• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

מיסוי לזוג ידועים בציבור עם מספר סיבוכים

נמרוד

משתמש רשום
דירוג
2
שלום רב,
רציתי לבקש עצה מבאי הפורום, או לחילופין הפניה לרו"ח טוב העוסק בתחום המדובר.
המצב הוא כזה: אני ובת זוגי איננו נשואים, מנהלים משק בית משותף וחשבון בנק משותף. אנו מחזיקים תיק השקעות ומנהלים אותו דרך הבנק בחשבון המשותף.
בנוסף, זוגתי היא עוסקת פטורה, ומחזיקה קרן השתלמות אליה מופקד הסכום המקסימלי האפשרי כל חודש.
ההכנסה שלי היא העיקרית בבית, וסכום הכסף שאנו חוסכים לתיק ההשקעות שבבנק ולקרן ההשתלמות הינו דומה לסה"כ המשכורת שלה.
כעת לשאלה: בהצהרות השונות למס הכנסה מעולם לא הצהרנו זה על קיומה של זו ולהיפך, מכיוון שאנו איננו נשואים. האם זה תקין?
ההכנסה שלה לא יכולה להסביר את גידול ההון הרשום על שמה (קרן ההשתלמות שלה+תיק ההשקעות המשותף) בהינתן אורח החיים שלנו, שאינו חסכני במיוחד. האם בהצהרת ההון השניה שלה מס הכנסה ידרוש ממנה תשלום מס על הגידול הזה? מה עלינו לעשות כדי להיות "נקיים" בעיני מס הכנסה?
תוספת קטנה: יותר ממחצית ההכנסה שלי מגיע ממלגות עליהן אני לא משלם מס (ולמעשה לא מצהיר עליהן בשום צורה למס הכנסה - בטופס ה-101 אותו אני ממלא כעובד אוניברסיטה מדי שנה, ההנחיה של האוניברסיטה היא לא לכתוב כלום בנוגע למלגה). האם יש כאן בעייתיות?

מקווה שהסברתי היטב את המצב,
ערב טוב לכולם.

ננסה לענות
על פי החוק, אתם לא אמורים לדווח למס הכנסה זה על קיומה של זו (החוק נחקק בתקופה שזוגיות ללא נישואין לא היתה אפשרות סבירה)
מצד שני, אם יש לכם ילדים (משותפים או לא) אתם לא רשאים לתבוע את נקודת הזיכוי (הקלת מס) בגין היותכם חד- הוריים כי אתם חיים ביחד
בעת הצהרת ההון, אם מס הכנסה ישאל את הגברת שלך ממה היא חיה- שתצביע עליך ואין עם זה שום בעיה
אגב, אם היא רוצה לעשות זאת עם חיוך, שתכתוב בהצהרת ההון בעמודת הנכסים (בדרך כלל, ע"מ 3) עוד נכס אחד: נמרוד :)

גלוי נאות: הכותב רואה חשבון

בעניין המלגות שאתה מקבל מן האוניברסיטה: אם ברצונך למלא אחר הוראות החוק ובמקביל להיות יותר צדיק מהאפיפיור כנראה שאתה צריך לדווח עליהן ולהנות מהפטור השנתי למס המגיע לך כסטודנט (עד 90K בשנה).
לא יעוץ ובטח ובטח שלא המלצה...

ומה אם אני באותה סיטואציה אבל נשוי לזוגתי (העצמאית)?
מס הכנסה מיודע (ממשרד הפנים) שאתם זוג
והדיווח שלכם למס הכנסה הוא על הכנסות שניכם

מס הכנסה מיודע (ממשרד הפנים) שאתם זוג
דוקא החלק הזה ברור (שהם יודעים שאנחנו זוג), אני שואל לגבי מלגה שאני מקבל מהאוניברסיטה אך אינה מוצהרת בטופס 101.
האם זה עלול לעורר שאלות מצד מס הכנסה? האם אני אצטרך לשלם מס הכנסה על המלגה?

