• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

ברלין מתכוננת להקפיא את שכר הדירה; מחירי השכירות של דירות בעיר ישארו ללא שינוי במשך 5 שנים;

אתה לא יכול לעבור דירה בלי לשלם קנס עצום של מס רכישה לדירה שניה
אפשר לקרוא לזה קנס, ואפשר לקרוא לזה שלא קיבלת עוד מתנה בשווי עשרות עד מאות אלפיםD:
אני מסכים שהפטור הזה גורם לשינויים בהחלטות של אנשים. אותי יותר מעניין, ההשפעה על המחיר הכללי בשוק (בעלות ושכירות).
לדחייה של רווח ההון על דירת הירושה, ניתן גם לה לקרוא עיוות בשוק.
אני לא מציע למסות את כל רווח ההון בעת ההורשה, הנקודה שלי היא, שה"עיוותים" נמצאים בכל פינה.

לא מדבר על RENT CONTROL. מדבר על זה שהבחור רוצה לאסור בחוק להחזיק יותר מדירה אחת.
טרלול קומוניסטי כזה לא שמעתי גם בקבוצות פייסבוק של נוער מק"י.
ואזרחים זרים?

ואזרחים זרים?
ממש לא.
אפשר ולגיטימי כמובן מבחינת המדינה להעלות את המס על השקעות זרות בנדל"ן כדי לא ליצור בועה או תלות בכספים זרים (או כל דרך אחרת שהמדינה תחליט על מנת למתן או לעצור בועת נדל"ן שתפומפם חיצונית). אולי מחר דווקא המדינה תרצה להזרים השקעות זרות למדינה ואז תפעל להוריד את המס על השקעות זרות.
זה אבל דיון אחר מהשרשור, ואם תרצה אפשר להכנס אליו (אבל מודה שלא מכיר מדינות מערביות שמגבילות משקיעים זרים לנכס בודד ואני מושקע בנדל"ן באירופה).

לא יודע אם זה עיוות או דבר רצוי, אבל אם קיבלת דירה בירושה, כל זמן שלא הצלחת להיפטר ממנה, אתה לא יכול לעבור דירה בלי לשלם קנס עצום של מס רכישה לדירה שניה. אני מכיר שכונה בה כולם עוברים לדירות בהשכרה מהסיבה הזו.
אם אני לא טועה, יש תקופה של שנה חפיפה שבה אתה יכול לא לשלם מס רכישה (בתנאי כמובן שאתה מוכר את הדירה השנייה בזמן הזה עד סוף השנה שעברה מרכישת הדירה השנייה). לא מצדיק את העיוות, רק אומר ש"מישהו" מלמעלה ניסה להקל על הנדסת השוק הזאת.

אם אני לא טועה, יש תקופה של שנה חפיפה שבה אתה יכול לא לשלם מס רכישה (בתנאי כמובן שאתה מוכר את הדירה השנייה בזמן הזה עד סוף השנה שעברה מרכישת הדירה השנייה). לא מצדיק את העיוות, רק אומר ש"מישהו" מלמעלה ניסה להקל על הנדסת השוק הזאת.
אפשר גם קודם למכור ואחר כך לקנות, אבל התוצאה היא שמי שמחזיק בדירת ירושה ולא ממהר להיפטר ממנה ישלם קנס עצום כשהוא עובר דירה.

בדיוק. מספר המשקיעים לא יורד בארץ, הוא פשוט מוסווה.

הוא יורד משמעותית,
משקיעים זרים לא קיימים לחלוטין בשוק,
מלבד רמת המחירים הגבוהה של הדירות,
בשנים האחרונות השקל התחזק משמעותית מול כל המטבעות המובילים, ויקר עבורם את מחירי הדירות.

לגבי משקיעים ישראלים הזקוקים למשכנתא, רובם לא מתלהבים מהחשיפה לתזרים חודשי שלילי,
חלק גדול מהמשקיעים פועל בשנים האחרונות בחו"ל.

הוא יורד משמעותית,
משקיעים זרים לא קיימים לחלוטין בשוק,
מלבד רמת המחירים הגבוהה של הדירות,
בשנים האחרונות השקל התחזק משמעותית מול כל המטבעות המובילים, ויקר עבורם את מחירי הדירות.

