• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

תהיות לגבי רדיפת תענוגות

Odysseus

משתמש רגיל
דירוג
419
רוב האנשים חיים עפ"י סוג של הדוניזם לא מתוחכם במיוחד (רודפים הנאות כשנראה להם שאפשר, בשאר הזמן סובלים בניסיון לממן את אותן הנאות, מבלי לנסות פתרונות יצירתיים יותר למקסום ההנאות ומזעור הסבל שלהם לאורך יותר זמן).
הסולידית בעצמה מציגה עמדה סטואית בנוגע לחיים, ואפילו מדברת רבות על נושא ה"אנטי-שבירות".
אני עצמי נוהג לעשות רק את מה שהולם את הערכים שלי ואני מאמין שהוא נכון מגיל מאוד צעיר, גם אם זה גוזר עליי סבל ואפילו פוגע בי, אך לעיתים יותר קרובות פשוט מונע ממני הנאות ותענוגות שאני מתפתה להן כמו כל בן אנוש. כל עוד אני עומד במה שאני חושב שהוא נכון, אין לי חרטות - ואני מעריך את שלמות הנפש שלי הרבה יותר מהנאה רגעית חולפת.

יצא לי לדבר עם חבר שסיפר לי על חופשה של שבוע שבקצרה - הייתה רדיפת תענוגות אחת גדולה (אני יודע איך כל זה נשמע, אבל לא מדובר רק בסקס). הוא מתחרט על חלק מהדברים בצורה מוסרית במקום מסוים, אך ניתן לראות עליו שבסופו של דבר ההנאה והחוויה שלו גברה על שאר הדברים. תוך כדי השיחה עלתה הטענה שבסופו של דבר בניגוד לאותם אנשים שחיים כל הזמן ברדיפת תענוגות, יש איזשהם דברים חיוביים ב"הפסקה" שכזו:
  1. החוויות האלו מספקות זכרונות שעוזרים לרסן סקרנות בעתיד, והנאה בהיזכרות כל עוד הזיכרון צלול.
  2. מי שלא ניסה להתנהג ולחוות דברים ששונים מדרך חייו הרגילה, יתכן ופיספס הזדמנות להוכיח את אמונותיו כלא נכונות או את דרך חייו כזו שאינה האידיאלית בשבילו.
  3. אין כל "רוע" מוסרי בלטעום מדברים אסורים ולצבור מעט חרטות בחיים - אלו חוויות, בדיוק כמו החוויות שאינן "אסורות".

אז מה דעתכם, מגיע לאדם לפעמים (או אפילו רק לפעמים יחידות בחייו) לשחרר לעצמו את הרסן מהחייה שבו ולתת לעצמו פשוט להנות? או שאחריות על כל ההשלכות למעשים שלו לא נעלמת "בכניסה לוגאס"?

אבר קטן יש לו לאדם, מרעיבו - שבע, משביעו - רעב.
מעבר לכך, ברמה המוסרית חשוב בעיני לשים לב שה'חוויות' שלך לא יבואו על חשבון הזכויות של זולתך ככל הניתן, בטח שלא למען הנאה רגעית.

לא מבין מה עשה החבר שלך רע (כל עוד לא פגע באחרים או בעצמו)?

הנאה בפני עצמה היא לא דבר רע....

"רדיפה" זו מילה שבאופן כללי (לפחות בעיניי) באה עם קונוטציה של "אובססיה", וככזאת בעיניי היא פסולה (אני באופן כללי נגד כל סוג של קיצוניות, לטוב ולרע). גם "רדיפה" אחרי עצמאות כלכלית היא לא דבר חיובי לדעתי. אני בעד גמישות, מבלי "לאבד את הדרך".
אבל מתיאור שלך לא ממש מובן במה מדובר. מהו "פרי אסור" במקרה הזה? כשאתה מדבר על חרטה מוסרית, למה אתה מתכוון? "פרי אסור" יכולה להיות מריחואנה (בעיניי חלק מהאנשים), אבל עישון שלה לא יגרום לחרטות מוסריות.
"פרי אסור" יכול להיות גם אונס של בחורה. ובמקרה כזה התשובה ל"האם מותר לפעמים" די ברורה...

האם לאדם שמתנגד להימורים בכל ליבו מותר להמר על סכום מוגבל פעם בחייו?
האם לאדם שומר כשרות מותר לאכול לא כשר יום אחד בחייו?

