• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

כלכלה ופיננסים - שרשור ביאור למושגי יסוד

Myrath

משתמש רגיל
דירוג
450
שלום לכולם,

אז, לאור התגובות בפוסט יומן המסע שלי ותגובות אחרות בפורום כדוגמת:

אני לגמרי מזדהה עם הטענה שלך, שלהבנתי, מלינה על כך שהבלוג אינו מעשי מספיק עבור האדם הפשוט שלא ניחן בכישרון מיוחד בהיבט המספרי או בהבנת השפה הכלכלית-בירוקרטית.

אני קוראת כאן הרבה ומנסה להבין איזה התנהלות כלכלית נכונה לי מבחינת השקעות.
הבעיה היא שאני מרגישה שיש לי פער משמעותי במושגי יסוד. פער שמעכב אותי מליטול יוזמה בניהול הכסף שלי.
אשמח לאתר/מאמר שייתן לי בסיס בהבנה כלכלית.

ועוד אחרים רבים, החלטתי לפתוח כאן פוסט-שרשור תחום וספציפי מאוד, שנועד לתת מענה לשאלות בסיס.
פוסט זה מיועד אך ורק לשאלות העונות לאחד משני הקריטריונים הבאים:

א. היגדים שנהנים מקונצנזוס בשיח הכלכלי, ולא ברור לכם מדוע/איך.
לדוגמה: "לא ברור לי מדוע הוצאות העולות על הכנסות מובילות לשיעור חוב הולך וגובר"*.

ב. שאלות על מושגים כשלעצמם (מה זה "מקדם היוון", לא הבנתי חישוב שהסולידית ערכה בפוסט האחרון שלה...)

במידה וזה יילך טוב, ניתן יהיה לשקול להתרחב בהמשך :)

מקווה שיהיה שיתוף פעולה מועיל ופורה לכל הצדדים!

לדוגמה: "לא ברור לי מדוע הוצאות העולות על הכנסות מובילות לשיעור חוב הולך וגובר"*.
מאיפה הציטוט? אתה באמת שואל או שזאת רק דוגמה להמחשה?

מאיפה הציטוט? אתה באמת שואל או שזאת רק דוגמה להמחשה?
היי, הציטוטים הם רק מה שבראש ההודעה, מה שהבאת תחום בציטוט לשם ההמחשה, לא מדובר בציטוט של אחד מחברי הפורום.
לא באמת שואל - פשוט ניסיתי להמחיש שזה צריך להיות היגד שיש עליו קונצנזוס, ולכן שאלות בדוגמת "האם פיקוח המחירים ייפגע בשוק הדיור" - מה שנחשב בקונצנזוס, אם בכלל, רק בשדה הקפיטליסטי - פחות מתאימות לשרשור הזה.

אני אתחיל...

"החיסרון הגדול של אגרות החוב מתבטא בחשיפה האפשרית לפשיטת רגל של מנפיק האג”ח (במיוחד באגרות חוב של מנפיקים מסוכנים – ראו אג”ח זבל), סיכון פירעון מוקדם של ההלוואה (שיביא לכך שזרם תשלומי הריבית ייפסק בטרם עת), וחשיפה לסיכון של עליית ריבית (העלול להביא לירידה חזקה במחיריהן של אגרות החוב לטווח ארוך)" (הסולידית, שאלה 35 בשאלות פיננסיות שהתביישתם לשאול):

כשהסולידית מדברת על עליית ריבית היא מתכוונת לעליית הריבית במשק? איך זה משפיע על האג"ח? הרי למעשה בהלוואה.
אם אני מלווה 5000 ש"ח לחבר וקובע ריבית שנתית של 4% - מה איכפת לי מעליות ריבית (או - למה זה משנה לי דווקא כמשקיע אג"ח לעומת משקיע מניות).

בכלל... אף פעם לא הבנתי את הרעיון שבו בנק ישראל או גוף מוניטרי כזה או אחר "קובע" ריבית. מניין באה הקביעה הזו? מה היא משרתת למעשה? למה לא פשוט לתת לערך המטבע להיקבע לפי כמות התוצרת של המדינה (תמיד הנחתי שזה מה שקובע את ערך המטבע, שהרי הוא אמור להיגזר מהאמון שיש לי בכלכלה שמאחורי המטבע הזה - כלומר, מה אני יכול לקנות ב"שקל" ומי יסכים לקבל ממני "שקל")

אם אני מלווה 5000 ש"ח לחבר וקובע ריבית שנתית של 4% - מה איכפת לי מעליות ריבית
כי אם הריבית תעלה ל- 10% אתה תצטער מאוד שה- 5000 ש"ח שלך נמצאים אצל החבר ולא בפקדון בבנק.
ובהכללה - עליית ריבית גורמת לאג"חים קיימים להיות פחות אטרקטיבים ולכן מחירם יורד.
באופן טכני יותר - כדאי למכור אותם כדי להשקיע בריבית החדשה. מכיוון שיש להיטות למכור אז המחיר ירד עד שישקף את התשואה לפדיון של הריבית החדשה, שאז זה כבר לא משנה אם מוכרים או לא.

מכיוון שיש להיטות למכור אז המחיר ירד עד שישקף את התשואה לפדיון של הריבית החדשה, שאז זה כבר לא משנה אם מוכרים או לא.
כן, אני מניח שאין סעיף שמאפשר למלווה לקבל את הכסף תוך וויתור על הריבית או משהו כזה.
בעצם כשהריבית עומדת על 10% הבנק מחויב לתת לי פיקדון בהתאם (אם כן זה באמת מאוד פשוט...)?
ידוע לך איפה אוכל למצוא מידע או הסבר בקשר ל"קביעת הריבית"? כל הערכים של בנק ישראל מתייחסים לתפקידים האחרים שלו ככל שאני מצליח להבין.
כל רעיון של קביעת ריבית מתקבע אצלי במח כמניפולציה ששום דבר טוב לא יכול לצאת ממנה, אבל אני מניח שאני פשוט לא תופס את הרעיון כאן...