לגבי משקיעים ישראלים הזקוקים למשכנתא, רובם לא מתלהבים מהחשיפה לתזרים חודשי שלילי,
חלק גדול מהמשקיעים פועל בשנים האחרונות בחו"ל.
מסכים.
לא משתלם היום כלכלית לקנות דירה שנייה בישראל.

מאיפה הבאת את זה? זה תחושה אישית? המספרים שאני מכיר, הפוכים לגמרי.

במדינות המערביות המפותחות, יש ירידה באחוז המתגוררים בבתים שבבעלותם, כדאי לבדוק נתון זה.

במדינות המערביות המפותחות, יש ירידה באחוז המתגוררים בבתים שבבעלותם, כדאי לבדוק נתון זה.
זה בדיוק מה שאני שואל אותך. מאיפה הנתון הזה? אני יכול להביא לדוגמא את זה.
internationalhomeownershiptable_0.jpg

ממש לא.
אפשר ולגיטימי כמובן מבחינת המדינה להעלות את המס על השקעות זרות בנדל"ן כדי לא ליצור בועה או תלות בכספים זרים (או כל דרך אחרת שהמדינה תחליט על מנת למתן או לעצור בועת נדל"ן שתפומפם חיצונית). אולי מחר דווקא המדינה תרצה להזרים השקעות זרות למדינה ואז תפעל להוריד את המס על השקעות זרות.
זה אבל דיון אחר מהשרשור, ואם תרצה אפשר להכנס אליו (אבל מודה שלא מכיר מדינות מערביות שמגבילות משקיעים זרים לנכס בודד ואני מושקע בנדל"ן באירופה).
לא הבנתי מה ההבדל הגדול בין אזרחים זרים ותושבים מקומיים.
מס רכישה של 300% על דירה שנייה לאזרחים זה גם קומוניסטי? איפה עובר הגבול בין 8% ל 300%?
בשוויץ לדוגמא, אזרחים זרים (לא תושבים), לא יכולים לקנות אפילו בית ראשון (אלא אם מקבלים אישור מיוחד). לפני כמה שנים עבר חוק, שאפילו אזרחים לא יכולים לבנות בית שני בהרבה מהאזורים. החוק הזה חל, גם לגבי קרקעות שאנשים החזיקו כבר. עד כמה שידוע לי שוויץ לא הפכה ל
מהלך טוטאליטרי שברבות הזמן שם אותך כמדינה מצורעת בעולם. כזאת שמסוכם לעשות בה עסקים.
D:

אתה חוזר לדון איתי על מה המצב היום, אני מדבר על מה יהיה אם המצב יהיה אחר. וזה לא הויכוח, זה ברור שתל אביב אף פעם לא תהיה עיר עם מחירים כמו בקריית שמונה, זה לא אומר שמנפנפים את הבעיה בכך ש "תל אביב היא עיר יוקרה ותמיד תהיה כזו לנצח". השאלה הנדונה היא האם הרחקת משקיעים תהפוך את תל אביב ליותר נגישה.

סבבה זורם איתך, אבל למה אתה עוצר בדירות?
סמסונג מוכרת מאות מיליוני סמארטפונים בשנה ומרוויחה עליהם המון כסף, בעוד חברות אחרות לא מצליחות למכור מספיק טלפונים כדי להרוויח, וחלקן נסגרות (שלא נדבר על כל החברות שלא קמות כי הן יודעות שיהיה נורא קשה להתחרות בסמסונג) - למה שנאפשר את זה? אני מציע להגביל את סמסונג לייצר עד מיליון סמארטפונים לשנה. כך גם חברות אחרות יוכלו להצליח, ניצור מקומות עבודה בכל הרמות (החל מעובדי פס יצור וכלה במנכ״ל - שגם אחד כזה כל אחת מהחברות החדשות תצטרך) ונגביל את החמדנות של סמסונג, מה אתה אומר?

דרך אגב, כמה יחידות של מנייה כלשהי אתה מחזיק? אתה יודע שכל מניה שאתה בוחר להחזיק מעלה את המחיר של אותה חברה. אני מציע להכריח אותך למכור את כל המניות שלך חוץ מאחת, מה שיביא להורדת מחירים של המניות הללו ויאפשר לאנשים נוספים להיכנס לשוק במחיר שפוי. מה אתה אומר?