בכוונה לא הגדרתי מהו "הפרי האסור" - זה עניין סובייקטיבי, אך הרעיון הוא שמדובר במעשה שהוא אנטי-תזה של האדם והדרך בה הוא רוצה לחיות. (ולצורך העניין, לא פוגע באף אחד)

ה"מותר" תלוי בעוצמת העקרון.
אדם מאמין ששומר כשרות לא חושב שיש לו פטור פעם בחיים לאכול לא כשר, אם כי כמובן יש סיכוי גדול שזה יקרה בטעות או מתוך "עצימת עיניים".
אגב, גם ה"לא פוגע באף אחד" תלוי בפרשנות. יש שיגידו שלקיים יחסים עם זונה קטינה שזקוקה לכסף כדי להביא אוכל למשפחתה בעולם השלישי לא פוגע באף אחד (שלא יהיה ספק, זו ממש לא דעתי), יש שיגידו שכל סוג של הימורים מממן תעשייה שפוגעת באנשים רבים ויש שיגידו שאכילת סטייק פוגעת בפרות.
ההגדרה בהחלט סוביקטיבית.

האם לאדם שמתנגד להימורים בכל ליבו מותר להמר על סכום מוגבל פעם בחייו?
האם לאדם שומר כשרות מותר לאכול לא כשר יום אחד בחייו?

בכוונה לא הגדרתי מהו "הפרי האסור" - זה עניין סובייקטיבי, אך הרעיון הוא שמדובר במעשה שהוא אנטי-תזה של האדם והדרך בה הוא רוצה לחיות. (ולצורך העניין, לא פוגע באף אחד)

בוודאי שמותר.

רק שתמיד צריך שיהיה סופר-אגו שישגיח וימנע גלישה לכיוונים בלתי הפיכים או מסוכנים מידי .
למשל בהימורים, לדאוג להמר עד X דולרים ולא יותר. החוויה בלאס ווגאס היא חוויה תיירותית מדהימה וגם הימורים הם חלק מהחוויה, רק שצריך לזכור שהבית תמיד מנצח, וכל כסף שתהמר בו ירד לטימיון. לעולם לא להשלות עצמך שבאמת תרויח, או לחילופין, להשלות עצמך, אך לא לחרוג מ X דולרים שנקבעו מראש. זה לא שונה מכל בילוי אחר שהוקצבו לו X דולרים.

אסייג ואומר שזה מתאים למי שיש משמעת עצמית. אדם צריך להכיר עצמו, ואם אין לו משמעת עצמית או שיש רגישות מיוחדת, שיוותר (עדיף שיפתח משמעת עצמית, כי אדם נטול משמעת עצמית נמצא בבעיה מכלתחילה).

לבן אדם מותר לעשות הכול, כל עוד הוא לא פוגע (במישרין או בעקיפין) באחרים. ומכיוון שאין פגיעה באחרים, "מוסר" לא משחק תפקיד בכלל.
רק אתה יכול להחליט מה מותר או מה אסור לך לעשות, בהתאם למטרות החיים שלך. השאלה היא מה המטרה של המעשה ה"אסור", והאם אתה תהיה מוכן לחיות עם התוצאות.
השאלה שלך כללית מדי, ויש לך טעות בסיסית: אין נוסחא אחת שמתאימה להכול, ודאי וודאי כשמדובר בהתנהגות אנושית. כל מקרה צריך לנתח לגופו, גם אם הוא נראה דומה למקרים אחרים.
אנשים נוטים לנתח בפרוטרוט כל מהלך פיננסי/עסקי, אבל לא מתעכבים לחשוב על בחירות אחרות שלהם בחיים. ולא פעם התוצאות של הבחירות האלה הרבה יותר הרסניות (או לפחות שונות מאוד מהמצופה בהתחלה) מהשקעה לא מוצלחת בבורסה.

המבחן לדעתי (או אחד המבחנים) : האם לאחר מעשה אתה שמח או לא?
דמיין שהמעשה נעשה. איך התחושה עכשיו?

