• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

האם רוב הכלכלנים קפיטליסטים?

אולי יעניין אותך לקרוא את התגובה של פרופ' עומר מואב לספר של פרופ' אריאל רובינשטיין
http://tchelet.org.il/include/print.php?id=484

ובאותו נושא, פוסט של ד"ר אורי כץ" האם הכלכלה היא מדע": http://blogs.haaretz.co.il/orikatz/400/
לגבי מואב, מוכר וצפוי.
קשה למצוא אנשים חכמים שהקדישו את כל חיים המקצועיים ללימוד תחום מסויים שיודו שהוא חסר חשיבות מעשית.
לגבי כץ, כל הכבוד לו שהוא מודה שיש אידיאולוגיות כלכליות שונות. מהטור שלו בדרך כלל אפשר להבין שיש אמת אחת וכל מי שלא מבין אותה הוא טיפש או גרוע מזה, יחימוביץ'.

קשה למצוא אנשים חכמים שהקדישו את כל חיים המקצועיים ללימוד תחום מסויים שיודו שהוא חסר חשיבות מעשית.
אני לא בטוח אם במשפט הזה התייחסת למואב או רובינשטיין, אבל אם לרובינשטיין אז הרי שהטענה בביקורת היא שהוא באמת לא מהתחום שאותו הוא מבקר..
ג"נ: לא קראתי את הספר של רובינשטיין, הוא בTODO שלי כבר תקופה (אני משתדל להיחשף גם לדעות נוספות..)

אני לא בטוח אם במשפט הזה התייחסת למואב או רובינשטיין, אבל אם לרובינשטיין אז הרי שהטענה בביקורת היא שהוא באמת לא מהתחום שאותו הוא מבקר..
ג"נ: לא קראתי את הספר של רובינשטיין, הוא בTODO שלי כבר תקופה (אני משתדל להיחשף גם לדעות נוספות..)
שים לב שיש נקודה מהותית (לדעתי עונה על השאלה של פות"ש) בה מואב ורובינשטיין מסכימים - "יעיל" ו"טוב" אינם היינו הך והכלכלה אינה מתייחסת ברמה הערכית למנגנון השוק - את זה אומר עומר מואב הימני (כלכלית).
אם כך, אין משמעות למבנה השוק בו תומכים כלכלנים. מדובר בשאלה ערכית ובתחום הזה אין שום יתרון למי שלמד מודלים כלכליים.

שים לב שיש נקודה מהותית (לדעתי עונה על השאלה של פות"ש) בה מואב ורובינשטיין מסכימים - "יעיל" ו"טוב" אינם היינו הך והכלכלה אינה מתייחסת ברמה הערכית למנגנון השוק - את זה אומר עומר מואב הימני (כלכלית).
אם כך, אין משמעות למבנה השוק בו תומכים כלכלנים. מדובר בשאלה ערכית ובתחום הזה אין שום יתרון למי שלמד מודלים כלכליים.
יש אמנם פערים בעיקר בתפיסת הצורך בצעדים שמצמצים אי שוויון.. אבל לדעתי רובם המוחלט הכלכלנים והאנשים מסכימים על הרבה מאוד דברים שהם "טובים"- צמצום עוני מוחלט, נגישות לבריאות, מזון, פנאי, וכו'.. ולכן אני חושב שאתה מפשט את זה יותר מדי

יש אמנם פערים בעיקר בתפיסת הצורך בצעדים שמצמצים אי שוויון.. אבל לדעתי רובם המוחלט הכלכלנים והאנשים מסכימים על הרבה מאוד דברים שהם "טובים"- צמצום עוני מוחלט, נגישות לבריאות, מזון, פנאי, וכו'.. ולכן אני חושב שאתה מפשט את זה יותר מדי
מה שיפה בכלכלה זה שההכרעות אף פעם לא כל כך פשוטות.
אין ספק שכולם רוצים מזון איכותי, פנאי ושלום עולמי, אבל לא אלו הדילמות הכלכליות.
נגישות לבריאות עולה בתמריץ לעבוד, פנאי עולה בצמיחה וכו'.
הכלכלנים יכולים לדייק את המחיר שאנו משלמים על כל החלטה וזו בהחלט המומחיות שלהם. אבל אחרי שהבנו את המחיר, ההכרעה מה יותר טוב היא תמיד ערכית וכדרכן של החלטות ערכיות לא תהיה מוסכמת על כולם או על הרוב המכריע.