אתה מוכיח את הטענה שלי, מכיוון שלא תמצא מבוגרים או זוגות צעירים שירכשו דירת שני חדרים עבור משפחה צעירה במרכז תל אביב ב 2.3M, אולי המחיר הריאלי של הדירה הזו לא יהיה באמת 2.3M, אלא הוא כזה רק כי יש מי שרוצה להתעשר על חשבון אותן אוכלוסיות מוחלשות שהזכרת.

ברגע ששולפים את המשקיעים מהשוק, המחירים ייתכנסו לנקודה הריאלית שבה הביקוש לדיור בתל אביב מובל אך ורק על ידי אלו שרוצים לגור בתל אביב ולא על ידי ספקולטורים דור שמיני בארץ שירשו 20-30 דירות כי היה להם מזל. זו עובדה שרואים בכל שוק נדל"ן בעולם- לאחר שהשמשקיעים מפסיקים לקנות, יש צניחה של המחירים- זה בדיוק מה שקורה היום באוסטרליה, שבגלל שהסינים הפעילו מנגנוני בריחת הון( והסינים היו חלק אדיר מהמשקיעים בנדל"ן באוסטרליה), אין כמעט משקיעים שמוכנים לקנות נדל"ן אוסטרלי וכמובן- המחירים שם צונחים.
בד"כ אני על תקן לורקר (קורא שקט) אבל לא יכולתי להתאפק.
1) מה בדיוק אתה מציע? להוציא חוק שאוסר להחזיק 2 דירות ללא תלות במתי הם נקנו (או ע"י מי (למשל לכל נכד בודד יש לפחות 4 דירות))? אם כן, אז כמו שאחרים ציינו זה שוד טיפוסי של רכוש שאנשים שיעבדו את חייהם עבורו- בהצלחה עם כל ההשלכות של מהלך כזה. אם לא וזה רק למשקיעים חדשים אז לא תהיה שום ירידה במחיר אלא סתם הפסקה של כל עיסקאות הנדל"ן בארץ.

2) למה אתה בעצם חושב שאיסור החזקת 2 נכסים מסננת משקיעים ולא סתם הופכת את השוק ליצור מעוות? למשל, משקיעים שיבנו בית אחד (או דירה) עם 50 חדרים וכל חדר יושכר במחיר של דירה? קסרקטינים שכאלו כמו אצל סובייטים בקומונלקה (יש סוגים שונים של קומונלקות, תחשוב על הגרועות והצפופות שבהן).

3) גם את זה אחרים ציינו ,אתה בעצם יוצר חוק שמדיר לחלוטין את כל הצעירים (ומי שידו אינה משגת) מדירה. ראית אלכס חולה אהבה? זו הסיטואציה שהייתה בכל משברי הדיור הקודמים בארץ (שגם הם נגרמו ממדיניות סוציאליסטית (שהחריפה בעיה ראשונית)), וזה מה שאתה מייצר כרגע. בהיעדר "משקיעים חזירים" יהיו\היו משקיעים לא חזירים שיתנו לך לגור אצלם בתנאים הרבה יותר מחרידים כפארוק המחמד שלהם. "הצילו גברת קופרובסקי, שד בא לקחת אותי".

4) לא קשור לנושא שלנו, אבל אתה בעצם שמח על כל כך שכסף זר שזרם לכלכלה (אוסטרליה,קנדה,ישראל ועוד) ופירנס את השוהים בה הפסיק להגיע? זה לדעתך דבר חיובי?

5) מה זו בדיוק "נקודה ריאלית"? אתה הרי מבין שמי שיתגורר בתל אביב עדיין יהיה מהאליטה העשירה ביותר (בהנחה שהיא לא תיהרס כי חלק מהאטרקטיביות של של תל אביב זה בדיוק צעירים "עניים")... ובכלל, דמיין שיש לך דירה בפלורנטין ודירה בפרויקט חדש בצפון תל אביב- מה לדעתך נכון לעשות? למכור את הדירה בפלורנטין בהפסד (ביחס לתשואה שאפשר להשיג משכירות) ולהישאר עם שווי הון של 60% (נניח) ממה שהיה לך, או למכור את הדירה בפרויקט במחיר מלא, להישאר עם 100% מההון שצברת במהלך חייך, ולחפש פיתרון מגורים אחר (לעזאזל, אני בטוח שאפשר לארגן כל מני תכניות כגון תושב חוץ שקונה דירה ומשכיר לך אותה לטווח ארוך (כפי שרוני עשה))?
מה שכן, דירה חדשה בפלורנטין אתה בטוח לא תקנה ובאמת תחפש כל מיני הזדמנויות יצירתיות להיפטר מהקיים (lol, למשל ביטוח על דירה והצתה שלה\התפללות לרעידת אדמה כמו שמראים בסרטי קומדיה על ניו יורק והדיור המוגן שלה), ואלו בעצם חדשות מצוינות למי שישאר כיוון ששכר הדירה יטוס. אתה חושב שאצלנו רע? תבקר בהונג קונג. כל צעיר ישראלי יתרגל לחיות כמו תאילנדי עם 8 שותפים בחדר.