זאת בהנחה שלא איבדת את המצפון / יכולת אבחנה האישית שלך בין טוב ורע ע"י התעלמות חוזרת מהקול הזה.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
ז תהיות לגבי התיק ולגבי דיבידנד שוק ההון 15
M תהיות לגבי קרנות באופן כללי וקרנות סינטתיות באופן ספציפי שוק ההון 32
כ תהיות לגבי בחירת מדד להשקעה ב IRA שוק ההון 5
כ תהיות לגבי לתיקון 190 כאלטרנטיבה לחשבון ממוסה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 13
Y תהיות לגבי השקעה בסיכון נמוך שוק ההון 6
L תהיות לגבי האינפלציה בשנים הקרובות שוק ההון 82
U תהיות לגבי השקעה לפי משקל שוק שוק ההון 39
Henchman34 תהיות לגבי ביטוח דירה צרכנות פיננסית 53
C תהיות לגבי סיפוק מהעבודה התפתחות אישית 6
Oyi תהיות לגבי פתיחת חשבון מסחר בארץ שוק ההון 18
יבגני וולף תהיות לגבי אגרות חוב שוק ההון 3
R תהיות לגבי אחזקה ישירה של אג״ח מבחינת מיסוי מיסים 29
snail תהיות לגבי ריבית בנק ישראל אוף טופיק 14
ו תהיות בנוגע להתייחסותה של הסולידית ל-"מודל החרדי". פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 34
S תהיות על יעילות השקעות שמערבות סיכון למס ירושה אמריקאי מיסים 7
stamEhad לוקחים משכנתא פעם ראשונה - התייעצות, תהיות ושאלות נדל"ן 14
I תהיות על המצב הפיננסי העולמי, משבר הנדל"ן בארץ ולאן מועדות פנינו אוף טופיק 435
Roi גוגל תהיות לנפילה אחרי הדוח מאתמול שוק ההון 16
arvin תהיות ושבירת ראש למה לא להשקיע רק ב-S&P 500 שוק ההון 77
א תהיות בעקבות הסכסוך הרוסי - אוקראיני שוק ההון 7
T תהיות בנוגע לתיק שוק ההון 32
ד תהיות על ה"מסלול הרגיל" אוף טופיק 34
I תהיות של תיק השקעות עצמאי ראשון שוק ההון 12
D תהיות של סולידי מתחיל ושאלות תיאורטיות בנוגע לגיבוש תוכנית. שוק ההון 0
M [תהיות בעקבות משבר הקורונה] אוף טופיק 63
abby1994 תהיות של התחלה התפתחות אישית 14
מ תהיות על קופת גמל ותיקה שוק ההון 9
E פנסיה - מספר תהיות ושאלות צרכנות פיננסית 0
H קרן פנסיה- תהיות צרכנות פיננסית 15
C מכר שנפטר- מעלה תהיות אוף טופיק 3
יבגני וולף תהיות על מניות reit שוק ההון 6
קרן תהיות למי שלא רכש דירה נדל"ן 81
AlexNOSAM תהיות של בחור בן 22 יומני מסע אישיים 34
Sinister תהיות על חופש ברוח יום העצמאות אוף טופיק 21
Henchman34 תהיות על בחירת אג"ח בחלק הפחות תנודתי בתיק. שוק ההון 118
ד שאלה קטנה לגבי מערכת המסחר בIBKR שוק ההון 2
B התלבטות לגבי קופת גמל להשקעה והלוואה כנגדה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
S שאלה לגבי הטבות מס מיסים 4
J דעה לגבי דמי ניהול פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 7
H מבקשת עזרה ועצות לגבי מעבר קופות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
H שאלה לגבי עליית הקרן ורווחים שוק ההון 4
מ קושי בתואר, התלבטות לגבי העתיד התפתחות אישית 8
B מתלבט לגבי 2 השקעות נדלן דומות נדל"ן 7
S התלבטות לגבי רכישת דירת גן מקבלן - עצות? נדל"ן 6
H ייעוץ לגבי..ייעוץ? צרכנות פיננסית 8
H שאלת הבנה לגבי הקשר בין מדד המחירים לצרכן לאינפלציה צרכנות פיננסית 10
ש התלבטות לגבי דירה יד שנייה בחיפה נדל"ן 2
R שאלה של מתחיל לגבי השקעות בS&P500 שוק ההון 3
נ הרהורים לגבי ההתנהלות בשנים הקרובות, ואיך נכון לבנות הלאה יומני מסע אישיים 3
ח יעוץ לגבי מימון רכישת דירת יד שנייה ומכירת דירה קיימת במצב שוק לא אידיאלי נדל"ן 15

נושאים דומים

Back
למעלה