תודה :)

קרא על מק"מ
החכמתי. תודה חבר

אם מישהו מכיר מקור ברור שיכול להסביר מאיפה בכלל נובעת המדיניות המוניטרית ואיך (ולו לשיטתה בלבד) היא מתעתדת להשיג את מטרותיה (ולמה בכלל צריך להתערב בשווי המטבע שלא ע"י חיזוק הכלכלה עצמה) - אשמח.

מדוע בדיונים על קרנות פנסיה וביטוח מנהלים, מתייחסים למשוג אכ"ע כמושג מכריע שחשוב להתייחס אליו?

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
I כלכלה ומשפטים או כלכלה חשבונאות? התפתחות אישית 3
Lag המלצות על ספרים/מקורות מידע בנושא כלכלה בארגונים אוף טופיק 1
י ללמוד Excel לקראת תפקיד אנליסט (כלכלה) התפתחות אישית 3
M כלכלה וחשבונאות או להמשיך בלימודי הנדסת תעשיה וניהול? התפתחות אישית 1
ל דו חוגי מדעי המחשב עם כלכלה או ניהול? התפתחות אישית 15
J לימודים - כלכלה התנהגותית התפתחות אישית 27
M כלכלה בעידן הבינה המלאכותית התפתחות אישית 1
א כלכלה שווה הונאת פונזי שוק ההון 28
N מנהל עסקים כלכלה עם התמחות במערכות מידע התפתחות אישית 18
Lag ללמוד כלכלה - Man, Economy and state התפתחות אישית 8
S חשבונאות/כלכלה בשילוב עם סטטיסטיקה ומדע הנתונים התפתחות אישית 2
J מהרהר בבחירת התואר הנכון כלכלת סביבה/כלכלה מנהל עסקים התפתחות אישית 2
F לימודי כלכלה בבן גוריון/העברית התפתחות אישית 1
G פדיחה של גיא ברנד וערוץ 13 בתכנית כלכלה אוף טופיק 0
ה שאלה על דו"ח המרכז לחקר כלכלה ועסקים שוק ההון 0
R כלכלה vs מדע המדינה ויחסים בין לאומיים התפתחות אישית 8
ח המשרות שבהן כלכלה והייטק נפגשים התפתחות אישית 2
G תפקידים מעניינים עם משכורות גבוהות לבוגרי כלכלה (לא תיכנות) התפתחות אישית 54
D כלכלה או תעשייה וניהול התפתחות אישית 15
ק איפה ניתן למצוא נתוני כלכלה שוק ההון 3
R כלכלה ובנקאות אוף טופיק 12
D ספר מקיף על כלכלה בעברית התפתחות אישית 3
ד כלכלה עולמית חדשה (?) צרכנות פיננסית 19
ITS אתר כלכלה גלובלית - מכירים אחד טוב? שוק ההון 9
L ללמד ילדים כלכלה אוף טופיק 12
פשפש ענן שחור על כלכלה עולמית? שוק ההון 53
א עזרה בהבנה של מאקרו כלכלה שוק ההון 8
א מאקרו כלכלה למתחילים, מה הקטע עם הריבית שוק ההון 11
משה לימוד כלכלה לתלמידי תיכון מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 10
Waler פתחתי בלוג על כלכלה אוף טופיק 59
I אפליקציות כלכלה המונית מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 0
O התלבטות לגבי ספר קריאה בנושא כלכלה אוף טופיק 4
ק שאלה במאקרו כלכלה שוק ההון 2
א שרשור שיתוף עמותות מיוחדות אוף טופיק 2
I שער הדולר\שקל + לקנות VT (כן... עוד שרשור על זה) שוק ההון 16
Tsachi01 שרשור מסעדות מומלצות אוף טופיק 17
ה שרשור מפורט - מנסה להתחיל את חיי בגיל 28 יומני מסע אישיים 34
Mr. Bigglesworth עוד שרשור על זליכה אוף טופיק 32
anonyshmeger שרשור אמרות כנף אוף טופיק 22
E מחפש שרשור על כדאיות רכישת דירה יקרה בתקופת הפנסיה נדל"ן 0
Mr. Bigglesworth שרשור בחירות 2021 אוף טופיק 187
ט מחפשת שרשור על השקעה לטווח קצר שוק ההון 4
קירכהוף שרשור בנושא שינוי בהשקפת עולם ובסגנון חיים - ספרים , פודקאסטים , בלוגים וסרטים. אוף טופיק 0
L חיסכון לילד (לא עוד שרשור של תכניות) שוק ההון 6
wa11a שרשור מתכונים לתקופת הקורונה אוף טופיק 27
ביולוג ירושלמי שרשור צרכני - מוצרים ישראלים (בלבד!) תוצרת ארץ ישראל. אוף טופיק 13
כ שרשור תשרים וטיפים אוף טופיק 10
מתכנת עמלות ודמי ניהול - שרשור מתעדכן (ניהול אישי IRA) פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 865
shlomi171 עוד שרשור על הסבה מקצועית התפתחות אישית 2
always.smile שרשור שאלות על האקסולידית צרכנות פיננסית 5

נושאים דומים

Back
למעלה