, לפני מס שולי): 230,000$.
    ברוטו ממוצע לחודש על פני 4 שנים, כולל מענק חתימה, בונוסים, והפרשות מניות חוזרות: בין 70-80 אש״ח, כנראה יצא לכיוון האמצע (יש משתנים שקשה לצפות מראש כמו גודל הריפרש, העלאת משכורות, בונוסים).

אציין כי החישוב של הפיצוי הכולל (total compensation) לפני שהתחלתי לעבוד שם, הותיר אותי פעורת פה. עם שכר כזה תחרותי, לא ברור לי איך יותר אנשים מוצלחים וחריפים מאוד בהם חלק מחבריי לא הולכים לעבוד בגאמפא. ההנחה שלי (לאחר שיחות עם חברים) שזה פשוט לא ידוע מספיק.

לא חישבתי את המניות בתחשיב ההשקעות הכולל שלי, היות וזה סכום שעדיין אין בכיסי.
    באם נכליל גם אותו (וצריך) הקצאת הנכסים תהפוך להיות:
    • ETF - 61%
    • STOCKS - 35%
    • CASH - 3%
    דבר זה הוא משהו שאני מתלבטת איך לטפל בו בהמשך. אני חוששת מאחזקות כה רבות של חברה יחידה, ומצד שני - זו חברת faang, שאני לא רואה איך האומה האמריקאית ושאר יסתדר בלעדיה.

הוצאות
    אני גרה עם בן זוגי בתל אביב. יש לנו חשבון משותף שאליו אנחנו מפרישים כ״א 5000₪ בחודש, ז״א נכנסים 10,000₪ בחודש. מתוכם:
    • דירה: 7000₪
    • הוצאות מזון, חשמל, בית, תחביבים משותפים: 3000₪. כמובן שסעיף זה משתנה כל חודש אך 3000₪ זה חסם עליון טוב, ובכסף שנשאר אנחנו משתמשים בשביל חופשות משותפות ארוכות בחו״ל (פעם בשנה לפחות). אוכל אני אוכלת בבוקר ובצהריים בעבודה, ובערב משהו קליל. בן זוגי אוכל רק בעבודה. אנחנו לא קונים בסופר באופן מסודר אלא את המרכיבים שצריך בשביל המנות - ירקות אצל הירקן, בשר באטליז, השלמות בסופר כלשהו. אני לא משווה מחירים או דברים כאלה - עצם זה שאני קונה מה שאני צריכה מוריד לי את המחיר דרסטית מאשר אם הייתי עושה משלוח כל שבוע-שבועיים משופרסל.
    • הוצאות אחרות: 2000-4000₪. סעיף זה חורה לי. אני מאוד נהנתנית (אוהבת לאכול בחוץ, לחדש את הבית). מצד שני בתפיסה שלי אני מאוד לא צרכנית - לא זוכרת מתי נכנסתי לקניון בפעם האחרונה, ואני לא אוהבת להסתובב בחנויות ולקנות מוצרים. זה סעיף שלגמרי אני רוצה לצמצם ובראש ובראשונה - לגזור כרטיסי אשראי מיותרים, ולבצע מעקב חודשי על הוצאות.
    • תחבורה: רכבות, אוטובוסים, אופניים. אף פעם לא הייתה לי בעיה להתנייד עם אוטובוסים ורכבות. מוניות זה משהו שאני לא חושבת עליו בכלל, למרות שאני יכולה להרשות זאת לעצמי - זה פשוט לא דרך מבחינת המח שלי להתנייד. לבן זוגי יש אוטו יחסית ישן שהוריו מממנים. כשהאוטו ישבוק חיים, לא נראה לי שנקנה חדש - הוצאה מיותרת של 2000₪ בחודש + למצוא חניה בתל אביב.

חסכון
    15,000₪-18,000 כל חודש שמופנים להשקעות. בין 65-80% חסכון, תלוי בחודש. רוצה להגדיל את זה ל80% ולא להוציא דבר מעבר.

