ביצועים היסטוריים של תיק ההשקעות הסולידי

ב

הערכת ביצועי תאוריית ההשקעה

כל דיון באסטרטגיית השקעה מחייב התייחסות לביצועי העבר שלה על סמך נתונים כלכליים היסטוריים. מומלץ להיזהר מהסקת מסקנות חד משמעיות מנתונים אלה. הם מציגים את מידת היישום של התאוריה במציאות, ויש לראות בהם ככלי תומך החלטה שיכול להפריך תאוריות השקעה שגויות. אין כל ערובה שמה שקרה בעבר יחזור על עצמו בעתיד. 

התאוריה מאחורי אסטרטגיית ההשקעה הסולידית של הארי בראון נבדקה אמפירית כנגד ארבעים שנות נתונים פיננסיים של שוק ההון האמריקני, בין השנים 2012-2007.

התיק שנבדק כולל את הנכסים הבאים:

  • 25% מניות – קרן סל מחקה מדד ה-S&P 500
  • 25% זהב – מחיר מטבע זהב בוליון
  • 25% אג”ח – קרן מחקה מדד אג”ח 20+ שנה של מחלקת האוצר האמריקנית
  • 25% כסף נזיל – קרן מחקה מדד אג”ח 1-2 שנה של מחלקת האוצר האמריקני

קצב צמיחה נומינלי עקבי

על פי נתוני שוק ההון האמריקני, תיק ההשקעות של הארי בראון השיג תשואה שנתית נומינלית ממוצעת העומדת על 9.5% לשנה בין השנים 1972-2012. נתון זה אינו רחוק מביצועיו של תיק השקעות מנייתי לחלוטין (100%), שהשיג תשואה שנתית ממוצעת של 9.8% באותה תקופת זמן (ובסיכון גבוה משמעותית). שיעור צמיחה חיובי וקבוע הוא מרכיב חיוני בכל אסטרטגיית השקעה, אשר מאפשר לכספכם לצמוח לאורך זמן ומבלי לסכנו יתר על המידה.

ביצועי תיק ההשקעות הסולידי של הארי בראון לפי נתוני שוק ההון האמריקאי
ביצועי תיק ההשקעות הסולידי של הארי בראון לפי נתוני שוק ההון האמריקאי

הפסדים קטנים

בארבעים השנים שנסקרו, התיק רשם הפסד נומינלי שנתי רק שלוש פעמים: בשנים 1981, 1994 ו-2008. ההפסד הכבד ביותר בשנה אחת היה  4.1%- בשנת 1981 (הפסד השקול ל-12.6%- במונחים ריאליים), וזאת כתוצאה מירידה חדה במחיר הזהב באותה שנה. התיק חזר לעצמו במהרה בשנה שלאחר מכן.  את שנת המשבר הכלכלי הגדול של 2008 סיים התיק עם תשואה שלילית של 0.7%-  בלבד, בזמן שתיקים מנייתיים כבדים קרסו כמעט לחלוטין. 

הנתונים מעידים אם כן כי בתיק קיים מנגנון המגן מפני הפסדי הון כבדים, מהם קשה בדרך כלל להתאושש אלא אם ממתינים זמן רב, נהנים ממזל חריג או לוקחים סיכונים גדולים מאד שעלולים לסבך את המצב אף יותר.

תשואה ריאלית

התשואה הריאלית השנתית הממוצעת של התיק עמדה על 4.7% לשנה, הווה אומר, לא משנה עד כמה סערו השווקים, התיק הצליח לייצר תשואה גבוהה משיעור האינפלציה השנתי, הן בתקופות של אינפלציה נמוכה והן בתקופות של היפר אינפלציה משתוללת.

תשואות ריאליות של התיק של בראון לעומת הנכסים המרכיבים אותו
תשואות ריאליות של התיק של בראון לעומת הנכסים המרכיבים אותו

 בפשטות, אינפלציה היא שחיקת כוח הקניה של מטבע מסוים לאורך זמן. רוב הבנקים המרכזיים בשווקים המפותחים בעולם שואפים לשמור את קצב האינפלציה בין 2 ל-3 אחוזים בשנה. כלומר, המשקיע חייב לייצר לעצמו תשואה גבוהה מ-3% מדי שנה כדי שכספו לא יישחק. אם משקיע לא עושה דבר עם כספו ומחליט לתחוב אותו מתחת לבלטות, הוא יתחוור לגלות שכספו נעלם אוטומטית מדי שנה. ניתן לתאר את האינפלציה כסולם גבוה מאד שמישהו הצית את שלביו התחתונים. אם לא תטפסו מהר מספיק, הלהבות יכלו אתכם.