יש סוגים שונים של מלגות (קיים חוזר של מ"ה בנדון)
האוניברסיטה יודעת את הכללים אם זו מלגה חייבת במס או לא

• אהבתי
Reactions: ETL
יוסי - תודה רבה על התשובות.
אם אני מבין נכון, בהצהרת ההון של בת הזוג אין צורך להזכיר אותי בשום צורה, למרות חשבון הבנק המשותף ותיק ההשקעות המשותף.
אם מס הכנסה יבואו בטענות על ההבדל בין הכנסותיה לבין חסכונותיה, מה יהיו המסמכים הנדרשים כדי להסביר להם את המצב?

זה טיפה יותר מורכב מזה
אם יש חשבון משותף, שתציין עליו "חלקי בחשבון 50%..."
וכמובן, היא צריכה לרשום אותך בתור חלק מהרכוש הפרטי שלה (כולך או רק איברים מסויימים ממך- זה כבר עניין אחר...) ;)

בעניין המלגות שאתה מקבל מן האוניברסיטה: אם ברצונך למלא אחר הוראות החוק ובמקביל להיות יותר צדיק מהאפיפיור כנראה שאתה צריך לדווח עליהן ולהנות מהפטור השנתי למס המגיע לך כסטודנט (עד 90K בשנה).
לא יעוץ ובטח ובטח שלא המלצה...

גיגלתי אך לא מצאתי מידע בנדון, אשמח אם תרחיב. אני מכיר רק את נושא נקודות הזיכוי לאחר סיום תואר.

לגבי המילגות, יש חוזר של מס הכנסה המבדיל בין סוגי מלגות שונות. "בגדול"- מילגות שאינן תלויות בכלום פטורות ממס עד סכום די ניכר ומלגות שתמורתן אתה עובד (נאמר, כעוזר מחקר) חייבות במס.

מדור המלגות של האוניברסיטה מכיר את הכללים ובדרך כלל מטפל בזה עבורך

גיגלתי אך לא מצאתי מידע בנדון, אשמח אם תרחיב. אני מכיר רק את נושא נקודות הזיכוי לאחר סיום תואר.

קודם כל, הידע שלי מגיע בעיקר מגוגל:

http://m.bdo.co.il/?url=http://www.bdo.co.il/?CategoryID=286&ArticleID=1355#2618

העניין הוא שחשוב לשמור על טרמינולגיה נכונה. מלגת קיום ממנחה לתואר מתקדם שנכנסת ישר לבנק ללא תלוש משכורת נחשבת מלגה לצורך העניין וכך גם מלגת הצטיינות מהאוניברסיטה, ואילו עבודה כמתרגל/עוזר הוראה (המגדירה אותך כעובד אוניברסיטה) איננה מלגה. לא מתקיימים יחסי עובד-מעביד בין המלגאי לאוניברסיטה, שכביכול לא מתנה את המלגה בעבודה מצדו (שקר וכזב!). זוהי קומבינה ידועה של האוניברסיטאות שמתחמקות כך מתשלום ביטוח לאומי, מס בריאות, וכלל התשלומים הסוציאליים ואין סכנה שיאלצו לתת קביעות לסטודנט לתארים מתקדמים. ישראבלוף במירעו ואחת הרעות החולות לטעמי במערכת ההשכלה הציבורית (אבל זה לפעם אחרת...).
לענייננו - למיטב ידיעתי רוב מקבלי המלגות לא מצהירים למס הכנסה על מלגות קיום מהאוניברסיטה עקב העובדה כי הם לא עוברים את סף הפטור שהוא כ- 90K. אבל כאמור, מי שמעוניין ללכת לפי הספר ובנוסף להנות כבונוס מאינטרקציה עם מס הכנסה כנראה שצריך לבחור באופציה זו.

