• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

קניית בית במערב אירופה

Tor50

משתמש רגיל
דירוג
658
אשתי ואני החלטנו להתקדם לכיוון קניית בית מגורים במדינה המערב האירופאית שבה אנחנו גרים. חשבתי לעצמי שלכתוב פה יכול לעזור לי לסדר את המחשבות בנוגע לקנייה, פלוס אולי למישהו/מישהי יהיה נקודת מבט מעניינת.
רקע כללי - עברנו לאירופה מארה"ב לפני מספר חודשים בעקבות פוסט דוק של אשתי עד סביבות סתיו 2026. בעלי אזרחות אירופית ולכן יכולים (ורוצים) להישאר במדינה גם לאחר סוף הפוסט. יחד עם זאת, אין לדעת איזה הזדמנויות ייפתחו בפניה מחוץ למדינה ככה שיש סיכוי מסויים שלאחר סתיו 2026 נעזוב למדינה אחרת או לעיר אחרת במדינה הנוכחית. יש כמובן אפשרות שהיא תוכל למצוא משרה באוניברסיטה הנוכחית. כמו כן, יש סיכוי שהיא לא תמצא כלום רלוונטי ונישאר במקום הנוכחי בזמן שהיא מחפשת משרות או שוקלת להתפתח בתחומים אחרים. בקיצור, הרבה חוסר וודאות בטווח של השנתיים שלוש הקרובות.

למרות זאת ובשינוי למה שחשבנו בהתחלה, אנחנו מעוניינים לקנות נכס למגורים בעיר שבה אנחנו נמצאים כעת. הסיבות לכך הן -
1. אנחנו משלמים שכ"ד גבוה בבית הנוכחי, בסביבות 2,500 יורו. מעדיף לשים סכום כזה כנגד משכנתא מה שיהיה משתלם לי יותר.
2. לטעמי, אנחנו כרגע בנקודת שיא מסויימת מבחינת ההכנסות שלנו. אני אמשיך להרוויח שכר גבוה בשנים הקרובות עם המעסיק האמריקאי שלי + קיבלתי הטבת מס זמנית + אשתי מרוויחה שכר סביר מאוד. עכשיו זו נקודה אידיאלית לקחת משכנתא. בעוד כמה שנים יכול להיות שאצטרך למצוא עבודה במדינה הנוכחית בה המשכורות בתחום שלי נמוכות משמעותית (מלבד חריגים), בטח שאני לא דובר את השפה בצורה שוטפת. כמו כן ייתכן ולאשתי לא תהיה עבודה למשך תקופה מסויימת לאחר סוף הפוסט דוקטורט.
בקיצור, נקודה אידיאלית לקבל משכנתא, פלוס להיות מסוגלים להחזיר כל חודש סכום משמעותי.
3. סיבה נוספת עם כי לא מאוד משמעותית היא שאנחנו מעדיפים לגור בבית משלנו ולא שכור.
4. אמנם אנחנו חוסכים גם ככה אבל עדיין אני חודש שלהפנות כספים למשכנתא יכול לעזור לנו להיות יותר מפוקסים על החיסכון.

התוכנית הנוכחית היא כדלקמן -
1. תקציב של בין 450-650 אלף יורו. עם סכום כזה אפשר לקנות בית פרטי עם 3-4 חדרי שינה וגינה.
2. התוכנית היא לעשות 50% משכנתא ו50% הון עצמי. משכנתא של 350 אלף יורו עם החזר ל-10 שנים מתורגמת להחזר חודשי של 3.5 אלף יורו בריבית של 3.7%. מעדיף לעשות 10 שנים בגלל הסיבות שכתבתי למעלה (יש לנו יכולת החזר גבוהה מאוד כרגע). בנוסף יש סיכוי גבוה שבשנתיים שלוש הקרובות החברה שלי תמכר ואקבל בין 100 ל-200 אלף דולר נטו. בהינתן וזה יקרה, בסבירות גבוהה שאוכל לסגור את כל המשכנתא תוך שנים ספורות.
3. ברמת ההכנסות וההוצאות הנוכחית (פלוס קצת באפרים ליתר ביטחון) , כולל ה3.5 אלף יורו החזר, עדיין נשאר בסוף החודש בסביבות 4,000 יורו. התכנון הוא כמובן לחסוך ולהשקיע בשביל להגדיל את ההון העצמי.
4. גם לאחר ה50% הון עצמי עבור הבית (מניח 350 אלף הון עצמי) עדיין נשאר בסביבות 200 אלף דולר שמושקע.
4. אם דברים ילכו באופן סביר, יש סיכוי טוב שנוכל לסגור את המשכנתא תוך 5 שנים.