ובכלל כל מי שלא מסכים איתי הוא היטלר המן הרשע והשטן ביחד
פאשיזם זה לא השמצה, פאשיזם זה תיאור מדוייק. המערכת הכלכלית ששררה באמיפרייה הרומאית למשל הייתה פאשיזם, כנ"ל מה ששורר היום ברוב המערב. יש דרגות חומרה להתערבות המדינה בפאשיזם- אין דין מוסוליני כדין לינקולן. אבל ביסודו זה אותו שיטה כלכלית. אני לא אומר את זה כתווית שלילית, זה פשוט תיאור עובדתי.

פאשיזם זה לא השמצה, פאשיזם זה תיאור מדוייק. המערכת הכלכלית ששררה באמיפרייה הרומאית למשל הייתה פאשיזם, כנ"ל מה ששורר היום ברוב המערב. יש דרגות חומרה להתערבות המדינה בפאשיזם- אין דין מוסוליני כדין לינקולן. אבל ביסודו זה אותו שיטה כלכלית. אני לא אומר את זה כתווית שלילית, זה פשוט תיאור עובדתי.
תוכל בבקשה להסביר למה אתה מתכוון בפאשיזם בהקשר הזה?

תוכל בבקשה להסביר למה אתה מתכוון בפאשיזם בהקשר הזה?
פאשיזם היא מערכת כלכלית בה פורמלית קיים רכוש פרטי וחוק המגן עליו, אך בפועל בעל הרכוש אינו המחליט כיצד יעשה בו שימוש אלא המדינה מחליטה. המדינה מפיקה הוראות וצווים המפקיעים זכויות מבעלי הרכוש לטובת אליטות כוח המקורבות לשלטון (ועדים גדולים, בעלי מטעי לטיפונדות או תעשיות ביטחוניות וכו'). אין שוק כסף ואשראי חופשי, שוק האשראי מולאם דה פקטו ובניהול הדוק של המדינה.

ובכלל כל מי שלא מסכים איתי הוא היטלר המן הרשע והשטן ביחד
מה הקשר?!
פאשיזם היא מערכת כלכלית בה פורמלית קיים רכוש פרטי וחוק המגן עליו, אך בפועל בעל הרכוש אינו המחליט כיצד יעשה בו שימוש אלא המדינה מחליטה. המדינה מפיקה הוראות וצווים המפקיעים זכויות מבעלי הרכוש לטובת אליטות כוח המקורבות לשלטון (ועדים גדולים, בעלי מטעי לטיפונדות או תעשיות ביטחוניות וכו'). אין שוק כסף ואשראי חופשי, שוק האשראי מולאם דה פקטו ובניהול הדוק של המדינה.
מדויק. יש לזה תיאור קולע בגרמנית - command economy - Zwangswirtschaft

אני לא יודע מה העמדה של רוב ה"מבינים", אבל אני יכול להפנות אותך למאמרים של מישהו שהוא "מאד מבין" שמסביר למה לעמדה של ה"מבינים" אין שום עדיפות על העמדה של כל אדם אחר ברמה הנורמטיבית.

אני אשמח

אז בכל זאת אתה מתייחס אליהם כרבנים. בלעדיהם לא תוכל לקבוע את דעתך? כמה מצער...

מצער? מצער שאני יודע שאלו שלמדו את המקצוע הזה במשך שנים יודעים בתחום יותר ממני? זה מצער שאתה הולך לרופא כשאתה חולה? למה שלא תקבע בעצמך מה לדעתך אתה צריך לעשות? זה מצער שאתה הולך לעורך דין בשביל להתייעץ בתחום זה? או שאתה הולך למנהל חשבונות בשביל להתייעץ בתחום זה?

מי יודע יותר טוב כלכלה, אני או כלכלן שלמד את התחום במשך שנים? מי יודע יותר טוב רפואה, אני או רופא שלמד את התחום במשך שנים?

קפיטליזם וסוציאליזם, הם בתכלס יותר עניינים ערכיים ומוסריים, מאשר כלכליים.

השאלות הכלכליות באמת לא מעניינות. כשיורדים לעומק העניין, אלה תפיסות אתיות שונות.

נכון ולא נכון. סוציאליזם לא עובד בת'כלס. לדוגמה: אני אישית חושב שמס פרוגרסיבי זה בעיקרון מוסרי וטוב. אבל אני יודע שמס פרוגרסיבי עלול לגרום לאנשים להישאר במצבם, בלי להתאמץ להתקדם. כי המס גבוה. זו סתם דוגמה. הנה עוד דוגמה: היה נחמד אילו המדינה הייתה מנהלת את כל העסקים ומחלקת את הרווחים חזרה לאזרחים. אבל אז לא היה תחרות, מה שהיה מונע קידמה, ועוד.

היה נחמד אילו המדינה הייתה מנהלת את כל העסקים ומחלקת את הרווחים חזרה לאזרחים.
מזכיר לי משהו . . . .