הלקח הוא פשוט: אם תיק ההשקעות אינו מצליח, ברמת המינימום, להדביק את קצב האינפלציה מדי שנה, אתם מפסידים כסף. תיק השקעות לא רק שצריך תשואה נומינלית טובה (בלי הפסדים כבדים) – הוא צריך גם תשואות ריאליות חיוביות, וחייב לעשות זאת בכל זמן, כולל בתקופות של אינפלציה גבוהה – משימה קשה הרבה יותר מכפי שנראה.  בארבעים השנים האחרונות התיק הסולידי של השיג תשואות ריאליות של הנעה בין 3% ל-6% מעל לשיעור האינפלציה.

סיכום

האסטרטגיה של הארי בראון נבדלת משיטות השקעה אחרות בכך שהיא מצליחה גם להגן על הכסף וגם לגרום לצמיחה ריאלית. היכולת לעמוד מזה מספר עשורים ב”שילוש הקדוש” של צמיחה קבועה, היעדר הפסדים כבדים, ותשואה ריאלית היא הישג לא מבוטל שאסטרטגיות השקעה מעטות מאד מתהדרות בו.

ישנן השקעות סולידיות רבות (תוכנית חיסכון בבנק, קרן כספית וכיוצא בזה) שלא מצליחות להדביק את קצב האינפלציה בגלל זהירות או שמרנות יתר. מאידך, ישנן גישות המסוגלות לחולל צמיחה גבוהה מאד, אך הם חשופים לסיכון משמעותי להפסד הון.  גישתו של הארי בראון להשקעה סולידית מייצרת איזון בין השתיים.  

guest
11 Comments
הישן ביותר
החדש ביותר המדורג ביותר
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] ביצועי התיק […]

עודד

האם את לא חושבת שאנחנו נמצאים במצב יחודי בו יש בועה ענקית באג”ח הארוך בכל העולם ובארה”ב בפרט ?
כאשר הבועה הזאת תתפוצץ, המניות שבדרך כלל אמורות להיות בקורלציה הפוכה לאג”חים(קורלציה שנשברה בשנים האחרונות) יחטפו חזק גם כן, והזהב שאמור להגן עליך ילך בעקבות המניות (כמו שקרה ב2008)
כך שהאיזון שהשיטה של הארי בראון בונה עליו לא יתרחש.
התקופה שבה את בודקת זו תקופה פנטססטית לאג”חים הממשלתיים , אבל בגלל שהתשואה שם מוגבלת ובשפל היסטורי, החגיגה כנראה תסתיים במוקדם או במאוחר ככה שלא בטוח שבמקרה הזה העבר צופה את העתיד כהלכה.

עודד

ושאלה נוספת: איך היית מרכיבה את התיק הזה בארץ בלי להחשף לסיכוני מטבע? ל S&P500 ולזהב יש תעודות סל שקליות בארץ שמגדרות את המטבע , בשביל מזומן אפשר לשים את הכסף בקרן כספית ולקבל תשואה טובה יותר מהאפס ריבית של ארה”ב,אבל מה לגבי אג”ח ארוכות? אם אני מבין ממך את מחזיקה את TLT או דומה לו, אין שום דבר דומה לו בארץ ואם רוצים לקנות אג”ח ישראליות המח”מים הרבה יותר קצרים. זה גם יוצר חשיפה למשק הישראלי מה שעלול ליצור סטיות רציניות בתשואה יחסית לגרף שלך, לדוגמא בשנים 2001-2002 בהם התשואות על אג”חים של ישראל הרקיעו שחקים והיו יוצרים הפסדים… קרא עוד »

ליאור

היי דורית, אני עוקב חדש ומסוקרן מאוד מהבלוג שלך ואפילו כבר קורא את בראון..
כתבת כאן – יש אג”ח ממשלתי אחד ומיוחד שהולם את ההגדרות של הארי בראון, באיזה מדובר? ולמה דווקא הוא הולם?
וגם – אני מתחיל לקרוא על כל כלי ההשקעה של ה 25%25%25%255 .. יש איזשהו ספר טוב (רצוי בעברית) שאת מכירה ומסביר בשפה פשוטה איך משקיעים בהם ?? למשל – מק”מ. אני קונה לבד? דרך הבנק? לקבוע פגישה עם יועץ ההשקעות של הבנק?