סוף דבר

לפי החישובים שלי (שנלקחים עם תשואה שנתית של 7% לסך ההשקעות לשנה), אני אמורה לסיים את 4 השנים הקרובות עם 4 מיליון ש״ח. אתם לא תראו את זה עליי ולא תדעו - אני אדם צנוע מבית, אני לא אקנה מכונית או דירה יקרה. כך גם מרבית חבריי הסולידיים.
    האקזיט היה זרז טוב להשקעה ולהתבגרותי הכלכלית (ובכך גם להתבגרותי הכוללת) אך בלעדיו חיי לא היו משתנים דרסטית - הרי העבודה ב-faang מתגמלת בתוחלת יותר מכל סטרטאפ, והמניות בטוחות (בניגוד לאופציות).
    חשוב לי לציין שכל זה נקנה בהמון עבודה קשה ולמידה. וגם מזל, או בחירה מושכלת, יש שיקראו לכך. אם הייתי בוחרת להתמיין לצבא למקום זה או אחר, ובוחרת מקום עבודה זה או אחר, ובוחרת ללמוד מקצוע זה או אחר - חיי היו משתנים ללא הכר. בסוף אלו הן הבחירות שלנו שעושות אותנו.
    יותר מכל אני מוקירה להוריי תודה על שעיצבו אותי להיות אדם סקרן שאוהב ללמוד (וגם על הגנטיקה) ואוהב טכנלוגיה, בדיוק בעשורים בהם היכולות האלו נחשבות ביותר.

המטרה שלי: פרישה מוקדמת היא לא מטרה שלי, היות ואני אוהבת את מה שאני עושה. אם אסיים את 4 השנים הקרובות עם 4 מיליון ש״ח הרי שאני מסוגלת לפרוש עם שכר של 10,000₪ בחודש שהוא לגמרי יותר ממש שכל אדם צריך לדעתי (לקחתי את זה והכפלתי ב-400 ולא ב-300).
    אני לא רואה את זה קורה. אני מניחה שאם כבר אני אוריד אחוזי משרה, אקח פסקי זמן לטיולים מסביב לעולם ומתישהו גם אלד ילדים חכמים ונבונים (אמן!), אחזור לספסל הלימודים ואציל את המוח מפני התנוונות.
    סה”כ החיים טובים, ואני רק מקווה להמשיך להיות בריאה וחדה שכלית בשביל שכל זה יתממש.

נערך לאחרונה ע"י מנהל: ‏17/5/20
  2. HHH

HHH משתמש ותיק

3. yossik

yossik מודרטור

ברוכה הבאה לפורום.

4. ALEX47

ALEX47 משתמש ותיק

מאד מרשים, נראה שאת יכולה ללמד את חבריי הפורום הרבה דברים.
    אני לא מכיר את סוג העבודה, למה יש התנוונות?

Wonko אוהב/ת את זה.
  5. FullStack

FullStack משתמש ותיק

כל הכבוד על הזזת המחט, עד כמה המספרים לא מדוייקים?
    איך לא שמענו על הקבוצה של נינג'ה פיננסית, איזו חברה נתנה את התנאים האלו?

בת העמק אוהב/ת את זה.
  6. Ron.B

Ron.B משתמש ותיק

ברוכה הבאה!
    +1

7. Gali Leo

Gali Leo משתמש רשום

yossik תודה, אני קוראת כאן בשנה האחרונה די באופן אינטנסיבי והפורומים תרמו לי רבות.

בעיקר איך לעשות משא ומתן לפני מתן חוזה לעבודה - זה לסחור באי נעימות רגעית תמורת הרבה כסף בעתיד. בכל מה שקשור לניהול כסף - אני עוד טירונית :>

בכל עבודת תכנות יש הרבה עבודה שחורה. היא יכולה להיות מאוד מהנה, ועצם היצירה של דבר חדש מאוד מלהיב אותי כל פעם מחדש, אך אני לא יכולה להשוות אותה ללמידה ומחקר באקדמיה - האינטנסיביות בה המוח צריך לעבוד, לפתור תרגילים ולאמץ את עצמו.