6) מהיכן בעצם מגיעה ההנחה שה"משקיעים" הם אלו שמעלים את המחיר בצורה משמעותית? אני כמובן לא מומחה ואני בטוח שיש לזה השפעה, אבל השאלה היא עד כמה?
בכל מקרה, נניח ובאמת הייתה מגיעה נפילה במחירים, זה אומר שכדי שלקבלן ישתלם לבנות דירה הוא צריך לקבל לפחות את אותה הרווחיות שהאיזון בשוק יצר לו היום (אחרת יותר משתלם לו לעבור לתחום אחר), מה שאומר שהוא צריך להוריד הוצאות. הוא צריך לשלם פחות כסף לעובדים שלו, הוא צריך לשלם פחות לספקים שלו ובשרשרת ארוכה למטה... גם אם מחיר המוצר יורד, כמות הכסף הזמין להרבה אנשים יורדת גם היא. זה דומה קצת לסעיף 4, אבל אם שם מדובר בקרע בין זרים עשירים לאוכלוסיה המקומית, פה מדובר על קרע בין מי שיש לו קשר ולו עקיף לבניה (למשל מנקה של מספרה שמשרתת מוכרי תכשיטים שמשרתים בנות של מנופאים) לבין מי שקשור לענפים מרוחקים לחלוטין (מתכנת שמשרת לקוחות אמריקאים בתחום הבנקאות).

7)שכחתי. :)

נערך לאחרונה ב:
סבבה זורם איתך, אבל למה אתה עוצר בדירות?
סמסונג מוכרת מאות מיליוני סמארטפונים בשנה ומרוויחה עליהם המון כסף, בעוד חברות אחרות לא מצליחות למכור מספיק טלפונים כדי להרוויח, וחלקן נסגרות (שלא נדבר על כל החברות שלא קמות כי הן יודעות שיהיה נורא קשה להתחרות בסמסונג) - למה שנאפשר את זה? אני מציע להגביל את סמסונג לייצר עד מיליון סמארטפונים לשנה. כך גם חברות אחרות יוכלו להצליח, ניצור מקומות עבודה בכל הרמות (החל מעובדי פס יצור וכלה במנכ״ל - שגם אחד כזה כל אחת מהחברות החדשות תצטרך) ונגביל את החמדנות של סמסונג, מה אתה אומר?

דרך אגב, כמה יחידות של מנייה כלשהי אתה מחזיק? אתה יודע שכל מניה שאתה בוחר להחזיק מעלה את המחיר של אותה חברה. אני מציע להכריח אותך למכור את כל המניות שלך חוץ מאחת, מה שיביא להורדת מחירים של המניות הללו ויאפשר לאנשים נוספים להיכנס לשוק במחיר שפוי. מה אתה אומר?
MIC DROP
רציתי לשים גיף אבל זה לא נתן, תשובה יפה.
28SGQbX

זה בדיוק מה שאני שואל אותך. מאיפה הנתון הזה? אני יכול להביא לדוגמא את זה.
internationalhomeownershiptable_0.jpg

נתונים סטטיסטיים רשמיים בארה"ב, אנגליה, גרמניה בעיקר בערים הגדולות, בישראל ..... ניתן לראות גידול באחוז השוכרים.

המחאה החברתית בשנת 2011 בישראל, מס רכישה של 15% בוונקובר, איסור על משקיעים זרים באזורים מסוימים באוסטרליה לקנות דירות יד שניה..... כל אלו באים ממקום של קושי לקנות דירות מגורים.

