• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

מכירת ESPP עם נאמן בהפסד

opensource

משתמש סולידי
דירוג
11
בהמשך לדיון האחרון בנוגע למכירת RSU בהפסד (לינק) לא מזמן היה שרשור דומה מחוץ לפורום הזה בנוגע למכירת ESPP וספציפית מכירת ESPP בהפסד. השאלה שלי היא כזו: האם במסלול ESPP עם נאמן ישנה אפשרות להחזר מס/מגן מס על "הפסד הון"?

בגדול, להבנתי ישנם 2 מסלולי ESPP:
1. מסלול ללא נאמן (טופס 927) - אירוע מס מיד במועד רכישת המניות עבוד העובד, ולאחר מכן רווח/הפסד הון על כל פעולה עתידית עם המניות, ללא קשר לזמן שחלף מתום התוכנית.
2. מסלול עם נאמן (טופס 926) - פועל לפי כללי סעיף 102, אין אירוע מס במועד רכישת המניות וחלים הכללים הרגילים של המתנה של שנתיים עבור מיסוי הון אל מול מיסוי פירותי.

ובדוגמא מספרית:
1. תחילת התוכנית - פברואר 2020 - שווי המנייה הוא $100
2. תום התוכנית - אוגוסט 2020 - שווי המנייה הוא $140
3. המניות נרכשות עבור העובד לאחר הנחה של 15% מהשער הטוב מבין תחילת ותום התקופה, ועל כן ירכשו מניות בשער של $85
4. לאחר שנתיים, ספטמבר 2022 - שווי המנייה הוא אחד מהבאים:
1. אופציית רווח - $200
2. אופציית הפסד חלקי - $120
3. אופציית הפסד מלא - $60

עובד שימכור את המניות שלו לפני המתנה של שנתיים בכל מקרה ישלם מס פירותי מלא, ולכן נתמקד רק במכירה לאחר שעברו שנתיים מתום התוכנית.

מיסוי במקרה #1 - רווח ($200): מיסוי פירותי על מסגרת התוכנית (85 - 140 = $55) ומיסוי הון על היתרה (140 - 200 = $60). כל אירוע המס קורה במכירה.
מיסוי במקרה #2 - הפסד חלקי ($120): מיסוי פירותי על מסגרת התוכנית האפקטיבית (85 - 120 = $35) אין מיסוי הון כי אין רווח אבל גם אין מגן מס כי אין כזה לפי סעיף 102 (ציטוט מסעיף 102 מובא למטה).
מיסוי במקרה #3 - הפסד מלא ($60): האם בכלל יש מיסוי?
(ב)(3) על אף האמור בפסקה (2), היתה המניה המוקצית מניה הרשומה למסחר בבורסה, או מניה בחברה שמניותיה נרשמו למסחר בתוך 90 ימים ממועד ההקצאה, יראו את חלק שווי ההטבה בגובה ממוצע שוויין של מניות החברה בבורסה בתום שלושים ימי המסחר שקדמו להקצאה, או בתום שלושים ימי המסחר שלאחר הרישום למסחר כאמור, לפי הענין, בניכוי ההוצאות, כהכנסה לפי סעיף 2(1) או (2) לפי הענין, ואת יתרת שווי ההטבה כרווח הון החייב במס בשיעור של 25%, ובלבד שהסכום שנקבע כהכנסה לפי סעיף 2(1) או (2) כאמור, לא עלה על שווי ההטבה במועד המימוש; לענין תיאום ההוצאות שהוציא עובד ברכישת המניה המוקצית, יוכפלו הוצאות כאמור במדד יום ההקצאה או יום הרישום למסחר, לפי הענין, ויחולקו במדד יום ההוצאה, והכל יתואם מיום ההקצאה או הרישום, לפי הענין, ועד למועד המימוש

בשורה התחתונה, ברגע ש-ESPP פועל לפי כללי סעיף 102 (מסלול עם נאמן), היות ואירוע המס הוא רק במכירה, האם ישנה אפשרות כלשהי להתחשבות בהפסד הון וקיזוז שלו מול רווח אחר באותה שנה? אם כן, האם הוא חל במקרה #2 (ואיך) או במקרה מספר #3?