תודה,
נהנה מאוד מהבלוג.

עודד

היום הוא דוגמא מצוינת למה שרשמתי למעלה.
המניות יורדות חזק והתשואות על האג”חים עולות חזק גם הן , הזהב שההתנהגות שלו לא צפויה מתרסק גם כן בעיקר בגלל הדולר וככה יוצא שכל התיק סופג מכה בלי שום הגנה.
כמובן שאני לא מבקר את השיטה ותמיד צריך להסתכל לטווח ארוך, הנקודה שלי היא שהביצועים של התיק השנה יכולים להיות גרועים יותר מ2008, בגלל המצב היחודי שבו כל הנכסים זזים ביחד בניגוד למשבר הגדול אז האג”חים הארוכים הצילו את התיק .

trackback

[…] תיק ההשקעות של הארי בראון הניב תשואה ריאלית ממוצעת של 4.7% בשנה. האם כך יהיה גם בעתיד? מי יודע. […]

eran

היי
יש ברשותי כ-100,000 שקלים כאשר החיסכון הזה יעלה בכל חודש ע”פ התכנון בכ-5000 שקלים.
בנוסף יש לי קרן השתלמות שתפתח בעוד כ-4 שנים.
2 שאלות:
1) איך אני מממש את תיק ההשקעות של בראון מבלי לצאת מהבית דרך אתר הבנק. כמה להערכתך אני אפסיד במידה ולא אקנה זהב ממשי ואקנה אג”ח דרך האתר של הבנק?
2) האם למשוך את כספי קרן ההשתלמות כשתשתחרר ולהכניס את הסכום לתיק או שעדיף להשאיר אותה שתמשיך לצבור ריביות פטורות ולחסוך ב-2 האפיקים במקביל?

תודב רבה מראש

eran

ההגיון מאחורי זה הוא שאולי התיק של בראון ישיג תשואה גבוהה יותר בעמלות נמוכות יותר ממה שקרן ההשתלמות שלי משיגה כרגע.
ניהול אישי – ברוב המקומות דורשים 100,000 שקל מינימום. יש במיטב-דש ב-50,000 שקל (אני צריך לאחד 2 קרנות השתלמות ואני שם 🙂 ).

בכל אופן, ראיתי שהעלית בפוסט מה-1 ביולי תיק ההשקעות שנבנה לפי עקרונות המודל של בראון תוך שימוש בנכסים הנסחרים בבורסה המקומית בלבד. זה עונה לי על היתרת השאלה.

תודה רבה על התשובה!

משקיע

הי דורין, ראשית כל, מאוד נהנה מהבלוג ומעריך את השקעתך. שנית, אודה אם תוכלי לענות על כמה שאלות שעלו מתוך קריאה בבלוג: 1. ראיתי שהתיק שלך מורכב מ-75% נכסים מקומיים ומהזהב(שהינו חלק מה”שוק העולמי”). האם אין כאן סיכון משמעותי שהשוק המקומי ישרור במצב מסוים(לדוג’ אינפלציה) והזהב לא יגדר מפני מצב זה מכיוון שהשוק העולמי לא יהיה באינפלציה? או לחילופין ירידה במחיר הזהב שתבטא מצב מסויים בשוק העולמי לא תכוסה על ידי עלייה קורלטיבית בנכסים המקומיים? 2. הכסף שאני משקיע מיועד לקניית דירה בטווח של 2-5 שנים. אני פועל מתוך אקסיומה שתהיה ירידת מחירים ריאלית של הדירות בפרק זמן זה. האם… קרא עוד »

שי

היי דורין איך התיק הזה יתפקד לדעתך בשוק הישראלי ?

הסולידית בטוויטר

עקבו אחרי

תגובות אחרונות בבלוג

RSS מהפורום