שני אלמנטים מדאיגים אותי בתוכנית הנ"ל - הראשון זה שאני מתחייב על החזר של 3.5 אלף. כרגע זה לא בעיה, אבל זה יכול להשתנות בעוד שנתיים,שלוש. אני יכול לסיים את העבודה בחברה הנוכחית ולא למצוא מקום אחר. אשתי יכולה לא למצוא משהו אחרי הפוסט ופתאום אנחנו במצב בעייתי. מה שמרגיע אותי הוא שעדיין נוכל לחסוך סכום משמעותי כל חודש ולהפנות אותו להגדלת ההון שיוכל בתורו לשמש כעוגן במידה ונצטרך. כמו כן, אלא אם כן יקרה משהו מאוד מאוד לא צפוי, התרחיש שכולל סיום עבודה מבחינתי גם כולל את קבלת הסכום המשמעותי ככה שיהיה סיכוי טוב שאוכל לכסות את המשכנתא (או את רובה המכריע) ככה שלא יהיה לי יותר החזר של 3.5 אלף בחודש.
האלמנט השני הוא שיש סיכוי שנעזוב את העיר בעוד שנתיים ואז בעצם נצטרך למצוא פיתרון לבית.. זה כאב ראש רציני להתעסק איתו אחרי פרק זמן קצר יחסית.
יחד עם זאת, אנחנו מאוד אוהבים את העיר ורואים את עצמנו נשארים לטווח ארוך אם אשתי לא מוצאת משהו מצויין מחוץ למדינה.

כמו שכתבתי אין לי שאלות ספצפיות, סתם בעיקר רציתי לסדר את המחשבות. אם למישהו יש נקודת מבט מעניינת אשמח לשמוע

נערך לאחרונה ב:
  • אהבתי
Reactions: Roi
כמה אתה חושב שהעיר בה אתם גרים תצמח? ומהצד השני - האם אתה רואה סיכוי סביר שמחירי הדיור בה ירדו?
האם יש עניין של שכונות מועדפות ופחות? איזורי בתי ספר? סיבות אחרות לשינויים גדולים שיכולים לקרות בפרק זמן קצר?

בגדול אתה מתכנן לשים 50% מהכסף שלכם על בית באיזור שנשמע שהוא יחסית חדש לכם, ובסיכוי סביר להיות מוכרח למכור אותו בעוד תקופה דיי קצרה. זה נשמע לא-חסר-סיכון.
מצד שני, נשמע שאתה בהחלט מודע לאספקטים האלה.

בכל מקרה בהצלחה!

אני חושב שזו עיר יציבה מאוד. היא קרובה לעיר הבירה ויש בה אוניברסיטה גדולה ומוצלחת שמושכת הרבה אנשים. אני לא מאמין שמחירי הדיור ירדו אבל גם לא חושב שיעלו מעבר לכמה אחוזים ספורים בשנה.
מסכים יש סיכון אבל חייב להגיד שלראות דרך לסגור את המשכנתא תוך כמה שנים מושך אותי מאוד.

שיהיה הרבה בהצלחה, באמת שנראה לי שקשה יהיה לעזור לך אם אפילו את שם המדינה המדוברת אתה לא מציין.
הטיפ היחיד הוא קצת נדוש אבל אם אתם מתכננים ילדים כדאי לקנות דירה באזור שמתאים לגדל אותם מכל הבחינות, גם אם זה אומר בשכונה אחרת בעיר.

בכמה תוכל להשכיר את הבית במידה ותעזבו?
האם ניתן לחלק אותו להשכרה לחדרים לסטודנטים למשל...אמרת שיש אוניברסיטה, זה יכול לתת תשואה עודפת.?
האם ניתן להשכיר לתקופות קצרות, תיירות?

אני הייתי שוקל ללכת על החזר ל 15 שנה עם החזר נמוך יותר, כי לדעתי זו התחייבות גבוהה מדי, אבל לשיקולכם.