הברוטו הממוצע לחודש הוא אכן בין 70-80 אש״ח. אתה יכול לשחק איך שתרצה עם ה-RSUs ושכר הברוטו ״הרגיל״ - זה לא כזה משנה בעיניי אם בחישוב הסופי הממוצע נשאר זהה. גם סך הכסף באמתחתי נכון (פחות או יותר, לא רשמתי מאות שקלים).
    https://www.facebook.com/groups/Fininja/ - היה לקבוצה שת״פ עם הלמן אלדובי בנושא קופת גמל וקה״ש IRA. לצער כולנו זה נגמר, מי שעלה על הרכבת בזמן נהנה. אני מקווה שעוד חברות ישכילו להציע את המוצר הזה.

8. סולידי

סולידי משתמש בכיר

מדהים. אני מכיר מספרים כאלה לעובדים עם ותק, נסיון והשכלה הרבה יותר רחבים. לדוגמא, דוקטור עם 30 שנות נסיון באפל.

המשיכי לעשות מה שאת אוהבת ולקצור את הפירות. את בפירוש על הסוס.

sogi, שלי ו-Gali Leo אוהבים את זה.
  9. ת.אוקהם

ת.אוקהם משתמש ותיק

מרשים!
    מתוך סקרנות גרידא (אין לי אף חבר קרוב שעובד בfaang בישראל), כמה להערכתך את רחוקה משיא השכר שם? את בת 29 והמספרים האלו גורמים לי לתהות כמה מרוויחים שם בני (או בנות) 35 עם 8-10 שנות נסיון...

sogi אוהב/ת את זה.
  10. Body Solid

Body Solid משתמש בכיר

ברוכה הבאה וכל הכבוד!
    נהניתי לקרוא

11. sogi

sogi משתמש בכיר

לא ידעתי שב-faang יש בכלל גבול עליון לשכר.
    יש לך איזה לינק שמסביר את העיניין?

היא מרוויחה יותר מ- @KickR, הפאנגיסט עם המשכרות הכי גדולה בפורום מבין אלה שהסכימו לשתף שכר.

faang-יסטים סולידיים, אתם גורמים לי לקנא עם הסיפורים שלכם!
    (אבל אל תפסיקו עם הסיפורים)
    גם לי אין אף חבר קרוב שעובד ב-faang. מרגיש שאני עובד בליגה ב'.

שלי אוהב/ת את זה.
  12. ALEX47

ALEX47 משתמש ותיק

מה יגידו אנשים שלא בתחום התוכנה בכלל?

sogi ו-שלי אוהבים את זה.
  13. FullStack

FullStack משתמש ותיק

היא רשמה שהמספרים קצת שונו, לא שמעתי על שכר של 44 ברוטו לתפקיד מפתח לפני בונוסים ושאר ירקות.

14. ת.אוקהם

ת.אוקהם משתמש ותיק

אולי לא התנסחתי כמו שצריך.
    בגדול, ממה שאני מכיר בהייטק, שיא השכר מגיע לאחר 8-10 שנות נסיון ומשם השכר כבר לא עולה בצורה משמעותית (אלא אם השכר בכלל ההייטק עולה).
    רציתי להבין כמה היא רחוקה מנקודת שיא השכר הזו בקריירה שלה.

sogi אוהב/ת את זה.
  15. קפה שחור

קפה שחור משתמש בכיר

שאין תיקרה כשאתה שולט בשכר, רק צריך הכנסה מספקת כדי לשלם אותו לעצמך
    :)

16. גרהם

גרהם משתמש בכיר

שהמשכורות האלו קיימות בתחומים רבים, אבל באף תחום (כשכיר) לא בגיל 29.