מי יודע יותר טוב כלכלה, אני או כלכלן שלמד את התחום במשך שנים? מי יודע יותר טוב רפואה, אני או רופא שלמד את התחום במשך שנים?
דוגמאות טובות, בשתיהן אני חושבת כנראה הפוך ממך. בכל מקרה, לא הייתי משווה כלכלן לרופא ויסלחו לי הכלכלנים שכאן אם בכלל יש בפורום.

דוגמאות טובות, בשתיהן אני חושבת כנראה הפוך ממך. בכל מקרה, לא הייתי משווה כלכלן לרופא ויסלחו לי הכלכלנים שכאן אם בכלל יש בפורום.
אני עם תואר מתקדם, לא עובד ככלכלן ומסכים לגמרי

למה לא? כלכלן הוא "רופא בתחום הכלכלה". הוא יודע לשפר אותה, ומה לעשות בכל מצב. יש מחלוקות בין הכלכלנים בדיוק כמו שיש מחלוקות בין הרופאים. אבל יש דברים ברורים שרובם מסכימים עליהם. ואם רוב הכלכלנים אומרים משהו, אני לא חושב שזה הגיוני שאחלוק עליהם אם לא למדתי את התחום כמוהם.

בכלכלה זה עובד באופן הבא- יש תיאוריה שמישהו חכם המציא, ואז באים אנשים עם כוח כלכלי ומאמצים את התיאוריה ומתחילים ליישם אותה, ועכשיו אחרי שהם יישמו אותה, היא אכן מתבררת כנכונה.
במדעי החברה בכלל.

כלכלן הוא "רופא בתחום הכלכלה". הוא יודע לשפר אותה, ומה לעשות בכל מצב.
אני אפרט קצת יותר את דעתי:
רופא שמתייחס ספציפית אליך, אל כל גופך ונפשך, אל סביבת חייך האישית (אחוז מזערי מהרופאים)- יש סיכוי שהוא יאבחן אותך היטב. לאחר שיאבחן אותך היטב (ורוב הרופאים לא מדייקים), הוא יציע לך תרופות שנרקחו באופן תעשייתי לאחר שנמצאו מקלות באופן סטטיסטי על אחוז מסויים מהנחקרים אבל לא ידוע לו אם הן יעזרו לך או יזיקו לך (כי לתרופות יש תופעות לוואי כידוע לך). אם הוא רופא טוב כמו שכתבתי, הוא יבקש שתחזור אליו לראות את מצבך ואם התרופות יותר עזרו או יותר הזיקו. אם הוא רופא לסוג מסויים של חלק גוף, יתכן ולא אכפת לו אם התרופה/טיפול הזיקו לחלק אחר בגופך והעיקר שלחלק שהוא התמחה בו זה הועיל.
לך זה צריך להיות אכפת.

כלכלן- פי כמה יותר גרוע. הוא לומד תיאוריות כלליות (בארץ- רק תיאוריה אחת בערך), הוא לומד סטטיסטיקות והוא אינו לומד "לטפל" באנשים באופן אישי.
בהתחשב בכך שכלכלה שייך למדעי החברה ולא למדעים המדוייקים, אין צורך לקחת ברצינות יתרה את ה"נוסחאות" כאשר אתה בוחן איך לשפר את מצבך הכלכלי,
אלא להכיר כמה דרכים, לנסות מה מתאים לך באופן אישי ולצאת לדרך. אם אתה זקוק לגורו, מציעה שתבחר כלכלן/מצליחן אחד שהתאוריות/יישום שלו מצאו חן בעיניך והעתק אותן.

אני אפרט קצת יותר את דעתי:
רופא שמתייחס ספציפית אליך, אל כל גופך ונפשך, אל סביבת חייך האישית (אחוז מזערי מהרופאים)- יש סיכוי שהוא יאבחן אותך היטב. לאחר שיאבחן אותך היטב (ורוב הרופאים לא מדייקים), הוא יציע לך תרופות שנרקחו באופן תעשייתי לאחר שנמצאו מקלות באופן סטטיסטי על אחוז מסויים מהנחקרים אבל לא ידוע לו אם הן יעזרו לך או יזיקו לך (כי לתרופות יש תופעות לוואי כידוע לך). אם הוא רופא טוב כמו שכתבתי, הוא יבקש שתחזור אליו לראות את מצבך ואם התרופות יותר עזרו או יותר הזיקו. אם הוא רופא לסוג מסויים של חלק גוף, יתכן ולא אכפת לו אם התרופה/טיפול הזיקו לחלק אחר בגופך והעיקר שלחלק שהוא התמחה בו זה הועיל.
לך זה צריך להיות אכפת.
מה האלטרנטיבה?

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
Prince from the Biomass האם אתם קפיטליסטים? אוף טופיק 228

נושאים דומים

Back
למעלה