ג. נ מתגורר במדריד

אנחנו מעוניינים לקנות נכס למגורים בעיר שבה אנחנו נמצאים כעת. הסיבות לכך הן -
1. אנחנו משלמים שכ"ד גבוה בבית הנוכחי, בסביבות 2,500 יורו. מעדיף לשים סכום כזה כנגד משכנתא מה שיהיה משתלם לי יותר.
בדקת האם זה באמת משתלם כלכלית?
שים באקסל את 2 האופציות (קניה מול שכירות) ותראה מה קורה אחרי 10 שנים.
אני חושב שבמקרה של 50% משכנתא אז כלכלית עדיף להשקיע ולהמשיך בשכירות. אם אתם יכולים לקבל 100% משכנתא אז זה כבר סיפור אחר.

שאר הסיבות לתהליך לא נשמעות כל כך רלוונטיות.
סיבה #2 היא לא סיבה לרכישת דירה, במידה והחלטתם שאתם מעוניינים לרכוש דירה אז זו סיבה לכך שהתזמון הנוכחי הוא טוב. אבל זה לא סיבה לרכישה מלכתחילה.

סיבה #3 היא בהחלט סיבה פסיכולוגית מוצדקת. רק אתם יכולים להגיד עד כמה זה משמעותי עבורכם. נסו לפרק ולהבין למה בעלות זה טוב יותר משכירות. אולי תוכלו למצוא פתרונות אחרים.

סיבה #4 לא הבנתי

לאור העובדה שעוד שלוש שנים הוודאות לגבי המשך חייכם כנראה תגדל משמעותית, הייתי שוקל לדחות את רכישת הנכס למועד זה.
האם תשואת השכירות שאתה מתאר (2,500 יורו חודשי, על נניח 500,000 יורו רכישה) מאפיין את האיזור? לא הכרתי כאלה תשואות במערב אירופה.
אולי ניתן למצוא נכס זול יותר בינתיים לשכירות בינתיים.

מעבר למה שכתבו

* אתה יודע האם יש הוצאות נוספות בתור בעל הדירה?
* מה העלויות הנלוות לעסקה? תיווך, תיקונים מחוייבים בחוק וכו'. ככל שיותר גבוה, פחות עושה שכל להיכנס לעסקה הזאת.

ועוד משהו - אני לא חושב שתהיה לכם תשובה ברורה, גם אם יהיו לך כל הפרטים. יש פה איזה קפיצת אומץ שצריך לעשות כדי ללכת על זה.

הטיפ היחיד הוא קצת נדוש אבל אם אתם מתכננים ילדים כדאי לקנות דירה באזור שמתאים לגדל אותם מכל הבחינות, גם אם זה אומר בשכונה אחרת בעיר.
יש לנו ילד. האמת שכל השכונות בעיר הזו ברמה הגבוהה אז אני לא דואג מזה.
בכמה תוכל להשכיר את הבית במידה ותעזבו?
האם ניתן לחלק אותו להשכרה לחדרים לסטודנטים למשל...אמרת שיש אוניברסיטה, זה יכול לתת תשואה עודפת.?
האם ניתן להשכיר לתקופות קצרות, תיירות?

סביר להניח שנוכל להשכיר אבל אני לא חושב שזה יהיה מתאים לסטודנטים אלא יותר למשפחה וכדומה. יש פה קצת תיירים אבל זו לא עיר תיירותית מאוד אז לא הייתה בונה על זה.
בדקת האם זה באמת משתלם כלכלית?
שים באקסל את 2 האופציות (קניה מול שכירות) ותראה מה קורה אחרי 10 שנים.
אני חושב שבמקרה של 50% משכנתא אז כלכלית עדיף להשקיע ולהמשיך בשכירות. אם אתם יכולים לקבל 100% משכנתא אז זה כבר סיפור אחר.

שאר הסיבות לתהליך לא נשמעות כל כך רלוונטיות.
סיבה #2 היא לא סיבה לרכישת דירה, במידה והחלטתם שאתם מעוניינים לרכוש דירה אז זו סיבה לכך שהתזמון הנוכחי הוא טוב. אבל זה לא סיבה לרכישה מלכתחילה.

סיבה #3 היא בהחלט סיבה פסיכולוגית מוצדקת. רק אתם יכולים להגיד עד כמה זה משמעותי עבורכם. נסו לפרק ולהבין למה בעלות זה טוב יותר משכירות. אולי תוכלו למצוא פתרונות אחרים.