נערך לאחרונה ב:
  • אהבתי
Reactions: Tal
נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
E התנהלות נכונה מבחינת מיסוי לזוג נשוי שאחד מהם אזרח אמריקאי מיסים 7
F תיק השקעות לזוג "מעורב" (אחד אמריקאי) בשיקולי מיסוי מיסים 8
א מיסוי על מטח בשוק ההון שוק ההון 15
D מיסוי rsu בחברת אמזון מיסים 22
וינסנט זיכוי/החזר מס בגין מיסוי במקור של דיבידנדים מארה"ב ע"י ברוקר זר מיסים 23
A מסלולי מיסוי שכר דירה מיסים 1
מ מיסוי אמריקאי של תשלומי מילואים מיסים 9
D מיסוי בהשכרת שתי דירות, ומגורים בשכירות בדירה אחרת מיסים 1
C מיסוי ריאלי ותיק השקעות בבנק מיסים 1
I מיסוי rsu מיסים 10
mk1 מיסוי rsu מיסים 7
K מיסוי הכנסות מפירוק חברה בבעלות מלאה מיסים 5
א אינטראקטיב ברוקרס - שאלות ניוד, מיסוי וכרטיס אשראי שוק ההון 1
נ מיסוי דירה שנייה להשקעה כשהראשונה נקנתה במסגרת מחיר למשתכן נדל"ן 1
מ מיסוי הכנסות מ-bug bounties מיסים 1
the_newbie מיסוי RSU לאחר סוף העסקה מיסים 3
I משיכת פנסיה - עניין של מיסוי אוף טופיק 4
F RSU מיסוי מיסים 1
ט מיסוי ביחס למדד המחירים לצרכן מיסים 13
R מיסוי אגח בחשבון פטור ממס שוק ההון 7
מ מיסוי אמריקאי על המרות מט"ח בIBKR מיסים 8
S מיסוי על דיבידנד מסוג Return of Capital מיסים 21
A מיסוי דירה שניה - שהדירה הראשונה עוד בבנייה. נדל"ן 2
מ מיסוי - הפקדות לפנסיה מול הפקדה לקופת ג בניהול אישי מיסים 1
יוסי.ל מיסוי ADE מיסים 3
L מיסוי ריאלי על ETF ששמר על ערכו הדולרי מיסים 1
י כיצד ניתן לממש כספים בקרן פנסיה לא פעילה עם מיסוי גבוהה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
מ מק"מ - מיסוי ריאלי שוק ההון 2
M מיסוי דירה לאחר הסכם ממון נדל"ן 2
H מיסוי וארה"ב מיסים 3
M מיסוי רווח הון ורילוקשיין מיסים 6
מ מיסוי מענק אכלוס למפונים עבור אזרחים אמריקאיים מיסים 1
E מיסוי דירות בארהב נדל"ן 2
S מכירה בשכבות או מיסוי ריאלי למשקיע פאסיבי מיסים 19
ה סמוטריץ שוקל מיסוי רווחי קה"ש לאחר 6 שנים פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 244
G מניות בדולר - מיסוי ריאלי? מיסים 3
ס מיסוי RSU לפי 102 אחרי הגירה לאנגליה מיסים 2
ס מיסוי על מענק מיסים 4
S רילוקיישן - היבטי מיסוי מיסים 1
S מתי אין מיסוי ריאלי? שוק ההון 26
N תכנון שנת שבתון - היבטי מיסוי מיסים 48
E מיסוי אופציות מיסים 12
S חישוב של מיסוי ריאלי/נומינלי בתוספת דמי ניהול שוק ההון 2
S חישוב של מיסוי ריאלי/נומינלי בתוספת דמי ניהול מיסים 7
lizozom כפל מיסוי על RSU מחברה בינלאומית מיסים 4
ט קיזוז מיסוי דיב' בחשבון ממוסה כנגד עמלות ברוקר - אפשרי? פוסטים מאיכות נמוכה 5
I מיסוי בין בני זוג מיסים 11