דורון, ת.אוקהם, sogi ומשתמש נוסף אוהבים את זה.
  17. ALEX47

ALEX47 משתמש ותיק

בדיוק. ולעיתים גם לא בגיל 60. אדגיש שאני משווה לבעלי מקצוע בעלי תארים בהנדסה, רפואה, בנקאים וכו'. הכל על סמך המדגם המאד לא מייצג של סביבתי ומכריי

18. Gali Leo

Gali Leo משתמש רשום

לא פירטתי את מס׳ שנות הניסיון שלי, מהי השכלתי האקדמאית, הישגיי ומסלול חיי מפאת שמירה על הפרטיות שלי, שכן הם די יחודיים ומאוד חריגים בנוף - אך ממה שאני מכירה (חברים בגאמפא), אני מרוויחה יותר מרוב האנשים בני 35 עם 8-10 שנות ניסיון, גם בגאמפא.
    בחודש האחרון התוודעתי לאתר הזה (https://www.levels.fyi/?compare=Amazon,Apple,Google,Facebook,Microsoft&track=Software Engineer) שחושף את המשכורות בחברות גאמפא ועושה עבודה מדהימה בשקיפות, ובהנגשת המידע על הדרגות בכל ארגון. קחו את הפיצוי הממוצע השנתי בכל רמה ותקצצו 10-20% ותגיעו בערך למשכורות של ישראלים בגמאפא. המשכורת השנתית שלי היא בין 264-300 אלף דולר (לפני קיצוץ של 20 אחוז שנועד להתאים לשוק המקומי). זה ממקם אותי קצת לפני אמצע גרף המשכורות באתר, משמע - יש עוד לאן להתקדם.

יש כאלו משכורות גם בחברות שהן לא גאמפא. צריך להיות מוכשר, אבל ראיתי הרבה משכורות כאלו (של 45 ברוטו פלוס מינוס) בדיונים על ציפיות שכר למפתחים סניורים.

ת.אוקהם אוהב/ת את זה.
  19. גרהם

גרהם משתמש בכיר

ברור שלעיתים גם לא בגיל 60. זה שכר שמעטים מאד בכל תחום מגיעים אליו. לפחות ברפואה, זה באזור הממוצע של רופאי בתי החולים. אבל שוב, כמה עשורים מאוחר יותר.

sogi ו-ת.אוקהם אוהבים את זה.
  20. sogi

sogi משתמש בכיר

האם לא נכון יותר להסתכל על המשכורת שנגזרת מה-TC לאורך כל השנים? היא כתבה שזה 70-80 אלף.
    אגב, לא ברור אם היא סתם מפתחת. נשמע שהיא בכירה, tech lead או איזה מומחית ML מהאקדמיה.
    אנחש שהיא עובדת באמזון או באפל (החברות faang שלא מופיעות בתיק ההשקעות שלה) אלא אם כן יש פה משחק של הפוך על הפוך (במסגרת העירפול של המידע בפוסט).

זה נכון כל עוד ה-FAANG ממשכים במונופול שלהם בתחום האינטרנט. לדעתי זה לא ימשיך זמן רב, העולם הולך לכיוון של קוד פתוח וביזוריות.

תזכורת:
    חברות קמות ונופלות. פעם חברות הנפט היו אלוהי הבורסה וכיום בעידן שהנפט נסחר בפחות מ-0 דולר זה כבר לא ככה.
    לפני זה חברות הטלקום היו הכוכבים, במאה ה-19 אלה היו חברות הרכבות וכו'.

אני לא אתפלא שחברות ה-FAANG יאבדו את כוחם, אבל כמובן שזה כבר יקרה עוד עשור לפחות, אחרי שכבר תהי בפנסיה.

נערך לאחרונה ב: ‏16/5/20
    Gali Leo אוהב/ת את זה.
מוזמנים להשתמש בקישורי השותפים הבאים כדי לקנות באמאזון , להוריד ספרי שמע, או להקים אתר אינטרנט משלכם (מדריך מפורט - כאן). תודה על תמיכתכם באתר.
  1. אתר זה משתמש בעוגיות דפדפן. אין באמור בפורום כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בצרכיו של כל אדם.