סיבה #4 לא הבנתי

העיקר פה הוא שגם ככה אנחנו משלמים שכירות של 2500 יורו כרגע על בית שהוא טיפה גדול עבורנו. אנחנו מאוד מרוצים ממנו אבל אנחנו לא צריכים כזה בית גדול. יחד עם זאת אם נישאר לגור בשכירות אז לא סביר שנעזוב אותו וניקח מקום קטן יותר, יש פה מחסור בבתים להשכרה וזו תהיה טרחה גדולה מדי להתחיל למצוא משהו מתאים. אם לא נקנה את הבית אז כמובן שאוכל להפנות יותר כספים להשקעה, אבל מכיוון שההבדל בין השכירות למשכנתא הוא רק 1000 יורו לא מדובר בסכום משמעותי.
סיבה 4 זה יותר פסיכולוגי. עשינו עבודה טובה בשנים האחרונות בחיסכון והשקעה אבל אני חושב שאם תהיה לנו מטרה של סגירת משכנתא נוכל להיות יותר מפוקסים, לחסוך יותר ובסופו של דבר להפנות יותר כספים לסגירת המשכנתא מאשר מה שהיינו מפנים להשקעה בשוק ההון.
לאור העובדה שעוד שלוש שנים הוודאות לגבי המשך חייכם כנראה תגדל משמעותית, הייתי שוקל לדחות את רכישת הנכס למועד זה.
האם תשואת השכירות שאתה מתאר (2,500 יורו חודשי, על נניח 500,000 יורו רכישה) מאפיין את האיזור? לא הכרתי כאלה תשואות במערב אירופה.
אולי ניתן למצוא נכס זול יותר בינתיים לשכירות בינתיים
הקטע שאני לא יודע מה יהיה בעוד שנתיים שלוש אבל אני יכול להגיד בסבירות בינונית שההכנסה שלנו תהיה פחותה מעכשיו מה שיכול להשפיע על הסיכוי לקבל משכנתא וכדומה.
השכירות הנוכחית של 2,500 יורו חודשי היא עבור בית ששווה יותר מ500 אלף יורו, יותר לכיוון ה1M יורו. אתה צודק שאין תשואות כאלה, בטח לא במדינה הנוכחית שלא מעודדת השקעה בנדל"ן בכלל.
בתיאוריה היינו יכולים למצוא נכס זול יותר אבל במציאות אין סיכוי שאשתי תסכים לעבור. גם ככה היה לנו מעבר רציני בין יבשות לפני כמה חודשים, לא הייתי מתעסק עכשיו עם מעבר דירה לצורך שכירות נמוכה יותר.
אתה יודע האם יש הוצאות נוספות בתור בעל הדירה?
* מה העלויות הנלוות לעסקה? תיווך, תיקונים מחוייבים בחוק וכו'. ככל שיותר גבוה, פחות עושה שכל להיכנס לעסקה הזאת.
יש בערך 3% אחוז עלויות נוספות (כולל מס רכישה/העברה, רישום בטאבו, מתווך ויועץ משכנתא) אני לא אקנה מקום שצריך תיקונים משמעותיים בתשתית הבית וכדומה.

תודה לכולם על השאלות

אם לא נקנה את הבית אז כמובן שאוכל להפנות יותר כספים להשקעה, אבל מכיוון שההבדל בין השכירות למשכנתא הוא רק 1000 יורו לא מדובר בסכום משמעותי

זה לא מדויק, ההבדל העיקרי הוא בהון העצמי שאתה שם על הבית ומוציא משוק ההון. לכן, אני חושב שכלכלית כדאי לכם להמשיך בשכירות (בהינתן אחוז מימון נמוך, כמו 50%)

הנה כמה דגשים, אם עוזר:
- כדאי לדעת כמה זמן בתים עומדים לפני שנמכרים, זה אומר משהו על רמת הסחירות
- תוודא האם מותר לך להשכיר את הבית, בין אם אתה תושב המדינה המדוברת ובין אם לא
- האם נחוץ לך אישור נוסף לרכישת הבית כי אתה לא אזרח המדינה הזו (ניחוש מושכל). אם כן, אז צריך להוסיף הסתייגות לחוזה הרכישה.
- ככל שהמידע לציבור שקוף כך תוכל לבדוק מהי היסטוריית המחירים לבית ולסביבה, ולדעת האם אתה קונה במחיר הוגן
- לעיתים לתושבים שאינם אזרחים הבנק מקשיח את תנאי המשכנתא, שווה בדיקה.