אני מודה שזה בא יותר לידי ביטוי באזורי ביקוש בהשוואה לפריפריות.

לא הבנתי מה ההבדל הגדול בין אזרחים זרים ותושבים מקומיים.
מס רכישה של 300% על דירה שנייה לאזרחים זה גם קומוניסטי? איפה עובר הגבול בין 8% ל 300%?
בשוויץ לדוגמא, אזרחים זרים (לא תושבים), לא יכולים לקנות אפילו בית ראשון (אלא אם מקבלים אישור מיוחד). לפני כמה שנים עבר חוק, שאפילו אזרחים לא יכולים לבנות בית שני בהרבה מהאזורים. החוק הזה חל, גם לגבי קרקעות שאנשים החזיקו כבר. עד כמה שידוע לי שוויץ לא הפכה ל

D:

לא מכיר את שוויץ בהקשר הזה. מניח שיש להם עוד הרבה שיקולים (למשל שכבר יש הרבה כסף זר במדינה וכבר יקר שם בצורה מחרידה. שיקולים מוניטריים כאלה ואחרים).
יש הבדל אדיר בין אזרחים זרים ומקומיים. האזרחים הזרים מכניסים כסף מבחוץ למדינה, וזה יכול ליצור בועה שתצא משליטה שהממשלה לא תוכל לשלוט בה. זה גם יכול להשפיע על חוזק המטבע המקומי.
הממשלה גם מחויבת לאזרחים שלה, לא למשקיעים זרים, ויש לה רצון לסנכרן בין רמת המשכורות המקומית, ריביות הבנקים למשכנתאות ומחירי הדיור. כל זה יהיה קשה לעשות כאשר הרבה מרוכשי הדירות הם זרים.
אני לא כלכלן, לכן לא ברור איפה הגבול, אבל הוא לגמרי קיים ובסופו של דבר תלוי באלטרנטיבות ההשקעה שלך (כמו תמיד). אני כן יכול להגיד שלפי החישובים שלי, רכישת דירה שנייה היום בישראל זה דבר לא משתלם כלכלית (ובונים כמו משוגעים ועדיין המחירים לא יורדים).

. אני כן יכול להגיד שלפי החישובים שלי, רכישת דירה שנייה היום בישראל זה דבר לא משתלם כלכלית .

זו טענה שחוזרת פה בשרשור.
רכישת דירה שנייה בסה"כ מייקרת את הדירה ב- 8%. מבאס בהחלט, נוגס בתשואה מעליית הערך בהחלט, אבל מי שקונה דירה בשביל הכנסות שכ"ד, זה לא מה שישבור אותו.
מי שקונה בשביל עליית הערך, בד"כ קונה על מנת להחזיק את הדירה לטווח ארוך וגם אז, 8% הם לא בהכרח מה שישבור אותו.

רכישת דירה שנייה בסה"כ מייקרת את הדירה ב- 8%. מבאס בהחלט, נוגס בתשואה מעליית הערך בהחלט, אבל מי שקונה דירה בשביל הכנסות שכ"ד, זה לא מה שישבור אותו.
מי שקונה בשביל עליית הערך, בד"כ קונה על מנת להחזיק את הדירה לטווח ארוך וגם אז, 8% הם לא בהכרח מה שישבור אותו.
הנתונים של אחוז הקונים דירה להשקעה חולקים עליך.

הנתונים של אחוז הקונים דירה להשקעה חולקים עליך.

זה נכון. יכול להיות שמדובר בהשפעה יותר פסיכולוגית. כי מבחינת מספרים, ההשפעה על התשואה היא לא גדולה.
דירת שלושה חודשים בפריפריה יכולה לעלות 800k-1,000k. הכנסות שכ"ד לנוע בטווח של 2,500-3,000 לחודש.
תוסיף מס רכישה של 8% והקטנת את התשואה משכירות בערך מ 3.6% לבערך - 3.3%.
בגלל זה לא לקנות את הדירה?
מה שכן, כל 8% הראשונים של עליית הערך, עברו למדינה. גם כאן, למי שמתכוון להחזיק בדירה ולא למכור בעשר-עשרים שנים הקרובות, זה מה שיגרום לא לקנות את הדירה?

אז כמו שאתה אומר, מסתבר שכן. לדעתי זה לא דיל ברייקר.

Back
למעלה