לא הצלחתי למצוא שום דבר בתקנות / חקיקה שיציין שיש חריגה שכזו (שהרי לא חלה במקרה של מכירת RSU בהפסד לפי סעיף 102) ולכן הציפייה שלי היא שאין דבר כזה. אבל, אשמח להבין יותר בנושא ואם אפשר לקבל הפנייה למקורות רלבנטיים כדי ללמוד.

שאלה טובה, אני חושב שזה אפשרי
לא מצליח לקבל דוח867 מesop, למה זה כל כך קשה???

מבחינת תקנות ופקודה, אני לא מוצא התייחסות למצב הזה.
מה שכן באופן כללי הפסד שאם היה רווח היה חייב במס, אז יוכר.
כפועל יוצא אני מניח שבמקרה 3, ההפסד ממחיר העלות יוכר כהפסד הון, כלומר 25$ הפסד הון.

אבל כמו שציינתי אני לא מוצא לזה סימוכין במרשתת או בפקודה והתקנות.

ממליץ לפנות לאיש מקצוע שעוסק בנושא ולברר אותו.

השימוש בתוכן הרשומה הוא על אחריות הקורא בלבד.

מה שכן באופן כללי הפסד שאם היה רווח היה חייב במס, אז יוכר.
כפועל יוצא אני מניח שבמקרה 3, ההפסד ממחיר העלות יוכר כהפסד הון, כלומר 25$ הפסד הון.
האם זה אומר שההשערה שלך היא שבמקרה 2 (ששקול למענק RSU בהפסד) אין מגן מס (מה שאכן המצב בפועל ב-RSU) אבל לעומתו במקרה 3 יש? (מגן שמעיד על פיחות בשווי ההטבה מהמעסיק).

האנלוגיה הכי קרובה שאני יכול לחשוב עליה היא הענקת אופציות בשער של $85 (או $100) וירידת שווי המנייה ל-$60. לא יודע אם יש מגן מס הון במקרה כזה. לרוב נהוג פשוט לומר ש"האופציות לא בכסף".

האם זה אומר שההשערה שלך היא שבמקרה 2 (ששקול למענק RSU בהפסד) אין מגן מס (מה שאכן המצב בפועל ב-RSU) אבל לעומתו במקרה 3 יש? (מגן שמעיד על פיחות בשווי ההטבה מהמעסיק).
מקרה 2 אין מגן מס כי אין לך הפסד ממומש. נכון שבתיאוריה המניה הייתה על 140$, אבל כידוע במסוי הון מה שקובע זה המימוש ולא השווי במהלך הדרך.
מקרה 3 לא עוסק בפיחות שווי ההטבה, אלא בכסף שכבר השקעת, אתה שילמת 85$ מתוך השכר נטו שלך.

האנלוגיה הכי קרובה שאני יכול לחשוב עליה היא הענקת אופציות בשער של $85 (או $100) וירידת שווי המנייה ל-$60. לא יודע אם יש מגן מס הון במקרה כזה. לרוב נהוג פשוט לומר ש"האופציות לא בכסף".
הענקה היא לא קניה, אם הייתה רכישה של אופציה ב־85$, אז גם כאן היה נרשם הפסד הון.

אבל שוב, אני לא איש מקצוע בנושא הזה, השימוש בתוכן הרשומה הוא על אחריות הקורא בלבד.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
שושן צחור תזמון מכירת rsu ו espp שוק ההון 27
N תכנון מכירת מניות ESPP - ריבית והצמדה עבור החזר המס מיסים 5
A מכירת ESPP ללא מידע על סכום מכירות מיסים 5
A טופס 857 עבור מכירת ESPP מיסים 30
C מכירת espp - האם משנה מאיזה הקצאה למכור שוק ההון 10
L מכירת ESPP מחשבון ETRADE צרכנות פיננסית 2
א מכירת ESPP ו-RSU ללא עלייה למדרגת המס הבאה שוק ההון 15
P מכירת espp שוק ההון 8
Y מכירת מניות ESPP - יש דרך לוודא את הדיווח של הנאמן? שוק ההון 0
H מכירת מניות או הלוואה צרכנות פיננסית 7