במידה ויש לך נכס בישראל ששקלת למכור, תשקול את עיתוי הרכישה כי תהיה חשוף למס שבח בישראל אם תמכור אחרי שרכשת במדינה אחרת - גם אם אתה תושב חוץ. לא עורכת דין ולא מומחית למיסים...

הנה כמה דגשים, אם עוזר:
- כדאי לדעת כמה זמן בתים עומדים לפני שנמכרים, זה אומר משהו על רמת הסחירות
- תוודא האם מותר לך להשכיר את הבית, בין אם אתה תושב המדינה המדוברת ובין אם לא
- האם נחוץ לך אישור נוסף לרכישת הבית כי אתה לא אזרח המדינה הזו (ניחוש מושכל). אם כן, אז צריך להוסיף הסתייגות לחוזה הרכישה.
- ככל שהמידע לציבור שקוף כך תוכל לבדוק מהי היסטוריית המחירים לבית ולסביבה, ולדעת האם אתה קונה במחיר הוגן
- לעיתים לתושבים שאינם אזרחים הבנק מקשיח את תנאי המשכנתא, שווה בדיקה.

במידה ויש לך נכס בישראל ששקלת למכור, תשקול את עיתוי הרכישה כי תהיה חשוף למס שבח בישראל אם תמכור אחרי שרכשת במדינה אחרת - גם אם אתה תושב חוץ. לא עורכת דין ולא מומחית למיסים...
תודה רבה אבדוק את הנקודות הנ"ל עם המתווכת. אין נכס בארץ אז אין בעיה.

מסכם את היתרונות והחסרונות:
יתרונות:
1. משלמים כרגע שכירות גבוהה ואין צפי שנוכל להוריד את השכירות. ככה שאנחנו מוסיפים רק עוד 1,000 יורו כל חודש לשכירות הקיימת עבור המשכנתא. לא מדובר בסכום משמעותי מאוד מבחינת תוספת להשקעה חודשית במידה ולא ניקח את המשכנתא.
2. נקודת שיא מבחינת הכנסות חודשיות בין אשתי ואני.
2א. אני עובד בשכר אמריקאי במדינה אירופית מה שלא סביר שיימשך בטווח הזמן של מעבר לכמה שנים הקרובות
2ב..קיבלתי הטבת מס משמעותית שתקפה רק לשנים הקרובות.
2ג. לא ברור מה אשתי תמצא או לא תמצא לאחר הפוסט דוק. יש סיכוי סביר שהיא תהיה ללא עבודה לאורך זמן מסויים מה שישפיע על יכולת ההחזר בעתיד/לקיחת משכנתא
2ד. עדיין יכולים לחסוך בסביבות 4,000 יורו לאחר תשלום הוצאות ומשכנתא. זה ילך להגדלת הון עצמי או תשלום נוסף של המשכנתא לאורך השנתיים שלוש הקרובות.

חסרונות:
1. חוסר וודאות במקום המגורים בטווח של השנתיים שלוש הקרובות. סיכוי בינוני שנצטרך למכור או להשכיר את הנכס בתוך יחסית מעט זמן.
2. עלויות חד פעמיות של 4-5 אחוז בקנייה. לא ברור כמה במכירה אבל נניח עוד 2 אחוז. מבחינת עלויות מדובר בעוד שנה שלמה של שכירות. מבחינתי זה הסיבה העיקרית למה לא לעשות את הרכישה בהינתן חוסר הוודאות. יחד עם זאת אוכל לקחת אחוז יותר גדול של מימון בשביל לשלם על זה
3. התעסקות אדמיניסטרטיבית לא מועטה בלחפש מקום, לקחת משכנתא, לעבור, לרהט וכדומה. האם שווה להתחיל להתעסק בזה כאשר יש סיכוי סביר שרק נגור עוד שנתיים בנכס שנקנה? לא חושב.

בקיצור - מבחינה פיננסית אני חושב שעדיף להמשיך לשכור, העלויות החד פעמיות של הקנייה עצמה יעלו לי כמעט כמו שנה שלמה של שכירות...
יחד עם זאת יש סיכונים לא קטנים להחלטה לא לקנות עכשיו (לא נוכל לקחת משכנתא בקלות בעתיד, יכולת ההחזר תהיה נמוכה יותר, השוק יפול וכל מה שנשקיע בשנים הקרובות יאבד מערכו לעומת המשכנתא).
צריך להחליט מה יותר חשוב

נערך לאחרונה ב:
משכנתא של 350 אלף יורו עם החזר ל-10 שנים מתורגמת להחזר חודשי של 3.5 אלף יורו בריבית של 3.7%

הי,

כדאי לבחון משכנתא לטווח מקסימלי כדי להפחית את ההחזר החודשי, תמשיכו לחסוך את ההפרש ומעבר לכך, בהמשך בהתאם לתמונת מצב ברורה יותר,
תוכלו למחזר את המשכנתא בריבית נמוכה יותר של האיחוד האירופאי (בהנחה שהריבית תרד, זה הכיוון כרגע), תקזז את הסכום שחסכתם אולי בנוסף
לסכום שיתקבל מהאקזיט מהעבודה (אם יתממש).

מאחר ואתם מתכוונים לגור בחו"ל אתם יכולים לבחון משיכה של מרכיב הפיצויים של הפנסיה (פטור ממס),
לממש קרנות השתלמות נזילות כדי להקטין את גובה המשכנתא, ואופציה נוספת תבדוק אם ניתן למחזר למשכנתא בלון המשלמת רק ריבית במקרה של
בלת"ם בעבודה.

בהצלחה !

כדאי לבחון משכנתא לטווח מקסימלי כדי להפחית את ההחזר החודשי, תמשיכו לחסוך את ההפרש ומעבר לכך, בהמשך בהתאם לתמונת מצב ברורה יותר,
תוכלו למחזר את המשכנתא בריבית נמוכה יותר של האיחוד האירופאי (בהנחה שהריבית תרד, זה הכיוון כרגע), תקזז את הסכום שחסכתם אולי בנוסף
לסכום שיתקבל מהאקזיט מהעבודה (אם יתממש).

מאחר ואתם מתכוונים לגור בחו"ל אתם יכולים לבחון משיכה של מרכיב הפיצויים של הפנסיה (פטור ממס),
לממש קרנות השתלמות נזילות כדי להקטין את גובה המשכנתא, ואופציה נוספת תבדוק אם ניתן למחזר למשכנתא בלון המשלמת רק ריבית במקרה של
בלת"ם בעבודה.

בהצלחה !
תודה על התשובה. ההבדל בסך הריבית שאשלם כשאני לוקח ל-10 שנים לבין 30 שנה זה 150 אלף יורו. פשוט קשה לי פסיכולוגית עם העובדה שאשלם כלכך הרבה בריבית. ההחזר יהיה בסביבות 1500 יורו ל-30 שנה לעומת 3500 יורו ל-10 שנה, אז בהחלט משמעותי.
איך היית מתייחס אבל לעובדה בסופו של דבר אני אשלם הרבה יותר ריבית ב30 שנה לעומת ה-10 שנים? האם אני צריך להתמקד במה יותר חשוב לי, ההחזר החודשי לעומת סך הריבית שאשלם לאורך התקופה. אשמח אם תוכל לפרט בכמה משפטים איך אתה חושב על זה שאתה מנתח עסקת נדל"ן

עזבנו את ישראל בגיל צעיר אז הפנסיה שלנו בארץ קטנה.

נערך לאחרונה ב:
זה לא מדויק, ההבדל העיקרי הוא בהון העצמי שאתה שם על הבית ומוציא משוק ההון. לכן, אני חושב שכלכלית כדאי לכם להמשיך בשכירות (בהינתן אחוז מימון נמוך, כמו 50%)
רוב הכסף לא יגיע משוק ההון אלא ממזומן שיש לנו בעקבות מכירה של דירה בארה"ב פלוס כסף שחסכנו בשנה שנתיים האחרונים. התכנון המקורי היה להשקיע את החלקו אבל את הרוב להשאיר במזומן כי כן תכננו לקנות בשנים הקרובות (מקבלים על המזומן 4.5% שנתי בIB)

ומה עם אופציה של פירעון מוקדם? יש קנסות על כך כאשר לוקחים בפריים (מה שמקביל לו באירופה)?
כיוון שאני רואה שמאוד חשובה לכם הדירה, מחד, ומאידך יש לכם חשש מתשלום גבוה. הפעולה שאני הייתי עושה במקומכם היא להאריך את המשכנתא ככל האפשר, במקביל להקים הו''ק לקרן אג''ח קצר, (ואם אי אפשר ישיר, אז הו''ק לברוקר ושם לבצע קניות), וכך פעם בשנה לבצע ביס גדול במשכנתא.
כך תוכלו ליהנות הן מגמישות והן מהיכולת לפרוע את המשכנתא במהירות באם מתאפשר.

2א. אני עובד בשכר אמריקאי במדינה אירופית מה שלא סביר שיימשך בטווח הזמן של מעבר לכמה שנים הקרובות
קצת אופטופיק, אבל אשמח אם תוכל לפרט על זה. איך זה עובד? אתה מקבל תלוש משכורת אמריקאי אבל חי באירופה?
איפה אתה משלם מס?

איך היית מתייחס אבל לעובדה בסופו של דבר אני אשלם הרבה יותר ריבית ב30 שנה לעומת ה-10 שנים?

לחלוטין לא תחזיק את המשכנתא ל 30 שנים,
מומלץ לפחות את ההפרש שנוצר ואולי מעבר לזה לחסוך כדי שבהמשך כשהתמונה תתבהר תמחזר את המשכנתא בריבית נמוכה יותר
תוך הקטנה של החוב, זה פשוט דרך לאפשר לכם להתרגל להכיל משכנתא, להכיל בלתמים אפשריים ללא לחץ מיותר.....

אשמח אם תוכל לפרט בכמה משפטים איך אתה חושב על זה שאתה מנתח עסקת נדל"ן

בתפיסה שלי בית מגורים לאחר סילוק המשכנתא מגדר לנו את עלויות הדיור בתקציב החודשי של המשפחה וזה נהדר אבל לא מספיק,
אנחנו חייבים לדאוג להכנסות פסיביות שיממנו את יתר עליוית המחיה, לכן אם רכישת בית מגורים בסדר גודל זה לא מונע מכם להמשיך
לחסוך ולהשקיע כדי לתת מענה פסיבי ליתר עלויות המחיה, מבחינתי יש בזה הגיון כלכלי, למרות שניתן להשיג נכסים מניבים עם תמורה גבוהה יותר.

כפי שניתן להבין התשובה שלי היא בהתאם ליכולת הפיננסית של המשפחה כאשר ראשון בסדר העדיפיות זה מתן מענה פסיבי לכל עלויות המחיה,
ואם תוך כדי ניתן להכיל גם דירת מגורים במחיר סביר גם זה בסדר.

נערך לאחרונה ב:
רשמת כאן את טווח התקציב:
תקציב של בין 450-650 אלף יורו. עם סכום כזה אפשר לקנות בית פרטי עם 3-4 חדרי שינה וגינה.
וכאן רשמת שהתכנון הוא:
התוכנית היא לעשות 50% משכנתא ו50% הון עצמי. משכנתא של 350 אלף יורו
לפי החשבון שלי מדובר על תקציב של 700 אלף יורו.
למה לכוון לתקציב שגבוה מהתקציב שתכננת ושמספק אתכם?
ואז גם להיכנס (אולי) ללחץ בגלל זה?

למה בעצם לא לכוון לטווח הנמוך של התקציב, 450 אלף יורו?
אתה יכול לקחת משכנתא יותר קטנה, להישאר עם החזר דומה להוצאות השכירות שלכם (או אפילו פחות) ולהפנות יותר כסף להשקעות.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
מ איך להשקיע כסף עבור קניית בית בקנדה שוק ההון 15
D קניית דירה שהיא לא בית משותף, אלא מושע, מגורים או השקעה לעתיד בפינוי בינוי, אם יהיה נדל"ן 27
N התייעצות - קניית בית למגורים נדל"ן 26
bsod קניית קרן סל ואנגארד - עמלות בית השקעות ישראלי מול IB שוק ההון 101
D איפה להשקיע לצורך קניית בית ? שוק ההון 8
D ייעוץ בנושא קניית בית להשקעה וחישוב ריביות נדל"ן 56
yanosh34 סימולצית עלויות קניית קרן זרה דרך בית השקעות ישראלי שוק ההון 32
Y קניית דירה להשקעה ב״מחיר למשתכן״ בפרוייקט לאוכלוסיה החרדית נדל"ן 14
MaorRocky סכנות של קניית קרקע לפני אישורים נדל"ן 17
S קניית ציוד לטרק ארוך אוף טופיק 22
H שאלה בנושא קניית iShares S&P500 שוק ההון 21
R קניית מניות דיבידנד שוק ההון 39
קפיטליסט_מרושע עמלת קניית קרן כספית צרכנות פיננסית 5
P עסקאות קניית קרקע נדל"ן 13